Gemeentegarantie brengt eigen huis dichter bij Het kopen van een huis is geen fluitje van een cent. Een koper moet heel wat in de buidel hebben als hij zonder steun van buitenaf een woning wil financieren. Meestal lukt dat niet en de meeste kopers moeten de hulp inroepen van een geldverstrekker. Voorwaarden Verwervingskosten Kostenvermindering Bemiddelende Organen Inkomen Correctie Problemen Vijf bemiddelende organen Miljoenen Advertenties: 1 Redactie: woensdag 14 mei 1986 235 pagina 5 Soms denkt men de zaak rond te kunnen krijgen door een hypotheek te nemen ter grootte van de koopsom van het huis. Maar die vlieger gaat niet op. Omdat de meeste banken slechts financieren tot 75 procent van de executiewaarde van de woning en er naast de koopsom ook nog tal van andere kosten door de koper moeten worden betaald. In principe lijkt de 'eigen-huis- droom' dan voorbij. Hoewel, met de gemeentegarantie lijkt alles ineens weer wel te lukken. Als u een huis koopt waarop een gemeentegarantie wordt gegeven, betekent dat, dat de gemeente aan de bank waarbij u uw hypotheek hebt afgesloten, de garantie geeft dat de rente en de aflossing van de lening wordt betaald. Dus ook als u door wat voor omstandigheden dan ook, niet meer in staat zou zijn om uw financiële verplichtingen na te komen. Dat betekent niet - wat soms wel wordt gedacht - dat de gemeente voor alle kosten opdraait als u niet meer kunt betalen. De gemeente zal altijd proberen het vêrlies bij u terug te halen. Dat garant staan doet de gemeente in samenwerking met de overheid, die de helft van de garantiè voor haar rekening neemt. De beslissing over het wel of niet geven van een gemeentegarantie neemt de gemeente. Wie voor een gemeentegarantie in aanmerking wil komen, moet aan een aantal voorwaarden voldoen. De belangrijkste zijn: de aanvrager moet meerderjarig zijn (21 jaar, getrouwd of getrouwd geweest); het moet gaan om een eerste hypotheek voor een huis dat door de aanvrager zelf, permanent wordt bewoond. De gemeentegarantie kan dus niet worden aangevraagd voor tweede woningen of weekendhuisj es de hypotheek moet een looptijd hebben van minimaal vijf jaar en maximaal dertig jaar; de woning moet tegen brand worden verzekerd, het verzekerde bedrag moet overeenkomen met de herbouwwaarde van het huis; bij nieuwbouwwoningen mogen de verwervingskosten (wat verwervingskosten precies zijn leest u verderop in dit artikel) niet hoger zijn dan 250.000 gulden. In de gebieden waar het bouwen duurder is, in de zogenaamde 'Stadsregio', geldt een grens van 275.000 gulden; bij bestaande woningen mogen de verwervingskosten niet meer bedragen dan 200.000 gulden; bij nieuwbouwwoningen moet de gemeentegarantie zes maanden na het gereedkomen van de woning zijn toegekend. Bij bestaande woningen dient dit te gebeuren vóór het notariële transport van de woning. Wie zonder de gemeentegarantie de betreffende woning niet kan kopen, moet in het koopcontract een ontbindende voorwaarde laten opnemen, die aangeeft dat de koop niet doorgaat als de gemeentegarantie niet wordt toegekend. Met de verwervingskosten (de kosten waarop de gemeentegarantie tot een bepaalde grens van toepassing is) wordt bedoeld: de koopsom/ aanneemsom; de grondkosten; de afkoopsom van de erfpacht; de kosten voor de centrale verwarming; overige onroerende installaties; de kosten voor het meerwerk (daarbij moet men bij een premie koopwoning goed letten op de grens van de stichtingskosten); de verbeteringskosten en achterstallig onderhoud; het architectenhonoranium; de kosten voor het dagelijks toezicht; de werkelijke kosten van het renteverlies tijdens de bouw; de aansluitkosten; legeskosten; overdrachtsbelasting; makelaarskosten; notariskosten voor de eigendomsoverdracht; notariskosten voor de hypothecaire lening; de afsluitprovisie van de hypotheek; kosten voor de taxatie; de kosten voor de aanvraag van de gemeentegarantie; Wat we niet mogen vergeten, is dat u bepaalde kosten voor fundering, garage of bedrijfsruimte niet bij de verwervingskosten hoeft op te tellen, maar dit bedrag toch kunt lenen en er gemeentegarantie voor kunt krijgen. Laten we een voorbeeld geven van een nieuwbouwwoning die niet in de Stadsregio wordt gebouwd en dus 250.000 gulden als kostengrens heeft. Stel de verwervingskosten voor de woning bedragen totaal 255.000 gulden en bij de woning hoort een garage die 15.000 gulden heeft gekost. Het totale bedrag aan verwervingskosten mag dan worden verminderd tot 240.000 gulden. Het totaalbedrag komt dan onder de grens van 250.000 gulden en de lening met gemeentegarantie mag in dit geval dus 255.000 gulden bedragen. Wie voor het aanvragen van een gemeentegarantie bij de gemeente wil aankloppen, is aan het verkeerde adres. Een aanvraag voor gemeentegarantie moet namelijk worden ingediend bij één van de vijf 'Bemiddelende Organen'. Dat zijn door de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) erkende instellingen die tot taak hebben de gemeente te adviseren over uw aanvraag. Voor zo'n schriftelijk advies betaalt u 105 gulden.' Zonder een advies van de Bemiddelende Organen is het toekennen van gemeentegarantie niet mogelijk. Bij het beoordelen van uw financiële mogelijkheden en de hoogte van uw hypotheek wordt gewerkt volgens een aantal vastgestelde richtlijnen. Bestaande woningen waarvan de verwervingskosten meer bedragen dan 200.000 gulden, komen niet in aanmerking voor gemeentegarantie. Bij de beoordeling geldt als basisnorm dat de woonlast ten hoogste twintig procent van het bruto jaarinkomen mag bedragen. Het inkomen kan bestaan uit: bruto jaarloon of salaris uit vast dienstverband; vakantietoeslag; sociale uitkering; onregelmatigheidstoeslag; 13e maand; vaste eindejaarsuitkering volgens CAO (geen winstuitkering); netto winst uit zelfstandig beroep of bedrijf; inkomen uit eigen vermogen; winstuitkeringen die een vast bestanddeel van het inkomen zijn. Het woonlastenpercentage van twintig procent wordt gecorrigeerd met het belastingvoordeel dat door de fiscaal aftrekbare hypotheekrente wordt verkregen. Aan de andere kant wordt er ook rekening gehouden met de lasten voor het eigen woningbezit, te weten onroerend goedbelasting, premie opstalverzekering en onderhoudskosten. Het netto inkomen mag na aftrek van de netto woonlast niet lager zijn dan het grensbedrag voor een beroep op de woonkostentoeslag volgens de Algemene Bijstandswet. Op zich lijkt het hulpmiddel gemeentegarantie heel gezond, maar de laatste jaren zijn er toch grote problemen, ontstaan. Doordat de ontwikkelingen op de woningmarkt de laatste tien jaar niet bepaald gunstig zijn geweest (vrij hoge rente, dalende koopprijzen) heeft een groot aantal kopers de financiering van het eigen huis toch niet kunnen bolwerken en zijn velen hun woning kwijtgeraakt door een gedwongen verkoop. Een groot nadeel bij een dergelijk verkoop, is dat de opbrengst van de woning aanzienlijk lager is dan bij een zogenaamde vrije verkoop. lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIII Stichting De Eigen Woning, Croy 7,5653 LC Eindhoven, tel. 040-596911; Stichting Bemiddelend Orgaan Rohyp, Blaak 333,3011 GB Rotterdam, tel. 010-141133; Stichting Bemiddelend Orgaan Limburg, Jos Klijnenlaan 288, 6164 AZ Geleen, tel. 04494-45678; Stichting Bevordering Eigen- Woningbezit, Javastraat 2B, 2585 AM 's Gravenhage, tel. 070- 603936; N.V. Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Postbus 15,3870 DA Hoevelaken, tel. 03495-37024. IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIilHIIIIIillllillllllllillllllllllllllllllllllll In de afgelopen tien jaar hebben de gemeenten en het Rijk voor ruim 350 miljoen gulden moeten bijleggen om de banken schadeloos te kunnen stellen voor de hyothecaire leningen die waren verstrekt voor panden met gemeentegarantie. Veel burgers staan dus bij de overheid in het krijt. Om de boot een beetje af te houden, hebben de gemeenten geprobeerd allerlei bepalingen toe te passen om het verstrekken van gemeentegarantie enigszins te beperken. Of u dus wel of niet voor gemeentegarantie in aanmerking komt, kan dus per gemeente behoorlijk verschillen. llimilHIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllll£ Verschijnt maandelijks gratis huis-aan-huis op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland in een oplage van 74.112 exem plaren. i g I Vlissingen: Torenstraat 5, tele- i toon 01184-19910, vragen naar 1 H. van Emden (telefoon privé 1 01184-60369) of J. Rentmeester (telefoon privé 01195-379). s Goes: Klokstraat 1, telefoon I 01100-28030, vragen naar K. I van den Berge (telefoon privé 01100-13463. 5 I P. Boerdam, M. Gommers, P. Gons (coördinatie), T. de Jonge en Editorial Services Internatio- 1 I nal te Vlaardingen. Voor infor- matie 076-236560. ïlMUII

Scheldebode | 1986 | | pagina 23