Steeds meer vervuiling op gebouwen Gevelreiniging: vak apart Notarissen Hoezeer de vervuiling van het milieu ons woonbezit en andere gebouwen aantast is te zien als een gevelreiniger één enkel woonhuis uit een rijtje, waarvan de oorspronkelijke kleur van de gevelsteen, door de aantasting van het vuil, nog nauwelijks zichtbaar was een flinke reinigingsbeurt heeft gegeven. Behoud Windrichting Zout Spuitbussen Beroepseed Transportakte Hypotheekakte Bedingen Doorhalen woensdag 14 mei 1986 233 pagina 3 Dat ene, schoongemaakte geveltje, misstaat dan in de rij, net als tussen een spelende troep haveloze kinderen er één bij loopt die tot in de puntjes gekleed gaat en waarbij de lichamelijke helderheid bijzonder verzorgd is. Eén huis in een rij een reinigingsbeurt geven kan eigenlijk niet, zegt Wim Veerhoek, van professie schoonmaker van gebouwen en gevelreiniger. „Dat schoongemaakte huis misstaat in de rij, omdat die ene gevel zo opvallend schoon is, of liever gezegd de andere huizen zo opvallend vuil zijn. Het zou in zo'n geval beter zijn voor het aanzien van de straat om de hele rij een reinigingsbeurt te geven, daar knapt een hele buurt van op". „Maar ja, de bewoner die de gevel van zijn huis door mij liet schoonmaken, heeft het natuurlijk wel bij het rechte eind en hoeft zich helemaal niets aan te trekken van de overige huiseigenaren in de rij". Een gevel een reinigingsbeurt geven betekent niet alleen een super-schone gevelsteen, maar is ook het behoud van het metselwerk en de stenen van de muur. „Wie nu mocht denken dat gevelreinigen een klus is die de eerste de beste doe-het-zelver met een emmertje sop in een handomdraai kan opknappen, heeft het goed mis. Want om in de nerven en de groeven van de steen te kunnen komen is een hogedrukspuit nodig. En ook het vuil aan de steen zit er zo stevig aan vast gekleefd dat er echt geweld voor nodig is om het los te krijgen". „Bovendien moet je ook nog precies weten wat de aard van het vuil is. De zwarte laag die zich op de stenen heeft vastgezet heeft een bepaalde chemische samenstelling en die is weer afhankelijk van de plaats waar het gebouw staat en de omringende milieuvervuiling. Dat kan het dagelijkse verkeer zijn met de uitlaatgassen van de auto's, maar ook de aanwezigheid van een bepaalde uitworp van industriële gassen". „De inwerking van die vervuiling is bovendien nog afhankelijk van tal van andere factoren. Namelijk de samenstelling van de gebruikte steensoort, de kwaliteit van de voeg, de heersende windrichting, de ouderdom van het gebouw, enzovoorts. Vaak is er dus sprake van een complexe toestand, die veel deskundigheid vereist om de juiste middelen aan te wenden om de te bewerken oppervlakte weer in een uitstekende staat te kunnen opleveren. „Soms stuur ik een monster van het vuil naar een laboratorium om precies te weten welke reinigingsmiddelen ik moet gebruiken". Maar om helemaal een optimaal resultaat te kunnen krijgen is eigenlijk nog meer nodig. Dit speelt dan voornamelijk bij monumentale gebouwen, zoals b.v. de Grote Kerk in Goes en het huisje van de brugwachter aan de Goese haven, dat ik ook schoongemaakt heb. Hier moec in overleg met het hoofd van de gebouwendienst terdege gekeken worden naar de kwaliteit van de voegen en de stenen. Als bijvoorbeeld de voegen slecht zijn dan neemt de steen zoveel water op dat bij strenge vorst er hele stukken van af springen". „Nee, de kerk heb ik nog niet onder handen gehad. Ik weet zeker dat hier stenen in de buitenmuren zitten die met de nagel van een vinger weggekrabt kunnen worden. Ook dat is de inwerking van vuil en de zure regen". De gevelreiniger Wim Veerhoek aan het werk. „In Zeeland lijkt de toestand van de milieuvervuiling erg mee te vallen in vergelijking met de andere delen van ons land. Dat is echter niet helemaal waar, want we hebben hier weer te maken met het zout van de zeelucht en dat kan ook op behoorlijke manier inwerken. Om hier iets aan te doen - dus aan de milieu-aantasting in het algemeen - kan preventief gewerkt worden. Bijvoorbeeld door het aanbrengen van een coating op de te bewerken oppervlakte. Zo'n coating werkt dan tweezijdig. Het belemmert de uitwaseming van de steen niet, maar voorkomt wel dat vocht van buitenaf naar binnen dringt". „Ook het verwijderen van niet gewenste teksten op muren, is tegenwoordig een veel voorkomende opdracht. We kunnen niet alleen de schreeuwerige teksten verwijderen, maar tevens een coating aanbrengen, waardoor het niet meer mogelijk is er verf uit een spuitbus op te brengen en aangezien verf spuiten op muren tegenwoordig een geliefkoosde bezigheid is, heb ik het er nogal druk mee". Wim Veerhoek uit Kapelle is in deze bedrijfstak gespecialiseerd. Het is een bedrijf dat de gevolgen van de voortschrijdende industrialisatie en de toenemende frequentie van het gemotoriseerde verkeer bestrijdt. De fa. Veerhoek maakt niet alleen buitengevels schoon. Ook de binnenkant van een gebouw kan door het gebruik van bepaalde chemicaliën in een werkruimte zodanig aangetast zijn dat een grondige opknapbeurt in het belang van het voortbestaan van het gebouw is. Tenslotte is het zo dat het behoud van ons woon- en leefmilieu een zaak is die ons allemaal aangaat. Of het nu gaat om een monumentale kerk dan wel om een simpel woonhuis. vervolg van voorpagina met goed gevolg heeft afgelegd, waardoor de betrokkene kandidaat notaris wordt; dat de kandidaat notaris daarna tenminste drie jaar praktijkervaring heeft opgedaan op één of meer notariskantoren. Na de benoeming door de Koningin moet de notaris een drieledige eed afleggen, waarvan voor het publiek de beroepseed het belangrijkste onderdeel is. In zijn beroepseed zweert of belooft de notaris dat hijde door hem aanvaarde taak eerlijk, nauwkeurig en onpartijdig zal vervullen; zo stipt mogelijk de wetten die op zijn beroep betrekking hebben, zal naleven; de grootst mogelijke geheimhouding over de inhoud van de door hem opgemaakt akten in acht zal nemen. Vanwege de voordelen en omwille van de rechtszekerheid stelt de wet voor een aantal overeenkomsten en rechtshandelingen de notariële akte verplicht. Die verplichting geldt bijvoorbeeld voor het overdragen van onroerend goed, zoals huizen, en het verlenen en 'doorhalen' van hypotheken (de verplichting geldt niet voor een koopovereenkomst). Voor de werkzaamheden die de notaris verricht, wordt een honorarium berekend volgens een vast tarief. De officiële, notariële akte waardoor het huis wettelijk eigendom wordt van de koper, is de zogenaamde transportakte. Deze akte moet- behoudens enkele uitzonderingen - door een notaris worden opgemaakt en door de koper, de verkoper en de notaris wbrden ondertekend. De notaris zorgt er vervolgens voor, dat een afschrift van de transportakte wordt 'overgeschreven' op het Hypotheekkantoor. Dit kantoor beheert de openbare registers en het kadaster. Bij het kadaster zijn alle onroerende goederen in Nederland geregistreerd, dus ook alle woonhuizen. U kunt er gedetailleerde kaarten vinden, waarop het huis planmatig is aangegeven, en er zijn registers waaruit blijkt wie de eigenaar van een bepaald huis is. Ook de hypotheekakte wordt hier via een uittreksel ('borderel') ingeschreven. Doordat op het Hypotheekkantoor beide notariële akten worden ingeschreven, kan iedereen daar informeren op wiens naam een bepaald onroerend goed staat en welke hypothecaire schulden erop rusten. Wanneer men geld leent voor de aankoop van een huis, dan Verleent men hypotheek'. Dat wil zeggen, dat het huis onderpand wordt om de geldschieter zekerheid te geven, dat hij het door hem geleende geld weer terugkrijgt. Mocht de eigenaar van het huis bij het terugbetalen van de lening in gebreke blijven, dan geeft de wet de geldschieter (hypotheekhouder) het recht zijn vordering (het niet terugbetaalde gedeelte van de lening met eventueel achterstallige rente) bij voorrang - dus vóór eventuele andere schuldeisers - te ontvangen uit de opbrehgst van het huis bij verkoop. Voor het verlenen van het recht van hypotheek is een notariële akte vereist, waarin dit recht uitdrukkelijk moet worden genoemd. Gebruikelijk is, dat de geldschieter - op grond van de wet - in de akte laat opnemen, dat hij zonder tussenkomst van de rechter bevoegd zal zijn het onderpand in het openbaar te verkopen. Dit wordt het 'beding van eigenmachtige verkoop' genoemd. Verder kan in de akte het 'assurantie-' en het 'huurbeding' worden opgenomen. Wanneer het huis zou afbranden of andere belangrijke schade zou oplopen, is het als onderpand voor de hypotheekhouder nagenoeg waardeloos geworden. Daarom wordt in de hypotheekakte vermeld, dat de koper van het huis het onderpand tegen brand en andere gevaren moet verzekeren en verzekerd moet houden naar herbouwwaarde. Men noemt dit het 'assurantiebeding'. Het 'huurbeding' houdt in dat wanneer het huis zonder toestemming van de hypotheekhouder tóch wordt verhuurd en/of de huur voor lange tijd vooruit wordt betaald, men daarmee bij openbare verkoop géén rekening hoeft te houden. Evenals de transportakte moet de hypotheekakte door een notaris worden opgesteld en door de eigenaar van het huis - eventueel ook diens partner - de geldschieter en de notaris worden ondertekend. Meestal laat de geldverstrekker zich vertegenwoordigen door een medewerker van het notariskantoor. De notaris zal er voor zorgen dat het recht van hypotheek en eventuele bedingen die in de akte zijn opgenomen, op het Hypotheekkantoor worden ingeschreven. Nadat de hypotheek geheel is afgelost, vervalt uiteraard het recht van hypotheek. Het is dan ook de taak van de notaris de inschrijving op het Hypotheekkantoor ongedaan te maken. Dit gebeurt bij een notariële akte van royement. In deze akte verklaart de hypotheekhouder toestemming te geven de inschrijving teniet te doen, te laten 'doorhalen'. Wanneer de hypotheekhouder geen (bank-)instelling is, maar een particulier, is het van groot belang dat de huiseigenaar zelf in de gaten houdt of een akte van royement wordt opgemaakt nadat hij zijn schuld heeft afgelost. Wie meer informatie wenst over het werk van de notaris, kan schrijven naar: de Koninklijke Notariële Broederschap, Postbus 96827,2509 JE 's-Gravenhage.

Scheldebode | 1986 | | pagina 21