Oorlogsmuseum in Dishoek bbchmwiiw««ffflsafflw# KIES DE PvdA IN EEN NIEUWE REGERING. HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN VOLGENS PLANOLOGIEGROEP WALCHEREN: de vierde „WITTE BOEKENMARKT" DEf PUNT ANWB: geen vaste bruggen Danstheater in Vestzak Gewijzigde afsluittijden INPAKKEN WEGWEZEN Gastgezinnen Duitse kinderen M V MIDDELBURG - Stel, er komt een nieuwe weg dwars door uw achtertuin. Deze weg kan ook bete kenen, dat u sneller op uw werk bent en dat u 's ochtends dus wat langer kan blijven liggen. Stel, u bent een toerist, die wanhopig met zijn hele gezin in de auto alle stampvolle campings afzoekt en zich afvraagt, waarom er niet meer kampeergelegen heid komt. Of het rustige duinrandgebied, waar u altijd zondags ging wandelen wordt volgebouwd met zomerhuisjes. „Dammen weg" Zaterdag 17 mei van 9.00 tot 18.00 uur Verkoop van duizenden boeken tegen stuntprijzen. Encyclopedieën en vervolgwerken voor superlage prijzen. Grote zaal Maritiem Hotel Britannia Vlissingen. „Bomen-akkers" l.v.m. 2e PINKSTERDAG 19 mei a.s. gelden de navolgende afsluittijden voor DE SCHELDEBODE VAN 21 MEI Advertentiesvrijdag 16 mei 16.00 u. Snoekjesvrijdag 16 mei 16.00 u. Redactie-kopijvrijdag 16 mei 12.00 u. pETIT RESTAURANT Als u nu "gaat kunt u al heel gauw J.P.A. Rossël 4 5 I-W»4» Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 33e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 22.685 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.034 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. DE SCHFTPEBODE UITGAVE ZEEgy WEEKBLADEN WOENSDAG 14 MEI 1986 Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-13284 Correspondente: Marloes Wilbers, tel. privé 01180-16920. 301 J<ANroOR12QRENSTRAAT5jLVUSSINGEN^JTil^1184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN DISHOEK - 'Vila één van de vele Duitse 'Stutz- punkten' uit de Tweede We reldoorlog, is opnieuw bezet. Ditmaal niet door vijandige troepen, maar door twee jon gens uit het Zeeuwse, die bei den bezeten zijn van deze droevige periode uit de vader landse geschiedenis. Frank Vogel (24) en John Daane (22) hebben in één van de bunkers bij Dishoek een expositie ingericht met als thema 'Walcheren tijdens de Tweede Wereldoorlog'. De tentoonstelling, die sa mengesteld is uit de privé-col- lecties van beide oorlog-fana tici, is dagelijks te bezichtigen in een voormalige hospitaal bunker, bij de duinovergang bij Dishoek, van 9.00 tot onge veer 22.00 uur. Tijdens de oorlog was zo on geveer de hele Nederlandse kust volgebouwd met zoge naamde 'Stutzpunkten' (ver dedigingspunten), zo ook Wal cheren. Ieder Duits verdedi gingspunt kreeg de naam van een bekende opera, vrouw of persoonlijkheid. Bij Dishoek werd deze cluster van bunkers 'Vila Fidelio' genoemd. Na de oorlog werd de bun ker door de Nederlandse ma rine gebruikt als verbindings- en munitiebunker. Ongeveer twee jaar geleden werd hij overgedragen aan het Water schap Walcheren, die de bun ker tot op de dag van vandaag beheert. In een contract met het Waterschap, stelt de ma rine zich verantwoordelijk voor de eventuele sloop van dit unieke monument. Tal van bunkers zijn inmiddels al op geblazen en binnen afzienbare tijd worden er in de buurt van Dishoek nog minstens zes op geblazen. „Op de lagere school raakte ik geïnteresseerd in de oorlog en alles wat daar mee te ma ken had. Ik begon met het ver zamelen van materiaal. Later ging ik ook spullen ruilen en kopen", zegt John Daane uit Middelburg, één van de twee organisatoren van de tentoon stelling* Een aantal jaren geleden leerde hij Frank Vogel uit Oost-Souburg kennen, een jongeman die ook wat spul letjes uit de oorlog had liggen. „Geen fanatiek verzamelaar, maar leuk om het te hebben. Ik heb als hobby fotografie, en zo ben ik begonnen met het fo- Drie Duitse uniformen, te zien in de hospitaalbunker bij Dishoek - foto z savic tograferen van oorlogsmate riaal en van afbeeldingen uit boeken en propaganda-mate- riaal", vertelt hij. John en Frank bezochten enige tijd geleden een exposi tie over de Tweede Wereldoor log en het opkomend fascisme van tegenwoordig. Het tweetal besloot om ook met het door hun verzamelde materiaal iets te gaan doen. „Ons oog viel op de hospi taalbunker bij Dishoek", ver- Het optreden van het One Extra Company begint om 20.30 uur en de entree bedraagt tien gulden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii telt John. „De gemeente Val kenisse gaf al snel toestem ming, maar een definitieve be slissing moest van het Water schap Walcheren komen", vervolgt hij. Ook die toestemming kwam... mits het tweetal een symbolische huur zou betalen voor een periode van drie we ken en zelf licht en verwar ming zouden aanleggen. Een zware financiële belasting voor het werkloze tweetal. Men heeft ondanks een aantal tegenslagen toch doorgezet en ongeveer twee weken geleden werd dit, voor Walcheren unieke, initiatief geopend. De collectie van John Daane bestaat voornamelijk uit Duits materiaal: complete unifor men, munitiekisten, leerwerk, veldkeukengerei, gereedschap, propagandamateriaal, boeken, bonnenkaarten, zenders, en telegraaf-toestelen. Meer dan de helft van de tentoongestelde voorwerpen werd op Walcheren gevonden. De expostie duurt ten minste nog tot en met Pinksteren, daarna hoopt het tweetal toe stemming te krijgen om te tentoonstelling te verlengen. „In ieder geval gedurende de zomermaanden", vertelt John, die in de nachtelijke uren ook in de bunker slaapt. „Ik wil best dat deze tentoonstelling een permanent karakter krijgt, maar dan moet eerst het vochtprobleem worden op gelost, anders gaan mijn spul len naar de haaien". De expos tie heeft tot nu toe ruim vier- honderdvijftig bezoekers ge trokken. GOES - De ANWB vindt, dat er noch een vaste brug moet komen over het Kanaal door Walcheren, noch over het kanaal door Zuid-Beveland. „Als deze vaarwegen niet meer als open vaarroute kun nen functioneren, betekent dit een belangrijke achteruitgang van de vaarmogelijkheden in het zuidelijk deel van de Del tawateren", zo schrijft de ANWB aan minister Smit- Kroes van Verkeer en Water staat. De Delta wateren vormen na melijk door hun onderlinge verbindingen één groot water sportgebied. Maar door aanleg van bijvoorbeeld een vaste brug over het Kanaal door Zuid-Beveland, zoals de mi nister van plan is, wordt de uitwisseling tussen Ooster- en Westerschelde bemoeilijkt, zo niet onmogelijk gemaakt. Met name een meerdaagse rond- vaarttocht (Oosterschelde, Veerse Meer, Kanaal door Walcheren, Westerschelde, Kanaal door Zuid-Beveland) via de rustige nevenvaarwe gen op de Westerschelde is dan onmogelijk. En aanleg van een vaste brug over het Kanaal door Walcheren zal negatieve in vloed hebben op de recreatie op het Veerse Meer, omdat daarmee zo'n 60 70% van de recreatievoertuigen (zeilboten) deze toegang tot het meer af gesloten zal zien. „En dat staat haaks op het gevoerde recrea- tiebeleid", aldus de ANWB. VLISSINGEN - In het Vest zaktheater is op vrijdag 16 mei de Australische danstheater- groep One Extra Company te zien. het One Extra Company werd in 1976 door Kai Tai Chan opgericht. Hij wilde op die manier op zoek naar me thodes om dans te integreren in het theater. De dansers/spelers zijn sterk gebonden aan hun ge boorteland, Zuid-Oost Azië, als het gaat om de manier van dansen. „Landschap dupe van streekplan" Al deze zaken, waar iedereen min of meer mee te maken heeft, worden geregeld in een streekplan. Zo'n streekplan geeft in grote lijnen aan wat er in de toekomst gebeurt met stadsuit breidingen, industrie, recreatie en landbouw, natuur en land schap. Voor Zeeland ligt er nu een „voorontwerp-streekplan" klaar. Dat is een streekplan- in-ruwe-vorm, waarop tot 2 mei iedereen in een inspraak ronde kon reageren. Deze re acties zullen worden verwerkt en dan wordt de definitieve versie opgesteld, het „ont- werpstreekplan". Ook daarop kan men reageren via het in dienen van bezwaren. Ten slotte wordt, waarschijnlijk in 1988, het streekplan vastge steld door Provinciale Staten. Marie Swenne en Jan-Wil lem Jongepier van de Planolo giewerkgroep Walcheren (on derdeel van de Zeeuwse Mi lieu Federatie) leggen uit, wat de gevolgen van het vooront werp-streekplan zijn voor na tuur en landschap. „Tot nu toe werden er streekplannen gemaakt voor gedeelten van Zeeland. Dit streekplan omvat heel Zee land en is minder gedetail leerd, globaler. Er worden minder duidelijke richtlijnen aangegeven voor ontwikkelin gen in de toekomst. Het lijkt er op, dat het streekplan voort borduurt op bestaande ont wikkelingen, in plaats van duidelijk te sturen." „Voor natuur en landschap is dat een kwalijke zaak", ver volgen Marie en Jan-Willem. „Zo is het streekplan geba seerd op een aantal nota's over landbouw, industrie en re creatie en toerisme. Een der gelijke nota voor natuur en landschap is er niet. Natuur en landschap hebben geen duide lijke spreekbuis. Een streek plan is een belangrijke gele genheid voor de provincie om ook die belangen te verdedi gen. Wij vinden dat dit in het streekplan onvoldoende ge beurt en dat de belangen van natuur en landschap onderge schikt worden gemaakt aan de meer commerciële belangen van onder meer landbouw en recreatie." Concreet geeft het streek plan voor Walcheren onder meer de volgende ontwikke lingen aan: Er komen rondwe gen om Koudekerke (langs de Meliskerkse watergang) en om Zoutelande. Over de route van de „Dammenweg", dit is de verbinding tussen de Veerse- dam en de snelweg Vlissin- gen-Goes, spreekt het streek plan zich niet in details uit. Waar mogelijk moet van be staande wegen gebruik wor den gemaakt. Ten noordoosten van Middelburg worden twee mogelijke routes aangegeven voor de Dammenweg: vanaf de Noordweg met een kruising over de Veerseweg en het ka naal, naar een aansluiting op de snelweg bij Arnemuiden of: vanaf de Noordweg naar de Veerseweg, deze volgend rich ting centrum en dan via een brug bij de Havendijk naar een aansluiting op de snelweg bij Nieuwland. Mogelijkheden voor stads uitbreiding worden aangege ven ten noorden van Vlissin gen, en voor Middelburg, bij Middelburg-Zuid, langs de Veerseweg en ten oosten van de Noordweg. Verder spreekt het vooront werp-streekplan zich onder meer uit vóór stimulering van de recreatie en het behoud van de open poelgebieden op Wal cheren. „Wij maken ons vooral zor gen om de geplande uitbrei ding van campings en zomer woningcomplexen langs de kust", vervolgen Marie en Jan-Willem. „Om niet de hele strook evenwijdig aan de kust vol te laten groeien met re creatiegebieden, is in het vo rige streekplan een aantal „scheidende zones" gepland, rustgebieden tussen de drukte van toeristen. We zien, dat in het nieuwe streekplan op ver schillende plaatsen ook in die „rustgebieden" campings en zomerwoningen worden ge pland: bij Groot-Valkenisse en tussen Zoutelande en West kapelle. Dit gebeurt ook bij Vrouwenpolder dat toch in het vorige streekplan als gebied met bijzondere waarden is be stempeld." „Op zich is het natuurlijk wel mogelijk om tussen twee streekplannen in van mening te veranderen, maar dat moet wel gemotiveerd gebeuren en niet gewoon meeglijdend met de ontwikkelingen." „Als Walchenaar voel ik me in de zomer gewoon van het eiland verdrevenroept Jan-Willem Jongepier uit. „Aan de kust kun je niet fiet sen door de drukte en als kam peren bij de boer overal wordt toegestaan, stuit je ook in het middengebied steeds op tenten en caravans." Voor de ruilverkaveling op Walcheren, die in voorberei ding is, worden in het vooront werp-streekplan slechts zeer algemene richtlijnen aangege ven. Gesteld wordt onder meer, dat landbouw de hoofd functie van het gebied is. Hierin moet verbetering ge bracht worden door betere ka vels, aanpassing van het wa- tHp waterionen en (ADVERTENTIES) verbetering van de landbouw- wegen. Daarnaast moet met onder andere de volgende uitgangs punten rekening gehouden wroden: open „poel"-gebieden moeten open blijven, de voor vogels zo belangrijke hoeveel heid graslanden moet gehand haafd, de beplanting langs de kust moet ook ten behoeve van de recreatie worden uitgebreid en de wegbeplantingen moe ten in stand worden gehouden. „Voor allerlei dieren zou het heel gunstig zijn, als in de ruilverkaveling de bermen van wegen en waterlopen werden verbreed", betoogt Marie Swenne. „Dat is van be lang voor wat met een moei lijk woord „ecologische infra structuur" heet. Het is name lijk heel gevaarlijk als dieren leven op „eilandjes" natuurge bied, ver van elkaar. Ze zijn dan heel kwetsbaar. In een netwerk van brede bermen kunnen ze zich beter verplaat sen. De onderkant, de struiklaag, zou breder moeten zijn, die is nu vaak veel te smal. Voor deze uitbreiding van bermbeplanting komen uiteraard alleen de hogere kreekruggebieden in aanmer king, de poelgebieden moeten open blijven." In een ruilverkaveling wordt altijd een klein gedeelte van het gebied gereserveerd voor de aanleg van bos. „Wij bepleiten een wat creatievere aanleg van natuurgebieden in het ruilverkavelingseebied. Geen rechthoekige „bomen- akkers", maar ook eens wat experimenteren met bijvoor beeld het uitgraven van een moerasgebiedj e. „Een leuk voorbeeld hiervan is de manier, waarop de „kla verbladen" langs de snelweg richting Goes zijn ingericht. Dat zijn interessante ter- reintjes geworden en het kost ons dan ook moeite om daar onze ogen op de weg te hou den", bekennen beide verte genwoordigers van de Plano logiewerkgroep, een enthou siaste „spreekbuis" vormend voor de belangen van natuur en landschap." Het stedelijke gebied Walcheren. De stippellijntjes zijn de varianten van de Dammenroute. St. Jacobsstraat 1 Vlissingen Tel. 01184-16012 voor: vergaderingen verjaardagen kleine partijen Bezoek ook eens ons gezellige restaurant Bij de AMZ-Reisburo's wordt u snel en vakkundig op weg geholpen, ook op korte termijn reisbvro Vlissingen. Walstraat 32 Middelburg. Damplein 3 Goes. Westwal 13 tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen. OOST-SOUBURG - De Stichting Europa Kinderhulp zoekt voor de periode van 14 juli tot en met 7 augustus nog gastgezinnen. Die gezinnen worden gezocht om Duitse kinderen te plaatsen, zodat ze ook eens een keer vakantie kunnen vieren. Het gaat voornamelijk om kinderen, die in de Bondsre publiek tussen wal en schip zijn gekomen. Ze komen meestal uit gezinnen die zich zelf geen vakantgie kunnen veroorloven. Gezinnen die voor de drieë neenhalve week een Duitse jongen of meisje tussen de zes en de twaalf jaar in huis wil len nemen, kunnen contact op nemen met mevrouw De Haan. tel 01198-1702. ADVERTENTIE Als CDAcn VVD weer samen verdergaan, wordt er opnieuw be/uinigd op AOW en WAO. Wordt er opnieuw be/uinigd op de uitkeringen van mensen die de afgelopen jaren al te veel hebben ingeleverd. Met de Partij van de Arbeid in een nieuwe a regering /al de sociale zekerheid beschermd en verbeterd worden. Ga dus stemmen op 21 mei. Uw stem is onmisbaar. Jj i

Scheldebode | 1986 | | pagina 1