Notaris verzorgt juist verloop van huizentransacties Adviesfunctie ook belangrijk voor^L dekblad Als je een huis wilt kopen, ga je naar de makelaar. Steeds meer mensen vinden dat heel vanzelfsprekend. Een makelaar weet wat onroerend goed betreft immers van de hoed en de rand, van toeten en blazen. Verplichtingen Het kopen van een huis is geen fluitje van een cent. Het vergt een hele investering die vaak niet al leen op te brengen is. Gemeenten kunnen zich garant stellen voor betaling van rente en aflossing waardoor ineens veel meer moge lijk wordt. Lees het in Huis en Be zit op pagina 5 Wonen in een monument komf steeds meer in trek. Het geeft een heel eigen sfeer aan de woning en Monumentenzorg en het Nationaal Restauratiefonds willen vaak best bijspringen om de bewoning van een monument ook financieel mo gelijk te maken. Huis en Bezit be schrijft dit fenomeen op pagina 11 ■$--4£tventeenden& c*t cCe%e *rtyou4. e*t 'Sejit Ten Voorde, Patijnweg 18, Goes, tel. 01100-27897 Makelaardij Stad en Zeeland, Zonnebloemstraat 46, Goes, tel. 01100- 11147 Schrijver-Versluijs, 's HH Kinderendijk 84, Goes, tel. 01100-14352 Denco Vastgoed, Oude Notewei 2, Kloetinge, tel. 01100-16895 Neeskens bemiddelingsburo, Steenweg 9, Schore, tel. 01102-2809 Makelaardij Kramer, Hillewerfweg 3, Kapelle, tel. 01102-1875 Makelaardij Van Hove, Burg. Prümersstraat 28, 's Gravenpolder, tel. 01103-1703 Van Damme Vastgoed, Hoofdstraat 130, Kortgene, tel. 01108-1206 Boot Verkoopmij, Hoofdstraat 39, Kortgene, tel. 01108-1234 Vastgoed Van de Pol, Slagveldstraat 47, tel. 01130-2373 Kooman en Partners, Molenwater 73, Middelburg, tel. 01180-38133 Makelaars en taxateurs o.g. Theelen en Van der Weele, Badhuisstraat 31-33, Vlissingen, tel. 01184-13920 Makelaarskantoor Zwolle, Oude Kamersdijk 2, Heinekenszand, tel. 01194-396 Kok Beheer, Lange Noordstraat 4, Middelburg, tel. 01180-23451 Woonwijzer Zuid-West, Lange Geere 153, Middelburg, tel. 01180-27158 ft^akelaardij Schulting, Domburgsschuitvlot 14a, Middelburg, tel. 01180- Rodelko BV, Lange Noordstraat 50, Middelburg, tel. 01180-38800 Westeinde Vastgoed, Van de Spiegelstraat 34, Goes, tel. 01100-23320 Van Beekom, Bergweg 94, Goes, tel. 01100-27263 i I iiiiiimiiiiifiHR postadres- Een ander persoon waar huizenkopers ook mee te maken krijgen, is de notaris. Dit contact tussen koper en notaris is vaak minder intensief dan tussen koper en makelaar. Veel kopers zien de notaris als een soort 'man achter de schermen' die een oogje in het zeil houdt en kijkt of alles volgens het boekje verloopt, maar wat hij nu precies met de koop van een huis te maken heeft, is hen vaak onduidelijk. In een koopproces kan de adviesfunctie van een notaris een belangrij k onderdeel zijn. Toch moeten we als belangrijkste taak van de notaris zien: het opmaken van de notariële akten, een voortdurend toezicht en zorgen voor een juiste, wettelijk voorgeschreven gang van zaken. Wanneer een koper een huis wil kopen van een verkoper dan zullen daar duidelijke afspraken over gemaakt moeten worden. In een koopovereenkomst kunnen zij overeenkomen dat het huis onder bepaalde voorwaarden en tegen een bepaalde prijs, op een afgesproken tijd eigendom wordt van de koper. Deze overeenkomst komt tot stand op het moment dat zij het over alle voorwaarden die bij de verkoop zullen gelden, eens zijn geworden. Het bijzondere is, dat men aan een koopovereenkomst gebonden kan zijn, zelfs als er geen schriftelijk stuk van is opgemaakt. Doorgaans gebeurt dat wel, in de vorm van een 'voorlopige koopakte', die niet door een notaris behoeft te worden opgesteld. Met de koopovereenkomst kan de verkoper bewijzen - bij voorbeeld tegenover de rechter - dat de koper een aantal verplichtingen op zich heeft genomen. Hieruit blijkt, dat de koopovereenkomst helemaal niet zo voorlopig is als de benaming doet veronderstellen. Als u tegenover de verkoper in het bijzijn van getuigen zegt, dat u het huis wilt kopen, zit u in principe aan de koopovereenkomst vast. De Koninklij ke Notariële Broederschap adviseert daarom bij dit soort overeenkomsten toch een notaris in te schakelen voor de noodzakelij ke deskundige begeleiding en advisering op juridisch gebied. Alleen in Amsterdam is het al jaren gebruik, dat de koopovereenkomst door tussenkomst van een notaris tot stand komt. Wanneer een overeenkomst met behulp van een notaris wordt aangegaan, zal daarvan een notariële akte worden opgemaakt. Notariële akten kunnen nagenoeg alle rechtshandelingen betreffen, behalve die, waarvoor de wet een speciale ambtenaar heeft aangewezen (zoals bijvoorbeeld voor akten van de burgerlijke stand). De notariële akte biedt diverse voordelen boven een 'onderhandse akte' (niet door een daartoe bevoegd ambtenaar opgemaakt). De voordelen van een officiële notariële akte zijn: - dat de notariële akte wordt opgemaakt door een onpartijdige deskundige, die er nauwgezet naar zal streven de akte zó op te stellen, dat procedures worden voorkomen; - dat de dagtekening, de echtheid en de juistheid van de notariële akte terstond vaststaan; - dat die akte steeds bewaard blijft en dat er dus altijd duplicaten van kunnen worden gemaakt; - dat van een notariële akte een 'grosse' kan worden uitgegeven, waarmee de daarop rechthebbende zonder rechterlijk vonnis zijn rechten kan uitoefenen (een 'grosse' is een officeel en gewaarmerkt bijzonder afschrift van een notariële aktie). Om in Nederland tot notaris te kunnen worden benoemd, moet men aan bepaalde eisen voldoen. De drie belangrijkste zijn: dat de betrokkene Nederlander is; dat hij of zij de bij de wet voorgeschreven notariële examens lees verder op pagina 3 £>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>£ 6e&i üt 'rtycuè e*t 'Sefit Huizenkopers zien een notaris vaak alleen als de officiële beschrijver van een huizentransactie. Maar de notaris geeft ook adviezen aan aspi rant-huizenkopers. Over de rol van de notaris informeert Huis en Bezit oppagina 1 en 3 Bij het alle woonhuizen. Nederland geregistreerd, dus ook Het reinigen van gevels is een vak apart. Er komt veel vakmanschap bij kijken. Behalve het verwijderen van ongewenste teksten of tekeningen is gevelreiniging nodig voor een goede conditie van de wand. Huis en Be zit pakt dit onderwerp op oppagina 3

Scheldebode | 1986 | | pagina 19