Chauffeurs: We hebben ons bij de stakingen door de bonden laten gebruiken SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 ME11986 OUVERT ZEELAND - Dag en nacht denderen de grote kolossen van de internationale vracht rijders over de Europese wegen. Enorme gevaartes, bestuurd door pezige kerels, die door jarenlange ervaring vergroeid zijn met hun vak, één zijn met hun voertuig. De meeste internationale chauffeurs koesteren hun voertuig als was het hun geliefde. Liefde voor de „stiel", zorgzaam voor het materieel, genieten van de steeds weer wisse lende natuur, die aan het oog voorbijtrekt, kortom een uitstekende job waar iemand die van afwisseling houdt zich volledig in kan vinden. De problemen, die op dit moment aan de chauffeurs worden voorgeschoteld zijn echter legio. In ver band met de invoering van de EG (Europese Gemeenschap) zou de hele paperassensantekraam vereen voudigd geworden zijn en de grensoverschrijdingen soepeler. Aversie Gebruiken Onderzoek Ontwikkeld Doorkachelen In het vaandel Brussel In actie Genuanceerd Per spoor 319 Longueau (Frankrijk). Het ..internationale" aezelschap boordevol energie. Hier is het verplicht rusten geblazen. 9 ■m R. BEAUCOURT CHASSIEU (7) 237-OS OU iJum* au vaoww d» mi tan «nao tan Het schoonmaken van de auto behoort ook tot de taak van de chauffeur. Hier gebeurt dat in Lyon. Gedeeltelijk is dat ook zo, maar sommige landen als bij voorbeeld Italië kennen aan de grens nog steeds wachttijden van minimaal een halve dag. Daarnaast is er voor de chauffeur en z'n werkgever een belangrijker probleem aan de orde gedurende de laatste jaren namelijk het rijtijden besluit, dat bepaalt, dat er maximaal 45 uur per week ge reden mag worden. Dat er vier uur aaneengesloten gereden mag worden, waarna een ver plichte rust van een uur volgt, dan weer vier uur rijden waarna een verplichte rusttijd van acht uur volgt. Deze, in heel EG-verband geldende, regel heeft zowel bij de werkgevers als bij de meeste werknemers aversie opgeroepen. Bij beide groepen zijn de reacties uniform. Niet reëel, onwerkzaam, er moet een andere oplossing worden gevonden voor dit probleem, wat overigens voornamelijk het probleem lijkt te zijn van de vervoersbonden. Chauffeur Tuur de Wolf van de firma Verbrugge uit Terneuzen, die als gastheer fungeert op een reis naar mid den-Frankrijk laat z'n onver bloemde mening horen met de uitlating „gelul". Die acht uur rusttijd ben ik helemaal mee akkoord, maar van de rest van de tijd moeten ze afblijven. We moeten zo vaak ergens wach ten, dat de mogelijkheid voor een dutje tussendoor ruim schoots aanwezig is. Daar naast zijn we net als sport mensen die elke dag trainen, in topconditie voor dit werk. Daar komt ook nog bij, dat wij er ons als internationaal chauffeur terdege van bewust zijn, dat we op pad zijn met een behoorlijk groot kapitaal aan auto". Geroutineerd stuurt de 38- jarige De Wolf uit het Zeeuwsvlaamse Zaamslag het gevaarte een pittige afdaling af en zegt: „We hebben ons door de bonden laten gebruiken met die laatste staking. We werden als honden de weg afgejaagd. De bonden wilden druk op de ketel houden maar ze maakten de fout, dat ze het advies van de „geschillencommissie" niet afgewacht hebben. Ik zweer, dat er bij de volgende staking en vrijwel geen internationale chauffeurs meer zullen staan. Wij willen werken en dooge- woon geld verdienen". Tijdens een van de „stops", dit geval Longuau Routiers worden de woorden van De Wolf nog eens extra onder streept. Een chauffeur uit Ne derlands Limburg kijkt met afgrijzen op als hij het woord rijtijdenbesluit hoort. „Ik doe dit vak zo'n vijftien jaar en aanvankelijk met veel plezier maar de laatste jaren gat de lol er met een razend tempo af. Vroeger kon ik al met plezier zitten denken aan de overuren die ik maakte en de leuke dingen die ik daarvan voor m'n gezin kon kopen. Nu is het zo, dat ik boordevol energie moet stoppen omdat de Technograaf zegt dat m'n tijd Vol is en ik moet gaan rus ten. Tuur de Wolf We zijn goed getraind Enkele Franse „routiers", die als rechtgeaarde levensge nieters de uitstekende maal tijd naar binnen zitten te wer ken, reageren als door een an gel gestoken. „Salopperie, on n'a plus le droit de travailler comme on veut (schoftig, we hebben niet meer het recht, te werken zoals we willen". Ze zijn opmerkelijk solidair met de mening van de Nederlan ders. Later, terug in Nederland zou FNV woordvoerder Nico Sannes zeggen, dat de uitlatin gen, die een dikke honderd „internatinalen" deden hem geen moer kunnen schelen. „Ik constateer alleen, wat op de ledenvergaderingen van het FNV naar voren komt en van daaruit worden de maat regelen genomen". Gemaks halve vergeet de heer Sannes, dat het grootste deel van de vrachtrijders uit „nationalen" bestaat, die aanzienlijk min der met het rijtijdenprobleem te kampen hebben. Voorts meende hij, dat het invoeren van een „postkoetssysteem" ook wel estafettesysteem een goede oplossing zou zijn. In ieder land een chauffeur op wacht die het voertuig op de juiste tijd over kan nemen. Sannes weet te vertellen, dat er wel bedrijven zijn die zich aan de regels houden maar dat misbruik op grote schaal on omstotelijk vaststaat. „Eén ding is duidelijk. Als we het rijtijdenbesluit laten vallen, jagen we de helft van de chauffeurs de dood in". Professor James O'Hanlon, hoogleraar verkeerskunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen heeft in een door hem opgesteld rapport het verband proberen te leggen tussen on gevallen, die de chauffeurs veroorzaken en de vermoeid heid die daaraan ten grond slag zou liggen. Hij kwam tot de constatering, dat van de 624 ondervraagden er 7.3N wel een in slaap gevallen was achter het stuur. Onduidelijk bleef over welke periode het onder zoek zich uitstrekte. Wel kwam vast te staan, dat de chauffeur die in de kleine uurtjes onderweg is, meer kwetsbaar is. Daaraan is de conclusie te verbinden, dat het rijtijdenbesluit regelrecht te gen de normen van de ver keersveiligheid in druist. Als een chauffeur op maandag morgen om acht uur start mag hij wettelijk werken tot 17.00 uur, waarna hij acht uur rust moet nemen. Eén der onder vraagde chauffeurs zei: „zo wordt er een kroegloper van je gemaakt, 's Middags om vijf uur stuur je nog geen kind naar bed maar wij moeten rusten. Je zou dan een „Rou tiers" in kunnen gaan, een kop koffie nemen, nog één en nog één, totdat het je strot uitkomt. Daarna een glas bier en maar wachten tot het elf uur is, want dan mogen we weer. Te gen die tijd zou ik best al eens aan slaap toe kunnen zijn maar wettelijk gezien mag er weer gereden worden. Dus wordt er gereden. „Tengo una familia numé- rosa, no es necessario que el sindicato me ensena acera de responsabilidad, stupido", mompelt een Spaanse vracht rijder. De man vindt een refe rentie van het hebben van een groot gezin voldoende om te weten waar zijn verantwoor delijkheid ligt. Bij hem en niet bij de vakbond. De heer J. J. Peskens, woordvoerder van Damco op Transport liet zich desge vraagd in eensluidende be woordingen uit. „De vracht wagenchauffeurs van tegen woordig kennen hun verant woordelijkheid. In het alge meen zijn ze goed ontwikkeld, kennen hun talen en staan voor hun vak. Wat het RTB betreft vind ik, dat er een si tuatie geschapen wordt die weinig met de realiteit te ma ken heeft. Een simpel voor beeld is, dat voor het RTB stil staan, dus laden, lossen en wachten aan bijvoorbeeld grenzen géén rusttijden zijn. In feite wordt er wel gerust. Iedere chauffeur neemt bij voorkeur elk moment van rust te baat. Een gezellig praatje met collega's is ook een vorm van rust, van geestelijke ont spanning. Wij zijn er als be drijf ook niet mee gebaat, dat er ongevallen plaatsvinden. Ons devies aan de chauffeur is: probeer zoveel mogelijk volgens het RTB te rijden. We hebben liever dat je belt, hier staat ie, dan hier ligt ie. Als je moe bent, rust dan! Weet je, we hebben 241 chauffurs die tweemaal per jaar training krijgen. Mannen, die goed on derlegd zijn in hun vak. Wij weten verdraaid goed, dat we met mensen bezig zijn en onze mensen weten waar ze mee bezig zijn. Zo'n vakbond moet zich sociaal opstellen maar ze weten bij benadering niet wat de achterban wil. De interna tionale chauffeurs kunnen weer makkelijk de klos wor den". Tuur de Wolf en z'n vele collega's kachelen voort. De „job" moet worden gedaan. Laden en lossen van het voer tuig, douaneformaliteiten ver vullen, hapje eten onderweg en zorgen dat de controlerende „Tachograaf" geen geweld wordt aangedaan. Volgens schema werken blijkt een op gave, die alleen te verwezen lijken valt als alles meezit. Al les meezitten naar de norm van de „leek" is behoorlijk wat anders in te calculeren dan het „meezitten" wat de chauffeur daaronder verstaat. Korter wachten dan twee uur is een dikke meevaller. De nomaden van de weg kennen de sche ma's. Vóór drie uur bij de bedrij ven binnen zijn, anders moet er worden gewacht tot de vol gende morgen zes uur. Vóór vijf uur bij de meeste douane posten zijn, anders ben je daar de volgende dag weer de eerste en de „Tachograaf" werkt door en mee, óf misschien meer tegen. Als er precies op schema wordt gewerkt van op maandagmorgen starten en er wordt de hand aan gehouden, dan blijkt, dat er op donder dag vrijwel niet kan worden gewerkt. Ergo, onvrede alom! De FNV vertaling van het rijtijdenbesluit komt erop neer dat de chauffeur be schermd wordt tegen de té lange werktijden (wil de chauffeur zelf niet), bescher ming van de verkeersveilig heid (excessen zijn nog nooit aangetoond, of in verwrongen „vorm". Bijvoorbeeld chauf feur na 48 uur achter het stuur opgepakt - het laden, lossen en wachten werd niet vermeld). Het scheppen van meer ar beidsplaatsen staat hoog in het vaandel. Dat zou een uitste kende reden kunnen zijn, ware het niet dat zoiets nog nooit gerealiseerd is. En blijk baar ook niet kan. Anton en Martin Verbrugge, vader en zoon directeuren van het ge lijknamige bedrijf, behorend tot één der tien grootste in Ne derland met vijf vestigingen in het buitenland daarover: „Met een dubbele bezetting werken zou een oplossing kunnen zijn" meent Anton Verbrugge - grondlegger van het bedrijf -" maar je weet donders goed, dat, als je twee man in zo'n enge ruimte zet, beide kerels ontzettend sterk in de schoenen moeten staan wil je niet binnen de kortste keren flink mot krijgen. Het is dan een soort samenwonen. Een vrachtwagenchauffeur beschouwt die wagen als zijn tweede woning. Je eigen spul len tijdelijk aan een ander ge ven is voor iedere vrachtwa genchauffeur een stuk van zichzelf weggeven. Overigens, we hebben met volwassen mensen te maken die donders goed weten waar ze mee bezig zijn, hun verantwoordelijk heid tegenover hun gezin en het bedrijf uitstekend kunnen inschatten. Bij ons in het be- Dat die belangen niet syn chroon lopen bleek al snel uit het feit, dat Frankrijk en Duitsland het vervoer per spoor zoveel mogelijk willen stimuleren, zodat zij er alle belang bij hebben dat het ver voer over de weg aan strenge richtlijnen wordt gebonden. Luyks onderkent de proble men van de transporteurs en chauffeurs en staat dan ook een liberaal beleid voor. „Overigens leert de erva ring, dat de meeste bedrijven de wet zo veel mogelijk trach ten na te levn". Het KNVTO (werkgevers organisatie) is er zich terdege van bewust dat een „regeling" nodig is, maar mist de flexibi liteit in de regeling zoals die op dit moment gehanteerd moet worden. Ze vindt dan ook, dat er afwijkmogelijkhe- den zowel naar boven als naar beneden geschapen dienen te worden, waarbij de diensttijd norm per dag niet steeds zo krap is, dat de chauffeur door de tijdsdruk in een stress-si tuatie komt te zitten. De cumulatieve werktijd zal duidelijk boven de normale 40-urige werkweek liggen. Er zal op termijn wel gestreefd moeten worden naar een „ge middelde" werkweek van 40 uur. Als voorbeeld geeft het KNVTO een maximale dienst tijd per dag van 15 uur en mede een maximale rijtijd per dag van 10% uur. Minimale rusttijd tussen twee diensten van 9 uur. Cumulatieve (sa mengevoegde) diensttijd per week: 60 uur. De Internatinalen denderen door, terwijl het gevecht over hun hoofden voortduurt. Nee- lie Smit-Kroes doet haar best Brussel te bewegen tot een meer liberaal beleid ten aan zien van de rijtijden. Vooralsnog lijkt het eind van het gebakkelei nog niet in zicht en blijven de betrokke nen voorlopig(?) nog met de problemen zitten. Vreemd blijft echter, dat hoewel alle direct bij het internationaal transport betrokken partijen de situatie onwerkbaar vin den, de spelregels niet handel baarder gemaakt kunnen worden. Twintig ton lossen drijf is er nog nooit sprake ge weest van excessen ten aan zien van rijtijden". Voorzichtig wordt de pro blematiek omtrent de rijtijden voorgelegd in het nachtcafé Routiers Les six Boules in Epineau les Voves (Macon). Een 20-tal chaufeurs komt on middellijk in actie. Heftig ge sticulerend maken ze duide lijk, dat er met het rijtijdenbe sluit alles mis is wat er mis kan zijn. Uitgaande van het schema dat start op maandag morgen acht uur wordt de conclusie getrokken, dat er bijvoorbeeld op donderdag overdag helemaal niet ge werkt kan worden aangezien er dan gerust dient te worden van 0.900 uur tot 17.00 uur. De gedachte over de vakbonden is kort en krachtig in één zin verwoord „On sera toujours baisé par l'Union (door de bond word je altijd verneukt). Een woordvoerder van De Rijke transport uit Sluiskil blijkt ook al niet gelukkig met de hele toestand. „Die acht uur rust is oke. Om de vier uur een uurtje plat vind ik ook prima, maar laat de mannen voor de rest vrij. Laden en lossen wordt ook gerekend als ar beidstijd, terwijl er dan gerust kan worden. Ik vind, dat de bond met reëele voorstellen moeten komen Ze moeten luis teren naar wat het gros van hun leden wil. Dan pas mogen ze komen. Zoals het nu staat slaat het nergens op". Theo Luyks, vervangend di recteur generaal van de Rijks verkeersdienst in Den Haag komt genuanceerd voor de dag: „Het RTB is niet iets wat verzonnen is door de overheid. De besluitvorming is tot stand gekomen in overleg met alle betrokken partijen. Aan de ene kant heeft het tot doel de sociale aspecten, die het chauffeurschap met zich mee brengen te beschermen en de verkeersveiligheid te waar borgen. Aan de andere kant komt een en ander in conflict met het economisch uitgangspunt van de bedrij ven. Aan de hand van deze punten kwam in 1978 een compromissenbesluit tot stand waar iedereen zich in kon vinden. De overheid heeft zich laten adviseren door een commissie waar werkgevers en werknemers in vertegen woordigd waren. „Daarnaast is op Europees niveau tot besluitvorming ge komen (Brussel) waarbij zo veel mogelijk rekening is ge houden met de belangen van alle bij de EG aangesloten lan den". De charme van de natuur is er toch ook nog bij de ridders van de weg!

Scheldebode | 1986 | | pagina 13