Vrouwenpolder „op wielen „DATA BECKER SOFTWARE" Eerste antiekbeurs Middelburg HET WEEKBLAD WAAR JE Wf// LEKKER VOOR GA AT ZITTEN *J Expositie Institiuut Kunstzinnige Vorming knuijt Demonstratie van Scholen krijgen dagboek Anne Frank aangeboden t( f i<4 sr f °plage: 7mm TWI^ Jf^i^if •■pi!W^I*llP #%^^rVPlH\ *ou9M79. 75 JAAR BOUWEN EWOUTSCHOOL op zaterdag 10 mei a.s. 13.30-16.30 uur Editie Vlissingen 22.685 ex. 1 ^1 ^M&BssÈ MiBHBW.JI ™^~^B ^B IB M BS^^B j^B 1£B ®B K HLJf Sfl^^^HV Openingstijden kantoor Vlissin- gen en Westkapelle. ll'HII»l«|' i^VB JÊ M 3-~& M H jV I Si <«$B JB B J !irf| 1 13.30-17.00 u. Editie Middelburg 21.034 ex. Ge- H M A llli >%|fc<P AhÉAP ^^sllctfdF'dBMdi §11 |Z Redactie: Redacteur: Nico -319 minminimummiliummmmiiimmmimiiiniimmum Godsdienst VLISSINGEN - Dit jaar, om precies te zijn op 4 september, bestaat de Bouwen Ewoutschool in Vlissingen 75 jaar. De eerste week van juli wordt deze bijzondere verjaardag gevierd met een ten toonstelling van het project „75 jaar terug in de tijd", slagbal wedstrijden voor de ouders, spelen voor de kinderen, een feestavond en op zaterdag 5 juli een reünie voor alle oud-leerlingen en -leer krachten. Muisstil De eerste klas van juffrouw De Ruyter in 1930. Beker WEDDEN DAT ONZE KURK- EN PARKETVLOEREN GOEDKOPER ZIJN Let op en natuurlijk bij Data Becker Computerboeken en nog 2000 andere in voorraad Bij: Boekhandel Paul Krugerstr. 55 Vlissingen - 01184-12733 UITGAVE 7FERRA WFEKBL ADEN DINSDAG 6 MEI 198G^l^yajgp^ KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VROUWENPOLDER - Na het succes van het vorige jaar worden, te beginnen met He melvaartsdag, gedurende drie dagen weer tal van activitei ten georganiseerd in het Wal- cherse recreatiedorp Vrou wenpolder. Dagjesmensen, verblijfs- gasten en natuurlijk ook de plaatselijke bevolking krijgen een royale keuze uit folkloris tische gebeurtenissen, die met name op Hemelvaartsdag en op zaterdag 10 mei plaatsvin den. Op vrijdag 9 mei staat Vrouwenpolder op wielen. De driedaagse gaat weer door onder de titel „Vrouwen polder Promotions", een orga nisatie van de plaatselijke middenstandsvereniging met diverse andere instanties, zo als de stichting Recreatiewerk Zeeland. Het folkloristische gebeuren op 8 mei bestaat onder meer uit een braderie, volksspelen, de presentatie van oude am bachten, volksdansen en kle derdrachtshow te verzorgen door de groep „Walacra" en ringsteken vanuit de sjees. Ringrijden is er ook op zater dag 10 mei naast activiteiten als een Grote Markt, een Spin- gaap, huifkartochten. In de avonduren van vrijdag en za terdag is een rondgang van muziekgezelschappen voor zien. Vrijdag 9 mei wordt een bij zondere dag. Dan staat Vrou^- wenpolder op wielen. In de middaguren vindt er een mo- tortrial-demonstratie plaats met medewerking van de MSV „De Uitlaat" en de plaatselijke trimclub organiseert een fiets- behendigheidswedstrijd (voor kinderen tussen 6-15 jaar). Op het programma staat voorts een bromfietsbehendigheids- wedstrijd voor zestienjarigen en ouder. Vanaf zeven uur 's avonds vindt er een rondgang plaats met antieke motoren. Tussen elf en zes uur wordt er vrijdag 9 mei een motor op- stapdag gehouden. Deze dag wordt georganiseerd in sa menwerking met ANWB, BO- VAG en RAI. Doel van die da gen is het Nederlandse publiek kennis te laten maken met de motor als vervoermiddel en als middel om de vrije tijd op een aangename manier door te brengen. Iedereen vanaf zes tien jaar kan op een afgesloten terrein kennis maken met de moderne motorfiets. En daar onder wordt ook een scooter verstaan. Door het houden van die manifestatie op een afge sloten terrein kunnen ook mensen zonder rijbewijs' en dus de zestien- en zeventienja rige potentiële kopers van een motor of scooter warm ge maakt worden voor zo'n twee- wieler. Ter gelegenheid van „Vrou wenpolder Promotions" wordt de Dorpsdijk voor een gedeelte afgesloten. Een stuk van de Fort den Haak weg en de beide parkeerterreinen zullen wor den benut als evenementen terrein. Op een van de par keerterreinen zal een feesttent worden opgetrokken met elke avond andere levende muziek. Donderdag is er een disco dri- ve-in van radio Popular, vrij dagavond treden de Ever greens op en op zaterdag is de groep Mahogany te zien en te horen. MIDDELBURG - Het Zeeuwse Instituut voor Kunstzinnige Vorming opent op woensdag 7 mei een ten toonstelling, waarin een over zicht wordt gegeven van het werk van wat de cursisten het afgelopen jaar hebben ge maakt. De tentoonstelling wordt gehouden tot en met 31 mei. Behalve de tentoonstelling worden er nog meer actvitei- ten gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek, waar alles zich afspeelt. Er is een doorlopende diaserie te zien, er zijn balle- timprovistaies te bewonderen, er is een lezing georganiseerd door Nico Out over 'Wat heeft kunst met vakmanschap te maken', en er is een openbare les van toneelcursisten ge pland. De balletimprovisaties zij te zien op woensdag 7 mei om 15.00 uur, de lezing wordt ge houden op donderdag 15 mei om 20.00 uur en de toneellessen worden gehouden op 26 mei om 20.30 uur. De toegang is overal gratis. heel netjes op de nieuwe school wilden zijn. Zo werd er bij de jongetjes op gehamerd, dat ze de bril van de w.c. moesten doen, als ze gingen plassen. Dat deden ze braaf, behalve één, bij wie het mis ging. Toen er allerlei beschul digende vingertjes naar hem werden uitgestoken, jam merde hij: „Ja maar ik héb mijn bril omhoog gedaan!" Ooit had de burgemeester als prijs voor de sportdag van de vijfde en zesde klassen een grote beker van het Vierde Commando geschonken. Om dat het een dure beker was, bleef hij altijd in de kluis van het gemeentehuis. Toen we hem weer eens nodig hadden, bleek alleen het voetje er nog te staan! De beker was zoek! Met man en macht werd ge zocht, nieuwe bekers werden ijlings aangeschaft.... tot er een taxi stopte bij het sport veld waar al druk gesport werd. In die taxi zat een wet houder... met de beker! Die hadden ze uiteindelijk gevon den in hotel Brittannia, waar hij bij een groot diner dienst had gedaan als bloemenvaas!" „Er zitten nu kinderen en kleinkinderen van mijn leer lingen op de school", vervolgt meneer Leeflang. „Ik vind het leuk om oud-leerlingen tegen te komen, van wie ik dan wel de naam vaak niet meer weet, maar wel weet ik nog precies waar ze zaten in de klas. Door het constante bewoningspa- troon in de wijk was ook de schoolbevolking constant en dat waren bijna allemaal, leu ke, spontane kinderen". „Dat is nog zo", beaamt me neer Gelok, de huidige direc teur. „Er is inderdaad veel veranderd sinds vroeger. De meester was de man „die nog meer wist dan meest". Nu staat het kind meer centraal, we willen recht doen aan de aard en de eigen wereld van ieder kind. Toch willen we de oude kennis niet weggooien, niet de modernste school zijn. De oude onderwijsmethode, in de klassen met de onderwijzer ervóór, had ook veel goede kanten". Als je, zoals veel ouders in deze tijd van het jaar, voor de keuze staat: naar welke basis school gaat mijn kind, dan kan dat door de vele soorten scho len lastig zijn. „Voor mij is die keuze vrij simpel", zegt de heer Gelok. „Eerst neem je de principe keuze: een openbare school of niet, en dan kies je voor de dichtstbijzijnde school van dat type. De „gewone" basisscho len nemen de goede elementen van andere schoolrichtingen langzamerhand over. Zo heb ben we hier verschillende „vieringen" als in het Jena- planonderwijs en een werk plaats met een drukkerij als op ëen Freinetschool. Boven dien kun je als ouders een grote invloed uitoefenen op de school. Het is heel belangrijk, dat de buurtkinderen ook de schoolgenootjes zijn. Openbaar onderwijs bete kent overigens niet, dat er niets aan godsdienst wordt ge daan", legt meneer Gelok uit. „We proberen ieder kind in de eigen waarde te laten en bie den zowel godsdienstlessen als humanistisch onderwijs aan". Een ander verschil met vroeger is het grote aanbod van informatie aan kinderen, zoals bijvoorbeeld via het Jeugdjournaal. „Hoe je kinde ren moet leren informatie te selecteren, is een moeilijk en boeiend onderwerp. Dat hangt af van de samenstelling van de kinderen". Het accent in het onderwijs verschuift steeds meer van „kennis van buiten leren" naar „leren waar je de nodige informatie kunt vinden". De onderwijzer wijst de kinderen de weg in documentatiecentra en bibliotheken. Een computer is daarbij ook een nuttig en onmisbaar instrument. „Als de ouders ons in ver band met het feest iets willen geven, staat een computer hoog op de lijst", besluit de heer Gelok. Dit brengt ons te rug bij de reünie op zaterdag 5 juli, waar de oud-leerlinge Joke Vantricht-Van Oorschot samen met anderen al de no dige uurtjes organisatiewerk voor heeft verricht. „We zoeken nog naarstig naar adressen en we verzoe ken alle oud-leerlingen en - leerkrachten zich vóór 31 mei aan te melden bij Joke Van- tricht, Roerstraat 10, 4388 RW Oost-Souburg, tel. 01184- 67450". Van gaslampen tot homecomputers Meneer Leeflang is, na leerling en onderwijzer, van 1946 tot 1979 hoofd geweest van deze school, die d(y>r sommigen dan ook de „school van Leeflang" wordt genoemd. Samen met hem gaan we te rug naar 1911, toen de school, toen nog school C genoemd, werd geopend op dezelfde plaats, waar de school nu staat, alleen was dat toen nog de rand van de stad. „Ik herinner me het gesuis van de gaslampen en de hou ten bankjes. Het was een grote school van zestien klassen, verdeeld per half jaar. Hoog tepunt was het schoolreisje, waar we één dubbeltje per week voor spaarden. We gin gen dan naar de Wouwse Plantage of naar de dierentuin in België". Een onderwijzer verdiende in die tijd tussen de zes- en dertienhonderdgulden per jaar en moest in de avonduren met bijvoorbeeld bijlessen bij verdienen om rond te komen. In 1920 werden de scholen zesklassig en in die tijd zaten er twee scholen in het gebouw, school H en school I. Toen te gen 1939 het aantal kinderen in de wijk te gering werd, ver dween school I van het toneel. De oorlog brak uit. Er was veel verzuim door de lucht aanvallen, soms wel meer dan de helft. Nooduitgangen en trappen werd aangebracht en de leerlingen kregen alarmin structies. In 1942 werd de school door de Duitsers in beslag genomen en de leerlingen werden on dergebracht in de r.k. jongens school in de Glacisstraat. On derwijzers werden uit hun lo kalen gehaald en moesten van de Duitsers gaten graven op de landerijen, waarin aange punte boomstammen werden gezet. Vlissingen kwam steeds meer in de frontlijn te liggen en veel inwoners trokken weg. Na de bevrijding was Vlis singen onherkenbaar. Je kon er alleen komen bij laag water langs het Jaagpad. Het overal opgeslagen onderwijsmate riaal werd bijeengezocht, noodscholen werden gebouwd en kapotgeschoten scholen hersteld. Uit de Verenigde Staten werden op de school kisten bezorgd met kleding en schoenen. Men dacht daar ver moedelijk dat het om een landbouwschool ging, want er was een zending schoppen, harken en spaden bij. Die zijn voor een zacht prijsje aan de gemeente overgedaan en dat geld is de basis geworden van het Schoolfonds Openbare Scholen, beter bekend als het „lief en leed"-potje. „Het onderwijs toen was heel anders dan nu", herinnert meneer Leeflang zich. „Dat moest ook wel met die grote klassen: in 1954 hadden we er zelfs van vijftig leerlingen! De kinderen moesten muisstil zit ten, soms met de handen op de rug. Er konden negentig leer lingen in rijen de trappen op lopen, zonder dat je er ook maar eentje hoorde. Als ze naar de w.c. moesten, staken ze een vingertje omhoog. Ver telden ze thuis dat ze een tik hadden gehad dan konden ze er nog eentje bij krijgen. De meester wist alles en had altijd gelijk. In die tijd stond de leerstof centraal, niet het kind. Tegen augustus kregen de meesters het benauwd, als ze het voorgeschreven boekje van dat jaar nog niet uit had den. Je kon het ook aan het handschrift zien, alle kinderen schreven hetzelfde". In de vijftiger jaren liep het aantal leerlingen terug. Dit had verschillende oorzaken: de wijk vergrijsde, er kwamen nieuwe wijken met nieuwe scholen, waar de jonge gezin nen gingen wonen en het schoolgebouw verouderde snel. Het had heel wat voeten in de aarde, maar in 1969 was het zo ver: de oude school werd afgebroken en er zou een nieuwe worden gebouwd. Dit was vooral te danken aan in specteur Gelijns en aan het hoofd meneer Leeflang. Deze vertelt: „De school was afge broken en we zetten er met veel bravoure een groot bord neer „Hier komt de nieuwe school", terwijl dat nog hele maal niet zeker was. Onder tussen zaten wij in een nog veel slechter schoolgebouw in de Kasteelstraat. Het was er zo vochtig dat de paddestoelen op de schriften stonden. Toen in 1972 de nieuwe school toch geopend werd, was dat een grote dag voor ons. Ook omdat inmiddels het aan tal leerlingen weer gestaag groeide". Meneer van de Pluijm, lange tijd onderwijzer geweest op de school, weet nog dat „we MIDDELBURG - Op vrij dag 9, zaterdag 10 en zondag 11 mei opent de Schouwburg weer haar poorten, na -de (ADVERTENTIE) Kurk en parketvloeren v a. 9. tot 79. p.m' in meer dan 20 soorten en kleuren •Lamellenparket v.a. 49. p.m' ongelegd. De Consumenten bond vond dit parket het beste en het goedkoopste tijdens het laatst gehouden onderzoek U kocht bij ons. maar vindt later elders een lagere prijs voor hetzelfde product. Wij betak'n U dan direct hel verschil terug! Schriftelijke garantie Termijnbetaling in 30 maanden Leggen door geheel Nederland v.a. 10, p.m' •Zelf leggendan instructie bij U thuis Wij wedden mei IJ voor een schillerend Oosters kleedje dal onze prijzen lager liggen dan elders! BEL NU GRATIS ONS CÊNTRALE TELEFOON NUMMER 06-0533 voor ren afspraak of. 04920-51552 voor nadere informatie Nmdurlanéiu Kurk un Porkutmoattthoppll b.v. An»ut<j<tni I .iikIIh»uii I.kl I IHiikhnI I kils! Tiftwirq Vks-umjm X.iltlnhimih*! XhtiK/iv brand van vorige maand. De eerste activiteit na de brand is de eerste Middelburgse An tiekbeurs. Onder auspiciën van de Verenigde Antiekbeurs Exploitanten (VAE) laten an tiquairs uit het hele land hun collecties zien. Zo zijn er ondermeer Fran se, Engelse en Nederlandse meubels te zien, evenals zilver, aardewerk, kristal, juwelen, porcelein, klokken, asiatica, boerenantiek en veel meer an tiquiteiten waaraan elke lief hebber zijn hart kan ophalen. Voordat de beurs voor het publiek wordt opengesteld is er een controle op de uitge stalde anyiquiteiten door het organisatiebureau Alpha. Verder ontvangt men als ze kerheid een ingevuld garan tiecertificaat bij aankoop van een stuk antiek. Op die manier kan een miskoop voorrkomen worden. Vooral voor de aspi rant-verzamelaar is dit een hele geruststelling. De laatste tijd is er een dui delijke verschuiving te zien naar datgene wat functioneel antiek wordt genoemd. De be langstelling gaat steeds meer uit naar voorwerpen, die on danks hun respectabele ouder dom, nog altijd geschikt zijn voor dagelijks gebruik. Het puur decoratieve antiek heeft hierdoor iets aan populariteit moeten inboeten. Maar oude klokken en meubels vinden meer dan ooit aftrek. Hun aanschafprijs is doorgaans niet veel hoger dan nieuwe meubels. De antieke kast zal alleen maar in waarde stijgen, terwijl het nieuwe wandmeu- bel na een dag gebruik nau welijks nog handelswaarde heeft. De organisatie is zich ervan bewust dat er nogal wat 'wild groei' onder de antiekhandela ren is en dat daardoor bij het publiek enige argwaan is ont staan. De Middelburgse an tiekbeurs is een poging de be zoekers te laten zien dat de bo nafide antiqauirs nog veel en mooi betaalbaar antiek heb ben aan te bieden. Het motto van de beurs is dan ook 'Een beurs voor iedere beurs'. Eén van de deelnemers is het Asser Munten Museum, dat een bijzondere collectie misslagen en penningen expo seert. Op vrijdag en zaterdag kan men in de stand van het museum gratis uw eigen mun tenverzameling laten keuren en taxeren. Ook een'buiten landse deelnemer heeft zich aangemeld. Speciaal voor deze beurs komt de heer Whittaker uit Engeland over, die gespe cialiseerd is in antieke bu reaus. De openingstijden van de beurs zijn, vrijdag van 16.00 uur tot 21.00 uur, en zaterdag en zondag van 11.00 uur tot 17.00 uur. (ADVERTENTIE) VOOR DE BETERE MANNENMODE HOEDEN EN PETTEN Nu ook een ruime sortering In de grotere matenkleding St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN A VLISSINGEN - Alle Vlis- singse basisscholen krijgen op vrijdag 2 mei een gratis exem plaar van het dagboek van Anne Frank, Het Achterhuis. Deze boeken zijn gratis ter be schikking gesteld door me vrouw H. Willems, ook wel be kend als tante Henny. De eer ste exemplaren worden ge schonken aan de Frans Naere- boutschool en de Ichtusschool en worden uitgereikt door burgemeester Van der Doef. Mevrouw Willems heeft in tussen honderden scholen voorzien van het dagboek van Anne Frank. De reden waarom ze aan dit werk be gonnen is, dat ze kort na de bevrijding voogdes werd van een joods meisje van zeventien jaar, van wie de hele familie in concentratiekampen is omge komen. Dat meisje, Sonja, is een vriendinnetje geweest van Anne Frank en heeft op de zelfde school als Anne Frank gezeten. Gelijk nadat mevrouw Wil lems voogdes ging ze sparen voor de toekomst van Sonja. Sonja werd verpleegster en vertrok na verloop van tijd naar Australië. Zij trouwde daar met een Poolse jongen en kreeg twee kinderen. Maar Sonja stierf op veertig jarige leeftijd aan kanker, zodat het geld dat mevrouw Willems voor haar gespaard had niet gebruikt kon worden. Mevrouw Willems besloot het gespaarde geld te op een andere manier te gebruiken, namelijk door de dagboeken van Anne Frank te versprei den op basisscholen. „Ik wil de aandacht van onze jeugd vra gen voor Het Achterhuis, voor wat er gebeurde, voor dat, wat nooit meer gebeuren mag", zo schreef mevrouw Willems. (ADVERTENTIE)

Scheldebode | 1986 | | pagina 1