Rockers spelen voor Amnesty 3 En 25 jaar Amnesty unul Een meibloem: Lelietjes der Dalen 1 MIDDELBURGSE HUISVROUW IN RUSLAND EN CHINA i ZEELAND Verkoping van Persis Expositie kunstenaar Vogelexcursie MALLORCA ■h. x. SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 APRIL 1986 309 „Op het vliegveld van Leningrad, het begin van de reis, is het heerlijk zomers weer. We zien, zoals verwacht, overal agenten en soldaten, maar de con trole van de douane is toch niet zo intensief of ik kan wel wat sloffen sigaretten meesmokkelen en wat roebels (die mogen in Rusland niet ingevoerd worden omdat ze in het buitenland meer dan 10 maal goedkoper zijn dan in Rusland). De winkels voor het gewone publiek stellen niet veel voor, er is alleen wat worst, reuzel, kaas en wat blikjes te koop, en ik vraag me af of de Nederlandse Waren wet ze had goedgekeurd. Leningrad, gelegen aan de Finse Golf is wel een mooie en grote stad". Islamitisch ülllllllilllll Surfplanken Een praktisch toestel waarmee u 'han denvrij' kunt telefoneren. U kunt kiezen, spreken en luisteren met de hoorn op de haak. En dankzij de ingebouwde luidspreker kunnen meer personen aan een telefoongesprek deelnemen. Kleur: grijs. Prijs:f379,- f3,75 per maand ptt telecommunicatie EEN BETROUWBARE TELEFOON KOMT VAN DE PTT PTT Telefoonwinkels. Bergen op Zoom: Van Konijnenburgweg 23. Breda: Oude Vest 2. Goes: Schuttershof 24. Middelburg: Lange Noordstraat 42. Roosendaal: Schots bossenstraat 19. Terneuzen: Mr. F.J. Haarmanweg 38. Voor meer informatie: bel gratis 004. Een oude droom werd werkelijkheid „De batterijen van mijn horloge zijn leeg, maar van batterijen in horloges hebben ze hier nog nooit gehoord. Ik moet voor 25,50 roebel maar een nieuw horloge kopen. In de winkel heb ik keus uit vijf types. Na Leningrad gaan we naar Moskou, waar we logeren in het luxe Kos mos hotel, dat destijds voor de Olympische Spelen werd gebouwd' ^iiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiillliiliiiiiiiiiiitiintiiti| Wil Peels uit Middelburg E 1 had een financiële mee- E valler, waardoor een ja- E ren oude droom werke- E lijkheid kon worden: een E reis via Rusland naar China. De communisti- sche landen kennen we E vooral van de „grote" po- E E litiek, maar van het da- E E gelijkse leven weten we E E maar betrekkelijk weinig E af. Wil Peels is 56 jaar, huisvrouw en moeder, en E dat bepaalde haar ma- E nier van kijken naar het E E leven in deze landen. Uit E E haar dagboek distilleer- E E den we het volgende ver- E haal. Het is de eerste af- E E levering. De tweede afle- vering plaatsen we vol- gende week. iiiiiiiiiiiiiiimmiuiiimiiiiH „We bezoeken het giganti sche Kremlin en het Lenin Mausoleum (het portret van Lenin hangt trouwens nog overal), 's Avonds krijgen we een prachtig ballet te zien. Nu pas zie ik dat de geparkeerde auto's hier geen ruitewissers hebben, de eigenaren halen ze eraf voordat dieven dat doen: zo schaars zijn automaterialen hier". „Per vliegtuig verlaten we Moskou richting Buchara. Het is smerig binnen en het inte rieur is vaak kapot. De reizi gers zien er Islamitisch uit en ze sjouwen met grote pakken voedsel. De klok moet weer drie uur vooruit gezet wor den". „In het hotel in Buchara mompelt het kamermeisje „dobre veertje". Dat betekent goede avond in het Russisch, maar dat weten we dan nog niet. Als ik haar nodig heb roep ik vriendelijk „dobre veertje" en dan komt ze. We worden dikke maatjes en wer pen elkaar handkusjes toe. De hitte is inmiddels bijna on draaglijk geworden. We drin ken voor tien kopeke een potje thee. De hygiëne is hier ver te zoeken, de koppen worden met koud water gespoeld. We ne geren de waarschuwing dat je alleen gekookt water moet drinken, zo'n dorst hebben we. Op deze „terrasjes" zit je niet p stoelen aan tafels, maar op een soort van reuze ledikant waarop je half ligt, met daarop weer een kleine tafel. Later koop ik ook nog een ijsje en zie tot mijn verbazing dat het eerst op de weegschaal wordt gezet: je koopt hier ijs per ons. Die nacht krijg ik buikkrampen en diarree". „De afstand van Buchara naar Samarkand is maar tweehonderd kilometer, maar we doen er toch zes uur over: om de tien kilometer stopt de trein. Zodoende kunnen we volop genieten van het land schap. Samarkand is de tweede grote stad van de staat Uzbekistan en heeft bijna een half miljoen inwoners. De stad is 2500 jaar oud en wordt ook wel het Rome van het Oosten genoemd. Je hebt niet meer het idee dat je nog in Rusland bent Er hangt een Islamiti sche sfeer, de mensen bewegen zich vrijer en zijn heel vrien delijk. De markt is redelijk voorzien en van betere kwali teit dan in Buchara. We krij gen bossen venkel en meloe- nen en perziken toegestopt. Vooral de perziken zijn heer lijk". „Tashkent is de andere be langrijke stad van Uzbekistan. Het is hier prachtig, brede la nen, veel fonteinen. In een park probeert een man een ge sprek met me aan te knopen, maar ja, zijn Engels is net zo goed als mijn Russisch, dus we komen niet ver. Ons hotel hier heeft een zwembad, maar een spontane duik wordt je niet gemakkelijk gemaakt. Eerst moet je aan de balie een kaartje halen, waarmee je dan later in het zwembad weer een kaartje kunt kopen. Geen wonder dat hier geen werk loosheid is". „Ook dit hotel heeft twee soorten bars en winkels, één voor roebels en één voor „har de" valuta. In de roebelbar kun je wodka, koffie en cham pagne kopen en in de andere bar bier whisky en frisdran ken. De bars liggen enkele eta ges van elkaar. Gezellig met de groep uitgaan is er dus niet bij. Door dit soort regelingen raak je hier heel moeilijk van je centen af, wat verteringen betreft wordt het een goed kope vakantie. Onze hotelka mer is de meest luxe tot nu toe: leren bankstel, koelkast, televisie enzovoort". „Na Tashkent Irkutsk, dat als stad nogal tegenvalt, alleen het nabijgelegen Baikalmeer is aardig. Dit meer is zo groot als Nederland, maar in tegen stelling tot wat je bij ons zou verwachten zien we hier niet of nauwelijks boten varen of (ADVERTENTIE) Wijziging m uitvoering en specificaties voorbehouden CHICAGO. De Middelburgse Wil Peels leunt tegen een marmeren hek in Peking. Achter haar ligt de Verboden Stad. surfplanken. Met een vleugel boot worden we naar een oude Siberische nederzetting ge bracht, houten huisjes en een prachtig kerkje. We zitten nu midden in de Taiga, de prach tige Siberische bossen. Het na tuurgenot wordt wel enigszins vergald bij het bezoek aan de w.c. Wat een smeerboel: een gat in de grond, maar dan op een verhoging. Daaromheen bebloede lappen en gebruikt papjer". „Terug in Irkutsk zien we met verbijstering hoe de jeugd van acht tot zestien jaar hier in uniform moet paraderen, het lijken wel robots en ik vind het een weerzinwekkend gezicht maar de gids begrijpt niets van mijn afkeer. Uitge laten, uitbundige kinderen zie je hier niet, ook niet als de school uitgaat. Ik vind het een angstig idee dat zo de toekom stige generatie Russen wordt gekweekt, met wie wij dan weer te maken krijgen". „We vertrekken naar Mon golië, per comfortabele trein en daar is bij de grens wel een zeer intensieve controle, het krioelt hier van de petten. Stal in Pornografie is hier streng ver boden en dat verklaart de grote belangstelling die de jonge soldaten voor onze lite ratuur hebben. Ik pak een Margriet en leg die achterloos open op een pagina met een advertentie voor bh's. Beet De een na de andere douanier gaat zeer gespannen zitten bladeren in het blad en in no time staan er acht douaniers te studeren op een reclame in Margriet. Toch wordt van een Engelse dame nog een detecti veroman in beslag genomen. Ze zal nooit weten wie de da der was". „In de hoofdstad van Mon golië, Ulan Ba tor, schijnt de zon, maar het is verder een grauwe bedoening. Er staat nog een standbeeld van Stalin. Die is kennelijk hier nog niet uit de geschiedenis wegge schreven. Behalve een bezoek aan een nomadenkamp, waar de mensen in mooie schone yurts leven en ons heel vrien delijk kaas aanbieden, heeft dit land ons weinig te bieden. De enige ontspanning is de bar in ons hotel, hoewel ze bij de bouw daarvan volgens mij steeds hebben getwijfeld of het nu een gevangenis moest worden of een hotel". „Het is hier zeer arm. In het „warenhuis" worden tot ka chel omgebouwde conserve- blikken verkocht. Het doet denken aan onze oorlogs- schaarste. We hebben het nu toch goed". MIDDELBURG - Amnesty International bestaat dit jaar 25 jaar. Eén van de aktivitei- ten, die Amnesty Internatio nal organiseert ter gelegen heid van dit jubileum is het optreden van de Plein 40 band, zaterdagmiddag op de Vis markt in Middelburg. Ze tre den op met een nummer over de schending van de mensen rechten, dat twee van hen hebben geschreven. Henk van Brummelen (19) en Johnny van der Horst (21) vertellen hoe ze op dit idee kwamen. „We zagen een film op tele visie „Prisoner without a na me, cel without a number", die veel indruk op ons maakte. Bij Amnesty hebben we toen een stapel materiaal gehaald en die verhalen hebben ons erg geraakt. Er was een verhaal bij van een meisje, wiens va der op een avond zomaar werd opgepakt. Toen de moeder een paar dagen daarna de straat op ging om te demonstreren, stond dat meisje doodsangsten uit. De moeder had gezegd „Ik moet het doen. We must not keep silent". Er zaten ook foto's bij van martelingen, van mensen, die dagen achtereen moesten staan en werden geslagen als ze omvielen. Of mensen, die op een stoel zaten met hun voeten in het water. „Dat sléêt toch nergens op!", vallen Henk en Johnny uit „Die leiders hebben maar één Ë*- Henk van Brummelen en Johnny van de Horst.. doel en dat is macht! Ze ma ken mensen kapot, die elke dag in angst moeten leven". Beide jongens hebben al een tijdje ervaring met muziek. Henk was de zanger van de in middels opgeheven band Mid night en Johnny is drummer van de Plein 40 band uit Mid delburg. Toch was het niet eenvoudig om samen een tekst te schrij ven. „We hebben er veel over Amnesty International is een organisatie, die zich overal ter wereld inzet waar mensenrechten worden ge schonden. In 1986 bestaat Amnesty 25 jaar. In deze 25 jaar is de organisatie uitgegroeid van een éénmans-actie tot een wereldwijd bekende en slagvaardige organisatie. Inmid dels zijn er afdelingen in 45 landen en meer dan 3500 plaatselijke groepen. Verspreid over meer dan 150 landen heeft Amnesty nu totaal een half miljoen leden. In 1976 ontving Amnesty de Erasmusprijs, in 1977 de Nobelprijs voor de Vrede en in 1979 de VN-mensenrech- tenprijs. Van 6 tot en met 10 mei heeft Amnesty de volgende ac tiviteiten georganiseerd: MIDDELBURG Dinsdag 6 mei: Open schrijfavond (in aanwezigheid van burgemeester en wethouders), aanvang 20.00 uur, burgerzaal stadhuis. Woensdag 7 mei: Concert in de Concert- en Gehoorzaal met Maurice Heugen (dwarsfluit) en Marianne Boer (pia no), Zeeuws Jeugdorkest en Koperensemble Paul van Belzen. Aanvang 20.00 uur, kaarten a 10,- aan de zaal en in de voorverkoop bij boekhandel Fanoy en muziekhan del Van Damme. Donderdag 8 mei: Prestatieloop „Loop voor 'n ander", keuze uit 3, 5 en 10 km, inschrijven vanaf 14.30 uur, start 15.00 uur, startplaats Noordsingel Middelburg, inschrijf geld 3,50. Vrijdag 9 mei: Film „Missing". Aanvang 20.00 uur, filmtheater Meccano. Zaterdag 10 mei: Slotmanifestatie op de Vismarkt. Jake Schmid Band, Lerarenband SSGM, Plein 40 band and guests. Diverse aktiviteiten, o.a. informatie kraampjes, kinderspelletjes en wafelverkoop. VLISSINGEN Dinsdag 6 mei: Open schrijfavond (voorbeeldbrieven aanwezig) 19.45 uur, burgerzaal stadhuis. Donderdag 8 mei: Fietspuzzelrit „Fietsen voor Ismet". Start vanaf 14.00 uur, stadhuisplein, bijdrage 2,50. Na afloop is er voor iedereen een herinnering! Zaterdag 10 mei: Grote stand in de Lange Zelke met o.a. informatie, spelen en versnaperingen. Overige schrijfaktiviteiten op het eiland Walcheren: Westkapelle 6 mei 20.00 uur Hervormd jeugdgebouw. Valkenisse 20 mei 20.00 uur Gemeentehuis (in aanwe zigheid van de burgemeester). Mariekerke 6 mei 20.00 uur Hervormd jeugdgebouw. Domburg 6 mei 19.00 uur Gemeentehuis (in aanwezig heid van de burgemeester). De opbrengsten van alle aktiviteiten zijn ten bate van Amnesty International. nagedacht en gepraat en ge probeerd ons in de problemen te verplaatsen", legt Johnny uit. „Zelf gebruik ik graag vergelijkende beelden om de bedoeling duidelijk te maken. Met de teksten wil ik iets wak ker maken in de mensen, doordat ze er iets in herken nen. Daarnaast is het ook be langrijk dat de muziek past bij de sfeer van de tekst. Trou wens ook muziek zelf kan mensen vrij maken." Henk wil met deze tekst duidelijk maken „hoe belang rijk het is om vrij te zijn. Ik schrijf vaker teksten over wat ik vind, dat de mensen fout doen. Vooroordelen bijvoor beeld, ik heb veel buitenlan ders als vrienden. Natuurlijk zitten daar goede en slechte mensen bij, maar dat is toch overal zo? Mensen moeten elk aar niet beoordelen op uiter lijk of talenten, elkaar niet de grond in duwen". „Muzikanten gaan vaak po sitief met elkaar om", voegt Johnny er aan toe „Muziek kan mensen dichter bij elkaar brengen, denk maar aan het Life Aid-concert voor Afrika". De werktitel van huh num mer is „Future under look and key", gebaseerd op de actie „Toekomst achter tralies" van Amnesty. Enkele zinnen uit het lange nummer: „I can not understand why they make a nightmare of there mother land" - „Your thoughts are ex tremely dangerous" - „They must keep their silence or be a prisoner of consience". „We waren verrast, dat Am nesty ons vroeg om het num mer zaterdagmiddag 10 mei in hun slotmanifestatie te komen spelen. Bert. Wever (slaggi taar) heeft de muziek er bij gemaakt en speelt net als Henk als gastspeler mee. Ernst Osté speelt bas en Peter Schipper sologitaar. De jon gens waren onmiddellijk en thousiast en gemotiveerd en van het begin af aan klopte het precies. Muziek en tekst pasten meteen bij elkaar. Onze stijl is klassieke hardrock, vergelijkbaar met de oude Rainbow of Deep Purple". Muziek is voor Henk en Johnny heel belangrijk. „Het is het mooiste, wat er is om je zelf in een tekst te kunnen uit drukken", zegt Henk en Johnny vertelt: „Vroeger was ik verlegen en teruggetrokken. - FOTO PETER UEVENSE Door de muziek ben ik losser geworden, kan ik me beter uiten". Henk leert voor lasser bij de bedrijfsschool van De Schelde en Johnny is haanloos en werkt als vrijwilliger in een kantine. „Het is belangrijk om bezig te blijven. Anders zak je weg en word je verleid tot doemdenken. Je moet on der de mensen komen en posi tief blijven denken". MIDDELBURG - De Vrou wenvereniging Persis houdt op zaterdag 3 mei een voor jaarsverkoping in de hal van de Mavo aan de Koninginne- laan 39. De openingstijden zijn van 10.00 uur tot 12.00 uur en er zijn allerlei artikelen te koop. Het gaat om een grote sorte ring handwerk, kinder- en ba- bykleding, gebak en nog een aantal andere zaken. MIDDELBURG - De kun stenaar Nico van den Boezem opent vrijdag 2 mei een expo sitie in de Vleeshal. Er zijn vijf plastieken te zien en enkele te keningen. In samenwerking met de stichting Nieuwe Mu ziek, waarvan Van den Boe zem jarenlang voorzitter was, zijn ook enkele kleinere beel den en tekeningen van de kunstenaar geëxposeerd in de rechtervleugel van het Klove niersdoelengebouw. De tentoonstelling in de Vleeshal wordt om 17.00 uur geopend en de expositie in het Kloveniersdoelengebouw om 18.30 uur. De tentoonstelling loopt tot en met 1 juni. OOSTKAPELLE - De Na- tuurvereniging afdeling Wal cheren van de KNNV houdt op zaterdag 3 mei een vroege vo gelexcursie, onder leiding van de heer De Wilde. Er wordt om zes uur 's mor gens verzameld bij de ingang van het Oranjebos aan de Ko ningin Emmaweg in Oostka- pellfe. (ADVERTENTIE) Superaanbieding In samenwerking met reisorganisatie sudlours organiseert AMZ een grandioze 15 daagse vliegreis nsar de parel van de Middellandse Zee. Vertrek 8 juni a s. Verblijf in het luxe hotel Playa Park op basis van half pension. Normala gidaprija 1.299.-. Nu bij AMZ voor Óaialfda prijt. maar... Inclusief vervoer Schiphol v.v. annuleringsverzekering reisverzekering garant iecertificaet Deze exclusieve mogelijkheid boekt u alleen bij: REISBURO Walstraat 32, Vlissingen. 101184-19710) Damplein 3, Middelburg 101180 16755) Westwal 13. Goes (01100-27600) m am h ma h an Mijn herinneringen aan de befaamde lelietjes gaan terug tot de kweekschooljaren van na de oorlog. Ik behoorde des tijds tot de uitverkorenen, die als gast van het Franse Minis terie van Onderwijs een bezoek aan Parijs mocht brengen. Een buitenkansje. Zoals dat vaker gaat op die leeftijd hield ik er een Frans vriendinnetje aan over hetgeen echter tot „niets" heeft geleid. Wel con fronteerde ze me jaarlijks, zij het per post, met een aantal „muguets", als blijk van vriendschap. Echte lelietjes der dalen, die Fransen op de eerste mei in grote hoeveelheden plukken om ze geliefden aan te bieden. Nu komt het plaatse lijk wel voor, dat lelietjes bij duizenden staan te bloeien. Daarvoor moeten we in het Zeeuwse niet zijn. Helaas, moet ik zeggen, want het zijn fraai bloeiende bloemen, die altijd opnieuw de aandacht trekken. Geen wonder dan ook, dat ve len ze in hun tuin hebben aan geplant en met succes. Ook op Walcheren. Ze doen het daar bij wonderlijk wel al zijn de groei-omstandig heden totaal anders, dan van hun in het vrije veld voorkomende soort genoten. Het zijn immers echte bos planten, die het vooral in een schraal eiken-berkenbos prima doen. Ook onder beuken red den ze zich aardig. En dat valt niet mee, ivant daar is het nogal droog. Eigenlijk ver baast het me iedere keer, dat ze in de bossen tussen Oostkapelle en Domburg niet veel meer voorkomen. Maar ja, planten zijn soms erg kieskeurig en kleine onaantrekkelijkheden als iets te veel kalk, te veel zon, te veel of te weinig vocht kun nen al voldoende zijn om ze een kwijnend bestaan te laten lijden. Lelietjes van dalen zijn al sinds 1500 als cultuurplanten bekend. Vermoedelijk zullen ze hier in ons land wel inheems zijn geweest, maar later toch in grote aantallen uitgeplant. We spreken in dit verband wel over stinseplanten naar de vindplaats ervan. Stinsen zijn buitenplaatsen, die van ouds her een boeiende, zij het wat onnatuurlijke flora herbergen. Trouwens de Walcherse land goederen en daarmee samen hangende bossen mogen er wat dat betreft ook zijn. Niet voor niets trekken bossen als Duin beek, Berkenbos en Hoogduin ieder voorjaar weer zoveel wandelaars. Floristisch is er van alles te beleven. Keren we terug naar onze lelietjes. Zijn veel stinseplanten bezitters ran een bolletje of knol, de lelietjes hebben een dunne, witte wor telstok waarmee ze zich be hoorlijk kunnen verplaatsen. Wie er een aantal geplant heeft moet niet vreemd opkijken, wanneer ze zich na verloop van jaren via de heg of schutting naar de tuin van de buren ver plaatsen. Meestal bewegen ze zich in westelijke richting. Heb je ze eenmaal, dan raakt men ze niet gemakkelijk meer kwijt Integendeel, ze hebben de neiging zich steeds meer uit te breiden. Daarbij blijken ze nogal onverdraagzaam, want door de compacte wijze van groeien belemmeren ze andere planten met als gevolg, dat zich steeds grotere plekken le lietjes gaan vormen. In april vertonen zich twee of drie lichtgroene bladeren, die later steeds donkerder worden. Ze hebben de karakteristieke vorm zoals gebruikelijk bij le- lie-achtigen. Met een beetje geluk verschijnen rond de eer ste mei de bloeistengels met daaraan zo'n vijf tot vijftien klokjes. Meestal ivit, maar er zijn gekleurde variëteiten in de handel. Ook wanneer ze verwilderd voorkomen wil dit, zij het zel den, het geval zijn. Mogen mensen ze graag plukken, het vee blijft er af. Dat komt door de aanwezigheid van giftige stoffen. Het blijft dus letterlijk en figuurlijk: uitkijken. R. Struyck Jr

Scheldebode | 1986 | | pagina 9