Vlag in top nieuwbouw De Wellinge Miro sponsort Ronde van Midden-Zeeland Taboe analfabetisme wordt minder 'Vertrouwen steeds weer beschaamd' VOOR VIJF MILJOEN VERBOUWD EN VERNIEUWD ARS-Zeeland sponsor van nieuwelingen Middelkamp OUDERS VAN DRUGSVERSLAAFDEN: Succes voor "Best shops in town" Optreden van Muziekkorps Overkoepelend orgaan watersport SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 APRIL 1986 309 Gasstelletje Sfeer ZEELAND - „Mijn weréld stortte in elkaar toen ik hoorde dat mijn kind verslaafd was aan heroïne. Je verwacht het namelijk helemaal niet. Zoiets overkomt anderen, niet jezelf. Tenminste... dat denk je. Ze zullen wel eens een stickie gerookt heb ben, of zoiets, maar harddrugs... Nee, daar raken alleen de kinderen van anderen aan verslaafd, denk je. Nou, vergeet dat maar, het kan iedereen overkomen." MIDDELBURG - Een week geleden, op woensdag 9 april, ging de vlag in top van de nieuwbouw van de Middel burgse scholengemeenschap De Wellinge. Vijfentwintig nieuwe lokalen en een gym zaal worden gebouwd naast het al bestaande gedeelte van de school voor lager en mid delbaar beroepsonderwijs. „Een historische gebeurtenis", zo omschreef de heer Kingma, de directeur van De Wellinge, het moment waarop de vlag in top ging. En inderdaad, historisch mogen de bouwplannen van de school wel genoemd wor den. In een tijdsbestek van on geveer een half jaar wordt er voor een slordige vijf miljoen gulden vertimmerd en aan de negenhonderd leerlingen tel lende scholengemeenschap. En gezien de beroerde finaciële positie van het Ministerie van Onderwijs, waar ook De Wel linge van afhankelijk is, mag de schoolleiding zich wel in de handjes wrijven. Want welke school krijgt tegenwoordig de overheid nog zo warm voor zijn bouwplannen, dat deze er enkele miljoenen voor over heeft om die plannen te reali seren? Dat zijn er niet veel, maar De Wellinge is het ge lukt! Op de scholengemeenschap, die ligt op de grens van stad en polder, zijn opleidingen onder gebracht die de leerlingen klaarstomen voor een beroep, het hoger en lager beroepson derwijs. Zo vindt men er een MTS, een LTS en een oplei ding voor verzorgende beroe pen. Zowel de theorie, als de praktijk van de verschillende vakken, zouden op de school geleerd moeten worden. Al thans, dat was de bedoeling. In de werkelijkheid bleek dat het beroepsonderwijs niet hele maal aansloot bij de realiteit. Directeur Kingma: „Neem nu bijvoorbeeld de oude LHNO (Lager Huishoud- en Nijver- heidonderwijs, kortom de huishoudschool). De leerlingen die van die school afkwamen, studeerden nogal 'wazig' af. Ze hadden wel een diploma, maar ze konden er niet goed mee uit de voeten. Waarom niet? Ge woon omdat ze alleen maar een algemene opleiding had den gevolgd. Een echte be roepsgerichte opleiding was die LHNO niet." Daar komt nu, met de ver bouwing, verandering in. Het LHNO is omgevormd tot een nieuwe vorm van onderwijs, die veel meer gericht is op het werk dat de leerlingen later moeten doen. Ook de naam is veranderd. De oude LHNO gaat nu zeer waarschijnlijk Lager Dienstverlenend en Ge zondheidszorg Onderwijs, LDGO, heten. Om die veran deringen zo goed mogelijk te laten lukken, was een forse aanpassing van het lesmate riaal nodig. Je kunt nu een maal niet voor een heel zie kenhuis leren koken, als je de beschikking hebt over een Bu- tagasstelletje. De Wellinge wordt helemaal opnieuw voorzien van mo derne apparatuur. „Iets unieks voor Nederland, durf ik wel te VLISSINGEN - Laurent Fignon, Sean Kelly en wereld kampioen Joop Zoetemelk zijn enkelen van de vele vedetten die op zaterdag 24 mei him op wachting zullen maken in de 27e Ronde van Midden-Zee land. De komst van de absolute wereldtop naar de op één na grootste klassieker in ons land is mede mogelijk gemaakt door de MIRO in Vlissingen, die voor de vijfde achtereen volgende keer als hoofdspon sor optreedt bij dit professio nele wielerspektakel. De overeenkomst in dat ka der wordt woensdagmiddag officieel bekrachtigd in Vlis singen. Om deze gebeurtenis feeste lijk te omlijsten, zal meteen na de ondertekening van het con tract een heteluchtballon van Coca-Coia vanaf het parkeer terrein van de MIRO het luchtruim kiezen. Tenminste als het weer gunstig is, want ballonvaren is alleen mogelijk bij rustig weer. De dertig meter hoge ballon is uitgerust met een beman ning die onder leiding staat van Sjef Horsten, staat na de opstijging in direct (radio) contact met de teamleden aan de grond. De ballon heeft een inhoud van drieduizend ku bieke meter en kan drie tot vier personen vervoeren. De van riet gevlochten mand heeft bewezen bestand te zijn tegen het stoten en slepen tij dens de landing. Een vaarklare ballon weegt onge veer 350 kilogram. Met de pi loot en de passagiers erbij gaat er gauw zo'n 600 kilo de lucht in. Voor de toeschouwers in Vlissingen wordt deze stunt ongetwijfeld interessant. zeggen", aldus directeur King ma. „We krijgen een complete horecakeuken, speciale ser veerruimtes, een professionele ruimte voor textielbehande- ling, noem maar op. We wer ken met precies dezelfde ap paratuur, die ook gebruikt wordt in het bedrijfsleven. We zijn nu bijna zover dat we niet meer tegen het bedrijfsleven hoeven te zeggen: 'Hier heb je een stel afgestudeerden. Doe er maar wat mee'. Nu is het zover dat alle leerlingen die bij ons afstuderen, ook écht een beroep geleerd hebben, waarmee ze gelijk aan de slag kunnen." Het hele gebouw van De Wellinge krijgt een face-lift, vanwege de nieuwe appara tuur die in huis is gehaald. Zo wordt de eerste verdieping van het gebouw helemaal om gebouwd tot een 'practische' etage. Vrijwel alle muren van de lokalen worden uitgebro ken om plaats te maken voor grote praktijkruimtes. De bo venliggende tweede verdie ping wordt omgebouwd tot een exacte vakkenverdieping. Op deze etage gaat men zich vooral bezig houden met vak ken als natuurkunde, wis kunde en biologie. Op de derde verdieping tenslotte worden vakken als textiele werkvor men en vaktekenen onderge bracht. De theoretische vakken worden vrijwel allemaal over gebracht naar de nieuwbouw, die tegen het 'oude' deel aan gebouwd wordt. "Daar ben ik erg blij om, dat theorie en praktijk nu van elkaar ge scheiden zijn. er heerst in een theorielokaal nu eenmaal een andere sfeer, als in een prak tij klokaal. Als die twee sferen in één gebouw ondergebracht zijn krijg je daar moeilijkhe den mee. Nu hangt er een bijna ideale sfeer", vertelt Kingma. „Ik denk dat, als alles opge richt is. De Wellinge de meest moderne school is van de westhoek", zegt Kingma trots. Het heeft de directeur dan weliswaar acht jaar geduurt voordat hij kreeg wat hij wil de, maar in september, de streefdatum waarop alles klaar moet zijn, gaat zijn wens in vervulling. In september komt De Wel linge met een andere primeur voor Zeeland, zoniet heel Ne derland. Dan wordt er name lijk begonnen met een lascur sus die wel zo afwijkt van de cursussen, zoals die op andere LTS-en en MTS-en gegeven wordt, dat directeur Kingma durft te garanderen, dat ieder een die een lasdiploma van De Wellinge op zak heeft, een baan krijgt. „Het verschil zit hem in de apparatuur", vertelt Kingma. "In een 'gewone' technische school wordt er maar op één manier gelast. Die manier kom je in het be drijfsleven bijna niet meer te gen. De Wellinge daarentegen heeft lasapparatuur gekregen van het bedrijfsleven en is zo modern, dat iedereen die daarmee gewerkt heeft, ook gelijk aan de slag kan." HAARLEM - "Best shops in town", een jaar geleden als wapen voor de kleinere zelf standige winkeliers tegen het grootwinkelbedrijf geintrodu- ceerd, telt inmiddels 1750 aan geslotenen. Op initiatief van de Haar lemse ondernemer Ed van de Rest heeft inmiddels een rechtszaak gediend, omdat een uitspraak van de Reclame Co decommissie inzake Best Shops in Town te vaag was. De rechter heeft inmiddels gezegd dat Best Shops een soort "eredivisieonder de win keliers" zijn en dat deze naam gebruikt mag worden in ad vertenties e.d. MIDDELBURG - het Mid delburgse Muziekkorps houdt op vrijdag 18 april een open bare avond in de Stedelijke Scholengemeenschap aan de G. van der Veenstraat. Alle groepen, blokfluiters, junioren en seniorenorkest van de harmonie, brengen en kele nummers ten gehore. Verder wordt er ook aandacht besteed aan de opleidingsmo gelijkheden voor toekomstige muzikanten. De openbare avond begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Directeur Kingma hijst de vlaggen top van het nieuwe gedeelte van scholengemeenschap De Wellinge. - fotoelsawestland KORTGENE - Vrijwel alle sportverenigingen in het Del tagebied hebben zich aange sloten bij de onlangs opge richte „Vereniging Deltawate ren". De officiële naam van de nieuwe vereniging luidt: Ver enigde KNWV Watersportver enigingen regio Deltawateren. Hoofddoelstelling is het uit zetten van een watersport be leid in het Deltagebied. Met deze doelstelling als uitgangspunt zal getracht worden de vereniging te be trekken bij de beleidsvoorbe reiding van provincie, ge meenten en andere organen die op enigerlei wijze met wa tersport van doen hebben. Verder zal de vereniging vraagbaak worden ten aan zien van onderwerpen die van belang kunnen zijn voor de le den, aangesloten bij een wa tersportvereniging in het Del tagebied. Tot voorzitter van de nieuwe vereniging werd be noemd de heer J.J.J. Bom en het secretariaat is gevestigd bij de heer G.J. Brinkman, Postbus 17, 4484 ZG Kortgene. Telefoon 01108-2051. GOES - De nieuwelingen van de Zeeuwse Ren- en Toerclub Theo Middelkamp worden dit jaar gesponsord door ARS Zee land BV, gevestigd aan de Kleverskerkseweg 69 in Middelburg. Bij dit bedrijf kan men terecht voor revisie en afstelling van alle soorten afsluiters, veiligheidstoestellen en regelafsluiters. De wielrenners ontvingen van hun sponsor een koersshirt, een koersbroek, een winterpet en een traningspak. De nieuwe- lingengroep bestaat uit twaalf jongens, waarvan er een zestal dit seizoen voor het eerst aan wedstrijden gaat deelnemen. Hans Zoetewei fungeert als ploegleider en als begeleiders zul len optreden Jan Slabbekoom, Ko Blok en Jan de Munck. Elke dinsdagavond wordt er getraind bij het vliegveld Midden-Zee land. De ploeg zal aan een zestal klassiekers deelnemen dit seizoen. Behalve de Omloop van Borsele op 26 april zijn dat: Omloop van de Maasvallei, Omloop van Vogelwaarde, Omloop der Wielen, Kanonbal Jubileum Omloop en de Omloop van het Zuiden. MIDDELBURG - Als u dit artikel zonder moeite kunt le zen behoort u niet tot de naar schatting enkele honderddui zenden Nederlanders, die in meer of mindere mate analfa beet zijn. De redenen, waarom deze mensen niet of nauwe lijks kunnen lezen, schrijven of rekenen, lopen sterk uiteen. Het kan gaan om slechte schoolervaringen of ziekte, maar voor oudere mensen bij voorbeeld ook oorlogsomstan digheden. Een boodschappen lijstje, formulieren, de giro, folders, krante be richten, het aanvragen van een uitkering: alledaagse zaken worden een probleem en maken hen af hankelijk van bijvoorbeeld huisgenoten. „We staan er vaak verbaasd van, hoe deze mensen zich al die jaren hebben kunnen red den", vertellen Stannie Peter sen (30) en Truus van Schaik- Brouwer (46). Zij doen al ruim zes jaar enthousiast vrijwilli gerswerk binnen de Stichting Alfabetisering in Middelburg. Samen met nog zes andere vrijwilligers geven zij één keer per week les aan groepjes van maximaal zes personen. Iedereen die 18 jaar of ouder is en Nederlands spreekt, kan zich hiervoor aanmelden. „De mensen die hier komen blijken vaak meer te kunnen dan ze denken. Het is dan eer der een kwestie van gebrek aan zelfvertrouwen. Naast le ren lezen, schrijven en reke nen met aan volwassenen aangepast les- en spelmate riaal, werken we daarom ook aan „sociale vaardigheden". We gaan met z'n allen bijvoor beeld naar het postkantoor en gaandeweg leert men meepra ten en discussiëren in de groep. We gaan uit van wat de mensen zelf willen leren en zij bepalen ook zelf het tempo". „Opvallend is het grote aan tal jongeren dat zich de laatste jaren heeft aangemeld", mer ken Stannie en Truus op. „Met de huidige werkloosheid wor den ook de eisen, die aan werknemers worden gesteld, steeds hoger. Overal wordt met formulieren en folders ge werkt, waarvoor je redelijk moet kunnen lezen en schrij ven. Een tweede reden voor de toename van het aantal aan meldingen is dat er meer be langstelling voor deze proble men is gekomen en er meer publiciteit aan wordt gegeven. Het taboe rond analfabetisme wordt zo langzamerhand min der". „In de toekomst valt de Stichting Alfabetisering onder de nieuwe Rijksregeling Ba siseducatie. Hierin worden voorwaarden gesteld, onder meer aan de bevoegdheid van de begeleiders en de groeps grootte. Wat dit voor ons in de praktijk gaat betekenen is nog steeds onduidelijk". Niet minder dan zeven pro cent van de leerlingen uit de zesde klas van de basisschool is vrijwel niet in staat te lezen en kan als analfabeet worden beschouwd. Dat bleek uit een onderzoek in 1984 uitgevoerd in opdracht van het ministerie van onderwijs. „Er is voor ons dus helaas nog genoeg werk aan de winkel", stelt Stannie vast. Belangstellenden kunnen op de volgende adressen terecht: in Middelburg in de Latijnse Schoolstraat 12, tel. 01180- 16278 tst. 3, op woensdagmor gen van halftien tot half- twaalf en de rest van de week 01180-37509 of 35729; in Vlis singen kan men terecht in de Julianastraat 13, tel. 01184- 17819, op woensdagmorgen tussen halftien en twaalf uur en de rest van de week 01184- 62102 of 65083. Mevrouw K. woont in een Zeeuws stadje en haar kind is al ja renlang verslaafd aan harddrugs. En het ziet er niet naar uit dat haar kind voorlopig afkickt. Mevrouw K. wil logischer wijze niet met naam en toe naam in de krant genoemd worden en ook haar woon plaats wil ze niet vermeld zien, omdat iedereen in de relatief kleine gemeenschap zou weten over wie het verhaal zou gaan. Toch wil ze vertellen wat het is om een kind te hebben, dat alles probeert om, koste wat kost, aan drugs te komen. Ze is één van de ouders die zich hebben georganiseerd in de Landelijke Stichting Ouders van Drugsverslaafden (OVD). Deze stichting probeert ouders op te vangen, die hun kind zien vervallen in een drugsverslaving. Want het zijn niet alleen de verslaafden zélf die hulp nodig hebben. Ook de hun omgeving wordt zwaar getroffen door de ver slaving en zonder fatsoenlijke hulpverlening is het ontzet tend moeilijk ofri te leven in zo'n panische wereld, veroor zaakt door drugsverslaving. Mevrouw K: „Het ergste van zo'n verslaving is, dat je niet meer met je eigen kind kunt communiceren. Je kind doet alles om aan drugs te ko men, liegen en bedriegen is heel normaal. En elke keer als je toegeeft wordt je vertrou wen weer beschaamd. Zo zei mijn zoon wel eens dat hij twee tientjes nodig had om naar de kapper te gaan. Ik dacht 'Dat geld gaat vast op aan drugs', maar hij zei: 'Je ziet toch hoe lang mijn haar is. Vroeger moest ik altijd van je naar de kapper. Nu wil ik uit mezelf gaan, geef je me de kans niet'. Dus dan geef je toch maar toe, want je wil eigenlijk alleen maar geloven dat hij het goed meent. Als je hem dan een of twee weken later weer ziet, dan blijkt dat zijn haar nog even lang is als de laatste keer dat je hem zag. Dat geld voor de kapper is dus weer opgegaan aan stuff. En zo gaat dat maar door. Je ver trouwen wordt steeds weer beschaamd." De meeste ouders wordt dat achterbakse gedrag van hun verslaafde kind op een gege ven moment teveel. En net op dat moment, als het hoognood- zakelijk is dat er iemand is om die ouders op te vangen, vissen ze achter het hulpverlenings- net Er is in Nederland geen enkele instantie die zich bezig houdt met de opvang van ouders van drugsverslaafden. Dit in schrille tegenstelling tot het aantal opvangmogelijkhe den voor de junkies zelf. Om die reden hebben een aantal ouders besloten om een zelfhulporganisatie op te rich ten, de Landelijke Stichting 'Ouders van Drugsverslaaf den'. Bij deze stichting kunnen ouders, die diep in de proble men zitten vanwege hun ver slaafde kinderen, hun hart uitstorten. Want dat schijnt een erg heilzaam effect te heb ben, praten. En er kunnen ook onderlinge adviezen gedaan worden. „Dat zijn vaak gesprekken van zo'n anderhalf uur", legt mevrouw K uit. „We laten de ouders eerst spuien en vragen dan: 'Wat nu?' Als het kind zélf wil afkicken dan kan hij of zij naar het CAD. Maar meestal willen die kinderen niet echt van de drugs af en wij kunnen er ook niet voor zorgen dat ze er van af komen. Daar is de OVD ook niet voor. We zijn er om de ouders te hel pen een opstelling te kiezen ten opzichte van hun ver slaafde kind. Op die manier help je namelijk ook het kind. Als je ze alleen maar de hand boven het hoofd houdt, dan zie je ze alleen nog maar wanneer ze geld nodig hebben, of wan neer ze ziek zijn." „Als de situatie echt on houdbaar wordt, dan moet er een keuze gemaakt worden. Je kunt de verslaafde óf de hand boven het hoofd houden, of zijn eigen weg laten gaan. Dat wil niet zeggen, dat je 'de deur achter hem moet dichtgooien', hij moet wel 'op een kier blij ven staan'. Maar je moet bij voorbeeld wel afspreken, dat hij alleen maar thuis mag ko men als hij 'clean' is, dus geen drugs meer gebruikt." Heel veel ouders vragen zich waarom het juist hen moet overkomen. Ze zoeken naar een reden, die er eigen lijk helemaal niet is. "De ouders gaan zich afvragen of ze hun kinderen te weinig liefde hebben gegeven. Of misschien juist teveel? Of was het omdat het het oudste kind was, of juist de jongste? Maar er is geen oorzaak aan te wij zen. Het gebeurt gewoon, on geacht achtergrond, milieu of karakter. Iedere puber komt tegenwoordig vroeg of laat in aanraking met drugs. Het gaat er om of het kind de smaak te pakken krijgt. Pas dan is er een kans dat ze verslaafd ra ken." Door al die problemen komt het gezinsleven danig in de knel. Het verslaafde kind is namelijk het middelpunt van alle activiteit geworden. Voor de broers en zussen is dat on verteerbaar, om op die manier naar het tweede plan gescho ven te worden. Maar ook.de ouders onderling krijgen het erg te kwaad. „Er ontstaat vrijwel altijd een forse tegen stelling tussen de ideeën van de ouders. De moeder vindt bijvoorbeeld dat het kind zijn eigen gang maar moet gaan, terwijl de vader precies tegen overgesteld reageert en vindt dat zijn kind zoveel mogelijk aandacht moet krijgen. Het probleem blijkt meestal te groot te zijn om met zijn tweeën op te vangen.Er ont staat dan ook vrij snel een cri sissituatie. Het kind is het handvat voor allerlei onder drukte verwijten. Er gaat een soort beerput open van wegge drukte gevoelens." Veel huwe lijken zijn op deze manier op de klippen gelopen. En intus sen blijven de ouders achter met schuldgevoelens en schaamte. Want de omgeving reageert ook niet al te positief op de problemen van ouders van aan drugsverslaafde kin deren. Mevrouw K: „De meeste ouders raken in een sociaal isolement. Ik heb iemand ge kend die twee jaar de deur let terlijk niet is uitgeweest. Die durfde gewoon niet naar bui ten, zo erg schaamde dat mens zich voor haar omgeving. Veel mensen zijn ook bang dat ze 'besmet' worden. Het is net als met kanker. Het kan iedereen overkomen, maar je wil er niet aan herinnert worden. Het zelfde geldt voor drugsversla ving. Het kan iedereen over komen, maar niemand wil er mee geconfronteerd worden." Mensen die contact willen opnemen met een ouder van de stichting Ouders van Drugsverslaafden, kan contact opnemen met de stichting, tel. 01608-12839, met het plaatse lijk Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) of met een ouder, in Zeeland 01100-13742. Een verslaafde kan een hel veroorzaken, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor zijn om geving. Het meisje op deze foto is geen drugsverslaafde. Het gaat hier om een foto die in scene is gezet.

Scheldebode | 1986 | | pagina 9