Drie manieren om huis te financieren li 1? If if Annuïteitenlineaire of levenhypotheek I! Als we in deze tijd zien hoeveel aanbod er is van hypotheken, dan lijkt het wel of het om pakken hagelslag gaat. Er is voor elk wat wils. Puur, melk of gekleurd. Lineair, annuïteiten met rentebedenktijd of rentevast. Gesprekspartner Hypotheekvormen Annuïteiten Goed begin lui rmniiiiiiiül, eimnnmiiii imnwi", UnnrniiimULL1 gfi£>iinnniniiil Levenhypotheek h Executiewaarde Hypotheekrente sï li De lineaire hypotheek De annuïteiten-hypotheek De hypotheek met levensverzekering woensdag 9 april 1986 pagina 11 De etalages van de banken staan vol met allerlei fantastische aanbiedingen die we maar moeilijk aan onze neus voorbij kunnen laten gaan. Vooral nu het rentepeil zo gunstig is. Er zijn mensen die ongewild met de 'hagelslag-weekaanbieding' thuis komen, ze waren het niet van plan, maar door een impuls-aankoop ging dat pak toch mee naar huis. Nu zal bij het afsluiten van een hypotheek zoiets zich niet zo gauw voordoen. Omdat u daarover wel even wat langer nadenkt. Tenminste....zo zou het moeten. Wanneer u nadenkt over de mogelij kheden om een eigen huis te financieren, dan mag u er op vertrouwen dat een bank of een financieringskantoor dat goed bekend staat, tot in de details met u zal meedenken. U zomaar een hypotheek in de maag splitsen dat behoort niet tot hun dagelijkse praktijken. Het is prettig als u enigszins beslagen ten ijs komt als u met een financieel expert voor een hypotheek rond de tafel gaat zitten. Daarom proberen wij u in dit artikel een beetje wegwijs te maken in hypothekenland. We laten een aantal hypotheeksoorten de revue passeren en we geven aan, welke onderdelen van een hypotheek extra aandacht verdienen. Na die informatie kunt u zich nog niet meten met de financieel expert, maar u zult in ieder geval een gesprekspartner zijn die enige kennis van zaken heeft. Belangrijke vraag bij de overweging of u een hypotheek wilt nemen, is: wat mag het gaan kosten, wat wilt u per maand gaan verwonen U dient bij die lastenberekening met al uw financiële verplichtingen rekening te houden. Dus ook de energiekosten, onderhoudskosten, onroerend- goedbelasting en de kosten die u maakt in verband met de verschillende verzekeringen. Daarnaast spreken ook uw persoonlijke omstandigheden een belangrijk woordje mee. Uw leeftijd bijvoorbeeld, de grootte van uw gezin, het inkomen dat u verdient, de hoeveelheid geld die u gespaard hebt of bezittingen die u heeft, en niet te vergeten hoe u met uw inkomen omgaat, waar u het beschikbare geld aan besteedt. Wat ook niet vergeten mag worden is het vooruitkijken. Hoe ziet uw toekomst eruit Zijn er belangrijke inkomens- of gezinsveranderingen te verwachten die een zwaardere of lichtere financiële last met zich meebrengen Kijken we naar de belangrijkste hypotheekvormen die in Nederland beschikbaar zijn, dan komen we uit op drie verschillende. De lineaire hypotheek, de annuïteitenhypotheek en de levenhypotheek. Bij een lineaire hypotheek betaalt u ieder jaar een zelfde bedrag aan aflossing. De rente die u over de resterende schuld betaalt zal steeds minder worden. In de eerste periode wordt er namelijk over de totale schuld rente gevraagd. Maar omdat u jaarlijks aflost, vermindert uw schuld en dus ook de te betalen rente. Een dergelijke hypotheekconstructie brengt met zich mee dat in de eerste jaren het meeste van uw portemonnee wordt gevergd. U betaalt dan immers de aflossing plus een groot bedrag aan rente. Na verloop van tijd echter zullen uw lasten lichter worden. Rente die betaald wordt voor een hypotheek kan als aftrekpost bij de belasting worden opgegeven. Wat dat betreft is het dus niet zo gunstig dat de grootte van het rentebedrag bij een lineaire hypotheek na verloop van tijd De hoogte van de hypotheek wordt, naast de persoonlijke omstandight de hypotheeknemer, voor een groot deel bepaald door de waarde van het onderpand. heden van steeds minder wordt. De mogelijkheid van het fiscale voordeel wordt met een lineaire hypotheek dus niet ten volle benut. De lineaire hypotheekvorm biedt vooral mogelijkheden voor mensen die graag snel uit de schulden zijn en geen moeite hebben met de hoge kosten in de aanvangsjaren. Een andere reden om toch voor een lineaire hypotheek te kiezen, kan zij n dat men in de toekomst een inkomensdaling verwacht. Met de zogenaamde annuïteitenhypotheek kunt u in tegenstelling tot de lineaire hypotheek, een groter fiscaal voordeel behalen. Dat is echter niet het voornaamste aspect waarmee deze hypotheekvorm zich van de zojuist behandelde onderscheidt Het sterke punt van de annuïteiten is, dat het jaarlijks (of maandelijks) te betalen bedrag aan rente en aflossing steeds hetzelfde is. Hierdoor kunt u uw maandelijkse en jaarlijkse lastenpatroon beter inschatten en uw bestedingen hierop afstemmen. Ieder jaar worden rente en aflossing zo berekend, dat er een gelijk bedrag aan kosten ontstaat. In de eerste jaren betaalt u veel rente en weinig aflossing. Doordat u aflost, daalt het bedrag aan te betalen rente. Om toch weer op een gelijk bedrag uit te komen, neemt het aflossingsdeel in het daaropvolgende jaar toe. In de eindfase van de hypotheek wordt er nog maar weinig rente betaalt en veel aflossing. Gedurende de looptijd zal het belastingvoordeel dus afnemen, maar dit gebeurt veel minder snel dan bij de lineaire hypotheekvorm. Het gelijkblijvende bedrag aan rente en aflossing, zal zich wijzigen als het rentepeil verandert of als u extra gaat aflossen. De aanvangslasten bij de annuïteitenhypotheek zijn lager dan bij de lineaire hypotheek. Inprincipe is het financieren van een eigen woning dus eenvoudiger met de annuïteitenhypotheek. Dat de schuld in de beginperiode maar langzaam afneemt, wordt door sommige mensen als een nadeel gezien. Uiteraard moet u goed bekijken of een langzaam verminderende schuld wat uw persoonlijke omstandigheden betreft, geen problemen met zich meebrengt. l»! iiiinnminTitiimnnnii Verder moet u weten dat het bij een annuïteitenhypotheek bijna altijd mogelijk is om jaarlijks een extra deel van de schuld boetevrij af te lossen. Kiest u voor een hypotheek op basis van een levensverzekering, dan hoeft u tijdens de gehele duur van de hypotheek geen aflossing te betalen. U betaalt alleen maar rente over het bedrag van de hypotheek en een premie voor de levensverzekering. De hypotheek zal worden afgelost door het kapitaal van de levensverzekering. De afloopdatum van de hypotheek en het tijdstip van uitkeren van de levensverzekering vallen namelijk samen. Een klein deel van het bedrag dat u aan premie moet betalen voor de levensverzekering is bestemd voor een risicoverzekering. Mocht de hypotheeknemer vroegtijdig overlijden, dan wordt het volledig verzekerde bedrag uitgekeerd. Dit bedrag is gelijk aan het totaal van de hypotheek. De nabestaanden kunnen daarmee de hypotheek dus in één keer aflossen. Het doel van de levenhypotheek is, dat men zoveel mogelijk gebruik kan maken van de fiscale voordelen. Juist bij de levenhypotheek is dat voordeel het grootst. De rente blijft over de totale looptijd van de hypotheek gelijk en dit rentebedrag is volledig aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. Over het geld dat (als een soort aflossing) wordt betaald voor de verzekeringspremie zult u voor een klein deel rente ontvangen. Een ook daarbij speelt het fiscale voordeel weer een rol. Want rente die men ontvangt over een premie voor een levensverzekering, valt buiten de heffingen van de inkomstenbelasting. De waarde van het huis dat als onderpand dient, speelt een belangrijke rol bij de bepaling van de hoogte van uw hypotheek. Die waarde moet overeenstemmen met de waarde die het huis heeft als het als onderpand door de bank zou worden verkocht. Omdat het huis in een dergelijk geval op een openbare veiling wordt verkocht en het dus om een gedwongen verkoop gaat, zal de opbrengst lager zijn dan bij een vrije verkoop. Deze zogenaamde „executiewaarde" is ongeveer tachtig procent van-de vrije verkoopwaarde. Wanneer u nu een gewone basishypotheek afsluit (lineair, annuïteiten of leven) dan zal de bank slechts tot een bepaald bedrag van de executiewaarde een hypotheek aan u willen verstrekken. Het is echter ook mogelijk dat u in staat bent om een tophypotheek af te sluiten. Dat betekent dat de hoogte van het hypotheekbedrag honderdtwintig procent van de executiewaarde kan bedragen. Deze mogelijkheid waarbij het onderpand eigenlij k te weinig waarde heeft, doet zich alleen voor als uw inkomen hoog genoeg is of wanneer u verwacht dat uw inkomen in de toekomst dusdanig zal groeien, dat u de lasten van zo'n tophypotheek zonder problemen kunt dragen. Op het gebied van hypotheken doet de rente de meeste stof opwaaien. Niet onbegrijpelijk want aan de ontwikkeling van de rente zijn onze woonlasten gebonden. Die rente wil nogal eens schommelen en het is niet mogelij k om het rentepercentage waartegen de hypotheek wordt afgesloten, voor de volledige looptijd van de hypotheek (meestal dertig jaar) vast te leggen. Het is wel mogelijk dat u de rente voor een kortere periode laat vastleggen, bijvoorbeeld voor drie, vijf of tien jaar. Wanneer u geen rentevaste periode met de bank afspreekt, betaalt u ieder jaar de voor dat moment geldende rente. Dit noemen we variabele rente. Deze manier van rentebepaling kan voor u voordelig zijn, als op het moment dat u de hypotheek afsluit de rente vrij hoog is en het er alle schij n van heeft dat de rente binnenkort zal gaan dalen. Het rentepercentage voor meerdere jaren vastleggen, is vooral gunstig als de rentestand tijdens het afsluiten van de hypotheek laag is. Jaarlijks te Betalen beörag PremieOeel wd11 a/|, WW «Wao1 ainwusBi *3

Scheldebode | 1986 | | pagina 27