Goed verzekerd een veilig gevoel Verzekeren is meer dan noodzakelijk kwaad Eigen huis Herbouwwaarde Waardestijging woensdag 9 april 1986 pagina 5 Verzekeringen, veel mensen vinden dat een vervelende materie, een noodzakelijk kwaad. Dat is niet zo verwonderlijk want door het afsluiten van een verzekering worden we geconfronteerd met zaken waar we liever maar niet aan denken en de guldens die we maandelijks of jaarlijks aan premies moeten betalen, lijken weggegooid geld als achteraf blijkt dat alles toch goed is gegaan. Misschien is dat de kwade kant van verzekeringen. Maar dat er ook noodzakelijke kanten aanzitten, kan niemand ontkennen. Vooral voor de bezitters van een eigen huis is een goed verzekeringspakket net zo belangrijk als de kwaliteit van het huis en de keuze van de hypotheek. Jezelf verzekeren dat is tegenwoordig aardig ingeburgerd, maar nog niet zo lang geleden moest men maar zien te leven met tegenslagen, calamiteiten en de schade die dergelijke situaties met zich meebrachten. Uiteraard was men in de tijd dat verzekeren nog niet „de gewoonste zaak van de wereld was" ook niet op het achterhoofd gevallen en zorgde men er wel voor dat men met een of ander spaarpotje de financiële moeilij kheden enigszins de baas kon blijven. Misschien dat er nu ook nog wel mensen zijn die slapen op een matras dat deels gevuld is met bankbiljetten of die op zolder een goed gevulde, uit zijn voegen barstende sok verborgen houden. Maar over het algemeen laat de Nederlander zich gewoon verzekeren. Vooral de bezitters van een eigen huis kunnen zich met een goede verzekering ramp op ramp besparen. Door dat eigen huis hebben ze namelijk een behoorlijk bezit verworven. Zou er iets met dat huis gebeuren dan kan de schade enorm oplopen, vooral als er ook nog een hypotheek op dat huis zit. Zelf sparen om tegenslagen het hoofd te bieden heeft met zo'n groot eigendom weinig zin. Dat zou heel wat spaarjaren vragen en bovendien is het tijdstip van tegenslagen niet zo te programmeren dat zij pas komen tegen de tijd dat we goed „in onze slappe was zitten". Bent u eigenaar van een huis, dan is het noodzakelijk dat u dat huis: de muren, de gevels en de daken, laat verzekeren. Dit kan met een zogenaamde opstalverzekering. Deze verzekering is bedoeld voor alles wat in het huis aard- en nagelvast is. Een opstalverzekering geeft u de mogelijkheid om uw eigendom te herbouwen als het huis bijvoorbeeld is afgebrand. Een opstalverzekering die alleen de door brand veroorzaakte schade dekt, is de meest eenvoudige vorm. Een uitgebreide opstalverzekering zal voor een grotere dekking zorgen zodat u bijvoorbeeld ook een vergoeding krijgt als er schade is ontstaan door storm, inbraak, blikseminslag of wateroverlast (smeltwater, gesprongen leiding, water uit de wasmachine). In een aantal gevallen - stel uw woning is door brand onbewoonbaar geworden - kunt u met zo'n uitgebreide verzekering ook de kosten voor een noodgedwongen, tijdelijk verblijf (hotel) bij de verzekeringsmaatschappij in rekening brengen. overlij densrisicoverzekering. De aansprakelijkheidsverzekering dekt de aansprakelijkheid - van u als verzekeringsnemer - voor schade die door u bij anderen wordt veroorzaakt. Het kan bijvoorbeeld gebeuren dat er een dakpan van uw woning waait. De aansprakelij kheidsverzekering zorgt dan voor de financiële afwikkeling van de schade of het lichamelijk letsel bij het slachtoffer. In de meeste gevallen zal iemand die een eigen huis koopt ook een hypotheek moeten afsluiten om dat huis te kunnen financieren. Wanneer er nabestaanden zijn die na een eventueel overlijden van de hypotheeknemer in het huis zullen achterblijven, is het noodzakelijk een overlij densrisicoverzekering af te sluiten. Een dergelijke verzekering zal dan bij het overlijden van de hypotheeknemer aan de nabestaanden een bedrag uitkeren waarmee de hypotheekschuld kan worden afgelost. Hierdoor wordt voorkomen dat het gezin of de partner van de hypotheeknemer door het wegvallen van het inkomen in financiële moeilijkheden raakt en het huis na verloop van tijd gedwongen zou moeten verkopen. Wanneer u een lineaire of annuïteitenhypotheek heeft kunt u het verzekerde kapitaal het beste gelijke tred laten houden met de afnemende schuld. Daarmee wordt voorkomen dat u over- of onderverzekerd zou raken. Voor alleenstaanden is een overlijdensrisicoverzekering in veel gevallen niet nodig, tenminste als de hypotheeknemer het niet erg vindt dat zijn woning na zijn overlijden wordt verkocht om de uitstaande schulden te kunnen vereffenen. Wie zich wil indekken tegen het wegvallen van zijn inkomen door onvrijwillige werkloosheid, kan zich verzekeren met een werkloosheidsverzekering. Dit soort verzekeringen kunnen echter maar voor een beperkte periode worden afgesloten - hooguit vier jaar - en verlenging is over het algemeen niet mogelijk. Elen tip die we u tot slot niet willen onthouden: wat voor verzekering u ook aangaat met welke verzekeringsmaatschappij dan ook, informeer altijd goed naar de voorwaarden die voor de verzekering gelden. Neem ook eens rustig de tijd om al die kleine lettertjes van de polis door te nemen. Dan weet u zeker dat de verzekeringen die u afsluit passen bij uw omstandigheden en wordt u behoed voor verrassingen achteraf. Wilt u meer informatie over verzekeringen, schrijf dan naar Bureau Voorlichting Verzekeringen, Groothertoginnelaan 8,2517 EG Den Haag. Door een opstalverzekering bent u verzekerd tegen schade aan het huis, maar in dat huis heeft u ook nog een complete inboedel staan. En omdat u na een fikse brand niet alleen uw exterieur maar ook uw interieur vergoed wilt krijgen, moet u dus ook een inboedelverzekering afsluiten. Hoe hoog die verzekering moet zijn, wordt bepaald door de nieuwwaarde van al die te verzekeren spulletjes bij elkaar. Dat kunt u natuurlijk schatten. Misschien komt u dan een beetje in de richting van het exacte bedrag. Maar u maakt het uzelf een stuk gemakkelijker door uw huisraad te Een inboedelverzekering is noodzakelijk om na een rampzalige gebeurtenis weer nieuw huisraad te kunnen kopen. Huiseigenaren moeten niet alleen hun inboedel, maar ook het huis zelf: de muren, de gewis en de daken laten verzekeren. Wie dat nog niet genoeg vindt, kan zelfs verder gaan en een extra uitgebreide opstalverzekering afsluiten. Daarin wordt dan bijvoorbeeld opgenomen dat u ook een vergoeding ontvangt als u door noodweer te maken krijgt met overstroming van het riool. Funderingen van woningen zijn in de regel niet meeverzekerd, toch kan het zinvol zijn om die fundering wel mee te nemen in het verzekeringspakket. Wanneer zich namelijk een explosie in uw huis zou voordoen, kan deze ook aan de fundering lelijke schade toebrengen. De hoogte van de verzekering moet u laten bepalen door de herbouwwaarde van uw huis, dat betekent de kosten die u kwijt zou zijn als u een nieuw huis zou moeten bouwen van dezelfde grootte en inhoud. Bij het afsluiten van een verzekering is het aan te bevelen om te kiezen voor een verzekering met index. Deze index zorgt er voor dat het verzekerde bedrag gelijk stijgt of daalt met de stijging of daling van loon- en materiaalkosten in de bouw. Hierdoor blijft uw huis verzekerd tegen een actuele herbouwwaarde. Gelijk met een stijgende index zal ook de premie iets stijgen. Toch gebeurt het nog regelmatig dat huizen onderverzekerd zijn. Huizen die in eerste instantie „op maat" werden verzekerd, voor een bedrag dat door de index ook goed meegroeide met de prijsontwikkeling, maar die door regelmatige verbouwingen duidelijk in waarde zijn gestegen en zo boven het verzekerde bedrag zijn uitgegroeid. Wanneer er in uw huis regelmatig ingrijpende aanpassingen en verbouwingen plaatsvinden, die uw huis in waarde doen stijgen, dan is het dus noodzakelijk dat u ook het verzekerde bedrag van uw opstalverzekering bij die waardevermeerdering aanpast. inventariseren en per onderdeel de nieuwprijs te noteren. U zult dan ook ontdekken dat u veel meer waardevolle dingen in huis hebt dan u aanvankelijk dacht. Bovendien heeft zo'n inventarisatie het voordeel dat u bij diefstal snel kan ontdekken welke spullen zijn ontvreemd en voor welk bedrag u bent gedupeerd. Staat voor u vast voor welk bedrag uw inboedel moet worden verzekerd, neem dan ook hier een verzekering met index, zodat u in de toekomst niet bedrogen uitkomt door fikse prijsstijgingen. Verder moet u er rekening mee houden dat uw inboedel behoorlijk in waarde kan toenemen door aanschaf van nieuwe spullen. Er wordt bijvoorbeeld een baby- of tienerkamer ingericht of u koopt regelmatig een antieke klok omdat u toevallig een verwoed klokkenverzamelaar bent. Al die nieuwe spullen zullen de totale waarde van uw inboedel aanzienlijk hoger doen uitkomen dan het opgegeven totaalbedrag bij het afsluiten van de verzekering. De som van het verzekerde bedrag van uw inboedelverzekering moet dus regelmatig aan de nieuwe situatie worden aangepast. De twee verzekeringen die we nu hebben besproken, lijken de meest belangrijke voor de bezitters van een eigen huis. Maar het verzekeringspakket is met deze twee vormen nog niet compleet. We hebben het bijvoorbeeld nog niet gehad over de aansprakelijkheidsverzekering en de

Scheldebode | 1986 | | pagina 21