Jiu-Jitsu in verkeerde handen catastrofaal Paasaktie in Souburg 't Is geel met een hartje NATUURFOTOGRAAF KO BROUWER UIT AAGTEKERKE: JIU-JITSU: UNIVERSELE VECHTKUNST Punkband in Midgard Illustrator bibliotheek Expositie kunstenaars films SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 MAART 1986 Aanvalsdrift Buitenland Complex OOST-SOUBURG - De winkeliersvereniging Nemidso in Oost-Souburg houdt ook dit jaar weer een Paasaktie: Twee paashazen zullen zaterdag middag 29 maart door de Sou- burgse winkelstraten lopen en de kinderen verrassingseieren aanbieden. „We vonden dat een leuk idee", vertelt Herman Huson. „Ik denk dat het wel aan zal slaan bij het publiek. Het is weer eens iets heel anders en de meeste mensen stellen zo'n attentie wel op prijs, dat is met de Sinterklaasaktie ook al ge bleken." Het is de bedoeling van Ne midso om regelmatig met ver schillende evenementen het winkelen in Souburg extra ge zellig te maken. Naast de be kende jaarmarkten zullen dat deze zomer vooral muzikale manifestaties op de zaterdag middagen zijn. gelegenheid te geven de zaad jes naar alle hoeken en gaten mee te voeren. Zodra er dus een geschikt biotoop voor Klein Hoefblad ontstaat verschijnen de planten al spoedig. De ivor- telstokken, die zich door de bo dem slingeren vormen voor boer en tuinder vaak een pro bleem. Afgebroken stukken doeri nieuwe planten ontstaan en zo kan deze aardige voor- jaarsbloeier tot een lastig on kruid worden. Bedenken ivij daarbij, dat we door spitten en ploegen zelf de basis leggen voor een gigantische uitbrei ding. Klein Hoefblad zal dus wel altijd blijven. R. Struyk „Opsporen van dieren het mooist" club, die dit jaar overigens vijf jaar bestaat. Die eerste leer linge is mijn eigen vrouw. De tweede leerlinge is Heidi Men- heere, en ze zijn allebei nog steeds fanatieke leden". De stil meeluisterende Heidi vertelt waarom zij voor deze toch wel harde vechtsport heeft gekozen. Jiu-jitsu is eigenlijk de beste vecht- en verdedigingssport voor vrou wen, omdat het principe van Jiu-jitsu niet bestaat uit kracht op zich, maar uit het putten van de kracht uit de aanvalsdrift van de tegen stander, en dit via een kleine singen. Deze geheel Neder lands gesproken film draait om een jongetje dat, samen met een prinses en allerlei ty pische wezens, op zoek gaat naar een speciale toverketel. Maar hij hij is niet de enige... Ook de duivelse Gehoornde Koning is achter het ding aan. Taran en de Toverketel is te zien van zondag tot en met woensdag om 14.00 uur. Vlissingen wordt vrijdag nacht verrijkt met de porno film Getting Lucky, die draait om 23.30 uur in het Alhambra- theater. In Meccano draait het kas succes van Styeven Spiel- bergm Back To The Future nog steeds. Een jongen ver dwijnt in een tijdamchine naar de tijd, dat zijn ouders even oud waren als hij zelf. Dat levert nogal wat proble men op. Te zien in Meccano op vrij dag om 15.00 uur, als jongeren- matinee, met speciale reductie. Verder is hij te zien van vrij dag tot en met maandag om 19.00 uur en op dinsdag en woensdag om 20.30 uur. Het meesterwerk van de Australische filmer Peter Weir, Witness, is ook in Mec cano te zien. Tijdens het ter perse gaan van dit nummer was nog niet bekend of de film een Oscar heeft gekregen, maar de kans erop is vrij groot gezien het groot aantal (acht) nominaties voor de prijs. Har rison Ford krijgt te maken met een moord en een speciale religieuze beweging. Op donderdag draait Wit ness om 20.30 uur, en van vrij dag tot en met maandag is hij te zien om 21.30 uur. De ZVU presenteert de Hongaarse film A Very Moral Night, van Karoly Makk. Rond de eeuwwisseling wordt een student onderhouden door een hoerenmadame in Boeda pest. Als op een gegeven mo ment de moeder van de stu dent langs komt wordt er van alles gedaan om het bordeel er te laten uitzien als een respec tabel pension. Deze typische film draait woensdag om 20.30 uur. Tenslotte is de Walt Disney - klassieker Sneeuwwitje te zien in Meccano. Inhoudsop gave van deze fabelachtige rolprent is overbodig. Sneeuwwitje is te zien op zaterdag om 15.00 uur in Mec cano. opwindend te beschrijven. Afgaande op de anderhalf jaar geleden verschenen elpee 'Wild Style Cries' kan de ban d omschreven worden als een zeer redelijke vertolker van het Nick Cave-genre. De mu ziek benaderd ook de stijl van de Birthday Party, Gun Club en andere geluidsbarrière doorbrekende groepen. Het concert begint om half tien en de entree bedraagt zes gulden. AAGTEKERKE - „Op een voorjaarsmorgen wandel ik langzaam de uitgestrekte Ve- luwse bossen in. De camera over de schouder. Ik voel dat de adem van het bos mij lang zaam omsluit. De stilte wordt zo nu en dan verbroken door geritsel. Behoedzaam ga ik verder. Plotseling ontdek ik verse prenten van een edelhert in het zand. Weldra bereik ik een vrij open plek. Het is in middels prachtig weer gewor den, de zon staat stralend aan de hemel. Ik besluit om hier even halt te houden om alles op mij in te laten werken. Op eens verschijnt een kapitaal edelhert, met een haast vol groeid bastgewei. De adem stokt me in de keel. Hij komt zowaar mijn richting uit, zo nu en dan een hap fris groen tot zich nemend. Hij biedt mij alle kansen voor het maken van foto's. Behoedzaam trekt hij verder tot hij in de omrin gende bossen verdwijnt. Een moment om nooit meer te ver geten, dit is voor mij pas foto grafie en natuurbeleving". Zo omschrijft Ko Brouwer uit Aagtekerke zijn grote liefde voor de natuurfotogra fie. De belangstelling voor de natuur zat er bij hem altijd al in en het duurde dan ook niet lang, tot het verlangen bij hem opkwam om al dat mooie in de natuur op de foto vast te leg gen. Zijn werkterrein is vooral de Veluwe. „Dat komt omdat ik me voornamelijk gespecialiseerd heb in het fotograferen van groot wild", vertelt hij, „op de Veluwe vind je dat nog volop. Als ik zo'n morgen door de bossen loop te dwalen, ont moet ik vaak tientallen herten, zwijnen en moeflons. Je moet je in de natuurfotografie echt wel specialiseren. Het terrein is zo groot, dat je onmogelijk alles goed kan doen. Er komt heel wat natuurstudie bij kij ken. Als je de dieren wilt be studeren, moet je ze toch eerst weten te vinden en leren ze te benaderen, zonder dat je ze opschrikt". Daarom is het ook een kwestie van zo min mogelijk geluid maken. De ogen van het groot wild zijn over het alge meen niet zo scherp, maar hun gehoor en de sterke reukzin verraden de aanwezigheid van de mens al gauw. Ko: „Ik ga dan ook het liefst alleen op pad. Als je onderweg loopt te praten, hoef je al niet meer te verwachten het wild te kunnen bespieden. Ik ken wel fotografen die bijvoor beeld met de jachtopziener meegaan. Soms wordt er zelfs een speciale schuilhut voor ze gebouwd, waar ze alleen maar hoeven te wachten tot ze het wild als het ware aangeboden krijgen. Dat is niet mijn stijl. Juist het zelf opsporen van de dieren vind ik het mooist. Dat geeft toch uiteindelijk veel meer voldoening". Brouwer is nu zo'n tien jaar intensief bezig met de natuur fotografie. Iedere maand gaat hij wel een keer naar de Ve luwe en ook de vakanties wor den daar of in een andere wildrijke streek doorgebracht. „Ik fotografeer het hele jaar door. Ieder jaargetijde is ge schikt voor het maken van fo to's. Het voorjaar en de zomer, als het voedselaanbod groot is, maakt dat het wild erg leven dig is. Ook als in mei en juni de kalfjes geboren worden, kun je mooie platen maken, maar ook- in de herfst, de bronstijd van de herten, valt er heel wat te fotograferen. Als het vriest, hoef je niet te gaan. De dieren merken dan aan de trilling van de bevro ren grond je komst al ver van te voren en dan blijven ze be slist niet wachten. Het blijkt toch altijd een spannende be zigheid. Je weet nooit van te voren wat je zult tegenkomen. Er zijn echt wel dagen bij, dat ik zonder een enkele foto thuis kom, maar er zijn ook keren bij dat je meer geluk hebt en een heel bijzondere ontmoe ting hebt". Ko Brouwer heeft zijn foto's al verschillende malen geëx poseerd, onder meer in Deme- rary en in het Zeeuws Biolo gisch Museum. Momenteel zijn zijn foto's te zien in galerie Close-Up in Antwerpen. „Ik was natuurlijk best ge vleid door het aanbod om in Antwerpen te exposeren", vertelt hij. „Het was voor het eerst dat er in die fotogalerie een natuurfoto-expositie te zien was. Ik heb wel erg veel goede reacties gehad op deze tentoonstelling. Zelf had ik er echt nog niet op gerekend, dat ik al zo snel met mijn foto's naar het buitenland zou gaan. Het is ook niet mijn streven om zo veel mogelijk te expose ren. Wel hoop ik te bereiken dat ik een dusdanige eigen stijl ontwikkel, dat de mensen aan de foto's direct al zien, dat ze van mijn hand zijn". MIDDELBURG/VLISSIN - GEN - Heel Walcheren is de komende week in de ban van de Amerikaanse actrice Meryl Streep in de film Plenty. Zo wel in het Middelburgse Elec- trotheater, als in het Vlis- singse Alhambra, draait dit nieuwste produkt van Fred Schepisi. Verder moet Richard Pryor dertig miljoen dollar zien te verteren in dertig da gen tijd en gaat Back To The Future voor de zoveelste week in de prolongatie. „De spanning en hartstocht uit haar verleden werden een obsessie." Onder deze slogan draait Plenty op Walcheren (en ook de rest van Nederland, natuurlijk). Meryl Streep speelt een Engelse vrouw die tijdens de Tweede Wereldoor log als agente heeft geope reerd in Frankrijk, na de oor log trouwt met een diplomaat, en uiteindelijk gek wordt, om dat ze haar plaats in de sa menleving niet kan vinden. De naoorlogse Engelse samenle ving, waarvan ze verwachtte dat die wel ten gunste zou ver anderen, deed haar de das om. Plenty draait in Electro op donderdag om 20.30 uur, op vrijdag om 19.00 uur en 22.00 uur, op zaterdag en maandag om 19.00 uur en 21.30 uur en op dinsdag om 20.30 uur. In Al hambra draait Plenty van vrijdag tot en met woensdag om 21.30 uur. handeling te veranderen in eigen voordeel. „Het is alleen echt jammer", zo vervolgt Heidi haar relaas, „dat er te weinig vrouwen de wilskracht en doorzettings vermogen kunnen of willen opbrengen om aan Jiu-jitsu te beginnen, en er vooral mee door te gaan. Het geeft je toch echt veel zelfvertrouwen, iets wat je vaak genoeg nodig hebt wanneer je bijvoorbeeld 's avonds in het donker in je eentje op de fiets over een B- weg moet". Reden om juist daarom aan deze vechtsport te beginnen. Voor informatie kunt u iedere dag terecht in de sportschool Randori-Jigo, aan de Gildeweg te Vlissingen. Mama is Boos draait voor de tweede week in Vlissingen. Een gefrustreerde vrouw die haar slappe, overspelige man achter zijn voden aanzit met instrumenten als kettingzagen en tennisrackets zorgt voor destructieve perikelen. Deze film met Peter Faber en Geert de Jong draait in Al hambra van vrijdag tot en met woensdag om 19.00 uur en 21.30 uur. Op donderdag is de film om 20.00 uur te zien, terwijl hij van zondag tot en met woens dag ook als matineevoorstel ling te zien is om 14.00 uur. Richard Pryot hangt weer de dwaas uit in Brewster's Millions, waarin hij als straat arme armoedzaaier opeens op gescheept wordt met een erfe nis van dertig miljoen dollar. Hij mag dat fortuin alleen maar houden als hij in dertig dagen tijd tien procent van dat bedrag, dertig miljoen dollar kan opmaken. En dat kan nog knap moeilijk zijn... Brewster's Millions draait in Alhambra van vrijdag tot en met woensdag om 19.00 uur. Op donderdag is de film te zien om 20.00 uur. De nieuwste tekenfilm uit de Disneystudio's, Taran en de Toverketel, is te zien in Vlis- MIDDELBURG - De uit Den Haag afkomstige band Sturm Und Drang speelt op vrijdag 28 maart in het jonge rencentrum Midgard. Sturm Und Drang komt voort uit de Punkgolf die eind zeventiger jaren over Europa spoelede. De muziek van de band is dan ook, op z'n zachtst gezegd, als door Sylvia Rodts VLISSINGEN/MIDDEL- BURG - Als men in de ge schiedenis terug kijkt, vindt men de oorsprong van de Jiu jitsu vechtsport in China en in een gedeelte in het oude Ja pan. Wederzijdse beïnvloeding kan worden verklaard door bepaalde betrekkingen, zoals de handel tussen beide landen. Wat is Jiu-jutsi nu precies? Het woord is aan Peter Smid, eigenaar van de sportschool 'Randori-Jigo', trainer van zo'n kleine tweehonderd Jiu jitsu beoefenaars en zelf ook fanatiek sporter. „In het Jiu-jitsu komen vrijwel alle elementen van de huidige vechtsporten voor. Dit is niet zo verwonderlijk, als men kijkt hoe oud dit Jiu-jitsu is en daarbij vooral de oor sprong van de huidige vecht sporten. Het Jiu-jitsu bestaat uit bevrijdingen, verdedigin gen, weringen, tegenaanvallen en controletechnieken om de tegenstander uit te schakelen of te dwingen tot opgave van zijn kwade bedoelingen. Door dat er bij Jiu-jitsu geen beper kingen zijn, moet er gezegd worden dat Jiu-jitsu in de verkeerde handen een cata strofaal gevolg kan hebben. Het is dus duidelijk dat tijdens de lessen niet alleen de tech nieken worden aangeleerd, maar er ook gewerkt moet worden aan de zelfbeheersing van de leerling". Die zelfbe heersing blijkt tijdens de les sen niet direct gericht te wor den aangeleerd, maar meer door de manier van lesgeven. Na de warming-up, bestaande uit 'rollebollend stoeien' wordt er geleerd tegen één of meer, gewapende of ongewapende, tegenstanders te vechten, en te zorgen dat men op straat zon der of met zo weinig mogelijk kleerscheuren uit zo'n gevecht kan treden. Uit het gesprek met Peter Smid, geflankeerd door zijn vrouw Katrien en de twee leerlingen Heidi Menheere en Robert Geldof, blijkt dat het Jiu-jitsu, zoals het tegenwoor dig getraind wordt, sinds on geveer twaalf jaar langzaam maar zeker weer in opkomst is. „Sinds ongeveer tien jaar", zo vertelt Peter, „is er ook een De spelers van Randori-Jiao. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek is op de jeugdafdeling tot en met za terdag 29 maart een tentoon stelling te zien van de Zeeuwse illustrator Ramon de Nennie. De Nennie kreeg lan delijke bekendheid door de vervaardiging van een bijna twee meter lang boekje, een polonaise dat in een landelijk verschijnend jeugdblad ver scheen. Op de tentoonstelling is nog meer werk te zien, zoals gra fiek, etsen, pentekeningen en aquarellen. MIDDELBURG - De kun stenaars Gina Pladet en Ro nald Spiessens exposeren van 27 maart tot en met 6 april in de expositieruimte in de Zus terstraat 41. Er zijn olieverf schilderijen en tekeningen te zien, terwijl ook gedichten te zien zijn van Frank Tazelaar. De expositie is te bezoeken tussen 13.00 uur en 19.00 uur. Peter Smid in de weer met een tegenstander. Met een vliegende schaar probeert hij hem tegen de vlakte te iverken. - FCTOZ SMY manier om het Jiu-jitsu een wedstrijdsport te maken. Niet elke vereniging of sportschool is in staat om met wedstrijden mee te doen, omdat de regels nogal complex zijn vanwege de gevaren die een Jiu-jitsu gevecht met zich meebrengt. Daarom moet je hier alleen al - FOTO 2 SAV speciale trainingen voor vol gen. Ikzelf doe dit al sinds dit systeem in opmars is. Op dit moment doe ik ongeveer ne gentien jaar aan deze sport en ik ga nog regelmatig trainen bij de nationale Jiu-jitsu trai ner Mario den Edel. Daarnaast volg ik ook nog internationale trainingen bij de Europese Jiu-jitsu Federatie, waar ik niet alleen lid van ben, maar ook Europees hoofdscheids- rechter A. Dit scheidsrechter zijn betekent dat ik op natio nale en internationale wed strijden ingezet kan worden om als hoofdscheidsrechter te fungeren en de mogelijkheid bezit om nationale scheids rechters op te leiden". Een hele mond vol. Op de vraag of je als beginnend Jiu- jitsuka al snel aan wedstrijden mee kunt doen, antwoordt de spraakzame trainer: „Nee, om daar aan mee te doen moet men eerst een basis hebben van een groot aantal technie ken en daarna oefenen in het combineren van die technie ken. Dan komt pas echt de pret. Men gaat oefenen in het overnemen van technische be- \ironir\oor 1111 worcM-iillAnHo vormen van de overige vecht sporten, zoals judo, karate, boksen en teakwondo. Als je daarmee bezig bent kun je pas op een redelijk niveau aan wedstrijden meedoen. Daarom is het belangrijk om les te krijgen van een vakkundig in- strukteur en daarbuiten nog vele uren te besteden aan het herhalen van de technieken". Dit was ook een belangrijk punt voor Robert Geldof om bij Peter Smid te gaan trainen. „Je krijgt hier niet alleen goed les," zo vult de drievoudige clubkampioen '83-'84-'85 zijn trainer aan, „maar je hebt ook nog de mogelijkheid om vrij te trainen, zeven dagen per week in de sportschool aan de Gil deweg te Vlissingen. Er ligt niet alleen een judomat ter on dersteuning van de training maar ook andere attributen". Op mijn vragen of er veel vrouwen Jiu-jitsu beoefenen, antwoordt de toch wel trotse trainer dat dit geen groot, maar wel een groeiend per centage is. Momenteel blijkt het nog een verhouding te zijn van één op tien. „Neem bij voorbeeld de eerste vrouwe- lülrp loorlina nn wiin cnnrt. Na een lange winter is het elk jaar weer een belevenis: de eerste bloemen. Dat kunnen de sneeuwklokjes en krokussen in de tuin zijn of het Klein Hoef blad ergens langs een sloot kant. Hé, een paardebloem, hoor je nog al eens zeggen, maar dat is een misser. Deze mag dan tvel eens de grote ver- geler vernoemd worden, maar niet alles wat geel is heet paar debloem. Klein Hoefblad heeft veel kleinere bloemen en wat meer zegt: een hartje. Kom daar bij een paardebloem eens om. Er zijn trouwens veel meer verschillen. De paardebloem xvas de gehele winter met zijn bladrozetten present in het ga zon, tussen de stenen en in het weiland. Van het blad van ons Klein Hoefblad is in veel ge vallen zelfs als het plantje bloeit nog niets te zien. Dat komt eerst later. Klein Hoef blad is een pionier. Overal waar maagdelijke grond is, verschijnt hij als een van de eerste. Geen toonder, dat de schorren van het Veerse Meer, na het afsluiten uan de zeear men, al spoedig door deze planten waren geannexeerd, nu zie je ze daar niet of nauwe lijks meer. Klein Hoefblad tref je op de meest rommelige plaatsen aan, waar een huis is afgebroken, de grond omgewerkt, een stukje bouwland, dat al jaren op de aannemers ligt te wachten, een wegberm, die regelmatig kapot wordt gereden, ga zo maar door. Aangezien dit soort si tuaties zich op veel plaatsen voordoen behoort het Klein Hoefblad tot een van de meest algemeen voorkomende plan ten. Niemand behoeft de bloei en verdere groei dus te missen. Er is echter een maar aan ver bonden. Onze vriend stelt nog enige eisen aan de bodem. Een zekere hoeveelheid kalk kan het plantje best ivaarderen. Nu is de Zeeuwse klei over het al gemeen nogal kalkrijk. Dat is maar goed ook, want met zure klei is helemaal geen land te bezeilen. Puinresten bevatten cement en dat staat eveneens garant voor kalk, vandaar de voorkeur voor afbraakterrei nen. Nu de plant nog eens nader onder de loep nemen. Wie bloemen voor de vaas denkt te kunnen plukken komt bedro gen uit. De stengels zijn daar voor niet iets te kort. Boven dien nogal slap. Een aantal schutblaadjes vormt de decora tie. Hier en daar zien we nog en kele dikke, beschubde knoppen boven de grond komen. Je kunt dan echt van een pol spreken. Die laat zich goed uitsteken en wie deze voor thuis of op school in een grote bloempot zet kan het groeien en bloeien van na bij gadeslaan. Ik heb dit nogal eens geprobeerd en het gaat prima, mits de plant niet te warm staat. Uiteraard worden de stengels als gevolg van de kamertemperatuur veel langer en gaan op den duur wat han gen. Maar er vormt zich net als in de natuur vruchtpluis. Het is niet zo mooi als dat mn de paardebloem. De vruchtjes zijn klein en zwart van kleur. Een parachuutje ontbreekt, maar ivel zien we een haarkroon. Deze >s voldoende om de wind I

Scheldebode | 1986 | | pagina 13