E Voorzitter natuurvereniging „Realiteit niet belangrijk" vertrekt Aardappelteelt in(volks)tuinen Kijkdag van fietsen MANDEMAKER BEPALEND VOOR NATUURHISTORISCHE VERENIGING Cindy Peress in Piek Toernee van Parcival 'Passie' in Nieuwe Kerk Fancy-fair van school Schilderexpo in De Arne Jubileum van Golfbreker MIDDELBURGSE SCHILDER WIERENGA: Opbrengst van Polenactie SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 MAART 1986 309 films Hongeren Witte sneeuw MIDDELBURG - Henk Mandemaker, bijna twintig jaar voorzitter van eerst de Zeeuwse en la ter de Walcherse afdeling van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) heeft officieel zijn hamer definitief neergelegd. De inmiddels tot erelid benoemde Middelburger is op gevolgd door een vriend van hem Richard Struyck. Herkomst Rassenkeuze Spuiten Huiverig MIDDELBURG - De gemeentepolitie van Middelburg houdt op donderdag 20 maart een kijkdag van gevonden fietsen. Tussen vier en vijf uur kunnen mensen die aangifte gedaan heb ben van hun fiets zonder postcode, komen kijken op de binnenplaats van het gebouw van de Mid delburgse gemeentepoli tie Mandemaker is vanaf zijn 16e jaar lid van de KNNV. In februari '65 werd hij tot voor zitter gekozen en volgde daar mee de overleden B.J.J.R. Walrecht op. „De heer Wal recht was een man met een ge weldige kennis van zaken. Dat maakte de taak hem op te vol gen voor mij behoorlijk lastig maar ik heb geprobeerd op een eigen manier en door inzet de vereniging verder te leiden", vertelt de ex-voorzitter. Dat lukte blijkbaar aardig want na vier jaar werd hij ge kozen voor nog een termijn als voorzitter van een inmiddels florerende vereniging. „Het le denbestand breidde zich onder mijn voorzitterschap uit maar dat was niet mijn verdienste. Het lag mede aan de tijd waarin het zich afspeelde. We hadden toen de wind mee, de mensen raakten meer en meer in de natuur geïnteresseerd". De groei bij het KNNV was aanzienlijk. Zowel in Goes, lange tijd het zwaartepunt van de afdeling Zeeland, als op Walcheren kwamen zoveel nieuwe leden dat de afdeling Zeeland in eind 1973 werd op gesplitst in twee kleinere: De Bevelanden en Walcheren. Henk Mandemaker ging de Walcherse afdeling leiden. Eten jaar later vond Mande maker het wel genoeg. Met de zelfde reden als nu trok hij zich terug als voorzitter en de heer D. van der Mark volgde hem op. Omdat deze de ver eniging na twee jaar verliet werd een beroep gedaan op....Mandemaker om als tij delijke oplossing de vereni ging in „voorzittersnood" te leiden. Het gevolg was dat de Middelburgse natuurliefheb ber in '77 openieuw werd ge kozen als eerste man en ver volgens nog tweemaal herko zen tot hij het dit jaar echt ge noeg vond. Is er na zoveel jaar nog wat te zien in de toch beperkte Zeeuwse natuur Mandema ker: „De natuur in Zeeland is ver teruggedrongen maar we kijken niet alleen naar de na tuur. De leden zetten zich ook in voor bescherming en be houd. Door het agrarische ka rakter van de provincie, de te- baart Mandemaker zorgen. „De verantwoordelijken bin nen de gemeenten moeten voorzichtiger zijn en strakker een eenmaal uitgestippeld be leid aanhouden. Wanneer je doorgaat met het inleveren VLISSINGEN/MIDDEL- BURG - In het Vlissingse Al- hambra-theater gaat deze week de eerste, grote Neder landse speelfilmproductie van dit jaar in premiere. Mama is boos wordt de logische opvol ger van het kassucces Schatjes. In Middelburg is Meryl Streep te bewonderen in de film Plepty, waarin ze een vrouw neerzet die in haar idealen is teleurgesteld. Mama is Boos. De opvolger van Schatjes met Peter Faber als slappe vader en Geert de Jong als gefrustreerde moeder en echtgenote in de hoofdrol len. Als Pa Gisberts (Faber) er na twintig jaar huwelijk met zijn vriendin van tussen gaat, wordt zijn vrouw Danny (De Jong) boos. Met motorzagen, tennisrackets en andere strijdmiddelen gaat ze haar man te lijf, die toch al aardig in de problemen zit met zijn werk. Deze film van Ruud van Hemert draait in Alhambra I, op donderdag, maandag, dins dag en woensdag om 20.00 uur en op vrijdag, zaterdag en zondag om 19.00 uur en 21.30 uur. Mama is boos is ook te zien op zondagmiddag om 14.00 uur. In Vlissingen draait verder, voor de tweede week, A Cho rus Line. Deze film gaat over de strijd om een rol in een be langrijk theaterproductie. De strijd is hard. A Chorus Line is te zien in Alhambra II op donderdag, maandag, dinsdag en woens dag om 20.00 uur en op vrijdag, zaterdag en zondag om 21.30 uur. De supermooie vrouwelijke robot uit Weird Science kan nog een week langer naar de pijpen dansen, van de twee jongens die haar uitgevonden hebben. Weird Science is op vrijdag, zaterdag en zondag in Alham bra II te zien om 19.00 uur. De vrijdagnacht is gereser veerd voor een film die het daglicht niet kan verdragen, Zusters Van Dag En Nacht Deze film draait vrijdag avond om 23.30 uur. Tenslotte heeft het Alham- bra-theater de avonturen van Donald Duck In Het Wilde Westen nog een week langer in de roulatie genomen als zondagmiddagmatinee. Donald Duck is te zien op zondagmiddag om 14.00 uur. Na lang wachten verschijnt dan ook in Middelburg Plenty met in de hoofdrol Meryl Streep. Zij speelt een Engelse vrouw die tijdens de Tweede Wereldoorlog als agente ope reert in Frankrijk, na de oor log trouwt met een diplomaat, Kunstschilder Wierenga bij een van zijn werken. van: 'Ja, maar in het echt zit ten er drie ramen, in plaats van twee, in het gebouw'. Ze zullen het toch moeten accep teren, want ik schilder nu een maal zo." Wierenga heeft ook nog een blauwe maandag abstract ge schilderd, maar hij is daar vrij snel van teru gekomen. „Zo'n vijfendertig jaar geleden schilderde ik regelmatig ab stract. Ik heb toen heel wat ge ëxperimenteerd. Maar ik heb er na een tijdje maar vanaf gezien. Ik vond het gewoon niet leuk meer. Ook portretten heeft Wie renga regelamtig geschilderd. Vooral het portret van Juliana van Stolberg is hem bijgeble ven. Wierenga: „Op een gege ven moment kreeg ik de op dracht om het portret van Ju liana van Stolberg te schilde ren. Ik had een heel klein, vaag pasfotootje gehad waar naar ik dus dat portret moest schilderen. Ik heb toen maar mijn vrouw maar als model gebruikt. Het is me tenslotte dus wel gelukt om dat schilde rij af te krijgen, maar echt leuk was het niet Trouwens, dat foto stond in practisch alle geschiedenisboeken. Dus of dat portret zoveel zin had..." ren. „En als je zin hebt werk je ook een stuk sneller. Je leeft dan echt voor je schilderkunst. Maar je bent natuurlijk wel vaak weg. Ik heb mijn vrouw voor ons trouwen al gezegd dat ik regelmatig de deur uit zou zijn om me te schilderen", vertelt Wierenga. Toch heeft hij van zijn hobby niet zijn werk kunnen maken. Hij had dat eventueel wel gewild, maar zijn financiële situatie zou er zeker niet op vooruit gegaan zijn. „Kunst is honge- - FOTO ELSA WESTLANO ren", is de indruk van Wieren ga. „Tenminste wel als je er van moet leven. Mijn vader heeft me daar ook voor ge waarschuwd, en ik ben hem daar nog steeds dankbaar voor." De werken van Eddy Wie renga zijn op het moment te bezichtigen in de Rabobank aan de Langeviele. Deze expo sitie blijft hangen tot 28 maart en is te bezichtigen op de tij den dat de bank voor het pu bliek geopend is. Maar als Wierenga echt zin heeft om te gaan schilderen, als de inspiratie naar boven komt, dan deert hem niets meer. Koude noch hitte weer houden hem dan van schilde- V VLISSINGEN - In het po diumcafé De Piek treden op vrijdag 21 maart Cindy Peress Gypsy Dave Smith op. Dit concert wordt gegeven in het kader van een kleine Zeeuwse toernee waarbij ook Goes, Zie- rikzee en Terneuzen worden aangedaan. Cindy Peress componeert de tekst en de muziek van haar repetoire zelf. Ze wordt in dat repetoire voral beinvloed door jazz, bleus en R&R. Het concert in De Piek be gint om 22.00 uur en is volledig gratis. MIDDELBURG - Het pop pentheater Parcival begint op 22 maart met een toernee door Zeeland. Als eerste plaats wordt Vlissingen aangedaan, wakr op zaterdag 22 maart ge speeld wordt in het Open Hof aan de A. Gogelweg. Gespeeld wordt het be roemde sprookje van Hans Christian Andersen, Het Le lijke Jonge Eendje. Het ver haal gaat over de geboorte van 1 een eendje dat niet helemaal voor vol wordt aangezien door zijn omgeving. Hij maakte een reis door de wereld en blijkt op een gegeven moment geen eend maar een zwaan te zijn. De voorstelling begint om half drie en kost 3,50 gulden en is geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. Op woensdag 26 maart gaat het poppentheater een optre den verzorgen in buurthuis De Zwaan in Oost-Souburg. Om half drie 's middags kan men in het buurthuis terecht voor 3,50 gulden. Eten gedeelte van het be drag, 250 gulden, kwam uit de verkoop van artikelen die ge maakt waren door de da mes- handwerkclub. MIDDELBURG - De Ko ninklijke Oratoriumvereni ging Tot Oefening en Uit spanning' geeft op zaterdag 22 maart een uitvoering van de Johannes Passion van Johann Sebastian Bach. Het concert wordt gegeven in de Nieuwe Kerk. De begeleiding is in handen van het Westvlaams Orkest en de dirigent is Jo Ivens. Het koor zingt met dezelfde medewerkers die ook op 15 maart de Johannes Passion hebben verzorgt in de Parijse Notre Dame. Het concert be gint om 20.00 uur en de entree bedraagt tien gulden. VLISSINGEN - De Vlis singse Schoolvereniging houdt zaterdag 22 maart haar jaar lijkse fancy-fair. De gebeurte nis duurt van 10.30 uur tot 16.00 uur. Tot de activiteiten behoren ondermeer een rommelmarkt, een rad van avontuur, spel letjes voor groot en klein en een optreden van de Flushing Boy Barber Friends. en uiteindelijk gek wordt, om dat ze haar plaats niet kan vinden in het leven en vooral niet in de Engelse maatschap pij, waarvan ze verwachtte dat die wel zou veranderen na de oorlog. Plenty is te zien in Electro, vrijdag en zaterdag om 19.00 uur en om 21.30 uur en op maandag en dinsdag om 20.30 uur. In Meccano is de komedie Tootsie met Dustin Hoffman en Jessica Lange te zien. Hoff man speelt de rol van werk loos acteur die, ten einde raad; zich zelf verkleed als vrouw, om aan een baan te komen. Dat lukt hem nog ook, maar dan beginnen de problemen pas goed. Hij wordt verliefd op zijn tegenspeelster en haar va der wordt verliefd op hem. Te zien in Meccano donder dag en zondag om 20.30 uur, en vrijdag en zaterdag om 21.30 uur. Ook in Meccano is Papa Is Op Zakenreis te zien. Deze film gaat over Joegoslavië tij dens de destalinisatie in de ja ren vijftig. Deze film krijgt een week langer de aandacht, omdat het bezoek niet over dreven groot genoemd mag worden. Reden dus om de, voor deze week geplande film Teorema, een week in het ma gazijn te laten liggen. Papa Is Op Zakenreis draait in Meccano op maandag, dins dag en woensdag om 20.30 uur. Le Beau Marriage is de tweede film in de reeks 'Come dies et Proverbes' van de re gisseur Eric Rohmer. De stu dente Sabine is zojuist afge knapt op haar verhouding met een getrouwde kunstenaar en wil, als reactie daarop, zo snel mogelijk trouwen. De man die ze daarvoor in gedachten had, heeft daar echter zijn eigen ideëen over. Le Beau Marriage is te zien in Meccano op donderdag om 19.00 uur. Als laatste draait in zowel Meccano als in Electro, Ronja de Roversdochter, naar het verhaal van Astrid Lindgren. Twee vijandige stammen pro beren elkaar te vuur en te zwaard te bestrijden, maar twee kinderen uit de twee kampen hebben vriendschap gesloten en proberen aan de oorlog een einde te maken. Te zien in Meccano op vrij dag en zaterdag om 19.00 uur en op woensdag en zondag om 15.00 uur. In Electro is de film te zien op zaterdag 10.00 en 14.00 uur. MIDDELBURG - „Als ik ga schilderen, zit ik binnen de kortste keren in een roes. Ik zie dan niets meer om me heen, ik hoor niets meer en het maakt me ook niet meer uit of het nu vriest of dooit. Het heeft veel weg van een versla ving." Dë Middelburgse schilder Eddy Wierenga verkeert in een andere dimensie als hij schildert. En dat is regelmatig, gezien zijn forse collectie schilderwerken. Over het hele land heeft de 63-jarige kunste naar exposities en tentoonstel lingen gehad. Het werk van Wierenga heeft meestal de zee en de natuur als onderwerp. Vooral de branding spreekt erg tot Wierenga's verbeel ding. „De zee leeft altijd en is elk ogenblik anders. Je moet in je geheugen persen wat je op één moment ziet. Vanuit die momentopname ga ik aan het werk", zegt Wierenga in zijn woning, waarin ook zijn ate lier is ondergebracht. Als de Middelburgse kun stenaar eenmaal een beeld op zijn netvlies heeft, dan wil dat voor hem niet zeggen dat hij dan ook identiek gaat schilde ren wat iedereen zou zien. „Ik schilder niet wat ik zie, maar wat ik wil zien", legt Wierenga uit. „Het gaat er mij niet om de realiteit na te schilderen. Dan kun je net zo goed een foto maken. Je kunt het een soort impressionisme noemen. Het belangrijkste bij deze werk wijze is het goed kunnen ont houden van kleuren", ver klaart de schilder. Op één van zijn schilderijen, een winterlandschap, is duide lijk te zien Wat hij bedoeld. De sneeuw is niet 'sneeuwwit', maar heeft een groene tint. „Dat, komt door de weerspie geling van de bomen die in de buurt staan. Sneeuw is nooit echt wit. Er zitten allerlei kleurschakeringen in. Als je dus gaat schilderen kun je nooit uitgaan van één enkele kleur. Het gaat altijd om een combinatie van klfeuren." Het schilderen van wat hij wil zien, in plaats van wat er echt te zien is heeft wel eens voor enige wrevel bij de op drachtgevers van Wierenga geleid. „Ik kreeg wel eens op drachten van reders om bij- vorbeeld een havengebouwtje te schilderen. Dat gebouw had dan drie ramen, maar als ik het beter vond uitkomen als er maar twee ramen te zien wa ren, dan schilderde ik er ook maar twee. Later hoor je die opdrachtgevers kwaad roepen van natuurgebied voor recrea tieve doeleinden slacht je op den duur het kip met de gou den eieren. Hetgeen waarvoor de mensen mede komen opda' gen in Zeeland verdwijnt dan om alle bezoekers onder te brengen en dat kan natuurlijk niet", besluit hij. ARNEMUIDEN - In vereni gingsgebouw De Arne is op zaterdag 22 maart een ver koopexpositie van olieverf schilderijen te zien. De ten toonstelling laat werk zien van schilders uit ondermeer Griekenland, Italië, Frankrijk en zelfs uit Israel. vens toch respectabele indus trialisatie, de Delta-werken en niet te vergeten de recreatie ligt er voor ons een reuzetaak om te behouden wat we heb ben". Met name het toerisme Onder leiding nu van de heer Struyck, de vroegere directeur van de lagere landbouwschool in Oostkapelle, begeven de leden van de KNVV zich op het brede terrein van de natuurhistorie; het verbreiden van de kennis ervan, het bestuderen van de ge schiedenis en de stand van zaken nu én actief werken aan be scherming en behoud. De afdeling Walcheren telt momenteel bijna tweehonderd leden. Mandemaker (59, in de VUT) heeft zonder twijfel voor een groot deel het huidige gezicht van de in totaal bijna 400 leden tellende Zeeuwse af delingen bepaald en dat is nu juist de reden dat hij er mee gestopt is. „Je wordt op een gegeven moment oud en dan verlies je de kracht om jonge ren binnen de vereniging te halen", vertelt Mandemaker. „Doordat ik al zo lang op een zelfde stek functioneerde, dacht ik niet dat ik de vereni ging nog diende. Er is een jon gere voorzitter nodig met frisse ideeën". Opvolger Struyk, jarenlang werkzaam in Twente als bio- logie-consulent bij het peda gogische centrum daar, heeft die nieuwe opvattingen, bezit volop bestuurservaringen maar zit, zoals hij zelf laconiek opmerkt „aan de verkeerde kant van de vijftig". GOES/VLISSINGEN /TER- NEUZEN - Aardappelen wor den zowel in het groot door de boeren, als in het klein door veel particulieren in eigen tuin en in volkstuinen geteeld. In beide gevallen probeert men daarbij tot een zo hoog mogelijke opbrengst van goede kwaliteit te komen. Dat lukt het ene jaar beter dan het andere. Zo komt er de laatste jaren een ziekte in de planten en de knollen voor die zowel de kg. opbrengst als de kwali teit nadelig kan beïnvloeden. Men spreekt wel van: de aard appelziekte. Dat wil natuurlijk niet zeg gen dat dit de enige ziekte zou zijn in aardappelen maar wel dat ze algemeen voorkomt. De oorzaak is een schimmel waarvan de Latijnse naam voluit luidt: „Phytoph thora infestans". Men spreekt dan ook wel van de phytophthora. De symptonen zijn: op de bla deren bruine vlekken met aan de onderkant rondom die plek een randje schimmelpluis. Aangetaste knollen vertonen aanvankelijk lichtbruine, grauwe vlekjes, waarna ze spoedig wegrotten. Waar komt die ziekte eigen lijk vandaan in het voorjaar? Het antwoord kan kort zijn: uit de zieke knollen van vorig jaar. En als er dus hopen aard- appelafval met zieke knollen van een jaar tevoren in de buurt van grote of kleine aardappelvelden liggen dan lopen die velden een extra grote kans om besmet te wor den. Wij zouden in het voorjaar dus eigenlijk al die kleine en grote afvalhopen zo moeten behandelen dat er geen enkele knol van vorig jaar meer kan uitlopen, juist vanuit de jonge scheuten kan die ziekte zich verspreiden. Dat tegengaan van de uitloop kan door die af valhoop zwaar af te dekken met grond, maar ook door zo'n hoop wat gelijk te harken en er dan zwart plastic over te leggen. Dat plastic moet men dan wel goed vastleggen, met stenen of grond. Anders waait het gemakkelijk kapot. Eten tweede punt waardoor men schade kan voorkomen is een ras kiezen dan minder ge voelig is voor de phytoph- thora-schimmel. In Zeeland wordt meestal Etersteling of Doré verbouwd. Er zou al veel gewonnen zijn als men in (eigen- en volkstuinen geen Eersteling meer zou verbou wen maar algemeen Doré.ging telen. Doré is namelijk in 'de knol veel minder gevoelig. Aan die volkstuinverenigin gen waarvan de leden geza menlijk hun pootgoed bestel len, zouden wij willen advise ren geen Eersteling maar Doré te bestellen. Wat de consump tiekwaliteit betreft, doet Doré niet onder voor Eersteling. Verder zijn er nog de rassen Gloria en Lekkerlander die beide ook minder gevoelig zijn voor de aardappelziekte, en in smaak doen ze weinig onder voor Eersteling. Lekkerlander is voor een „vroege" aardappel wat aan de late kant met zijn knolzetting. De boeren proberen in een gevoelig ras als Bintje - en dat wordt veel verbouwd in Zee land - de ziekte te voorkomen door te spuiten met een middel dat de ziekte afweert, eigen lijk verhindert in de plant te dringen. Dat middel (maneb- tin) is weinig giftig en dringt ook niet de plant binnen, breekt zelfs vrij snel af zodat men na 7 k 10 dagen weer moet spuiten. Bij rassen als Eerste ling en Doré gaat het dan om 2 of 3 keer spuiten als men in juli rooit. Als men in volkstuincom plexen Eersteling of Doré blijft verbouwen wordt aan geraden om één van de leden (of iemand uit de buurt) die een rugspuit heeft, de aardap pelveldjes gezamenlijk te la ten spuiten. Dat kan voor een paar gulden per seizoen en men sluit dan als het ware een verzekering tegen ziekte in het loof en in de knollen. En de boeren in de omgeving lopen minder kans dat vanuit de volkstuinen hun perceel tel kens besmet wordt. Als volks tuinhouder zou men mogelijk dit gezamenlijk kunnen rege len met het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Z.L.M., C.B.T.B. of N.C.B. Voor nadere informatie over de ziekte en de bestrijding er van kan men zich richten tot de landbouwvoorlichtings- dienst, per adres: Het Land bouwcentrum, Westsingel 58, 4461 DM Goes, telefoon 01100- 37214. Voor een adres van de plaatselijke afdelingen van de organisatie kan men zich wen den tot: Het Landbouwschap, Geivestelijke Raad voor Zee land, Grote Markt 28, 4461 AG Goes, telefoon 01100-12220. fe V, Zowel Mandemaker als Struyk (57) maakt er geen ge heim van dat de vereniging het beste af is met een jongere voorzitter maar die blijken erg moeilijk te vinden. Mandema ker: „Jonge enthousiaste leden zijn onterecht vaak te huiverig om de stap naar het voorzit terschap te maken. Ze kijken een beetje afgunstig naar de kennis van de natuur die de oudere leden hebben vergaard en zien zichzelf dan niet meer als geschikt omdat ze het op dat punt afleggen tegen de „oude garde". „Maar dat is een volstrekt verkeerde redenatie", vertelt Henk Mandemaker gedreven. „Natuurlijk is de kennis min der maar voor een voorzitter is dat geen ramp. Die moet de vereniging goed leiden en vooral ook externe contacten weten te leggen en te onder houden, de kennis komt met de jaren". NIEUW EN SINT JOOS- LAND - De actie die op 8 maart gehouden werd ten bate van de kinderen in het zieken huis van de Poolse stad Gdansk heeft 2105 gulden op gebracht. Uit dit bedrag blijkt dat een groot deel van de be volking positief heeft gerea geerd. ZOUTELANDE - De tennis vereniging De Golfbreker be staat op vrijdag 21 maart tien jaar. Om dat jubileum te vie ren geeft het bestuur van de vereniging een receptie in zaal Middendorp. Oud-leden kunnen ook op de receptie terecht De receptie wordt gehouden van 16.30 uur tot 18.30 uur. De stijl van de meeste schil derijen is klassiek. Er zijn veel landschappen, stillevens en zeegezichten te bezichtigen. Maar ook doeken in moderne stijlen zijn aanwezig op de ex positie. De tentoonstelling loopt van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags en er zijn meer dan honderdvijftig schilderijen te koop.

Scheldebode | 1986 | | pagina 9