FLITSEN n De Punt weer open Solskin nu aan zee Computerclub groeit door Muzette nu met bassist DE SCHEL ZAKEN T RECLASSERINGSVERENIGING NA REORGANISATIE: Forumavond Vrouwenraad SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 FEBRUAR11986 309 MIDDELBURG - „Om de een of andere reden heeft nooit iemand iets anders kunnen verzinnen dan gevangenisstraf, voor mensen die iets fout ge daan hebben. Dat is nogal vreemd, want een cel straf levert dus helemaal niets positiefs op. Toch is een gevangenisstraf ontzettend bepalend voor iemands mogelijkheden in de toekomst. Je bent, als je eenmaal in de gevangenis hebt gezeten, een spe ciaal soort mens geworden. Een tweederangs bur ger." Beslissing Verzuild Vooroordelen Uitslag Stempel film! De heren Baljeu (links) en Van Bommel van de Stichting Re classering Zeeland. FOTO ELSA WESTLAND Het nieuwe interieur van De Punt - FOTO Z. SAViC VLISSINGEN - Deze week is het geheel vernieuwde pe tit-restaurant De Punt aan de Sint Jacobsstraat 1 heropend. Na een goede start in zijn nieuwe restaurant zag Harm Dekker in oktober zijn plan nen in rook opgaan. Een felle brand veroorzaakte zoveel schade dat het eethuisje ruim drie maanden gesloten was. Na maanden hard werken ziet het er nu weer erg gezellig uit. „Ik kon niet bij de pakken neer gaan zitten", vertelt Dek ker. „Opbouwen en opnieuw beginnen. De zaak liep uitste kend. We hebben het een hele zomer ontzettend druk gehad en hadden echt een groot aan tal vaste gasten. Natuurlijk is het een strop als je er zo lang tussenuit bent, maar ik ben ervan overtuigd dat de men sen terug zullen komen. We bieden goede waar, een sfeer volle omgeving en een goede bediening. Dit alles voor een heel redelijke prijs, dat weten de mensen echt wel te waarde ren". Niet alleen het restaurant op de bovenverdieping is ge heel vernieuwd, ook beneden is de zaak grondig opgeknapt, omdat ook hier vooral de wa terschade aanzienlijk was. De medewerkers van het Solskin restaurant - Foto 2 SAVIC VLISSINGEN - Het Solskin restaurant in Vlissingen is niet langer te vinden in de Walstraat maar is nu geves tigd op de Boulevard Bankert 58. Sinds zaterdg 1 februari kan men hier terecht. De offi ciële opening, wat een heel ge beuren moet worden, laat nog wat op zich wachten, en wel tot 15 maart. Het pand, waar voorheen de Lamme Goedzak was geves tigd, is geheel verbouwd en belangrijk uitgebreid. De ver nieuwde ruimte biedt plaats aan zo'n tachtig gasten. Restaurant Solskin, het Deense woord voor Zonne schijn, is een echt familiebe drijf, waarin zowel de heer als mevrouw Blijenberg en hun twee zonen en een dochter een bestaan vinden. „De Boulevard is natuurlijk en unieke plaats voor een res taurant", vindt de heer Blijen berg. „De grote zeeschepen va ren hier vlak langs je bord. Dat is toch een machtig ge zicht, zoiets blijft je boeien. Vanuit het hele restaurant heeft men een goed uitzicht. In de zomer komt er natuurlijk ook.een terras bij, zowel aan deze zijde van de Boulevard als aan de andere kant. Daar kunnen dan ook nog eens zo'n tachtig mensen een plaatsje vinden". Plannen heeft de familie Blijenberg nog genoeg. Nu al is men bezig met de verbou wing van de bovenverdieping, waar ook nog eens zo'n vijftig plaatsen komen en een zaaltje voor verschillende gelegenhe den. De zaak is bijzonder sfeervol en enigszins nautisch ingericht. „Dat past toch het best in deze omgeving", vindt Blijen berg. „We proberen een sfeer te scheppen waarin iedereen zich thuisvoelt en we hebben ook een bijzonder uitgebreide kaart, waar voor iedere beurs wel wat op te vinden is. Overi gens kan men ook voor een kopje koffie met gebak hier terecht". Het nieuwe restau rant is dagelijks geopend van twaalf tot tien uur. „Celstraf levert niets positiefs op" De heer Van Bommel is nogal pijnlijk getroffen door het niet al te creatieve denken van de samenleving, waardoor zaken als gevangenisstraffen nog steeds voorkomen. Van Bommel is di recteur van de Stichting Reclassering Zeeland (SRZ) en hij gaat dagelijks om met mensen die op de een of andere manier met justitie in aanvaring gekomen zijn. Een flink deel van die men sen komt achter tralies terecht. niet meer weet dan wat er in het proces-verbaal is opge schreven, dan ziet het er voor de persoon in kwestie beroerd uit. Maar als de achtergrond van iemand bekend is, dan ziet het er wel iets beter voor iemand uit. Dan blijkt vaak dat niet iemand niet zomaar, zondermeer de wet heeft over treden, maar dat er waar schijnlijk een menselijk mo tief achter zijn daad zit", zegt directeur Van Bommel. Tot voor kort was Neder land vier afzonderlijke instel lingen die zich met reclasse ring bezig hielden. De Alge mene Reclasseringsvereni- ging, de Rijksreclassering, het Leger des Heils en de Consul- tatiebureau's voor Alcohol en Drugs (CAD) probeerden, wel iswaar in onderling overleg, maar toch apart, iets te doen voor de mensen die een mis stap hebben begaan en daar door met een straf geconfron teerd worden. Die straf kan variëren van gevangenisstraf en boete tot een alternatieve straf, waarbij een veroor deelde zijn schuld ten opzichte van de maatschappij goed kan maken, door voor die maat schappij te werken. Vanaf 1 maart gaan drie van deze vier instellingen, de Algemene Reclasseringsvere- niging, de Rijksreclassering en de CAD's op in één, per arron dissement georganiseerd or gaan. Voor het arrondisse ment Middelburg wordt dat de Stichting Reclassering Zee land. „De structuur van de reclas sering was verouderd", zegt Van Bommel „De oorspronke lijke opzet was verzuild en er werd veel dubbelwerk gedaan. Voor de klanten van de reclas sering heeft de reorganisatie weinig gevolgen. De manier van werken blijft hetzelfde." „De belangrijkste taak van de reclassering is hulp bieden aan iedereen die met justitie in aanraking komt", zegt de heer Baljeu, coördinator dienstverlening van de SRZ en beleidsmedewerker. „Al vanaf het moment dat iemand door de politie gearresteerd en vastgehouden wordt, worden wij erbij gehaald. Als een offi cier van justitie dan tot ver volging overgaat, dan dragen wij extra informatie aan voor hem over de achtergrond van een verdachte." Enige kijk op de motieven en achtergronden van iemand die een misdrijf pleegt is no dig, om tot een eerlijk, recht vaardig vonnis te komen. De in Middelburg werkzame team-coördinator van de SRZ, de heer Theissen, legt uit hoe het strafrecht werkt „Er bestaat binnen het strafrecht een bepaalde stan daardisering", zegt hij. „Er is een bepaalde principiële keuze gemaakt, waarin is vastgelegd wat wel en niet mag, en wat voor een straf er op een delict moet volgen. Zo kan je voor diefstal hooguit zes jaar ge vangenisstraf krijgen. Een rechter zou dus kunnen zeg gen: 'U heeft gestolen, dus krijgt u zes jaar gevangenis straf'. Maar zoiets gebeurt nooit Je moet namelijk wel kijken naar wat iemand nu werkelijk verweten kan wor den en hoe hij tot z'n daad is gekomen." „Kijk, als je van een zaak Toch is het niet zo dat de re classering tot doel heeft elke misdadiger koste wat kost op vrije voeten te houden. „Het is vervelend, maar soms moet er iets gebeuren", zegt één van de reclasseerders. Van Bommel: „Als de samenleving vindt dat een straf gerechtvaardigd is, dan vinden wij dat ook. We staan niet buiten de samenle ving. Wél moeten we zo objec tief mogelijk ons werk doen. Daar komt bij dat de reclasse ring geen beslissing kan force ren. Het zijn de justitiële me dewerkers zoals officieren van justitie en rechters die het laatste woord hebben. Zij ne men de beslissing. De reclasse ring kan ze alleen maar hel pen de goede beslissing te ne men." Ook al vinden de Middel burgse reclasseerders gevan genisstraf niet dé oplossing voor ontspoorde mensen, een andere manier om iemand op zijn verantwoordelijkheid te wijzen is er volgens hen niet echt. Team-coördinator Theis sen: „Je moet mensen wijzen op hun verantwoordelijkheid. Als je dat niet doet dan ben je onmenselijk bezig. Gevangeis- straf is manier om verant woording ten opzichte van de samenleving af te leggen." „Vroeger sneden ze een stuk van je oor af, of werd je radi caal onthoofd. Of je werd ge folterd. De mensen van tegen woordig kunnen daar niet meer tegen. En daarom is de cel zo'n ideale straf voor de huidige samenleving. Misda digers verdwijnen even uit het gezicht, ze worden weggestopt, net als gekken. Als ze eenmaal verbeterd zijn mogen ze weer terugkomen naar de samenle ving. Volgens ons blijft de ver oordeelde mens deel uit maken van de samenleving. Maar volgens mij kun je iemand niet op z'n verantwoordelijkheid drukken door hem simpelweg even te verwijderen", zegt Theissen. Een groot aantal mensen weet niet waarover ze het hebben, als ze om strengere straffen schreeuwen, zeggen de Middelburgse hulpverle ners. „Er wordt zo vaak geroe pen: 'Meer gevangenissen' of 'strenger straffen'. Maar de mensen die dat zeggen weten niet wat een gevangenis is. Je VLISSINGEN/MIDDEL- BURG - De afdeling Zeeland van de Hobby Computer Club draait bijzonder goed. In de drie jaar dat de club nu be staat is het aantal leden enorm uitgegroeid. Sinds kort heeft de HCC ook een jeugdafdeling waarin kinderen en jongeren tot zeventien jaar de gelegen heid hebben om met compu ters te leren omgaan. De HCC is in Zeeland mede opgericht door de heer Van Nieuwland uit Vlissingen. Driejaar lang was hij de voor zitter van deze vereniging en een stuwende kracht achter de vele activiteiten. Op 17 fe bruari zal hij deze functie ech ter neerleggen en Jan van Vliet uit Middelburg hoopt hem op te volgen. „Een radicale koerswijzi ging zal dit voor natuurlijk niet betekenen", zegt deze laatste. „Veel dingen gaan op de oude voet verder, maar daarnaast willen we ook met nieuwe dingen komen. Zo kan de jeugdafdeling nog wel uit- 1 gebreid worden, juist jonge kinderen zijn heel snel ver trouwd met de computer en hebben er ook erg veel plezier in. Zij schijnen wat minder drempelvrees te hebben als veel volwassenen.Als je soms ziet dat kinderen na twee bij eenkomsten al zelf een pro grammaatje maken, dat is toch onvoorstelbaar. Speciaal voor de jongeren, maar ook voor nieuwe leden die zelf nog geen computer hebben aange schaft, hebben we vijf compu ters staan waarop zij kunnen oefenen". Behalve de jeugd wil de HCC ook graag meer vrouwen aantrekken. Ten onrechte wordt vaak gedacht dat men uitgesproken technisch moet zijn om computers te bedienen en dat dit vooral voor mannen een geschikte hobby is. Van Vliet: „We kunnen na tuurlijk niet met één klap alle VLISSINGEN - Het voor het merendeel uit Vlissingen bestaande dansorkest Muzette is nu ruim een jaar actief in de regio en was al op vele dans avonden en bruiloften te be- sluisteren. Na een voorzichtige start als drie-mans formatie is de groep kort geleden uitge breid met een basigitarist en daardoor nog completer ge worden. De groep wil haar ac tiviteiten nu graag uitbreiden. „We willen ook buiten Wal cheren graag wat bekendheid krijgen", vertelt John Brink- haus. „We hebben zelfs al plannen om een singletje uit te brengen, waarvoor we zelf de muziek en de tekst schrijven". Muzette brengt verschil lende soorten muziek, zowel evergreens, swing, rock 'n roll, country, pop, Zuidamerikaans en uiteraard vrolijke feestmu ziek. Brinkhaus: „De juiste mix hieruit wordt voor het grootste deel bepaald door het publiek en het karakter van de avond. Een bruiloft, een personeels- avond en een diner-dansant vragen alle drie een andere formule. We willen de mensen, zowel jong als oud, op een ge zellige manier bezig houden en daarbij het publiek in de mu zikale smaak zoveel mogelijk tegemoet komen". Alle vier de bandleden zijn al een flink aantal jaren te horen geweest in verschillende bekende Zeeuwse dansorkesten. Met veel inzet en enthousiasme proberen ze de naam Muzettë nog meer bekendheid te geven. Muzette bestaat uit drum mer en zanger Rob van Beve- ren, organist en zanger John Brinkhaus, gitarist en zanger Engel Schipper en basgitarist Chris Visser. Voor meer infor matie over de groep kan men terecht bij John Brinkhaus, telefoon 01184-72025, of 01184- 64535 of 01184-66538. vooroordelen uit de weg rui men, maar doordat er binnen kort ook een vrouw het be stuur komt versterken, zijn we toch al weer een stapje verder op de goede weg. Een andere groep waar we ons op willen richten zijn de middenstan ders en dan vooral de kleine zelfstandigen. Juist op een computerclub kunnen zij zien dat de computer verschillende mogelijkheden biedt. Niet al leen voor de hobby, maar ook bijvoorveeld als hulpmiddel bij de administratie. We wil len toch'komen tot een beter samenwerking met het be drijfsleven". Jan van Vliet ziet de samen werking vooral in Vlissingen. De plannen zijn voorlopig nogal vaag en moeten nog ver der worden uitgediept maar hij zit grote mogelijkheden. „Vlissingen is een zich sterk vernieuwde stad. Daar sluit een computercentrum toch goed bij aan. Als we hier een concentratie kunnen krijgen van wetenschappers op dit ge bied, zodat we verschillende werkgroepen kunnen vormen die allen verschillende zaken verder uit kunnen werken, zo als hobby, maar ook scholing en voorlichting, zijn de moge lijkheden legio. Kijk maar eens naar een stad als Silicon Valley in Amerika. Van een klein, onbeduidend plaatsje is dit uitgegroeid tot het mekka van iedereen die een beetje geïnteresseerd is in computers. Juist met de computer zijn af standen geen bezwaar meer. We zijn sinds 1 januari als HCC aangesloten op het video- net waardoor we nu gegevens kunnen uitwisselen met an dere computerliefhebbers, niet alleen door het hele land maar ook internationaal". Dat de Zeeuwse afdeling van de HCC landelijk hoog scoort blijkt onder meer ook uit de uitslag vna Micro Mas ters Holland 1985. Zowel de eerste als de tweede prijs in deze wedstrijd werd gewon nen door leden van deze ver eniging. Ook dit jaar is er weer een dergelijke wedstrijd voor computerliefhebbers tussen de dertien en negentien jaar. De hoofdprijs is een studiereis nar Silicon Valley in Amerika en verder is er weer heel wat apparatuur te winnen. Aan de wedstrijd kunnen ook jonge ren deelnemen die nog geen lid zijn van een computerclub. Zij kunnen informatie krijgen bij Micro Masters Holland, Ant woordnummer 10316, 2400 WB Alphen aan de Rijn. De in schrijving sluit op 1 maart. Voor inlichtingen over de HCC kan men terecht tijdens de clubavonden elke derde maandag van de maand in het Open Hof in Vlissingen. MIDDELBURG - De Stich ting Middelburgse Vrouwen raad organiseert op woensdag 12 februari een politieke fo rumavond, met het thema „Vrouw en Overheid". De avond begint om 20.00 uur en duurt ongeveer tot een uur of tien. Afgevaardigden van acht politieke partijen geven ieder in vijf minuten de visie van hun partij weer. Na een korte pauze volgt er een forumdis cussie onder leiding van me vrouw Van Nassau, voorzitter van de Vlissingse Vrouwen raad. De forumavond wordt gehouden in het gebouw De Schakel aan de Bachtensteene, ziet ook vaak dat de ideeën van die mensen als een blad aan een boom omslaan, als ze eenmaal een kijkje in een ge vangenis hebben genomen. Dan zien ze eindelijk eens hoe een gevangenis écht is. En dat is geen lolletje..." Het liefst zouden de drie hulpverleners de problemen oplossen zonder gevangenis straf. Een manier om onder die celstraf uit te komen, is het erkennen van dienstverlening als volwaardige straf. Op die manier doet een veroordeelde iets terug voor de samenle ving, in plaats van nutteloos in een cel te hangen, terwijl hij ook niet zo snel het stempel 'bajesklant' op zich gedrukt krijgt. Want wie eenmaal dat stempel heeft, zit er meestal voor zijn hele leven aan vast gebakken. Een ander voordeel van dienstverlening is dat de samenleving zelf ziet dat ver oordeelden óók gewone men sen zijn. „Je moet mensen beoordelen op wat ze doen en zoals ze zijn, niet op wat je gehoord hebt. Met dienstverlening kan dat makkelijker, omdat de veroor deelden daadwerkelijk iets te rugdoen voor de samenleving. De mensen die met deze dienstverleners hebben sa mengewerkt zijn meestal ook veel milder in hun oordeel over veroordeelden", zegt be leidsmedewerker Baljeu. Gaat het de 'dienstverle ners' in de regel redelijk af in de samenleving, ex-gedeti- neerden kunnen knap in de problemen raken door hun 'verleden'. Het wordt ze veel moeilijker gemaakt en ze moeten veel meer doen om zich te bewijzen. In Zeeland speelt dit nog sterker, omdat door de kleinschaligheid van de samenleving de sociale con trole erg groot is. „Als bijvoorbeeld een inwo ner van Aagtekerke iets heeft gedaan, dan laat de omgeving waarschijnlijk wel van zich horen", zegt Van Bommel. „Ook in die gevallen heeft de reclassering werk. Want eigenlijk is iemand die zijn ge vangenisstraf er op heeft zit ten, van zijn straf af. Maar de straf begint dan eigenlijk pas echt. Een ex-gedetineerde is maatschappelijk gehandicapt. De neveneffecten van die han dicap proberen wij zo klein mogelijk te maken. Maar of dat altijd lukt-.?" De heren Sinke (links), Van Vliet (rechts) en Delvooy (zittend). FOTO ELSA WESTLAND MIDDELBURG/VLISSIN - GEN - Het Middelburgse film theater Meccano start met de vertoning van de successen van het vijftiende Rotter damse filmfestival. Deze week is de openingsfilm van het fes tival te zien, A Zed And Two Noughts. A Zed And Two Noughts beleeft haar Zeeuwse pre miere in Meccano. Deze rol prent van de Engelse regisseur Peter Greenaway is voor het grootste deel opgenomen in de Diergaarde Blij dorp in Rot terdam. De film gaat over twee broers waarvan de echt genotes bij een bizar ongeluk zijn omgekomen. De chauffeur van de auto waarin de vrou wen zaten overleefde het on geluk, maar moet wel zijn been missen. Onder de indruk van hun verlies komen de twee broers in contact met de eenbenige chauffeur. Ze gaan op een gegeven moment zelfs een relatie met elkaar aan. Deze film draait in Meccano op donderdag, zondag, dinsdag en woensdag om 20.30 uur en op vrijdag en zaterdag om 21.30 uur. De film Legend is tweemaal te zien in Meccano. Deze film is een fantastisch sprookje over de eeuwige strijd tussen goed en kwaad, tussen licht en duisternis. Een wereld vol ma giërs, trollen, feeën en andere fantasiewezens kruisen het pad van een jonge prinses en haar metgezel. Het tweetal gaat op zoek naar twee een hoorns die het gevecht tussen goed en kwaad zullen utvech- ten. Legend is te zien op vrijdag en zaterdag vanaf 19.00 uur. In datzelfde weekeinde is ook de tekenfilm Kuifje en het Haaienmeer te zien. Deze te kenfilm met de bekende be- kuifde Belgische journalist gaat over een uitvinding van professor Zonnebloem, waarop kwaadwillende figu ren het gemunt hebben. Deze tekenfilm is te zien in Meccano op zaterdag en zondagmiddag om 15.00 uur. Electro in Middelburg pro longeert La Historia Official een film waarin een Argen tijnse lerares met haar neus op de realiteit gedrukt wordt, in de tijd dat de generaals de macht in handen hadden. Am nesty Internationaal staat met een stand in de hal van Elek- tro. La Historia Official is te zien op vrijdag, zaterdag en maandag om 20.30 uur. In de Cinematheek van Meccano draait op maandag The Man W'ho Knew Too Much een klassieker van Al fred Hitchcock. Deze film is te zien vanaf 20.30 uur. In Elektro wordt op dinsdagavond een Joris Ivens- avond gehouden. De volgende films worden op die avond ge draaid: Regen, Spanisch Earth, Indonesia Calling en De Brug. Dit eerbetoon aan de grote Ne derlandse cineast begint om 20.30 uur. Tot slot draait er óp woensdag in Electro II Y A Longtemps Que Je T'Aime. Deze Franse film gaat over een echtpaar dat besloten heeft uit elkaar te gaan op hun vijfentwintigste huwelijks feest. In het begin gaat alles prima, maar na verloop van tijd gaan ze elkaar missen. Te zien op woensdag 12 fe bruari in Electro vanaf 20.30 uur. In Alhambra I draait de hele week de Rambo-achtige speelfilm Commando met bo- dy-builder Schwarzenegger. De spierbundel speelt in deze film een in het nauw gedreven ex-commando, wiens dochter ontvoerd is. Niets staat hem in de weg om zijn dochter weer terug te vinden. Op donderdag, maandag, dinsdag en woensdag draait deze film om 20.00 uur en op vrijdag, zaterdag en zondag om 19.00 uur en 21.30 uur. In Alhambra II draait op vrijdag, zaterdag en zondag het Kerstmis kassucces King Solomons Mines waarin Ri chard Chamberlain, inge huurd door Sharon Stone op zoek gaat naar de schatten van de oude koning Solomon. Behalve door de wildernis, wordt hij ook dwars gezeten door een stel nietsontziende nazi's. King Solomons Mines draait om 19.00 uur. Van donderdag tot en met woensdag draait in Alhambra II de pikante lachfilm Porky's Wraak. Deze film gaat over een aantal ondeugende vrien den en vriendinnen die zich lekker te buiten gaan aan het onderwerp sex. Deze film draait dagelijks om 20.00 uur, behalve op vrij dag, zaterdag en zondag, wan neer de film pas om 21.30 is te zien. Vrijdagnacht draait in Alhambra I Meisjes in Extase een film die volgens de film keuring te bezichtigen is voor iedereen boven de achttien. Deze film is te zien om 23.30, net zoals Commando, die op datzelfde ogenblik in Alham bra II als nachtfilm is te zien. Zondagmiddag is de film Tho mas en Senior te zien, geba seerd op de NCRV-televisiese- rie die eind 1985 is uitgezon-. den. Deze film draait in de* middag vanaf 14.00 uur net zoals King Solomons, die die middag om dezelfde tijd is té zien. v

Scheldebode | 1986 | | pagina 9