Dat is pas opruiming!!! HALVE PRIJS MEULBROEK MODE 95 95 50 ZEELAND Winterrust Gevonden voorwerpen m.s. Prinses Beatrix afgemeerd in Goes CONCERT BIG FLAME 100% KATOEN GROTE MAAT 100% KATOEN Wedstrijden van Veldo Veiligheid voor kinderen bUHELDEBUut VAN WOENSDAG 29 JANUARI 1986 305 MIDDELBURG - Het Vogelopvangcentrum Wal- men en daar vaak heel Overigens kanb men elke dag, Toorenvliedt beleeft drukke tijden Dagelijks de stranden van Vlissingen tot behandeld Lt allerle" ten die uren kan men contact wordt er de laatste weken veel olieslachtoffers bin- aan Vrouwenpolder. Even- schoonmaakmiddelen jonge opnemen met medewerkers dig hebben. Ondanks die drukke werkzaamheden Vinden, nemen ze gelijk mee. brood en noem maar op. Vaak mer?„011W-70873, 01180-23637 van de vrijwilligers van deze stichting, zien ze zich genoodzaakt op zaterdag 1 februari een open dag te houden. Dit omdat men behalve met tijdgebrek nog meer te kampen heeft met gebrek aan geld en aan vrijwillige medewerkers en men bovendien veel waarde hecht aan een goede voorlichting. Spoelbad JAPONNEN halve prijs of minder PAKJES halve prijs of minder BROEKPAKKEN halve prijs of minder MANTELCOATS halve prijs of minder PANTALONS BLOEZEN 4Q TRUIEN uitzoekenu POLOSHIRTS oCk 7C WITTE BLOEZEN 7E VOORJAARSJAPONNEN VOORJAARSPAKJES Nu snel profiteren!! Segeersstr. 26, Middelburg. 1 Persoons dekbedset. 2 Persoons dekbedset. Lady-Fit. Baddoeken. Bijpassend washandje. Set ovenwanten. Bijpassende pannelap. Dames pyama. textielSupers BUIT EFT UIT..! Sociale controle films Tijdens beroepenmanifestatie Gewonde vogels stromen binnen gels komen brengen, is er lang hulp kan voor de vogels fataal niet altijd tijd om ze te laten zijn. Door een goede informa- zien, hoe we de dieren behan- tie willen we dit soort dingen delen. Tijdens de open dag is voorkomen. Daarom gaan we er iemand die ze rondleidt en ook scholen langs om diavoor- ze alles vertelt over ons werk. stellingen over ons werk te ge- Een goede voorlichting is erg ven". proberen zoveel mo- belangrijk, want er zijn nog gelijk mensen te bereiken", steeds mensen die niets van onze stichting afweten en De °Pen dag is zaterdag 1 zieke vogels mee naar huis ne- februari van tien tot vier uur. cheren in het voormalige ODenluchttheater in Dark ^ouder? stookolieon- verkeerde behandeling geven, behalve zondag tussen tien en cneren in nei vuuimdiige openiucmtneaier in par* derzoek. Ze lopen daarbij over olieslachtoffers worden dan vier uur vogels brengen. Bui- nengebracht die een zeer intensieve verzorging no- tuele zieke vogels die ze dan eendjes gevoerd met alleen van de Stichting op de num- „Normaal krijgen we per dag zo'n vier vogels hier binnen", vertelt Lia ten Hoorn. „Met de stormen van de afgelopen weken zijn dat er echter veel meer geweest. Elf vogels per dag, allemaal onder de stookolie was beslist geen uitzondering". Lia: „Als de mensen hier vo- is het goed bedoeld, maar deze en 01184-72037. „Die vogels zijn vaak al in een erg slechte staat als ze hier aankomen. Ze vragen ontzet tend veel verzorging. Niet al leen hun verenpak is aange tast door de olie, maar ook hun maag en darmen en de ogen. We beginnen met de vogels via een sonde in de maag door te spoelen met schoon water. Dit moet ieder uur gebeuren en dat is een moeizaam werkje. Als de maag zo schoon ge spoeld is, na een aantal behan delingen, geven we de vogels sondevoeding. Je moet dit langzaam opvoeren, want om dat er door de olie echt brand wonden zijn ontstaan in de slokdarm en de maag, kan de vogel niet veel voedsel verdra gen. Als we de vogels op deze manier wat opgeknapt heb ben, beginnen we pas met het schoonmaken van de veren en dan nog is er een hele tijd no dig om de vogel weer te laten aansterken, voordat hij op nieuw uitgezet kan worden". Het zijn vooral zeekoeten en futen die momenteel in het op vangcentrum binnen gebracht worden. Het gevaarlijke van de situatie is, dat de vogels als het ware de olievlekken zelf opzoeken. Doordat de olie als een dikke koek op het water ligt, is het water op die plaat sen rustiger dan elders en juist als de zee erg ruw is, zoeken de vogels de rustigste plaatsen op. Doordat ze hun voedsel on der water zoeken, duiken ze steeds door de olie heen en zit ten al snel helemaal onder. Joop ten Hoorn: „De vogels zijn vaak al zo verzwakt als ze hier aankomen, dat ze niet meer te redden zijn. Van de olieslachtoffers kunnen we maar tien tot vijftien procent in leven houden. Dat lijkt wei nig, maar zonder onze hulp zouden ze allemaal dood gaan en tenslotte is elke vogel die we weten te redden er één. Vo rig jaar hebben we dank zij een gift van het Anjerfonds een spoelbad kunnen aanleg gen voor deze olievogels. Dat is al een grote verbetering in de behandeling. Door het spoelen beginnen de vogels hun veren te poetsen en dat bevordert een snel herstel". De vogelopvang werkt uit sluitend met vrijwilligers. Het zijn veelal werklozen en scho lieren. Vrijwilliger betekent hier beslist niet vrijblijvend. Ieder heeft zijn vaste taak en vaste werkuren. Het centrum moet uiteindelijk iedere dag bemand zijn. Naast de verzor ging van de vogels gaat er erg veel tijd zitten in het schoon houden van het gebouw. „Juist doordat elke vogel die hier binnenkomt ziek is, is de hygiëne erg belangrijk", zegt Lia. „Alle hokken moeten dan ook elke dag schoongemaakt worden, anders zou het cen trum zelf een bron van be smetting worden. We werken ook veel met plastic hand schoenen en zo, want er zijn verschillende vogelziekten, waar ook de mens niet onge voelig voor is, zoals de pape gaaienziekte. We proberen het gebouw zoveel mogelijk van de grond tot aan het plafond in de tegels te zetten, want dat is het makkelijkst schoon te houden. We zijn al een heel eind, maar de bouw stagneert nu, omdat de centen op zijn. We zijn wat onze inkomsten betreft vooral afhankelijk van giften en donateurs, maar juist doordat we steeds meer vogels binnen krijgen, zijn ook de uitgaven steeds hoger. Vooral de medicijnen zijn erg duur en ook de voeding is een belangrijke post. Juist voor de verzwakte dieren is een goede voeding nodig, voor elke soort betekent dat wat ieders, veel vis ook, omdat we natuurlijk veel zeevogels hier krijgen. Als we dan nog wat geld over houden gaat dat gelijk op aan onkosten in verband met de verbouwingen". Plannen zijn er nog genoeg, de tekeningen hangen al op, maar de realisa tie laat nog wat op zich wach ten. Ook dit werk doen de vrij willigers allemaal zelf. Joop: „We hebben in de drie jaar dat we nu bezig zijn al heel wat bijgeleerd en daar door zijn de resultaten ook steeds beter. Gelukkig kunnen we altijd een beroep doen op de deskundigen van onder meèr het vogelreservaat van Zwin. We doen de laatste tijd ook microscopische onder zoeken, daardoor is het moge lijk om ziekten eerder op te sporen. Het is lang niet altijd zo dat de vogels alleen aan één bepaalde ziekte lijden, als ze hier binnen komen, vaak is het een zaak van meer ziekten te gelijk en dan moet je de be handeling daar ook op afstem men. De microscoop hebben we overigens in bruikleen, omdat ook daarvoor het geld ontbrak". De meeste vogels worden door buitenstaanders bij het vogelopvangcentrum ge bracht Ook gaan de mede werkers een maal per veertien DE TOTALE WINTERKOLLEKTIE alle kleurenétm lange mouw Maar ook een grote voorraad Als u het Zeeman vlindertje uit deze advertentie ook - volgt ih onze textiel - Supers, komt u vanzelf bij het voordeel terecht. We barsten tijdens de Witte Weken van het textiel met extra zachte prijsjes. Pracht van een hoes. 140x200 cm. Met bijpassende sloop. 60x70 cm. Inklusief instopstrook. Kies rustig uit 10 verschillende dessins, die u stuk voor stuk aan de lente doen denken. 100% Katoen. 25: Precies dezelfde dessins, ook allemaal lente motieven, maar alleen groter van formaat. 200x200 cm. Inklusief 2 bijpassende slopen. Weinig panty-merken brengen de grotere maat voor een extra aantrekkelijke prijs. Vandaar onze Lady-Fit. Met tussenstuk. 20 Denier. Zware kwaliteit. 50x90 cm. 3 Kleuren en 2 dessins. Echt een baddoek voor de wastafel. In precies dezelfde kleuren en precies dezelfde dessins. 32 lil 3 100% Katoen mèt een dikke doorgestikte vulling. U pakt de warmste pan zo uit de oven. In boompjes- of boerderijmotief. Van hetzelfde materiaal en met exact dezelfde motieven. De echte houten ophangring krijgt u er voor dezelfde prijs bij. 21 i Van 100% katoen en trikot. In een modem bloemmotief, 't Lijkt wel: "modem art". Kleuren zachtgroen, lichtblauw, rose en turquoise. Maten M, LenXL. Één kleur. ZEEMAN Een extra mooie kwaliteit mevrouw. Bergen op Zoom, Netto Markt Antwerpsestraat 100, Markt 35 Goes, Grote Markt 24 Hulst, Vismarkt 1 Middelburg, Lange Delft 76 Terneuzen, WC Serlippenspolder Noordstraat 107 Vlissingen, Lange Zelke 9 Autoinbraak neemt toe MIDDELBURG - De Christelijke gymnastiekvere niging Veldo houdt op zater dag 1 februari haar jaarlijkse clubkampioenschappen. De wedstrijden worden gehouden in de twee sportzalen van het Delta college aan de Merwe- destraat. De kampioenschappen be ginnen om 09.00 uur en worden waarschijnlijk rond 16.00 uur afgerond. VLISSINGEN - De laatste tijd zijn al heel wat automobi listen in Vlissingen geconfron teerd met een vervelende zaak: de diefstal van goederen uit geparkeerde auto's en ver nielingen aan hun auto. Bij te rugkeer bleken jassen en tas sen van de achterbank ver dwenen te zijn, terwijl ook autoradio's en cassetterecor ders waren meegenomen. „Het klinkt ongeloofwaar dig, maar in veel gevallen was er sprake van auto's die niet waren afgesloten", vertelt ad judant Roelands van de ge meentepolitie in Vlissingen. „De campagne „auto afgeslo ten, buit er uit" heeft wel ge leid tot een tijdelijke verbete ring, maar de laatste tijd wor den de mensen weer wat mak kelij ker en juist nu wordt een toename van het aantal dief stallen geconstateerd. De spul len liggen vaak ook erg uitno digend op de achterbank. Waardevolle papieren, foto toestellen, dure jasjes, pakjes, aktentassen en dergelijke lig gen als het ware voor het grij pen. Dat is natuurlijk vragen om moeilijkheden." Natuurlijk is diefstal niet altijd te voorkomen, al heeft de politie wel een aantal tips om het risico zo klein mogelijk te houden. Ze adviseert geen geld of kostbare of kostbaar lij kende zaken in de auto ach ter te laten, de sloten op deu ren, kofferdeksel en stuurme chanisme te gebruiken en ook de ruiten en open daken goed te sluiten als men de auto ver laat. Verder is het aan te ra den ook de benzinetank op slot te doen en de gegevens van autoradio en cassetterecorder te noteren en in deze eigen dommen postcode en huis nummer te graveren. De auto zo veel mogelijk op een plaats te parkeren waar licht brandt en waar deze in het zicht staat. Om vernielingen te voorko men kan men verder beter al tijd de antenne inschuiven en de diefstal van wielen kan be moeilijkt worden door het aanbrengen van wielmoerslo- ten. Adjudant Roelands,: „Ook de sociale controle is belang rijk. Als men iets verdachts ziet, moet men zo snel moge lijk de politie waarschuwen. We kunnen tenslotte niet overal te gelijk zijn en juist met de vernielingen aan auto's en de diefstallen van goederen uit auto's is het de laatste tijd echt druk. Er zit ook niet echt lijn in, de aangiften komen uit de hele gemeente en het ge beurt zowel in het weekend als door de week." Behalve de autoradio's schijnt ook het wasgoed de laatste tijd erg in trek te zijn. Niet alleen luxe lingerie, maar ook handdoeken, sokken en truien worden van de lijn ge haald. De politie adviseert dan ook de was te drogen te han gen op plaatsen die niet te ge makkelijk te bereiken zijn vanaf de straat en de brand gang en de was in ieder geval voor donker binnen te halen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll un ul Na gedane arbeid is het goed rusten, zegt de volksmond. Dat lijkt in de natuur ook wel het geval te zijn. Bomen en strui ken staan er ivat mistroostig bij. Het vocht druipt van de gladde stammen en hier en daar fladdert nog een enkel verdord blad in de wind. Het organisme rust uit na een lang groeiseizoen. Toch is deze rust slechts schijn. Wie er oog voor heeft ontdekt dat er ondanks de winterkou toch al werking in de knoppen zit. Bij de ene boom of struik ligt dat mo ment vroeger dan bij de ande re. Zijn hazelaars er al heel vroeg bij en zwellen de knop pen aan unlgen en populieren langzaam maar zeker, beuken en eiken hebben 'de tijd. De eerste treffen we op Wal cheren niet zoveel aan. Eiken staan er overal en eigenlijk nog veel te weinig. Maar daar willen we het vandaag niet over hebben. Liever bepalen we ons bij het kale hout. Door dat de boom het blad heeft ver loren loopt deze in de winter weinig risico. Toch moeten we niet uitsluiten, dat er klappen vallen. Bij heel strenge vorst, waarvan we hier in het zuid- ivesten meestal niet zoveel last hebben, kunnen stammen en takken scheuren. Vooral wan neer de boom nog vol water zit en de vorst valt abrupt in is sprake van verhoogd risico. Tegen normale vorst is iedere boom beschermd. Niet alleen staat de sapstroom vrij wel stil zodat er geen water met opgeloste zouten kan wor den opgenomen, de boom be schikt bovendien over een schors, ten onrechte ook mak bast genoemd, die prima iso leert. Deze schors bestaat uit talloze kurkcellen. Dit soort cellen zijn dood en bevatten veel poriën, die met lucht zijn gevuld. En lucht is nu eenmaal de isolatiestof bij uitnemend heid. Hoe dikker dus de schors des te beter is de boom bevei ligd. Eiken mogen er ivat dat betreft zijn. Berken, beuken en essen hebben maar een dunne schors. Nu heeft een berk weer een ander wapen in de strijd tegen de kou. De witte, papierachte schors. Ogenschijnlijk maar een dunne deken. Dank zij de witte kleur echter wordt de koude op afstand gehouden, een donkere kleur neemt gemakkelijk warmte op, maar staat het ook weer af. Wie naar het noorden reist ontdekt al gauw, dat de grens van eiken in Zuid Zwe den ligt. Hoe noordelijker we komen, des te meer gaan de berken overheersen. En hun schors munt uit door schoon heid. Witter kan het niet. Hoe wel in ons klimaat de kans op bevriezen van bomen niet zo groot is blijft de berk het maar bij zijn witte schors houden. Daarmee vormt de boom zomer én winter een sieraad. Veel vroeger, dan de meeste mensen denken komt de sap stroom in bomen en struiken weer op gang. Dat blijkt ivel wanneer men eens gaat kijken bij bomen, die in de laatste wintermaanden ivorden ge kapt Op het wondvlak ligt een grote plas vocht die enigszins zoetig smaakt. Berken kunnen, wanneer ze te laat in het voor jaar geveld worden dan ook gemakkelijk doodbloeden. Van deze eigenschap maakte men vroeger wel gebruik door een fles te hangen aan een afgesne den tak. Deze werd langzaam, druppel voor druppel gevuld. Men gebruikte het water om er een alcolholhoudende drank van te maken. Het alcoholpro bleem is dus heus niet van van daag! De unntertijd is de beste tijd om bomen te snoeien of het bos te dunnen. Mits het niet te hard vriest. In dat opzicht is er dus geen sprake mn ivinter- rust. R. Sluyk IIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllMill MIDDELBURG/VLISSIN GEN - Niet alleen de Middel burgse bioscopen staan voort aan in De Scheldebode, maar ook de films die in Vlissingen te zien zijn komen voortaan aan bod. In Alhambra I en II zijn tussen 30 januari en 5 fe bruari vier films te zien. In Alhambra I staat het duo Spencer en Hill weer borg voor een forse portie ludiek gooi en smijtwerk in de film Miami Supercops. Het tweetal, dat twee ex-FBI-agenten speelt, gaat in deze film op zoek naar een vermiste buit, die het resultaat was van een ontvoering. Dat het duo in de nodige chaotische problemen verzeilt raakt, staat buiten kijf. Deze film draait op don derdag om 20.00 uur, op vrij dag, zaterdag en zondag om 19.00 en 21.30 uur. 's Zondags is de film ook om 14.00 uur te zien. Op maandag, dinsdag en woensdag draait de film om 20.00 uur. Alhambra II staat in het te ken van de Rambo-achtige film Invasion USA. In deze film speelt Chuck Norris een oud-geheime dienstagent, die door omstandigheden ver plicht wordt zijn vijanden met wortel en tak uit te roeien. Deze film draait op dezelfde tijden als Miami Supercops. Op vrijdag draait de film ook een keer om 23.30 uur. Op vrijdag draait in Alham bra I om 23.30 uur Sex in de hoogste klas, een film toegan kelijk vanaf 18 jaar. In Al hambra draait op zondag om 14.00 uur De Goonies waarin een stel Amerikaanse jon getjes achter een verborgen schat jagen. In Middelburg is in Meccano elke dag van de week de rol prent La Historia Official te zien. Deze film speelt in Ar gentinië tijdens de dictatuur van de generaals. Een geschie denislerares komt er achter dat het niet alleen rozegeur en maneschijn is in haar vader land. Na verloop van tijd krijgt ze in de gaten was er echt gebeurt in Argentinië. Deze film is op donderdag, zondag, dinsdag en woensdag te zien om 20.30 uur en op vrij dag en zaterdag om 20.00 uur. Op vrijdag en zaterdag draait, om 22.30 uur in Mec cano Montenegro. Montenegro draait om een vrouw, wier man stinkend rijk is, maar zich toch tot in de treure ver veelt. Het luxe leventje beu vertrekt ze naar Joegoslavië, waar haar leven een compleet nieuwe dimensie krijgt. De re gie van deze film was in han den van Dusan Makejev. Mec cano's weekendmatinee is ge- weidt aan In de ban van de ring. Dit is een tekenfilm naar de sprookjesboeken van de wereldvermaarde auteur Tol kien. Te zien vanaf 15.00 uur, zowel op zondag als op zater dag. Op maandag is de gouden klassieker On the Waterfront te bewonderen om 20.30 uur. In Electro is van vrijdag tot en met dinsdag het Indiase be vrijdingsepos Gandhi te zien. Gandhi gaat over de bevrij ding van India van de Engelse kolonisten onder leiding van de pacifist Mahatma Gandhi. Te zien om 20.30 uur. Tot slot is op woensdag om 20.30 uur Hanna K. op het cel luloid van Electro te bewonde ren, over een Amerikaanse jo din van Poolse afkomst die in Israël op zoek is naar haar identiteit VLISSINGEN - Bij de Vlis- singse gemeentepolitie is deze week weer het gebruikelijke aantal verloren voorwerpen aangegeven. In de periode van 15 tot 22 januari zijn de vol gende zaken op het politiebu reau terechtgekomen: Een herenbril met een goud kleurig montuur, een linker lederen rode handschoen, een blauwe portemonnee, een losse lipssleutel, twee fietssleu- teltjes, twee sleutels aan een ring, zes sleutels aan een han ger en drie sleutels, waaron der een autosleutel, aan een label. In het asiel bivakkeert sinds kort een volwassen rode kater. De gemeentepolitie in Oost- Souburg heeft geen opgave ge daan van gevonden voorwer pen of weggelopen huis- of andere dieren. GOES - Tijdens de beroepenmanifestatie Zeeland, die gehouden wordt tot en met zaterdag 1 februari in Goes zal binnenvaartinstructievaartuig m.s. Prinses Beatrix afgemeerd liggen aan de de A. Joachimkade en wel op vrijdagavond 31 januari en zaterdag 1 februari. Op dit vaartuig wordt instructie gegeven aan leerlin gen van de opleidingsscholen voor de Rijn- en Binnen vaart. Belangstellenden in de vakopleiding voor deze be drijfstak kunnen dit speciaal gebouwde vaartuiog be zichtigen vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur. Het opleidingsvaartuig m.s. Prinses Beatrix. GOES - De Britse groep Big Flame doet zaterdag de Gan- zestad aan. Dan geeft de for matie een concert in jongeren centrum 't Beest. In het voor programma treedt de band DeHumanization op en dat op treden is zeker de moeite waard. De muziakale klanken beginnen om 22.00 uur. Big Flame is afkomstig uit Manchester. Men is eigenlijk wars van commercie. De mu ziek is energiek en intens. Hun teksten geven blijk van sociaal engagement Onlangs waren zij nog te zien op de televisie. De Bevelandse formatie De Humanization is bekend en zij spelen hun geliefde repertoire. GOES - De dienst Jeugdge zondheidszorg van de Provin ciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis en de regionale kruis verenigingen Zeeland starten, in samenwerking met de stichting Consument en Vei ligheid een activiteit over kin derveiligheid. Aanleiding is het aantal on gelukken dat voor komt bij kinderen tot 5 jaar en soms vallen hier veel doden bij. Via

Scheldebode | 1986 | | pagina 5