HET WEEKBLAD WAAR JE Uitgaansblad geeft korting op evenementen Sport- en hobbybeurs bij buurtvereniging knuijt De Pieks Proeflokaal J.P.A. ROSSËL GESLOTEN (VanssciiooCjanvier Vergadering algemeen bestuur van MzB HEROPENING CASINO Q VLISSINGEN REPARATIES Vlissingen op donderdag 2 jan. '86 vanaf 14.30 uur f DE SCHTODEBODE1 VLISSINGEN/MID DELBURG - Het leek een traditie te worden, op nieuwjaarsdag een concert in Hotel Britan nia, maar de Stichting Nieuwe Muziek heeft er van af gezien. Nu staan er nieuwjaarsconcerten op het programma in het Vestzaktheater (woensdag 1 januari) en Kloveniersdoelen (don derdag 2 en vrijdag 3 ja nuari). Brlangrijk on derdeel is de geïmprovi seerde jazz met het Steve Lacy Trio, Willem Breuker Kwartet en het Frankie Douglas Sextet. Reinbert de Leeuw en Vera Beths, Harry de Wit en danseres Pauline Daniels, Jasper van 't Hof en het Strijktrio Ernst Reijseger zorgen voor anderssoortige mu ziek. Stradivarius MANNENMODE nsV/, Ki UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX DINSDAG 31 DECEMBER 1985 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN MIDDELBURG - In het ja nuari-nummer van „Mooie moeite", het blad voor uit gaand Zeeland, zijn kortings bonnen opgenomen voor twee evenementen. Mooie moeite biedt vijf gulden reductie op voorstellingen van het Folklo ristisch Danstheater vrijdag 17 januari in Goes en zaterdag 18 januari in Zierikzee. De film Andrej Rublev van de Russische regisseur Tar- kowski kunnen liefhebbers zien in Meccano in Middel burg tegen een reductie van twee gulden vijftig. De film draait van 16 tot en met 19 en 21 en 22 januari. Het cultuurblad opent het januarinummer met een por tret van de Amerikaanse com ponist George Antheil, die in de woelige jaren twintig fu rore maakte, maar wiens naam weer even snel ver dween als hij opkwam. Antheil schroomde niet om een zaal in Wenen stil te krij gen door zijn pistool demon stratief naast zich op tafel te leggen. Aanleiding tot het ver haal is een concert van pianist Reinbert de Leeuw en violiste Vera Beths in de Kloveniers doelen in Middelburg. Rein bert de Leeuw probeert deze vertegenwoordiger van de ra dicale muziek uit de vergetel heid te halen. Filmcriticus Albert Kok geeft een beeld van de naar Engeland uitgeweken regis seur Skolimowski; toneelcriti cus Marian Buijs geeft haar visie op het muziektheater Jo- hann van de Stichting Schnautzer; er zijn twee pagi na's uitgetrokken voor een fragment van Hugo Claus' be werking van het toneelstuk Oidipoes in Kolonos dat in Terneuzen te zien is; Marjoke Roorda beschrijft de manier van werken van de twee Rot terdammers die het Paleis van Roem vormen (te zien in Goes). Daarnaast staan in „Mooie moeite" nog verhalen over de film Andrej Rublev van Tar- kowski en de pianist Harry de Wit die op het Nieuwjaarscon cert in Vlissingen een concert geeft. Zoals gebruikelijk is het blad verder gevuld met infor matieve stukjes over evene menten en de agenda voor de maand januari. Mooie moeite is in de boekhandel verkrijg baar. VLISSINGEN - Met ingang van het nieuwe jaar is er in De Piek een nieuwe activiteit, het Proeflokaal. Onbekende maar getalenteerde bands kunnen hier optreden, de entree is dan gratis. De eerste band die optreedt in het kader van dit maande lijks terugkerende gebeuren is de Vlissingse formatie Car Trouble. Car Trouble is een voortzetting van het welbe kende Sing Sing Movement in een iets andere bezetting. Ze zijn te horen vanaf tien uur. OOST-SOUBURG - De buurtvereniging van Duyvenvoorde houdt zaterdag 11 januari een sport- en hobbybeurs in De Schuur. „Onze kledingbeurzen zijn altijd een groot succes, maar dat idee is al door zo veel ver enigingen overgenomen, dat we op zoek zijn gegaan naar wat anders", vertelt Truus Mink. „Zo'n sport- en hobbybeurs lijkt ons een goed idee. Het is natuurlijk nogal een ruim ge bied: zowel sportkleding, schaatsen, ski-kleding en der- gejjke, maar ook bijvoorbeeld legpuzzels, sjoelbakken, mate rialen voor honde- of paarde- sport, verzamelingen en noem maar op. Veel mensen begin nen enthousiast aan een nieuwe hobby, terwijl enkele maanden later het materiaal, zo goed als nieuw, in de kast verdwijnt. Hier hebben ze de kans om het weer door te ver kopen". De materialen kunnen vrij dag 10 januari worden ingele verd bij De Schuur, van half- tien tot elf uur. De verkoop prijs bepaalt men zelf. Twintig procent van de opbrengst komt ten goede aan de buurt vereniging. De verkoop is zaterdag van halftien tot halfeen. Om een uur kan men de opbrengst en eventueel ruèt verkochte spul len weer oDhalen. )MiNiniiijnifiiiiuiiii!Hiiiiuni)HiiiiiÉiniiiniii!iüiiin}in!EniiiiLii!iii!ifiiiiiiHiiiiii!i!niH!^niiHiiiiiiMiHUi[!iMM!NitHii[!i!ii!iii]niuiiuiHi!!ini!iiniiiiiiiiMiiiiiifii!Uiiniiiinii:nuiiiiiiiiiiiiiuitniiii!ii!!iiiHHii[i!!i!iiiiiiiiniiiNiiiniui!niiininiiii!iüiiinuMHiniiinniiiiiHi(iiiiHHinMuiiiiiHiMniiiHn Nieuwe Muziek opent jaar met drie nieuwjaarsconcerten Willem Breuker (ADVERTENTIES) TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN en Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 - Vlissingen l.v.m. 'n interne nieuwjaarsreceptie is ons kantoor te Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.534 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.726 ex. GemeentenArnemuiden Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen; 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. Harry de Wit en Pauline Daniels openen het Vlissingse nieuwjaarsconcert om 16.00 uur. In het nieuwe maandblad 'mooie moeite' schreef Jean Quist een en ander over deze pianist, die dan wel piano speelt, maar niet volgens het traditionele zitten, klep open doen en de toetsen in de ge wenste volgorde indrukken. Jean Quist: "Harry de Wit prepareert de piano. Tussen de snaren stopt hij de meest uit eenlopende artikelen, alumi nium plaatjes, blokjes hout, plastic, lood en elastiek. Zelfs wasknijpers." "Soms bewerkt De Wit zijn tonen met een bierglas. Wanneer hij een toets aanslaat, beweegt hij het glas met de rand over de bij behorende snaar. Het omge keerde glas werkt als een klankkast. De toon van de aangeslagen snaar resoneert daarin en krijgt een verster king. De druk op de snaar blijft niet constant. Dat wekt vibratie op. Ook verandert de toonhoogte. Want tijdens het bewegen van de glasrand neemt de trillende lengte toe. Of af, wanneer het in omge keerde volgorde gebeurt." De Wit voelt zich sterk aan getrokken tot dans, beweging. In 'mooie moeite' schrijft Quist dat hij in het midden van de jaren zeventig met danseres Beppie Blanker het duo Klank en Beweging opzet te. Via Beppie kwam hij als muziektherapeut in de Van Mesdagkliniek terecht. "De Wit liet er de 'gasten' spelen. Bracht ze in aanraking met andere muziek dan de ge stichtsradio liet horen. Maakte van de kliniek haast een con certzaal. Want regelmatig no digde hij muzikanten uit. Op tredens waar ook mensen van buiten de inrichting naar toe konden." Jasper van 't Hof brengt een pianosolo, waarna het Steye Lacy Trio en het Willem Breu ker Kwartet de avond vullen met geïmproviseerde jazz. Willem Breuker kent iedereen zo langzamerhand wel. Steve Lacy, een in Parijs wonende Amerikaan, is minder vaak in Nederland geweest. Hij noemt geïmproviseerde muziek een circusnummer zonder vang net. muziek in zijn ogen niets bete kenen. "Ik laat alle tonen op houden. Want als je een toon stopt, hoor je die pas goed. Als je tonen verbindt, mis je de sensatie die iedere aparte toon je geeft." In de Kloveniersdoelen opent het duo Vera Beths/ Reinbert de Leeuw het Mid delburgse muziekjaar. De Haarlemse violiste bespeelde haar Stradivarius uit 1727 voor mensen over de hele we reldbol. Ze is een van de grote violisten, voor wie componis ten als Peter Schat, Philip Glass, Reinbert de Leeuw, John Adams, Misha Mengel berg en Willem Breuker mu ziek schreven. Hoewel Vera Beths haar bekendheid vooral dankt aan klassiek werk, blijkt uit deze reeks namen al dat ze ook op het terrein van de geïmproviseerde jazz in de weer is. Ze werkt bijvoorbeeld ook samen met het jazorkest van Willem Breuker. Met Reinbert de Leeuw maakte ze al eerder toernees. De Leeuw is op vele terreinen actief. Zo besteedt hij veel aandacht aan volgens hem veronachtzaamde componis ten uit de twintigste eeuw, zo als Satie, Pound, Busoni en Antheil. De laatste was een ambitieus man. Toen hij in een dagblad een advertentie las, waarin avant-garde compo nisten werden gevraagd, zag hij zijn kans. "Een maand lang oefende hij dagelijks zo'n zes tien tot twintig uur. Hij koelde deed, kende de muziek tot dan nog niet. Misschien dat hij niet de meestbekende overgeble ven componist op dit moment is uit die tijd. Maar ongetwij feld oefende zijn radicale werk invloed uit op anderen." Nog iets over De Leeuw. Hij componeert en is regelmatig gastdirigent bij het Neder lands Blazers Ensemble en het Concertgebouworkest. Daar naast is hij sinds de oprichting dirigent bij het Schonbergen- semble. In Middelburg staan composities op het programma van Liszt, Strawinsky, Revue- ltas en Antheil. Het Strijktrio Ernst Reijse ger besluit de avond. Ernst treedt ook de volgende avond op. Hij maakt dan deel uit van het Frankie Douglas Sextet. Eerder op de derde concert avond is het uit Boedapest af komstige duo Comecon in de weer op het grensgebied van muziek en beeldende kunst. Tibor Szemzo is opgeleid als musicus (fluit) en Peter For- gacs is beeldend kunstenaar, fotograaf, film- en videoma ker. Ze behoren tot de oprich ters van de Group 180, een groot ensemble dat zich spe cialiseert in de vertolking van nieuwe muziek. Ernst Reijseger Vestzaktheater Vlissingen, woensdag 1 januari 16.00 uur: Harry de Wit (piano), Pauline Daniels (dans), Jasper van 't Hof (piano), Steve Lacy Trio, Willem Breuker Kwartet. Kloveniersdoelen Middelburg, donderdag 2 januari 20.30 uur: Vera Beths/Reinbert de Leeuw, Strijktrio Ernst Reij seger. Vrijdag 3 januari, 20.30 uur: Comecon (muziek, video en performance), Frankie Douglas Sextet. ADVERTENTIE VOOR DE BETERE Ook voor hoeden en petten St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN Steve Lacy "Je zoekt naar een betekenis die alleen voor jou geldt. Ik speel vrije muziek, daarin kan in principe alles. Maar alleen klinkt alles niet goed. En daarom is het zo gevaarlijk. Je kunt nergens op terugvallen. Je moet steeds onmiddellijk de juiste beslissing nemen. Als je te vroeg stopt of de verkeerde noot speelt, klinkt het gewoon niet." Stilte speelt bij Lacy een grote rol. Zonder stilte zou Vera Beths zijn gezwollen en vaak bloe dende handen in met water gevulde viskommen die naast zijn pianokruk stonden. Daarna bezocht hij een auditie bij Martin Hanson. Aangeno men." Aldus Jean Quist in 'mooie moeite'. In zijn verhaal over Antheil vroeg hij ook waarom Reinbert de Leeuw zich met zijn 'uitzinnige' mu ziek bezig hield. De Leeuws antwoord: "George Antheil vertegenwoordigt in de jaren twintig de radicale muziek. In zich droeg het alle elementen van die tijd. Het klonk fel en motorisch. Antheil trok het karakter van de muziek uit die tijd door tot in het extre me. De eesentie van zijn den ken kwam het best tot uiting in zijn vioolsonate. Je kan het nergens anders plaatsen dan in die periode. Naar mijn idee levert George Antheil de ont brekende schakel. Wat hij HEINKENSZAND - De al gemene vergadering van Men sen zonder Baan vindt plaats op 27 maart 1986. De aanvang is 15.00 uur. De vergadering is uiterst belangrijk in verband met de begroting die ter sprake komt. De bijeenkomst wordt gehou den in De Stenge te Heinkens- zand. Het Rijksconsulentschap voor Sociale Zekerheid heeft door middel van een schrijven burgemeester en wethouders van Borsele te kennen gegeven de begroting voor 1986 goed te keuren. Per 1 januari 1987 gaat er echter wel wat veranderen. Dan komen er andere criteria voor subsidiemogelijkheden hetgeen het budget drastisch zal beïnvloeden. ADVERTENTIE Aanvang nieuwe cursus januari 1986 voor: - beginners - gevorderden - rock 'n roll - jongelui/echtparen J. Valckeplein 4 - Goes 01100-20176-30428 Kanaalweg 34 - Middelburg 01180-38370 Huis van Nassau Zierikzee 36-observatieroulette vanaf vrijdag 3 jan. 1986 Aanvang 20.00 u. wV

Scheldebode | 1985 | | pagina 1