Fractie Progressief Middelburg wil Milieubrigade oprichten unul Sterren uit de hemel tl» Kamperen bij boer slaat aan ZEELAND Minimal Compact in Piek Zeeschilder in bibliotheek Bijeenkomst Heemkunde Blue Jeans in Brittannia Derde Wereld bijeenkomst STEUTEL HERENMODE Veiligheid door NAVO? f SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 309 m Uw gratis infopakket ligt klaar! Gezelligheid ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihihiii,,,,,,!,,!,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,^ MIDDELBURG - De ge meenteraadsfractie Progres sief Middelburg wil een Mi lieubrigade Middelburg op richten. Het idee achter het initiatief van Prograssief Mid delburg stoelt op twee gedach ten. Ten eerste wordt door het oprichten van een Milieubri gade werk geschapen voor on geveer tien jongeren. Ten tweede kan zo'n brigade een methode van huisvuilverwer king bevorderen, die zuiniger omspringt met milieu en grondstoffen, dan op het mo ment het geval is. De fractie schrijft dit in de nota 'Naar een Middelburgse Milieubri gade'. In de nota worden verschil lende conclusies getrokken. Zo vindt de fractie dat het pro bleem van de milieuverontrei niging en verspilling eigenlijk veroorzaakt wordt door de producenten van nutteloze produkten en overbodige ver pakkingsmaterialen. Maar ook de mentaliteit van de con sument moet drastisch veran deren, volgens Progressief middelburg. Op het moment is de consument niet kritisch ge noeg en geeft hij teveel toe aan modeverschijnselen, volgens de Middelburgse gemeentepo litici. Om dit alles tegen te gaan, is het volgens de fractie het beste om een Milieubrigade op te richten. Deze zou verminde- Verwerking van oud papier. Eén van de taken van de Milieubrigade. FOTO Z. SAVIC ring van de hoeveelheid afval in de hand kunnen werken, evenals vergroting van de werkgelegenheid en een forse mentaliteitsverandering on der de bevolking. Volgens Progressief Middelburg wij zen ervaringen in andere de len van het land uit dat een Milieubrigade geen loze zaak is. Ook zou een Middelburgse Milieubrigade zichzelf kunnen bedruipen. Een winst van ruim 36.000 gulden per jaar wordt door Progressief Mid delburg niet uitgesloten. VLISSINGEN - Minimal Compact, een Israëlische new- waveband, speelt op zaterdag 14 december De Piek. De groep bestaat uit vier Israëlis en één Amsterdammer en maakt, naar eigen zeggen, 'spranke lende, zware popmuziek met een oosters profiel'. Het inter nationale gezelschap bracht recentelijk hun laatste LP uiy, 'Raging Souls'. Samy Birnbach, Malka 'Yo Yo' Spigel en Berry Sakharof kwamen in 1980 richting Euro pa, omdat ze uitgekeken wa ren op het beroerde popkli maat in hun vaderland. Het drietal maakte op goed geluk wat demo-tapes die gehoord werden door de Nederlander Mare Hollander, die onder meer samenwerkte met The Honeymoon Killers. Van het een kwam het ander en in 1981 lag de eerste mini-elpee van Minimal Compact in de pla- tenbakken. Na verloop van tijd kwam de Amsterdammer Max Fran ken de groep versterken. In tussen heeft Minimal Compact vier LP's op haar naam staan. De groep is te zien in De Piek om 22.00 uur, entree tien gulden. De vrijdag voorafgaande aan het concert van Minimal Compact, treedt in De Piek het 'krankzinnig gezellige gezel schap Trio Plus 1. Deze groep met een uitgebreid feestreper- toire speelt om 22.00 uur en de toegang is gratis. VLISSINGEN - De Blue Jeans Big Band uit Middel burg geeft op zondag 15 de cember een concert in de De Ruyterzaal van Britannia. De band, bestaande uit vier trom- petisten, vier trombonisten, zes saxofonisten, een drum- Durf gekleed Omdat je juist met de feest dagen er goed uit wilt zien ga je eerst naar Steutel he renmode. Daar heeft men nl. een ruime kollektie stijlvolle ge legenheidskleding. LANGE KERKSTRAAT 41.GOES.TEL.01100-1641S (ADVERTENTIE) Bel 070-639495 of schrijf Alexanderstraat2, 2514 JL Den Haag VLISSINGEN - In de open bare bibliotheek is vanaf don derdag 5 december tot en met woensdag 15 januari 1986 een kleine tentoonstelling te be zichtigen van de zeeschilder J. de Quelery. De tentoonstelling bestaat uit een veertigtal aquarellen en olieverfschilde rijen op linnen. Het hoofdthema van de ex positie is de scheepvaart van rond 1800. De bibliotheek heeft de tentoonstelling aangevuld met boeken over de schilder kunst. De expositie is te bezichti gen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Soms zien we een lich tende streep langs de he mel: een vallende ster. Een leuke ervaring, maar kortstondig. Nog meer ge luk hebben we, wanneer we een ster vanuit de aarde ontmoeten. Aard sterren zogezegd. Ze ver schijnen als regel iri de herfst en komen tot ver in de winter voor. Wanneer ik mijn aantekeningen van vorig jaar raadpleeg dan lees ik, dat er ge- kraagde aardsterren te zien waren op 29 decem ber. Op 26 januari, na de eerste strenge vorstpe riode vond ik een andere, zeldzamer soort, n.l. de peperbusaardster. Over die laatste zal ik het maar niet hebben. Daarvoor komt deze te roeinig voor. Maar de gekraagde kan iedere Walchenaar op ze ker moment tegenkomen. Zo wandelen we half ok tober langs het fietspad, dat evenwijdig met de duinen van Oostkapelle naar Domburg loopt. Links van de weg bevindt zich een greppel. Al wan delend trokken de bui- tengwoon grote, crè mekleurige paddestoelen onze aandacht. En dat ze op sterren leken, daarvan was ieder overtuigd. Van daag, 3 november, schrijf ik het stukje dat u nu leest. Deze middag maak ten mijn vrouw en ik een ivandelingetje en opeens viel mijn oog op iets licht gekleurds vlak langs het pad. Even kijken. Ja hoor. Twee gekraagde aardster ren. Wat dat betreft zitten we hier op Walcheren goed. Want enkele dagen geleden vond ik nog een kleine aardster, die mis schien maar 2 cm in door snede is. Toch hebben ook die lilliputtertjes de ka rakteristieke vorm. De kraag ontbreekt in dit ge val. Wat zijn aardsterren nu precies. Wel net als alle paddestoelen de vruchten van een zwam, die in de bodem leeft. Waarom ze juist een voor keur hebben voor duin zand? Wie het weet mag het zeggen. Diegene, die denkt dat het te maken heeft met het kalkgehalte zit er vast naast. Ik trof ze bij honderden aan in het binnenduin van Voorne, dat niet bepaald uit kalk- houdend zand is opge bouwd. Ook staan ze veel in de binnenduinen van Zandvoort-Aerdenhout. Duinen, die al eeuwen oud zijn en volkomen ontkalkt. Wel speelt losse grond een rol. Zoals in de greppel b.v. Maar toen ik eens een lezing in Friesland hield over paddestoelen ver telde een bejaarde onder wijzeres, dat ze deze aard sterren op het kerkhof in Wolvega had gevonden en ze stond meteen op om even later met een doosje terug te keren, waarin enkele gedroogde exem plaren zaten. Dus... De gekraagde aardster komt op een merkwaar dige manier boven de grond. De punten zijn naar elkaar toegeknepen zodat ze als het ware de aarde open drukken. Tus sen de punten bevindt zich het bolvormige li chaam, dat de miljoenen sporen herbergt. Geen wonder, dat de paddestoel deze fabriek voorzichtig behandelt. Eenmaal bo ven gekomen buigen de slippen zijioaarts en ont staat de bekende ster vorm. De aardster is gebo ren. De beweging van de slippen is evenwel nog niet teneinde. Ze buigen dusdanig door, dat er een breuklijn ontstaat. Hier uit vormt zich een kraag, die een permanente be scherming voor de spo- renhouder betekent. Wie de paddestoel in dit sta dium tegenkomt heeft met de naam geen enkele moeite. En wat de zoéven genoemde, zeldzaam voorkomende peperbus betreft? Die bezit talloze openingetjes, een peper bus eigen, waaruit de spo ren massaal opstijgen om voor nakroost te zorgen. En ondanks dat blijft het een zeldzaam geval. Raai maar waar. R. Struijk. ?niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiii7= REIS BELOOFDE LAND Dominee J. Poort uit Oisterwijk hoopt vrijdag 13 december te spre ken over zijn reiservaringen „in het land van Abraham, Noach en Pau- lus". De lezing wordt gehouden in de Thomaskapel aan de Vrijlandstraat in Middelburg-Zuid. De aanvangstijd is 19.30 uur en alle belangstellenden zijn welkom. MIDDELBURG - Het Cen trum voor Ontwikkelingssa menwerking Zeeland heeft voor 14 december een provin ciale ontmoetingsdag georga niseerd. Het motto van de dag is: „De Derde Wereld dichter bij". De activiteiten vinden plaats in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. mensen in Zeeland betrokken zijn bij de Derde Wereldpro blematiek. Ten tweede wordt een fo rumdiscussie gehouden met het oog op de komende Tweede Kamerverkiezingen in 1986. De centrale vraag bij deze dis cussie is: Wie kiest er nog voor ontwikkelingssamenwer king Het forum bestaat uit twee politici, de CDA-er mr. Rob van der Toorn en het PvdA Tweede-Kamerlid Wij- nie Jabaay, terwijl dr. Arie Kuyvenhoven als neutrale deskundige meedoet aan het gesprek. De ontmoetingsdag vindt plaats in de aula "van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk van 13.00 uur tot 17.30 uur. KOUDEKERKE - De Heemkundige Kring Walche ren houdt op woensdag 18 de cember haar laatste bijeen komst in 1985 in Hotel Walche ren in Koudekerke. Mevrouw Van Nieuwenhuyzen houdt dan een lezing onder het motto „Over en in het dialect". Zoals de titel van haar le zing al suggereert spreekt me vrouw Van Nieuwenhuyzen over het Zeeuws dialect, maar zal er ook in vertellen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor leden en belangstellen den. BINGO Het buurthuis Scheldebuurt houdt op vrijdag 13 december een bingo avond. De avond wordt gehouden in het VJV-gebouw aan de Verk. Quak- kelaarstraat 95. De zaal is open om 19.30 uur en de aanvang. 20.00 uur. De toegang is gratis. KERSTZANG In de Gereformeerde Kerk aan de Kanaalstraat te Oost-Souburg wordt woensdag 18 december om 20.00 uur de jaarlijkse Volkskerstzang- avond gehouden. Verschillende Sou- burgse koren en miuziekverenigingen geven op die avond act de présence. JUBILARISSEN In het ontspanningscentrum Schel- dekwartier worden op vrijdag 13 de cember de jaarlijkse jubilarissen- avond van De Schelde gehouden. Op deze avond worden de werknemers door de directie gehuldigd die 25 of 40 jaar werkzaam zijn geweest bij De Schelde. EHBO VOOR HONDEN De hondenvereniging Howa heeft een lezing georganiseerd over EHBO bij de hond. Dr. Driehuis-Van Hase- len geeft op die avond voorlichting mer, een bassist, een gitarist en een pianist, speelt muziek uit het repertoire van Glenn Miller, Count Basie en Duke Ellington. Het concert begint om 16.00 uur en de toegang kost vijf gulden, terwijl kinderen tot en met 15 jaar al voor 2.50 gulden naar binnen kunnen. (ADVERTENTIE) Het programma bestaat uit twee onderdelen. Ten eerste wordt in een presentatie van twaalf groepen en organisa ties duidelijk gemaakt hoe lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM MIDDELBURG - Steeds meer vakantiegangers slaan hun tenten op bij Zeeuwse boeren. Eenderde van de totale Nederlandse „minikampeer- capaciteit" is te vinden in Zee land. Er zijn ongeveer drie honderd terreinen die, met vrijstelling van de gemeente, een kleinschalig „campinkje" de ruimte bieden. Dat staat in een rapport over het kampe ren bij de boer in de provincie Zeeland. De reden waarom steeds meer mensen bij een boer gaan kamperen is omdat de rust er blijkbaar groter is dan op „gewone" kampeerterrei nen. Maar ook d? kleinschalig heid en de grotere ruimte die een kampeerder ter beschik king staat, telt hard mee bij de overweging om bij een boer te kamperen. Uit het onderzoek viel op, dat niemand bij een boer gaat kamperen om op die manier het boerenbestaan eens van dichtbij mee te maken. Opval lend in het onderzoek was, dat een hoop mensen geen verschil zagen met een gewone, door snee camping. Achtendertig procent van de ondervraagden wisten geen specifieke voorde len van een „gewone" camping op te noemen. Enkele onder vraagden vonden wel dat op echte kampeerterreinen de sa nitaire voorzieningen meestal wat uitgebreider waren, ter- Het kamperen op de boerderij neemt toe. wijl er ook meer recreatieacti viteiten worden georganiseerd op normale campings. Daar stond dan weer tegenover dat de gewone camping meestal te druk, te rumoerig en te krap bemeten wordt gevonden. Wat drukte en krapbeme- tenheid betreft, de meeste kampeerders vinden een om vang van tien tot vijftig tenten en caravans de meest ideale omvang voor een gezellige „boerencamping". Er is in zo'n geval een goed evenwicht tus sen rust en gezelligheid. Meer kampeerders op één terrein zou in de ogen van de meeste campingbewoners de balans verstoren. De provincie is nogal en thousiast over deze ontwikke ling. Kamperen bij de boer, is volgens de provincie, een gat in de markt van het Zeeuwse toerisme, wat zeker gevuld mag worden. Ook vrij logisch als men nagaat dat vijfenne gentig procent van de boerde- rijkampeerders zo enthousiast was, dat ze zeer waarschijn lijk in de komende jaren weer terug gaan naar deze speciale campings. Illllllllllll mei betrekking tot EHBO bij honden. De avond wordt gehouden in het Zui derbaken in Middelburg, aanvang 19.30 uur. ANGLICAANSE KERK De Anglicaanse: Kerk in Zeeland gaat dit jaar de Service of Nine Les sons and Carols houden op woens dag 18 december. De dienst vindt plaats in de Koorkerk in Middelburg. SCHRIJFAVOND AMNESTY In Oostburg wordt op 10 december een schrijfavond gehouden door de Amnesty International werkgroep West Zeeuws Vlaanderen. Er worden in het Nederlands brieven geschre ven naar ambassades van landen die de werkgroep al eerder benaderd heeft in het kader van de Campagne tegen Martelen. JUDOTOERNOOI De Judovereniging Reimerswaal organiseert op 14 december voor de vierde keer het Reimerswaaltoernooi. Er doen ongeveer vierhonderd judo ka's mee aan het toernooi. De wed strijden worden gehouden in de Rei- merswaalhal in Kruiningen vanaf 09.00 uur. Toegangsprijs 4 gulden per persoon en voor kinderen tot veertien jaar 2 gulden. TOER- EN RENCLUB De toerafdeling van de Zeeuwse Toer- en Renclub 'Theo Middelkamp' houdt op donderdag 12 december haar jaarlijkse contactavond. Op deze avond worden de activiteiten besproken voor het seizoen 1986. Ook wordt de Supercup uitgereikt. Na dit alles staat Jan raas klaar om vragen te beantwoorden. De avond wordt gehouden in zaal Kiekieris in 's Heerenhoek en begint om 19.30 uur. WINTERSERIE De wandelsportvereniging Willen Is Kunnen heeft vier winterserie wan deltochten georganiseerd. De eerste wandeltocht start vanaf het clublo kaal in de Willem lll-kazerne. Er kun nen drie afstanden gelopen worden, de start van deze tocht is op zaterdag 14 december om 13.30 uur. KERSTVIERING In dienstencentrum Bachten Reede wordt op dinsdag 17 december een kerstviering gehouden. De aanvang is 17,00 uur en kaarten kosten 2,50 gulden. •UITERSTEN' De vrouwengroep van buurtvereni ging Van Duyvenvoorde en de Vrou wenbond FNV hebben voor woens dag 18 december een theateroptre den voor vrouwen georganiseerd. Condition Feminé speelt het stuk 'Uitersten'. Het optreden vindt plaats in wijkgebouw De Schuur aan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg en begint om 20.30 uur. Toegang 2,50 gulden. COLLECTE VOOR POLEN De collecte van de Stichting Zee land helpt Polen heeft in Arnemuiden een bedrag opgebracht van 3700.-. De opbrengst is bestemd voor medi- cijnén voor Poolse kinderen. Daar naast is een grote hoeveelheid kle ding ingezameld. Zeeland helpt Polen collecteert deze week in Domburg en Oostkapel le. Zaterdag 14 december staat er op de markt in Domburg en bij de Ne derlandse Hervormde Kerk in Oost kapelle van tien tot twaalf uur een vrachtauto waar kleding, levensmid delen, schoenen, dekens, lakens, speelgoed en dergelijke kunnen wor den ingeleverd. De spullen gaan op 20 januari naar kindertehuizen en be jaardentehuizen in Polen. DEMONSTRATIE JAZZGYMNAS- TIEK Zaterdag 14 december is er in de sporthal de Kruitmolen in Middelburg een demonstratiemiddag jazzgym- nastiek. Er doen veertien vereni gingen uit Zuid-Beveland. Walcheren en Brabant aan mee. KERSTBINGO Het Vlissingse buurthuis Alde- gonde heeft voor dinsdag 17 decem ber een Kerstbingo georganiseerd. De bingo begint om 20.00 uur, maar de zaal is al om 19.30 uur open. LEDENVERGADERING PVDA De afdeling Westkapelle van de PvdA houdt op vrijdag 13 december haar jaarlijkse algemene ledenverga dering. De vergadering wordt gehou den in HCR Noordzeegalm, en begint om 19.30 uur. THEMA-AVOND SOLLICITATIE PLICHT Het VJV en de Jongerenbeweging FNV houden op donderdag 12 de cember de laatste van drie thema avonden. Op deze laatste avond staat de sollicitatieplicht centraal. De avond wordt gehouden in het pand van het VJV aan de Latijnse School straat 10-12 in Middelburg. Het be gint om 19.30 uur. LEDENVERGADERING FNV De Werkgroep Uitkeringsgerech tigden Middelburg van de FNV houdt op dinsdag 17 december haar jaar lijkse ledenvergadering. De vergade ring wordt gehouden in het districts kantoor van de vakbond, Walplein 6 in Middelburg. Het begint om 19.30 uur. LEDENVERGADERING FNV De Werkgroep Uitkeringsgerech tigden Middelburg van de FNV houdt op dinsdag 17 december haar jaar lijkse ledenvergadering. De vergade ring wordt gehouden in het districts kantoor van de vakbond, Walplein 6 in Middelburg en begint om 14.00 uur.- MUSICAL Donderdag 12 en vrijdag 13 decem ber vindt in de Schouwburg in Mid delburg weer de jaarlijkse Grote Avond van de Stedelijke Scholenge meenschap plaats. Leraren en leer lingen voeren dan de musical „Orfy en Daisy" op. Het stuk is gebaseerd op het Griekse „Orpheus en Euridi- cee". Er wordt die avond ook een loterij gehouden waarvan de opbrengst be stemd is voor de actie Zeeland helpt Nepal. KERSTVIERING Evenals voorgaande jaren is er ook dit jaar eeh kerstviering voor zie ken en bejaarden in hotel Britannia. De viering vindt plaats op woensdag 18 december om zeven uur. SCHOOLTENNISTOERNOOI Ook dit jaar is er weer een school- tennistoernooi voor lagere en middel bare scholen. De wedstrijden worden gespeeld in het Racketcentrum in Vlissingen op 30 en 31 december en 2 en 3 januari. De deelnemende ploe gen spelen twee jongens-enkel, een jongens-dubbel, twee meisjes-enkel en een meisjes-dubbel. MIGRAINE Woensdag 11 december houdt de afdeling van de Migraine Vereniging een avond met als gastspreekster mevrouw Maljaars uit Yerseke. Zij spreekt over een bloedsuiker-regule- rend voedingspatroon gericht op mi graine patiënten. De avond wordt ge houden in de bovenzaal van restau rant de Huifkar in Middelburg. Het begint om acht uur. Voortgezet Onderwijs De Vereniging voor Openbaar On derwijs houdt donderdag 12 decem ber een thema-avond met als onder werp „Herschikking en fusie van het voortgezet onderwijs". De algemeen voorzitter van de V.O.O., Gerd Meel- ker leidt dit thema in. De avond be gint om acht uur in de Van Dussel- doep Mavo, Voorstad 78 in Gpes.

Scheldebode | 1985 | | pagina 9