Met de juiste verlichting loopt niemand tegen lamp Wensen en eisen zijn goed verenigbaar In deze maanden kondigt de schemering zich al vroeg aan. Dat geeft lange avonden waarbij al gauw aan het licht wordt gebracht of de verlichting van het huis wel aan alle eisen en wensen voldoet. De eisen: goed werklicht, voldoende licht om zich prettig door het huis te bewegen en veilig verlichtingsmateriaal. De wensen: sfeervolle en decoratieve verlichting die het interieur in de donkere uurtjes een extra warm en gezellig accent geeft. Werklicht Keuken Sfeerverlichting Deze foto's zijn beschikbaar gesteld door Philips. woensdag 11 december 1985 pagina 3 Zoals zoveel dingen in het leven heeft verlichting jarenlang een functionele betekenis gehad. Als lichtbron werd zij gebruikt om ons mensen bij te lichten, wanneer er onvoldoende licht was voor waarnemingen met het blote oog. Heel lang zijn het houtvuur, de open haard, toortsen en olielampen de enige lichtpuntjes geweest. Veelal hadden zij een centrale plaats in het interieur en speelde het wonen in de avonduren zich af rond deze lichtkernen. Na de introductie van de gloeilamp en het electrisch licht zijn de grote veranderingen gekomen. Verlichting in allerlei soorten, kleuren en sterkten begon tot de mogelijkheden te behoren. Toch heeft het nog lang geduurd voordat verschillende variaties en alternatieve verlichtingsvormen zich aandienden. De vernieuwing was vooral van technische aard. De verlichting bestond nog lange tijd uit een centrale uitstralingsplaats in het midden van het vertrek. Dat verlichting ook functioneel is op andere plaatsen in het interieur en daarnaast tal van decoratieve en sfeervolle aspecten kan hebben, is een wetenschap die veel later tot ons is doorgedrongen. Energiebesparende SL-lampen Tegenwoordig praten we over algemene verlichting, werkverlichting, sfeerverlichting, direct en indirect licht, contrast- of accentverlichting. Voor iedere smaak is er wel een soort, voor elk probleem wel een oplossing. Iedereen kan de lichthoeveelheid en de lichtsterkte in zijn huis aanpassen aan zijn persoonlijke behoefte (denk hierbij ook aan slechtziende, oudere mensen). En als het vanwege een bepaalde levensinstelling of vanwege een krap woonbudget energiezuinig moet, kan dat met „nieuwerwetse" TL-, SL- en PL-lampen. In de avonduren, na de gebruikelijke dagtaak, wordt er in heel wat hulzen nog behoorlijk gewerkt, geklust of gestudeerd. De resten van het avondeten worden verwijderd, de vaat gewassen en men grijpt de hamer, de naaimachine of het studieboek. Bij al die werkzaamheden en vrijetijdsbestedingen is een goed werklicht noodzakelijk. Een PL-lamp als bureaulamp U kunt dan niet volstaan met één grote lamp in het midden van het plafond. Doelgericht, gebundeld licht daar gaat het in deze gevallen om. En dat vraagt om het gebruik van verschillende hang-, klem- of tafelspots. Welk soort of model u ook kiest, kijk in ieder geval uit, dat u niet in uw eigen licht zit. Zorg ervoor dat in een werkhoek de lichtbron zich links naast u of linksboven-achter u bevindt (voor linkshandigen moet het net andersom zijn). Stel de lamp zo dat u niet rechtstreeks in de lamp kijkt, dan wordt u niet door het licht verblind. Ook voor leeslicht in de huiskamer geldt dat het licht van over üw schouder moet komen. Omdat men bij werkzaamheden aan een bureau regelmatig gaat verzitten, is een verstelbare lamp het meest ideaal. Zij is ook reuze handig voor het werken bij de naaimachine. Wilt u boven het bureau of het werkblad liever een buisvormig armatuur met TL-verlichting, dan moet u er op letten, dat het licht geen spiegelingen geeft of dat bijvoorbeeld de toetsen van de typemachine niet gaan glimmen. Ook hier weer oppassen dat het licht niet in de ogen straalt. Kies voor het type lamp met een anti- verblindingsrooster. Over het algemeen geeft TL-licht goed gespreid licht, dat nagenoeg schadevrij is. Thuis wordt dit licht echter niet zo vaak gebruikt, omdat men het vaak „ongezellig" en „kil" noemt. Toch is dat verwijt niet helemaal terecht. TL- lampen zijn namelijk ook verkrijgbaar in verschillende „warme" lichtkleuren. De gewone „daglicht" TL-lampen doen het heel goed in de garage, de schuur of een werkplaats. Ze hebben een grote lichtopbrengst tegen geringe kosten. Denk daarnaast ook eens aan een looplamp. Wanneer u buitenshuis verlichting heeft - tegen de voor- en achtergevel van het huis of in de tuin - maak dan gebruik van de daarvoor bestemde geaarde armaturen en speciale stroomkabels. Iedere ruimte in huis vraagt 'om een bepaalde hoeveelheid licht. Hoeveel dat precies is, wordt bepaald door de grootte en de functie van die ruimte. De keukens van tegenwoordig zijn behoorlijk groot en worden intensief gebruikt. Dat betekent dat aan de keukenverlichting veel aandacht moet worden besteed. Als hoofdverlichting kan zowel een gloeilamp- als een TL-armatuur worden gebruikt. Nogmaals: TL- verlichting hoeft niet kil te zijn. Wilt u gezellig licht, dan komt u met TL-kleur 82 een heel eind in de goede richting. Deze heeft ongeveer hetzelfde schijnsel als gewoon gloeilamplicht. Met hoofdverlichting alleen - hoe sterk ook - is het niet gemakkelijk werken in de keuken. Want wanneer u dan bij het aanrecht bezig bent, ziet u alleen uw eigen schaduw. Probeer dit op te lossen met laaghangende gloeilampen of sterke spots die gerichte lichtbundels op het aanrecht werpen. Indien mogelijk kunt u ook verlichting aanbrengen onder de keukenkastjes. Als u de lampen of TL-buizen mooi wegwerkt achter een lichtkoofgeeft dat een fraai resultaat. Direct licht op de kookhoek is ook onmisbaar. Staat deze niet in één lijn met het aanrecht, licht hem dan aan met aparte spots of overweeg de aanschaf van een wasemkap met ingebouwde verlichting. Voor de keuken - als natte ruimte - is het een vereiste dat u altijd geaarde apparatuur en draden gebruikt. Gezelligheid in huis wordt bepaald door verschillende facetten van het interieur. Meubels, wandbekleding, vloerbedekking, planten, maar ook licht. Wie op een creatieve manier met licht kan spelen zal wat de sfeer betreft de puntjes op de „i" kunnen zetten. Met de schemerlamp is het indertijd eigenlijk begonnen. Een dergelijke lamp werd vroeger ontstoken, als het binnenshuis nog niet donker genoeg was voor de hoofdverlichting. Later is het sfeerelement belangrijk geworden en zijn er talloze soorten sfeerverlichting op de markt gekomen in allerlei kleuren en maten. Om kamers met een hoog plafond gezellig te maken, neemt men vaak de toevlucht tot de vervaardiging van een verlaagd plafond. Een andere, goedkoperè, en snellere oplossing is een aanpassing van de verlichting. Wanneer u niet te hoog op de wand een aantal lampjes of spots plaatst en het licht naar beneden laat schijnen, lijkt de kamer een stuk lager. Laat u in een lage kamer het licht naar boven schijnen, dan heeft dat als omgekeerd effect, dat de kamer hoger lijkt. Sfeerbepalend zijn ook de kleine lampjes en spots die u her en der verspreid kunt neerzetten en ophangen om allerlei vazen, sculpturen en andere decoraties in hun eigen zonnetje te zetten. Breng er wel enige structuur in aan, zodat het niet een onoverzichtelij ke lichtcompositie wordt. Wilt u uw achter glas ingelijste -schilderijen of foto's extra belichten, let er dan op dat het glas is ontspiegeld. Omdat het interieur van een huis regelmatig wordt veranderd, is het prettig als de sfeerverlichting kan meeverhuizen met de objecten. Met staande lampen of klemspots is dat geen probleem. Helemaal makkelijk wordt het als u een lichtrail tegen het plafond maakt. Bouw er dan gelijk een lichtdimmer in. Dan kunt u in een handomdraai een goed verlicht vertrek veranderen in een knus en hartverwarmend stukje thuis. Voor de echte liefhebbers noemen we ook nog even de lichtkoof die een speciaal lichteffect geeft aan de gordijnen. Wie eraan begint moet goed in de gaten houden dat de lichtwarmte niet in de koof blijft hangen, maar weg kan stromen. Tijdens de nachtrust wordt er van de verlichting weinig gebruik gemaakt. De slaapkamer lijkt in eerste instantie dan ook niet in aanmerking te komen voor een doordacht verlichtingsplan. Toch is het wel prettig als voor die paar minuten slaapkamerlicht niet zomaar wat wordt opgehangen. Slaapkamerlicht behoort ook een aantal sfeerelementen te hebben, naast het praktische nut. Een combinatie van beiden is het aanbrengen van een oriëntatieverlichting onder het bed. Dat geeft aan het interieur een gezellige warme lichtgloed'en zorgt er 's nachts en bij het opstaan voor, dat hij met een groot, fel licht zijn partner uit de slaap laat schrikken. Men moet het licht natuurlijk wel uit het bed kunnen bedienen. Wie er van houdt om 's avonds in bed nog wat te lezen, doet er goed aan kleine leeslampjes boven het bed of in de ombouw te monteren. Neem lampjes van een geringe sterkte en bevestig ze zo dat u geen schaduwen krijgt en dat de één geen last heeft van het lichtje van de ander. Het is mogelijk om hiervoor zwakstroomlampjes (halogeen) te gebruiken. Die hebben een ingebouwde transformator en kunnen dus gewoon op het lichtnet worden aangesloten. Sterke gloeilampen geven niet alleen veel licht, maar verspreiden ook behoorlijk wat warmte. Dat kan vervelend zijn als de lamp vlak bij u staat. Gelukkig bestaat er ook „koel" licht, dat bovendien energiezuinig is. Bijvoorbeeld het licht van de SL- lampen. Die kosten bij de aanschaf iets meer, maar ze geven veel licht bij een gering wattage en gaan aanzienlijk langer mee dan gewone lampen. SL- lampen zijn eigenlijk TL-lampen, maar dan met een gewone gloeilampfitting. Daarnaast zijn er ook nog energiezuinige PL-lampen in de handel. Wie aan de slag gaat met zijn verlichting kan soms in de knoop raken met de snoeren van de lampen. Waar laten we al die draden,en hoe maak je veilige snoerverbindingen als ze te kort zijn Voor het eerste geval kan eens gedacht worden aan het gebruik van holle plinten. Daarachter kunnen de snoeren veilig worden opgeborgen en het is tegelijkertijd een fraaie afwerking van de vloer of de wand. Dit soort plinten is zowel in hout als kunststof verkrijgbaar en kan over de bestaande plinten worden aangebracht. Bij snoerverbindingen denken we natuurlijk direct aan het bekende kroonsteentje. Eerst was het van porselein, later werden ze van plastic vervaardigd. Onlangs is er een nieuwe snoerverbinder op de markt gebracht die een stuk veiliger is. Hierin is het oude kroonsteentje ingebouwd. De snoeren worden eerst in twee afzonderlijke delen geklemd, die daarna aan elkaar worden geschroefd. Lostrekken van de snoeren of in aanraking komen met de schroefjes van het kroonsteentje, is nu niet meer mogelijk.

Scheldebode | 1985 | | pagina 19