Allemaal toekomstige kapteins Harm Wiersma speelt simultaan tegen vijftig leden damclub Kramsvogels unul ZEELAND SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 307 MIDDELBURG - Rondom Buxus is de titel van een bijzondere tentoonstel ling in Middelburg, waarin buxus boompjes, schilderijen, beeldjes en tuinka- lenderfoto's gecombineerd zijn. De tentoonstelling is oog tot 23 december te zien in de Vier Heemskinderen, Rotterdamsekaai 1. De openingstijden zijn van donderdag tot en met zondag van twee tot vijf uur. John Lanting in Prins van Oranje Verband Zwanen Geweldig Demonstratie Jazzgymnastiek Draadloos druktoetstoestel. De New York is beveiligd tegen het op uw kosten bellen. Afluisteren zonder speciale apparatuur is niet mogelijk. Bereik binnenshuis ca. 50 m. en buitenshuis ca. 200 m. Wandmontage mogelijk. Prijs f 1.475,- (eigendom als extra toestel). ptt telecommunicatie EEN BETROUWBARE TELEFOON KOMT VAN DE PTT PTT Telefoonwinkels: Bergen op Zoom. Van Konijnenburgweg 23. Breda. Oude Vest 2. Goes. Schuttershof 24. Middelburg. Lange Noordstraat 42. Roosendaal. Schotsbossenstraatl 9. Terneuzen. Mr. F.J. Haarmanweg 38. Voor meer informatie: bel gratis 004. Juul Kortekaas combineert tuinkunst met schilderijen Aankleding met groen hoort daar voor mij gewoon bij, maar bijvoorbeeld ook de keuze van de meubels en de gordijnen vind ik belangrijk". emoties op en ik denk dat dat juist de kracht van iets is. Nu ik de moeilijkheden van die tijd heb overwonnen en me weer gelukkig begint te voe len, wil ik toch doorgaan met schrijven". De nieuwste schilderijen van Juul Kortekaas zijn alle maal uitgevoerd in pasteltin ten. „Met de jaren ben ik wat milder geworden en dat is ook aan mijn werk te zien", zegt ze zelf hierover. Opvallend is dat op veel van haar werken zwa nen te zien zijn. „Dat is zeker niet toevallig. De zwaan is één van de wei nige diersoorten die mono gaam is. Een levenlang trouw. Toch is dat niet de enige reden dat ik ze zo graag schilder. Het zijn uiteraard bijzonder sier lijke dieren en de zwaan is het beeld van de zielevrijheid. Voor mij is de zwaan het sym bool van de vrijheid die ik zelf zou willen hebben". De buxus boompjes zijn spe ciaal voor deze tentoonstelling gekweekt. Een deel ervan is in de natuurlijke vorm gelaten, anderen zijn door Hannelie Boks zo gesnoeid dat er die- renfiguren zijn ontstaan. Juul Kortekaas bewoonster van het pand, toont een deel van haar oudere werk, maar ook spe ciaal voor deze tentoonstelling gemaakte schilderijen. „Voor mij is de combinatie van kunst en natuurlijke ge gevens beslist niet vreemd", verduidelijkt Juul. „Als je kunst wil tonen, is de omge ving waarin je dat doet even belangrijk als de kunstvoor werpen op zich. De hele uit straling moet hetzelfde zijn. GOES - John Lantings Theater van de Lach brengt op dinsdag 10 december in De Prins van Oranje „Een trouw ring mag niet knellen". Hier aan werken John Lanting, Teuntje de Klerk, Ellen Röhr- man, Margreet Heemskerk en vele anderen mee. In deze nieuwste klucht van het Theater van de Lach wordt de ene dolle situatie ge volgd door de andere. Alles begint met een jonge dame die tegen een te hoge prijs haar appartement verhuurt aan een kunstschilder, die een adel lijke titel bezit, maar weinig geld. Hij heeft een vriendin, een aantrekkelijk fotomodel, die alles in het werk stelt - ook haar charmes - om aan de no dige financiële middelen te komen. Verder draaft een rijke Va der op die zijn dochter graag ziet trouwen met de kunst schilder en een uitzendbureau doet een duit in het zakje door een verkeerde hulp in de huis houding te sturen, „Op de schilderijen die ik voor deze expositie heb ge maakt komt dat thema, de bu xus ook steeds weer terug. Daardoor krijg je een heel bij zonder verband tussen de schilderijen en het echte groen dat hier te zien is. Het leuke is dat er nu eens een heel ander publiek hier binnenkomt. Niet alleen liefhebbers van schilde rijen, maar juist mensen van tuinverenigingen, die mis schien anders nooit een kunst tentoonstelling bezoeken. Zij komen om de buxusboompjes te zien in al hun vormen en voor de mooie tuinfoto's van Marijke Heuff en Elisabeth de Lestrieux. Als ze eenmaal bin nen zijn, wordt hun aandacht ook door de schilderijen ge trokken". Juul heeft een opleiding ge volgd tot beeldhouwster, maar wil zich niet tot dit vak alleen beperken. Naast beeldjes en schilderijen maakt ze ook ge dichten en ontwerpt ze tuinen en meubels. „Er zijn zoveel verschillende kinderen waar ik belangstel ling voor heb. Zowel de schil derijen als de gedichten die ik maak zijn voor mij een manier om mijn gevoelens te uiten. Toen ik enige tijd geleden een heel moeilijke tijd doormaak te, heb ik een gedichtenboekje geschreven. Uit ieder gedicht blijkt de droefheid van die da gen. Toen was het me allemaal bittere ernst, maar nu kan ik er soms zelf om lachen. Het blijkt echter dat het boekje ook andere mensen, die veel meer moeite hebben om zich te uiten, troost geeft. Het wekt Juul Kortekaas woont en werkt nu een jaar in Middel burg in de Vier Heemskinde ren. „Het pand is voor mij ide aal, meteen al de eerste keer dat ik het zag, wist ik, dat dit het helemaal was", vertelt ze nog. „Boven heb ik de ruimte om met mijn drie kinderen te wo nen en beneden kan ik wer ken. Het is mijn bedoeling om hier regelmatig, ik denk aan zo'n vier keer per jaar, een tentoonstelling te houden. De tusenliggende weken wil ik dan gebruiken om nieuw werk te maken. Ik vind Zeeland een geweldige provincie om te wo nen, maar wel blijkt het erg moeilijk te zijn om juist het Zeeuwse publiek naar een ten toonstelling te krijgen. Veel bezoekers komen nog van el ders. Toch wil ik hier gewoon doorgaan, het moet gewoon lukken, al is de drempel voor veel mensen misschien nu nog te hoog". VLISSINGEN - Kinderen van de tweede klas van de Souburgse Pieter Louwerse Basis school mochten donderdagmorgen een groot zeeschip bekijken: de Brittannia van de Olau Line in Vlissingen. Onder leiding van juf Jopie sjouwden de vijftien kleintjes het schip door,vol ontzag voor de mannen met de mooie petten,de grootte van het schip en noem maar op. Sinds het bezoek zijn ze allemaal van plan zeekapitein te worden. Foto Zeljko Savic. 'S-GRAVENPOLDER - Het 35-jarig bestaan van de Dam vereniging 's-Gravenpolder zal onder meer worden ge vierd met de komst van oud- wereldkampioen Harm Wiersma - die simultaan zal spelen - en een sneldamtoer- nooi. Vrijdag bindt Harm Wiersma in „Ons Dorpsleven" de strijd aan met vijftig leden van de jubilerende club. Het aanvangstijdstip is kwart voor zeven. De komst van Wiersma werd mogelijk dank zij spon soring van de Rabobank te 's- Gravenpolder, de firma A. Tramper te 's-Gravenpolder en Tramper B.V. te Goes. De heer A. Geertse, directeur van de Rabobank zal de openings zet op het honderdruitige bord verrichten. Aan het sneldamtoernooi dat zaterdag in dezelfde loka liteit wordt gehouden, zullen ruim tachtig spelers afkomstig uit geheel Zeeland, deelnemen. Dit toernooi begint om half- tien 's morgens. De festiviteiten worden 's avonds afgesloten met een feestavond voor de leden van de damvereniging en voor ge nodigden. Op het programma staat dan een mosselmaaltijd en een huldiging van de kam pioenen, hetzij individueel of in clubverband. Harm Wiersma. Het eerste tiental werd voor de vijfde keer clubkampioen van Zeeland 1985 in de hoofd klas, terwijl het aspiranten team eveneens de Zeeuwse titel voor zich opeiste. Verder werd dit jaar Eric Boogert persoonlijk le klas kampioen van Zeeland. Hij werd niet al leen provinciaal kampioen bij de junioren (gewoon dammen) maar werd ook voor de tweede maal Zeeuws sneldamkam- pioen. Ook Izak op 't Hof zal in het zonnetje worden gezet om dat hij voor de derde keer clubkampioen werd van zijn vereniging. De damvereniging 's-Gra venpolder is al jaren achter een de grootste in Zeeland wat ledental betreft. Trouwens ook wat prestaties betreft liet men in de loop der jaren flink van zich horen. Momenteel speelt het eerste tiental in de landelijke 2e klas van de K.N.D.B. Zowel het tweede als het derde tiental komt uit in de Zeeuwse hoofd klas en het vierde tiental ope reert in de 2e klas van de Zeeuwse Dambond. Ook op organisatorisch ge bied was de damvereniging 's- Gravenpolder reeds bijzonder actief. Wereldkampioenen en di verse grootmeesters etaleerden onder andere hun kivaliteiten in 's-Gravenpolder dat dan ook niet voor niets het dam- centrum van Zeeland wordt genoemd. MIDDELBURG - De Zeeuws-Brabantse Turnkring (Zebra) van het KNGV houdt op zaterdag 14 december in de Kruitmolenhal te Middelburg een demonstratie jazzgymnas tiek. Daaraan zullen deelnemen veertien verenigingen uit Zuid-Beveland, Walcheren en Brabant met verschillende groepen. De plaatselijke orga nisatie is in handen van MTV '69 uit Middelburg. Of er nog eens een tijd komt, dat de kramsvogel in Nederland net zo populair zal zijn als nu de merel Wie zal het zeggen. Wanneer je een dergelijke opmerking plaatst in een gezelschap van „vogelaars" halen sommigen meewarig de schouders op. De vogel is immers een echte doortrekker en in som mige winters een min of meer permanente gast. Dat laatste is zeker het geval en als zodanig kennen we hem in Zeeland ook. Het zijn de fruitkwekers, die ze als eerste zien komen. En vaak met enige argwaan. De rijpende appels oefenen voel enige aantrekkingskracht op de uit het noorden en oosten komende vogels uit. Dat bleekme dit najaar weer eens toen ze omstreeks 10 oktober arriveerden. In de struiken, volbeladen met de zwartglimmende bessen van de Amerikaanse vogelkers zaten ze bij bosjes. Zijn de bessen eenmaal op, dan ver dwijnen ze vanzelf. Een briefje met „waarheen" laten ze niet achter. Toch zitten we nooit zonder kramsvogels, zolang er maar bessen zijn. Duindoorns behoren even eens tot het geliefkoosde voedsel en in de winter, ivanneer ze wat meer de ste den en dorpen opzoeken, la ten ze zich de oranjerode bes sen van de vuurdoom goed smaken. U moet er dan maar eens op letten. Kenmerkend is de grijze kop en de gespik kelde borst. Een echte lijster dus. De plaats waar het li chaam ophoudt en de staart begint, het stuitje zogezegd, wordt duidelijk gemarkeerd door een grote grijze plek. De forse afmetingen laten ver der geen enkele twijfel. Een koperwiek is veel kleiner, evenals de zanglijster. Grote lijsters zien we in deze tijd van het jaar nauwelijks. Ten teken van hun aanwe zigheid laten ze regelmatig een typisch „tjak-tjak" ho ren hetgeen voor Friezen aanleiding is geweest ze met „Tjakkers" te betitelen. Hoe wel het onder woorden bren gen van geluiden moeilijk is, houden we het hier maar op. Ik kom nog even terug op mijn opmerking, dat de kramsvogel wellicht in de toekomst een vrij algemene verschijning zou kunnen worden. Er zijn namelijk paralle- len met de merels te trekken. Vergeten we niet, dat deze zwartjas nog geen honderd jaar geleden tot de zeer zeld zame bosvogels gerekend moest worden. Kom daar nu eens om. In het bos tref je ze maar weinig aan, maar iedere redelijke tuin telt een nest. De kramsvogel vordert echter gestadig en het lijkt zelfs of de opmars iets ver sneld verloopt. Evenals de merel is ook hij een bosvogel en de Russische Faiga is zijn domein. Sinds de ijstijden, die zo'n 10.000 jaar geleden hun einde vonden in de kou dere streken van Europa en een 100.000 jaar geleden bij ons, heeft de kramsvogel zich langzaam uitgebreid. In de vorige eeuw werden in uxit nu de DDR is, de eer ste nesten gevonden. Sinds de 7Oer jaren neemt het aan tal broedgevallen in ons land toe. Zo zag ik in mei een nest van een kramsvogel op een tak van een grote els in het Geuldal in Zd. Limburg. Een wonderlijke ervaring als je de vogel alleen van herfst en winter kent. Nu de bossen in Nederland groter en ouder worden is de kans aanwezig, dat we ook 's zomers van de tjakkers kunnen genieten. JiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit^ TONEELVOORSTELLING Dinsdag 10 december speelt de toneelgroep Nut Genoegen het stuk „Dolle Mina's" in het dien stencentrum Bachten Reede. De voorstelling begint om half- acht. Kaarten zijn elke middag ver krijgbaar aan de zaal. RONDLEIDING Woensdagavond 4 december is er een rondleiding in de bibliotheek in Vlissingen. Men krijgt dan ook een dia-serie te zien en krijgt een uitleg van de catalogus. De rondleiding is om zeven uur. VREDE OP AARDE Zondag 8 december is er. in de Petruskerk in Vlissingen een the- madienst met als thema „Vrede op Aarde...?" Voorganger is ds. Mak- kinga. De dienst begint om kwart over negen. Muzikale medewerking wordt verleend door het Vlissingse Jongerenkoor. Na de dienst is er koffiedrinken. KANTKLOSSEN In het Buut in Vlissingen kunnen weer beginnelingen terecht voor de cursus kantklossen. Voor meer informatie en opgave kan men terecht in Het Buut, Beat- rixlaan 2, telefoon 16223. KOOKGROEP Buurthuis de Paraplu heeft sinds enkele weken een kookgroep voor wijkbewoners. De bedoeling is dat men in een gezellige sfeer met el kaar een maaltijd kan klaar maken en gebruiken. De kookgroep komt bijeen op maandagavond van halfzeven tot acht uur. CURSUS ENGELS Buurthuis de Paraplu start bij voldoende belangstelling binnen kort weer met een cursus Engels voor beginners. De nadruk ligt op het leren spre ken en verstaan van de taal. De cursus wordt gegeven op 'de don derdagavond van acht tot negen uur. MUZIEKWORKSHOP Vrijdag 6 december is er in de Paraplu een muziekworkshop. Jongeren kunnen hier leren om gaan met muziekinstrumenten en apparatuur. Het begint om halfdrie en de toegang is gratis. VROUW EN EIGEN BEDRIJF Vandaag zijn de eerste certifica ten uitgereikt van de cursus „Vrouw en eigen bedrijf" bij de Zeeuwse Dag- en Avondscholen gemeenschap. In deze starterscursus voor vrouwen zijn naast onderwerpen als wat het nu juist voor vrouwen betekent om een onderneming te starten ook zaken behandeld als het maken van een ondernemingsr plan, financiering, vergunningen, vestigingseisen en dergelijke. De cursus is een initiatief van Vrouw Werk Zeeland en de Zeeuwse stuurgroep Werkloosheid Vlissingen. TONEELSPELEN Bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming zijn er nog plaatsen vrij bij de cursus toneel spelen voor beginners, die op maandag 2 december van start is gegaan. De cursus is steeds op maan dagavond van zeven tot negen uur door Willem Huybreghs. OPTREDENS JUNIORENKORPS Zaterdag 7 december treedt het Juniorenkorps van het Middel burgs Muziekkorps op in Rusten burg. Zij brengen daar een Sin terklaasconcert. Vrijdag 13 december is het korps te horen in het Huis van Be waring met een kerstprogramma. Ook werkt het Juniorenkorps op dinsdag 24 december mee aan de Kerstnachtdienst in de Evangelisch Lutherse Kerk in Middelburg. THEATER 'T BEEST Zaterdag 7 december houdt theatergroep Perspekt met de nieuwe roadshow „Beefsquad" in 't Beest in Goes. Het programma bestaat uit twee delen, waarvan het eerste, „The Steinway Conspiracy", een persi flage is op de louche wereld van detectives. Het tweede deel, „Can not be seen on TV" is een satiri sche aanval op een televisieterreur en de buisverslaafden. het begint om negen uur. FILM Vrijdag 6 december draait de film „Les nuits de la pleine lune" in 't Beest in Goes. De film vertelt het verhaal van Louise, een meisje met een enorme behoefte aan liefde en ge zelschap, voor wie uitgaan en dan sen van levensbelang zijn, haar vriend Rémi met wie ze samen woont, een stugge jongen met wei nig behoefte aan vrienden en vriendinnen en Octave, een vriend van Louise, een schrijver met zijn blik voornamelijk op vrouwen ge richt, vrouwen die hij versiert om het versieren. Om Rémi niet te storen met haar nachtelijke thuiskomsten besluit zij dat ze ruimte voor zichzelf nodig heeft en gaat apart wonen. Rémi heeft zijn bedenkingen, maar stemt toch toe. Tegelijkertijd dringt Oc tave zich aan haar op en daagt haar uit. MINDERHEDENBIJEENKOMST Zaterdag 7 december houdt de PvdA een bijeenkomst voor buiten landers die volgend jaar voorhet eerst stemrecht krijgen in Neder land. De bijeenkomst begint om een uur in de Concert- en gehoor zaal in Middelburg. Door middel van dia's, video-film en folders wordt informatie gege ven over de rol van de gemeente raad in het Nederlandse staatsbe stel. Daarnaast kan men op infor mele wijze kennis maken met de wethouders, raadsleden en afde lingsbestuurders van de PvdA-Mid- delburg. (ADVERTENTIE) a q ei a m m B B B ED huimilimnmimmi NEW TC)RK. Wijziging-in uitvoering en specificaties voorbehouden

Scheldebode | 1985 | | pagina 7