Oude en nieuwe beelden op Vlissingse beeldenroute Zo rot als een.... IN I unui Gaat u per 1 januari over op de KruisPolis of blijft u liever teveel premie betalen? ET R. SJRUYK Prof iteer van direkte f abrieksverkoop ZEELAND Concert met Caroline Kaart en Rudolf Schock Zestienjarige Candy hoofdpersoon Funky Stuff in hotel Britannia te Vlissingen VRIJDAG IN DE PIEK Gratis tomm! Bestekartikelen vanaf f 1,25 vanaf f 3.- Komplete cassettes 25 tot 50% korting Geschenkartikelen Voordelige Sinterklaas geschenken. Kookpannen Nü extra laag geprijsd Keukengerei tot 70°/okortina Servieswerk Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) MISPEL (Metpi/us frmaaictl) i \r Zilveren Kruis VGCN Ziektekostenverzekeringen L bCHELDtBOÜt VAN WOENSDAG 20 NOVEMöfcH 1985 313 VLISSINGEN - Tijdens het Straatfestival deze zomer werd de Vlissingse beelden route gepresenteerd. Veel toeristen maakten gebruik van de handige wegwijzer om te kijken wat Vlissingen zoal aan buitenobjecten te bieden had. De route is ech ter niet alleen voor de toeris ten bedoeld, maar wil ook de Vlissingers zelf wijzen op de verschillende standbeelden en monumenten en moderne sculpturen die de stad rijk is. Door een actief beleid van de gemeente in het beelden bestand de laatste jaren aan merkelijk toegenomen. Zo zijn er onder meer in het ka der van de Beeldende Kun stenaars Regeling verschil lende opdrachten gereali seerd. De route voert langs zeven tien verschillende beelden. Het is de bedoeling dat dit aantal in de toekomst wordt uitgebreid en dat ook deze nieuwe beelden in de route worden opgenomen. De rondwandeling begint bij de fontein die in 1909 ontwor pen werd ter ere van Betje Wolff. Behalve ter nage dachtenis aan deze bekende schrijfster was een fontein in die tijd ook bijzonder hard nodig en wat is dan beter dan het nuttige en het aan gename met elkaar te combi neren. Het tweede beeld op de route is het kunstwerk „Mens en weer" van Herman Bis schop, dat bij veel mensen bete.r bekend is als Sammy kijk omhoog. Via de beelden van Frans Naerebout en Mi- chiel de Ruijter komt men dan bij de „Open zuil" op de Boulevard. Als men verder wandelt komt men de man die een sigaret probeert aan „De blauwe driehoek" van Cees Roovers. te steken tegen, ook een beeld van Bisschop. Nog ivat verder staan dan nog het roestvrij stalen plastiek Koopvaardij en het windor- gel. Wie de route verder volgt, vind ook nog beelden van Jan Haas op zijn weg en van L. Messer of de „Blauwe driehoek" van Cees Roovers. Verder ziet men nog de „Ku- bol" van J. Mulder, „Delta" van A. Beysens en het mar- merencir kei fragment van de Vlissingse kunstenaar Eddy Quite. „De drie meisjes in de wind" van de Limburger Jean Houben is het laatste beeld dat in de route is opge nomen. VLISSINGEN - Twee grote namen in de zangwereld samen op de planken in de Vlissingse St- Jacobskerk: Caroline Kaart en Rudolf Schock. Het duo is er dinsdag 26 november te beluisteren, met pianist Co van der Heide Wijma en het Middelburgs Man nenkoor onder leiding van Han Beekman. Het begint om 20.00 uur, toegang 25 gulden. Het repertoire dinsdag avond bestaat uit beroemde werken uit de wereldmu ziekliteratuur en natuurlijk de specifieke muziek waarmee de uitvoerenden zo bekend zijn geworden. Caroline Kaart, van oor sprong een Schotse maar door haar huwelijk met Hans Kaart met een Nederlandse nationaliteit, heeft in haar carrière al veel hoogtepunten meegemaakt. Behalve een liedjesprogramma op de Ne derlandse en Duitse televisie zong zij bijvoorbeeld het Re quiem van Mozart in de Royal Albert Hall in Londen en trad ze op tijdens een galaconcert ter ere van het zilveren jubi leum van koningin Elisabeth II. Rudolf Schock is een zanger van het klassieke genre, die vooral met operettes wereld beroemd werd. Hij trad overal op en maakte een enorm aan tal gramofoonplaten. Schock speelde rollen in diverse films. VLISSINGEN - De zestienjarige Candy Dulfer is hard op weg een bekende Nederlandse te worden. De eredivisie onder de bla zers haalt ze nog netniet,maar ze haalt wel een wonder schoon,tikkelt je ruig,geluid uit haaraltsaxofoon. Vrijdag 22 no vember is ze aan het werk te zien in het Vlissingse jongerencen trum de Piek. Het begint om 22.00 uur. Funky Stuff.de naam zegt het al,richt zich op de funk. Maar disco en soul kunnen ook. De groep herbergt een se rie uitgelezen muzikanten dieeen zeer dansbaar geluid produceren. Zanger is Franklin Batta en hij wordt gesteud door twee zangeressen. Er staan louter covers op het program ma .maar Funky Stuff brengt die opheel eigen wijze. Get back van de Beatles toveren ze bijvoorbeeld om tot een stam pend disconummer. KOUDEKERKE - Op zater dag 23 november houdt de per soneelsvereniging van „Der Boede" in samenwerking met „De Verzamelaar" weer een ruilbeurs. Twintig standhouders, met munten, ansichtkaarten, post zegels, boeken - stickers en cu riosa zijn van tien tot vier uur aanwezig in de recreatiezaal van genoemd tehuis. De entree is gratis. SINTERKLAASMIDDAG In het dienstencentrum Bachten Komme in Vlissingen is er dindsdag 3 december een sinterklaasmiddag met vele verrassingen. Het begint om twee uur. Kaarten zijn vanaf vrijdag 22 november bij het buffet verkrijg baar. OUDERENBOND De Protestants Christelijke Oude renbond houdt donderdag 21 novem ber een ledenvergadering in het jeugdgebouw van Petruskerk aan de dr. Ottestraat in Vlissingen. De vergadering begint om halfdrie. De heer Hesselink houdt dan een dia lezing over de historie van de Provin ciale Stoombootdiensten. Ook wie geen lid is van de ouderenbond, is welkom. RUILBEURS Zaterdag 23 november houdt de personeelsvereniging van Der Boede in samenwerking met de afdeling Zeeland van de Verzamelaar een ruil beurs. CREATIEVE VORMING Bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming bestaat voor haanlozen de mogelijkheid een cur sus creatieve vorming te volgen. Het gaat om een oriëntatiecursus, waarbij men kan zien wat er op dat gebied te doen is. De eerste keer zal er een lezing plaatsvinden over de kunstgeschie denis in het algemeen. Deze lezing wordt kleurig omlijst met dia's. De keer daarop kunt u zelf aan de gang, naar keuze met verf, klei, of textiel. De derde keer zal er een bezoek ge bracht worden aan een museum. Dit zal een hele dag in beslag nemen. Drie daarop volgende keren zult u weer zelf gaan werken met diverse materialen, waarbij ook weer dia's gebruikt worden van hetgeen u in het museum hebt gezien. De cursus wordt afgesloten met een lezing. Voor diegenen die nooit met beel dende middelen gewerkt hebben is dit een mooie kennismaking! Hebt u interesse dan bent u van harte wel kom op vrijdag 29 november in de Kuiperspoort 21 Middelburg, waar een uitgebreide introductie-ochtend start om halfelf. Wilt u meer informa tie, dan kunt u bellen naar 01180- 34711 (Jackie Bongers). Ë.iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiu (ADVERTENTIE) Kortingen tot 70% De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70%. Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen. Doe uw voordeel en kom naar hotel BRITANNIA, BOULEVARD EVERTSEN 244 TE VLISSINGEN. Telefoon 01184-13255. Diverse bestek artikelen 6 theelepels of taartvorkjes In edelstaal en zwaar verzilverd 39-delige cassette vanaf 89.- Restanten verzilverde theelepels, taart vorkjes, suikerschepjes, bloemvaasjes, kandelaars enz. Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen. Praktische keukenhulpen in roestvrij edestaai, o.a. opscheplepels. maat bekers, garders. lepelrekken enz. Roestvrtj stalen dekschalen, sauskom men, vleesschotels, botervloten, soep koppen, koffie- en theepotten, melk kannen, suikerpotjes enz. Op is op: alles halve priis De goederen staan opgesteld in hotel Britannia, Boulevard Evertsen 244, Vlissingen. woensdag 20 nov. 10.00-17.00 uur donderdag 21 nov. 10.00-17.00 uur vrijdag zaterdag 22 nov. 23 nov. 10.00-21.00 uur 10.00-16.00 uur Op gezette tijden bedienen we ons van één van de tal rijke spreekwoorden of zegs wijzen, die onze taal rijk is. Zo groen als gras, zo rood als een biet of zo geel als saf fraan. Deze laatste uitdruk king is al wat minder alge meen. Dat iemand of iets zo rot als een mispel kan wezen, zal zeker veel jongeren onbe kend zijn. Mispels komen ook niet zó algemeen voor. Misschien zouden we moeten zeggen: Niet méér zo algemeen, ivant de mispel was vroeger een heel algemeen voorkomende en gebruikte vrucht. In ha gen en houtwallen kwamen ze nogal eens voor en hier en daar tref je ze nog wel aan. Ze houden van een voed zame grond en langs sloten en greppels doen ze het dan ook prima. Ook op Walche ren staan er wel en het is nu de tijd om er naar uit te kij ken. Veel struiken, want van bomen kun je nauwelijks spreken, hangen vol met de b ruing ekleurde, iets ruw aanvoelende schijnvruchten. Hiermee bedoelen toe, dat de vrucht niet uit het vruchtbe ginsel is ontstaan, maar uit de bloembodem. In dit opzicht lijken ze op de bekende rozebottels. Geen wonder, want een mispel is een familielid van de rozen. Dat is gemakkelijk te zien, wanneer in mei/juni de grote aantallen witroze bloe men de struiken sieren. Tal rijke insekten zoemen om de bloemen, want er is best wat te halen. Dank zij de prima bestuiving volgt er als regel een goede vruchtzetting en bijna ieder jaar kunnen we mispels oogsten. Dat moment moet echter wel goed geko zen worden. Meestal zijn we er te vroeg bij. Dan plukken toe ze, wanneer het rottings proces nog niet in gang is ge zet. Toen ik nog over een eigen mispel beschikte ging ik in het najaar regelmatig even voelen. Zodra ze zacht begonnen te worden was het moment daar. Nog even laten liggen en dan is het eten ge blazen. De bruine velletjes trek je er gemakkelijk af. Het bruine vruchtvlees ligt voor ons. Ik stop ze helemaal in de mond om het vrucht vlees er af te kunnen zuigen. De pitten kunnen we dan la ter uitspuwen. Wie daar even oplet zal ontdekken, dat het er vijf zijn. Te begrijpen, want bij de roosachtigen speelt dat getal een belang rijke rol. Het aantal kroon- bladen bedraagt vijf evenals het aantal kelkslippen. Deze tooien als een soort kraagje de vruchten. Tijdens de bloei vallen de vijf stijlen op, die garant staan voor evenzovele steenvruchten. Inheems is de mispel ver moedelijk niet. Voor zover we kunnen nagaan stamt de struik uit het gebied van Iran en de Kaukasus. Tijdens de Macedonische oorlogen tussen Grieken en Perzen ko men de mispels naar Europa. De Romeinen hebben verder voor uitbreiding gezorgd en gezien hun aanwezigheid in onze streken lijkt het waar schijnlijk, dat zij in de ver dere verspreiding een grote rol hebben gespeeld. In de middeleeuwen, toen men al gauw tevreden was met het weinige fruit, werd de mispel hooggewaardeerd, zoals blijkt uit de 'verzen van Jacob van Maerlant, die eens 'in Brielle woonde: „Si sijn nutte ende bequaeme die siec zijn in den licha- me". Wat mij betreft ivacht u niet zo lang en probeer er nu maar eens eentje. En wie ze niet kent, plant maar een mispel aan. Dan hebt u ze al tijd bij de hand. Twintig standhouders met munten, postzegels, oude ansichtkaarten, boeken, stickers, sigarebandjes en curiosa zijn van tien tot vier uur aan wezig in de recreatiezaal de Babbe laar. De toegang tot de beurs is gratis. INSPRAAK Het Woonlastenkomitee Vlissingen is zeer ontstemd over het tijdstip van verschijning van de inspraakreacties en het commentaar van het college van burgemeester en wethouders daarop wat betreft het ontwerp wel- zijnsprogramma 1986 „Voor de zoveelste keer is niet aan het inspraakplan voldaan, pas op 11 november, de dag waarop de com missie welzijn bijeen kwam, hebben nog zoveel mogelijk insprekers het inspraakschrift gekregen. Overleg met de achterban was hierdoor met mogelijk. Wij beginnen ons zo lang zaamaan wel af te vragen of inspre kers nog serieus genomen worden Ook de reactie van het college was erg mager, een onderhoud en over tuigend antwoord wordt niet gegeven op de brieven", aldus het Woonlas tenkomitee in een brief aan de ge meenteraad PEPERNOTENTOERNOOI Zaterdag 30 november, houdt de Schaakclub Souburg weer het M&T pepernotentoernooi. Het toernooi is bedoeld voor de jeugd tot en met 19 jaar. Er wordt gespeeld in drie leef tijdsgroepen, te weten tot en met 12, tot en met 15 en tot en met 19 jaar. De wedstrijden beginnen om halfelf in zaal Rehoboth. De prijzen worden uitgereikt om ongeveer half zes. Inschrijven is mo gelijk bij J. Koolhoven, telefoon 01184-61601 tot vrijdagavond 29 no vember acht uur. HQNDENEXAMENS De Rottweiler werkgroep Zeeland houdt zondag 24 november haar halfjaarlijkse elementaire gehoor zaamheids-examens voor honden van verschillende rassen. De exa mens beginnen om halftien op het oefenterrein tussen Oudeland en Baarland (het voormalig voetbalveld). Aansluitend is er een proefexamen van de IPO (hondensport). Belang stellenden zijn welkom en kunnen op deze dag ook meer informatie krijgen over de verschillende cursussen zo als de puppy-cursus, verkeerszekere hond, speurhond en dergelijke. Voor informatie kan men bellen naar Marja van de Han, telefoon 01192-2075. VOLKSPETITIONNEMENT Het Interkerkelijk Comité Tweezij dige Ontwapening houdt donderdag 21 november om acht uur een bijeen komst in het verenigingsgebouw Ons Huis in Meliskerke. De landelijke iCTO-voorzitter, mr Janssen van Raay, spreekt dan over het onderwerp „Had het volks petitionnement enige zin?" THEATERORGELCONCERT Vrijdag 22 november geeft Peter Lish een concert op het theaterorgel. Zijn programma omvat selecties van films, shows, musicals en herin neringen aan de Tower Ballroom in Blackpool, waar hij in de zestiger ja ren werkte als manager en organist. KOOKGROEP Buurthuis de Paraplu in Vlissingen start maandag 25 novmeber met een kookgroep. De bedoeling is dat men kan meehelpen een gerecht klaar te maken en dat gezamenlijk op te eten. Het begint om zeven uur. JONGERENDAG Vrijdag 22 november is er een jon gerendag in de Paraplu met onder meer muziek, dans, sport en spel. Zo is er om twee uur een tafelvoetbal toernooi, om halfdrie een muzie kworkshop en om acht uur een disco met medewerking van de disc-jockey Lady Diane en Lucille. ALEX d'ELECTRIQUE Donderdag 21 november speelt de theatergroep Alex d'Electrique in 't Beest te Goes. De voorstelling vindt plaats m het kader van de jongeren week die in 't Beest is georganiseerd. „Schokland" heet de nieuwe voorstelling van de 3 Alexen, een ab surd theaterspektakel, waarin op vi sueel lugubere wijze het verhaal wordt verleid over een sanatorium op Schokland waar de geneesheer-di- reckteur en zijn enige patient al 5 jaar zitten te wachter? op de nieuwe psy chiater. Als er uit W»t schijnbare mets een man zich in de dijk van Schok land boort, wordt hij binnengehaald als de lang verwachte psychiater. De man blijkt echter te worden ge zocht door agenten van de staatsvei ligheidsdienst vanwege een moeilijk te omschrijven misdrijf. Grappen en grollen, een antieke centrifuge, geen middel wordt onbeproefd gelaten om hun cynische kijk op het leven uit te dragen. Aanvang 21.00 uur, toegang gra tis. SACRED DANCE Zaterdag 30 november kan men in de Breestraat 27 kennis maken met Sacred dance. Bij deze dansvorm gaat het niet zo zeer om het perfect uitvoeren van de dansen als wel em het beleven van de dans en muziek „van binnenuit". Door het gebruik van oervormen en symbolen kan deze manier van dansen leiden tot een „bewuster beleven van kracht en diepten in ieder afzonderlijk en met elkaar". REUMA Vrijdag 22 november houdt J. Marteijn van de afdeling Walcheren van het Rode Kruis een lezing voor de reumapaüentenveremging. Onder meer is délilm Zeeland Boot te zien. De lezing vindt plaats m de Stenge in Heinkenszand en begint om acht uur. De film is gemaakt door de vroe gere Souburgse huisarts Van Bockel en gaat over een vakantiereis van bedlegerige patiënten met het hospi taalschip Henri Dunant. Dit alles is gratis toegankelijk. WOONLASTENKOMITEE Het Woonlastenkomitee Vlissingen vergadert donderdag 21 november om halfacht in het welzijnscentrum Bachten Komme. De agenda vermeldt onder meer het eisenpakket Woonlasten Overleg Nederland, het Zeeuws Overlegplat form voQr de woonconsument en de invoering van het normkostensys teem BINGO Dinsdag 26 november is er in het dienstencentrum Bachten Reede een bingo-avond. Het begint om halfacht. Kaarten zijn 's middags verkrijg baar aan de zaal. GEMEENTERAADSVERKIEZING De PvdA houdt zaterdag 23 no vember een voorlichtingsbijeenkomst voor buitenlanders over de gemeen teraadsverkiezingen. Daarvoor mo gen dit jaar voor het eerst ook buiten landers, die minimaal vijf jaar in Ne derland wonen, hun stem uitbrengen. De bijeenkomst is om drie uur in het Anker Onder meer komen er wethouders, gemeenteraadsleden en afdelingsbestuurders van de PvdA om het een en ander te vertellen. BIOLOGISCH TUINIEREN Het Baanlozenprojekt Biologisch Tuinieren in Vlissingen gaat z'n tweede seizoen in. De deelnemers aan dit project hebben een halve hectare grond tot hun beschikking, waar ze op milieuvriendelijke wijze hun eigen groenten verbouwen. Dit betekent: geen kunstmest, geen che mische bestrijdingsmiddelen. Baanlo- zen die interesse en tijd hebben om op dergelijke wijze een stukje grond te bewerken, kunnen voor meer in formatie bellen naar 01184-16084, na zeven uur 's avonds (vragen naar Jaap) De KruisPolis is de volledige èn voordelige ziektekostenverzekering van Zilveren Kruis VGCN, Nederlands grootste particuliere ziektekostenverzeke raar die rechtstreeks werkt en zonder winstoogmerk. Via deze coupon of via het gratis telefoon nummer 06-0444 kunt u informatie aanvragen en een I vrijblijvende, persoonlijke offerte. Van Zilveren Kruis VGCN mag u meer verwachten. Naam: Adres: Postcode: Telefoonnr.: M DV Plaats: vrouw 12 04 Geboortedatum man: I Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoord- 1 nummer 10001, 2200 VB Noordwijk, geen postzegel. U kunt ook even langs komen op onze regiokantoren: Middelburg, Achter de Houttuinen 8;Terneuzen, Vloos- wijkstraat 14; Zierikzee, Havenpark 27. J

Scheldebode | 1985 | | pagina 13