Na 55 jaar ook vrouwen aan het biljarten Kruitmolen dit weekeinde Jongerenweek in 't Beest vol veren en vachten Recht op nabestaan houdt thema-avond over rouwen Dansz zaterdag voor het eerst op de planken Nieuwe Scène geeft haar visie op de oecumene Rayonkantoor PZEM geheel vernieuwd Zeeland helpt Nepal HELPT NEPAL Klap op klap Het Buut is ook voor volwassenen Ontmoetings avond COC Bazar Sociale werkplaatsen zijn professioneel alternatief Allergie Speelgoed beurs Wie vond valkparkiet Rommelmarkt Verkoping en boekenbeurs Eetavond SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 309 GIRO 7475 MIDDELBURG VLISSINGEN - Van de voorzitter en de caféhou der moet je altijd winnen. Dat is een ongeschreven wet bij de biljartvereniging A.B.C. in Vlissingen, die deze maand haar vijfenvijftigjarig bestaan viert. Zoals dat traditie is bij biljartverenigingen, gebeurt dat door middel van een nederlaagtoernooi tegen bevriende clubs. Café MIDDELBURG - De Klein- dierenverfjniging Walcheren in Middelburg houdt in het weekend van 15-17 november weer 'naar jaarlijkse kleindie- rent-entoonstelling, de „Delta show" in de Kruitmolen. Be zoekers krijgen dit jaar vee.'i te zien. Door inzenders uit, heel Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland en België is een record aantal die-ren inge schreven. Meer dan 1500 ras dieren zijn te zien in de Kruit molen, verdeeld over 161 grote hoenders, 392 dwerghoenders, 11 sier vogels, 34 watervogels, 543 sierduiven, 372 konijnen, 6 cavia's, 6 kleurmuizen, 3 ham sters en 7 gerbils. Bij de hoenders ziet men de reuzehoenders Jersey Giants tot aan de kleine Java's en Vechtkrielen. In de sierduiven ziet men bij de kroppers de grote Oud Duitse Kropper, maar ook de kleine parman tige Afrikaanse Meeuw. Bij de konijnen zijn natuurlijk de Vlaamse Reus en het Pooltje te vinden, maar ook konijnen met een bijzondere haarstruc- tuur zoals het Angorakonijn en het Voskonijn. Er zijn ook mooie fazanten in verschillende kleuren inge schreven en bij de watervogels diverse eendenrassen en ook de grote Keizerganzen. Een speciale hoek van de hal is hiervoor ingericht. Een jury bestaande uit 19 keurmeesters zal de ingezonden dieren be oordelen. Voor de eigenaars van de kampioenen zijn ere prijzen beschikbaar gesteld door de Minister van Land bouw en Visserij, de commis saris der Koningin in Zeeland, de gemeentebesturen op Wal- cheren en het bedrijfsleven. Als sociale attractie is dit jaar ook de reptielenzoo Iguana op de Delta-show aan wezig. De show is geopend op vrijdag vanaf half negen tot halfelf, zaterdag van elf tot negen uur en zondag van elf tot vijf uur. GOES - Vrijdag 15 november gaat in 't Beest te Goes de jon gerenweek van start. Tijdens de jongerenweek worden tal van activiteiten gehouden die allen in het teken staan van jeugd werkloosheid en jongerencultuur. Er is deze week van alles te zien en te doen: muziek, video, een jongeren-info markt, een workshop popmuziek, een modeshow en dergelijke. De week wordt begonnen met een optreden van het Rot terdamse Trio Cor Witjes, ge- specialieerd in smartlappen. Zij spelen de belangrijkste „tear-jerkers" van de afgelo pen 30 jaar: van „Manuela" van Jaques Herb tot „When Doves Cry" van Prince. Gloed vol gespeeld, maar wel met een knipoog. Tevens is er deze avond een modeshow van het Rotter damse werkprojekt La Dolce Vita, waarin zij gedurende een halfuur hun creaties tonen. Muzikaal wordt de avond ver der omlijst door het Vlissingse straatmuzikanten Duo Top 100, die een overzicht geven van de belangrijkste hits uit de jaren '60. Het duo bestaat uit Jaap van Boven en Peter Snij kers. Zij spelen onder an dere: „Doo Ran Ran", „the Lo comotion" en „Papa was a Rolling Stone". Aanvang acht uur, toegang gratis. MIDDELBURG - De actie „Zeeland helpt Nepal" heeft als een van de middelen om geld bijeen te brengen ter on dersteuning van het Unicefon- derwijsproject in West-Nepal wenskaarten gemaakt, die te koop worden aangeboden. Op de voorzijde van de kaarten is de kleurenfoto van een Nepa- lees jongetje afgedrukt. Hij maakt het Namaste-gebaar. Namaste is een algemene begroeting voor iedere gele genheid, ook bijzondere en kan tevens een gevoel van dank weergeven. De kaarten zijn gemaakt van handgeschept papier dat volgens oude Nepalese tradi ties door boerenfamilies wordt gemaakt van de bast van de A.B.C. viert het elfde lustrum De vereniging die A.B.C. de grootste nederlaag toebrengt, wovdt winnaar. Het toernooi is ni'i in volle gang. De jubileum viering wordt besloten met een grote feestavond in het paviljoen de Kanovijver op vrijdag 13 december. Daar worden dan ook de prijzen van hét nederlaagtoernooi uitge reikt en is er een receptie. „We zijn er best trots op dat onze club al zo lang bestaat", vertelt voorzitter Kees Ver hoef. „Temeer daar er de laat ste tijd al verschillende clubs zijn opgeheven door gebrek aan leden. Daar hebben wij gelukkig nog geen klagen over. Onze vèreniging telt ge middeld zo'n twintig leden, momenteel zijn het er precies zeventien. We proberen de competitie voor elk. lid aan trekkelijk te houden door ook te letten op het moyenne, zodat iedereen gelijke kansen heeft." Er is dit jaar een aantal nieuwe leden bijgekomen, maar er zijn ook acht leden die de club al meer dan vijftien jaar trouw zijn en zelfs één lid, Leo Damen, die al meer dan dertig jaar bij de vereniging hoort. Hij heeft in die jaren zijn sporen wel verdiend en is nog altijd de beste speler van A.B.C. Vanaf 1937 was A.B.C. gevestigd in een café in de binnenstad van Vlissingen, maar begin dit jaar is men verhuisd naar de Kanovijver. Kees: „Hier hebben we ook een gezellige ruimte, want dat is voor ons erg belangrijk. We zijn echte recreatiespelers en hoewel het er bij een wedstrijd best eens om kan spannen, is voor ons nog altijd het belang rijkst dat we plezier aan onze sport beleven. Een avondje biljarten is zo echte ontspan ning. Wij voelen ons niet thuis in een kille biljartzaal waar je een speld kunt horen vallen. Bij ons mag de muziek gerust aan staan en we lusten tussen de partijen door ook graag een potje bier." De biljartvereniging A.B.C. speelt het hele jaar door, in te genstelling tot de meeste bil jartclubs dié in de zomer zo'n twee maanden rust houden. „We spelen een onderlinge competitie en ook wedstrijden tegen andere clubs", aldus Verhoef. „Vroeger waren we ook lid van de bond, maar daar zijn we van afgestapt Er gaat te veel tijd in die bonds wedstrijden zitten en je moet vaak nogal ver van huis om mee te kunnen doen." Er is natuurlijk in die 55 jaar wel het een en ander ver andert bij A.B.C. De oprichters maakten er indertijd een se rieuze zaak van met een groot aantal regels en strenge straf fen als men niet tijdig kwam opdagen voor de wedstrijden. Misschien was dit laatste er wel de oorzaak van dat de le den zelfs een keer een dag te vroeg op een wedstrijd ver schenen en daar tevergeefs op MIDDELBURG - De Cen trale voor Pleegzorg Zeeland heeft in het kader van haar wervingsactiviteiten donder dag 28 november de theater productie „Klap op klap" op het programma staan. Het «tuk begint om acht uur in het Minitheater aan de Verwerij- straat. Het optreden gaat over kin dermishandeling en wordt ge speeld door Ineke Brinkman. „Klap op klap" werd opge bouwd uit verschillende rap porten over een ware gebeur tenis in Duitsland. Na afloop is er gelegenheid tot discussie onder leiding van medewerkers van de Vereni ging Kindermishandeling. Er is een beperkt aantal kaarten beschikbaar die men kan bestellen tot 21 november bij de Centrale voor Pleegzorg, Londensekaai 39 in Middel burg, telefoon 01180-28555. hun tegenstanders wachtten. De contributie werd bij de oprichting gesteld op 35 cent per week, met die bepaling dat werklozen niet geroyeerd zou den worden als ze niet op tijd hun contributie konden beta len. Inmiddels is de contribu tie tachtig gulden per jaar. Ook is er een poedelpot, waarin men telkens als men bij een beurt geen enkel punt heeft behaald, vijf cent moet gooien. Aan het eind van het jaar is het dan potverteren. Wat de vroegere bestuur ders zeker ook niet hadden kunnen denken, was de moge lijkheid dat er vrouwen lid zouden worden van de biljart vereniging. Biljarten was im mers een echte mannensport. Tot voor kort werden vrouwen dan ook niet eens toegelaten bij A.B.C. Men ging er van uit dat die niet eens zouden weten hoe ze de keu moesten vast houden. Nu is er één vrouwe lijk lid. De mannen van A.B.C. hebben haar helemaal geac cepteerd, maar in wedstrijden tegen andere clubs levert het nogal eens moeilijkheden op, omdat er altijd mannen zijn die nu eenmaal slecht van een vrouw kunnen verliezen. VLISSINGEN - Het Vlis singse club- en buurthuis Het Buut presenteert dinsdag 19 november activiteiten die ge organiseerd worden door de deelgroep volwassenenwerk. Het aanbod van het buurthuis, waarbij veel rekening wordt gehouden met de vragen en wensen van de buurtbewo ners, heeft de laatste jaren nogal een verandering onder gaan. Er is een duidelijke ver schuiving gekomen van cur sussen naar clubs en buurtac- tiviteiten. Tijdens de open ochtend kan men kennis maken met de mannenkookclub, de klaver- jasclub, gym voor ouderen, volksdansen, kantklossen, klussencursus voor vrouwen, patroon tekenen en alternatief koken. Ook worden er werkstuk ken verkocht die tijdens de creatieve morgen zijn ge maakt. Het Buut is dinsdag open van halftien tot twaalf uur. laurierstruik, zodanig dat het ecologisch evenwicht in de bossen van Nepal niet ver stoord wordt. De prijs van de kaarten is vastgesteld op twee gulden. De opbrengst komt volledig ten goede aan de actie „Zeeland helpt Nepal". MIDDELBURG - De jonge rengroep van het COC Wal cheren houdt zaterdag 16 no vember een jongeren ontmoe tingsavond. Het COC wil met deze avond homosexuelen tot en met 25 jaar de mogelijkheid geven om met elkaar in een ongedwongen sfeer in contact te komen. De avond begint om acht uur in het pand van de jonge renbeweging op de Dam 12-14 in Middelburg. De toegang is gratis. Voor meer informatie kan men bellen naar Carel en Marcel op het nummer 01184- 11641. MIDDELBURG - „Een professioneel alternatief" is de titel van de brochure die de Sociale Werkvoorziening Zeeland ter ge legenheid van het dertig jarig bestaan heeft uitgegeven. De so ciale werkvoorziening begon dertig jaar geleden in onbewoon baar verklaarde woningen en ook een oud station en een voor malig lijkenhuis dienden als huisvesting. Uit de brochure blijkt wel wej iedereen die voor zijn of dat de situatie nu heel anders is. De werkvoorziening heeft nu tien vestigingen waar in totaal 1700 gehandicapten mannen en vrouwen hun da gelijks brood verdienen. Tien naar de eisen van deze tijd in gerichte gebouwen met mo derne machines en gereed schappen. De sociale werkvoorziening in Zeeland bestaat uit vijf be drijven. In grote lijnen kan het pakket werkzaamheden dat binnen deze bedrijven wordt verricht worden uitgesplitst in industriële activiteiten, civiel technische werken, kwekerij en hoveniers werk, admini stratief werk, automatisering en drukkerij. Deze grote verscheidenheid in werkzaamheden biedt vrij- OOST-SOUBURG - De handwerkgroep van het dien stencentrum Bachten Poorte houdt donderdag 21 november een bazar. De bazar begint om half twee in de grote zaal van Bachten Poorte. Van het geld, dat de bazar opbrengt wordt steeds nieuw materiaal gekocht, zodat de handwerkgroep door kan blij ven draaien. Een deel van de opbrengst gaat ook naar een goed doel, zo kregen verleden jaar de kan kerbestrijding en de hart stichting ieder vijfhonderd gulden. haar beroepsuitoefening is aangewezen op de sociale werkvoorziening, de mogelijk heid een zinvolle dagtaak te vinden. Particulieren, bedrijven en overheid kunnen met de meest uiteenlopende opdrachten bij deze Zeeuwse Sociale Werk voorziening bedrijven terecht en de eigen producten van de verschillende bedrijven vin den hun weg soms tot ver over de landsgrenzen. MIDDELBURG - Stichting Mediaan in Middelburg houdt op woensdag 27 november een thema-avond over het onder werp „allergie". De in Middelburg geves tigde huisarts J. Wortelboer zal dit onderwerp vanuit de anthroposofische achtergron den behandelen. De avond begint om acht uur in de Breestraat 27. MIDDELBURG - De werkgroep „Recht op nabestaan" houdt dinsdag 19 november om acht uur de laatste van de drie bijeen komsten over rouwen en nabestaan in de aula van de Zeeuwse bibliotheek. De bijeenkomst kan ook afzonderlijk worden be zocht. Deze keer draait men de film „De plotselinge eenzaamheid van Konrad Steiner". Na een korte inleiding over de inhoud en het waarom van de film volgt men in deze speelfilm van de Zwitserse re gisseur Kurt Gloor de strijd van een man die door het overlijden van zijn vrouw plotseling alleen komt te staan. Hij zoekt een weg om verder te gaan en ontmoet door allerlei omstandigheden veel tegenstand. Na afloop van de film is er nog gelegenheid voor een korte discussie hierover. Ook is er deze avond een in formatiestand met folders, brochures en boeken over het onderwerp rouw en nabe staan. Verder kan men inlich tingen krijgen over de opzet en de activiteiten van de Wal- cherse werkgroep „Recht op nabestaan". De avond is niet alleen be doeld voor weduwen en we duwnaars, maar ook voor pro fessionele en vrijwillige hulp verleners en mensen die als familielid, buur, collega, vriend of kennis in contact ko men met mensen die zeer na bij iemand door de dood heb ben verloren. Voor meer informatie over de avond en over de activitei ten van de werkgroep kan men terecht bij het secreta riaat van Fiom-Zeeland, Var- kensmarkt 1 in Middelburg, telefoon 01180-27311. MIDDELBURG - Zaterdag 16 november geeft het enige Zeeuwse balletgezelschap Dansz zijn eerste voorstelling in de Schouwburg in Middel burg. Dansz is een groep die in september 1984 is opgericht door enkele enthousiastelin gen die vonden dat het aan de belangstelling voor ballet in onze provincie wel wat ont brak. Okke Verstrenge, voorzitter en lid van Dansz: „In Zeeland is op balletgebied geen enkele traditie. Daarom zijn wij vorig jaar gestart met een groep van vergevorderde amateurs, om hen de kans te geven toneeler varing op te doen en zich aan het publiek te presenteren. In eerste instantie natuurlijk aan het Zeeuwse publiek maar daar hoeft het wat ons betreft niet bij te blijven". De groep wil zich niet vast pinnen op één genre, maar verschillende stijlen beoefe nen. Het accent ligt wel enigs zins op de jazzdans. In het programma „Joint Ventures" dat zaterdag te zien is komt men verschillende stemmingen tegen. Zo is er een klassiek-komische dans: „Clowns" op muziek van Pro kofiev, een punkstuk, een mo dern abstract dans en jazz- dansen met muziek van onder andere Prince, Viola Wills en The Nomads. Kaarten voor deze voorstel ling zijn verkrijgbaar bij het V.V.V.-kantoor in Middelburg en 's avonds aan de zaal. De voorstelling begint om kwart over acht. VLISSINGEN - Zaterdag 16 november houdt Speel-O- Theek Paauwertburg haar jaarlijkse speelgoedbeurs. De verkoop van het speel goed is tijdens de openingstij den van de speel-o-theek van halfelf tot halféén. De speel-o- theek is gevestigd in het buurthuis de Paraplu. Speelgoed om te verkopen kan ingeleverd worden op vrijdag 15 november van half- acht tot half negen. Van de op brengst komt dertig procent ten goede aan de speel-o- theek. Voor inlichtingen kan men bellen naar het nummer 01184- 15222. OOST-SOUBURG - De fa milie Naaktgeboren uit de El zenstraat 12 in Oost-Souburg is bijzonder ongelukkig. Hun geliefde grijze valkparkiet is weggevlogen en al enige we ken spoorloos. Nog eenmaal is hij gezien, maar het is niet ge lukt hem te vangen. Iedere avond gaat de heer Naaktgeboren door Souburg op zoek naar de vogel. „Het is een zeer bijzondere vogel en we zijn erg aan hem gehecht", vertelt hij. „Hij noemt de hele familie bij de voornaam, fluit mee met alle sterreclames en gaat zelfs met ons onder de douche. Mocht iemand hem gezien hebben, laat hij dan toch contact met ons opnemen." WEST-SOUBURG - Zater dag 16 november houdt buurt huis Marnix/Aldegonde een rommelmarkt en fancy-fair. De markt is bedoeld om geld bijeen te krijgen voor de aan schaf van een nieuwe geluids installatie. De oude installatie werd onlangs gestolen. Er is de hele dag wat te doen, van tien uur 's morgens tot midder nacht. Naast de rommelmarkt zijn er tal van spelletjes als rad van avontuur, accu tillen, ballen gooien, stedenspel en dergelijke. 's Avonds is er vanaf acht uur bingo. VLISSINGEN - De Interna tionale Nieuwe Scène treedt donderdag 14 november op in de oude Scheldesmederij in Vlissingen. Zij speelt daar het stuk „Teledeum" van Albert Boadella. Het publiek komt terecht in een televisiestudio waar een repetitie plaats vindt voor de opname van een oecumenische conferentie. De conferentie wordt bijgewoond door verte genwoordiger van verschil lende kerken: een Jehova, een Mormoon, een Anglikaan, een Rooms-katholiek, een Protes tant. De repetitie wordt geleid door een onzichtbare maar na drukkelijk aanwezige t.v.-re- gisseur. De regisseur stuurt de hele conferentie. Hij geeft aanwijzingen in welke rich ting gebeden moet worden, re kening houdend met de came ra-posities. Alles zou rimpelloos verlo pen, ware het niet dat het kleinste detail aanleiding geeft tot eindeloos gekibbel tussen de verschillende kerk- vertegenwoordigers. De uit zending van de conferentie zal maar 50 minuten duren. Het publiek wordt er door de re gisseur op gewezen dat de re petitie iets meer tijd in bèslag zal nemen. Voor alles is hét een techni sche repetitie en mensen uit het publiek die te nauw zou den betrokken zijn bij be paalde religies worden dan ook verzocht zich te onderwer pen aan deze omstandigheden. De voorstelling begint om halfnegen. MIDDELBURG - Zaterdag 16 november is er in het Zui derbaken in Middelburg een christelijke boekenbeurs en een verkoping van Woord en Daad en Z.O.A. Vluchtelin genzorg. Men vindt er onder meer tweedehands kleding, speel goed en bloemen. Ook zijn er cadeau-artikelen verkrijg baar, waarvan veel uit de derde wereld. De opbrengst van deze ver koping besteedt Woord en Daad aan medische hulp op Haïti en Z.O.A. aan vluchte lingenhulp in Zuid-Oost-Azië. De beurs begint om twee uur. VLISSINGEN - Zaterdag 16 november houdt het COC Walcheren een eetavond voor homoseksuele mannen en vrouwen. De bedoeling van deze avond is om met elkaar in ge sprek te komen zowel tijdens als na de maaltijd. Op het menu staat kip met kerrie en rijst. De maaltijd wordt geserveerd om zeven uur. Men kan zich tot en met vrijdag 15 november telefo nisch opgeven op de nummers 01184-70840 of 01184-11641. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllilllllllllllllllllllllllllimil MIDDELBURG - Deze week is het geheel gerenoveerde en deels gerestaureerde rayonkantoor van de PZEM aan het Molenwater in Middelburg heropend. De officiële opening werd verricht door ir. Sisouw de Zilwa, de directeur van de PZEM.

Scheldebode | 1985 | | pagina 9