Slecht werkman geeft materiaal altijd de schuld Goed gereedschap is het halve werk Handgereedschap Tangen Passen en meten Schildergereedschap Elektrisch gereedschap Accessoires woensdag 13 november 1985 pagina 7 „Een slecht werkman geeft altijd de schuld aan zijn getuig", zegt een oud Hollands spreekwoord. Een goed werkman zal de oorzaak van een slecht werkresultaat waarschijnlijk bij zichzelf zoeken. Begrijpelijk, want het gereedschap zelf bepaalt niet hoe er wordt gewerkt, dat doet de gebruiker van dat gereedschap. En helaas gebeurt het nog al eens, dat er wordt 'gehamerd' met een nijptang en 'gebeiteld' met een schroevendraaier. Daarom bekijken we in dit artikel welk basisgereedschap een doe-het- zelver in huis moet hebben en hoe hij dat voor zijn knutselklussen moet gebruiken. In bijna iedere familie komt wel iemand voor, die geboren is met de zogenaamde 'gouden handjes'. Dat zijn de handige jongens die alles zelf kunnen: van een stekker repareren tot de complete verbouwing van een huis. En met die handjes hebben ze al heel wat geld uitgespaard voor hun opdrachtgevers. Het gereedschap dat zij gebruiken, is vaak zeer uitgebreid en gespecialiseerd en past niet in een gewone gereedschapskist. Wanneer we zulke doe-het-zelvers als voorbeeld zouden nemen, voor de aanschaf van ons basisgereedschap, dan zouden we veel te hoog grijpen en zeker te duur uitkomen. Beginnende doe-het-zelvers moeten beginnen bij het begin, ook wat de aanschaf van gereedschap betreft. Voor elk vakgebied zijn verschillende soorten gereedschap beschikbaar. Gereedschap voor houtbewerking, metaalbewerking, elektronisch gereedschap, gereedschap voor het sanitair en schildergereedschap. Uit al deze soorten hebben we die stukken gereedschap gekozen, die voor een basisset onmisbaar zijn. Allereerst zullen we het handgereedschap behandelen. De hamer is een veelzijdig stuk gereedschap dat meestal als eerste wordt aangeschaft. De klauwhamer is zeer praktisch doordat spijkers die met de ene zijde van de hamer in het hout zijn geslagen, er met de andere zijde weer uitgetrokken kunnen worden. Bij de koop moet men er op letten, dat de kop goed op de steel is bevestigd, bij voorkeur met een wig. De houten stelen behoren van het sterke essehout te zijn. Maar er zijn ook mooie hamers met lichtmetalen stelen en onverbrekelij ke kop/steelverbindingen. Het is in ieder geval belangrijk, dat de hamer goed in de hand ligt. Dat bepaalt voor een deel de keuze van een bepaald type, want de kwaliteiten ontlopen elkaar niet veel. Bij het slaan moet men er voor zorgen dat de steel aan het eind wordt vastgepakt, dat geeft de meeste slagkracht. Wordt de „baan" (het stompe eind van de kop) op den duur rond, in plaats van vlak, dan is de hamer gevaarlijk, omdat de kans op afglijden tijdens het slaan groter wordt. Een schroevendraaier moet men gebruiken voor het in- en uitdraaien van schroeven. Heel vaak wordt hij echter misbruikt voor andere karweitjes. Schroevendraaiers met een gewone bek (voor schroeven met een gleufkop), zijn het meest gangbaar. Maar tegenwoordig wordt er ook steeds meer gewerkt met kruiskopschroevendraaiers (voor schroeven met een kruiskop). Het is noodzakelijk dat men verschillende afmetingen in huis heeft, bijvoorbeeld punt 1 tot en met 3. Voor het zwaardere schroefwerk is de ratel- of bolschroevendraaier heel handig. Daarmee kan men meer kracht zetten en er worden verwisselbare schroefstiften van verschillende afmetingen bijgeleverd. Onmisbaar is ook een priem. Als hij zijn voorbereidend werk heeft gedaan, wordt het schroeven een stuk eenvoudiger. Om goed uit de voeten te kunnen met die allereerste gereedschapsset, zijn er ook tangen nodig. Met de nijptang kunnen allerlei zaken stevig worden beetgepakt. Verder is zij geschikt voor het uittrekken van spijkers en nagels, het spannen van ijzerdraad en het doorknippen van zacht ijzerdraad. (Voor het doorknippen van staaldraad wordt een speciale kniptang gebruikt). De waterpomptang is door haar verstelbare bek bruikbaar voor werkzaamheden op het gebied van kranen, waterleidingen, verwarmingsbuizen en afvoeren (bij onvoldoende deskundigheid moet voor dit soort werkzaamheden altijd de hulp van een vakman worden ingeroepen). Moeren losdraaien met de waterpomptang is niet aan te raden, omdat ze daardoor bijna zeker beschadigen en afronden. Een soort 'drie-in-een-tang' is de combinatietang, de naam zegt het al. Het is een kruising tussen de platte tang, de nijptang en de waterpomptang. Zij is geschikt voor het stevig vastgrijpen van dingen met een niet te grote doorsnee en voor het uitdraaien van beschadigde schroeven. Daarnaast kan de afknijpschaargebruikt worden voor het werk dat voor de gewone nijptang te zwaar is. Omdat er af en toe wel eens een stekker vervangen moet worden of een lamp worden opgehangen, is het prettig om ook een afstriptang en een rondbektang aan de basisuitrusting toe te voegen. De eerste om isolatie veilig van de koperen stroomdraad af te strippen, de tweede om de draad in de gewenste vorm te buigen. Om bij hout- en ijzerbewerking de materialen op maat te maken, zijn zagen de eerste hulpmiddelen. Voor het afkorten van hout, denken we aan een handzaag met een lengtemaat van ongeveer vijftig centimeter en een verfijnde vertanding. De kapzaag, die een fijnere vertanding heeft dan de handzaag, leent zich goed voor het precieze zaagwerk, bijvoorbeeld het maken van houtverbindingen. Deze zaag wordt veelal gebruikt in combinatie met een verstekbak. Wanneer men in metaal wil zagen, moet men de ijzerzaag ter hand nemen. Het bekendst is de beugelzaag met verwisselbaar zaagblad. Voor het werk dat 'op de centimeter nauwkeurig' moet worden uitgevoerd, is een duimstok of een rolmaat onmisbaar. In de praktijk blijkt de rolmaat over het algemeen wat handiger in gebruik. Het is aan te raden, er een te nemen die een lengte heeft van drie meter en is voorzien van een stopknop. Een ander meetapparaat dat altijd van pas komt, is het waterpas. Op het gebied van sleutels is er heel wat in de handel te koop. Ze worden gebruikt om moeren en bouten vast of los te draaien. Er kan gewerkt worden met steeksleutels of ringsleutels. Ook handig is de verstelbare moersleutel die een hele reeks 'vaste sleutels' kan vervangen. Het gereedschap waarvoor de beginnende doe-het-zelver in zijn gereedschapskist zeker een plaatsje moet inruimen, is de steekbeitel. Daarmee worden alle mogelijke gaten en sleuven uitgestoken, bijvoorbeeld voor deursloten en scharnieren. Het is aan te bevelen om twee verschillende breedtes te kopen, één van ongeveer 18 mm en één van 6 mmm. De beitels met een slagvaste kop kunnen samen met een hamer worden gebruikt. Wie van plan is om in de toekomst zelf vloerbedekking te gaan leggen of zelf wil behangen, kan voor het snijwerk een o zo handig, maar ook gevaarlijk (het is vlijmscherp) stanlymes aanschaffen. Er is altijd wel iets in huis dat een nieuw likje verf kan gebruiken. En soms is een fikse schilderbeurt nodig. Om die kleine en grote klussen netjes te kunnen doen, is goed schildergereedschap nodig. Voor het verwijderen van oude verflagen kan het beste een verfkrabber worden gebruikt (in combinatie met een verfföhn of een afbijtmiddel). Daarnaast is een schrapertje makkelijk, om bijvoorbeeld droge verspatten te verwijderen. Oneffenheden of gaten in het te schilderen oppervlak kunnen meestal goed worden bijgewerkt met kit of een vulmiddel. In het laatste geval is het nodig dat men een plamuurmes bij de hand heeft. Schuurpapier is nodig om alles - na de grondverflaag - mooi glad te schuren. Het schilderen wordt uiteraard met een kwast gedaan. Hoewel, voor grote oppervlakken is het handiger om een verfroller te gebruiken. Kwasten en verfrollers zijn er in verschillende soorten en maten. Het is raadzaam dat men voor een juiste materiaalkeus de vakhandelaar om advies vraagt. Wil men de kwasten in een soepele conditie houden, dan is de kwastenhouder een uitkomst. Goed uitgespoelde kwasten die hierin worden opgeborgen, blijven zacht en schoon. De kwasten hangen vrij van de bodem in de terpentinedamp, daardoor blijven de haren recht en komt er geen vuile neerslag tussen. De basisuitrusting voor de doorsnee doe-het-zelf-klussen lijkt nu compleet. Maar wat nog ontbreekt, is het elektrische gereedschap. Als we het daar over hebben, denken we gelijk aan een boormachine. De juiste machine uitkiezen, is niet eenvoudig als men de vele aanbiedingen in de winkels ziet. Het beste kan men een apparaat van een vertrouwd merk nemen. Voordat men echter tot de koop overgaat, moet men zich afvragen voor welke karweien de boormachine gebruikt zal worden. Gaat het alleen om af en toe boren in zachte materialen Of om regelmatige boorwerkzaamheden in beton en staal? Ook de vraag of men later monteerbare hulpstukken wil bij kopen, is een aankoopbeslissende factor. In de laatste twee gevallen kan men beter een stevige klopboormachine kopen met een vermogen van minimaal 400 Watt. Is de machine ook nog rechts- en linksdraaiend en kan het toerental traploos geregeld worden (van nul naar het maximum dan kan men er ook schroeven mee in- en uitdraaien en zonder schade gaten boren in glad metaal of tegelwerk (sommige „omkeerbare" boormachines kunnen niet in combinatie met hulpstukken worden gebruikt, let daar op). Uit het oogpunt van veiligheid is het belangrijk dat men controleert of de boormachine goed is geïsoleerd en een beveiliging heeft tegen overbelasting of oververhitting. Om te kunnen boren heeft men aan een boormachine alleen niets. Uiteraard is het nodig dat men ook beschikt over een redelijke sortering hout-, metaal- en steenboren van een verschillende boorbreedte. Zo'n set boren kan verder worden uitgebreid met:'rubber steunschijf met poetsvacht en een aantal schuurschijven; enkele staaldraadborstels voor het ontroesten van voorwerpen; raspen en frezen voor hout- en metaalbewerking. Uit de verschillende hulpstukken die van de boormachine een veelzijdig apparaat maken, zou men de volgende keus kunnen maken: de vlakschuurmachine als men veel en langdurig moet schuren; de decoupeerzaag voor het fijnere houtbewerkings- of meubelmakers werk; de elektrische schaaf. Hoewel nog wel in de handel verkrijgbaar, is de combinatie: boormachine hulpstukken, niet meer zo gewild. In veel gevallen kan men voor bijna dezelfde prijs een stationaire machine, met een eigen motor, aanschaffen. Een stuk elektrisch gereedschap dat de laatste tijd sterk in opmars is, heet de verfföhn. Hiermee wordt verf afkrabben een waar genoegen. Tenslotte willen we er nog op wijzen, dat tegenwoordig bij zeer veel bouwmarkten de mogelijkheid bestaat om professioneel gereedschap te huren. Misschien een goede tip om het eerst daar eens mee te proberen, voordat in de buidel wordt getast voor een eigen apparaat.

Scheldebode | 1985 | | pagina 23