Een 'winterklaar' huis houdt wind en water buiten de deur Wat een nieuwe winter brengt, is niet altijd te voorzpellen. En als er al aanwijzingen zouden zijn, dat het een 'strenge' of een 'zachte' wordt, dan is het nog maar de vraag of het allemaal uitkomt. In ieder geval nemen we wat onszelf betreft, genoeg maatregelen en zorgen we er voor, dat we er warmpjes bij lopen als de eerste gure stormen ons om de oren waaien. Maar hoe staat het met het huis waarin we wonen Is dat ook klaar voor de winter of wordt het gewoon aan zijn lot overgelaten Tocht Rammelen Verwarming De illustraties zijn beschikbaar gesteld voor de VEGIN (Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland). woensdag 13 november 1985 pagina 5 Huizen hebben onderhoud nodig, dat is een bekend gegeven. Lopen we op een nazomerse dag door de stad, dan zien we heel wat schilders aan het werk. Vooral het houtwerk krijgt dan een nieuw jasje, zodat de grillen van de winter er minder vat op hebben. Hier en daar komen we wel eens een doe- het-zelver tegen, maar over het algemeen wordt het werk gedaan door een vakman, in opdracht van de huiseigenaar. Die huiseigenaar of de eigen huisbezitter heeft doorgaans veel meer met onderhoud te maken, dan de bewoners van een huurwoning. Toch blijven er voor hen - binnenshuis - de nodige klussen te doen om het wooncomfort voor de winter te verbeteren. Laten we bijvoorbeeld eens kijken wat we tegen die vervelende tocht kunnen doen. Al stoken we onze verwarming nog zo hoog op, als de warmte door de kieren van ramen en deuren naar buiten kruipt en de kou van buiten, ons door openstaande deuren tegemoet waait, is het huis verre van behaaglijk te noemen. Het wordt dan hoog tijd voor tochtband, tochtstrips en deurdrangers. Tochtband kunt u bij de vakhandel in alle soorten en maten krijgen. De winkelier zal u ongetwijfeld kunnen vertellen wat de voor- en nadelen zijn van de verschillende merken. Maar voordat u hem raadpleegt, moet u eerst even nagaan waarvoor u het tochtband nodig hebt - voor welke deuren of ramen - en hoeveel. Dan kunt u voor een redelijke prijs de juiste soort kiezen. Als u het nieuwe tochtband wil aanbrengen, moet u de ondergrond eerst goed schoonmaken. Oud tochtband haalt u in zijn geheel weg en eventuele lijmresten verwijdert u gemakkelijk met terpentine of thinner. Controleer gelijk even of de verflaag nog in goede conditie is. Als die nog wel een likje kan gebruiken: eerst licht schuren en als het enigzins kan, tweemaal schilderen. Wanneer de verf droog is, kunt u het zelfklevende tochtband eenvoudig in het kozijn plakken. Let er echter op, dat het niet wordt weggedrukt als u het raam of de deur sluit. Voor het dichten van een kier onder een deur, kunt u het beste een speciaal tochtprofiel of de zogenaamde dorpelstip gebruiken. Ze zijn te koop in verschillende soorten en maten, met Elk rookkanaal moet van tijd tot tijd worden gereinigd. een rubber flap of met een tochtborstel. U kunt ook kiezen voor een aluminium houder of een van plastic. De laatste heeft het voordeel, dat hij eenvoudig op maat te maken is en meer flexibel is. Dat biedt u de mogelijkheid om bij de bevestiging de strip 'mee te laten lopen' met eventuele onregelmatigheden van vloer of drempel. Zorg er voor dat de deur dicht is als u de stip aanbrengt. Een nieuw soort tochtstrip is de 'automatische dorpelstrip'. Deze trekt zijn flap of borstel iets omhoog, zodra de deur wordt geopend. Ze zijn vooral handig voor deuren waaronder de vloerafwerking zonder drempel gewoon doorloopt. Nu we het toch over tochtstrip» hebben: als u soms met een vervelende kier zit, onder een schuifraam, probeer die dan niet af te dichten met tochtband, maar koop daarvoor een spjeciaal raamstrip. De vakhandel heeft hem in voorraad. Veel mensen hebben de gewoonte om een deur 'even' open te laten. Ze zijn toch 'zo' weer terug, of hebben de handen te vol om hem dicht te doen. Op zo'n moment heeft de mooiste tochtstrip en het beste tochtband natuurlijk geen enkele zin. Misschien dat u dan eens aan een deurdranger kan denken. Ze zijn zeer praktisch en kosten maar een paar tientjes. Als u het vervelend vindt om er een op de deur te hebben, koop dan voor wat meer geld een dranger die u onzichtbaar in de deur kunt wegwerken. Een tocht-veroorzaker die nogal eens over het hoofd wordt gezien, is de brievenbus. Aan de binnenkant kunt u er een klep tegenaan schroeven, of een speciale brievenbusborstel. Een andere mogelijkheid is, dat u zelf een brievenbusbakje maakt. Met één ding moet u goed rekening houden als u de tocht te lijf gaat: ventilatie Dat is zeer belangrijk voor het woonklimaat binnenshuis, vooral als u gebruik maakt van gasapparaten. Kieren, reten en ventilatiekanalen die open hóren te zijn, mag u dus nooit dichtstoppen. Wanneer de najaarsstormen weer alle gelegenheid krijgen om zich in ons land uit te leven, komt u er vanzelf achter of de ruiten nog goed in hun spanningen zitten. Ze rammelen vanzelf als het niet in de haak is, of u ziet uw planten op de vensterbank voortdurend rillen van de kou. Het wordt dan tijd, dat u de ruiten er opnieuw inzet. De oude stopverf zal gescheurd zijn en is op sommige plaatsen misschien uit de spxmning gevallen. Als u er niets aan doet, zal bovendien het houtwerk langzaam inwateren en ontstaat er houtrot. Maar zover hoeft u het niet te laten komen. Hak de oude stopverf met een hamer en een beitel voorzichtig los. Daarna kunt u de glasspijkertjes verwijderen en de ruit uit de sponning nemen. Kijk uit dat de ruit er niet plotseling uitvaltMaak de spxmning schoon, schuur hem op tot het kale hout en breng een laagje sneldrogende grondverf aan. Als de verf droog is, de sponning insmeren met weipasta, de ruit er weer inzetten en op zijn plaats houden met glasspij kertj es. Dan de nieuwe stopverf er tegenaan drukken met een speciaal stopverfmes of een smal plamuurmes. Vervolgens kunt u de stopverf het beste gladstrijken met een vochtig mes, de stopverf blijft dan Tocht kan vervelende gevolgen hebben. niet aan het mes kleven. In plaats van stopverf kunt u ook glaslatten gebruiken. Hiervoor geldt hetzelfde verhaal. Alleen moet u dan ook weipasta aanbrengen tussen de ruit en de glaslatten. Zet de glaslatten voordat u ze bevestigt eerst even rondom in de grondverf. Daarna met kopjeren spijkertjes voorzichtig vastslaan, schuren en netjes afwerken met twee lagen lak. Een kletterende regenbui buiten, kan binnen vaak zo'n gezellige sfeer met zich meebrengen. Maar als u binnen in de drup komt te zitten, is het met die gezelligheid gauw gedaan. Wilt u voorkomen dat uw huis tijdens de komende winterbuien vol staat met voldrupp>elende emmers en pannen, dan zult u deze maand het dak op moeten. Als u op een plafond bruine plekken heeft, is dat in de meeste gevallen het gevolg van een lekkage. Probeer uit te zoeken welke plaats op het dak overeenstemt met de plaats van de vochtplek in huis. U kimt het beste eerst dóór kijken om de oorzaak van het vocht op te spx>ren. Toch is het heel goed mogelijk dat een eventueel lek ergens anders zit, want ook water kruipt waar het niet gaan kan. Wanneer u de lekkage niet een-twee drie kunt vinden, doet u er goed aan, de dakbedekking op haar kwetsbare punten te controleren. Dat is bijvoorbeeld bij dakkapellen, dakdoorluchtingspijpen of andere dakdoorvoeren, lichtkoepels en de plaatsen waar het hemelwater wordt afgevoerd: de dakgoten en de regenpijpen. Komt u grote schade tegen, laat het dak dan inspecteren door een vakman. In veel gevallen kimt u echter zelf het nodige verhelpen. Er zijn in de handel verschillende weerbestendige afdichtingskitten en vochtwerende coatings verkrijgbaar, voor het kleine reparatiewerk. Nu de dakgoten en de regenpijpen. Dakgoten van oude huizen zijn meestal van zink en lopjen door een houten gootlijst. Door allerlei weersinvloeden, kan het zink gaan verweren en blijft de goot niet waterdicht. Dat zal als gevolg hebben dat de gootlijst gaat rotten en ook de dakconstructie kan worden aagetast. Maar zover komt het niet als u de goten jaarlijks controleert en de zwakke plekken met een kit of coating repareert. Ook als er geen mankementen te bespieuren zijn, is er toch wat werk te doen. De dakgoten en de regenpij p>en moeten zo veel mogelijk schoon blijven. Verstoppingen kunnen namelijk een fikse waterschade tot gevolg hebben, en vooral in de herfst is een verstopping heel goed mogelijk, met al die vallende bladeren. In de meeste gevallen ontstaan de verstoppingen doordat het vuil zich ophoopt bij de vergaarbak of het roostertje boven de regenpijp. Of er zit een prop in de pijp. Die kunt u eruit krijgen door aan de onderkant een stuk pijp weg te halen en daarna met een lange lat of ontproppingsspiraal de vuilprop van boven naar beneden eruit te duwen. Tot slot nog even een doek er doorheen en alles is weer schoon. Nu de tocht geen kans meer krijgt, de ramen niet meer gaan rammelen en het hemelwater langs de juiste wegen naar beneden zal stromen, wilt u er natuurlijk ook nog voor zorgen, dat u er straks warmpjes bij zit. Het is dan nodig, dat de verwarming vóór de winter wordt gecontroleerd en schoongemaakt, en dat ook de schoorsteen van zijn vuil wordt verlost. Omdat het zelf aansluiten van gastoestellen verboden is en het rommelen of sleutelen aan de c.v.-ketel of de gashaard veel gevaren met zich meebrengt, is het beter dat u voor dat karwei de erkende vakman in huis haalt. Ook als u denkt dat u het schoorsteenvegen wél zelf kunt doen. natuurlijk niet in het rookkanaal thuis. Als u alles op een rijtje zet, ziet u dat er nog een hoop te doen is. Maar misschien vraagt u zich af - als u een huurhuis bewoont - of het wel allemaal 'uw-pakkie-an' is en wie dat allemaal moet betalen. Bespreek dan met uw huiseigenaar wat er moet gebeuren en als u zelf aan de slag gaat, welke kosten u krijgt vergoed.

Scheldebode | 1985 | | pagina 21