„Voor 't eerst te weinig mensen om aanvragers te bezoeken" Acties voor waterland Europagarde Uilenspiegels viert lustrum op zee Activiteiten Paraplu Tien jaar Sinar '75 feestavond Speelgoed voor kinderen Cursus medewerker natuur- en milieu-educatie ensemble Paul van Belzen Wie verloor winkelwagen? Kynologen bijeen Nieuw middel tegen roken Jubileumconcert SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 313 VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van de Unie Van Vrijwilligers viert woensdag 6 november het 40-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan is er een feestavond voor de 70 medewerkers van deze stichting. Belangrijk Winkel Mannen Na de oorlog werden overal in het land afdelingen van deze unie opgericht. De be langrijkste taak was toen het weer bewoonbaar maken van huizen van evacué's. Met de jaren is de taak van de mede werkers van de U.V.V. steeds aangepast aan de omstandig heden. „Eén van de grootste proble men van deze tijd is de een zaamheid", vertelt Nel van der Laan-de Gooyer, projectie leidster van het vriendschap pelijk huisbezoek. „Medewerkers van onze stichting bezoeken regelmatig bewoners van der Boede en Ter Reede, die erg weinig be zoek krijgen. Maar we komen ook bij zelfstandig wonende ouderen of alleenstaanden die om bepaalde redenen behoefte hebben aan bezoek. Wie dit werk wil doen, moet goed be seffen dat het wel vrijwillig is, beslist niet vrijblijvend. Voor de cliënten zijn de bezoekjes vaak erg belangrijk. Zij reke nen er op en kijken er vaak echt naar uit. De vrijwilligers bieden hulp waar dat nodig is. Vaak is het alleen maar be langrijk dat we eens een mid dagje de tijd nemen voor de ouderen, luisteren naar hun verhalen en problemen. Maar het kan ook zijn, dat we met de ouderen gaan wandelen in de rolstoel. De hulpaanvrager komen bij ons binnen via het kruiswerk, de gezinszorg en het maatschappelijk werk." Bij het huisbezoek ontstaat natuurlijk een nauw contact tussen de vaste bezoekers en de cliënten. In sommige geval len worden mensen al meer dan tien jaar wekelijks door dezelfde vrijwillgster bezocht. Nel: „Voor het eerst hebben we nu te weinig vrijwilligers om alle aanvragers te bezoe ken. Dat is natuurlijk een erg trieste zaak. Juist omdat er in zo'n situatie vaak toch geeste lijk erg veel van de bezoekster wordt gevraagd, kunnen de meesten niet meer dan één adres voor hun rekening ne men. Zo'n bezoekje moet niet snel tussen een heleboel an dere zaken door gebeuren, an ders heeft men er nog niets aan." Naast deze bezoekjes, heeft het U.V.V. ook veel werk in het ziekenhuis. Hier worden regelmatig patiënten bezocht, maar ook gaan de medewerk sters van de U.V.V. enkele ma len per week de afdelingen langs met een rijdende winkel en dagelijks met de kranten en tijdschriften. „Hoewel je ook in dit werk" veel contact met mensen hebt, is het toch niet zo indringend als het huisbezoek en daardoor vinden veel vrijwilligers, vooral als ze pas beginnen, dit vaak gemakkelijker", zegt Jetty de Bruyn-Storckmeijer, VLISSINGEN - De Vlissingse karnavalsvereniging Europa garde der Uilenspiegels kiest voor de viering van het eerste lus trum het ruime sop. De leden gaan het weekeinde van 16 en 17 november aan boord van de Olau Britannia en varen naar Sheemess en terug. Tijdens de overtocht is er een loterij en zul len artiesten optreden. De karnavalsvereniging heeft gasten uit binnen- en buitenland voor de trip uitge nodigd. Ook andere vereni gingen en personen zijn overi gens welkom. De hoofdprijs van de loterij is een 'shopping-trip' naar Londen,aangeboden door de directie van de Olau Line. De opbrengst van de loterij is be stemd voor een goed doel,welk zal aan boord bekend worden gemaakt. Optredens zijn te verwach ten van de Middelburgse december exposeert Joop Dam graffiti in de Kunstuitleen in Middel burg. Tijdens zijn reizen door heel Europa registreerde hij de gekras te, geschreven, geschilderde en gespoten mededelingen die hij op schuttingen en muren tegenkwam. Die registraties heeft hij geselec teerd en opnieuw vorm gegeven. De tentoonstelling wordt zater dag 9 november om vier uur ge opend. WANDELTOCHT De Zeeuwse Wandelsport Bond houdt zaterdag 9 november haar sluitingstocht in Middelburg. Men kan hier zowel individueel als in groepsverband aan meedoen. De start is bij het Ontmoetings centrum Dauwendaele. De starttijd is voor de 30 kilometer om halfelf, de andere afstanden, te weten 5, 10 of 15 kilometer kan men lopen vanaf een uur. Voorinschrijven is mogelijk bij H. Geilleit, Statenlaan 170 in Middel burg, telefoon 01180-29315. MINDERHEDEN Dinsdag 12 november vergadert de adviescommissie voor het min derhedenbeleid in het stadhuis in Vlissingen. De vergadering begint om halfacht: Op de agenda staat onder meer de behandeling van het Welzijns- programma 1986 van de gemeente Vlissingen, in het bijzonder de hoofdstukken educatie, culturele minderheden en emancipatie. BINGOMIDDAG Dinsdag 12 november is er in Bachten Komme een bingomid dag. Het begint om twee uur. Kaarten zijn 's middags verkrijgbaar bij de receptie. KINDERDAGVERBLIJF Het Kinderdagverblijf Kinderdijk houdt donderdag 7 november 1985 een algemene vergadering in de dépendance, Zuidsingel 126a te Middelburg. Het begint om 20.00 uur. Na het huishoudelijk gedeelte zal Roel Eysberg, kinderpsychiater bij het RIAGG, een inleiding hou den over het thema straffen. Na de inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie over het thema. CURSUS TURKS Evenals vorig jaar wil de Turkse Werknemers Vereniging in Middel burg een cursus Turks voor Neder landers beginnen. Belangstellenden kunnen voor informatie elke dag, behalve don derdags, terecht in Ontmoetings centrum Demerary aan het Oost kerkplein 5. Inmiddels is als een vervolgcur sus gestart: oud-cursisten kunnen per 7 november terecht, eveneens in Demerary, en wel om 7.30 uur. Lerares: mevrouw Karaca. VLISSINGEN - Het buurt huis de Paraplu verzorgt deze week de volgende activiteiten: Vrijdag 8 november een mu ziekworkshop. Er is appara tuur aanwezig en deskundige begeleiding. De jongeren kun- 'nen hier terecht van half drie tot vijf uur, de toegang is gra tis. Zaterdag 9 november is er van halftien tot twaalf uur een kinderdisco en worden er te kenfilms vertoond. De disco in MIDDELBURG - De cul tuur-, recreatie- en sportver eniging Sinar '75 bestaat tien jaar. Reden om dit uitgebreid te vieren met een grote feest avond, zo vindt het bestuur. De feestavond is zaterdag 16 november in de concert- en gehoorzaal in Middelburg. Het feest begint om acht uur. De dansmuziek tijdens deze avond wordt verzorgd door Ronny Flohr and his Oriëntal Four. Verder treden op de dansgroep Melati en de Pen- cak Cilat-groep. Tussen de op tredens door is er een loterij en kan men bingo spelen. Als altijd kan men weer verschillende Indische lekker nijen bestellen. Kaarten voor deze avond zijn in voorver koop bij T. Kleeman, telefoon 60060. de Paraplu is vernieuwd en voortaan is er elke 14 dagen, te beginnen op vrijdag 8 novem ber een disco-avond. Ook vrouwelijke disc-jockeys zul len voortaan voor de muzikale aankleding van de avond zor gen. Verder worden er regel matig videoclips vertoond. De disco begint steeds om acht uur en de toegang is gra tis. In de gymzaal van de Theo Thijssenschool verzorgt de Paraplu elke maandagavond een volleybalavond voor de wijkbewoners. Men kan er te recht van negen uur tot half elf. VLISSINGEN - Woensdag 13 november is er in de Para plu een activiteiten voor vrou wen. De ochtend heeft als on derwerp „Speelgoed voor kin deren". Naast informatie over be taalbaar en verantwoord speelgoed, is er ook een speel goedbeurs. Verder is er een ideeënbeurs met suggesties, voorbeelden en informatiema teriaal om zelf speelgoed te maken. De bijeenkomst is van half tien tot halftwaalf, er is peu- teropvang en de toegang is gratis. Voor meer inlichtingen kan men bellen, telefoon 65453. GOES - Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van het Zeeuwse koperensemble Paul van Belzen is er vrijdag 8 novem ber in de Maria Magdalenakerk in Goes een jubileumconcert. Het begint om acht uur. Naast het koperensemble treden op de Christelijke Ora toriumvereniging Goes,, onder leiding van Izaak Ruissén, het Scaldisensemble en de orga nist Stoffel Gunst. Er staan werken op het programma van onder andere Scheidt, Schütz, Bach, Mozart, Pink- ham, Poulenc en Manneke. De verschillende groepen treden apart op, maar ook ge combineerd. Het koperensem ble Paul van Belzen is in 1970, aanvankelijk onder een an dere naam, gestart als samen- spelgroep van de Zeeuwse Muziekschool. Na in verschil lende samenstellingen te heb ben opgetreden, werd in 1978 voor het eerst als quintet op getreden. Het succes leidde tot het be sluit voortaan de quintetbe- zetting als basis voor het en semble te beschouwen. De lei ding is sinds de oprichting in handen van Paul van Belzen, directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool-regio de Bevelan- den/Tholen. Het ensemble be staat verder uit Ronald Bal- jeu, trompet, Alco Bouwense, hoorn, Leo Geelhoed, trom bone en Jos Mol, bas-tuba. MIDDELBURG - Voor de derde achtereenvolgende maal ver zorgt de Werkgroep Natuur- en Milieu-educatie Walcheren KNNV in samenwerking met het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie een cursus Natuur- en Milieu-educatief mede werker. De cursus leidt op tot vrij willig medewerker in de na tuur- en milieu-educatie met nadruk op het leren leiden van natuurwandelingen, het op zetten van tentoonstellingen, het uitzetten van natuurpaden voor een algemeen publiek. Het doel van dit alles is de be langstelling te wekken voor natuur, milieu en landschap en de problemen die daarbij aan de orde kunnen komen. De cursus is bedoeld voor iedereen die belangstelling heeft voor de natuur en dit ook op verantwoorde wijze aan anderen wil overbrengen. Tijdens de cursus krijgt men naast kennis over planten en dieren die hier voorkomen en de relaties hiertussen, het landschap, de invloed van de mens op dit alles met de daar uit voortkomende problemen, ook informatie over de ver schillende manieren van over dracht van deze kennis. Dit laatste wordt gedurende het laatste deel van de cursus in de praktijk aangeleerd. Een speciale vooropleiding is niet noodzakelijk. De cursus duurt van half ja nuari 1986 tot juni 1987. De les sen worden gegeven op de woensdagavond, twee keer per maand in Middelburg. Verder is er een maal per maand een excursie op zaterdag. Men kan zich tot 1 december voor de cursus opgeven bij J. Kruithof-Bak, telefoon 01185- 2617. VLISSINGEN - Bij de ge meentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 23 tot 30 oktober 1985 de volgende voor werpen aangegeven: speel goedhond, winkelwagen, Quartz herenhorloge, blauw jack, lichtblauw jasje, portemonnee met inhoud, kin derportemonnee tj e, rechter wit kinderlaarsje, losse sleu tel, bos van 10 sleutels, sleutel met zakmes, Zundappsleutel, blauw etui met 5 sleutels, grijze leren halsband, rechter donkerblauwe handschoen. Bij het dierenasiel Vlissin gen zijn de volgende dieren aangegeven: Drentse patrijs en een cypers met rood poesje. Bij de gemeentepolitie in Oost-Souburg is een heren Quartz horloge aangegeven. VLISSINGEN - Deze week start het Wereld Natuur Fonds in Nederland de acties „Red het waterland" (gericht op volwassenen) en „Laat het waterland leven" (voor jonge ren). Deze twee acties maken deel uit van een internationale campagne waaraan 23 landen deelnemen. Het doel is 10 mil joen gulden bijeen te brengen voor de bescherming van de waterrijke gebieden: wadden, mangrovebossen, meren, ri vieren, venen en dergelijke. Het streefbedrag voor Neder land is 1 miljoen gulden. Van dat geld zouden drie projecten in Nederland en vijf projecten in het buitenland worden betaald. Voor Neder land gaat het om de inrichting van de Zuidhollandse Bies- bosch (ƒ60.000.-), het voorko men dat otters zich kunnen vastzwemmen in fuiken 50.000.-) en het opzetten van een databank voor het op de wereld voorkomende water land. Waterrijke gebieden („wa terlanden" of „wetlands") zijn overal ter wereld te vinden. Ze beslaan echter slechts ca. 3% van het aardoppervlak en dat maakt ze erg kwetsbaar. Daarbij komt nog dat de lijst van bedreigingen waaraan ze bloot staan indrukwekkend lang is: ontwatering, vervui ling, inpoldering, aanleg van militaire oefenterreinen, de bouw van stuwdammen, gas- olie- en zandwinning, haven ontwikkeling; het zijn slechts enkele voorbeelden. Tegenover de bedreigingen staat een lijst met waarden en functies. Ook die is in drukwekkend. In de eerste plaats zijn wetlands onmis baar als leefgebied voor tal loze planten en dieren. Maar ook voor de mens zijn ze van onschatbare waarde: ze zuive ren verontreinigd water, zijn bij uitstek geschikt voor het opgroeien van jonge vis (be langrijk voor de visserij), ver minderen de kans op overstro mingsrampen, dragen bij aan de kustbescherming en bieden mogelijkheden voor recreatie. Het geld dat het WNF bij eenbrengt wordt besteed aan na tuur beschermingsactivitei ten in binnen- en buitenland. Het gaat om projecten als de bescherming van de otter, de aankoop van Ierse venen, re servaatvorming in Zuidoost- Irian en Brazilië en de be scherming van de Senegal del ta. Speciaal in het kader van de actie bracht het WNF het boek „Waterland, waterrijke na tuurgebieden in de wereld" uit. in dit boek maakt de lezer kennis met waterrijke gebie den binnen en buiten Neder land. Aan allen die de actie steunen met een gift van 50,- of meer (giro 44466, WNF- Zeist, o.v.v. „Red het water land"), wordt dit boek toege zonden. REGGAE In de maand november is het thema in het Middelburgse jonge rencentrum Migard reggae. Zater dag 2 november is er een swing avond met een speciale reggae- gast en uiteraard veel reggae-mu- ziek. Het begint om halfnegen en de toegang is gratis. Donderdag 7 november is er een filmavond. Er wordt dan een reggaefilm vertoond. Dit begint om negen uur. Vrijdag 8 november treedt de Engelse groep Reality op. De mu ziek is het best te omschrijven als mix-reggae, muziek waarin de harde basisreggae is vermengd met pop-, soul-, ska- en rockele- menten. Dit optreden begint om halftien. LEDENVERGADERING Donderdag 14 november houdt de afdeling Middelburg van de FNV een extra algemene ledenvergade ring in de Concert- en Gehoorzaal. Het begint om halfacht. Na het huishoudelijk gedeelte spreekt de heer Muller over Stel selherziening en opheffing van Vrij- willigersverzekering. UITERLIJK In het VJV-gebouw aan de La tijnse Schoolstraat zijn er elke dinsdagavond van halfacht tot half tien activiteiten voor meisjes vanaf 17 jaar. Tot eind december staat het on derwerp uiterlijk op het program ma. Elke avond komt er iets anders aan de orde wat met het uiterlijk te maken heeft. Dinsdag 12 november komt er een schoonheidsspecialiste. 19 november wordt gepraat over „waarom zie je eruit, zoals je eruit ziet", 26 november en 3 december kan men een keuze maken uit een mini-haarknipcursus, mini-naaicur sus of zelf breipatronen maken. 10 december staat het uiterlijk in modebladen en tijdschriften cen traal en maken de meisjes zelf een reclamespot. 17 december wordt het thema afgesloten met opmaken, schmin ken en dergelijke en wordt er ook nog een film vertoond. CONCERT Woensdag 6 november" treden de Brassband Onda Middelburg, onder leiding van Anna Appelo, de Brassband Excelsior uit 's-Heer Arendskerke onder leiding van Ri- nus Kramer en de Brassband Crescendo Oostkapelle onder lei ding van Piet Wisse op in De Halve Maan in Oostkapelle. Het concert is gratis toegankelijk en begint om acht uur. De bands spelen de muziek die zij heben in gestudeerd voor het brassbandfes tival in Utrecht op zaterdag 16 no vember, GRAFFITI Van 9 november tot en met 21 voor Unie Vrouwelijke Vrij willigers. Deze naam is later veranders in Unie van Vrij willigers, omdat ook mannen hartelijk welkom zijn. Toch schijnen zij zich minder aan getrokken te voelen tot het vrijwilligerswerk, want tot nu tot heeft de Vlissingse afdeling er nog maar één. Ook in an dere afdelingen zijn de man nen duidelijk in de minder heid. deel dat onder meer wordt toegepast bij de behandeling van drugmisbruik en overma tig roken. Verder bevat Anti rook 30 een aantal biologische kruiden. Tests met proefpersonen hebben goede resultaten bij de bestrijding van de behoefte aan roken door gebruik van Anti-rook 30 aangetoond. On prettige bijverschijnselen werden niet geconstateerd. Bureco Anti-rook 30 is ver krijgbaar bij drogisterijen, re form- en kruidenspeciaalza ken. de leidster van dit werkpro ject. „Overigens worden alle vrijwilligers voor ze op pad gaan eerst terdege voorbereid en wordt ze duidelijk verteld dansband Music Set.deVlis- singse blaaskapel Achterste Veure.de country en western zangers Jacky Dee en Ronald Heart.de disco-zangeres Anja Monteney, de achttienjarige zangeres Yvonne Habraken uit Moergestel en de trompet tist Jacky van Oudheusden. Daarnaast zijn er de gebrui kelijke faciliteiten,zoals het zwembad, de sauna en de tax free shop. Maandagmorgen is iedereen weer thuis. Het ver trek is zondag om 12.00 uur. Liefhebbers kunnen zich nog tot en met 9 november opge ven voor de trip bij de karna valsvereniging en de Olau Li ne. wat er van hen verwacht wordt. Er is altijd een proefpe riode van eén halfjaar. De meeste mensen die opgeven blijven echter meestal jaren lang dit werk doen, we hebben KAPELLE - De Kynologen- club Zeeland houdt een con tactavond op donderdag 7 no vember in de Vroone in Ka- pelle. De heer Vriezema houdt dan een lezing over de opvoe ding van de hond. Ook worden video-opnamen vertoond over de problemen bij deze opvoe ding. Het begint om halfacht en de toegang is gratis. vrijwilligers van over de ze ventig jaar, die nog altijd erg actief zijn." Om de U.V.V. financieel op de been te houden is er ook twee maal per jaar een grote kledingsbeurs waarbij een ge deelte van de opbrengst voor het U.V.V. bestemd is. U.V.V. stond aanvankelijk VLISSINGEN - Bureco in Nijmegen heeft een natuur- produkt ontwikkeld onder de naam 'Anti-rook 30'. De anti rook kuur is er op gericht de wezenlijke behoefte aan het roken sterk te verminderen en uiteindelijk helemaal te laten verdwijnen. 'Anti-rook 30' zijn capsules die onder andere een homeo- p. .ische tinctuur van onrijpe haver bevatten, een bestand-

Scheldebode | 1985 | | pagina 13