je ook samen kunnen huilen. „Als je samen kunt lachen, moet Gewapende springers Veel dorpen kandidaat voor Monopoly-bord Herfstfestival in Cavern unu| ZEELAND Concert in Geerteskerk I Voor de kleintjes: Keetje Baba en de Tijdrovers Open dam- middag Op zoek naar fluiters Vredesdienst Burgemeester kreeg eerste platte schijf VOS-cursus Middelburg Cursus in vrouw zijn SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 MIDDELBURG - De werkgroep Recht op Nabestaan houdt in oktober en november drie bijeenkomsten over de problemen van de nabestaanden. Door middel van sprekers en een film wil men de problemen van de weduwen en weduwnaars aan de orde stellen. De bijeenkomsten zijn zeker niet alleen be doeld voor weduwen en weduwnaars maar ook voor professionele en vrijwil lige hulpverleners en mensen die als famililid, buur, collega, vriend of kennis in contact komen met mensen die een zeer nabij iemand hebben verloren. Flink zijn Bijeenkomsten ililiillllliiillilliiiliiiiilllllllllllllliiiililllliiiiiiiilillllllililllllllilllllllllliilliliilillllllliillllllliillll Ëiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiirc American 313 Werkgroep stelt rouwen aan de orde in drie bijeenkomsten „Met betrekking tot dood en nabestaan bestaat er in ons land een angst om emoties te tonen", vindt maatschappelijk werker Jacques de Pamelaere. „Vroeger waren er veel meer uiterlijke tekenen van rouw, zoals het sluiten van de gordij nen, het dragen van rouwkle ding en dergelijke. De lijkstoet trok voorbij het huis van de overledene om een laatste groet te brengen en familiele den en vrienden droegen de overledene de kerk binnen. Eigenlijk werd er alles aan ge daan om het afscheid persoon lijk te maken. Die persoonlijke belangstelling deed ook de achtergeblevenen vaak veel goed. Er werd als het ware ge zamenlijk gerouwd. Tegen woordig lijkt het wel of het contact met de nabestaande en vooral het tonen van verdriet als pijnlijk wordt ervaren. Hoewel mensen vaak wel met afstand over dood en leven willen praten, trekken ze zich terug, zodra er emoties naar boven komen. Dat is ver schrikkelijk jammer, want als je samen kunt lachen, moet je ook samen kunnen huilen." Omdat veel weduwen en weduwnaars in hun eigen di recte omgeving vaak niet de steun konden vinden die ze nodig hadden om het leven weer aan te kunnen na het overlijden van hun partner, heeft een aantal van hen zich aangesloten bij een zelfhulp groep. Met elkaar praten ze over hun ervaringen, ze hel pen en bemoedigen elkaar. „Hier hoef je niets uit te leg gen", vertelt Jo Hoogslag, één van de leden van de groep. „Iedereen heeft het verdriet zelf meegemaakt en hoewel iedereen het op zijn eigen ma nier ervaart, zijn er toch veel raakvlakken. Als je pas je man of vrouw hebt verloren, kun je vaak aan niets anders denken dan aan degene die je moest missen. Als je dit ver driet dan toont, krijgt je vaak goed bedoelde opmerkingen van je omgeving als „kom maar een gezellige langs", „rust maar eens goed uit" of „ga toch eens lekker op vakan tie". Goed bedoelde adviezen, maar waar je op dat moment totaal niets aan hebt. Je moet vooral niet te lang over je ver leden partner willen praten, want dan vinden ze je al gauw een zeurpiet en proberen ze het gesprek een andere wen ding te geven." „Flink zijn is het devies, maar hier met elkaar hoef je je niet flinker voor te doen, dan je je werkelijk voelt. Hier begrijpt men die inzinkingen op speciale dagen als de ver jaardag van je overleden man en zo. Nu is het beslist niet zo, dat we hier de hele avond met elkaar zitten te huilen, hoor. Vaak is het ook echt gezellig. Er ontstaan contacten en je gaat elkaar ook buiten de bij eenkomsten om eens bezoeken. Want in de praktijk blijkt vaak al snel, dat je niet alleen je man of vrouw verloren hebt, maar ook gezamenlijke kennissen, die je niet meer uit nodigen, omdat je als alleen staande niet meer in het krin getje past. Daardoor wordt de eenzaamheid nog groter." Natuurlijk is dit verwer kingsproces van de dood van een echtgenoot voor iedereen verschillend. Velen komen er ook wel op eigen kracht bo venop of vinden wel voldoende steun in de eigen omgeving. „Na de eerste rouwperiode moet men weer verder", vindt Jan van der Hallen, die na mens het RIAGG in de werk groep Recht op nabestaan zit ting heeft. „Je zou eigenlijk ook de klemtoon kunnen verleggen en spreken van recht op nabe staan, want ook als de nabe staanden wel flink zijn en na korte tijd hun gewone leven weer zo goed en zo kwaad als het gaat willen oppakken, komt de omgeving soms met kritiek naar voren, die juist in die periode hard kan aanko men. Want als je pas één van je dierbaren hebt verloren, hoor je toch niet met een vro lijk gezicht in de stad te lopen of op reis te gaan, vindt men dan." Nog te weinig wordt er re kening gehouden met het feit dat ieder zijn verdriet op eigen wijze verwerkt en daar ook recht op heeft. Ook welwil lende familieleden of vrienden die in de eerste moeilijke we ken de kinderen hebben opge vangen of de zaken van de achtergebleven hebben be heerd, hebben er soms moeite mee een stapje terug te doen als de nabestaande te kennen geeft nu zonder deze hulp ver der te kunnen. Te weinig be seffen ze dat dit beslist geen ondankbaarheid is, maar juist een heel goede zaak, omdat juist die eigen verantwoorde lijkheid hen dwingt om verder te gaan. Je kunt je vriend schap toch ook wel betuigen zonder daadwerkelijke hulp te bieden. Alleen al er zijn en vooral je zelf te blijven is vaak al genoeg. Een luisterend oor is soms belangrijker dan mooie woorden." De drie themabijeenkom sten kunnen ook alle drie af zonderlijk bezocht worden. Ze vinden plaats in de aula van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Dinsdag 22 okto ber om twee uur vertelt Elly de Boer-Hessel, hervormd predikant in Sint Laurens en zelf weduwe over haar eigen ervaring na het overlijden van haar partner en de opgave om zelf weer een nieuwe toekomst op te bouwen. Naderhand is er gelegenheid om vragen te stel len en te discussiëren. Dinsdag 5 november om twee uur houdt drs. Arthur Polspoel, medewerker aan de Theologische Faculteit in Til burg en schrijver van het boek „Wenen om het verloren ik" een inleiding over de noodzaak van rouwen en de plaats van rouwrituelen in onze samenle ving. Ook hierna is er gelegen heid tot vragen en discussië ren. Dinsdag 19 november om acht uur wordt de film „De plotselinge eenzaamheid van Konrad Steiner" vertoond. Na een korte inleiding over de in houd en het waarom van de film ziet men een speelfilm van de Zwitserse regisseur Kurt Gloor over een man die door het overlijden van zijn vrouw plotseling alleen komt te staan. Hij zoekt een weg om verder te gaan en ontmoet door allerlei omstandigheden veel tegenstand. Wie meer informatie over deze bijeenkomsten wil kan terecht bij de Stichting Fiom- Zeeland, Varkensmarkt 1 in Middelburg, telefoon 01180- 27311/ Wij houden in Vlissingen een totale uitverkoop. Alles moet weg. Wees er snel bij, op is op o.a.: Makkum Porceleyne Fles Wedgwood, Royall-Albert KLOETINGE - In de Geer teskerk te Kloetinge wordt zondag een concert gegeven door de Brassband Excelsior uit Kloetinge. De aanvang is 16 uur. Excelsior staat onder de be zielende leiding van Ko den Toonder. De presentatie is in handen van Gerard C. van Loo. Het programma van dit concert ziet er als volgt uit: 1. Hyfrydol, hymn tone van Pri- chard; 2. Summit, mars van Seymour; 3. Sinfonietta, The Wayfarer van Eric Ball; 4. The Paragon, cornet solo van E. Sutton (solist Marinus Zuid- weg); 5. Resurgam; 6. Drie vrolijke cornetten. Solisten: Danny Romijn, André Joosse en Ab Smit; 7. Drink to me on ly, sopraan solon van kees Ste- ketee; 8. Een selectie uit het liederenalbum; 9. Behütt dich Gott, flugelsolo van Louw Joosse; 10. De ruimtevaarders, mars van T.J. Powell en ten slotte Hollingside, hymn tune van J.B. Dykes. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii^ Sprinkhanen zijn er veel. Alleen in ons goede vader land treffen we tientallen soorten aan. Aan het begin van de herfst kunnen we nog zo'n dertig verschillende soorten sprinkhanen tegen komen. Maar... dan moet je ivel een kenner zijn. Wij zijn als regel al blij wanneer er zich eentje laat pakken. Meestal hebben we te doen met een gewone veldsprinkhaan. Soms heb je geluk. Dan betreft het een enorm grote grasgroene, die luistert naar de naam van sabelsprinkhaan. Wat de naamgevers sabel noemden is echter een vrij onschuldig apparaat, namelijk een leg- boor. Dat betekent meteen, dat alleen de wijfjes hierover beschikken. De mannetjes zijn vrijwel even groot, maar missen de sabel. Het zijn dus gewapende springers. En dat laatste kunnen ze. Geen wonder, want wanneer we de in drukwekkende dijbijnen be kijken en deze vergelijken met onze onderdanen, dan denk je wel eens: Wat heeft dat trimmen van ons nog voor zin? Zo'n sprinkhaan gooit met een enorme klap de scheenbenen en dijbenen in eikaars verlengde, waar door het lichaam met grote snelheid vooruit schiet. Zo'n sprong lijkt niet groot, maar wanneer we daarbij bedenken, dat mij minstens 25 meter zouden moeten kunnen springen voor een vergelijkbare pres tatie, dan word je toch wel even stil. Dikwijls horen we de sprinkhanen alleen maar. Ze sjirpen. Dat is ook al zo fascinerend. Heel vaak hoor ik ze. Iedere keer weer sluip ik er langzaam naar toe. Op het beslissende moment staakt het dier echter zijn „geraas" en zwijgt als het graf. Je kunt wachten tot je net zoveel weegt als de sprink haan, maar zijn vleugels houdt hij. Vleugels? Ja, want onze sabelsprinkhaan musi ceert door middel van zijn vleugels. Deze worden met grote snelheid over elkaar bewogen ivaarbij een tril lend geluid ontstaat. Bij de kleinere sprinkhanen dient de achterpoot als strijkstok (ADVERTENTIE) E MIDDELBURG - Keetje Baba eb de Tijdrovers is een |j E voorstelling voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Woens- E dag 23 oktober speelt Cees Brandt Keetje in de schouw- E burg in Middelburg. Het begint om drie uur 's middags. 5 Keetje krijgt de vreemde opdracht om op een won- E derklok te passen. Als de klok komt stil te staan,dan staat E ook meteen alles stil. Als Keet jeer dan ook niet in slaagt de opdracht tot een goed einde te brengen,zit iedereen voor E H eeuwig in de schouwburg. E Kaarten kosten f7,50 en zijn verkrijgbaar van half ne- E gen tot half een bij het Uit verkooppunt aan de Stadhuis- E straat 2 in Middelburg (of telefonisch via 01180-15256. en een vleugel als mooi. De poot voorzien van haakjes wordt met grote snelheid heen en weer bewogen met als gevolg het bekende sjir- pende geluid. Het heeft tot doel de wijf jes te lokken en tot paring te bewegen. Zodra deze heeft plaatsgevonden wordt het eieren leggen geblazen. Daartoe dient de reeds eerder genoemde sabel. Eitje voor eitje wordt in de bodem af gezet. Hieruit komen na enige tijd de larven, die al heel gauw op vader en moe der gaan lijken. Daarin ver schillen ze duidelijk van an dere insekten, zoals b.v. vlin ders en kevers. Een rups heeft ogenschijn lijk niets van doen met een vlinder, terwijl een enger ling geen enkele gelijkenis vertoont met de mei- of juni-kever. Langzamerhand ontwikkelen larven zich middels vervellingen tot heuse sprinkhanen. We noe men dit wel een onvolkomen gedaanteverwisseling, na melijk zonder popstadium. Juist in het najaar kunnen we nog wel eens sabelsprink hanen tegenkomen. Ze zitten op takken, tussen het gras, maar ook wel op distels. Dat laatste schijnen ze prettig te vinden vanwege het fraaie uitzicht. Want nektar zuigen zoals bijen, hommels en vlinders doen ze niet. Hun kost bestaat meer uit blade ren en grassen. Maar goed opletten dus. Wie weet komt u nog zo'n gewapende sprin ger tegen. Alléén voor Vlissingen - Wolstraat 94 Zaterdag 19 oktober houdt de damvereniging Souburg voor de derde maal een open dammiddag voor huisdam mers, oud-clubdammers en clubdammers. Gespeeld wordt in zestallen. Bij de indeling van de groe pen zal zoveel als mogelijk re kening worden gehouden met leeftijd en speelsterkte. De zaal is om 13.00 uur open. Aan vang der wedstrijden rond 13.30 uur. Het inschrijfgeld is ƒ2,50. VLISSINGEN - In de week einden van 19/20 en 26/27 ok tober zullen op Zeeuwse en Brabantse voetbalvelden mas saal nieuw;e scheidsrechters worden geworven. Brabant en Zeeland kennen al lange tijd een schrikbarend tekort aan fluiters. De KNVB en de organisatie van svheids- rechters hebben gezamenlijk tot de werfactie besloten in de hoop een definitief einde aan het tekort te kunnen maken. Er worden 30.000 wervings- kaarten verspreid. Zowel mannen als vrouwen zijn wel kom bij het scheidsrechters- korps. AMSTERDAM - Veel West Brabantse en Zeeuwse dorpen zijn door onze lezers kandi daat gesteld voor een plaats op het bord van het jubilerende monopoly. De definitieve keuze wordt vrijdag 18 oktober in Amster dam tijdens een Monopoly- party bekend gemaakt. Door onze lezers zijn Son, Koude- kerke, Noordwelle, Nieuw- dorp, Ouddorp, Sirjansland, Teteringen, Nispen, America, Nummer Een, Ovezande, Oir- schot, Oosteind, Kloetinge, Krabbendijke, Orvelte, Kapel- Ie, Nisse, Dreischor, Wemel- dinge, Yerseke, Dongen, Zun- dert, Noordhoek, Langeweg, Hoeven en Etten-Leur ge noemd. Ook waren er voorstanders om "Ons Dorp" te handhaven en anderen wildener "Het Dorp" van maken. Eerste prijzen werden ge wonnen door Mevr. E. van de Broek-van de Leur uit Mid delburg, J. Vermeulen uit Te teringen, Willemien Staal uit Zierikzee, Mevr. C. Groenhuis uit Hoeven, Ineke Vervenne uit Wemeldinge, Nellie Heemskerk uit Oosterhout, L. Bogers uit Roosendaal. De gewonnen prijzen wor den door Monopoly verstuurd, MIDDELBURG - Aan staande zaterdag om 19.30 uur begint in de Doopsgezinde Kerk in de Lange Noordstraat in Midelburg weer een vredes- gebedsdienst. Voorganger is Jan Schef- fers. Het onderwerp is dit keer: zwaarden en ploegscha ren. VLISSINGEN - Deze week werd aan burgemeester Westerhout in Vlissingen het eerste exem plaar van de nieuwe langspeelplaat Zeeland Plat 5 aangeboden. De plaat is opgenomen in zaal Tobbetje in Biervliet en uitgebracht door de platenmaatschappij Ivory Tower. Omdat de oude, bekende presenteert Ivory Tower deze klok van Arnemuiden" en Zeeuwse artiesten hun car- keer een heel nieuw gezel- „Zomer in Zeeland", rière aan het afbouwen zijn, schap. Zo maakt Okkie R.S. Soolsma uit Vlissingen zijn MIDDELBURG - Drie groepen treden donderdag 17 oktober in The Cavern inMid- delburg aan voor het herfst festival,dat voornamelijk met het oog opde scholieren is ge organiseerd. Het zijn de jeug dige Souburgse formatie Fresh, het Vlissingse Shan tung en uit de AchtertMek Waanzin. Om half acht begint het op treden van Fresh,een funk- groep die officieelpas sinds deze zomer bestaat,want dan doet die naam zijn intrede. Vanaf 1984 spelen leden van Fresh echter al met elkaar on der de naam Function. Wel verandert de groep nogal eens van samenstelling. Er zijn twee zangeressen bij. Shantung begon in oktober 1984. Doel was een eigen geluid te organiseren. De vijf leden zijn nu een jaar bezig: wie geinteresseerd is,kan het re sultaat komen beluisteren. Waanzin wordt begin dit jaar versterkt door Andre Versluys van Diesel en Hans Boosman van Het Goede Doel. Ferdie Jolij .zanger en als gita rist lange tijd de motor van Normaal,en Gerard de Braco- nier, eerder het muzikale ge zicht van Toontje Lager .waren er al. De bezetting geefthoop op een aardig resultaat. De toegang is vijf gulden. In Bar American in Middel burg treedt vrijdag de fijf- mansformatie Defender op.De eind vorig jaar opgerichte groep speelt hard-rock. Het begint om 21.30 uur. De Vlissingse formatie Shantung. Waanzin uit de Achterhoek. debuut met de creatie Jewan- nes van Tanne. Met zijn voor drachten als „De warme bak ker" en „Doedel de doe het zei ver" zal hij ongetwijfeld op bruiloften en partijen succes hebben. Ook uit Vlissingen komt Sjaak van Vlaanderen, maar hij is een geboren en getogen Middelburger. Daar debu teerde hij twintig jaar geleden bij de cabaretgroep De Scherpschutters, waar hij ook voor het eerst zijn Boer Krelis voor het voetlicht bracht. „Naar Amsterdam" en „In 't ziekenhuis" zijn zijn bijdragen aan deze plaat. Het blijkt op deze plaat wel hoe moeilijk het is om steeds weer met origi nele grappen te komen. Voor de eerste keer is het Ivory Tower gelukt om ook Zeeuws Vlaamse medewer kers voor Zeeland Plat te strikken. Hypoliet de Ruis- scher uit Biervliet was jaren lang als muzikant te vinden op bruiloften en partijen, als Tobbetje geniet hij een grote bekendheid. Hij heeft een ty pische verteltrant in een sap pig dialect. „Tobbetje vertelt" en „Op de Hoofdplate" zijn dan ook wel de leukste stukjes van deze plaat. De muzikale omlijsting van Zeeland Plat 5 is in handen van de jonge Saskia Visser en De Bintjes. Saskia Visser uit Philippine zingt drie Zeeuwse liedjes waaronder een „Ode aan Philippine". Ze heeft een goede stem, maar het zingen in dialect valt niet mee. De Bintjes uit Vlissingen zijn ook voor het eerst op een plaats te horen. Wilma Dunnes en Yvonne Vercauteren spelen beiden ac cordeon en Theo Dunnes ver zorgt het slagwerk. Zij bren gen bekende liedjes als „De MIDDELBURG - Woensdag 23 oktober om kwart over ne gen 's morgens begintin 't Pand aan de Kerksteeg 5 in Middelburg weer een VOS- cursus. Het duurt tot kwart over elf. Doel van de cursus is dat de deelneemsters wat meer in zicht krijgen in de maatschap pij en hun eigenpositie daarin. Dat leidt uiteindelijk tot meer zelfvertrouwen en bewust wording. Iedereen kan woensdag morgen komen. Voor inlich tingen of aanmelding kunnen vrouwen ook bellen naar Ma rijke Quist (01180-13983) of Raja Coppejans (01180-16492). ZOUTELANDE - Teddy Mink uit Zoutelande is voor nemens op de maandagoch tenden een cursus te gaan ge ven die vrouwen zelfstandiger en zelfbewuster moet maken. De cursus is gericht op praktische zaken en Teddy maakt gebruik van dekennis die cursisten al van zichzelf hebben. De vakken die aan bod komen zijn: etiquet te, schoonheid,mode,kappen en bewegen. Het gaat om vijf ochtenden van 9.15 tot 11.15 uur (of in Middelburg omvijf woensdag avonden van 20.00 tot 22.0 uur) voor 125 gulden totaal. Voor informatie en aanmelding kunnen belangstellenden te recht bij Teddy Mink.01186- 1849.

Scheldebode | 1985 | | pagina 13