Radio Walcheren groeit naar steeds professioneler schaal Humor Forum en cabaret bij tienjarige Vrouwenbond FNV Reuze rupsen Feestavond bij 20-jarig jubileum Cursus voor vrouwen die bedrijf willen opzetten Stoomtram Goes-Borsele rijdt in herfstvakantie Theater voor jongeren in Dauwendaele Avondje met Springsteen Ballet voor kinderen Middelburg vl SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 309 Gesproken blad Foto S. Livio. MIDDELBURG - Radio Walcheren viert deze week het twintigjarig bestaan. Ter gele genheid van dit jubileum is er donderdag 10 oktober in de Schouwburg in Middelburg een grote feestavond voor be jaarden en gehandicapten. Verder zijn zaterdag 12 okto ber alle studio's van Rawa te bezichtigen. Er zullen die dag twee speciale live-program ma's te beluisteren zijn, het zaterdag morgenspelpro- gramma en 's middags het ac tualiteitenprogramma. De studio's zijn open van tien uur tot halfzeven. De feestavond in Middelburg wordt officieel geopend door de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. Boertien. Aan de avond werken verschillende arties ten en groepen mee, zoals de Vlissingse accordeonvereni ging Accordeola, de conferen cier Rien de Jonge, alias Jilles de Puut, het Middelburgs mu sical- en operettegezelschap Groep Papillon, de Molukse dansgroep Menari, het Rawa- cabaret met muzikale begelei ding van Jo den Hollander, de folkloristische dansgroep Me- dioburgum en het Westkap- pels Dameskoor. De presenta tie van de avond is in handen van Ineke Timmerman. Van het programma worden opnamen gemaakt voor de acht bejaardentehuizen waar Rawa te horen is, zodat ook de bejaarden die om de een of an der reden de avond niet zelf kunnen bezoeken, er toch iets van kunnen meemaken. Het idee om een huisomroep op te zetten Kwam aanvanke lijk van Gerrit Dingemanse in Middelburg. Al snel vond hij een aantal enthousiaste vrij willigers en op 16 oktober 1965 was de eerste uitzending in het Huis van Bewaring in Middel burg. Ook werden er in de be gintijd proef programma's ge maakt voor Der Boede en het Bethesdaziekenhuis. De eerste zes medewerkers namen de programma's thuis op met eigen apparatuur. La ter werden de opnamen ge maakt in het Trefpunt op het Damplein, waar de appara tuur vast kon worden opge steld, zodat er geen tijd meer verloren ging met het sjouwen van de apparatuur. In 1967 kwam Rawa al een stapje ver der, doordat er in het Gasthuis een kleine ruimte kon worden ingericht als studio. Daardoor werd het mogelijk om ook rechtstreekse programma's te gaan verzorgen. De vereniging maakte het mogelijk daarvoor de nodige spullen aan te schaffen. In middels was ook in het Vlis singse Bethesda-Sint Joseph- ziekenhuis een afdeling van Rawa gevestigd. Ook vanuit de bejaardenhuizen was er be langstelling voor het werk van Rawa en zo groeide Radio Walcheren uit tot een omroep voor zieken en bejaarden. Na verloop van jaren werd het huis van bewaring gesloten en vervielen daar de program ma's. In 1973 ontstonden er con tacten met de stichting „Ons Zeeland", waaruit een nieuwe tak is ontstaan, namelijk het „Gesproken weekblad". Deze gesproken krant is speciaal bedoeld voor blinden en slechtzienden. De belangstel ling hiervoor was bijzonder groot. Na een jaar waren er al honderd abonnees, verspreid over de hele provincie. In 1973 werd de vereniging omgezet in een stichting. In de loop der jaren is ook het werk in de bejaardenhuizen sterk uitgebreid en op dit moment is Rawa te beluisteren in zes Middelburgse, een Vlissingse en een Souburgs tehuis. Deze krijgen iedere week een op het eigen huis gericht programma aangeleverd op band. Op een voor het tehuis geschikt tijd stip wordt dit programma dan uitgezonden. Daarnaast wor den er nog speciale producties gemaakt en wordt in een aan tal huizen een live-pro gramma gepresenteerd. Het aantal vrijwilligers is met de jaren enorm gegroeid. Begon men aanvankelijk met zes medewerkers, nu ligt dat aantal boven de honderd: re- porteurs, presentatoren, tech nici en administratieve mede werkers. Sommige zijn al twintig jaar actief, maar er komen ook steedsn ieuwe me- deweerkers bij, die in dit vrij willigerswerk een leuke hobby hebben gevonden. Rawa probeert steeds de kwaliteit van de programma's te verbeteren met betere ap paratuur. Voor het maken van de programma's beschikt Rawa nu over professionele ingerichte studio's in het Gasthuis en het Bethesda-zie- kenhuis. Daarnaast heeft men de rijdende studio, waarmee overal op Walcheren pro gramma's kunnen worden ge maakt. Ook aan de medewer kers worden hoge eisen ge steld. Regelmatig worden cur sussen gegeven om het peil van de presentatie en de tech nische vaardigheid van de me dewerkers te verhogen. Het jubileum is geen reden om op de lauweren te gaan rusten, Rawa gaat steeds ver der met nieuwe ideeën. Het nieuwste is de 24-uurs pro grammering in de ziekenhui zen. Tijdens deze programma's ligt de nadruk op informatie en actualiteiten zowel van binnen als van buiten de zie kenhuizen. Veel reportages en gesprekken zullen gemaakt worden met behulp van de mobiele studio, om zo ook complete programma's op lo catie te kunnen verzorgen. Verder zal er veel aandacht zijn voor muziek van Wal- cherse bodem, kinderpro gramma's en programma's voor etnische minderheids groepen. De informatie zal zo veel mogelijk in verschillende talen gegeven worden, zoals Duits, Engels, Marokkaans en Turks. VLISSINGEN - De tekst ZIMMER FREI siert de bunker op de Nolledijk al maandenlang. Cyni scher kan het haast niet: Duitsers een kamertje aanbieden in een bunker die in de oorlog door de Duitsers is gebouwd. De Duitse toeristen die destijds fout waren,zullen het even moeilijk krijgen als ze dat opschrift zien,althans als ze nog goed in elkaar zitten. Humor is niet altijd leuk. Onder de titel „Vrouw en eigen bedrijf" start deze maand een informatieve cur sus voor vrouwen die een be- VLISSINGEN - De Stoom tram Goes-Borsele, na een jaar van gedwongen stilstand als het ware wedergèboren in 1985, kan terugzien op een zeer voorspoedig verlopen rij sei zoen. Ondanks het feit dat slechts een week voor aanvang van de erste rit in 1985 hieraan publi citeit gegeven kon worden, hebben vanaf 16 mei steeds goed bezette stoomtrams - ge heel onderhouden en bemand door vrijwilligers - door het Zuidbevelandse gereden. Voor uitvoering van de dienst wa ren in totaal drie stoomloco motieven beschikbaar. Locomotief nr. 3 Bison (ge bouwd in 1928) heeft dit jaar de meeste baantjes getrokken tussen Goes en Oudelande. In de maand juli kon ook het nieuwe (ouae) uit België af komstige rijtuig BD 154 in ge bruik worden genmen. Dit tweede klasse rijtuig uit 1933 beschikt over een bagageafde ling met daarin een uitzicht koepel voor de hoofdconduc teur. Tijdens de rit heeft deze zo een onbelemmerd uitzicht over de tram en de tramlijn. De laatste stoomtrams van het hoofdseizoen zullen dit jaar rijden in de herfstvakan tie en wel dinsdag 15 en woensdag 16 oktober. Op beide dagen is het vertrek van de stoomtrams om 14.05 uur uit Goes, de terugkomst om 16.45 uur. Het vertrekpunt is gele gen tegen het NS-station Goes. Als afsluiting van het jaar zullen in de kerstvakantie de traditionele kerststoomtrams weer rijden. Nadere berichten hierover volgen te zijner tijd. drijf willen beginnen. In zeven bijeenkomsten van drie uur zal aandacht worden besteed aan zaken die speciaal voor vrouwelijke „starters" van be lang zijn. Bijvoorbeeld onder werpen als „werken in* een collectief", „tijdsinvestering" en „positie van vrouwelijke ondernemers". Natuurlijk worden ook de onderwerpen belicht, waar ieder startend bedrijf mee te maken heeft. De samenstellers van de cursus waren ook be trokken bij de opzet van orga nisatie „Vrouw en werk Zee land". Daar kan men zich (op don derdag van 10.00 tot 13.00 uur) ook aanmelden. Het adres van „Vrouw en Werk" is Nieuw- straat 13, 4331 JK Middelburg; het telefoonnummer is (01180)- 37555. Ook bij het project werkloosheid Vlissingen kan men voor aanmelding terecht (stadhuis Vlissingen; telefoon nummer 87427) De cursusplaats is Vlissin gen en de bijeenkomsten wor den 's morgens gehouden. Er zijn mogelijkheden voor kin deropvang en deelname is gratis. MIDDELBURG - Jongeren van twaalf tot achttien kun nen donderdag 17 oktober kij ken naar de Discriminatie show door het Muztheater. Deze voorstelling begint om 20.00 uur in het Ontmoetings centrum Dauwendaele. Buurthuis De Paraplu houdt vrijdag 11 oktober een Bruce Springsteen-avond. Het programma vermeldt muziek en unieke videoopna men van optredens van deze popzanger. Ook zal de Bruce Springsteen imitator Pete Young, winnaar van enkele playbackshows, een optreden verzorgen. Tevens vindt er een quiz plaats met vragen over de I popzanger. De avond begint om 20.15 uur en de toegang is gratis, Buurthuis De Paraplu, Alexander Gogelweg 59, Vlis singen. VLISSINGEN - Voor kinde ren bestaat bij de Kunstzin nige Vorming Vlissingen de mogelijkheid om al jong te be ginnen met het .volgen van balletlessen, vanaf hun vijfde jaar kunnen ze meedoen. Op woensdagmiddag van 15.00-18.00 uur zijn er voor drie leeftijdsgroepen lessen in klassiek ballet, deze staan on der leiding van een gekwalifi ceerde en bevoegd docente. Door middel van muziek en beweging worden de kinderen bewust gemaakt van ruimte en het eigen lichaam in die ruimte. Elke les begint met ritmi sche spelletjes en bepaalde oefeningen, enkele barre oefe ningen, gevolgd door een steeds wisselende dansexpres- sie, waarin gestreefd wordt naar een volledige dans op een bepaald stuk muziek. De les sen vinden plaats in het ge bouw van de Kunstzinnige Vorming, Min. Lelystraat 2 in Vlissingen. Voor verdere inlichtingen kunt u bellen naar de Cultu rele Raad, tel. 01184-16672/ 14928. VREDE In kerkcentrum De Schaapskooi spreekt donderdag 10 oktober Jan ter Laak over het onderwerp „Vrede als vrucht van gerechtig heid". Het begint om acht uur. De parochieraad van de Sint Martinusparochie en de Kerkeraad van de Federatieve Wijkgemeente Lammerenburg hebben in overleg met de I.K.V.-kern Souburg-Lam- merenburg-Ritthem deze avond opgezet. Jan ter Laak is secretaris van de vredesbeweging Pax Chris- ti. Hij zal vooral aandacht besteden aan de vredes- en veiligheidspro blematiek in verhouding tot de derde wereld. ZEG WAT JE DENKT Het Vrouwenwerk Marnix/Alde- gonde in Vlissingen start binnen kort een cursus „Hoe zeg je wat je denkt". De cursus bestaat uit tien lessen en begint dinsdag 22 oktober om kwart over negen in het clubhuis Marnix aan de Noordbeekseweg 18 in Vlissingen. Voor meer infor matie kan men bellen. Het nummer is 01184-10160 of 63951. PRESTATIELOOP Zaterdag 12 oktober wordt de zestiende K.M.S. prestatieloop ge houden. De deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 3, 5 en 6.5 kilo meter. De. start is om kwart voor vier op de oprit naar de Boulevard. Vanaf twee uur kan men inschrij ven. THEMA-GROEP Binnenkort start in buurthuis Marnix in West-Souburg een the ma-groep voor vrouwen. Gewerkt wordt rond het thema „macht van de onmacht" met als belangrijkste punten: hoe gaan vrouwen met macht om, machtsgebruik of machtsmisbruik en waar komt on macht vandaan. Er wordt gewerkt met de Femi nistische Radikale Therapie Metho de, die uitgaat van het zelfhulp principe. Voor meer informatie kan men bellen naar Wil, telefoon 01184-66318. MODESHOW In het dienstencentrum Bachten Reede is er woensdag 9 oktober een modeshow. Er wordt aan mee gewerkt door Heystek Herenmode, Steketee damesmode, Roelse schoenen en Roovers tassen. De ladyspeaker is Will van Son. Het begint om halfacht. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. LEDENVERGADERING De afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging Onze Vloot houdt donderdag 10 oktober om halfacht in het Schel- dekwartier in Vlissingen de jaar lijkse algemene ledenvergadering. Na het huishoudelijk gedeelte houdt kapitein ter zee Zoethout een inleiding over mijnen en mij- nenbestrijding. Naast de leden zijn ook andere belangstellenden wel kom. ORANJEKALENDER De nieuwe Pro Juventute Oran jekalender is uit. Het is het 39e jaar dat deze kalenderactie gevoerd wordt. De Oranjekalender omvat ver schillende foto's afkomstig uit par ticulier bezit die niet eerder gepu bliceerd zijn. De kalender is ver krijgbaar bij alle Verenigingen Pro Juventute, de Stichtingen voor Jeugd en Gezin, de Stichtingen Welzijn Jongeren en bij het Cen traal Kalenderbureau, Postbus 84, 6950 AB Dieren. MINI-PANDORA FESTIVAL Donderdag 10 en zaterdag 12 oktober wordt in 't Beest in Goes het mini-Pandora Festival gehou den. Er treden vier groepen op, te weten de Amsterdamse formatie l'Attentat en de groep Fur Bible, die te horen zijn op donderdag en Rose of Avalanche uit Leeds en het Jeff Lee Pierce quartet op zater dag. Kaarten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij Leo, 't Beest en bij Sjiep in Middelburg. TURNSPORT Deze week is er in het sportcen trum in Goes een sportweek. Za terdag 19 oktober zijn er instuiven en demonstraties jazzgymnastiek en breakdance. Men kan er van halftwee tot vijf uur terecht. Vrijdag 1 november van halfacht tot halftien geeft een Bulgaarse ploeg demonstraties acrogymnas- tiek. WANDELTOCHT Zaterdag 12 oktober begint de Vlissingse Sport Vereniging Mara thon weer met de jaarlijkse herfst- wandeltochten. Men kan kiezen uit afstanden van 5, 10, 15 en 25 kilometer. Het startbureau is in het clubhuis van Marathon aan de Bosweg in Vlis singen en is geopend vanaf half- twaalf. De starttijden zijn voor de 25 ki lometer om twaalf uur, de 15 kilo meter om een uur en de 5 en 10 ki lometer om halftwee. INTEGRATIE HOMOSEXUALI- TEIT De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexualiteit re gio Walcheren, begint in de maand oktober weer met activiteiten. Het COC Walcheren richt zich op de totale bevolking en wil met de acti viteiten de integratie van homose- xueel gedrag in de samenleving bevorderen. Het programma 1985- 1986 omvat onder meer een maan delijkse eet-avond, gespreks- en discussie-avonden, thema-avon den, voorlichtingsprojecten, acties en ontspanningsavonden. Men blijft streven naar een eigen ruimte. Dit seizoen zal er extra aandacht zijn voor oudere homo- sexuelen en ouders van homose- xuele kinderen. GYMINSTUIF De Middelburgse Turnvereni ging '69 houdt dinsdag 15 oktober de traditionele gymnastiekinstuif voor kinderen van de lagere school. De instuif duurt van een tot vier uur in de Kruitmolen. Jongens en meisjes van zes tot twaalf kunnen deze middag onder leiding bezig zijn met spelletjes op de trampoli ne, team-lopen en jazzgymnastiek. SACRED-DANCE Zaterdag 19 oktober om twee uur kan men in de Breestraat 27 in Middelburg kennismaken met sa- cred-dance. Bij deze mythische en meditatie- dansen gaat het niet zo zeer om het perfect uitvoeren van de dan sen, maar wel om het beleven van dans en muziek van „binnenuit". De dansen en choreografieën zijn .gemaakt door Bernhard Wosien en Friedel Kloke-Eibl op muziek van Bach, Beethoeven, Vivaldi en Tai- zé. Voor meer informatie kan men terecht bij Eugenie Volkers- Schram, telefoon 01180-14591 BRETAGNE Zaterdag 26 oktober houdt de •Fransman P.M. Auzas een lezing (in het Frans) over Bretagne. Hij toont ook een aantal dia's over deze streek. De avond begint om kwart over acht in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middel burg. MILIEUVERONTREINIGING Dinsdag 15 oktober is de eerste lezing van het nieuwe seizoen in de serie lezingen van het Natuur kundig Gezelschap in Middelburg. Mevrouw Eikelenboom van de Keuringsdienst voor Waren spreekt dan over de chemische, juridische en sociale aspecten van milieuver ontreiniging. De lezing begint om acht uur in de Concert en Gehoorzaal in Mid delburg. PVDA-VOORZITTER Op donderdagavond 10 oktober houdt de PvdA afdeling Middelburg een bijeenkomst waar landelijk partijvoorzitter Max van den Berg zal spreken over actuele politieke zaken. Onderwerpen die ongetwij feld aan de orde zullen komen: het huidige kabinetsbeleid, de kruisra ketten, het PvdA-verkiezingspro- gramma, de komende verkiezingen etc. De bijeenkomst wordt gehou den in de Concert en Gehoorzaal, Singelstraat 13 en begint om 20.00 uur. DANSAUDITIE Op zaterdag 12 oktober a.s. houdt Stichting Dansz een open auditiedag voor dansers en danse ressen. M Inschrijving is mogelijk voor ver gevorderde amateurs vanaf vijftien jaar. Brief met persoonlijke gege vens recente pasfoto kan ge stuurd worden naar Stichting Dansz, p/a Donkerstraat 72, 4463 VW Goes. Inlichtingen 01100- 30834 of 01100-21969 of 01180- 23439 Dansz is een stichting die zich bezig houdt met de ontwikkeling van een semi-professionele Zeeuwse balletqroep. DEHUMANISERING Het Humanistisch Verbond Wal cheren houdt dinsdag 15 oktober een openbare discussie-avond over „Tendensen van dehumanise ring van de maatschappij". Dr. L.O. Schuman leidt de discussie in. Het begint om 20.00 uur in het Roggeveenhuis, Noordsingel, Mid delburg, achteringang aan de Ger- brandylaan. Toegang gratis. Gepoogd wordt duidelijker te maken of en in welke mate de maatschappij mensonvriendelijker wordt. Inlichtingen 01184-60573. SCHELDEBUURT Het Vlissingse buurthuis Schel- debuurt houdt aanstaande zater dagmiddag een contactmiddag voor de buurtbewoners. Groot en klein, jong en oud is welkom tus sen 16.00 en 18.00 uur in het VJV- gebouw aan de Verkuyl Guakke- laarstraat 95. Het VJV zal daarna op dat tijdstip steeds open zijn voor de buurtbewoners. De show bestaat uit een kleurrijke aaneenschakeling van sketches en liedjes die be trekking hebben op verschil lende vormen van discrimina tie. Dit evenement maakt deel uit van een heel pakket activi teiten dat De Hayman organi seert ter gelegenheid van de kinderboekenweek. Deze activiteiten zijn toege spitst op kinderen van vier tot twaalf jaar. Het thema is Het dier in het stripverhaal. De forumleden komen uit de verschillende geledingen van de Vrouwenbond. Zij willen duidelijk maken hoe er op de verschillende niveaus aan plannen gewerkt wordt en hoe de standpunten van vrouwen kunnen doorklinken in de vakbeweging. De Vrouwenbond neemt in de FNV een unieke plaats in. In de vakbeweging organise ren mensen zich op grond van hun betlaade werk. De Vrou wenbond verenigt vrouwen om hun positie in de maat schappij te verbeteren. De le den doen meestal het onbe taalde huishoudelijk en vrij willigerswerk. Toch heeft de Vrouwenbond dezelfde rech ten in de «FNV als bijvoorbeeld OOST-SOUBURG - Woensdag 16 oktober viert de Vrouwenbond FNV in Souburg de tiende verjaardag. Ter gelegenheid hiervan is er een uitgebreid programma samengesteld in de school de Belt aan het Koopmansvoetpad 73. Het is voor alle belangstellenden toegankelijk. Het begint om twee uur met een forumdiscussie onder het motto „Vrouwen vechten voor hun rechten in de vak beweging". de Industriebond of de Bouw en Houtbond. Hoe daarvoor gevochten moest worden, zal forumlid Rie de Ruyter vertellen. De andere forumleden zijn Karin Adelmund, lid van het federa tiebestuur FNV, Maria van Veen, voorzitter landelijke Vrouwenbond FNV, Hennie Klein Hesseling, voorzitter district Vrouwenbond Zeeland en Corry Verburg, voorzitter van de afdeling Souburg. Na het forum wordt er een drankje geschonken en gele genheid gegeven om nog even na te praten. Om ook het avondprogramma bij te wo nen, bestaat tevens de moge lijkheid om tegen kostprijs te blijven eten. Vanaf acht uur is er een avondvullend optreden van de Kontramienen, de ca baretgroep van Vrouwen voor Vrede Zeeland. In verschil lende sketches en liedjes geven zij aan waar vrouwen zich kunnen inzetten voor vrede en veiligheid. Rupsen spreken altijd tot de verbeelding. Vooral als het om zulke kanjers gaat, die je hele hand vullen. Als kind was ik er al bezeten van. Overal speurde je langs heggen en hagen. Vooral bij de liguster had je nog wel eens sukses. Triomfantelijk sjouwde je de vondst naar school of huis. Gelukkig, wanneer je moeder niet met een woedend reageerde met: bloeien en gedurende de avond zijn zoete geuren te verspreiden. Hierdoor wor den de pijlstaarten aange trokken. Ze hangen als helicopters voor de geopende bloemen en steken hun lange tongen naar binnen in een poging nectar, die diep in de bloem verborgen zit, te bemachti gen. Hierover willen we het echter niet hebben. We blij ven bij de dikke rupsen. Wie ze zoeken wil moet dus langs ligusterhagen sjouwen. Zodra we daarbij takjes passeren, die nogal aangemeten zijn., dan is het uitkijken geblazen. Ook val len niet zelden de dikke, zwarte uitwerpselen op, die de aanwezigheid van de rup sen verraden. In de nazomer is de eetlust zo goed als ver dwenen. Vandaar dan ook, dat kinderen al spelend de dieren nogal eens vinden. De rupsen hebben hun voedselplanten verlaten en gaan op zoek naar een ge schikt winterverblijf. Wan neer de grond een beetje los is, zullen ze een poging wa gen een holletje te graven. Er wordt een los spinsel ge maakt, dat dient om de bo demdeeltjes wat op een af stand te houden. Bovendien betekent het een vorm van isolatie. Het is trouwens een hard nekkig misverstand te me nen, dat een strenge winter veel insekten zou opruimen. Het tegendeel is meestal het geval. Veel nattigheid doet overwinterende insekten meer kwaad dan goed. Dat intensieve bodembe- werking eveneens veel pop pen van rupsen doet sneuve len, laat zich begrijpen. Toch ziet onze ligusterpijlstaart kans zich goed te handhaven. Je zou zelfs kunnen spreken van een kuituurvolger, dat wil zeggen een dier, dat in zijn bestaan door de aanwe zigheid van de mens gehol pen wordt. Het blijkt namelijk dat onze vriend profiteert van de vele struiken, die onze tui nen sieren. Hij blijkt voor te komen op ónder meer de se ring, de sneeuwbal, de forsy thia alsmede verschillende spirtaeasoorten, zoals gei te- baard. Ook op bomen, zoals de es, die vrijwel alle Wal- cherse wegen siert, wordt hij aangetroffen. Rupsen, die van alle markten thuis zijn, noemen we polyfaag. Ze eten van al les. Ondanks deze weten schap lijkt het me toch ver standig om de rupsen, die door kinderen womden meegenomen zo spoedig mo gelijk de vrijheid te herge ven. In huis zullen ze zeker uitdrogen en dood gaan. En dat is jammer. Gooi dat vieze beest de deur uit. Wat was je trots wanneer „Meester" op school de vangst aan klas liet zien en daarbij het een en ander ver telde. Wie zelf enthousiast is, kan iets overdragen. Van daag dus op zoek, naar grote rupsen. Met een pijl op het staartgedeelte. Dus een pijl staart. De vlinders, die uit deze grote rupsen volgend jaar zullen ontstaan, heten eveneens pij Istaarten. We zien ze op een late na zomeravond nog wel eens vliegen. Dat kan met name in de buurt van kamperfoe lie zijn. Deze heeft de eigen schap tot ver in het najaar te I

Scheldebode | 1985 | | pagina 9