Plafond, de vijfde wand, verdient meer aandacht Allerlei bewerkingstechnieken mogelijk met plafonds Plafondverlaging Voorbereiding Werkwijzen "woensdag 9 oktober 1985 pagina Wonen is leven. Achterstelling van het plafond past niet in deze tijd. Nergens staat geschreven, dat men bij het 'aankleden' van een plafond zijn fantasie moet onderdrukken. Toch zijn er nog veel effen-witte plafonds. Op zich is dit begrijpelijk. Immers, onze kamerinrichting staat niet in directe relatie tot de hemelspreiende vijfde wand. Althans, dat denken we. Wanneer u echter een vertrek een extra dimensie wilt geven, dient u juist het plafond opvallender te maken. Hiertoe biedt onder andere de doe-het-zelf industrie talrijke mogelijkheden. Wie het uniforme haat en de persoonlijke noot prijst, kan naast verven ook andere technieken voor plafonddecoratie toepassen. Hout is wellicht het populairst. Een lichte, houten vijfde wand met een warme, natuurlijke tint laat de bewoner veel vrijheid qua inrichting van het vertrek. Hout geeft altijd een ruimte effect of het nu in balken-, paneel-, visgraat- of mozaïekvorm wordt aangebracht. Vanuit welke keuze u ook werkt, hout laat uw huis in waarde stijgen. Het is bovendien makkelijk te verwerken wat het plezier bij een doe- het-zelfklus verhoogt. Plafondbedekkingen, die niet voor het levendige hout onderdoen zijn kurktegels; puur natuur, warm en in tientallen kleurnuances en afmetingen. Met enige ervaring kunt u kurk zelf plafonneren. Attractief en actueel is een plafond van houten cassettes, die in veel uitvoeringen op de markt worden gebracht. Ze zijn er in klassiek, modem en rustiek. Kunststof plafondplaten of tegels worden in diverse maten verkocht. Ze zijn relatief goedkoop, lichtgewicht en net als de houten typen eenvoudig zelf aan te brengen. Kunststof platen met een geschuimde rug van 100% schuim (polystyrene plafondplaten) zijn onderworpen aan normen van brandveiligheid. Exotisch en uiterst decoratief zijn bamboestroken van gevlochten bamboestrips. Met deze lichte platen (122 x 244 cm) en strips in verschillende tinten kunt u zachte tot sterk constrasterende patronen krijgen. Fraai zijn plafondbedekkingen van textiel. Wat dacht u van stoffering met kaasdoek, linnen of jute. Naadloos plakken kan eveneens. Als u wilt kunt u het nog verven ook. Een verlaagd plafond is 'in'. Het dringt de stookkosten terug, maakt de ruimte beslotener en biedt praktische mogelijkheden tot inbouw van verlichting. Het resultaat beïnvloedt het hele interieur. Tracht uzelf vooraf een beeld te vormen voor het resultaat; dat werkt prettiger. Anders dan door reële verlaging kunt u ook een niveauverschil krijgen door gebruik te maken van optische verschijnselen. Een plafondlichter gekleurd dan de rechte wanden geeft een hoge ruimtewerking. Het tegenovergestelde effect: plafond donkerder dan de wanden maakt de ruimer lager. Voor het optische effect hoeft u de zoldering dus niet per se te verlagen. Qua geluidsdemping en warmte-isolatie is een verlaagd plafond van schrootjes of panelen zo gek nog niet. Een gehorig en koud vertrek wordt aanzienlijk verbeterd door de houten latten met een paar mm tussenruimte te bevestigen met daarboven een absorberende mat van bijvoorbeeld steen wol. Maak een verlaagde zoldering overigens nooit lager dan circa 210 cm. Anders wordt de ruimte èl te bekrompen. Om wand vijf te verlagen met een nieuw, vrij hangend plafond van hout, plafondplaten of ander materiaal, dient u eerst een raamwerk op de rechte wanden aan te brengen. Afhankelijk van uw voorkeur en de oude plafondhoogte kunt u hiertoe stevige planken (ca. 7,5 x 2,5 cm) op een hoogte van 10 tot ongeveer 50 cm vanaf het oude plafond met pluggen en schroeven op de muren vastzetten. Tussen het zo ontstane houten raam bevestigt u nu de zogenaamde regels (houten planken), waar het nieuwe plafond tegenaan wordt gelijmd, geschroefd of gespijkerd. Sommige constructies zijn met speciale klemmen of aan schroefogen op te hangen. Als u spijkers gebruikt, sla deze dan altijd schuin in. Tevens kunt u op dezelfde manier in plaats van regels ook een roosterwerk aanbrengen, waarin alle soorten tegels, platen of cassettes worden gelegd. Op die wijze wordt elke „tegel" aan vier randen gesteund. Nog een mogelijkheid is het aanbrengen van regels op de oude zoldering. Hier kunt u dan schroefogen indraaien, die een constructie voor het verlaagde plafond dragen. Uw leverancier zal u graag voorlichten. Bij verven of lijmenls een goede ondergrond van doorslaggevende betekenis: vast, glad/ruw (respectievelijk voor verven en lijmen), droog, stof- en vetvrij. Verwijder loszittende plafonddelen met een plamuurmes. Reinig daarna het oppervlak met water, waarin enige scheuten ammoniak, of met een goede verfreiniger. Neem een vulmiddel en dicht met een plamuurmes alle gaten en scheuren. Laat het geheel goed drogen en schuur dan de oneffenheden vlak. Als wand vijf sterk is vergeeld (roken is slecht voor u en ...uw plafond), of als de plafondconstructie wat poreus is, moet u het voorbehandelen met een synthetische muurverf op basis van een oplosmiddel. Ruw het plafond met een staalborstel op, wanneer u iets anders gaat lij men dan textiel. Nu is de voorbereiding voltooid en kimt u de zoldering een nieuwe gezicht gegeven. Verven - Tegen deze techniek hoeft niemand op te zien. Verf eerst de zijkanten van wand vijf met een kleine kwast. Pak nu een brede kwast of verfroller en strijk de verf (of sierpleister) steeds in dezelfde richting op het plafond. Werk in banen van circa een halve meter in de lengte en maak het karwei in één keer af. Synthetische verf en latex-verf laten het plafond ademen waardoor bladderen wordt voorkomen. Twee- kleuren-verféén streek twee kleuren, is weer-wat levendiger. Verder zijn er structuurverven en sierpleisters voor als u wat meer reliëf wenst.. Textiel - Smeer textielijm met een roller tegen het plafond in de hoek bij het raam als we met overlap plakken. Knip een baan textiel altijd iets te groot uit, zodat later kan worde» bijgeknipt. Veeg nu met een droge, zachte borstel het textiel tegen het plafond. Wilt u het doek kamerbreed opbrengen, zet dan eerst het hele plafond in de lijm, waarna u het doek aan de korte zijde van de zoldering met kleine nageltjes vastzet Hierna spijkert u de andere kanten. Zodra u rond bent, rolt u de stof met een deegroller aan steeds in één richting. Laat de stoffering vervolgens een tijdje drogen en neem dan de nagels weg. Knip of snij daarna de randen bij. Wanneer u de overhangende doekrandjes met een profiellatje langs de wand wegwerkt, hoeft u niet te knippen. Kurk- en plafondtegels - Evenals voor houten cassettes zijn er ook voor tegels speciale plafondinlegsystemen verkrijgbaar. Men past dan metalen profielen toe. U kunt ze echter ook tegen het plafond lijmen, nieten of spijkeren. Werk vanuit het midden. Lijm kurk met contactlijm of vloerenkit, schuimstof tegels met speciale polystreenlijm en plafondtegels (kunststof) met montagekit. Zet aan met een plat blokje hout en hamer. Zorg wel voor een waterpas opdat alles recht komt. Houdt de verwarming op nachtstand, want de lijm mag niet te snel drogen. Verscheidene soorten kunststoftegels zijn voorzien van afstandnokjes zodat de voeg automatisch wordt bepaald. Erg handig J Met hollijsten kunt u de randen langs het plafond maskeren. Houten plafonds - Voor een balkenplafond kunt u geprofileerde delen (zijkanten) tot 420 cm kopen. U hoeft dan slechts deze zijkanten aan de wanden te bevestigen en de balken er aan de boven- en onderkant tussen zetten. Tussenruimten kunt uzelf bepalen. Houten plafonds zijn er in verschillende houtsoorten. U kunt ze verven, beitsen (zachte kwast) of met transparante kleurlak (verfstrijker) afwerken. Houten cassettes worden geleverd met profilering. Een voordeel is de snelle constructie, die simpel als verlaagd plafond kan worden geplaatst. Alle cassettes worden blind gespijkerd. Schroten en panelen kunnen direct op de wand worden gekit. Toch is het beter regels op het plafond te bevestigen. Vooral bij een nregelmatig oppervlak. Als de regels erop zitten, kunt u de latten hier overheen lijmen of spijkeren. Panelen kunnen met klemmen worden vastgezet U moet de latten zo afzagen, dat ze met een kleine tussenruimte tussen de muren passen. Klimatdlogisch invloeden kunnen klemgezette latten namelijk bol doen staan. Met montagekit drukt u flinke dotten uit een tube met spuitmond of strij kt u lij m uit een bus met een plamuurmes op de zoldering/regels. Afhankelijk van de grootte van het te bedekken oppervlak dot u met tussenruimten van 30 tot 50 cm. Klop nu het hout met een houten of rubberen hamer aan. Laat het even kitten en trek het paneel of de schroot dan los. Nu moet u het weer direct opnieuw plafonneren. Kieren tussen het uiteinde van het hout en de wand kunnen door een smal profiellatje keurig worden weggewerkt. Bamboestroken - In vochtige ruimten moet een bamboeplaat voor plafonnering eerst worden voorzien van een vochtwerende laag. Menie aa de plafondzijde voldoet goed. Het gevaar voor kromtrekken is hiermee geweken. Net als schroten en panelen kunt u de lichte bamboeplaten puntsgewijs direct op het plafond of op een verlaagd regelwerk lijmen. Gebruik montagekit of contactlij m en klop de platen goed aan volgens de vast-los-vaster methode Vastspijkert op een regelwerk kan ook. Neem voor het regelwerk vurehouten planken va'« 2x6 cm. Regels voor een plaat van 100 cm moeten ongeveer 33 cm uit elkaar zitten. Haaks op de lengterichting van de platen komen regels op maximaal 150 cm afstand en onder elke naad. Waar het vochtig is, moet u altijd gegalvaniseerde nagels of schroeven gebruiken. In tegenstelling tot ijzeren roesten deze namelijk niet. Zaag ook hier de platen net iets te klein af, zodat ze niet tussen de wanden klemmen. Met houten latjes is een en ander netjes af te werken. Succes Isolatievoorziening gehele woning woonkamer 20*C overdag 15*C 's nachts slaapkamer 15*C overdag 12*C 's nachts zolder e.d. 12*C overdag 10*C 's nacht? dubbelglas en voor zetramen - 25 15 - spouvmuur 9 - - steensmuur - buiten (6 cm isolatieplaat) 14 - - steensmuur - binnen (4 cm isolatieplaat) 11 14 9 - hellend dak (6 cm isolatie) - - 8 5 plat dak (6 cm isolatie) - 14 9 6 vloer (6 cm isolatie) - 4 - - isolatiepaneel bij radiator i.p.v. - enkelglas - ongeïsoleerd paneel - 80 30 - - warmteschild bij radiator voor - erikelglas - dubbelglas of on geïsoleerd paneel - steensmuur - 50 17 15 - f leidingisolatie (22 en 28 mm) - - - 10

Scheldebode | 1985 | | pagina 29