Juiste locatiekeuze woning erg belangrijk voor wooncomfort Zelf tegelen voortaan heel stuk eenvoudiger Het huis is een van de belangrijkste dingen in een mensenleven. Wat een nest voor vogels is, het holletje voor een konijn, dat is een huis voor mensen. Een huis is een beschut plekje waar mensen zich kunnen terugtrekken. Een domein waar mensen zich veilig en beschermd weten. In een huis kun je gasten ontvangen en ongenode gasten weer op straat zetten. Een huis is naast voedsel en kleding een van de allereerste levensbehoeften voor ieder mens. Daarom is het ook belangrijk waar het huis staat. Of de woonplaats, de wijk en de buurt waar de nieuwe woning staat de bewoners allemaal goed bevalt. Behoefte Budget De markt Ligging Doe-het-zelvers pakken tegenwoordig ook de moeilijke klussen aan. Door de snelle vernieuwing van materialen en de betere toepassing van de produkten komen de lastige werkjes binnen het bereik van vele mensen. Een goed voorbeeld is het zelf tegelen van badkamer, keuken of WC. Het wegglijden van de tegels of het te snel hard worden van de lijm gaf veel problemen. Lugato heeft een compleet assortiment doe-het-zelf produkten waaronder nieuwe reeks lijmprodukten op de Nederlandse markt gebracht. Die in combinatie met het gratis te verkrijgen handboek 'Zo Lukt Het' tegelen heel eenvoudig maakt. Tegelen Voegen met kleur woensdag 9 oktober 1985 pagina 11 voldoen, dan komt in de tweede plaats aan de orde welk budget daarvoor beschikbaar is. De woonlasten maken deel uit van de totale vaste lasten die een gezin of een alleenstaande heeft. Het totaal aan vaste lasten schommelt in de praktijk meestal tussen 40 en 50 procent van de netto inkomen. Daarvan worden betaald de directe woonkosten ofwel de netto huur en de rente plus aflossing op een hypotheek. Deze uitgave schommelt in de praktijk tussen 10 en 20 procent van het netto inkomen. Andere vaste lasten zijn uitgaven voor gas, water, elektriciteit, telefoon, gemeentelijke heffingen, verzekeringen, school- en studiekosten, bekende contributies en abonnementen op het vervoer. Onderhoud van huis en tuin, zowel bij een koophuis als bij een huurhuis kan het beste gerekend worden op die uitgaven waar geld voor kan worden gereserveerd zoals dat ook kan gebeuren bij de aanschaf van kleding en schoeisel en vernieuwing van het inventaris. Op deze manier kan men achterhalen hoe groot het eigen budget is dat maandelijks beschikbaar is voor het inkopen van de behoefte aan onderdak. Ook kan dan nog bekeken worden hoeveel vierkante meter of kubieke meter onderdak per bewoner in het nieuwe huis nodig is. Daarbij kan ook gekeken worden naar het aantal eigen kamers en de omvang van de gemeentelijke ruimtes. Wie op die manier de wooneisen opstelt en er een budget naast legt zal zeker ook nog eens nagaan of en in hoeverre het bestaande huis aan die eisen voldoet. Des te nauwkeuriger kan worden nagegaan om welke redenen het nieuwe huis beter is. Het is een boeiend avontuur om na te gaan wat de ideale omgeving is voor het huis dat iemand wil gaan bewonen. Ook als het gaat om een appartement, een flat of een etagewoning. Nu het schrijnende tekort aan woonruimte duidelijk aan het afnemen is, en het verhuizen om elders werk te vinden weer meer in zwang raakt kunnen Nederlanders wat meer eisen gaat stellen aan hun woonomgeving. Meer dan vroeger kunnen kopers van huizen, maar ook huurders van huizen hun verlanglijstje samenstellen en proberen daarvan zoveel mogelijk tot stand te brengen. De precieze plek waar iemand gaat wonen is een van de onderdelen uit de verlanglijst van wooneisen. Om een indruk te geven waar en wanneer in het voorbereiden van een beslissing om van huis te veranderen, de woonomgeving aan bod komt is het nuttig na te gaan hoe de besluitvorming over een nieuw huis het beste tot stand kan komen. Veranderen van woning is eigenlijk het inkopen van onderdak, beschutting, wooncomfort, ruimte om in te leven, woonomgeving. Zo kan de werkelijke behoefte die iemand heeft in het begin heel ruim omschreven worden. Het gevraagde onderdak moet aan een aantal eisen van kwaliteit voldoen. Zoals daar zijn de eisen van bouwkwaliteit, van afwerking, van verdeling van de ruimte, van comfortabele voorzieningen zoals CV, open haard en eventueel dubbele beglazing. Een van deze kwaliteitseisen is de woonomgeving. Het verlanglijstje ten aanzien van de woonomgeving geeft aan waar uiteindelijk de te kiezen woning komt te staan. Niet iedereen die ander onderdak zoekt gaat uit van de eigen behoeften in dat opzicht. Wanneer iemand voor het eerst of opnieuw werk heeft gevonden komt het nogal eens voor dat het aan de afdeling personeelszaken van het nieuwe bedrijf overgelaten wordt om via het woningbureau of de dienst volkshuisvesting een geschikt huis te zoeken. Meestal is het dan een huurhuis omdat de nieuwkomer zich de vraag tussen kopen of huren niet nauwkeurig gesteld heeft. Ook wordt de plaats waar het huis staat gedicteerd door het aanbod van het woningbureau. Eén of hoogstens twee keer kan de nieuwe werknemer het aangeboden huis afwijzen en zich daarbij verschuilen achter de wensen en eisen die partners en kinderen alsnog op tafel leggen. Het derde aanbod kan moeilijk nog geweigerd worden zonder onnodige wrevel op te roepen. Wanneer op die veel voorkomende manier een nieuwe woning wordt gevonden dan wordt eigenlijk een kant en klaar produkt ingekocht. Er wordt weinig gelet op de eigen behoefte en nauwelijks op de eigen kwaliteitseisen, waarvan die van de woonomgeving er één is. Bij het zoeken van onderdak uitgaan van de eigen, goed omschreven behoefte brengt met zich mee dat de inkoper van onderdak zelf een heel actieve rol speelt. Dat is bij de inkoop van een allereerste levensbehoefte niet direct te veel gevraagd. Als de behoefte goed is omschreven in een verlanglijstje van wensen en eisen waaraan de nieuwe woning moet Pas wanneer de behoefte is omschreven en het budget voor de inkoop van onderdak bekend is heeft het echt zin om de markt te gaan verkennen. Pas dan worden eenmalige koopkosten en verhuiskosten onderzocht, wordt het aanbod op de huizenmarkt bekeken. Pas dan ook komt de definitieve keus tussen kopen en huren tot stand. Op de markt zelf kan ook nagegaan worden in welke mate het verlanglijstje op het terrein van de woonomgeving verwezenlijkt kan worden. In het kort volgen hier een tiental punten waar op gelet kan worden voor de locatiekeuze: 1. Hoe ver ligt de woning van dagelijkse bezigheden en werk? 2. Wilt U wel of niet nabij familie, vrienden en kennissen wonen? 3. Hoe liggen de belangen van partner en kinderen? 4. Hoe nabij is openbaar vervoer? 5. Hoe lang in de toekomst blijft u er wonen? 6. Zoekt u de binnenstad, het platteland, een dorp? 7. Wilt U in een rij in een eengezinswoning? Of een flat? Appartement? 8. Wilt u een alleenstaand huis? 9. Wilt u een hoekhuis? 10. Hoe staat het met de recreatiemogelijkheden van elk van de medebewoners. Bij de afstand tot werk spelen niet alleen de belangen van de man met een baan een rol, maar even zwaar die van de vrouw en de andere huisbewoners die buitenshuis ook hun bezigheden hebben. Een factor is of al dan niet de auto gebruikt wordt en door wie. Wanneer de autorit naar het werk steevast begint en eindigt in een file is een huis dichtbij het station wellicht aan te bevelen. Misschien is hij niet zo gebrand op haar familie of omgekeerd, maar heeft een van de bewoners toch veel zin om dichtbij familie, vrienden of kennissen te wonen. Dat kan een goed argument zijn om rekening mee te houden. In gezinnen met kinderen is het van veel belang dat de kinderen zich thuis voelen en bovendien gemakkelijk en veilig kontakten kunnen leggen. De nabijheid van de gekozen schoolvorm, sport en spelmogelijkheden en de leeftijdsopbouw van de kinderen in de buurt kunnen eens bekeken worden. Volwassenen hebben wellicht speciale interessen en hobbies waar zij dichtbij in de buurt willen wonen. De andere genoemde factoren spreken goeddeels voor zichzelf. Het is boeiend de vragen op te werpen en te zoeken naar antwoorden. Het gaat er daarbij niet om dat alle eisen van alle bewoners volledig ingewilligd worden, maar dat ze onderling bespreekbaar zijn en dat kinderen en volwassenen naar elkaar luisterend zoveel mogelijk tot stand proberen te brengen. Voor kopers van een huis is de ligging van het huis ook een belangrijke factor die de waarde van het huis bepaalt. Vaak zal er een verband zijn tussen individuele wenzen voor de woonomgeving en de waardebepaling van het te kiezen huis in kwestie, maar dat hoeft niet altijd. Zo kent elk dorp, elke plaats, elke gemeente en elke stad aan woonwijken een economische en sociale stand toe. Wanneer iemand nieuw in een plaats komt is dat niet altijd meteen zichbaar. Maar de betere en minder gewaardeerde woonwijken bestaan wel. Het kan nuttig zijn eens wat langer in een plaats te vertoeven om enige indruk van die verschillen te krijgen. Op de lokale markt worden ze steevast in een prijsverschil uitgedrukt. Een andere factor is de economische ontwikkeling. Wanneer door afbrokkelende werkgelegenheid in een structureel verouderde industrie een plaats in verval raakt dan heeft dat effect op de huizenprijzen. Dat geldt ook wanneer een plaats of een regio in opkomst is, bijvoorbeeld door dat het lokale bedrijfsleven aansluiting vindt op moderne technologie of nieuwe en betere onderwijsvoorzieningen krijgt. De planologie speelt een woordje mee. De aanleg van een spoorlijn, een metro of een nieuwe weg kan een bepaalde wijk in bloei brengen en een andere wijk isoleren. Dat heeft gevolgen voor de prijsontwikkeling in de toekomst. Aanwezige voorzieningen kunnen ook voor- en nadelen oproepen. Zo zal een modern atletiek stadion in de eigen woonomgeving geen nadelige invloed op de prijsvorming hebben, maar wanneer datzelfde stadion in zwang raakt als centrum voor motor- en autocrosses, dan kan dat de prijzen wel drukken. Zelfs de fietscrossbaantjes voor de jeugd werden de laatste jaren bij voorkeur zo ver buiten de echte woonwijken aangelegd om het wooncomfort en daarmee de huizenprijzen op peil te houden, dat alleen de doordouwers onder de fietscrossers de sport nu nog beoefenen. Waar het uitverkoren huis precies staat is zo om persoonlijke en financiële redenen een belangrijk punt. Jarenlang heeft de doe-het-zelver opgezien tegen het zelf tegelen. Vooral bij het toepassen van de tegellij men verschenen er regelmatig addertjes onder de tegels. De ene lijmsoort was moeilijk op te brengen, de andere werd te snel droog zodat maar een klein deel tegelijk kon worden behandeld. Vaak gleden de tegels weg. In de bouwmarkten ontdekten we een serie nieuwe lijmen van het voor Nederland nog onbekende merk Lugato. De produkten zitten in een sterk gevisualiseerde verpakking en zijn genoemd naar de gewenste resultaten van de aan te pakken klus. Zo is er de goedkope poederlij m 'Vast en Zeker'. De lijm is vooral geschikt wanneer men grotere oppervlakten moet bewerken. Het lijmt wand- en vloertegels en lichte bouwplaten. De hechting is goed op beton, gasbeton, metselwerk en stucwerk. Hoe lijm je tegels goed en goedkoop Deze vraag stelt de doe-het-zelver zich vooral bij het tegelen van grote oppervlakken. Een WC, keuken of badkamer moet netjes getegeld worden. Daarvoor hebben we een goede tegel nodig en lijm met een goede hechtkracht. Met 'Vast en Zeker' gaat de klus heel eenvoudig. De tegels glijden niet weg en er kan rustig gewerkt worden, omdat de lijm niet te snel droogt. Zo kan de doe-het-zelver grote oppervlakken tegelijk met de lijm insmeren. Moderne tegelwanden worden steeds vaker met gekleurde voegspecie bewerkt. Tot nu toe waren er weinig mogelijkheden om de voeg in de juiste kleur te krijgen. 'Voegenbont' is een nieuwe produkt van Lugato dat dit kleurige voegen mogelijk maakt. De volgende kleuren zijn beschikbaar: antraciet, balibruin, beige, caramel, evergreen en reebruin. Het produkt is eenvoudig aan te brengen en geeft een mooi resultaat. Met het gratis te verkrijgen boek 'Zo Lukt Het' vindt u een oplossing voor tegelen, elastisch afvoegen, lijmen van vloerbedekking, isoleren, vocht bescherming etcetera. Met veel foto's krijgt de doe-het-zelver een duidelijk voorbeeld van hoe eenvoudiug de klus gedaan kan worden. Het boekje is te verkrijgen bij de Lugato verkoopadressen of aan te vragen bij Rigips, Antwoordnummer 1,4100 VP Vianen.

Scheldebode | 1985 | | pagina 27