Wie bespaart door isolatie, zit er voortaan warmpjes bij Borsele werkt hard Dekura renoveert dakkapellen met kunststofmateriaal In kwart miljoen huizen twee isolatie-vormen Besparing Grondprijzen Toekomst Beschermd woensdag 9 oktober 1985 pagina 3 Je hoort soms negatieve berichten over isolatie van woningen. „Ze zeggen dat...." en dan volgt er weer zo'n verhaal. Nu zal er best iets van waar zijn. Maar wist u, dat in een kwart miljoen Nederlandse huurhuizen niet één, maar wel twee vormen van isolatie zijn toegepast. Wist u, dat dat betekent, dat in zeker één op de vijf huurhuizen meer dan eens isolatievoorzieningen zijn getroffen. Dat betekent dat u, bij wijze van spreken, de straat maar ■op hoeft te gaan en elke vijfde 'voorbijganger naar zijn ervaringen kimt vragen. Veel eigenaren van huurwoningen - woningbouwverenigingen, pensioenfondsen en particuliere verhuurders - hebben inmiddels in overleg met hun huurders besloten isolatiewerkzaamheden te laten uitvoeren. In totaal hebben ongeveer 900.000 huurwoningen een eerste isolatiebeurt inmiddels achter de rug. Het aanbrengen van dubbel glas is een isolatievoorziening, die het meest in het oog springt. Het is iets, dat je aan je buren en kennissen kunt laten zien. Nu is dubbelglas een dure voorziening: de kosten bedragen zo'n 170 gulden per vierkante meter. Met dubbel glas kun je behoorlijk wat gas besparen, zo'n 25 kubieke meter gas per vierkante meter glas per jaar. Daarbij komt, dat een huis met dubbel glas in de winter een stuk behaaglijker aanvoelt, omdat er niet meer zoveel kou van het glasoppervlak komt. Aan de andere kant is de investering van dubbel glas niet in een paar jaar terugverdiend, omdat het een vrij kostbare voorziening is. Mensen, die eenmaal het comfort van isolatie kennen, besluiten vaak alsnog bijvoorbeeld de muur of het dak te isoleren. Omdat zij gemerkt hebben, dat isolatie comfort oplevert. En bespaart op de stookkosten. Intussen is al in een kwart miljoen huurwoningen zo'n vervolg-isolatie aangebracht. Dat is dus gebeurd bij mensen, die niet zijn geschrokken van allerlei negatieve artikelen in kranten en tijdschriften. Ze hebben echter wel de prettige kanten van isolatie ontdekt. Nogmaals, de cijfers waarover we beschikken, zijn officiële cijfers van huurwoningen. Naar alle waarschijnlijkheid ligt het aantal huizen waaraan meer voorzieningen zijn getroffen, veel en veel hoger. Er zijn namelijk nogal wat dingen, die iedere bewoner zelf kan aanbrengen. In plaats van het duurdere dubbel glas, dat door een vakman aangebracht moet worden, is er de goedkopere vorm van voorzetramen. Er zijn inmiddels diverse soorten en merken in de handel, die eenvoudig zelf zijn aan te brengen. Een zonder of een vliering isoleren is ook al zoiets, dat een niet al te onhandige doe-het-zelver aankan met betrekkelijk eenvoudige en goedkope middelen. Menige begane grond is intussen voorzien van een isolerende laag aan de onderkant. En verwarmingsbuizen in onverwarmde ruimten voorzien van een isolerende huls is iets dat echt iedereen kan. Dat geldt ook voor het aanbrengen van een plaat isolatiemateriaal tussen de verwarming en een daarachter gelegen borstwering. Blijft alleen het vullen van de spouwmuur over. Dat is iets dat alleen een erkend bedrijf kan doen. Aan elke isolatievoorziening hangt een prijskaartje. Tegenover wat u moet betalen staat echter ook een bedrag dat u bespaart op uw stookkosten. De gasprijs bedraagt op dit moment 62,6 cent per kubieke meter en zal misschien nog hoger worden. In de doorsnee-eengezinswoning met centrale verwarming wordt jaarlijks 3000 kubieke meter gas verstookt, ofwel een bedrag van ruim 1750 gulden. In bijgaand staatje staan de bespaarde kubieke meter aardgas per vierkante meter isolatie op jaarbasis. Een bestaande dakkapel werd met PVC-bekledingsschroten gerenoveerd en daardoor onderhoudsvrij. Er wordt steeds meer kunststof gebruikt in de nieuwbouw en bij renovatie van woningen. Dekura Kunststoffen in 's Gravenpolder, eigendom van J. den Dekker, die tevens een aannemingsbedrijf runt, begon eind 1984 met de verwerking van kunststof in eigen fabricagehal. Een voordeel ten opzichte van andere kunststofleveranciers is het feit, dat Dekura alle ramen, kozijnen, deuren, puien enzovoorts zelf fabriceert. De profielstaven worden geleverd door Deceuninck Plastics in België, een bedrijf, dat jarenlange ervaring heeft met de verwerking van het materiaal. De fabricage door Dekura in eigen fabriek heêft als voordeel, dat de opdracht sneller kan worden uitgevoerd dan wanneer deze in het buitenland moet worden gerealiseerd. In principe kan Dekura binnen enkele dagen het gewenste materiaal leveren. Tegenwoordig wordt door Dekura veel gewerkt aan renovatie van dakkapellen, dakgoot- en overstekbekleding en boeiboorden. Reeds bestaande dakkapellen kunnen geheel worden bekleed met kunststof, hetgeen de kosten aanzienlijk beperkt. Bovendien heeft men het voordeel niet meer jaarlijks het moeilijk bereikbare object te moeten schilderen. Ook dakgoten kunnen met kunststof worden bekleed. Vooral dakgoten van oude boerderijen kunnen op deze manier veelal voordelig en op afdoende wijze beschermd worden en vragen geen onderhoud meer. Er bestaat een uitgebreid programma van profielen, zodat de renovatie geheel in stijl van de woning kan plaatsvinden. Bekledingsprofielen kunnen ook gebruikt worden voor topgevelbekleding. Dit verfraait niet alleen de woning, maar geeft ook meer comfort door isolerende werking. PVC-schroten kunnen binnen worden toegepast voor badkamers, scheidingswanden, plafonds e.d. Zij zijn ook zeer geschikt om een vochtige muur weg te werken. De PVC-schroten zijn leverbaar in diverse kleuren en houtstructuren, waardoor zij nauwelijks te onderscheiden zijn van echt hout. Bij verwerking binnenshuis zijn de PVC- schroten goedkoper dan hout, de schroten voor buitenafwerking zijn in prijs vergelijkbaar met hardhout. Andere voordelen van PVC-schroten zijn, dat deze bestand zijn tegen vocht, licht en lucht; ongevoelig voor agressieve stoffen; hoeven niet geverfd, bieden een hoge thermische en akoestische isolatie en zijn vlamdovend. De profielen staan tijdens de fabricage onder voortdurende controle en tevens zijn zij in laboratoria getest op*, slagvastheid en thermische uitzetting. vervolg van voorpagina De grondprijzen in Borsele variëren sterk. Voor een vierkante meter bouwgrond in het dorp Baarland bijvoorbeeld betaalt de adspirant- bouwer slechts 45 gulden, terwijl een vierkante meter in 's Heerenhoek 133 gulden kan kosten. Leegstand bij de woningbouwstichting - de gemeente heeft namelijk geen woningen in eigen beheer - is er nauwelijks. Van begin 1983 tot ver in 1984 ging het slecht met de grondverkoop. Sinds september 1984 echter zijn de verkopen van grond weer flink aangetrokken. In elke kern liggen bouwrijpe kavels, variërend van een enkele in Nieuwdorp tot 25 elders in de gemeente. Aanvankelijk was het een moeilijke taak om na de samenvoeging in 1971 de tot dan toe zelfstandige dorpen onder één noemer te brengen. Sommige kernen waren te klein voor het handhaven van het dienstenpakket dat overheid, dienstverlenende instanties en middenstand door de eeuwen heen geboden hadden. Door het voeren van (soms zeer langdurige) gesprekken met de bewoners van de verschillende dorpen zijn er aanvaardbare oplossingen gekomen. Nog steeds houdt het College van Burgemeester en Wethouders kontaktbij eenkomsten in de 15 kernen. Het dienstenpakket en de voorzieningen die de gemeentelijke overheid te bieden heeft, geeft, rekening houdend met de omvang van de kernen, vrijwel geen reden meer tot op- of aanmerkingen. Dit is op te maken uit het sterk verminderde bezoek dat de inwoners heden aan de nog steeds gehandhaafde hoorzittingen brengen. Voor Nisse en Borssele is een aanwijzing 'Beschermd Dorpsgezicht' van kracht. Dit houdt in dat de historisch gegroeide toestand van straten en pleinen gehandhaafd blijft en voor zover noodzakelijk hersteld wordt. Milieu-hinderlijke bedrijven die in deze kernen niet te handhaven zijn, worden met financiële hulp van de*- gemeentelijke overheid verplaatst. Om dit te bewerkstelligen heeft Borsele een fonds van 1.4 miljoen gulden tot haar beschikking. De gemeente Borsele doet haar uiterste best om de soms negatieve berichtgeving in relatie tot de aanwezigheid van een kerncentrale met een sterk positief beleid op allerlei terrein te weerleggen. Paul Boerdam Meidooms in De Poel in de gemeente Borsele. -FOTO WILLEM MIERAS

Scheldebode | 1985 | | pagina 19