Roeivereniging wil aandacht trekken met tocht over Schelde Schaken overdag .QF TOCH NAAR unul De Honte 25 jaar STEUTEL HERENMODE ZEELAND Heroïneverslaafden kunnen vanaf vandaag in Middelburg terecht Opbrengst kankerfonds Map over Nepal naar scholen Cursussen over landschap, schimmels en paddestoelen in de Schouwburg te Middelburg Van sierplant tot volksvoedsel SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 311 MIDDELBURG - Roeivereniging de Honte in Middelburg viert deze maand het 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan is er vrijdag 4 oktober een receptie en feestavond. Zaterdag 5 oktober houdt de vereniging een open dag bij het clubhuis. Om het jubileum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan heeft een aantal enthousiaste leden bovendien het plan opgevat om met een van de slanke roeiboten de Westerschelde over te steken. Dat staat gepland in september. Tot op heden is er echter nog niets van gekomen, in verband met de weersomstandig heden. LANGE KERKSTRAAT 41,GOES,TEL.01100-16415 Verbeteren Raadsvergadering Bestekartikelen vanaf f 1,25 vanaf f 3,= Komplete cassettes 25 tot 50% korting Geschenkartikelen Kookpannen Nü extra laag geprijsd Keukengerei tot 70% korting Servieswerk Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) dat de nieuwe leden de eerste keren een begeleider meekrij - gen om hen de slag bij te bren gen. Maar juist aan ervaren leden, die de tijd hebben om met de nieuwelingen mee te gaan, hebben we gebrek". Tijdens de receptie op 4 ok tober worden ook veel oud-le den verwacht. Deze avond zal tevens een niéuwe skif ge doopt worden. Hiertoe is één van de oprichters van de ver eniging, mevrouw Michielsen uit Velp, uitgenodigd. Tijdens de open dag is iedereen welkom van elf tot vier uur. Ook hier verwacht het bestuur weer veel oud-le den. Zij kunnen van de gele genheid gebruik maken weer eens in een roeiboot te stappen om te proberen of ze de kunst van het roeien nog meester zijn. „Het is natuurlijk een groot risico en we kunnen de tocht alleen maken bij windkracht drie of minder en bij helder weer", vertelt Olav Mes, die de tocht gaat maken met Egon en Irving Mes, Joop Janse, Peter de Cupper en de stuurvrouw en coach van de groep Gajke de Gaai. „Niet dat we zo bang zijn voor wat spetters water, droog zullen we er in ieder ge val niet afkomen, maar het ri sico dat de boot door midden breekt, is bij hoge golven te groot. Wel hebben we de boot aangepast aan de omstandig heden, het drijfvermogen is vergroot en zowel bij de punt als vanachter hebben we plas tic aangebracht zodat de boot niet direct volloopt. Overigens neemt Gajke een pompje mee om zonodig de boot leeg te pompen". Het blijft al met al een hele onderneming. De roeiboot, waarmee het vijftal vertrekt, VLISSINGEN - De schaak club Vlissingen is een van de verenigingen die positief ge reageerd heeft op de oproep om ook overdag sport mogelijk te maken. Vanaf dinsdag 25 september kan men elke week vanaf twee uur terecht in het clublokaal aan de Oranje straat 8. Daarnaast blijven de vaste competitieavond op vrijdag en de soosavond op maandag. Vooral de onderlinge competi tie heeft de schaakclub een speciaal systeem opgezet waardoor ongeveer gelijk waardige tegenstanders tegen elkaar spelen. Het is beslist niet zo dat er alleen groot meesters bij de schaakclub rondlopen ook wie nog maar pas met het schaken begonnen is, kan meedoen. Voor inlichtingen kan men bellen naar de heren Diepe- rink, telefoon 70301, of Lip pens, telefoon 12604. is zo'n dertien meter lang en geen van de jongens heeft ooit eerder op zee geroeid. Voor al le veiligheid gaan er drie volg boten mee, waaronder een reddingsboot, een boot van de Zeevaartschool in Vlissingen en een jacht. Een van de jongens gaat mee op de volgboot en zal zo nodig op volle zee in de boot overstappen als een van de andere roeiers te moe wordt of als er zich andere onvoorziene omstandigheden voordoen. De roeiers denken voor de tocht twee uur nodig te hebben. Ze vertrekken op het hoogtepunt van eb of vloed, om zo weinig mogelijk last van de stroming te hebben. Een van de belangrijkste ta ken rust bij Gajke. Zij zal alles in het oog moeten houden, de juiste koers, maar ook de scheepvaart in het gebied. Eén onverwachte hoge golf kan al fataal zijn voor de roeiboot. Dit ondervond een ploeg roeiers, die enige jaren gele den per roeiboot het Kanaal wilden oversteken. In het zicht van de haven, brak hun boot doordat ze de golven die een zeeschip veroorzaakte, te laat opmerkten. Joop: „Zulke dingen willen wij voorkomen. Het is onze be doeling de 'aandacht op de roeiverenigingen te vestigen, maar dan wel in positieve zin natuurlijk. Als het mogelijk is, maken we de tocht in septem ber, maar anders moeten we het uitstellen tot het volgend voorjaar. Als je roeit, houdt je je zelf wel warm, maar de stuurvrouw heeft het op zo'n tocht flink koud". De roeivere niging heeft overigens niet over gebrek aan belangstel ling te klagen. De laatste tijd is de toeloop van leden zo groot geweest, dat er zelfs een ledenstop moest worden inge voerd. „Niet bij gebrek aan boten, maar in verband met de eerste opvang van de nieuwe leden", vertelt voorzitter Peter Stok. „Wie nog nooit geroeid heeft met deze slanke boten, loopt een grote kans om te slaan, als hij zomaar zonder oefening het water op gaat. Vandaar KUNSTZINNIGE VORMING Bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming zijn er nog plaatsen beschikbaar voor de vol gende cursussen: weven voor be ginners op donderdag van halfacht tot halftien, werken met textiel op dinsdag van halfacht tot halftien en op woensdag van halfacht tot half tien, modeltekenen op woensdag van 'halftien tot halftwaalf, ruimtelijk vormgeven en beeldhouwen op woensdag van zeven tot negen uur, werken met klei, handvormen en draaien op maandag en don derdag van halfacht tot halftien en het kinderatelier op woensdag van halfdrie tot vier uur en van halfvijf tot-zes uur. De cursussen duren gemiddeld 33 lesweken en starten in septem ber of oktober. In september en ok tober starten er ook een aantal kor te cursussen, waar men nog aan deel kan nemen, te weten weven voor gevorderden op maandag van halftien tot halftwaalf, toneelspelen maandag van acht tot tien uur, kunstbeschouwing dinsdag en woensdag van acht tot tien uur, basiscursus grafiek op donderdag van halfacht tot halftien en fotogra fie op donderdag van zeven tot ne gen uur. Voor kinderen van acht en ne gen jaar is er toneelles op dinsdag van vier uur tot halfzes. Ook voor de balletlessen kan men zich nog opgeven. Voor meer informatie kan men terecht in de Kuiperspoort 21 in Middelburg, telefoon 01180- 34711. VOGELBEURS De vogelvereniging Zang- lust uit Arnemuiden houdt een vogel ruil- en verkoopbeurs op zaterdag 21 september in vere nigingsgebouw de Arne aan de Rademacherstraat van een tot vier uur. Vandaag, woensdag 18 september, wordt in de Heren gracht 50 het Middelburgse methadonverstrekkingspunt ge opend. Heroïneverslaafden hoeven dan niet meer naar Vlis singen als ze een vervangingsmiddelen of hulp willen. In Middelburg zijn er tus sen de 100 en 120 personen, die aan heroine verslaafd zijn. Heroïne is duur omdat het een verboden middel is en het levert vaak een forse winst op voor de „dealers" (de handelaren), die er juist omdat het verboden is, een goudmijn in zien. Gebrui kers kunnen niet van het verslavingsmiddel afblijven. Ze worden ziek wanneer ze geen heroïne hebben. Ze zijn bereid tot elke prijs te gaan om het middel te pakken te krijgen. Hiervan laten de gevolgen zich raden. Inbra ken, roofovervallen, heroï- neprostitutie zijn de gevol gen, die men vaak via de media kan vernemen. De heroïnehandelaren weten dat het verslavingsmiddel duur is en moeilijk te be machtigen. Daarom wordt, om de voorraad te vergro ten, vaak een truc uitge haald. Het middel wordt dan vermengd met andere za ken, zoals bijvoorbeeld was middelen, gips en het le vensgevaarlijke gif strych nine. De heroïnèdode is vaak het gevolg van een en ander. Het methadonverstrek- kingsprokject werkt volgens de motivationele methode, hetgeen betekent dat de hulpverlener het doel heeft om de toestand van de ver slaafden te verbeteren. Men probeert, met hulp van an deren, de psychische en fy sieke toestand van de ver slaafden te bevorderen, evenals de resocialisatie op gang te brengen. De hulp verlener maakt gebruik van methadon, hetgeen een he- roïnevervangend middel is. Methadon werkt even ver slavend als heroïne, maar omdat het een scheikundig middel is werkt het langer en hoeft de verslaafde er niet twee of meerdere malen per dag meer op uit om he roïne te pakken te krijgen. Hierdoor wordt tevens voor komen dat sommige ver slaafden hele dagen op pad zijn om te „scoren". Een me- thadongebruiker neemt maar éénmaal per dag me thadon. DeJMiddelburgse gemeen teraad komt maandag 23 september weer bijeen in het stadhuis. De vergade ring begint om 14.00 uur. De agenda ziet er zo uit: NIEUWS VAN HET STADHUIS MIDDKLBURG 1. Mededelingen en ingeko men stukken 2. Vaststelling voorberei- dingsbesluiten. 3. Afwijzing aanvraag om gemeentegarantie. 4. Vaststelling 22e en 23e begrotingswijziging 1985 5. Kasgeldbesluit 1986 en geldleningsbesluit 1986. 6. Toepassing artikel 47 van de Kleuteronderwijswet over het jaar 1983. 7. Vaststelling subsidies emancipatie-activiteiten voor het jaar 1984. 8. Beschikbaarstelling kre diet t.b.v. realisering van het Hinderwet Uitvoeringspro gramma. 9. Aanvullend krediet bo demsanering Molenberg 10. Verhoging subsdie Z C.A.D. i.v.m. ondersteuning methadonverstrekkings punt. 11. Rondvraag. Ook op zaterdag 19 oktober is er een dergelijke beurs, dan in combinatie met een inter nationale vogeltentoonstel ling. OPERETTEFILM Dinsdag 24 september wordt in het dienstcentrum Bachten Kom- me de operettefilm Der Vogelhand- Ier vertoont. De film begint om halfacht. Kaarten zijn nu al verkrijgbaar. TELEFONISCH SPREEKUUR Vanaf dinsdag 24 september kan tijdens het telefonisch spreek uur van de werkgroep Vrouwen zonder baarmoeder ook gebeld worden door vrouwen die vragen, problemen of klachten hebben, die verband houden met de over gangsleeftijd. Tijdens het spreekuur is zowel een vertegenwoordigster van de werkgroep VZB als van de Vido aanwezig om de vragen te beant woorden. Het spreekuur is van halfdrie tot halfvier. Het telefoon nummer is 26951 in Middelburg. VROUWENRAAD De stichting Vlissingse Vrou wenraad opent donderdag 26 sep tember het nieuwe seizoen met een algemene vergadering in het Anker. Mevrouw Burgemeester zal dan het een en ander vertellen over de Vrouwen Advies Commissie. Op 15 en 29 oktober houdt de vrou wenraad een forumdiscussie over vrouw en gezondheid. Verder staan er dit seizoen weer enkele excursies op het program ma waarvan één op 4 oktober naar de nieuwe vismijn en is er in janua ri een lezing door de heer Sloot- mans over de Raad van Arbeid. Ook staat er in januari een ont spanningsmiddag op het program ma. BANGLADESH Woensdag 25 september bren gen enkele jongeren uit Bangla desh, die in Vlissingen te gast zijn in het kader van het Internationale Jongerenjaar, een bezoek aan buurthuis de Paraplu. De avond is opgezet door de Stichting Welzijnswerk voor Suri- namers en Antillianen in samen werking met de werkgroep Inter culturele Aktiviteiten. Aan het begin van de avond wordt informatie verstrekt over emigratie en het programma ver meldt ook een optreden van een Hindoestaanse band. De avond is voor iedereen vrij toegankelijk en het begint om kwart over acht. KLEDINGBEURS In peuterspeelzaal 't Wegkruu- pertje is zaterdag 21 september een kledingbeurs. De opbrengst' van de beurs wordt gebruikt om extra spullen te kunnen kopen voor de peuter speelzaal. De beurs wordt gehou den in de speelzaal aan de Prins Hendrikstraat 35 van tien tot elf VLISSINGEN - De collecte van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrij ding heeft in Vlissingen een bedrag opgebracht van 18.785.00 uur. Kleding kan deze week ingele verd worden tijdens de speelzaalu ren elke ochtend van halfnegen tot halftwaalf en donderdagmiddag van halftwee tot halfvijf. Het gaat om kleding voor kinde ren tot veertien jaar. KLEDING-SPEELGOEDBEURS Winterkleding voor kinderen tot veertien jaar en speelgoed worden zaterdag 5 oktober verkocht tij dens de kleding- en speelgoed beurs in het Hervormd Gemeente centrum aan de Dorpsstraat in Oostkapelle. De beurs is geopend van tien uur tot halftwaalf. Kleding en speelgoed kan wor den ingeleverd in de peuterspeel zaal op maandag 30 september en dinsdag 1 oktober van elf uur tot halftwaalf. De helft van de op brengst komt ten goede aan de speelzaal. KLEDINGINZAMELING De Rooms Katholieke Parochie Middelburg zamelt deze maand kleding in ten bate van de stichting Oostpriesterhulp Kerk in nood. Sinds 1948 richt deze internatio nale'organisatie zich tot de Oost bloklanden en tot ontwikkelings landen over de hele wereld. Men kan kleding, dekens, brei- wol, stoffen, zeep, zeeppoeder, koffie, thee, soep in pakjes, vlees- en visconserven, schoenen en der gelijke afgeven in het kerkcentrum de Hoeksteen aan de Vrijlandstraat op maandag 23 en dinsdag. 24 september en in de kerk op de hoek Lombardstraat en Bachten Steene op woensdag 25 en don derdag 26 september telkens tus sen zeven en acht uur. RADIO NOORDZEE Zondag 22 september verzorgt de vrije radio omroep Radio Noordzee een opnamedag aan de van Woelderenlaan 5 in Vlissingen bij de midgetgolfbaan en het pan- nekoekhuis. Radio Noordzee komt met vijf discjockeys, onder meer Bart de Koning, Steven de Wit en Roel Ba tenburg. Van'negen tot zes uur zijn alle belangstellenden welkom. De muziek wordt afgewisseld met in terviews en spelletjes. Het pro gramma wordt dezelfde dag al uit gezonden. KLEDING- EN SPEELGOED BEURS Vrijdag 27 september wordt er een kleding- en speelgoedbeurs gehouden van halfvier tot vijf uur in gebouw Irene achter de Gerefor meerde kerk in Souburg. Er wordt kleding verkocht voor kinderen tot en met twaalf jaar. De kleding kan men inleveren op maandag 23 en dinsdag 24 sep tember van kwart over tien tot kwart over elf in hetzelfde gebouw. De helft van de opbrengst is be stemd voor het dorp Chirner in In dia. MIDDELBURG - Dinsdag 24 september, 17.00 uur, pre senteert commissaris der ko ningin, dr. C. Boertien, de eer ste exemplaren van de Nepal- scholenmap. In de map zit informatie over Nepal, in het bijzonder gericht op het onderwijs aan de Zeeuwse scholen. Aan de hand van de gegevens is het mogelijk een schoolproject Nepal te maken. Dat zo'n pro ject goed vergezeld kan gaan van een inzamelactie voor Ne pal - waar de provincie dan weer een kwartje op iedere gulden doet - mag niet onver meld blijven. De map is samengesteld op initiatief van de actie Zeeland helpt Nepal met medewerking van Unicef-Nederland, het Zeeuws Instituut voor kunst zinnige vorming en het Cen trum voor ontwikkelingssa menwerking Zeeland. Het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland heeft advies uitge bracht. MIDDELBURG - De werkgroep Natuur- en milieu-educatie van de afdeling Walcheren van de KNVV start binnenkort met twee cursussen te weten „Zeeuwse landschappen" en „schim mels en paddestoelen" De cursus Zeeuwse land schappen bestaat uit tien les- avonden en vier excursies in de peroide van 26 september tot 12 december. De lesa von den zijn op donderdag en de excursies op zaterdag. De les sen beginnen steeds om zeven uur in de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan 4 in Middelburg Tijdens de cursus wordt in gegaan op het ontstaan van het Zeeuwse landschap, de schorren en slikken, bossen, duinen, strand en kunstmatige rotskusten, polders en dijken, landschapselementen, zee-ar- men en ontwikkelingen en de toekomst. Voor meer inlichtin gen en opgave kan men te recht bij E. van Elsacker- Paauwe, telefoon 01184-64212. De cursus paddestoelen en schimmels omvat vijf avonden en twee excursies, eveneens op donderdagen en zaterdagen. De eerste avond is op 19 sep tember. Ook deze cursus wordt gegeven in de scholen gemeenschap Walcheren. De lessen beginnen om halfacht. Voor opgave en inlichtingen kan men bellen naar H. van Os, telefoon 01180-11909. (ADVERTENTIE) Kortingen tot 70% De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70°/a Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen. Doe uw voordeel en kom naar de SCHOUWBURG, MOLENWATER 99 TE MIDDELBURG. Telefoon 01180 - 25156. Diverse bestek artikelen 6 theelepels of taartvorkjes In edelstaal en zwaar verzilverd. 51-delige cassette vanaf f95.- Restanten verzilverde theelepels, taart vorkjes, suikerschepjes, bloemvaasjes, kandelaars enz. Voor echte weggeefpriizen Dit is slechts een kleine greep uit het enorme aanbod. Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen. Praktische keukenhulpen in roestvrij edestaai, o.a. opscheplepels, maat bekers, garders, lepelrekken enz. Roestvrij stalen dekschalen, sauskom men. vleesschotels, botervloten, soep koppen, koffie- en theepotten, melk kannen. suikerpotjes enz. Op is op: alles halve prijs De goederen staan opgesteld in de Schouwburg, Molen water 99. Middelburg. Oók gemakkelijk bereikbaar per openbaar vervoer. woensdag 18 sept. 10.00-1 7.00 uur donderdag 19 sept. 10.00-21.00 uur vrijdag 20 sept. 10.00-1 7.00 uur zaterdag 21 sept. 10.00-16.00 uur Alleen de boer en de volks tuinder hebben als regel oog voor de aardappelplanten, die nu, behoorlijk uit de kluiten gewassen, op het land staan. Dat is te begrij pen, ivant al waren de aard appelprijzen afgelopen jaar laag, toch worden er elk jaar weer duizenden hectaren verbouwd. Geen toonder. De aardappel is immers een on misbaar volksvoedsel gewor den waarvan we de kwalitei ten niet hoog genoeg kunnen aanslaan. Dat is wel eens anders ge weest. In 1560 loerden de eer ste aardappels in Spanje in gevoerd vanuit Peru. Van daar gingen ze naar Italië. Daar aten de mensen ze, maar ook de varkens deden er zich te goed aan. Tenmin ste, wanneer we afgaan op wat de Leidse geleerde Clu- sius ons heeft nagelaten. In onze streken keek men ken nelijk argwanend tegen deze nieuwe planten aan. Op landgoederen toerden ze geaccepteerd als sierplant en dat behoeft ons niet te verbazen. Wie een aardappel plant eens goed bekijkt moet wel tot de slotsom komen, dat het een fraaie plant is. Ook de bloei mag er zijn. Als een echt lid van de nachtschadefamilie tooit ze zich in de loop van de zomer met vijfhoekige, tamelijk grote bloemen, die in kleur kunnen variëren van toit tot lila of violet. Opvallend is steeds het gele kegeltje, dat bestaat uit 5 helmknoppen, die tegen elkaar aangedrukt staan. Dit is heel karakteris tiek voor planten, die tot de ze familie behoren, zoals de tomaat, de paprika en de in 't wil voorkomende zwarte nachtschade, het bitterzoet en de vlak langs de Walcher- se kust in struikvorm groeiende boksdoorn. 's Nachts laten de bloemen hun kopjes hangen, maar overdag richten zij zich weer op, ivaarbij de bloemkronen bijna helemaal rechtop ko men te staan alsof ze zeggen willen: Zie je me welBij regen sluiten ze zich even eens en dat voorkomt nat worden van het stuifmeel. Merkivaardigerwijs zult u vrijwel nooit insekten op de aardappelbloemen zien vlie gen. Geen wonder, ivant er valt niets te halen. De bloemen bevatten geen zoetigheid in de vorm van nektar. Voor het bestuiven zijn ze meestal op eigen kracht aangewezen en dat proces verloopt altijd vol gens plan. Zo kan tijdens het sluiten van de bloemkroon afgevallen stuifmeelkorrels in aanraking komen met de stempel. Vaak gebeurt dit al wanneer de stempel met stijl tussen het door de helmhok jes gevormde kegeltje door groeit. Van groot belang is dit niet, want dankzij de knol len kan de plant zich onge slachtelijk vermenigvuldi gen. Van meer belang is het echter voor ons, want voor het kweken van nieuwe ras sen zijn we wel degelijk af hankelijk van het zaad. Daarbij maakt men niet al leen gebruik van reeds be staande rassen in eigen land, maar grijpt ook wel terug op in het unld voorkomende planten. Nu maar hopen, dat men in Zuid-Amerika vaat zuini ger is op de wilde flora dan bij ons, waar men al te gauw geneigd is om alles, ivat geen geld opbrengt, maar „vuul- te" te noemen. Om te voorkomen, dat sommige lezers bij de redak- tie klagen, dat ze urenlang hebben rondgefiets zonder een bloeiende plant te zien, zij nog opgemerkt, dat veel moderne rassen niet tot bloei komen! Wel jammer natuur lijk, maar veel bloemen be tekent een lagere opbrengst.

Scheldebode | 1985 | | pagina 11