Buurtfestival in Souburg eindigt met barbecue en muziek Vlissingse brandweer viert jubileum met wedstrijden Willem Parcival vertelt sprookjes van Grimm Nieuwe vinding op de wasmarkt: de Vizirbol Bonte vlindertjes unul ZEELAND Notenexpress, Notenpaleis In de Zeeuwse Bibliotheek Toneelcursus voor jeugd en jongeren Einde seizoen trimmers in Kamperland SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 309 OOST-SOUBURG - De buurtvereniging van Duy venvoorde staat niet alleen bekend vanwege de gezellige bijeenkomsten voor jong en oud, maar ook vanwege de voortdurende strijd voor een beter leefklimaat en tegen allerlei misstanden zowel in als buiten de wijk. Dit is ook weer duidelijk te mer ken tijdens het groots opgezette buurtfestival op zaterdag 14 september in en om de Schuur. Naaiatelier Barbecue MIDDELBURG Vanaf donderdag 12 september vertelt Wil lem Parcival weke lijks sprookjes van Grimm op de jeugdaf deling van de Zeeuwse Bibliotheek. Om in de sfeer te blijven - het is ook nog eens het Grimm-her- denkingsjaar - zal Willem Parcival ge kleed gaan als Wil helm Grimm. Wilhelm tekende in de vorige eeuw samen met zijn broer, Jacob, volks sprookjes op uit de mond van onder meer een vijftigjarige boe rin uit Hessen. Over deze vrouw schrijven de Grimms: „....Ze vertelde heel bedachtzaam, zeker en buitengewoon leven dig. Bovendien was ze genegen bepaalde pas sages te herhalen zodat wij ze gemakkelijk op konden schrijven...." Bij het opstellen van de tekst wilde Jacob zich aan de telegram stijl houden; Wilhelm daarentegen bewerkte het verhalenmateriaal graag. Het woord 'sprookje' komt van 'sproke', en dat wijst weer op het woord 'spreken'. Met het vertellen van deze volkssprookjes brengt Willem Parcival ze dan ook in hun oor spronkelijke staat te rug: het dromerige, betoverende verhaal dat gesproken wordt. Willem Parcival is al jaren bezig met de we reld van het sprookje. Als leraar vertelde hij ze, als poppenspeler bewerkte hij ze voor poppenspel. Nu vertelt hij ze elke donderdag middag op de jeugdaf deling van de Zeeuwse Bibliotheek. Boven dien illustreert hij zijn vertelling met een voorwerp, een ding, dat in het betreffende sprookje voorkomt, en met zachte muziek. Zo ontstaat een sfeervol verteltheater met elke veertien da gen een ander sprook je. Op donderdag 12 en 19 september vertelt Willem Parcival 'Hans en Grietje'. Bezoe- kertjes van dit Parci- val-verteltheater kun nen op jeugdafdeling een gratis passe-par- tout afhalen dat toe gang geeft tot vijf voorstellingen. De sproken zijn be doeld voor kinderen tussen vijf en negen jaar; de aanvang: 16.00 uur. Naast allerlei kinderspelen en veel muziek komen er veer tien stands van zowel de buurtverenigingen zelf als van andere instellingen. Hier wordt informatie verstrekt over de verschillende werk groepen van de buurtvereni ging, zoals de werkgroep wo nen, die tijdens het festival de uitslag van de tuinwedstrijd bekend maakt, de werkgroep anti-racisme en anti-fascisme en in het wijkgebouw de Schuur worden de handteke ningen voor het volkspetition nement tegen de kruisraketten verzameld. Via de geluidsinstallatie zal de stand van het aantal opge haalde handtekeningen in Souburg en omgeving bekend gemaakt worden. Een vast punt bij de buurt vereniging is ook de kleding- beurs. de kleding hiervoor kan ingeleverd worden op donder dag 12 september van half twee tot half drie. Een gedeelte van de kleding wordt ook dit keer weer geshowd door de mannequins van de buurtver eniging. Dit gebeurt om half elf in de grote tent. In tegenstelling tot voorgaande jaren wordt de niet verkochte en niet door de eigenaar afgehaalde kleding niet naar Polen gestuurd. De kleding komt dit keer ten goe de aan een werkproject dat in de buurt is opgezet. Een aantal vrouwen i§ hier begonnen met een naai-atelier waar kleding gemaakt, aangepast en ver steld kan worden. De kleding van de. kledingbeurs wordt dan zodanig aangepast, dat het weer helemaal past in het nieuwe modebeeld. De kleine zakenlui kunnen tijdens het buurtfestival pro beren wat te verdienen op de kinderrommelmarkt. Wie er zijn spulletjes wil verkopen moet zich wel van te voren op- VLISSINGEN - Het artikel over Toons Notenpaleis in de Scheldebode van vorige week heeft enige verwarring ge sticht. Het is beslist niet zo, dat de Notenexpress van de heer van Noort, die elke week de markt in Vlissingen aandoet, verdwijnt, zoals uit het bericht van vorige week wellicht zou zijn op te maken. geven bij Truus Minke, Wes- terscheldestraat 65, telefoon 79628. Bij slecht weer krijgen de kinderen een plaatsje in de tent. Een van de verenigingen die tijdens het festival met een stand vertegenwoordigd is, is de honden vereniging Walche ren. Zij laten demonstraties gehoorzaamheid en gedrag met honden zien. „Wie problemen heeft met zijn hond, kan hier ook terecht voor een gratis advies", vertelt Truus Minke. „Verschillende moeilijkheden zijn op een sim pele manier op te lossen, maar je moet dan wel weten hoe je het aan moet pakken. Als er voldoende belangstelling voor bestaat, willen we hier in de buurt ook een cursus gedrag en gehoorzaamheid geven." De kinderen worden na tuurlijk niet vergeten tijdens het buurtfestival. Voor hen zijn er allerlei spelletjes en ze kunnen creatief bezig zijn. Ook zijn er wedstrijden, waarin onder meer een zee- phelling beklommen moet worden, waarmee prijsjes te winnen zijn. Het feest wordt 's avonds besloten met een grote barbe cue. De buurtvereniging zorgt voor houtskoolvuurtjes, stok brood en sausjes. Het vlees moet men zelf meebrengen. Er is geen vastgestelde prijs, wel gaat men met de pet rond om de kosten te dekken. De groep Letnica luistert de avond op met muziek van de Balkan. Joop van Esch: „Ook over dag hebben we verschillende muziekgroepen die optreden in de tent,zoals de session- groep Cuvers, die ook op de 5 mei-viering hier veel succes had, en verder: Bertus en de Posters, een groep die is ont staan tijdens de havenstaking in Rotterdam, St.-Juttemis en de fanfare De eeuwig durende bijstaand. Verder treden de eigen dansgroep en de toneel en ca baretgroep van de buurtvere niging op. En om vijf uur staat het debuutoptreden van de rockgroep The Kid op het pro gramma. Overigens zijn ook straatmuzikanten, met wat voor instrument dan ook, meer dan welkom. Ze kunnen de sfeer hier nog verhogen." Het festival duurt van tien tot tien uur. BINGO De Stichting Welzijn voor Oude ren houdt dinsdag 17 september een bingoavond in het diensten centrum Bachten Reede. Het be gint om halfacht. Kaarten zijn te bestellen iedere middag aan de zaal. THEATER EN MUZIEK Deze week begint club- en buurthuis Het Buut weer met het nieuwe seizoen. De eerste week staat er wat ex tra's op het programma, zoals een optreden van het Vlissingse theater Popart voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Popart geeft een voorstelling op woensdag 11 sep tember. Het is een verhaal rondom vriendschap, met als titel „Speel man". Verder begint deze week op maandagavond weer de wekelijkse kookclub en de timmerclub. Op de woensdagmiddag is er weer weke lijks een instuif. De sport- en spel- club in de Jan Ligthartschool komt ook weer terug. Kinderen van zes tot tien jaar kunnen er aan mee doen van zeven tot acht en kinde ren van tien tot dertien jaar van acht tot negen uur op de vrijdag avond. In de stadweek worden er op woensdagavond twee muziekfilms gedraaid. De eerste film gaat over het leven van muzikanten in Marok ko. De tweede is een opname van een-Tunesisch orkest. Deze week stad tevens de jongerenopvang en is er op donderdagmiddag een mu zikale workshop. De week wordt besloten met een disco /soos avond. Het programma voor vol wassenen begint op maandag met een cursus kantklossen. Ook nieuw is de cursus patroontekenen op de dinsdagavond. Om dit alles door te laten gaan zijn er nog heel wat vrijwilligers no dig. Wie mee wil helpen kan terecht bij Kees Catsman, telefonische in lichtingen kan men krijgen op het nummer 01184-16223. ALDEGONDE In het clubhuis Aldegonde kun nen tieners vanaf 13 jaar weer te recht op de woensdagavond. Deze avonden beginnen om halfacht. Binnenkod stad er op de dins dagochtend een poppenclub voor volwassenen. Men kan er leren ka rakterpoppen, stokpoppen, mario netten en dergelijke te maken. De club draait van tien uur tot halftwaalf. GEZINSFIETSTOCHT De wijkvereniging Zuid begint het nieuwe seizoen met een ge zinsfietstocht. De deelnemers ma ken een tocht van ongeveer 22 ki lometer. Onderweg moeten er opdrach ten worden uitgevoerd, ledereen bepaalt het eigen tempo. Aan de tocht zijn een aantal prijzen ver bonden. De prijsuitreiking vindt plaats op de kinderboerderij na af loop van de tocht. Hier wordt dan ook een mini-picknick gehouden. De stad is om halftwee bij het Zuiderbaken. Ook niet-leden van de vereniging mogen deelnemen. CURSUS TONEELSPELEN Bij voldoende belangstelling stad in de maand september bij het Z.I.K.V. een cursus toneelspelen voor kinderen van acht en negen jaar. Het is een heel nieuwe cursus die gegeven wordt door Willem Joppe van Parcival. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij het Z.I.K.V. telefoon 01180-34711 of bij de stafdocente mevrouw Bon- gers, tlefoon 01180-33987. THEATERORGELCONCERT Vrijdag 13 september om acht uur bespeelt de jonge Engelse or ganist David Sheperd het Comp- ton-concedorgel in de conced- en gehoorzaal aan de Singelstraat 13 in Middelburg. Zijn programma bestaat groten deels uit populaire muziek. David was al vroeg in muziek geïnteres seerd. Al op vierjarige leeftijd kreeg hij zijn eerste pianoles. Op elfjarige leeftijd begon hij bovendien met or gellessen. Zijn grote bekendheid als thea terorganist kreeg hij door het be spelen van het Compton orgel in de Plough Inn in Great Munden. Sinds 1975 concerteert David regelmatig, niet alleen in Engeland maar ook in Australië en Nederland. TENTOONSTELLING Tot en met 28 september is er in de Schotse Huizen in Veere een tentoonstelling van schilderijen, aquarellen ën pentekeningen van VLISSINGEN - Zaterdag 14 september viert de Vlissingse brandweer uitgebreid het 65-jarig bestaan. Op die dag, tevens de Nationale Brandweerdag, zullen van 10.00 tot 16.00 uur de deuren van de brandweerkazerne openstaan voor belangstellen den. Naast dit 'open huis' worden er bovendien in en bij de Koopmans- en Vissershaven en het parkeerterrein op het Bella- mypark divere demonstraties en wedstrijden gehouden. Deze duren eveneens van 10.00 tot 16.00 uur. Het pro gramma dat wordt geboden, De gebroeders Grimm loopt uiteen van demonstra ties brandbestrijding, hulp verlening en duiken tot wed strijden voor de jeugdbrand weer. Behalve het Vlissingse jeugdkorps doen daaraan mee teams van de jeugdbrandweer uit Hoogeveen, Oisterwijk, Veere, Temeuzen en Middel burg. De meeste van deze KAMPERLAND - Zaterdag wordt in Kamperland de laat ste wielerkoers voor trimmers gehouden in dit seizoen, wat betreft het rayon boven de Westerschelde. Deze wedstrijd wordt verre den onder auspiciën van de Stichting Trimbelangen Mid den-Zeeland. Dames en vete ranen komen als eerste in ac tie vanaf kwart over één en rijden respectievelijk 30 en 40 kilometer. De C-categorie vertrekt om tien voor halfdrie voor een af stand van 50 kilometer en de A- en B-renners die 70 en 60 kilometer moeten afleggen vertrekken om vier uur. Het parkoers ligt aan de Goudplaat bij Kamperland. Men kan inschrijven bij: Frans Wassink, telefoon 01180-15183. „LEREN ONDERWEG" MIDDELBURG - Annemarie Vester en Mario Jonker beginnen dit najaar met het project „leren onderweg zijn". Door dit project kunnen mensen via oefeningen le ren om bewuster met zichzelf om te gaan. De cursus, waaraan maximaal 12 personen kunnen deelnemen, bestaat uit 9 bijeenkomsten, die van 19.30 tot 22.00 uur in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg worden gehouden. De kosten va riëren, al naar gelang het inkomen, van 25,- tot 45,- per avond. Geïnteresseerden kunnen een fol der aanvragen bij A. Vester, tele foon: 01106-2977 of bij M. JonMBr, telefoon: 01180-34570. ploegen hebben op landelijke wedstrijden hoge klasseringen weten te behalen. Tijdens het 'open huis' wordt het publiek in de gele genheid gesteld rustig kennis te nemen van andere facetten van de brandweer, met name het materiaal waarmee wordt gewerkt. Dat zijn niet alleen de brandweerauto's en ambu lances. Ook de moderne alarmcentrale, anders immers altijd voor het oog van het pu bliek verborgen, kan dan in werking worden gezien. Als het weer het toelaat, zal bo vendien de oude motorspuit nr. 5 'van stal' worden ge haald. Kinderen zullen dan met dit 'antieke' voertuig een ritje kunnen maken. Onder het motto 'voorkomen is beter dan blussen' zullen er tijdens het 'open huis' folders over brand-' preventie worden uitgereikt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VLISSINGEN - Vizir, fabri kant van het eerste vloeibare wasmiddel in Nederland, heeft een nieuwe vinding op de markt gebracht: een doorzich tige plastic bol die, gevuld met een vloeibaar wasmiddel, in de trommel van de wasmachine geplaatst kan worden. Het voordeel is dat door het draai en van de trommel het was middel via de kleine openin gen in het deksel van de bol gelijkmatig door het wasgoed wordt verspreid. Na het wassen komt de Vi zirbol schoon uit de was te voorschijn, klaar voor de vol gende wasbeurt. De bol geeft een beter wasresultaat door dat geen druppel wasmiddel verloren gaat en doordat de waskracht direct midden in de was gebracht wordt, aldus de fabrikant. De bol maakt bovendien het doseren van het wasmiddel gemakkelijk. Dank zij het spe ciale plastic is de Vizirbol vei lig voor de was en de wasma chine en kan hij bij elke teme- peratuur en in elke machine gebruikt worden. Vanaf september is de Vi zirbol gratis in de winkel ver krijgbaar. Ook kan een Vizir bol gratis aangevraagd wor den bij Vizir, Postbus 1886, 3000 BW Rotterdam. Sjoerd Bijlsma en Piet Rijken, Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur. PLOEGENKAMPIOENSCHAP- PEN Zaterdag 14 september wordt er op het terrein van de Koninklijke Maatschappij de Wilhelminapolder gestreden om de titel Zeeuws Ploegkampioen 1985 in de catego rieën rondgaande ploegen en trek- kerwentelploegen 2- en 3-schaar. Aan de wedstrijden wordt deelge nomen door 21 ploegers, geselec teerd uit de verschillende regio wedstrijden. Verder zal meegeploegd worden met paarden, namelijk een drie span en met een vierwielig aange dreven trekker van 275 pk met een achtscharige ploeg. Het terrein ligt aan de Langeweg in Wilhelmina- dorp en de wedstrijden beginnen om halfeen. EXPOSITIE Van 11 tot 15 september is er in de tuin en de schuur van Klein Waayenburg aan de Van Citters- weg I in Arnemuiden een tentoon stelling met werken van cursisten van Peter de Jong. Het gaat onder meer om sculpturen en tekeningen. De tentoonstelling is te zien van tien tot zes uur. CARILLON Vanaf half september speelt hét carillon van de Lange Jan weer nieuwe melodietjes. Om de hele uren is dat een Ga votte van Bach, op de halve uren Allegretto van Handel en om kwart voor en kwart over een motief uit een volkslied. POPPEN VAN KERAMIEK Van 14 september tot 26 oktober exposeert Ineke van der Burg schil derijen en poppen van keramiek in galerie De Wynstock, Bellinkstraat 32 Middelburg. Ineke studeerde aan de Konink lijke Akademie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Ze expo seerde óp talloze plaatsen in ons land. Bekendheid kreeg zij vooral door haar poppen. Het maken van schilderijen vindt zij eigenlijk be langrijker. Ze maakt poppen die een beeld geven van het kind, dat haar verwondering of vertedering wekt. Tijdens de opening, op zater dagmiddag om 3 uur, is Ineke van der Burg aanwezig. llllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli MIDDELBURG - Het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel begint dit seizoen weer met de toneelcursussen voor jeugd en jongeren. In bei de groepen is nog plaats voor nieuwe jongeren die ook eens willen proeven, spelen en er varen wat toneel is en daar mee aan de slag willen op de vrijdagen. Er zal gewerkt worden met improvisaties, speloefeningen, expressie en er wordt ge streefd naar een produktie aan het eind van het jaar. Voorlopig beginnen de cursus sen met 15 lessen. De kosten zijn 30 gulden per persoon. De cursussen staan onder leiding van Pieter Koster en Marieke van Putten. Voor de 12-14-jarigen is de cursus op de vrijdagen van 16.30 tot 18.30 uur. En voor de 15-18-jarigen is de cursus op de vrijdagen van 19.30 tot 21.30 uur. Beide cursussen zullen plaatsvinden in de Kuipers poort op de toneelzolder. Op vrijdag 13 september gaat de eerste les van start. Wie interesse heeft of meer informatie wil, kan bellen naar Pieter Koster (01180- 35095) of naar het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming, Willem Huybreghs (01180-34880). In het vorige artikel heb ben we even stil gestaan bij een pol brandnetels op zoek naar rupsen van bontge kleurde vlinders. Bij de goudkleurige pop namen we afscheid. Vandaag urillen we de verdere ontwikkeling van pop tot vlinder volgen. Wie het geluk heeft een pop hangend aan een stengel te vinden, kan deze rustig mee naar huis of naar school nemen. We moeten er dan wel voor zorgen, dat de pop vrij kan blijven hangen met de „kop" naar beneden. We zetten de stengel in een flesje (zonder water) of prikken deze met een punaise op het prikbord of tegen de muur. Af en toe eens kijken. Zo dra de kleur van de pophuid een iets donkerder tint krijgt is het uitkijken geblazen. U moet daarbij bedenken, dat zo'n pophuid heel erg dun en doorschijnend is. De donkere kleur is afkomstig van de vleugels van de inmiddels gevormde vlinder. Helemaal opgevouwen zit het toch be trekkelijk grote insekt in een doorschijnende huls. Dan opeens gebeurt het: de pop barst aan de onderkant open en we zien als het ware een soort bek opengaan. Hieruit kruipt langzaam een m mm m mi mm m vlinder, met de kop naar be neden. Het is een uiterst moeizame berxilling, die niet zonder risico's is. Dat het als regel wel meevalt, bewijzen de talloze bontgekleurde vlinders, die in de nazomer onze tuinen sieren. Zodra de vlinder uit de pophuid is gekropen zoekt ze een rustig plekje. De vleugels moeten nu opgepompt ivor- den. Heeft het dier daarvoor te weinig ruimte, dan plak ken ze aan elkaar en is het dier ten dode opgeschreven. Helaas is het mij wel eens gebeurd. Nooit zal ik verge ten hoe ik als puber enkele poppen in een luciferdoosje had gedaan met de bedoeling ze thuis op een geschikte plaats neer te leggen. Als zo vaak in het leven bleek ook dit voornemen verkeerd uit te pakken. Ik vergat ze en toen ik eerst enkele weken later het doosje openschoof lagen de half verkleefde lijk jes van kleine vossen voor me. Een heel enkele keer tref fen we ook in de natuur wel eens een vlinder aan, die zich slechts lopend kan verplaat sen. Ook in dit geval gaat het om een dier met niet goed opgevouwen en opgedroogde vleugels. Zodra de vlinders door en door droog zijn en zich heer lijk gekoesterd hebben in de zonnewarmte verlaten zij met aarzelende vleugelslag hun geboorteterrein. Meege voerd door de wind divarre- len ze door de lucht. Een verhoudingsgewijs lang leven ligt voor hen. Eerst begint een genieten van nazomerwarmte. Talrij ke bloemen bloeien en lera ren een overvloed aan nektar en stuifmeel. Van dit laatste profiteren alleen de bijen. Vlinders voeren hun jongen niet, noch moeten zij zelf groeien. Er bestaat alleen energiebe hoefte. Om te vliegen is im mers brandstof nodig Let maar eens op al die bonte vlinders; de kleine vossen, de dagpauwogen en de atalan ta's. En misschien bekijkt u de brandnetels daarna met andere ogen.

Scheldebode | 1985 | | pagina 9