Een gesprek kan wonderen doen Burenlawaai zeer ernstige uiting van geluidoverlast I Rustig praten f helpt vaak 'Bij een kopje koffie bleek de overlast best op te lossen'. Met dit thema is de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) in juni een advertentiecampagne tegen burenlawaai gestart. Geluidbewust Praten met de buren Advertenties: Redactie: I woensdag 11 september 1985 pagina 11 In verschillende advertenties wordt steeds een oorzaak van burenlawaai bij de kop gepakt. Waarna het advies wordt gegeven niet meteen gewapend met tuingereedschap naar de veroorzaker of veroorzaakster toe te stappen, maar er eens rustig over praten. Bijvoorbeeld bij een kopje koffie. Veel lawaai komt voort uit onbegrip en onachtzaamheid. En een 'gewapende' buur aan de deur schept nu eenmaal geen klimaat om rustig te luisteren en problemen op te lossen. Burengerucht oplossen met een rustig gesprek. Maar hoe dan, kan men zich afvragen. Ook daarin heeft de NSG- campagne voorzien. Naast een aantal praktische wenken, heeft elke advertentie een bon waarmee de 'Minder Geluidhinder Gids' is aan te vragen. Een gratis gids met veel informatie en tips om (zelf) iets te doen aan overlast van woongeluiden, kluslawaai, muziek enzovoorts. De gids is trouwens niet alleen een handleiding voor degenen die hinder ondervindt, maar kan ook een hulpmiddel zijn voor degene, die hinder veroorzaakt, uw buren bijvoorbeeld of misschien veroorzaakt u zelf zonder het te weten ook wel geluidoverlast. Hier komt bij dat de meest effectieve manier om iets aan geluidvermindering te doen, ook in technische zin, maatregelen zijn, die de lawaaiproducent moet nemen. Daarom ook is overleg bijna altijd noodzakelijk om doeltreffende voorzieningen toe te passen. Burenlawaai is een van de meest voorkomende vormen van geluidhinder in onze samenleving. Bij een landelijk onderzoek naar geluidhinder, dat tussen 1977 en 1980 werd gehouden, scoorde het als tweede -na wegverkeerslawaai- ver boven luchtvaart-, industrie- en recreatielawaai. En bij de hoeveelheid klachten die bij de NSG binnenkomen staat burenlawaai zelfs als eerste genoteerd. Wat zijn nu de grootste bronnen van ergenis bij burenlawaai. De soorten herriemakers blijken nogal uiteen te lopen. Net als de situaties waarin ze voorkomen. De 'Minder Geluidhinder Gids' verdeelt ze in drie groepen. Muziek neemt met glans en gemak de eerste plaats in. Radio, televisie en geluidsinstallatie horen hier thuis. Maar ook muziekinstrumenten. De tweede groep zijn de zogenaamde contactgeluiden. Bij contactgeluid gaat de trilling van de geluidbron (bijvoorbeeld van een klap voetstap) direct naar een vloer, een wand of een trap. Omdat het merendeel van de woningen in Nederland direct naast of boven elkaar is gebouwd, veroorzaken contactgeluiden veel en vaak overlast bij buren. En zeker niet alleen in flats. Knallende deuren, het lopen met hard schoeisel over parket- en tegelvloeren, het rennen op trappen, maar ook huishoudelijke apparaten zijn hier voorbeelden van. Met soms kleine ingrepen, die echt geen geld hoeven te kosten, is best wat tegen deze lawaaibronnen te doen, blijkt uit de gids. Bij de derde groep, de 'overige geluiden' ligt dat anders. Hard luchtgeluid is de oorzaak. Het gevolg van het gedrag van mensen en huisdieren in en om de woning. Technische ingrepen zijn hier bijna niet mogelijk. Geluidbewust gedrag is de enige oplossing. Buren waarschuwen als u een lawaaierig klusje doet, hoort daar bijvoorbeeld bij. Zo weten we van elkaar dat geluidhinder niet altijd is te vermijden. Burenlawaai. Vooral 's zomers wordt het goed merkbaar. Als de temperaturen stijgen verplaatsen we ons huiselijk leven naar de tuin, het terras of het balkon. En de radio lijkt daar tegenwoordig bij te moeten horen. Arme buren. Ze zouden de helft van hun tuin of balkon best willen ruilen voor een huizenhoge geluidswal. Want 's zomers krijgen ze er een huishouden bij. Vol lief en leed, maar vooral vol lawaai. Om daarvoor te bedanken, hoef je toch echt geen hekel aan elkaar te hebben. Rekening houden met elkaar is dus de boodschap. En denk eens aan dat spreekwoord van die goede buur en die verre vriend. Het buitenleven vraagt van ons een nog meer geluidbewust gedrag dan wanneer wij ons 's winters in ons binnenhuisje terugtrekken. Praat in de vrije natuur niet harder dan noodzakelijk. Zet muziek op halve kracht. Verplaats een boot- of tuinfeestje in de loop van de avond naar binnen. Let ook een beetje op dat u een geschikt tijdstip kiest om het gazon te maaien, de accu aan boord op te laden of een stel boomstammen met de kettingzaag te lijf te gaan. Alles een beetje zachter, met overleg en op tijden dat je een ander zo min mogelijk overlast bezorgt. Zelf zult u de buren ook weieens naar de maan wensen, omdat ze naar uw gevoel te veel herrie maken. Geluid is een niet te vermijden onderdeel van het leven van vandaag de dag. Maar pas als we 't hebben over herrie of lawaai, dan heet zoiets geluidhinder. Vraag uzelf eens af waar voor u de grens ligt tussen geluid en lawaai. En hoe ligt dat voor de mensen in uw omgeving? Het is nu eenmaal een feit, dat wat de één als normaal geluid ervaart voor de ander hinderlijk is. Bent u misschien overgevoelig voor bepaalde op zich heel gewone geluiden als die van huishoudelijke apparaten, blaffende honden of jengelende kinderen? Dan zult u in de zomer ook sneller geïrriteerd raken, als u in de tuin zit. Praat er eens met uw huisgenoten over. Voelen die dat net zo Burengerucht is en blijft één van de meest voorkomende vormen van geluidhinder. En in de zomermaanden is het vaak helemaal raak. Hebt u zich weieens afgevraagd of uw buren misschien ook last van u hebben En wat doet u als ze naast u op de meest onmogelijke tijden het gazon maaien Bijvoorbeeld op zondagmorgen om acht uur. Misschien vliegt u uw bed uit en trekt via het open raam van leer over deze verstoring van de zondagrust. Het zit er dik in dat de buurman dan uit nijd twee keer zo lang en luidruchtig maait als eigenlijk nodig is. En vervolgens zet u als tegenprestatie 's avonds om tien uur - als ook de buren nog lekker buiten zitten te genieten van een warme dag - de radio op stormkracht. Dan ligt de burenruzie voor het oprapen. Wilt u dat uw buren rekening met u houden, dan zult u zelf ook bereid moeten zijn tot enig kousevoeten- gedrag. Toegegeven, het valt niet altijd mee eerst tot tien te tellen om je eerste boosheid te laten verdwijnen en dan - kalmte kan je redden- eens naar de buren toe te stappen en er rustig over te praten. De praktijk heeft geleerd dat een vriendelijk gesprek bij een kopje koffie over „hoe we met zoveel mogelijk plezier en zo min mogelijk narigheid met elkaar kunnen leven" in de meeste gevallen helpt. En daarbij kan de liefde natuurlijk niet van één kant komen: Als je elkaar door zo'n gesprek wat beter kent, is het meestal ook gemakkelijker wederzijds begrip op te brengen. Waarom maait de buurman zijn gazon 's zondags in alle vroegte Kijk, hij zit de hele week langs de weg, is voetbaltrainer, dus het hele weekend is hij ook bezet- Als u dat weet, stoort de maaier u misschien niet eens meer zo erg. En de buurman heeft beloofd dat hij bij het kopen van en nieuwe machine - want die moet er vandaag of morgen toch komen- wat extra zal letten op het geluidsniveau. En zo is iedereen weer tevreden. Natuurlijk is niet iedere burenruzie zo snel op te lossen. Maar de kop in de wind gooien en terugpesten is zeker niet de juiste methode. In de praktijk -zo is uit onderzoek van de Nederlandse Stichting Geluidhinder gebleken- is na een vriendelijk gesprek in drie van de vier gevallen het probleem opgelost of in elk geval kleiner geworden. Dit zijn maar een paar situaties waarin een gesprek en rekening houden met elkaar burenlawaai kan oplossen. En wat nog beter is, te voorkomen. Of het nu zomer is of winter. De 'Minder Geluidhinder Gids' kan daarbij helpen. Of u nu een lawaaiige buur hebt of u dat zonder te weten bent. De gids is te bestellen bij de Nederlandse Stichting Geluidhinder, Postbus 381,2600 AJ Delft, telefoon 015- 562723. ^lllllllIHIillllHlilllllllijlillllHIIIIMIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIim Uit onderzoek blijkt dat onge veer 80 procent van de Neder landers vindt dat praten met een lawaaierige buur de beste oplossing is. In 1977 zei slechts 30 procent van de gehinderden dat ook te doen. In 1984 was dit percentage gestegen tot ruim 50 procent. Driekwart van de on dervraagden wil best wat meer rekening houden met de buren, als dat vriendelijk wordt ge vraagd. :niiiiiHiiiiiiiiiiiriiiiiiitiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiir: ^jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii i ii i in i min ii iiim in iiiii iiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiti in miiiiii ir mi iiiiiiff Verschijnt maandelijks gratis huis-aan-huis op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland in een oplage van 74.112 exem plaren. Vlissingen: Torenstraat 5, tele foon 01184-19910, vragen naar H. van Emden (telefoon privé 01184-60369) of J. Rentmeester (telefoon privé 01195-379). Goes: Klokstraat 1, telefóon 01100-28030, vragen naar K. van den Berge (telefoon privé 01100-13463. P. Boerdam, G. Godrie, M. Gommers, P. Gons (coördina tie), A. de Jong en Editorial Ser vices International te Vlaardin- gen. Voor informatie 076- 236560. TiiiiiiimiMmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiMiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiUHiiiimiiHiiiiiiiiiiimimiin

Scheldebode | 1985 | | pagina 25