BE (EBÖDE et tij is gunstig voor de aankoop van eigen woning •ft f M0 en te en prijspeil op laag niveau T^efe- mtuuuC i* *r¥ui& ei Het nieuwbouw-programma van de woningbouw in de provincie Zeeland staat de komende jaren op een zeer laag pitje. Het streefcijfer omvat voorlopig slechts 1700 woningen per jaar, waarvan er 1100 in de huursector zullen verrijzen. Teruggang Aankopen hu]® bezit Redaküe en advert' ^adresPostbus ^vert^M"€4?£ KB'Vtossmg® 5051.' WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 ■iiiiiiiiiiiiiiiiitiiitiüiaiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniaiiiiiiitiiiiiiniiimiiiiiiiii^ De tijd is nu weer rijp voor de aankoop van een eigen huis. Huis en Bezit I beschrijft de ontwikkelingen in de huizenmarkt tijdens de laatste decennia 1 en belicht meer uitgebreid de huidige situatie in huizen- en hypotheek- markt oppagina 1 De Ouddorpse architect Zeelen- berg heeft een eigen type wonin gen op de markt gebracht. Op het type zijn 1001 variaties mogelijk, zodat met een kant en klare basis toch een geheel eigen huis kan worden gebouwd binnen afzienba re tijd. Huis en Bezit ging eens met Zeelenberg praten: pagina 3 Ook de huizenmarkt lijkt tegenwoordig onderhevig aan een seizoenspa troon: hoge prijzen in de zomer, lage in de winter. Zo steeg in de zomer het algehele prijspeil flink, met name in Zeeland. Huis en Bezit geeft een overzicht van de huizenmarkt in woord en beeld op ypagina 7 Burengerucht wordt door de Ne derlander als de op één na ernstige bron van geluidhinder ervaren. Vaak is het euvel echter eenvoudig op te lossen, wanneer veroorzaker en slachtoffer niet meteen gaan schelden, maar het probleem eens onder het genot van een kopje kof fie bespreken. Huis en Bezit be schrijft het probleem op pagina 11 cUfe en adventene* ck <x.<p Makelaardij Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2577 1 Ten Voorde, Patijnweg 18, Goes, tel. 01100-27897 Makelaardij Stad en Zeeland, Zonnebloemstraat 46, Goes, tel. 01100- i 11147 Theelen en Van der Weeie, Badhuisstraat 31-33, Vlissingen, tel. 01184- I 13920 Makelaardij Bart, Bramestraat 10, Krabbendijke, tel. 01134-1367 Denco Vastgoed, Oude Notewei 2, Kloetinge, tel. 01100-16895 Boot Verkoopmij, Hoofdstraat 39, Kortgene, tel. 01108-1234 1 Schrijver-Versluijs, 's HH Kinderendijk 78, Goes, tel. 01100-14352 I Bouwfonds Woonwijzer Zuidwest, Lange Geere 153, Middelburg, 01180-27158 Van Damme Vastgoedburo, Hoofdstraat 130, Kortgene, tel. 01108-1206 P. van Hove makelaardij, Burg. Prümerstraat 28, 's Gravenpolder, tel. 1 01103-1703 Minnaard Vastgoed, Westwal 11Goes, tel. 01100-32480 OR Westerweel, Nieuwe Rijksweg 20, 's HH Kinderen, tel. 01100-12601 I Makelaarskantoor Zwolle, Oude Kamersdijk 2, Heinekenszand, tel. 01194- I 396 P. Serrarens, Walstraat 73, Vlissingen, tel. 01184-17768 Projektbouw Zeeland, Axelstraat 12, Terneuzen, 01150-18360 1 Neeskens bemiddelingsburo, Steenweg 9, Schore, tel. 01102-2809 Kooman en Partners, Molenwater 73, Middelburg, tel. 01180-38133 tel. i B "W nMiiiitiimtHiimmiiimiiiiiiiimiimiiiimiiimiiiiiii iiiiiiimiiiii iiiiiiiii nut iiiiiiimif ii mini i in ui i iiiii? Voor premie-koopwoningen zijn er de komende jaren gemiddeld 370 woningen per jaar gepland, waarvan ongeveer de helft premie-A-woningen zullen zijn. In de loop van de jaren zeventig steeg de belangstelling voor het eigen woningbezit. De grote vraag naar woonruimte vond in de eerste plaats haar oorzaak in de snelle groei van de bevolking, maar ook in de verschuiving die optrad van meerpersoonshuishoudens naar éénpersoonshuishoudens. Gelijktijdig met de grote vraag naar woonruimte nam ook de belangstelling voor meer woongenot toe, als gevolg van de aanhoudende stijging van het inkomen, waardoor men steeds meer bereid was een hoger bedrag voor het werkelijke woongenot neer te tellen. Voeg hierbij de stimulerende maatregelen van de overheid ter bevordering van het eigen woningbezit en het explosieve karakter in de Nederlandse bouwnijverheid is verklaard. In de jaren 1975 tot 1980 zijn dan ook in Nederland meer koopwoningen dan huurwoningen gebouwd. Wie in de periode maar enigszins een eigen woning kon betalen ging tot aankoop over. Door de grote vraag naar eigen woningen steeg de waarde van het onroerend goed razend snel. Daarbij hadden de kopers de verwachting dat deze stijging onverminderd zou voortduren. Ook de hypotheekverstrekkende instellingen deelden dit optimisme over de woningmarkt en waren snel bereid om te financieren. Mede aangelokt door de snelle groei traden steeds meer hypotheekverstrekkende instellingen tot de markt toe. Eerst waren dit de handelsbanken, spoedig gevolgd door de Rijkspostspaarbank en tenslotte de verzekeringsmaatschappij en en pensioenfondsen. De versterkte concurrentie, die hiervan een gevolg was heeft in de afgelopen jaren mede geleid tot een uitbreiding van de verschillende hypotheekvormen. Deze uitbreidingen stonden veelal in het teken van een relatieve lastenverlaging voor de kopers in de aanvangsjaren. Werden er in de zestiger jaren nog vrijwel uitsluitend lineaire woninghypotheken afgesloten, in de zeventiger jaren verworven annuïteitenleningen en groeihypotheken en steeds groter aandeel. In de tweede helft van de jaren zeventig was de groei in de woningmarkt en daarmee samenhangend de hypotheekmarkt explosief. Daarna deed de economische recessie zijn intrede. De woningmarkt stortte in en het aantal afgesloten hypotheken daalde drastisch. In 1978 sloten de gezamenlijke banken in deze sector nog 280.000 hypotheken af. In 1982 was dit aantal tot meer dan de helft gedaald. In 1983 deed zich een merkwaardige opleving voor en steeg het aantal weer tot 190.000 om in 1984 weer te dalen tot 145.000. In deze periode nam ook de werkloosheid hand over hand toe. Het hoogste aantal werd bereikt in 1984, toen er 810.000 werkzoekenden geregistreerd stonden. Als gevolg hiervan stagneerde ook de inkomensontwikkeling, terwijl de rente voor hypotheken fors opliep naar ruim 12 procent in 1981. De rentestijging werd veroorzaakt, doordat de overheden -zowel binnen als buiten Europa- hun financieringstekorten aanzuiverden met het plaatsen van leningen op de internationale kapitaalmarkt. Particulier en bedrijfsleven kwamen in een wurgende greep terecht van directe kapitaalsnood. De economische recessie was een feit. Een gewijzigde houding ten opzichte van het eigen woningbezit was één van de gevolgen. Het hebben van een eigen huis werd niet langer meer gezien als een te allen tijde waardevaste investering. Velen zagen zich gedwongen het nog maar pas verworven bezit weer te verkopen, omdat uit het dalende inkomsten de aflossingen niet meer te betalen waren. De vraag naar een eigen woning daalde hierdoor sterk en daarmee tevens de prijs van de huizen. In 1976 steeg die prijs op landelijk niveau gemiddeld nog 29 procent en in 1977 zelfs nog 40 procent. De daling begon in 1979, waarna de woningen per jaar gemiddeld ongeveer 10 procent in prijs daalden. Na 1983 trad een stabilisatie op met slechts kleine schommelingen in de gemiddelde prijscurve. Het aantal voltooide nieuwbouw- koopwoningen, dat vanaf 1975 op een niveau lag van boven de 50.000 eenheden per jaar, zakte eveneens snel. Bovendien concentreerde de nieuwbouw zich steeds meer in de Randstad en in de groeigemeenten. In 1980 verrezen er landelijk nog 64.000 woningen, in 1984 waren het er nog slechts 40.000, terwijl dit aantal zich de komende jaren zal stabiliseren op 35.000. Vanaf 1982 is een licht herstel waar te nemen op de bouwmarkt als gevolg van de lagere rentestand en de forse daling van de woningprijzen. In Zeeland en West-Brabant verwisselen jaarlijks ongeveer 8600 woningen van eigenaar, inclusief de oplevering van nieuwbouwwoningen. Het gros van de woningaankopen betreft echter de verhandeling van bestaande woningen. Wanneer deze eigendomsverhandeling over 1984 gerelateerd wordt aan de totale woningvoorraad in dit gebied dan bedraagt dit cijfer 4.5 procent. Dit wijkt niet af van het landelijk beeld. In West-Brabant en Zeeland zijn de Rabobanken veruit de grootste hypotheekverstrekkers. Deze banken hebben hun bevoorrechte positie op dit terrein te danken aan de traditionele verwevenheid met de agrarische bedrijvigheid. Het marktaandeel van deze banken bedraagt in het rayon West-Brabant en Zeeland 40 procent van het totaal aantal verstrekte hypotheken. Voor de handelsbanken is dit cijfer 23 procent, voor de spaarbanken, verzekeringsmaatschappijen en hypotheekbanken afzonderlijk 10 procent en de bouwfondsen 7 procent. Het geheel overziende kan geconcludeerd worden dat voor een gunstiger ontwikkeling op de markt van de koopwoningen de meeste lichten op groen staan. De hoog opgelopen werkloosheid van de af gelopen jaren blijkt tot staan te zijn gebracht en het terugdringen van het overheidstekort pakt de regering met straffe hand aan. Door het geringe inflatiepercentage en een verlaging van de belastingdruk zal het netto besteedbaar inkomen in de komende jaren zelfs iets toenemen. Dit zal de consument meer vertrouwen geven voor de toekomst. Ook de woning- en hypotheekmarkt kunnen hierdoor enigszins aantrekken. Door de jaarlijkse huurverhoging en de in gang gezette huurharmonisatie zullen steeds meer huurders de afweging maken tussen kopen en huren. Zo bleek uit een onlangs gehouden onderzoek dat bijna de helft van alle huurders de voorkeur geeft aan een eigen woning. Bovendien waren zij bereid hiervoor gemiddeld honderd gulden per maand meer te betalen. Tel hierbij op de gunstige rentestand en het lage prijsniveau van de woningen en een afweging tussen kopen en huren zal vaker in het voordeel van kopen uitvallen. Gegevens voor dit artikel zijn beschikbaar gesteld door het Rayonkantoor van de Rabo-bank.

Scheldebode | 1985 | | pagina 15