Hedendaags monnikenwerk Geert Nijboer conserveert beenderen van dieren uit het Pleistoceen leJekernuzkz^es kiio 7,98 Ml VA 50 jaaraktief in de Derde Wereld s PI a R e| n v e r g a r e n Toernooien handbal Smwr/w«\ Nachtzwemmen Heinkenszand Voorlichting ouderen DEVLEESCHMEESTERS Top Pop SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1985 307 BAARLAND - Hoe komt een mens ertoe hande laar te worden in fossielen resten van dieren die zo'n vijftig miljoen jaar geleden op onze aardbol ronddoolden? Het antwoord hierop geeft Geert Nijboer uit Baarland, voormalig wetenschappelijk medewer ker van het museum van Geologie en Mineralogie in Leiden, die als gevolg van de beperking van de geldmiddelen van dit museum zich gedwongen zag zijn beroep aan te passen aan de gewijzigde om standigheden. Van wetenschappelijk medewerker in rijksdienst werd hij handelaar in botten en beenderen van de ze dieren. Want voor een goed geconserveerde kaak van een mammoet uit de laatste ijstijd of het Holo- ceen betaalt zowel de verzamelaar als elk willekeu rig museum een goede prijs. Ontzilting Jeugd Museum Malse Schouderkarbonade kilo 9,98 kilo 10,98 500 gram 8,98 Heerlijke Ribkarbonade Fijne Haaskarbonade Magere Kalfslapjes Fijn Gekruide elke 4e gratis -| y|Q Shoarmaburger100 gram 1^4 a/ Gemarineerd gp* Satehvlees100 gram l^OD Snijworst200 gram 2,49 PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID. Sir? Vorige week stond er in de Scheldebode een stukje over een IJzendijkenaar die met veel geduld een hedendaags panorama van Middelburg had getekend. Of beter gezegd,dat was de bedoeling,want de tech niek liet het bijna volledig af weten. Het artikel werd vlak na de aanhef afgebroken bij: Koninklijk Zeeuws Genot. Hiernaast drukken we het arti kel nogmaals af. MIDDELBURG - Of 't kunst is of niet,interesseert 'm wei nig. Hij vindt 't gewoon leuk om te doen. Monnikenwerk is het wel. Drie maanden lang is Joost Heeren uit IJzendij- ke,Middelburger van geboor te,bezig geweest om een pano rama van Middelburg te teke nen. Elke dag op z'n fietsje van IJzendijke naar Middelburg om daar een gevelrij te foto graferen of een straatbeeld te schetsen en het in een stil cel letje van de Zeeuwse Biblio theek in het grote geheel in te passen.p Het 1 meter 30 brede en 32 centimeter hoge panorama was te zien op een tentoonstel ling van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschappen en het Rijksar chief in Zeeland. Tussen de panorama's uit een tijd dat mensen met dat werk nog hun brood konden verdienen,hing zijn panorama uit de tijd dat de fotografie en film het over namen. Joost Heeren deed het op verzoek van het Zeeuws ge nootschap. "Het is een oud idee een stad zo te presente ren", vertelt Joost Heeren in boekhandel De Turfkaai,waar voor de opening van de zaak een gesprekje kon worden ge houden. "Vroeger was het re clame voor een stad,zo'n gete kend panorama,nu is het voor namelijk nog leuk." Hij noemt als voorbeeld de stad Brugge,waarvan panora- makaarten tot in Noord-Afri- ka zijn teruggevonden. Joost Heeren maakte al eens een pa norama van zijn woonplaats IJzendijke. Nu is hij bezig met Brugge. Het Middelburgse panora ma loopt van de Stromenwij k tot het nieuw industrieterrein. Op de voorgrond ligt het Ka naal door Walcheren,daarach ter de wirwar van straatj es^tegen,pleinen en to rens van de stad. Het afge brande hotel Pax en de aan wezigheid van Vitrite maken duidelijk dat het een panora ma uit de jaren tachtig is. Om precies te zijn: Joost Heeren tekende het in het voorjaar van 1985. Zo is dit pa norama een curieus tijdsbeeld. Om overzicht te hebben,is Joost hier en daar hoog ge klommen. Hij bekeek de stad vanaf het dak van Hotel du Commerce,vanaf de biblio theek,hij beklom de Lange Jan. Overigens is niet elk huis op het panorama terug te vinden; het gaat om het beeld. "Dan had ik het nog meters langer moeten maken." Het panorama is in een be perkte oplage van 350 stuks gedrukt. In enkele Middel burgse boekwinkels zijn ze te koop voor 35 gulden. 1 De Baarlanders hebben gro te ogen opgezet toen Geert Nijboer (oud 34 jaar) een goed jaar geleden zich daar kwam vestigen in de voormalige pas torie tegenover de oude kerk aan de Slotstraat. Er werd een vracht „ongeregeld goed" bin nengedragen, stukken van botten, tanden en geweien, waarvan niemand de her komst kon vermoeden. De naaste buren waren er vast van overtuigd dat dit wel een stinkende zaak werd, die hen veel overlast kon bezorgen. „Primigenius" is de naam die Geert aan zijn onderne ming gaf. Vrij vertaald dus: handelaar in overblijfselen van de vroegste verschijnings vormen, hoewel het woorden boek Van Dale voor het woord „genius" beschermgeest aan geeft. gels, schedels van verdronken zeelieden kortom alles wat heeft waarde. De opgeviste beenderen moeten aan boord van de schepen al direkt na het boven water komen met zorg weer in bakken met wa ter bewaard worden. Door het lange verblijf in het zoute wa ter is in het kalk van het bot veel zout opgeslagen dat bij uitdroging een verwoestende uitwerking op het bot heeft. Bij een onzorgvuldige behan deling valt het dan in gruzele menten uit elkaar en is het voor de wetenschap verder van geen belang meer. Geert Nijboer groeide in Drente op, in een omgeving dus waar de overblijfselen van primitieve samenlevingsvor men soms gewoon aan de op pervlakte komen en voor men sen die hiervoor belangstelling hebben voor het oprapen lig gen. Toevallig behoorde Geert tot die groep. Van hobby naar een gedegen vijf jaar durende studie was voor hem niet meer dan een logische voortzetting van de eenmaal ingeslagen weg. Daarna kwam een aan stelling tot wetenschappelijk medewerker aan het Rijksmu- seu, van Geologie en Minera logie te Leiden. Geert is gespe cialiseerd in zoogdieren uit lang vervlogen tijden. Merkwaardig genoeg ko men de fossielen resten van deze dieren zeer veel in de Noordzee voor, omdat deze zee voor het laatste ijstijdperk land was met een eigen flora en fauna. Het zijn de vissers op platvis die de fossiele res ten van deze fauna gemakke lijk in de netten krijgen. Nu dient te worden gezegd, dat er vissers zijn die een speciaal oog hebben voor deze fossiele resten, terwijl er ook zijn die alles was niet van hun gading is direkt weer over boord zet ten. Geert Nijboer moet het heb ben van die vissers die de waarde kunnen vermoeden van alles wat er in hun netten terecht komt. Dat hoeft niet persé een fossielstuk bot te zijn. Oude ijzeren kanonko- Daarom gaan de beenderen die voor een verdere conserve ring in aanmerkig komen na een zorgvuldige selectie in een grote tank met zoet water, waar ze langdurig in moeten blijven om het aanwezige zout aan het bot te ontrekken. Daarna krijgen ze een conser verende laag. De waardevolle stukken worden nauwkeurig geadministrateerd op vind plaats, determinatie enz. Daarna is het klaar voor de handel. De zeer bijzondere en zeldzame stukken vinden meestal hun weg naar de mu sea. Echter er is ook een groot aantal verzamelaars dat be langstelling heeft voor alles wat de geologie en mineralo gie betreft. Een versteend wal viswervel doet het als pronk stuk in het huis van een verza melaar buitengewoon goed en een schedel van een mammoet uit de oertijd aan de wand geeft een bijzonder cachet aan het interieur, althans voor de liefhebbers. Geert Nijboer haalt zijn pleistocene en holcene vond sten niet uitsluitend uit de Noordzee. Regelmatig bezoekt hij Spanje en Zuid-Frankrijk waar hij honderden kilogram men aarde ophaalt van zeer hoge ouderdom. Deze grond bevat weer onderdelen van skeletten van dieren die vele miljoenen jaren geleden daar leefden. Thuis in Baarland spoelt Geert deze aarde zeer be hoedzaam uit en op de zeef blijven onder meer wederom de fossiele overblijfselen van deze dieren liggen. In dit geval behoeven ze uiteraard niet ont- zilt te worden. Ragfijne beentjes van vleermuizen en andere diertjes komen hieruit te voorschijn, die weer netjes gerangschikt voorden. Om van deze fossiele vond sten te kunnen bestaan moet Geert hard en zeer deskundig werken. De verzamelaars en andere belangstellenden ko men regelmatig naar de grote beurzen voor minerale en geo logische vondsten die jaarlijks in verschillende grote steden van Europa te vinden zijn. Het bezoek aan deze beurzen com bineert hij meestal met veld werk, want trekken en reizen om de vondsten aan de man te brengen is een dure zaak en de opbrengst is nooit met zeker heid te zeggen. In de arduinen stoep van de pastorie in Baarland zijn de versteende resten te zien van schaal- en schelpdieren die er eveneens tientallen miljoenen jaren geleden geleefd moeten hebben „Ik weet van een geo loog", zegt Geert Nijboer, „die elke dag net zo'n stoep als deze voorbij ging. Op een goede dag kon de man zijn nieuwsgierig heid niet langer bedwingen en sloeg hij er met een hamer een stuk af. Natuurlijk hoorde de eigenaar van het huis de sla gen op zijn stoep en het gevolg wat dat er een fikse ruzie ont stond. Ik wil maar zeggen dat geologie een vreemde ziekte in de mens tot abnormale nieuwsgierigheid kan aanzet ten. De woonkamer en de achter tuin van de oude pastorie in Baarland hebben een zonder ling aanzien. In de huiskamer staan vitrines zeer zeldzame skelet onderdelen van fossie len. In de achtertuin liggen op een grote hoop beenderen van vele soorten dieren, stukken gewei van herten, kaken van hyena's, beenderen van mus- cusossen en de steppenbison. In de schuur staan op een balkje de schedels van omgekomen zeelieden. Grote hopen bruin-rode aarde uit Zuid-Frankrijk en teilen met ijzeren kanonsko gels van meer recente zeesla gen markeren het pad naar de schuur, een versteende wervel van een walvis heeft een plaats gevonden op een boom stronk. De voormalige dorps pastorie van Baarland is her schapen in een museum werkplaats van overblijfselen van dieren die 30 tot 50 miljoen jaren geleden op aarde leef den. Geert Nijboer is trouw gebleven aan zijn hobby dat tenslotte zijn beroep werd. Paul Boerdam HEINKENSZAND - De handbalclub Orion in Hein- kenszand heeft voor de ko mende zondagen twee toer nooien op het programma staan. Op zondag 25 augustus ko men dames- en heren-senio ren in actie. Deelnemende clubs zijn dan: Sasja (Antwer pen); Marathon (Vlissingen); Walcheren (Vlissingen) en E.M.M. (Middelburg); H.V.H. (Hulst) en Hontenisse. In het jeugdtoernooi op 1 september komen uit: Tholen; K.H.V.; G.S.C. en H.V.S.V. Alle wedstrijden worden gespeeld op het terrein van de S.V. Heinkenszand aan de Dorp straat. HEINKENSZAND - Vrijdag 30 augustus start een nacht- zwemmarathon voor ploegen in het zwembad Stelleplas te Heinkenszand. De ploegen mogen 6 a 8 le den tellen afkomstig uit ver enigingen, bedrijven, buurt verenigingen, grote families etc. Er is gelegenheid voor de deelnemers een tent of cara van op de zonneweide te plaatsen. De start is vrijdag avond om 20.00 uur. Zaterdag morgen om 8.00 uur zullen dan de laatste zwemmers uit het water stappen. Het is de be doeling dat na een half uur zwemmen de deelnemers el kaar aflossen. Voor informatie kan men terecht op de volgende tele foonnummers 01106-2714 of 01106-1897. WISSENKERKE/KAM- PERLAND/COLIJNS- PLAAT/KORTGENE - Vanaf eind september tot maart ver zorgt de stichting „Welzijn voor Ouderen" weer een aan tal voorlichtingsmiddagen voor ouderen (vanaf 55 jaar) op Noord-Beveland. Deze informatieve midda gen worden gehouden in het Casembroothuis in Kamper land en in de bejaardentehui zen in Wissenkerke, Colijns- plaat en Kortgene. (ADVERTENTIE) Middelburg: Lange Delft 57-59. GOES - De MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, houdt op 24 en 25 augustus haar landelijke kollektie en giro-aktie. Tevens bestaat de MIVA dit jaar een halve eeuw. Vijftig jaar hebben MIVA vervoermiddelen in dienst ge staan van het werk van de kerken in de derde wereld. Kleinschalig werk weliswaar, maar juist daardoor zo doel treffend. Jaar in jaar uit een constante hulp voor de men sen. Vervoermiddelen in de derde wereld zijn nodig. On misbaar zelfs, omdat alles af hangt van goed transport. Dat zien we bijvoorbeeld in de Sa- hellanden. Vandaar dat de steun wordt gevraagd voor de MIVA-aktie. In totaal wil de MIVA door middel van een kollekte 617 vervoermiddelen bijeen spa ren. Een gift kan gestort worden op gironummer 272249 ten na me van MIVA-Breda of op alle banken op rekeningnummer 707070619 GOES/MIDDELBURG AVRO'S Toppop is op 24 en 31 augustus te gast in respectie velijk dansschool Janvier te Middelburg en dansschool Janvier te Goes. De komst van AVRO's Top pop past in de strategie van dansschool Janvier om voor de leden wat meer te gaan orga niseren. Op 30 augustus wordt een aantal leden trouwens in het zonnetje gezet vanwege het 10 jaar 'les' volgen bij Jan vier. Dit gebeurt tijdens een receptie. Een week na de receptie komt de nationaal kampioen latijns-amerikaanse dansen naar Goes en Middelburg. Daarnaast heeft Janvier een aantal bals in voorbereiding. Op 30 augustus zorgt Janvier waar er dansles gegeven wordt door deze school voor een openingsbal. Orgelconcert Vrijdag 23 augustus heeft de Or gelcommissie Vlissingen tijdens de weekmarkt weer een kort orgel concert in de St. Jacobskerk op het programma staan. Ditmaal wordt het concert ver zorgd door Jaco van Leeuwen (1962) uit 's-Gravenpolder, die dit jaar de onderwijsakten voor orgel en piano behaalde aan het Instituut voor Kerkmuziek in Utrecht. Ook haalde hij daar het diploma kerk muziek. Het komende cursusjaar hoopt bij zijn orgelstudie voort te zetten aan het Sweelinck Conser vatorium Amsterdam voor het di ploma Uitvoerend Musicus. Tijdens het concert van vrijdag - aanvang 12 uur - zal Jaco van Leeuwen werken uitvoeren van J.S. Bach, L. Vierne en M. Duruflé. Toegang gratis. De oudste Op 21 augustus, vandaag dus, wordt mevrouw Cornelia Labrujère uit Vlissingen 105 jaar. Zij is daar mee de oudste inwoonster van de stad. Zij woont in het bejaardenoord „Sonnevanck" aan de Dr. Gallan- datstraat 18 te Vlissingen. De ver jaardag werd gevierd op dit adres op maandag 19 augustus. 60-Jarig huwelijk Woensdag 28 augustus 1985 zijn 60 jaar getrouwd: Johann Ste- phan Berendsen, geboren op 3 no vember 1901 te Hamburg en Elisa beth Muelmeester, geboren op 16 februari 1903 te Arnemuiden. Het echtpaar woont aan de Ger- brandystraat 154 te Vlissingen. De burgemeester en zijn echtgenote zullen hier op 28 augustus om 10.00 uur het paar gelukwensen. Dorpswandeling Zaterdag 24 augustus vindt de jaarlijkse dorpswandeling van de Heemkundige Kring Walcheren plaats. Ditmaal wordt een bezoek gebracht aan Aagtekerke. De heer C. Klap, wonende al daar, leidt rond en zal het één en ander over zijn woonplaats vertel len. De wandeling begint om 10.00 uur 's-morgens en duurt ongeveer anderhalf uur. Start bij de kerk. Naast leden van de kring zijn ook belangstellenden welkom. Orgelconcert Het laatste orgelconcert in de zomeravond-serie in de Nieuwe Kerk Middelburg zal op dinsdag 27 augustus worden gegeven door Herman van Vliet, organist van de Grote Kerk in Woerden en Oude water. Herman van Vliet studeerde aan het Utrechts Conservatorium waar hij het einddiploma „Solospel or gel" in 1965 behaalde. Voorts volgde hij interpretatiecursussen bij Feike Asma en de bekende Pa- rijse organist Jean Guilou. Zijn concerten, grammofoonplaten en de door hem gecomponeerde ko raalbewerkingen geven een boeiend beeld van deze organist die een geheel eigen stijl heeft ont wikkeld. Hij geniet een grote popu lariteit in de orgelwereld en is dan ook een veelgevraagd organist. Het programma, dat zal worden uitgevoerd, is gevarieerd en bevat een aantal graag gehoorde wer ken, deels verzoeknummers. Uitgevoerd worden Koraalbe werking gez. 113, F. Asma; Tocca ta en Fuga in F, J.S. Bach; Aria met variaties „The Harmonious Blacks mith", G.F. Handel; Fantaisie in C, C. Franck Scherzo en Serenade, Ch. M. Widor; Hommage to Handel (variaties over een thema van Han del) S. Karg-Elert. Besloten wordt met een koraalfinale, H. v. Vliet. Aanvang 20.00 uur. Prestatleloop 1 kol.:Dr Souburgse buurtver eniging Van Duyvenvoorde heeft voor aanstaande vrijdag een prestatieloop op het programma staan. Liefhebbers kunnen zich vanaf half zeven inschrijven in De Schuur aan de Middelburgse straat 113. Deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden,te weten tweee- neenhalf.vijf en tien kilometer. De route voert over de buitenwe gen rond Souburg. De kosten van deelname zijn drie gulden. Elke deelnemer krijgt een her innering. Voetbaltoernooi Zaterdag 24 augustus is er een voetbaltoernooi op het sportcomplex de Nadorst in Mid delburg. Een en ander wordt ge organiseerd door de M.V. en A.V. Middelburg. Het toernooi begint om elf uur met een wedstrijd tussen Middel burg 1 en 's Heer Arendskerke 1 Overige deelnemende clubs zijn M.S.V. en A.V. Flakkee uit Mid- delharnis en Aardenburg. Het gaat in alle gevallen om zater dagvoetbal. De prijsuitreiking is om half vijf in het clubhuis. Bazar voor Afrika Op de Kerkring in Grijpskerke zijn zaterdag 24 augustus een heleboel attracties te vinden Kinderen kunnen er touwtjetrek- ken.lollietrekken of kegelen,er staat een draaiorgel,een boeren- kapel.er is een rommelmarkt. Er worden verkopingen bij opbod gehouden en via het rad van avontuur.een verloting met als hoofdprijs een weekeind Lon den,er staat een schiettent,er worden bloemen.fruit tweede- hands-kleding en handwerken verkocht en er is natuurlijk aller lei drank en eetwaar verkrijg baar. De opbrengst van de bazar is bestemd voor een ontwikkelings project in Eritrea,een Ethiopi sche provincie. De bazarcom- missie hoopt allerlei basismate riaal voor de landbouw te kun nen geven. Nodig zijn handgereedschap en zaden en training hoe alles te gebruiken of toe te passen,mate riaal en technische assistentie voor het bouwen van 25 water putten,een inentings- en gezond heidsprogramma voor het vee en kennis en materiaal voor het op zetten van kleine bedrijfjes.zoals kippenfokkerijen. Activiteiten De Paraplu Donderdag 22 augustus heefl het Vlissingse buurthuis De Pa raplu vakantie-activiteiten voor jongergn op het programma staan. Van twee tot vier is er dan de mogelijkheid om badminton of squash te spelen in de Jarino- hal. Liefhebbers kunnen half twee vanaf het buurthuis vertrekken. Die avond is er een drop ping,waarvoor belangstellenden zich om negen uur bij het buurt huis moeten verzamelen. Het is wel zaak zich vantevoren voor die dropping op te geven. Vrijdag 23 augustus bestaat er de mogelijkheid mee te doen aan een barbecue en kampvuur op het strand. Hiervoor is het verza melen geblazen om half acht 's avonds. De week wordt besloten met een disco en een disc-joc- key wedstrijd. Die begint zater dagavond aanstaande om ach) uur. Het is ook hier zaak zich te voren even op te geven. Het tele foonnummer is 65453. Expositie aquarellen In het Vlissingse Bethesda St- Josepfziekenhuis zijn tot en mei 7 oktober aquarellen te zien van de Vlissingse Ank van Arkel- van Mameren. De aquarellen zijn de hele dag te zien in de hal en mogelijk ook in het restaurant.

Scheldebode | 1985 | | pagina 15