Modern wooncomfort verrijkt eigen huis 8.4% STER-ROLLUIKEN 10% KORTING stad en ssland g+| NIEUW: nu ook voor al uw P. V.C.-SCHROTEN HEROAL ROLLUIKEN I f kooman partners bv makelaardij ZOEK NIET VER - GA NAAR STER Bescherm uzelf met de 30 Jaar RenteVast Hypotheek van het Bouwfonds. SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 Nederlanders hebben altijd een bijzonder voorliefde voor het bezit van een eigen huis gehad. Ongeveer zestig procent van de bevolking koestert de behoefte aan een eigen huis en ongeveer veertig procent van de bevolking heeft dat verlangen in werkelijkheid omgezet. Magische kracht Risico Waardeverandering Rente nu: ZONNESCHERMEN HORDEUREN (eigen fabricage) ROLGORDIJNEN ROLLUIKEN (eigen fabricage) 5 jaar garantie op gratis prijsopgave Bij inlevering advertentie ROLLUIKEN en ZONNESCHERMEN DIRK DRONKERSWEG 1 GOES-ZUID -TEL. 01100-11716 zoutelande majoorwerf f144.500 tot 1185.000 311 onroerend goed midden zeeland Huis en Bezit dé onroerend goed-krant iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii min i ii iimiiiMiiiiiiiiiiiiiiii min Goed onderhoud, geregelde 'bijschaafbeurten' en aanschaf van bijdetijds comfort kan de waarde op peil houden en zelfs verhogen. Huiseigenaren kunnen de waardering van hun bezit langzamerhand met iets meer vertrouwen tegemoet zien. Het prijsniveau op de markt van woonhuizen is de laatste tijd gestabiliseerd. Specialisten op dit gebied verwachten niet dat de prijzen binnen afzienbare tijd zullen gaan dalen. Wanneer de hypotheekrente ook in een wat redelijker vaarwater terecht komt,zijn de pijnlijkste angels uit het duur geworden vlees van het eigen bezit gehaald. Veel huiseigenaren zijn geneigd een geheime, haast magische kracht aan hun bezit toe te schrijven. Zij denken dat hun huis altijd waardevast zou zijn. Maar niets is minder waar. Huizen behoren als onroerend goed tot de zakelijke beleggingen. Daaronder vallen bijvoorbeeld ook aandelen, goud, zilver en munten, postzegel verzamelingen en schilderijen en curiosa. De persoonlijke binding die veel mensen met hun huis hebben zegt echter niets over de waarde- ontwikkeling. Uit de praktijk van de laatste honderd jaar blijkt dat de magische waardevastheid van huizen niet bestaat. De huizenmarkt kent sterke fluctuaties en crises die soms lang kunnen aanhouden. De prijsbewegingen van de onroerend goed markt kunnen die van aandelen of van goud aanzienlijk overtreffen. Dat komt met name, omdat er voor huizen geen volwaardige markt bestaat, zoals dat voor aandelen of goud wel het geval is. Gemiddeld houden de huizenprijzen de inflatie bij. De ontwikkeling van de huizenmarkt meldt negatieve pieken in 1873 en 1882. Na de Eerste Wereldoorlog trok de huizenmarkt stevig aan. Toen viel de eerste top in 1921 en een nog hogere top kwam voor in 1929 toen velen vluchtten in onroerend goed. Zij kregen echter te maken met een aanhoudende en diepe recessie. Kort voor de Tweede Wereldoorlog kwam het peil weer op dat van 1910. Menigeen weet nog te vertellen hoe in de jaren dertig aantrekkelijke villa's in luxueuse woongebieden zoals Wassenaar of het Gooi voor 10 tot 20 mille van de hand gingen. De na-oorlogse hausse in de huizenmarkt begon in de jaren vijftig en duurde voort tot 1978 met uitzondering van enkele scherpe onderbrekingen. De hausse werd in sterke mate gedragen door de schaarste aan woningen en de aanhoudende stijging van de bouwkosten in Nederland en daarbuiten. Nu, anno 1985, zijn de huizenprijzen weer op het niveau van 1976/1977 terecht gekomen. Er zijn tal van factoren die de waarde van het eigen woonbezit beïnvloeden. De trotse huiseigenaar loopt goede en slechte risico's. Hij moet zich kunnen wapenen tegen de gevolgen van de economische ontwikkelingen op korte en op lange termijn en hij heeft sterk te maken met een netwerk van overheidsmaatregelen die bijna altijd achteraf inspelen op een veranderende situatie in de markt. Bij de waardering van zijn bezit heeft hij te maken met de verandering in de woonbeschaving, internationaal, landelijk en zelfs in zijn eigen regio. De ligging en mode elementen spelen bij de waardebepaling een rol, evenals de architectuur en de bouwkwaliteit. Veel huiseigenaren denken dat zij door het aanbrengen van verbeteringen aan hun huis ook de verkoopwaarde kunnen opschroeven. Soms is dat ook zo, maar lang niet altijd. Met name het aanbrengen van uiterst subjectieve esthetische verbeteringen zoals betegelingen of nieuwe buitenmuren kunnen evengoed potentiële kopers afschrikken als aantrekken. Anderzijds zal het aanbrengen van een isolerende spouwmuur-isolatie of een dubbele beglazing de verkoopbaarheid van het bezit bevorderen. De huizenmarkt is van nature grillig, onvolledig en subjectief. Voor 'uw huis' is er uiteindelijk slechts één koper uit een beperkt aantal serieuze gegadigden. Niettegenstaande de grote inspanningen van de makelaars om de huizenmarkt zo doorzichtig mogelijk te maken blijft het moeilijk om juist met 'uw aantrekkelijke huis' de juiste en zo groot mogelijke groep geïnteresseerden voor een koop te vinden. Momenteel zijn er duizenden bestaande huizen te koop en de gemiddelde vraagprijs ligt in de buurt van 140.000 gulden. Bestaande huizen zijn in doorsnee iets duurder dan vergelijkbare nieuwbouwwoningen, maar het verschil is gemiddeld niet groot. Gemiddeld duurt het verschillende maanden voordat een te koop gezet huis daadwerkelijk verkocht wordt. Vaak blijkt de uiteindelijke verkoopprijs nog zo'n vijf tot tien procent beneden de vraagprijs te liggen. In zo'n markt is het een beduidend risico om voor vijf of acht mille een nieuwe cv-installatie te laten aanleggen in de hoop dat het huis dan voor méér geld verkocht kan worden. Toch zijn er mensen die dergelijke verbeteringen aanbrengen om de verkoopbaarheid te bevorderen. De waardevermeerdering is zeker niet groter dan de werkelijke installatiekosten in de nieuwbouw, die altijd lager zullen zijn dan die in een bestaand huis. In bepaalde gebieden in Nederland zijn accessoires aan huizen (een garage, goede buitenverlichting, dubbele beglazing cv) eerder standaardvereisten die een huis een normale positie op de markt bieden dan dat zij de prijs opschroeven. Andere accessoires, zoals een zwembad of erfverharding kunnen de verkoopbaarheid van een huis eerder bemoeilijken dan vergemakkelijken. Geraadpleegde makelaars zeggen: Verbeteringen die een huis buiten sterk doen afwijken van de andere in een woonwijk, buurt of streek leveren geen extra rendement op. Een zwembad in een tuin in een gebied of wijk waar dat geen gebruik is levert geen waardevermeerdering op. Mensen die een zwembad willen aanleggen gaan wonen in een buurt of streek waar dat meer voorkomt. Elke verandering binnenshuis beperkt de verkoopmogelijkheden tot die mensen die precies op de smaak van de aangebrachte verandering liggen. Verwacht niet dat anderen van uw huisbar, sauna of biljartkelder houden. Wanneer van overheidssubsidie geprofiteerd kan worden kan dat een extra reden zijn de verbetering door te voeren. Breng verbeteringen aan, omdat u ze belangrijk vindt, maar verwacht niet dat ze op korte termijn rendement op zullen leveren. Om te weten welke verbeteringen aan een huis waardevermeerdering opleveren moeten eerst alle kosten ervan opgeteld worden. Het taxeren van een eventuele waardevermeerdering is uiterst subjectief in veel gevallen. Maar het aanbrengen van CV of dubbele beglazing, in- en uitwendig schilderwerk, verschillende vormen van isolatie en dergelijke is toch wel te taxeren. Een erkende makelaar kan daarover adviseren, evenals een bedrijf dat een werk uitvoert of de materialen levert. De eigenaar/bewoner weet zelf ook heel goed waar in het huis de zwakke plekken zitten en kan erop rekenen dat een potentiële koper, die natuurlijk uiterst kritisch rondkijkt, daarover struikelt. Enkele voorbeelden kunnen een indruk geven van de manier waarop verbeteringen beoordeeld kunnen worden. De herwaarderingsgraad geeft daarbij aan de totale kosten van de verbetering gedeeld door de waardestijging van het huis. Dubbele beglazing is in een nieuwbouwhuis aanzienlijk goedkoper dan in een bestaand huis. De meeste potentiële kopers zijn blij als een huis dubbele beglazing heeft, maar ze stellen het zelden als eis. De herwaarderingsgraad is circa 25 procent, misschien wat hoger in vlakke, winderige streken in het land. Naarmate de verwarmingskosten toenemen krijgt dubbele beglazing meer gewicht. Garage: het is niet eens de garage op zichzelf maar wel de extra overdekte ruimte die naast het huis beschikbaar is die de prijs en de verkoopbaarheid gunstig beïnvloedt. De potentiële koper vindt het belangrijk dat het om een goede garage gaat en niet om knutselwerk. Dan kan de herwaarderingsgraad wel oplopen tot 50 tot 60 percent. Dakkapellen drijven de waarde op zichzelf niet erg op, tenzij er een ruime en goed bereikbare extra kamer door ontstaat. Niet zelden wordt het architectonische beeld van een huis erdoor bedorven, behalve bij huizen met rieten daken. De herwaarderingsgraad is niet veel hoger dan 25 procent. Spouwmuurisolatie kan niemand zien en in kwaliteit beoordelen. Bij nieuwe huizen is het bovendien relatief goedkoop en standaard. Hoewel het waardevol is, wordt het bij verkoop niet hoog gewaardeerd, ergens tussen 20 tot 25 procent. Een geïsoleerd huis is beter verkoopbaar dan een niet geïsoleerd huis. Centrale verwarming heeft een hoge herwaarderingsgraad, in de buurt van 70 tot 75 procent, vooral wanneer het huis in een gebied ligt waar nog niet alle huizen van centrale verwarming zijn voorzien en vooral wanneer het huis volledig is verwarmd. CV- installaties op aardgas zijn het meest in trek. Van belang is waar de ketel staat en of er een goede geluidsisolatie is. Van belang is ook dat de ontluchting om veiligheidsredenen goed is geregeld. Keuken: een tot een moderne, ruime woonkeuken verbouwde keuken levert een aardige herwaarderingsgraad op van meer dan 50 procent, vooral wanneer in het interieur met diner mogelijkheden is rekening gehouden. Een kostbare zeer persoonlijke stijl kan potentiële kopers afschrikken, want de inrichting van de keuken is sterk een kwestie van smaak van de vrouw des huizes. Denk aan een kiene ontluchtng, die geluidsarm is. Zwembad: een particulier zwembad bij het huis kan potentiële kopers even goed afschrikken als aantrekken. Het hangt sterk af van de ligging van het huis, de privacy in de tuin en de belendende percelen. Bij de juiste koper kan de herwaarderingsgraad oplopen tot 80 percent. Meestal is het niet geschikt voor mensen met kleine kinderen, tenzij er speciale voorzieningen zijn. Een zwembad moet niet teveel ruimte vergen van de tuin. In het Nederlandse klimaat is het te overwegen om een overdekking aan te brengen. Open van 10-16 uur, vrijdag van 9-17 uur Aagtekerke, Dorpsplein 7 Ruime, karakteristieke woning met diepe achtertuin, gelegen aan het fraaie dorpsplein. Indeling: gang, woonkamer, eetkeuken, bijkeuken, toilet. Verdie ping: royale overloop (mogelijkheid voor badkamer), drie slaapkamers, balkon. De woning dient gemoderniseerd te worden. Door de royale afmetingen biedt het geheel vele mogelijkheden, voor een aantal verbeteringen kan subsidie wor den gevraagd. Vraagprijs79.000.- k.k. Biezelinge (Kapelle), Marktplein 8. Nog in te delen woonhuis (1960) met een totale vloeropp. van plm. 230 m2 een grote achtertuin, een garage, en vrij uitzicht over het Marktplein. Een ideale ge legenheid voor wie erg ruim wil wonen en bovendien het interieur zelf wil inde len en vormgeven. Dit voormalige winkelpand is eveneens geschikt als wo ning/atelier, woning/praktijkruimte etc. Meerdere gegevens op aanvraag. Vraagprijs85.000.- k.k. Goes, Roosevelstede 61 -26 Eengezinswoning (1977) met berging, garagebox en zonnige tuin. Ind.: hal, toi let, open keuken, woonkamer met open haard. 1e Verd.: drie slaapkamers, komplete badkamer. 2e Verdieping: hobbyzolder, c.v.-gas, isolerende begla zing. Vraagprijs98.000.- k.k. Goes, Westsingel 92 Vrijstaand woonhuis met garage en carport en uitzicht op de veste. Ind.: hal, voor- en achterkamer, keuken (eiken inrichting met inbouwapp.), bijkeuken, toi let. Verd.: twee slaapkamers, badkamer met douche en wastafel. Lokale gasver- warming. Isolerende beglazing, muurisolatie. Vraagprijs135.000.-k.k. Goes. Winkelruimte (ook geschikt voor andere doeleinden). Het objekt is goed bereikbaar en gelegen in het randgebied van het Goese stadscentrum. Ind.: verkoopruimte van 100 m2, toilet, keuken. Verd.: maga zijnzolders. Totale perceelopp. is 285 m2. Een zeer betaalbaar en goed onder dak voor een startende of gevestigde ondernemer. Vraagprijs:89.000.- k.k. Goes, Hoogewei 81 (Noordhoek) Uitstekend onderhouden royale twee onder een kap-woning met garage en tuin. Ind.: hal, woonkamer met open haard, keuken met plavuizenvloer. 1e Verd.: drie slaapkamers, badkamer met ligbad, 2e toilet en dubbele wastafel. 2e Verd.: vierde slaapkamer. Spouw- en dakisolatie, ged. isolerende beglazing. Vraagprijs:162.000.-k.k. Heikenszand, Buizerdhof 36 Ruime eengezinswoning met zonnige tuin en garagebox. Ind.: hal, toilet, grote woonkamer met schuifwand naar terras, ruime keuken. 1e Verd.: komplete bad kamer, drie slaapkamers. 2e Verd.: zolder met mogelijkheid voor slaapkamer. C.v.-gas, spouw- en dakisolatie, ged. dubbele beglazing. Vraagprijs:110.000.-k.k. 's-Heer Arendskerke, Lange Achterweg 2 Uitstekend onderhouden, geheel gerenoveerde vrijstaande woning in boerderij stijl met inpandige garage, mooi aangelegde voortuin en beschutte achtertuin. Ind.: met o.m. woonkamer, eetkamer, keuken met inbouwapp., toilet en douche, slaapkamer. Verd.: drie slaapkamers, hobbyzolder, c.v.-gas, dakisolatie. Prijs159.000 - k.k Kamperland, Stroodorp 7. Landelijk gelegen halfvrijstaande boerderijtje op totaal 450 m2 grond. De voor- en achterzijde bieden een vrij uitzicht over de akkers en velden. Ind.: met o.m. woonkamer, eetkamer, keuken. Verd.: zolder, twee kamers. Aangebouwde ste nen schuur van 12x6 m. Recreatiebewoning toegestaan. Renovatie noodzake lijk. Vraagprijs:78.000.-k.k. Kats, Dorpsstraat 2. Goed gelegen eengezinswoning (1961) met garage, ook geschikt als woon/ winkelpand of atelier. Ind.: winkelruimte (of grote woonkamer), eetkamer, woonkamer, berging, keuken, bijkeuken, toilet. Verd.: drie slaapkamers, dou cheruimte. Vraagprijs:75.000.-k.k. Kloetinge, Groenendaal 18 Mooi gelegen halfvrijstaande woning met tuin en berging op 238 m2 grond. Ind.: woonkamer, keuken, bijkeuken, toilet. De gehele begane grond is voorzien van plavuizen. Verd.: drie slaapkamers, doucheruimte met wastafel, bergvliermg. C.v.-gas. Vraagprijs98.000.- k.k. Krabbendijke, J.W. Frisostraat 9 en 9a Degelijke gebouwde, vrijstaande woning met twee garages en drie bedrijfsruim ten (resp. 40 m2,12 m2 en 40 m2). Het geheel leent zich uitstekend voor dub bele bewoning, praktijkpand of andere bedrijfsuitoefeningen. Prijs129.000 -k.k. Krabbendijke, Oostweg 21 Tussenwoning met grote tuin en vrije achterom. Ind.: hal, woonkamer, keuken, douche, toilet. Verd.: twee slaapkamers. Vernieuwde installaties. Vraagprijs:35.000- v.o.n. Nisse, Dorpsplein 5 Royale woning met inpandige garage en zonnige tuin, Ind. met o.m. voor- en achterkamer, keuken, schuurtje, drie slaapkamers (meerdere kamers mogelijk). De woning is nog niet gemoderniseerd. Diverse subsidiemogelijkheden. Vraagprijs:i79.000.-k.k. Middelburg, Morksstraat 7 Luxueuze, eigentijdse eengezinswoning (1980) op prima lokatie met tuin en berging. Ind.: entree, toilet, L-vormige woonkamer met schuifpui naar terras en mogelijkheid voor open haard, luxe keuken met inbouwapp. 1e verd drie slaapkamers, badkamer met ligbad, douche, 2e toilet en wastafel. 2e Verd.: gro te werk/studeerkamer, groot dakterras, spouw- en dakisolatie. Vraagprijs:145.000.-k.k. Vlissingen, Paul Krugerstraat 405. Een keurig appartement met c.v.-gas en berging. Bevat: o.m. woonkamer, bal kon, keuken, douche en twee slaapkamers (evt. drie) Kopen is nu voordeliger dan huren: vraag een vrijblijvende hypotheekberekening of bezichtiging^ 'thuis in huizen' Zonnebloemstraat 46 - Goes - tel. 01100-11147, b.g.g. 30490 Wij zijn begonnen met de voorbereiding tot de bouw van: 1 premie A woning (2 onder één kap) met garage, 3 premie B woningen (2 onder één kap) met garage en 1 vrije sector woning (alleen door garage geschakeld). De speciaal voor deze mooie lokatie ontworpen woningen bieden een maximum aan ruimte en indelingsmogelijkheden. De fraaie architektuur (landhuis stijl) past uitstekend in de omgeving Dat aan isolatie en kwaliteit alle aandacht zal worden gegeven spreekt vanzelf. GEÏNTERESSEERD? Kom vandaag (tussen 11.00 en 16.00 uur) op ons kantoor of bel even voor een afspraak 01180-38133/38138. Prijzen van vrij op naam. I I I l i i y r Molenwater 73, Middelburg, tel. 01180-38133/38138

Scheldebode | 1985 | | pagina 11