Zondag 38e Regenboogcourse 's Heerenhoek met tentoonstelling Middelburg herdenkt slachtoffers zusterstad ZCCÜ Kapselperikelen in 17e eeuw Foto's Wim Riemens maand in Vleeshal lm Sam Broersma haalt top tien Nachtelijk optreden Andre Hazes in de Hooizolder Foto-expositie Europese vogels in Oostkapelle De Harige Oorlog SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 309 Geduchte concurrentie voor Zeeuwse renners voorprogramma 's-Heerenhoek Kwalitatief Dweilbands Molensteenkraag Bijbelteksten Portretten Onnatuurlijk GOES HULST MIDDELBURG ZIE- RIKZEE - Tegenwoordig kunnen we lachen om de drukte die in de jaren zestig werd gemaakt om een nieuw modeverschijnsel: het dragen van lang haar door mannen. 's-HEERENHOEK - Even ais in de voorgaande jaren wordt er in 's-Heerenhoek een uitgebreid voorprogramma afgewerkt voordat de profs in actie komen. Reeds om elf uur 's morgens klinkt het eerste startschot voor de nieuwêlingen. Om twaalf uur vertrekken de ju nioren en om halftwee gaan de amateurs op pad. Bij laatstgenoemde catego rie rijden Pierre Raas, Jan Martens en Stefan Koole een thuiswedstrijd. Dit trio zal ze ker zijn neus aan het venster willen steken. Pierre Raas is zelfs een kanshebber op de bloemen. Maar hij is zeker niet de enige. Geduchte Zeeuwse concurrenten zijn: Karei van Goethem, Ab Verplanke, Wer ner Wieme, Martin Stroosnij- der, Gerard van Antwerpen en Peter Mol. Van buiten de pro vincie kunnen als sterke klep pers worden bestempeld Jac- ky van der Poel, Wim Lugten- burg, Harry Akkermans en Corné Tak. Er prijken 75 na men op de deelnemerslijst en de afstand voor de amateurs is 80 kilometer. Bij de junioren (32 vertrek kers), die 60 kilometer moeten afleggen is Bart Hoogesteger de enige plaatselijke renner die de eer van zijn dorp moet hoog houden. Zeeuwse favo rieten zijn Antoine Goense, uit het naburige Ovezande, Hans Vis ('s-Gravenpolder) en Ri chard de Vrieze (Goes). De Brabanders Jos Bol en Anton Tak, alsmede Michel Somers (Zoetermeer) lijken de gevaar lijkste klanten voor de Zeeuw se prominenten. In de wedstrijd voor nieu welingen acteren vier renners uit 's-Heerenhoek namelijk: Mario Martens, Tonny Moo- nen, Wilfred Raas en Garvey Claessens. Dit kwartet doet het in zijn eerste seizoen zeker niet slecht en in eigen woon plaats zullen deze jongens ze ker extra willen vlammen. Bij de 36 deelnemers bevinden zich verder als bekende Zeeu wen Wilfred Geijs, Raymond Tolhoek en Marco Pijpelink. De nieuwelingen rijden 40 ki lometer. Tourcracks aan de start Door Rien de Jonge 'S HEERENHOEK - Tweemaal per jaar worden in 's Heerenhoek alle registers opengetrokken wat amusement en sport betreft. De Carnavalsviering en de „regenboogcourse" zijn evenementen waar van vele duizenden getuige willen zijn en daarmee heeft het kleine dorp, met nog geen 2000 inwoners, zich dan ook faam verworven. Zondag staat het grote wielerspektakel weer op het programma, met als hoofdmoot de wedstrijd der profs, waarvoor het startschot om kwart voor vier klinkt. Namen als Zoetemelk, Kelly, Matthijs, Planckaert en Ducrot staan borg via een boeiend wielerdagje. Kuiper, Teun van Vliet, Adrie en Jan van Houwelingen, als mede Gerry Verlinden, Jan Bogaert en Gert Jakobs goede bekenden, terwijl Skala-Ga- zelle onder andere Nico Ver hoeven, Jannis Slendebroek en Fris van Bindsbergen in het strijdperk stuurt. De Belgische super-sprinter Rudy Matthijs, die uitkomt voor de ploeg Hitachi-Splen dor weet zich omringd door Rudy Rogiers, Patrick Ver- sluijs en Rudy d'Haenens. Uit deze hele rij van namen kan reeds worden geconclu deerd dat het organiserend co mité er ook dit keer in ge slaagd is om een rennersveld aan te trekken dat kwalitatief zeer hoog moet worden aange slagen. Trouwens ook met de kwantiteit zit het wel goed, want er prijken zo'n zestig na men op de deelnemerslijst. Onder hen ook Heddy Nieuw- dorp (AVP-Viditel) die in de criteriums nog steeds een goe de prijsrijder is. Naast Nieuw- dorp, Priem en Ducrot komt de Zeeuwse inbreng in 's Hee renhoek verder van Vester Aarts en Ad Polak, die dit sei zoen samen met de Brabander Ad van Peer (ook van de par tij) deel uitmaken van de Zeeuwse sponsor-ploeg Geko Sport/Den Haan. Deze 38e Regenboogcourse mag zeker worden bestempeld als het grootste profcriterium in Zeeland en krijgt opnieuw een uitermate sterke bezet ting. Als vedetten en publieks trekkers bij uitstek zijn bij - oorbeeld aangetrokken de drievoudige etappe-winnaar in de Tour de France Rudi Matthijs, good-old Joop Zoete melk, die zijn laatste Tour af sloot als best geklasseerde landgenoot en de groene-trui winnaar in 's wereldsgrootste etappe-wedstrijd de Ier Sean Kelly. Op dit trio zullen uiteraard veler ogen gericht zijn, maar veel meer renners zullen onge twijfeld als blikvangers fun geren in 's Heerenhoek. De Kwantum-ploeg van Jan Raas heeft namelijk naast Zoetemelk de drie etappe winnaars in de Tour: Maarten Ducrot, Gerrit Solleveld en Toon Manders in de gelederen, voorts Cees Priem, Ludo Pee- ters en Jelle Nijdam die kort geleden nog in Kwadendamme zegevierden en op de baan de nationale titel greep. Panasonic is van de partij met onder andere Eddy en Walter Planckaert, Danny Lippens, Ludo de Keulenaar en Gert Jan Theunisse en deze mannen van Peter Post zullen zeker ook voor genoeg vuur werk zorgen. In de Skil-formatie is de reeds genoemde Sean Kelly natuurlijk de grote man en hij wordt vergezeld door zijn ploegmaten Jac. van Meer, Rudy Ongena en Jean Habets. Bij Verandalux zijn Hennie Naast wielersport op hoog niveau wordt het publiek in 's Heerenhoek ook op een andere Het wielercomité van 's-Heerenhoek brengt elk jaar veel vedetten aan de start zoals vorig jaar niemand minder dan Bernard Hinault. Op de eerste rij onder andere Joop Zoetemelk die ongewtwijfeld hoge ogen zal gooien. MIDDELBURG - Met een herdenkingsbij eenkomst,films en een tentoonstelling gedenkt Middelburg de komende we ken de slachtoffers van de atoombom op de Japanse ste den Nagasaki en Hiroshima. De herdenkingsbijeenkomst be gint vrijdag 9 augustus om drie uur 's middags in de Wandel- kerk. Dan opent ook burge meester Wolters de tentoon stelling in dezelfde kerk. Tot en met donderdag 22 augustus kunnen belangstellenden in de kerk terecht van half elf tot vier. In dezelfde periode draait het Middelburgse filmtheater Meccano films die betrekking hebben op de gevolgen van de kernbewapening. Aanstaande vrijdag is het precies 40 jaar geleden dat de Amerikanen een atoomboi op Nagasaki gooiden. Dat zal iedereen bekend zijn. Minder bekend is dat nu nog 80.000 mensen aan de gevolgen van die stap lijden. Het directe aantal slachtoffers was 70.000. De gemeenten Hiroshima en Nagasaki houden van 6 tot 9 augustus een conferentie over nucleaire oorlogvoering. Als ztisterstad van Nagasaki neemt Middelburg deel aan deze con ferentie en op verzoek van bei de Japanse steden zal de ge meente er hier aandacht aan besteden. Dat gebeurt dus,onder meer in samenwerking met het IKV. Het motto is: Wat slachtoffers ons laten weten. In een persbericht omschrij ven de organisatoren het motto als volgt: "Daaraan ligt de ge dachte ten grondslag dat de slachtoffers van de kernbewa pening in Hiroshima en Naga saki iets te zeggen hebben voor de toekomst. En dat geldt eveneens voor de 'nieuwe' slachtoffers als gevolg van kernproeven,gigantische wa penuitgaven en angst voor de toekomst. Omwille van deze slachtoffers zal gekozen moe ten worden voor initiatieven van ontwapening in plaats van steeds meer bewapening. Op de tentoonstelling is on der meer fotomateriaal te zien over beide getroffen ste den,maar ook informatie over slachtoffers van recentere proeven met atoombommen. Daarnaast zijn een serie teke ningen te zien over de gebeur tenissen in Nagasaki en Hiros hima en over vrede. MIDDELBURG - Als er een fotograaf in Zeeland bekendheid geniet,is het wel Wim Riemens uit Middelburg. Nu kan iedereen zijn foto's eens echt zien,voordat boek- of krantepapier er aan te pas kwamen. Van aanstaande vrijdag tot 8 september hangen de foto's in de Vleeshal in Middelburg. De expositie wordt vrijdag om 17.00 uur geopend. Onder de titel 'Een bericht van Wim Riemens' schreef de journalist William Rothuizen een catalogus bij deze tentoon stelling. Een citaat geeft dui delijkheid over die berichten. "Voor Wim riemens is een foto altijd een bericht. Hij ziet een fotograaf niet zozeer als een talentvolle waarnemer die de wereld vanuit gezegende standpunten beziet en vast legt. Het is eerder zo dat de fo tograaf getroffen wordV door elementen in zijn omgeving waardoor anderen ook getrof fen worden. Maar de fotograaf heeft een camera bij zich,zodat hij het voor die anderen kan vastleggen. Men loopt rond,kijkt om zich heen en neemt talloze dingen in zich op die vaak een sluimerend be staan gaan leiden. Men is zich niet zo duidelijk bewust van wat men heeft ge zien. Totdat men de foto onder ogen krijgt. Die kan helder heid verschaffen,die kan in eens vertellen waarom men kennelijk getroffen is door een landschap,een bepaalde bewe ging van de voetganger of de ogen van een oude vrouw. De beschouwer van zo'n foto zal de gevoeligheid van de ma ker moeten herkennen,er al thans enige affiniteit mee moeten hebben,anders legt hij hem onverschillig weg. Maar slaat het bericht aan,dan kan de ontvanger ermee aan de slag,dan kan hij er zijn eigen verhaal bij gaan maken. Je geeft iemand een werkje mee,vindt Wim Riemens,een klein karweitje. Het bericht moet naar zijn ovcertuiging dan ook van de grootst moge lijke eenvoud zijn. Een van zijn beweegredenen in de foto grafie is alles wat overbodig is te vermijden." Tot zover Rothuizen. De Vleeshal is geopend van dis- ndag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Het boek werd zeer be kend en wekte grote beroe ring op. In Dordrecht, calvi nistisch centrum bij uitstek, ontstonden twee partijen: voor- en tegenstanders van het lange haar. Sceptici ver klaarden openlijk dat de Ne derlandse kerk wel zeer ge lukkig moest zijn: kennelijk had zij niets emstigers om zich zorgen over te maken dan de haardracht. manier aangenaam bezig ge houden. Vanaf halfdrie zorgen namelijk een drietal Dweil bands voor sfeer en hilariteit. Zij opereren verspreid over en langs het parkoers. Daarnaast zal na afloop van de amateurkoers een reclame karavaan bestaande uit 35 voertuigen een paar rondjes afleggen op het bijna 2 kilo meter lange parcours. Cees Raas van het organise rend comité: „Dit is een nieuwtje en we hopen dat het goed aanslaat bij het publiek. In ieder geval deed het dit reeds bij onze sponsors die we bijzonder erkentelijk zijn. Zonder hun steun was het na tuurlijk voor ons onmogelijk een dergelijk wielergala te presenteren". Piet de Vos, eveneens van het organisatie-comité voegt daar nog aan toe: „Met elf man hebben we de grote lijnen uitgezet voor deze wielerhap pening. Nieuwkomers in ons comité waren C. Traas en J. Baayens, die al direct hun bes te beentje hebben voor gezet". „Daarnaast beschikken we over een groot aantal andere Vechtende kleine zwanen, wintergasten op Zuid-Beveland en Walcheren. De verontwaardiging van vele gezagsdragers, de waarschuwingen in het belang van de hygiëne en de Nederlandse tegenactie „Beter langharig dan kort zichtig" van P.J. Muller zullen velen nog vers in het geheugen liggen. Toch ging het hier om een kwestie die de Nederlandse gemoederen al eerder in beweging had gebracht. Tussen 1640 en 1645 ontstond een hevige controverse, die bekend bleef onder de naam „Harige Oorlog" en die begon in Zuid-Holland. Maar ook Zee land was er zeer bij betrokken. In de tak van wetenschap die zich met modeverschijn selen bezig houdt, de kos- tuumkunde, staat de periode 1625-1640 bekend als de Hol landse barok. Een kenmerk van deze periode was dat de kleding van de man minder stijf en kleuriger werd; een ontwikkeling die al om streeks 1600 had ingezet. Voor veel burgers moet het in deze tijd een enorme opluchting zijn geweest dat de „molensteenkraag", een ornament waarin men het hoofd nauwelijks kon bewe gen, van het toneel ver dween. Deze molensteen- of lubbenkraag was een bree- duitstaande, geplooide en gesteven kraag, hoog om de nek gedragen. Zowel man als vrouw werden door dit oorspronkelijk Spaanse kle dingstuk gekweld. Het ver dwijnen van de kraag had tot gevolg dat de mannen hun haar tot schouderlengte lieten groeien, zoals tot ca. 1525 ook gebruikelijk was geweest. Maar volgens sommige calvinistische voormannen was de nieuwe modegril hoogst bedenkelijk. Tijdens de Zuidhollandse synode te Gouda in 1640 werd bezorgd gesproken over de toene mende zedenverwildering en het „wilt hayr van mans ende vrouwen". Men vond zelfs dat mode bewuste kerkleden maar van het heilig avondmaal moesten worden uitgesloten. De Zierikzeese dominee Godefridus Udemans gooide in 1643 nog wat olie op het vuur met de publicatie van het boek „Absoloms-hayr". In vierhonderdzestien blad zijden veroordeelde hij met behulp van talloze bijbel teksten en klassieke citaten het dragen van lang haar. Reformatie ontstaan, een kerkelijke beweging die vanuit Zeeland het hele land heeft bestreken. De Nadere Reformatie be oogde de beginselen van de Hervorming aan te scher pen, en het volksleven ermee te doordrenken. Mede hier door is in Zeeland vrij wei nig van de oude volksge bruiken overgebleven. Nu geleerde mannen als Udemans en Borstius zich zo druk maakten over de haar dracht, moest de Zeeuwse bevolking wel aannemen dat ongebreidelde haargroei zeer zondig was, en onna tuurlijk bovendien. Dat het mannelijk haar uit zichzelf zo ontstellend kon door groeien werd echter door geen enkele tegenstander van de nieuwe mode af doend verklaard. Was zo'n lang zwierig kapsel dan toch niet zo onnatuurlijk als men beweerde Marcus Box- horn, auteur van een des tijds befaamde kroniek van Zeeland, toonde in 1644 in een tweetal ironische werk jes aan dat juist het lange haar traditioneel Hollands en Zeeuws was, en het korte kapsel ontleend aan vreem den. Wie moest men gelo ven De Zoutelandse, later Middelburge predikant Enoch Pottey verbond hel en verdoemenis aan het dragen van lang haar. De verwarring bleef toe nemen, mede door het feit dat sommige predikanten ook zelf de mode van het lange haar gingen navolgen. De verdeling van de kerk werd tenslotte dermate ern stig dat de wereldlijke over heid zich met de zaak ging bemoeien. Herhaaldelijk werd de predikant gemaand De molensteenkraag: pro baat middel tegen lang haar. om nu eens op te houden over de haardracht. Uiteindelijk bleek dat de kerk de strijd tegen de mode had verloren. In alle volks klassen overwon het lange haar. Op portretten van be kende vaderlanders is dit aardig te zien; als men bij voorbeeld afbeeldingen van de Vlissingse zeeheld Mi- chiel de Ruyter in chronolo gische volgorde bekijkt, ziet men dat ook hij met de mode van het lange haar is meege gaan. Overigens werd in Mid delburg nog in 1670 door de kerkeraad besloten om te letten op personen die het haar uitzonderlijk lang droegen en deze personen desnoods van het heilig avondmaal uit te sluiten. Omstreeks 1675 had echter de pruik ingang gevonden, en was de Harige Oorlog echt afgelopen. Nu kon men immers tegelijkertijd zowel langs als kort haar heb ben. De ironie wil dat juist veel predikanten volhardden in het dragen van lang haar, toen dit al lang weer uit de mode was. Ook nu wilden zij weer niet met een modever schijnsel meegaan. Zo bewe zen ze alsnog dat het hen om abstracte principes ging, en niet om de haardracht op zich. JAN KUIPERS De Dordtse predikant Ja cobus Borstius was de be kendste voorstander van kort haar. In een beroemde, meermalen gedrukte preek betoogde hij dat het haar voornamelijk dient om de hersenpan te bedekken, en dat het dus geen zin heeft om het over de schouders te laten vallen. Waar zou trou wens het onderscheid tussen man en vrouw blijven, als alle mannen hun haar maar lieten woekeren Het ging hem overigens niet alleen om lange haren, maar ook om pronkerij met kleding, overmatig eten en drinken, onkuisheid, vloeken en twis ten. Dit hing volgens Borst ius allemaal samen. In Zeeland wekte dit alles grote onrust. In deze pro vin- cie was in het begin van de zeventiende eeuw de Nadere medewerkers en het mag wel eens dik worden onderstreept dat ook zij flink de handen uit de mouwen willen steken". Piet de Vos rekent opnieuw op een grote belangstelling. „Vorig jaar hadden we zo'n twaalfduizend toeschouwers en met een dergelijk renners veld moet dit weer een haal bare kaart zijn", ventileert hij optimistisch. OOStKAPELLE - Tot en met zondag 1 september is in het natuurhistorisch museum in de oranjerie in Oostka pelle een foto-expositie te zien van voornamelijk Europese vogels. De kleurenfoto's zijn gemaakt door J.H. Keukelaar uit Middelburg. Zijn geliefde gebieden zijn het Schengegebied bij Wol- phaartsdijk,de Flevopolder en enkele natuurgebieden in de Scandinavische landen. Daar zijn de meeste foto's ge schoten. In Zeeland zag Keukelaar onder meer een ran suil, kemphaan,karekiet,kleine zilverreiger en een ijsvo gel. De oranjerie is dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. In augustus kan men ook op de woensdagavond terecht van 19.00 tot 22.00 uur. Het herdenkingsprogramma aanstaande vrijdag begint met een welkomstwoord van voor zitter Kruis van het IKV Mid delburg. Er volgt een inleiding van stafmedewerker Aalbers- berg van de Interkerkelijke Coördinatiecommissie Ont wikkelingsprojecten. Hij filo sofeert over de betekenis van het drama 40 jaar geleden in relatie met wat er sindsdien op nucleair gebied gebeurt. Na een muzikaal intermezzo licht Ter Laak van Pax Christi de betekenis van de herden king van Nagasaki voor Neder land toe. Volgt weer mu ziek,waarna de Middelburgse burgemeester tenslotte de ten toonstelling opent. De herdenking eindigt don derdag 22 augustus met een bijeenkomst in de Xeeuwse Bi bliotheek. De Middelburgse vertegenwoordiger in Nagasa ki,wethouder Vinke.zal er ver slag uitbrengen over de confe rentie. Bovendien is de docu mentaire 'Hiroshima-Nagasa ki, the harvest of nuclear war' te zien zijn. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. GOES - Sam Broersma heeft aansluiting gekregen bij de top tien van het Zeeuws klassement voor liefhebbers. Door zijn overwinning in Kortgene incasseerde hij tien punten en zijn totaal van 21 was voldoende om Dijkwel en Van Duivendijk voorbij te gaan. Chris van den Berg en Nout Westerbeke wisten zich in de bovenste regionen te handha ven, maar Leo de Jonge zit op het vinkentouw om toe te slaan, als een van de twee op ponenten mocht verzwakken. De eerstvolgende wedstrijd voor liefhebbers is op 10 augustus in Oud-Vossemeer, de daaropvolgende op 11 augustus in 's-Heerenhoek, vervolgens 17 augustus Kou- dekerke en 31 augustus Oost- Souburg. De stand: 1 Chr. van den Berg 74 punten, 2 N. Westerbe ke 70 punten, 3 L. de Jonge 64 punten, 4 J. van Baal 56 pun ten, 5 P. Sager 39 punten, 6 K. Tolhoek 36 punten, 7 K. Heij- stek 30 punten, 8 E. Verstrae- ten 30 punten, 9 H. Thijssen 27 punten, 10 S. Broersma 21 pun ten. WESTKAPELLE - Vrijdagavond doet Andre Hazes Westka- pelle weer eens aan. Als het allemaal volgens plan verloopt,be gint zijn optreden om half een 's nachts. De zaal is overigens open vanag negen uur. Over de zanger van het nieuwe levenslied hoeft nauwelijks nog iets te worden gezegd. Door t.v.-optredens,concerten in de Ahoy in Rotterdam en Carre in Amsterdam is hij een nationaal fenomeen geworden. Kaarten kosten f 12,50 en ze zijn verkrijgbaar bij de volgende voorverkoopadressenBrammetje Dump in Goes.Vlissingen en Middelburg en bij de Hooizolder in Westkapelle. Maarten Ducrot, de Zeeuw uit Middelburg aan de start in de Regenboog koers

Scheldebode | 1985 | | pagina 9