De Russen komen Voordeel lezers De Scheldebode "bon" bon bon bon bon i unu 1 ZEELAND Van palen en pokken WIE TUK IS OP NIEUWS UIT EIGEN OMGEVING GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEBODE Aqua-team stunt in zee Met de bus naar Kaseko Danswedstrijd Vlissingen Bram Beekman bespeelt orgel van Grijpskerke Toeristendag in Veere SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 JUL11985 309 GEHANDICAPTENSPORT Supercrosser LUCHTBALLON MIDDAGPAUZEDIENST VOETBAL ORGELCONCERT JULIANA Doe- EN DENKAVOND GEVONDEN WALCHEREN -Het vermaarde circus Holiday „verovert" de Zeeuwse kust. Na begin deze week „gescoord„ te hebben in Cadzand Bad, Nieuwvliet Bad en Breskens komt nu Walcheren aan de beurt. Op don derdag 18 juli staat de grote circustent aan de Oude Zandweg te Westkapelle, waar om vier en acht uur voorstellingen worden gegeven. In Domburg is het internationale circusgezelschap op vrijdag 19 juli(Roos- jesweg) en in Oostkapelle is zaterdag 20 juli iedereen in de ban van het bonte cir- cusgebeuren. In Domburg en Oostkapelle zijn de voorstellingen eveneens om vier en acht uur. Lezers van de Scheldebode kunnen van een leuke korting genieten als zij een van de voorstellingen willen bijwonen. Daarbij dient men gebruik te maken van de hierbij afgedrukte waardebon. Het programma is dit jaar internationaler dan ooit tevoren. HE T WEEKBLAD WAAP \SJK/ LEKKER GAAT ZITTEN De jaarlijkse collecte van het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten heeft dit jaar zes duizend gulden minder opge bracht dan vorig jaar in Zee land De totale opbrengst was 7.7407,55. Vooral in Vlissingen en Middelburg was de op brengst belangrijk minder dan voorgaande jaren. In Koude- kerke kon wegens gemis aan collectanten helemaal niet ge collecteerd worden. ORGELCONCERT In de serie vrijdagavondor gelconcerten bespeelt Jos Ver poorten op 19 juli het orgel van de Lutherse kerk in Middel burg. Het concert begint om kwart over acht. Verpoorten speelt werken van Johann Gottfried Wal- ther, Ernst Kohier, Henry Heron, Johann Sebastiaan Bach. De motorsport stichting Zeeland houdt dit najaar een serie wedstrijden met als inzet de titel Supercrosser van Zee land. De titel zal betwist wor den in drie wedstrijden. De serie start woensdag avond 7 augustus op het cir cuit van MC de Sproeier in Wemeldinge, waarna nog twee indoorwedstrijden worden ge reden op 23 november en 28 december in Garage Kuzee in Vlissingen. De winnaar van de eerste indoorcross, Johnny Fijnout heeft zich al voor de wedstrij den ingeschreven. Er wordt gereden in drie klassen, namelijk de 80 cc, 125/250 cc en als nieuwtje de zogenaamde off the road klas se. De wedstrijden staan alleen open voor regionale rijders, die lid zijn van Zeeuwse ver enigingen. Voor de serie kan worden ingeschreven tot en met 21 juli bij Adrie van den Broeke Mo toren in Middelburg. Vrijdag 2 augustus wordt om acht uur in café de Goede Verwachting in Lewedorp het startveld be kend gemaakt. Tevens zal die avond verdere informatie ver strekt worden en zullen er mo torcrossfilms vertoond wor den. Donderdag 18 juli stijgt de Nederlands kampioen lucht ballonvaren, Ad Haarhuis met de Niveaballon op vanaf het strand van Domburg. Tevens is er dan een ballon nenwedstrijd voor de jeugd met als hoofdprijs een rond vlucht boven de eigen woon plaats. Donderdag 18 juli bespeelt Adri Karman van kwart over twaalf tot half een het orgel van de Koorkerk. Daarna houdt ds. Brummelkamp een korte meditatie tot kwart voor een. Dinsdag 23 juli speelt voet balvereniging de Noormannen uit Westkapelle een vriend schappelijke voetbalwedstrijd tegen NAC uit Breda. De oefenwedstrijd wordt gespeeld op het sportpark Prelaat aan de Domineeshofweg in West kapelle. De wedstrijd begint om half acht. Voorafgaande hieraan is er al een voorwedstrijd tussen de jeugd van camping de Boomgaard en de pupillen van voetbalvereniging de Noor mannen. In de serie zomer vondcon- certen in de Nieuwe Kerk in Middelburg, bespeelt Jaap Kroonenburg dinsdag 23 juli het orgel. Jaap Kroonen werd enkele maanden geleden door de Her vormde Gemeente van Maas sluis benoemd tot eerste orga nist van de Grote Kerk. Hij kreeg zijn orgellessen van Bram Bruin, Jan van de Berg en speciaal voor interpretatie van Feike Asma. In 1976 deed hij Staatsexamen en behaalde het B-diploma. Daarna stu deerde hij aan het Rotterdams Conservatorium bij André Ver woerd en verwierf hij het Solistendiploma. Door zijn concertpraktijk heeft hij in korte tijd een grote landelijke bekendheid gekregen. Hij speelde ook voor diverse ra diouitzendingen en maakte verschillende grammofoon platen. Het programma wordt ge opend met een in memoriam voor Feike Asma. Verder speelt hij werken van Bach, Handel, Boëly, de Saint-Mar tin en Vierne. Het concert wordt besloten met een Fanta sie over gezang 171 van Feike Asma. Het concert begint om acht uur. Het Blaasorkest Juliana treedt zaterdag 20 juli op in de binnenstad van Middelburg. Het orkest is te horen tussen elf uur en half een en tussen twee en vier uur. Deze optre dens zijn georganiseerd door de Evenementencommissie van de Middelburgse V.V.V., de Ceremoniemeesters. TWEEDE WERELDOOR LOG Woensdag 24 juli is er van twee tot tien uur een tentoon stelling over de Tweede We reldoorlog op Walcheren. De tentoonstelling wordt gehou den op het terrein van de Zionskerk aan de Duinweg in Oostkapelle. Men ziet er onder meer oude legervoertuigen, foto's, documenten, uniformen en oud filmmateriaal. Ook de vereniging Keep them rolling en de documentatiegroep Wal cheren 40-45 werken aan deze dag mee. Het Vlissings Aktiviteiten Fonds houdt in samenwerking met de Schaakvereniging Vlissingen en de Sjoelvereni ging Schijf '83 in Souburg een denk- en doeavond op donder dag 18 juli. Deze begint om zeven uur op het plein voor het Maritien Instituut de Ruyter op de Bou levard. Er komt onder meer een openluchtschaakspel, snelschaakwedstrijden, een schaakcomputer, verschillen de sjoel wedstrijden. De deel name is gratis en er zijn prij zen te winnen. CLIJVERSTRAAT Woensdag 17 juli om acht uur begint in het stadhuis in Vlissingen een presentatie avond over de herinrichting Clij verstraat. Het plan ligt nu al ter inzage bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu in het stadhuis. Na de presentatieavond zal de straatwerkgroep het plan aanbieden aan het college van burgemeester en wethouders. Als de gemeenteraad het plan goedkeurt en het benodigde geld voor de uitvoering be schikbaar stelt, kan in sep tember gestart worden met deze uitvoering. Bij de gemeentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 3 tot 10 juli de volgende voorwerpen aangegeven: bankbiljetten, leesbril met bruin montuur, herenleesbril met doorzichtig montuur, ro- denstock leesbril, zwarte poes, parapluwagentje, helm met bril, tasje met sportspullen, dameshorloge, zilverkleurig herenhorloge, blauw-grijs da- mesvest, zilverkleurige ket ting, gouden kinderarmbandje met inscriptie, schakelarm band, verschillende autosleu tels, 3 en 4 sleutels aan ring, 6 sleutels aan wit label, auto- en huissleutels aan ring, sleutel aan geel label, lipssleutels, plastic tas met strandspullen, tas met langspeelplaat. Bij het dierenasiel in Vlis singen zijn aangegeven een bastaard poedel, bastaard her der, cyperse huiskat, zwart witte huiskat. VLISSINGEN - Zondag 21 juli kan men voor de Boule vard in Vlissingen het aqua stuntteam aan het werk zien. De show omvat onder meer een vlaggenparade, figuurs kiën, liftingskiën, schans springen, clownerie, bloot- voetskiën en noem maar op. De show is een onderdeel Van het straatfestival en be gint om twee uur. VLISSINGEN/ MIDDEL BURG - Ter gelegenheid van de Kaseko Happening in het Roothaanhuis in Amsterdam op vrijdag 19 juli, rijden er die avond speciale bussen vanuit Vlissingen en Middelburg. Er wordt deze avond onder meer opgetreden door de Fun- masters, het Carribean Combo en de Exmostars. De bussen vertrekken om acht uur vanaf de Troelstra- weg in Vlissingen. In Middel burg kan men om kwart over acht instappen bij het station. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de drogisterij aan de Troel- straweg in Vlissingen. Dat blad verkent wat er leeft en staat te gebeuren. Brengt al die berichten iedere week weer gratis bij je over de vloer. Van service tot sport. Verenigingsnieuws en uitgaanstijd. weekenddiensten en agenda's plus 'n bont allerlei van wetenswaa rdigheden. Schoon gedrukt en smeuïg geschreven. Zo'n blad dat lees je tot de laatste letter. Niet dan? Circus Holiday op Walcheren Op de eerste plaats wordt het motto „De Russen komen" waargemaakt door de groep Golgojew, bestaande uit zeven kozakken, vijf paarden en twintig levensgrote Russische windhonden. Het zijn ge vluchte Wit Russen, die voor veel actie zullen zorgen. Het publiek zal ook de adem in houden als Job Lijfering zich in de kooi met de tien Ben gaalse tijgers begeeft. Holiday koos voor drie luchtnummers. De Holiday Flyers, een groep,die uit inwoners van Zuid Afrika, Italië, Spanje, Joego Slavië en Nederland be staat en bloedstollende activi teiten met de vliegende trape ze zal uitvoeren, de New Eli- sons zijn groots op de vaste trapeze en Stephane wordt door de Merlin Magic Show in de solo-trapeze gegoocheld. Dat toverwerk betreft niet het platgetreden pad met doekjes, kaarten e.d., maar gaat na drukkelijk om „grote zaken". Harrie Bergmans en Ans komen met hun Tilburgse „dierentuin", die o.a. bokken, geiten, katten, honden, pape gaaien, vossen en aapjes om vat, terwijl Miss Patricia zich met duiven en kakatoes in de piste zal melden. Maria en Da- nièla doen een draadnummer, terwijl de clowns Didi en Gionni met korte grappige probeersels de verschillende onderdelen van de show aan elkaar rijgen. Daardoor ont staat een wervelend karakter en wordt voorkomen dat een „ouderwetse" spreekstalmees- ter artiesten en acts aaneen moet kletsen. Door Didi en Gionni zal het publiek zich geen seconde vervelen. Uiter aard ontbreekt de circusmu- ziek niet, want een vijf mans- groep onder aanvoering van Eddy Winkelman zal op het juiste moment versnellen om een spannende situatie van een muzikaal achtergrondje te voorzien. VLISSINGEN - In het kader van het Vlissingse Straatfesti val zal op maandag 22 juli en dinsdag 23 juli in de grote spiegelzaal op de Boulevard een Dansmarathon gehouden worden. Speciaal voor deze marathon wordt een originele Belgische spiegeltent met een dansvloer van 17 bij 26 meter geplaatst. De klassen waarin wordt gestreden zijn brons, zilver, goud en vrije klasse. De wed strijden worden gehouden in ballroom, Latin-American, rock and roll, fun-dance en groepen. Om iedereen in de goede klasse te laten starten op 23 juli zijn er op 22 juli selectie wedstrijden. Er is voor deze wedstrijd een aantrekkelijk prijzenpak ket, bestaande uit waardebon nen, bekers, een passe-partout voor de voorstellingen van het Straatfestival en dergelijke. Omdat niet iedereen een baljurk bij zich heeft in zijn vakantiekoffer wordt ver wacht dat de deelnemers in eigentijdse kleding dansen. Inschrijven is mogelijk tot 20 juli bij de Culturele Raad Vlissingen, Badhuisstraat 104 en Dansschool de Jong, Oude Markt 39. ,Bij inlevering van deze reductiebon -geldig voor één persoon- kunt U erg goedkoop naar een van de volgende voorstellingen van circus Holiday. Voor de avondvoorstellingen in Westkapelle, Domburg en Oostkapelle bedraagt de toegangsprijs(met re ductiebon) slechts vijf gulden.Dat is met uitzondering van de rangen loge en stalles Voor de middagvoorstellingen in de genoemde plaatsen geeft deze bon recht op een korting van f 2,50 op alle rangen .Als men met de reductiebon een kaart koopt op een voorverkoopadres wordt f 0,50 administratiekosten in rekening gebracht. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Golgojew, ofwel de Russen komen. -iiliiiilliiiiiiiiliilliiiiiiiiiiiiiiillllllllllllillllliiilliliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiilliiliiiiillllllllllr? VEERE - Van 23 juli tot en met 20 augustus is het weer el ke dinsdag toeristendag in Veere. Iedere week heeft een ander thema. Dinsdag 23 juli is de Veerse dag. Men kan dan gratis het stadhuis bezichtigen, er treedt een muziekgroep op op de markt, het carillon wordt be speeld, er is een brandweerde monstratie, een kleine rom melmarkt en demonstraties glasgraveren en volksschilde ren. Ook de molen de Koe draait tijdens de toeristendagen en op de Markt kunnen waaghal zen paalklimmen. De ope ningstijden zijn van elf tot zes uur. schelpdieren, dus iveekdie- E ren denkt, vergist zich. Wel- iswaar is zo'n zeepok nogal stevig vanwege de de kalk- E schaal, maar de levenswijze is dusdanig dat de geleerden van mening zijn, dat een zee- pok tot de schaaldieren gere- kend moet ioorden. Andere e schaaldieren zijn o.a. gama- len, krabben en hermiet- kreeften. Zeepokken treffen E we dus langs de kust aan op E die plaatsen waar de invloed E van eb en vloed merkbaar is. E We noemen dat de getijdezo- E nes. Om te kunnen blijven le- E ven moeten de dieren min- E stens bij hoge vloeden met E zeewater besproeid worden, E ze kunnen echter heel lang E standhouden zonder dat er E water aan te pas komt. Dat E begrijpen we meteen, ivan- E neer we de strandpalen eens aan een nader onderzoek on- derwerpen. Bij opkomend e water zien we hoe de golven E tussen de paalrijen door het E strand bestormen. Het water E spat op. Een groot gedeelte E van de palen staat na een E paar uur onder water, maar E veel zeepokken blijven bui- ten schot. De vloedhoogte E verschilt immers van dag tot E dag afhankelijk van de wind E en de stand van de maan. In het vroege voorjaar, E wanneer nog maar weinig e mensen zich op het strand wagen, leeft het rond de zee- E pokkenkolonies van de E eitjes, die bij duizenden door E de diertjes worden geprodu- E ceerd. Met het vloedivater E verdwijnen ze naar zee waar E hun jonge leventje begint in E het nog zo koude water, E wanneer we deze uiterst E kleine diertje door een loup- E je zouden bekijken, dan valt het op, dat de jonge geborene meer weg heeft van een wa- e tervlo dan een zeepok. Ze e groeien goed en moeten ver- schillende malen vervellen. E Daarbij verandert het s schildje, dat ze meedragen en E gaat langzamerhand meer E lijken op het bekende kalk- E huisje op de standpalen. Op E een gegeven moment botsen E de kleine larven tegen iets E hards aan en dan gebeurt E het. Ze hechten zich onwrik- E baar vast en zijn veroordeeld E tot levenslang. Nooit zullen E ze meer van hun plaats ko- men tenzij uw nieuwsgierig- E heid hen verlost. Met een mes snijdt u er enkele los om ze E bekijken in een plasje of bakje met zeewater. En dan kunt u getuige zijn van het opengaan van de beide klep- E pen en het tevoorschijn ko- E men van uiterst fijne orga- E nen, die voor voedsel en E zuurstof moeten zorgen. Ja er E is meer aan zo'n zeepok te E zien, dan menigeen denkt. R. Struijk GRIJPSKERKE - Zaterdag 20 juli om acht uur geeft Bram Beekman een orgelconcert in de hervormde Dorpskerk in Grijpskerke. Hij speelt werken van G. Bohm, D. Zipoli, F. Men delsohn en een improvisatie. Bram Beekman kreeg zijn opleiding aan het Brabants Conservatorium in Tilburg bij Louis Toebosch. In 1972 be haalde hij naast de acte schoolmuziek zijn solistendi ploma cum laude met de aan tekening improvisatie. Hij studeerde verder bij Anton Heiller in Wenen. In 1975 be haalde hij de Prix d'Excellen- ce. Hij was prijswinnaar van orgelconcoursen in Brugge en Bologna. Naast vele concerten in West-Europa en voor de ra dio, verzorgde hij verschillen de platen. Het orgel in Grijpskerke is pas klaar. Het is gemaakt door de Utrechtse orgelmakers Fa- ma Raadgever en het is een tweeklaviers balustrade-orgel met vrij pedaal en heeft 12 stemmen. Het is gebouwd vol gens het mechanische sleepla- de systeem. De dispositie be staat uit prestanten, fluiten, vulstemmen en een tongwerk. Het pijpwerk is gestemd in een temperatuur Kirnberger III. veel schelpen het geval, is er dus niet bij. Nu vinden we langs de Walcherse stranden overal plaatsen overal paalrijen en strekdammen van basalt blokken. Over het algemeen vind ik deze kunstwerken nogal ontsierend en het is te hopen, dat we er niet meer van krijgen. Voor liefhebbers van aller lei zeedieren vormen ze ech ter een eldorado. Er is van al les op en nabij te vinden. Zo als zeepokken. Wie bij zeepokken aan E Zeepokken zijn er zoveel, dat E strand wande laars er nauwe- E lijks aandacht aan besteden. E Toch zie je ze op de stranden E van Noord en Zuid Holland E veel minder dan in het E Zeeuwse. Dat komt, omdat E een zeepok niet op eigen be- E nen kan staan. Deze heeft een E vaste ondergrond nodig. Een E leven in het zand, zoals bij Mensen met een pokdalig gezicht kom je gelukkig niet meer tegen. Pokken is een vrijwel overwonnen ziekte.

Scheldebode | 1985 | | pagina 9