HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Ruim honderdvijftig voorstellingen COMPUTER- Bij BELLAMY BOEKENMARKT FOLKLORISTISCHE DAG MIDDELBURG SJEESJESRIJDEN EN RINGSTEKEN J.P.A. ROSSËL M V 301 D E RUITER VLISSINGEN - Ook dit jaar is het Straatfestival weer de grote attractie van het zomerseizoen in Vlissingen. Twee we ken lang van 20 juli tot 4 augustus komen straatartiesten, performers, beeldende kunstenaars, toneelspelers en muzikanten het straatbeeld verlevendigen. Het Vlis- singse straatfestival beleeft dit jaar het eerste lustrum. „We zijn er best trots op, dat het straatfestival met de jaren steeds gro ter is geworden", vertelt Klaas Overdam van de Culturele Raad Vlissin gen. „Niet alleen wat het aantal optredens be treft, maar ook de kwa liteit die geboden wordt. We hebben met de jaren wel steeds aan dezelfde uitgangspunten vastge houden. Een zo breed mogelijk scala van acti viteiten, waarin ieder wel iets van zijn gading vindt, de jongeren, maar ook het wat oudere pu bliek en ook de kinde ren. De toeristen, maar natuurlijk ook de Vlis- singers zelf. Hoogtepunten Opening Beeldende kunst Exposities UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - QgLAGE 42 659 EX WOENSDAG 17 JULI 1985 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Straatfestival Vlissingen kent vele hoogtepunten De Dagtroep, het grote succes van vorig jaar brengt ook dit jaar spektakel (ADVERTENTIES) Elke dag nieuwe bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Meer dan 1000 titels in voorraad Ook: SOFTWARE C64 SPECTRUM B.B.C. v.a. 12.50 is er elke dag Bellamypark 50-52 VLISSINGEN TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen I WU»N Al WAAK N Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: RinaSavic, tel. privé 01184-64630. Traditionele huldiging van de winnaar. MIDDELBURG - Donder dag 18 juli is er weer een folk loristische dag in Middelburg. De hele dag kan men kijken naar ringrijderij te paard en sjeesjesrijden. Voor het sjeesjesrijden heb ben zich 42 paren ingeschre ven. Al deze deelnemers dra gen - de Walcherse kleder dracht. Niet alleen voor diege ne die de meeste ringen steekt, maar ook voor het bestgeklede paar is er een prijs. Voor de ringrijderij te paard hebben 27 mensen inge schreven uit de verschillende Walcherse afdelingen van de Zeeuwse Ringrij dervereni ging. Ook voor de mooiste combinatie van ruiter en paard is een prijs beschikbaar. Het ringrij den te paard vindt plaats achter de muziek tent. De sjezen rijden op het parcours Molenwater - Brade- mmmm Ook dit jaar zijn weer een groot deel van de meer dan honderdvijftig voorstellingen gratis te bezoeken. Omdat er echter ook in de Spiegeltent, die dit jaar veel groter is dan f verleden jaar, veel grote ar tiesten optreden, moeten we voor verschillende voorstellin gen een kleine bijdrage vra gen, maar een entree van twee gulden voor optredens van groepen als Conexion Latina, The Mint Juleps en Bob Kerr's Whoopee Band, zal toch voor niemand een probleem mogen zijn. Ook voor de optredens in de Grote tent gelden sterk ge reduceerde prijzen. Bovendien is er een voordeelpas verkrijg baar, waardoor men nog goed koper uit is. In de grote tent ziet men on der meer Freek de Jonge, Art Blakey's Jazzmessengers, De Nieuwe Snaar, Jan Decleir en Harvey and the Wallbangers. Verder zijn er natuurlijk de optredens van de straatarties ten, die ook een belangrijke plaats in het geheel innemen. Deze mensen krijgen voor het optreden meestal geen vergoe ding en draaien zelf voor hun kosten op. Ze komen uit het hele land en het is dus heel lo gisch, dat zij na afloop van hun voorstelling zelf met de pet rondgaan". Het festivalterrein is ook dit jaar weer op de Boulevard. Daarnaast zullen ook straat artiesten optreden in de bin nenstad en in Oost-Souburg. Verder treedt het Cultureel Circus drie dagen lang op in de Vlissingse speelstad, samen met de kinderen die daar aan meedoen, dit omdat de speel stad het circus dit jaar als the ma heeft. De presentatie van het straatfestival is voor het derde achtereenvolgende jaar in handen van Herman Brand uit Tilburg. Hij begon zijn car rière als dichter op het po dium, trad op als zanger van de muziektheatergroep „De grootste luxe na de kleuren- t.v." en speelt mee in diverse muziek- en theaterprodukties. Art Blakey Jan Decleir. wordt de beeldenroute door Vlissingen, die volgende week gepresenteerd wordt, gelopen. Tijdens de wandeling wordt gesproken met de kunstenaars die de beelden gemaakt heb ben, en wordt de mening ge vraagd van de Vlissingers en de toeristen over deze beelden. Ook wordt nu al een vooruit blik gegeven op het komende theaterseizoen. De eerste week van het fes tival kent al direct vele hoog tepunten. Zo treedt zaterdag 20 juli Art Blakey op met zijn Jazzmessengers 1985. Deze Amerikaanse groep is een nieuwe formatie rond de oude meester van de jazz. Blakey toont zich weer een ware con certmeester: hij geeft aan en laat de jonge talentvolle mes sengers ruim baan voor hun capriolen. In 1955 vormde Art Blakey zijn eerste Jazzmes sengers. In de loop van de ja ren trad de formatie in wisse lende samenstelling op. Tel kens weer bleek Blakey in staat de muzikanten om hem heen te inspireren. te maken en te rekken, het aanleggen van tijdperkjes, het plaatsen van een tijdstip en het aanbrengen van wachters. De installatie zal boven het festival uitsteken en het cen- Voor het eerst zijn ook twee Vlissingse beeldend kunste naars bij het festival betrok ken. Eric Brands voert zijn project „Aan zee voor een Dag" uit. Het nu bestaande schaalmodel van een vliegtuig wordt dan vergroot tot zo'n drie en een halve meter aan gebracht op een vijf meter ho ge mast. Jan Haas ontwierp een sculptuur met als titel „Landschap" waarin een rots blok van twee en een halve meter hoogte en een gewicht van vijftien ton, centraal staat. „Spiegelwand" is een environment van Herman La- mers uit Rotterdam. Een wand van 18 meter lengte en twee meter hoogte wordt opgesteld op de grens van land en water. De zee wordt er op verschil lende manieren in weerspie geld. foto Cor Schuilwerve. rij - Molengang - Noordbol- werk - Molenwater. Het is een extra lang parcours, zodat het publiek ruimschoots gelegen heid heeft om de combinaties te bekijken. De wedstrijden beginnen om half tien, rond vijf uur zul len de prijswinnaars bekend zijn. De prijsuitreiking is om negen uur 's avonds in de schouwburg. Hierna volgt nog een feestavond. Het Straatfestival wordt ge opend op zaterdag 20 juli om twaalf uur. De Vara-radio maakt dan in Vlissingen live opnamen voor het programma Overzomeren. Veel bekende artiesten werken hier aan mee, onder anderen Edwin Rutten, het Combo Lex Jasper, Roaring Rag Time, Simone Kleinsma, Juylia Loko, Jan Decleir, Peter de Rijk, en Frits Bouter. Verder interviewt het team van Overzomeren verschillen de artiesten die meewerken aan het straatfestival en Freek de Jonge. Onvervalste humor met een Vlaams accent brengen Waldo en Geert. Zij stellen het pu bliek voor aan Tut en Tat en het liegebeest. Ze zetten de mensen voor gek, lopen over de boulevard (zaterdag en zondag), laten zichzelf op met een ballon en zorgen voor gro te verwarring. Een ander duo dat zaterdag te beluisteren is, wordt ge vormd door Peter de Rijk en Frits Bouter. Zij spelen gitaar. Hun repertoire bestaat uit eigen bewerkingen van com posities van onder ander Paco, Pena Paco de Lucia, Thelo- nious Monk, Louis Bonfa, Chick Corea en Dizzy Gillep- sie, waarin duidelijk invloe den van jazz, flamenco en La tijns-Amerikaanse muziek te horen zijn. Veelvuldige bezoe ken aan Spanje, waar ze ook deze zomer deelnamen aan workshops onder leiding van Paco Pena, laten hun muziek echt Spaans klinken. Het zui delijke temparament is in hun spel duidelijk te merken. Gedurende het hele festival is het Flup en Ju bedrijf na drukkelijk aanwezig met een zestiendaags project. Het Flup en Ju bedrijf is geen bedrijf, maar wel een bedrijvige groep die theatervoorstellingen, ce remonies, tijdelijke monu menten maakt. Het project in Vlissingen omvat het bouwen van een installatie om tijd vrij Peter de Rijk en Frits Bouter. tra le punt vormen voor een aantal verrassende gebeurte nissen uitmondend in de voor stelling „De hoogste tijd". Ook de Dogtroep, het grote succes van het festival verle den jaar, komt weer terug in Vlissingen. De Dogtroep is nauwelijks met woorden te omschrijven. Ze brengen spektakel, verwondering, kleuren, muziek, verhalen, pa rades, infiltraties, bouwwer ken en vuur. Het is een noma disch theater, rondtrekkend van publiek naar publiek, van plek naar plek. Primitief, reli gieus, ritueel, wreed, jeugdig, fantastisch, poëtisch, humo ristisch ernstig en spottend. De hele week kan men ze te genkomen op de Boulevard. Dit is slechts een kleine greep uit het enorme pro gramma-aanbod van deze week. De Culturele raad heeft speciale programmaboekjes samengesteld waarin alle voorstellingen genoemd en een groot deel hiervan beschreven worden. Omdat er op het laat ste moment nogal wat voor stellingen zijn bij gekomen, kunnen mensen die al eerder een programmaboekje hebben gekocht, deze aanvulling gra tis afhalen. Ook dit jaar wordt tijdens het Straatfestival ruime aan dacht besteed aan de profes sionele beeldende kunst. In 1984 waren zes beeldend kun stenaars betrokken bij envi ronments. Dit jaar zijn door de werkgroep Straatfestival ne gen kunstenaars uitgekozen om hun projecten en perfor mances die zich bij uitstek le nen voor een buitengebeuren als het Straatfestival. Beel dende kunst projecten uit te voeren. Het gaat daarbij om environments en zijn ge plaatst op de Boulevard, het strand, bij het beeld van Mi- chiel de Ruyter en op het festi- valterrein naast het Strandho- tel. - (Foto Peter v.d. Salm). Rinus Roelofs en Co geven een fietsimpressie. Vier routes in Vlissingen worden door drie schilders in beeld gebracht op daarvoor speciaal omgebouw de atelierfietsen. Elke fiets is voorzien van een schilders doek waarop door middel van een schilderij verslag wordt gedaan van de afgelegde rou te. Deze zogeheten abstracte journalistiek op twaalf fietsen vormt uiteindelijk een groot schilderij dat geëxposeerd wordt op het festivalterrein, Frans van de Ven uit Nij megen geeft lantarenpalen die overdag dode objecten zijn een extra accent. Hij bouwt een aantal houten kapconstructies op lantarenpalen, op het Stad huisplein. Deze worden be werkt met fluoriserende verf. Hoewel het Straatfestival voornamelijk een buitenge beuren is, leent niet alles zich hiervoor. Een aantal exposi ties zijn te zien in het stadhuis, het stedelijk museum, de openbare bibliotheek, dans school de Jong en de Gevan gentoren. In de hal van het stadhuis zullen gedurende de hele periode van het Straat festival schilderijen, tekenin gen en ontwerp-schetsen ge ëxposeerd worden van het Zeeuwse Paard. Deze voorstu dies zijn gemaakt door Jack Vreeke. Hij bouwt ook een meer dan levensgroot Zeeuws paard bij het standbeeld van Michiel de Ruyter. Dit, omdat een ruiter-standbeeld zonder edel ros niet compleet is, vol gens de kunstenaar. Van za terdag 20 juli tot en met maan dag 5 augustus exposeert de Limburgse kunstenaar Jon van de Heyden in dansschool de Jong. De expositie omvat 27 portretten en heeft als thema „mooie menen". Ondanks een beperkte hoeveelheid kleuren die hij gebruikt, probeert hij een zo optimaal mogelijk con trast in zijn portrettekeningen te krijgen. V

Scheldebode | 1985 | | pagina 1