Ihet weekblad waar je X lekker voor gaat zitten Strijd om Watchers landschap COMPUTER BOEKEN Spelvijfdaagse Vlissingen: kinderen spelen hoofdrol in nieuwe Speelywood film Water op de Plaat Piek sluit seizoen met popfestival Wielerronde Dauwendaele Slotfeest Colorguard Oranje Nassau Milieuveilig bestrijden Meer attracties op Vlissingse kermis. Picture in the Cavern Werklozen streven naar verbetering eigen krant Twee ton voor Nepal V Radio uitzending straatfestival Bos Maken DE RUITER DAT BETEKENT VOOR MEER KLANTEN, MINDER KOSTEN. KIJK MAAR: LAAG TARIEF, HUIS AAN HUIS AAN HUIS. IEDEREEN KRIJGT 'M IEDERE WEEK, GOED GELEZEN, KRAAKHELDERE DRUK. SCHELDEBODE: UW RESULTATENfh. BLAD DE SCHFI UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 33e JAARGANG - OPLAGE 42.659 EX. WOENSDAG 10 JULI 1985 301 KANTOOR TORENSTRAAT 5-VLISSINGEN-TEL 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN De speeltuinvereniging Vlissingen-Oost aan de Irislaan houdt van maandag 15 tot en met vrijdag 19 juni voor de vijfde keer de Spel Vijfdaagse. De hoofdmoot van het programma bestaat uit het maken van een kinderfilm. Twee jaar geleden hebben ook al zo'n vijfenzeventig Vlissingse kinderen meegedaan aan de kin derfilm Dromenland, die toen in de speeltuin is opgenomen. De roep om herhaling van een dergelijk evenement was zo groot, dat de organisatoren uiteindelijk gezwicht zijn. De technische gang van za ken wordt ook dit jaar weer in handen van de ploeg van Speelywood producties, on derdeel van het Kinder Krea Team met de twee camera mannen Klungel en Hansje du Telee en de op de speeltuin zeer bekende Regie Zeur. De heer Zeur wordt bijge staan door Kathy en Marina Savic, die dankzij hun inge stuurde scripts de Spel Vijf daagse drie dagen gratis mo gen meemaken. Het helpen bij de regie was de prijs in de scriptschrijfwedstrijd, die eer der dit jaar gehouden is. De film heeft als titel gekre gen „Kuikduiker en de Kar- fen" en gaat over een archeo loog die dankzij de kinderen tot een verbazingwekkende ontdekking komt. Omdat er natuurlijk niet de hele week wordt gefilm is er een uitgebreid programma om de jonge filmsterren bezig te houden. Maandag wordt be gonnen met een screentest in de vorm van een spelparcours waarbij de kinderen voor de camera laten zien hoe en waar hun talenten liggen. Naar aanleiding van deze test wor den de eerste rollen in de film verdeeld. Dan wordt er geke ken naar de film Dromenland. Er is een speurtocht en de week wordt volgens traditie afgesloten met stokbroodbak- ken. Ook is er op het terrein een klein zwembadje aange legd, zodat de kinderen op hete dagen enige verkoeling kun nen zoeken en zijn natuurlijk de speeltoestellen te gebrui ken. De kinderen kunnen in de speeltuin terecht van negen tot vier uur. De entree is dit jaar in ver band met het vijfentwintigja rig bestaan van de speeltuin en de viering van het eerste lustrum van de Spel Vijfdaag se verlaagd naar een gulden voor niet leden en twee kwartjes voor leden. VEERE - Tot 30 september is in de Grote Kerk in Veere een fototentoonstelling te zien met werk van Vlaamse en Zeeuwse amateurfotografen. Het thema van de tentoonstel ling, die is opgezet in het kader van de Veerse Meer dagen is „Water". De tentoonstelling omvat vijfenveertig foto's in kleur en zwart-wit. De fotografen heb ben het thema ieder op geheel eigen wijze in beeld gebracht. VLISSINGEN - In het TROS radio-programma „Proeflokaal" dat op dinsdag 23 juli om 23.00 uur wordt uit gezonden kunnen de luiste raars getuige zijn van een op treden van de Belgische acteur en verteller Jan Decleir. De opname voor dit programma werd gemaakt tijdens het Straatfestival in Vlissingen. Jan Decleir speelt tijdens dit festival „Obscene Fabels" van Dario Fo. De opname wordt uitgezonden op Hilversum 2. VLISSINGEN - Vrijdag 12 en zaterdag 13 juli sluit de Piek het seizoen 1984/1985 af met een tweedaags popfestival met uitsluitend Vlissingse bands. Voor de meeste van de ze bands is het hier hun eerste optreden. Vrijdagavond wordt de spits afgebeten door de rythm'n blues formatie Tissue, be staande uit René Koole, Joop Klok, Joop de Winter en Hans Walrave. De tweede band is de Miles Brownings Band. Deze band trad voorheen op onder de naam Vampire, maar is uitge breid met een extra gitarist, percussionist en twee zange ressen. De muziekstijl is hier door ook enigszins veranderd, vooral ook door invloeden uit het Caraïbische gebied. Zaterdagavond treden er drie bands op. De eerste veer tig minuten worden gevuld met een los/vast verrassings pakket samengesteld uit Bad Habits en Gong x Sangria Het funk-rock-jazz-trio Trigger treedt als tweede op. Trigger bestaat uit Hans Kempes, Harry Vos en Ron Bruinzeel. De groep treedt voor de eerste keer op. Bruispop wordt afgesloten door Shantung, de band van Hans van Zee. Hij speelt sa men met Edwin Bouwens, Frits Jongepier en Benny Ta bak. Het festival begint beide da gen om halfnegen. Zaterdag is er na afloop bovendien nog disco. De toegang is gratis. MIDDELBURG - Zaterdag 13 juli houdt de wijkvereni- ging Dauwendaele in Middel burg een wielerronde en dikke bandenrace. Het begint met wedstrijden voor de jeugd. De start voor de acht- en negenjarigen is om half twee, daarna volgen wed strijden voor kinderen van tien en elf, twaalf en dertien en dertien en veertien jaar. Zij kunnen zich tot uiterlijk kwart over één melden bij de jury wagen. Om drie uur komen de C- trimmers aan de start voor een ronde over 38 kilometer, om vier uur gevolgd door de B-trimmers en om vijf uur de veteranen. Na een pauze van een half uur komen om half zeven de dames aan de start. Zij zullen in een ronde van 32 kilometers strijden om de Keetie van Oosten-Hage trofee. Om half acht besluiten de A-trimmers de wedstrijd. Zij moeten 56 ki lometer afleggen. De start en de finish zijn in de Kruitmolenlaan. MIDDELBURG Zaterdag 13 juli wordt het seizoen van jongerencentrum Midgrad aan de Kuiperspoort 12 afgesloten met een eindfeest. Het pro gramma luidt als volgt: om twee uur begint een jam-ses sion waar iedere jongere die een muziekinstrument be speelt, aan mee kan doen. 's Avonds kan er vanaf negen uur geswingd worden op de muziek die de disc-jockeys van Tilt-Incorporated verzor gen. Tevens kan men dan kij ken naar een popconcert op te levisie en naar muziekvideo- beelden en luisteren naar het optreden van de band D-Con- trol. De toegang is gratis. VLISSINGEN - In de aan kondiging van een muzikaal weekend in Vlissingen vorige week in de Scheldebode is een foutje geslopen. Bij het artikel stond een foto van de Colorguard Oranje Nassau. En wat stond er in de krant Majorettenpelton Stars at Moonlight. Fout. En onze excuses aan lezers en de leden van beide groepen. VLISSINGEN - Wat valt mensen op aan het Walcherse landschap? Er zijn er die het v'erdragende gekras van de kraai missen. Er zijn er ook die eerst niet weten wat er op Walcheren zo anders is dan el ders in Nederland. Totdat doordringt: er zijn geen hoge bomen. Niet alleen de grond is kleinschalig verdeeld, maar ook het geboomte kun je kleinschalig noemen. Zo'n landschap is niets voor kraai en. Het is natuurlijk maar waar je oog voor hebt. Mensen die het Walcheren van voor de oorlogsvemietiging kennen, vinden het landschap nu niet mooi. Destijds was het 'eiland' veel meer begroeid en had ook een veel rijker dierenleven. Kraaien vlogen er ook rond. Het zeewater en de ruilverka veling erna zorgden voor een grondige aanpassing die voor al de boeren ten goede kwam. Inmiddels heeft de tijd deze ruilverkaveling weer achter haald en staat er een nieuwe voor de deur. Natuurbescher mers ruiken een kans het landschap te verbeteren,boe ren -willen op moderner en groter schaal aan het werk. De strijd om het Walcherse land schap is begonnen. De kraaien zijn natuurlijk niet zomaar terug. Hoge bo men, dat duurt even. Maar de natuurbescherming heeft wel allerlei plannen om Walche ren van meer geboomte te voorzien. Vanaf de hoge dui nen tussen Zoutelande en Dis hoek lijkt Walcheren behoor lijk voorzien van geboomte. Het zijn echter maar smalle bosrandjes langs de duinen en natuurlijk de weg beplantin gen. Voordat Walcheren onder water werd gebombardeerd, was het veel dichter met ge boomte begroeid, zo blijkt uit een vergelijking tussen kaartjes van toen en nu. De kaartjes staan in een brochure van de Zeeuwse Mi lieufederatie. In de brochure geeft de federatie zijn visie op de komende verkaveling. Een van de wensen is om rond nieuwe boerderijen, nieuw bouwwijken, industrie- en re creatiegebieden beplanting aan te brengen om een mooie overgang naar het omringen de gebied te krijgen. Haaks op de bosranden in Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.534 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.726 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. het binnenduingebied denkt de federatie aan het planten van nieuwe bossen. Staatsbos beheer heeft wat dat betreft nog verder gaande plannen. Deze club wil de verkaveling aangrijpen om vier nieuwe bossen aan te leggen tussen Westkapelle en Vlissingen, het bosgebied tussen Domburg en Westkapelle uit te breiden en het bos bij de Veerse kreken drie maal zo groot te maken. De milieufederatie noemt de bermbeplantingen langs de wegen karakteristiek voor Walcheren. De door de land bouw gewenste verbreding van deze wegen, ziet de fede ratie liever helemaal niet uit gevoerd worden. "Men zal vol gens ons meestal wel kunnen volstaan met passeerstroken in of bij bochten in de we gen",meldt de federatie in de folder. Als er toch een weg zou moeten worden verbreed, dan zou de beplanting maar aan een kant gekapt moeten wor den. En na verbreding op nieuw de berm beplanten, VLISSINGEN - De stichting Natuur en Milieu heeft een boekje uitgebracht om de con sument wegwijs te maken in het grote aanbod van bestrij dingsmiddelen voor van alles en nog wat in en om ons huis. Er zijn op dit gebied zo'n acht honderd verschillende merk artikelen in ons land verkrijg baar. Veel van deze producten zijn schadelijk voor mens en milieu. In het boekje wordt de vraag centraal gesteld of de plaag wel zo erg is dat ze be streden moet worden, omdat soms het middel erger is dan de kwaal. Als er toch naar een bestrijdingsmiddel moet wor den gegrepen, kan men in het boekje lezen welk middel men het beste kan kiezen. Het boekje leert ook hoe men op een milieu- en mens- veilige. manier van vlooien, kakkerlakken, slakken, luizen en dergelijke kan afkomen. Het is te bestellen door stor ting van 9.- op postgironum mer 2537078 ten name van de Stichting Natuur en Milieu te Utrecht, onder vermelding i'nn Pno*»*' <•*<-»-»*» i /-J /-J v» luidt het credo van de federa tie. Op bepaalde plaatsen ver hindert het landschap een doorkijkje op een nog prachtig stuk Walchers landschap. Wat de milieufederatie betreft, zou daar de beplanting over een korte afstand mogen verdwij nen. Dit soort ingrepen, evenals de al genoemde overgangsbe plantingen kunnen alleen plaatsvinden als de verkave ling wordt opgevat als onder deel van het hele 'eiland' om vattend landschapsplan. Je kunt Walcheren zo mooi ma ken als je wilt. Als de boeren meewerken, althans. Hun wensen staan voor een flink deel haaks op die van de natuurbescherming. Drink putten, bijvoorbeeld, mogen van de boeren gedempt wor den als ze niet meer worden gebruikt. De landbouw is ook tegenstander van het gebruik van hun grond voor andere doeleinden, zoals voor het aanleggen van bos. foto Cor Schuilwerve. Om de opbrengsten te ver beteren, wil de lndbouw het waterpeil hier en daar verla gen en op andere plaatsen juist verhogen. De Zeeuwse Milieufederatie wil juist een verdere peilverlaging voorko men, omdat dan nog meer weidevogels hun broedgebied elders zullen gaan zoeken. En zo zijn er nog wel meer strijdpunten te noemen. Wie zich ervan op de hoogte wil stellen, kan de brochure be stellen bij de Zeeuwse Milieu federatie, postbus 334, 4460 AS Goes. VLISSINGEN - Van zater dag 13 tot en met zondag 21 ju li wordt de Vlissingse kermis gehouden. De verschillende attracties staan opgesteld op de Zeilmarkt, Nieuwendijk eri het Bellamypark. Er komen dit jaar weer een aantal be kende en minder bekende gok tenten, zoals de holly-cranes, het klokkenspel en het buldo- zer-schuivenspel. Wat minder bekend is misschien het prijs- visvermaak. Draaien, botsen en griezelen kan men als van ouds in de Mount Everest Ex press, de Cake-walk, auto scooter en het spookslot. Voor de hele kleintjes is er de baby molen, en de baby-flug. Ook de suikerspin, paling- kraam en de gebak- en pof fertjestenten ontbreken niet. In verband met de kermis zijn er een aantal verkeers maatregelen getroffen. De Zeilmarkt en de Nieuwendijk zijn geheel voor het verkeer afgesloten. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal ook het deel van het Bellamypark waar de kermisattracties staan worden afgesloten voor alle verkeer. Tevens geldt voor het hele kermisterrein een parkeerverbod. De afsluitingen en parkeer verboden zijn nodig om de vei ligheid van het kermispubliek te waarborgen en bieden te vens de mogelijkheid meer kermisattracties te plaatsen dan in voorgaande jaren. foto Cor Schuilwerve (ADVERTENTIE) Elke dag nieuwe bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Meer dan 1000 titels In voorraad Ook: SOFTWARE C64 SPECTRUM B.B.C. v.a. 12.50 Bingo-dansavond Zaterdag 13 juli houdt de buurt vereniging van Duyvenvoorde in Oost-Souburg een bingo-dans avond. Het begint om acht uur. MIDDELBURG - Dinsdag 16 en woensdag 17 juli treedt de hardroekgroep Picture sp in the Cavern in Middelburg. Dit op treden is een onderdeel van de promotietour door Nederland die Picture maakt na het uitkomen van hun vijfde langspeelplaat Traitor. Ook deze vijfde langspeelplaat is weer opgenoomen in de Wis seloord Studio's in Hilversum onder leiding van Ton van den Bremer. Op deze plaat vindt men melodieuze stukken met veel dubbel giiaarwerk en harmonische zangpartijen in muzieksoorten va riërend van ballad tot speedmetal. VLISSINGEN - Deze week is de vijfde werklozenkrant uitge komen. Het is de laatste kr ant van dit seizoen, wel volgt er nog een speciale zomerkrant. Overigens staat ook dit nummer al een beetje in het teken van de komende zomervakantie, alleen al door de vermelding van de vele culturele activiteiten en een ver slag van een rondreis door Brazilië. De werklozenkrant in Vlis singen is een werkprojekt en kan dus rekenen op een royale subsidie van de gemeente. „Daarom alleen al willen we er ook echt iets goeds van ma ken", vindt Ad van Liere. „We hebben een speciale lay-out cursus en een cursus deskun digheidsbevordering Hier leerden we een werkplan ma ken, zodat we nu veel gerich ter bezig zijn. We kunnen nu ook nieuwe medewerkers, die we echt nog wel kunnen ge bruiken, veel beter opvangen. In de groep zijn we tot taak verdeling gekomen en draagt ieder zelf de verantwoording voor een bepaald gedeelte van het werk. Het is de bedoeling in het nieuwe seizoen weer met verschillende vaste ru brieken te komen, die binnen de doelstelling van onze krant vallen. Die doelstelling is in formatie en ontspanning te bieden aan jongeren in het al gemeen vanuit verschillende invalshoeken, waarbij het werkloos zijn en de beleving daarvan een vast onderdeel vormt". Het is de bedoeling dat de krant er binnenkort nog beter uit gaat zien. Om tot beter drukwerk te komen heeft men een off-set machine aange schaft. „We willen eerst eens goed leren er mee om te gaan en dan kunnen we zelf onze krant drukken" vertelt Rienus. „We kunnen dan in de toekomst ook drukwerk gaan verzorgen tegen speciale prijzen voor non-profit instellingen en op deze manier proberen te berei ken dat we kostendekkend kunnen werken. Daarvoor zal het ook nodig zijn het aantal advertenties in de krant uit te breiden. Dat is weer een vol gende stap. Wel hebben we hiervoor meer medewerkers. Dit aantal schommelt nog al omdat er regelmatig mensen afvallen die voor korte of lan ge tijd een baantje hebben. Ook zijn we nog op zoek naar een eigen ruimte. We zijn nu voorlopig nog onder dak in buurthuis de Paraplu, maar zeker als de drukkerij er nog bijkomt zou een eigen onder komen erg fijn zijn. Dit kan dan eventueel gedeeld worden met andere werkprojecten zo als de raad- en advieswinkel, de vrijwilligersvacaturebank en de klussendienst. We hebben hierover al met de gemeente gesproken en daar staat men in principe wel positief tegenover dit plan". Ook de inhoud van de krant komt nog in aanmerking voor verbetering, vinden de redac tieleden. Daarom gaan zij in het nieuwe seizoen een cursus journalistiek volgen. Nieuwe medewerkers die zich nu al aanmelden, kunnen ook nog meedoen aan deze cursus. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij de Paraplu. MIDDELBURG - Op maan dag 1 juli is de 200.000 gepas seerd in de actie Zeeland helpt Nepal. De rommelmarkt van de Jacob Catsschool in Ter- neuzen heeft ƒ4.100 opge bracht, waarvan de helft be stemd was voor deze actie. Ook heeft inmiddels de eerste sportclub, een tennisclub op de actie gereageerd in de vorm van een gift.

Scheldebode | 1985 | | pagina 1