Overdag toeristen's avonds Herinrichting Oude Markt krijgt in 1986 zijn beslag Dit klavertroef- montuur k°stjfK l Concerten, exposities en jeugdherberg in Westhove Al een bijenzwerm geschept? u nul ZEELAND Molentoernooi 1 Vlieg show in Sioegebiedl Jury beoordeelt prestaties kinderbraderie Middelburg PvdA bijeen in Gapinge SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 JUNI 1985 NIEUWS VAN HET STADHUIS persoonlijk advies schriftelijke garantie Rinck-kwaliteit quick service BRILLEN LENZEN ''-v^VVr 315 (ADVERTENTIE) MIDDELBURG - De Mid delburgse vesten herbergen nauwelijks kikkers en dat is waarschijnlijk te wijten aan de vervuiling van het water door de omringende land bouwgebieden. In Miniatuur Walcheren zitten des te meer kikkers. Overheersen overdag de menselijke stemmen, want de toeristen bezoeken weer massaal deze attractie, in de avonduren zijn het de kikkers die er de dienst uitmaken. Tot in de wijde omtrek kan men ze horen „zingen". Ze huizen waarschijnlijk in de grachtjes en kanaaltjes die in Miniatuur Walcheren zijn gegraven om de toerist een idee te geven wat er op dit schiereiland op het water ge beurt. Op Miniatuur Walcheren staat inmiddels ook weer een model van Hotel Britannia. Het model is de afgelopen winter gerestaureerd en pas geleden in aanwezigheid van de Vlissingse burgemeester weer herplaatst. Na de herinrichting van Beliamypark, Kerkstraat, Nieu- wendijk en Zeilmarkt is het de beurt aan de Oude Markt. De winkelstraten en -pleinen hebben namelijk voorrang bij het opknappen van de Vlissingse binnenstad. Dit gebeurt steeds in overleg met de winkeliers. Wat de Oude Markt betreft hebben de ambtelijke dien sten afgelopen maandag al met de betrokken winkeliers over het toekomstige gezicht van de Oude Markt gepraat. De bedoeling is zo tot een plan tot herinrichting te ko men. Er is inmiddels ook een „Begeleidingsgroep herin richting Oude Markt" ge vormd en daarin hebben naast ambtenaren zitting: de Werkgroep Beschermd Stadsgezicht, de Stichting Stadsherstel, vertegenwoor digers van de Oude Markt en vertegenwoordigers van de marktcommissie. Deze groep stelt een ont werpplan op, dat nog van al le kanten kan worden bekri tiseerd. Het is de bedoeling het uiteindelijke plan vol gendjaar uit te voeren. Er zijn al wel een aantal uitgangspunten. Zo moet er meer ruimte komen voor voetgangers en dat betekent verbreding van de voetpa den aan de randen van de markt. Het doorgaand ver keer over de markt moet worden geweerd. Wel is het nodig de winkels te kunnen blijven bevoorraden. Het middendeel blijft voor de auto. Streven is meer ruimte te scheppen voor kortparkeerders en lang- parkeerders naar elders te dirigeren. Uit onderzoek is gebleken dat,,pp het ogenblik de Oude Markt voor het overgrote deel door langpar- keerders wordt gebruikt. Er zouden slechts tien tot vijf tien parkeerplaatsen door kortparkeerders worden ge bruikt. In de zomer zou de auto er moeten wijken voor andere zaken, zoals culturele evene menten, braderie en andere festiviteiten. In de zomer moet de Oude Markt ook een „terrasfunctie", zoals de ge meente het noemt, krijgen. De wekelijkse markt moet blijven, al zullen de markt kramen zich natuurlijk naar de nieuwe inrichting moeten voegen. Streven is ook om west-, noord- en oostzijde van meer bomen te voorzien. Een vast podium op de markt, zoals aanvankelijk de be doeling was, is door de be perkte ruimte niet haalbaar. De gemeente denkt nu aan een verplaatsbaar podium dat voor allerlei evenemen ten kan worden aangewend. Er is voor de herinrichting een bedrag uitgetrokken van 150.000 gulden. Van on dernemerskant rekent de vlissingen gemeente op een bedrag van 50.000 gulden dat via de baatbelasting binnenkomt, zodat de markt met een to taal bedrag van 200.000 gul den te lijf kan worden ge gaan. BEURSPLEIN VERKEERSVRIJ TIJDENS MODEDAGEN Het Beursplein en een deel van het Beliamypark in Vlissingen zullen tijdens de modedagen op 6 en 7 juni 's middags en 's avonds ver keersvrij zijn. Dat wil zeg gen: verboden voor motor voertuigen en (brom)fietsen, uiteraard niet voor voetgan gers. De Boulevard De Ruyter zal - ter hoogte van het standbeeld van zijn naam gever - worden afgesloten. Over deze boulevard is de komende dagen 's middags (vanaf 13.30 uur) en 's avonds geen doorgaand ver keer mogelijk. Ook ter hoogte van de kruising Beliamypark/ Nieuwendijk komt een af zetting te staan. Komende vanaf de Nieuwendijk zal men daar niet rechtdoor kunnen, wel rechtsaf. Ten slotte wordt er een afzetting geplaatst op het Bellamy- park, daar waar de Smalle Kade begint. Het verkeer in de richting Oranjekwartier zal tijdens de modedagen om moeten rijden via het Groe- newoud. De verkeersmaatregelen komen er dus op neer dat, naast het gehele Beursplein het deel van het Bellamy- park waarop het parkeer terrein is gelegen, komende donderdag en vrijdag 's middags en 's avonds zal zijn afgesloten. Er mogen geen auto's worden geparkeerd. Doet men dat wel, dan loopt men het risico dat de auto wordt weggesleept. WIE VERLOOR BONTJASJE Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 22 tot 29 mei de volgende voorwerpen aangegeven: bankbiljet, duikersriem, grijs hangslot, wit kinder jack, bontjasje, bordeaux rood kinderlaarsje, halsket ting, Daihatsu-autosleutels, sleutels aan hanger met fo to's en een fietssleutel. Bij de gemeentepolitie te Oost-Souburg geen aangifte deze week. Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ E VLISSINGEN - Zondag 9 juni is het al weer voor de zes- E de keer dat Modelvliegclub Delta een vliegshow houdt. Het E begint om 13.00 uur op het clubvliegterrein aan de Dene- markenweg in het Sloegebied. E Vele vliegers uit het hele land en zelfs uit het buiten- ee land laten zien welke vorderingen deze hobby heeft ge- e e maakt. De leden van Delta zelf laten zich ook niet onbe- E ee tuigd. Toeschouwers kunnen zondag radiografisch be- E e stuurde motorvliegtuigjes zien, maar ook zweefvliegtuig- E jes en helicopters. Onder meer zijn er demonstraties te E e verwachten van parachutespringen door de parachutis- e e tenschool Midden-Zeeland. e e Bezoekers van de show hebben een kans op een gratis e e toegangsbewijs voor het Zwemparadijs Zeeland. De toe- e e gangsprijzen zijnf 2.50 voor volwassenen, een gulden voor e e kinderen van zes tot twaalf en onder de zes is gratis. e ëïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü?. MIDDELBURG - Gezien het succes van het vorig jaar ivordt zaterdag 22 juni weer een kinderbraderie gehou-„ den. Op deze laatste dag van „Middelburg Folklorestad" 1985 komt hiervoor het straatgedeelte tussen deGra- venstad en het VVV- kantoor in de Zeeuwse hoofdstad vrij. Omdat veel deelnemers wor den verwacht is een deel van het pleintje voor het stadhuis eventueel ook beschikbaar. De kinderen, die niet ouder dan 12 jaar mogen zijn, kun nen hun artikelen tussen 10.00 en 15.00 uur aan de man proberen te brengen. Alles mag verkocht wor den, van tweedehands tot eigen gemaakte spulletjes. Mits de verkoopprijs maar onder de rijksdaalder blijft. Een ieder kun op het aange geven terrein z'n eigen plek je zoeken. Voor de inrichting daarvan kan men gebruik maken van zelf mee te ne men attributen, zoals kleden, campingtafels en veilingkis- ten. Ook jonge „straatarties ten" zijn op de kinderbrade rie van harte welkom. Een onderdeel dat past bij de op tredens in datzelfde genre-op de podia in de diverse win kelstraten. Hier gaat het al leen om volwassenen. Een deskundige jury gaat de ver koop- en de artistieke talen ten beoordelen. Er wordt on der meer gelet op de wijze van presentatie, de origina liteit en het showelement. Omstreeks 12.00 uur zal men vanaf het grote podium op de Markt bekendmaken wie in de prijzen zijn geval len. Aanmelding vooraf is niet nodig en de deelname is gra tis. Wel wordt geadviseerd tijdig aanwezig te zijn. Le den van de Middelburgse Braderiecommissie zorgen waar nodig voor een begelei- ding. WISSENKERKE - De v.v. Wissenkerke houdt op zater dag 8 juni haar vijfde „Onder de Molentoernooi" voor vete ranen. Deelnemende clubs zijn: VCK (Koudekerke), ZSC (Scharendijke), Veere, Wol- phaartsdijk, Dauwendaele (Middelburg), Bevelanders, Zeelandia (Middelburg) en Wissenkerke. De eerste wed strijden beginnen om één uur. Er wordt gespeeld volgens het poule-systeem, met fina les. De winnaar ontvangt een wisselbeker die beschikbaar is gesteld door firma Van Halst, Interieurverzorging te Wis senkerke. Voordelig win- kelen begint bij KLAVERTROEF. Honderden scherp geprijsde kwaliteitsmonturen voor: 45,- 75,- 95,- 125,-. Naast een riant prijsvoordeel krijgt u: Middelburg: Lange Delft 8b, tel.: 01180-13792 (maandagmiddag open) GAPINGE - De PvdA-PPR- combinatie in Veere houdt woensdag 12 juni een opbare ledenvergadering in het Dor: shuis in Gapinge. De voor iedereen toeganke lijke bijeenkomst begint om 20 oo uur. Gedeputeerde J.P. L -rsrna (PvdA) zal een inlei ding houden over de gevolgen van de stormvloedkering en de inrichting van de Oosterschel- de voor de gemeente Veere. Voorts zullen vragen gesteld kunnen worden over de ge meentepolitiek aan het PvdA- PPR raadslid Joost van Nieu- wenhuyzen. DOMBURG - Kasteel Wes thove in Domburg is pasge leden in gebruik genomen als NJHC-jeugdherberg. De NJHC, de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, heeft zo'n 50 herbergen over heel Nederland verspreid. Westhove komt in de plaats van de herberg in Vlissingen, die werd gesloten omdat aanpassingen aan het gebouw financieel niet haal baar bleken voor de NJHC. Na de verbouwing heeft Westhove een apart gedeelte voor twintig personen met eigen slaapruimtes, sanitair, dagverblijf en kookgelegen heid. Dit gedeelte, dat ge schikt is voor groepen die zichzelf kunnen verzorgen, wordt gerealiseerd in een van de voorgebouwen, een voormalig koetshuis. Het andere koetshuis gaat de bar en de receptie huis vesten. Het eigenlijke kasteel biedt 96 slaapplaatsen. Deze zijn verdeeld over meren deels kleinere kamers, zodat ■ook gezinnen van deze ac commodatie gebruik kunnen maken. Westhove ligt temidden van bossen en duinen op slechts zes minuten van het strand. In de toekomst zullen er zelfs culturele activiteiten worden georganiseerd, zoals eocposities, koffieconcerten en middeleeuwse spelen. In filmtheater Meccano zijn van donderdag tot en met woensdag de volgende films te zien: Profession: reporter van Michelangelo Antonioni met Maria Schneider en Jack Ni cholson in de hoofdrollen. Een aardig gegeven: een T.v.-re- porter neemt door het overlij den van een mede-hotelgast de kans waar zijn identiteit over te nemen. Het brengt hem in grotere problemen, want de man blijkt illegaal wapens naar de derde wereld te ex porteren. Donderdag tot en met zon dag 20.00 uur, maandag tot en met woensdag 20.30 uur. Brazil met in de hoofdrollen Robert de Niro en Jonathan Price werd geregisseerd door Terry Gilliam die naam maakte met de Monty Python films. In Brazil schept Gilliam met de bekende bizarre beel den en wrange dialogen een macabere maatschappij. Het verhaal lijkt op dat van 1984: een futuristische bureaucratie beheerst met behulp van een grote veiligheidsdienst de maatschappij. Een man wordt er verliefd op een rebellerende vrouw, maar anders dan in 1984, trekken zij samen ten strijde. Donderdag tot en met zon dag 22.30 uur. Ciske de rat. Deze Neder landse succesfilm draait za terdag en zondag voor de kin deren met na afloop een play- back-show en verkleedpartij. Wie de meeste gelijkenis ver toont met Ciske de Rat, daar gaat het om. Een jury beoor deelt de verklede kinderen. Zaterdag en zondag 13.00 uur. IN FILMTHEATER ELEC TRO IN DE ZEEUWSE BI- BLIOTEEK DRAAIEN DE VOLGENDE FILMS: Querelle van de overleden Duitser Rainer Werner Fass- binder. In zijn laatste film schildert Fassbinder de frus traties van het homo-zijn in een kleinburgerlijke samenle ving. Donderdag, vrijdag, zater dag 20.30 uur. Hammett van Wimwenders is een passende en raadselach tige detective. Maandag, dinsdag en woens dag 20.30 uur. In het Vlissingse filmthea ter Alhambra draaien van donderdag tot en met woens dag de volgende films: The Falcon and the snow man is een thriller. Donderdag en maandag tot en met woensdag 20.00 uur, vrijdag, zaterdag en zondag 19.00 en 21.30 uur. Zestien jaar. First Blood met Sylvester Stallone in de hoofdrol gaat over een Vietnam veteraan die van streek raakt als hij ont dekt dat zijn laatste nog le vende vriend aan de gevolger van de oorlog is overleden Rambo, zo heet de veteraan zwerft doelloos rond en wordl als langharig tuig gearres teerd door een sheriff. In hel politiebureau wordt hij hare aangepakt door een sheriff en als hij een scheermes op zich af ziet komen, dringt het ver leden in Vietnam zich op en als in een reflex begint hij zich te verzetten. Het wordt een strijd op leven en dood die de sheriff en zijn politiemacht maar niet kunnen winnen. In tegendeel. Vrijdag 19.00 en 23.30 uur, zaterdag 19.00 uur en zondag 14.00 en 19.00 uur. Twaalf jaar. The little drummer girl heeft de oorlog tussen Israel en de Palestijnen tot onder werp. De Israëlische geheime dienst probeert uit te vinden wie er achter de Palestijnse moordbrigade zit die voortdu rend aanslagen in Israel pleegt. Weet men dat het ene Khalil is, dan zet men een in gewikkelde val op, waarbij een meisje dat de rol van min naar van de broer van Khalil moet spelen, een hoofdrol ver vult. Donderdag en maandag tot en met woensdag 20.00 uur, vrijdag, zaterdag en zondag 21.30. Twaalf jaar. Bekroonde tekenfilms Zondag 14.00 uur. Alle leef tijden. Sweethearts. Porno Vrijdag 23.30 uur. Achttien jaar. Alhoewel het aantal im kers op ons „eiland" niet zo heel erg groot is staan er toch voldoende bijenkasten om dezer dagen met een zwerm te maken te krijgen. Vooral mensen, die al eens eerder in hun tuin zo'n fenomeen heb ben ontmoet lopen een ver hoogd risico. Het is een vaststaand feit, dat bijenzwermen een voor keur aan de dag leggen uoor bepaalde punten. Ik heb in de loop der jaren, toen ik nog aktief imkerde, heel wat zwermen geschept in de meest uiteenlopende voor werpen. Hoewel men daar voor in feite een jaagkieps moet gebruiken, een soort halve bijenkorf ving ik zwermen in hoge hoeden, soeppannen, lege 6 ramertjes en kartonnendozen. Je hebt nu eenmaal niet altijd bij je, wat nodig is. Soms kreeg ik een tele- 'foontje, dat daar en daar een oerm zat. Meestal was het lan snel om je heen kijken en grijpen. Een kartonnen oos stond er altijd ioei. Een <ar handdoeken en een oud sje. Dan er op af. Leken kijken altijd met angstige ogen naar de dui zenden bijen, die zich als een grote kluit ergens ophouden. Honderden vliegen in het rond. Alleen het gezoem doet velen al op veilige afstand blijven. Wanneer ik eerlijk ben en daar heeft de lezer recht op, moet ik bekennen dat er prettiger dingen zijn dan het scheppen van zwer men. Maar zo erg is het in feite ook weer niet. Steeklustig zijn de bijen nauwelijks. Wanneer u lekker hebt gege ten en u strijkt zich eens over maag en buikgedeelte met m m m m h een tevreden gezicht dan zult u ook niet zo stekerig zijn. Voor bijen geldt hetzelfde. Zij hebben zich reeds enkele dagen voor het vertrek vol gezogen met honing. Je moet nu eenmaal niet met een lege maag op reis gaan. De volle maag belet de dieren al te gemakkelijk het achterlijf te krommen, waardoor de angel vrijkomt. Hiermee wil overigens niet gezegd zijn, dat zwermende m- y v cf y bijen niet zouden steken. Ik weet wel beter. Toch loopt het meestal goed af, wanneer men het hoofd maar koel houdt. Wat beweegt bijen te gaan zwemmen? Het voorjaar staat in het teken van de voortplanting. Weest vruchtbaar en vermenigvul digt u. Tijdens de eerste voorjaarsmaanden heeft het volk zich spektaculair kun nen uitbreiden. Voorwaar den zijn natuurlijk wel een sterk en gezond volk en gun stig weer. Veel stuifmeel le verden de wilgenkatjes en dat staat garant voor een snelle aanioas. De zwermdrift is afhanke lijk van erfelijke eigen schappen, voeding en vooral ruimte. De ene koningin is zwermlustiger dan de ande re. Eigenlijk moet ik zeggen: het ene volk is zwermlusti ger, want de koningin heeft eigenlijk niets te zeggen. Heel karakteristiek staat dat omschreven in een lim- merick, die ik las op een vo rig jaar uitgegeven verjaar dagskalender. „Laatst toas er een moer in Kapelle, die 't zwermen graag uit wilde stellen, het volk kuxiad - en hoe - sprak haar grimmig toe. „Jij hebt hier geen moer te vertellen". Groeit het volk zo sterk, dat na enige tijd ruimtege brek optreedt dan zal de zwermdrift toenemen. Bijen hangen al gauw lui op de vliegplank, een sein voor de imker om op zijn tellen te passen. En mocht het dus toch mis gaan weet u ten minste, dat u voor zo'n zwerm nu ook weer niet al te bang moet zijn. Het is een natuurlijk verschijnsel. t

Scheldebode | 1985 | | pagina 15