1 Gouddoppertje Import importeert eerste fluitende sleutelhanger Ministerie voert aktie om zure regen terug te dringen DE RINGRIJDERS VAN WELEER Tuinfeest van Missions Aanzienlijke heren en „boersche jeugd Zeeuwen Foto's in Kapelle Thema-avond voor vrouwen Avondvierdaagse Heinkenszand Kledingbeurs St. Joris Pinksteren Pollepel Vijf jaar Seniorenkrant: feest in Schuttershof Knock Out Show Harry Vermeegen in Vlissingen SCHELBEBODE VAN WOENSDAG 29 ME11985 Herstel van de schade die veroozaakt wordt door zure regen zal vele miljoenen guldens per jaar gaan kosten. En als we de zure regen zijn gang la ten gaan zal dit straks in de miljarden lopen. Niet alleen onze bossen maar ook bijvoorbeeld monu- metne en gebouwen woerden bedreigd dor zure re gen. En inmiddels zijn er ook al duidelijkse sproen van verzuring te vinden in onze vennen en plassen. De opbrengst van gevoelige landbouwgewassen loopt achteruit. Zelfs onze drinkwatervoorziening dreigt gevaar te lopen. Sommige schade, zoals het verdwijnen van planten en diertjes, is niet in geld uit te drukken enkan ook niet meer worden her steld. Meer informatie 311 Motor- en autogeweld op circuit Vlissingen-Oost VLISSINGEN/BORSSELE - Na een onderbreking van twee jaar is het de Stichting Circuit Evenementen Zeeland (voorheen MRTZ) gelukt om de organisatie rond te krijgen van een nationale motor- en autosprint over een 1/8 mijl op de België-weg in Vlissingen- Oost. Deze worden gehouden op zaterdag 1 juni, aanvang twee uur. Als grote attractie zal vooraf, en waarschijnlijk tij dens de pauze van het wed- strijdprogramma, een demon stratie worden gegeven door Henk Vink op zijn super snelle Rocket Bike. De brandstof voor deze raketmotor is wa terstofperoxide (H2O2), terwijl zilver in dit geval als oxidator optreedt bij de chemische re- kctie. Het is ook van belang te we ten dat deze machine niet het achterwiel aandrijft, zoals bij een gewoon motorblok, doch de motor vooruit stuwt door het uitstoten van waterstof moleculen. Wat de wedstrijden betreft is het voor de eerste keer in Zeeland, dat naast diverse sprintmotoren, waaronder echte specials, ook sprintauto's in actië zullen komen. Trou wens op Hemelvaartsdag werd in Amsterdam pas voor het eerst een nationale motor sprint gecombineerd met die voor sprintauto's. Als sprintauto wordt meest al gebruikt een Amerikaanse wagen, bijvoorbeeld een Mus tang, Camaro, Blizzard of Ja guar. Dat de sprintauto's kun nen deelnemen werd gereali seerd dankzij de samenwer king tussen de KNAC en de Algemene Motorsprintclub Explosion (KNMV). Er wordt gereden in ver schillende klassen. Bij de sportauto's komen ook een aantal Zeeuwen aan de start, waaronder Digny Sinke uit Kloetinge, die zijn sporen reeds heeft verdient op het ra ce-circuit in Zandvoort en tij dens de Oval-races in Dongen. De specials onder de sprint motoren zijn voor technische belangstellenden juweeltjes. Zij zijn praktisch allemaal zelf gebouwd. Vele van deze ma chines rijden op speciale brandstof. De start is specta culair en geschiedt via een startrol. Diverse befaamde coureurs geven acte de pre sence, zoals Henk Vink op Ka wasaki en Tonnie Claes op BMW in de 3000 cc klasse. In de kleinste klasse (50 cc) is Eddy Kemp op Kreidler de jongste deelnemer en tevens één der favorieten. In de Stan daardklasse vertrekt onder andere Jan Maas uit Gemert als grote kanshebber. Hij rijdt op een Kawasaki 1100. Spektakel en sensatie kun nen dus volop worden ver wacht bij deze motor- en auto- sprintwedstrijden in Vlissin gen-Oost (bij Borssele), waar plm. 45 coureurs in actie ko men. De toegangsprijs is tien gulden. Kinderen tot'twaalf jaar betalen vijf gulden en kinderen onder die leeftijd (mits onder geleide) hebben gratis toegang. 0 Op deze foto Henk Vink in actie op zijn raketmotor. Vink die deel uitmaakt van het Big Spender Team werd, onder andere elf keer trial kampioen, negen keer sprint-dragrace kampioen van Neder land en heeft vier ivereldrecords op zijn naam staan. De anderen die op deze plaat staan afgebeeld zijn technici van het Big Spender Team. MIDDELBURG - Dinsdagmiddag 4 juni opent mevrouw De Valk-de Bruyn, vice-voorzitter van de Stichting Welzijn Oude ren, in de benedenzaal van het dienstencentrum voor ouderen aan de Schuttershofstraat een tentoonstelling over de Senioren krant. Dat gebeurt om 14.00 uur. Dit jaar is het namelijk 5 jaar geleden dat de Seniorenkrant voor de eerste maal verscheen. Het twintigste nummer ver schijnt een dezer dagen. De tentoonstelling laat zien hoe de Seniorenkrant tot stand komt. Verder laten een aantal ouderen, die in de afgelopen jaren door de Seniorenkrant over hun hobby's of bezighe den geinterviewd werden, nog een keer hun werk zien. In de bovenzaal van het dienstencentrum begint ver volgens om drie uur een feest programma, onder de titel „Extra nummer". De bekende Middelburgse acteur, Gerard Ba ij ens, zal als gastredacteur op deze middag een nummer van de Seniorenkrant in el kaar zetten, niet op papier, maar met bijdragen die te ho ren en te zien zijn. Zo zullen ouderen zelf ge dichten en verhalen voorlezen, ingezonden brieven laten ho ren en muziek verzorgen. Me vrouw C. de Dreu-Koster, ge meenteraadslid in Middel burg, verzorgt het „hoofdarti kel": zij geeft haar visie op te voeren welzijnsbeleid voor ouderen in Middelburg. Gerard Baijens interviewt voor dit extra nummer een van de Middelburgse Senioren over een hobby, terwijl de aanwezigen mee kunnen doen aan een foto-puzzel over Mid delburg. Kortom: in een bonte show zullen de verschillende onderdelen van de krant ten tonele gevoerd worden, waar bij informatie en ontspanning elkaar zullen afwisselen. Middelburgse ouderen zijp van harte welkom, de toegang is gratis. Bij de sleutelhangers van 't Gouddoppertje Import zal dat fluiten weinig baten. Om de autosleutels of huissleutels die de eigenaar ergens liet slinge ren terug te vinden zal hij of zij in dit geval drie keer in de handen moeten klappen. On der andere dank zij een chip die gevoed wordt door twee batterijtjes fluit de sleutel hanger dan terug. Juwelier 't Gouddoppertje is niet van plan de sleutelhan gers als een van haar sieraden te gaan verkopen, hoewel iedere winkel er voor wie daarnaar nieuwsgierig is toch wel een paar in huis heeft. De juwelier wil de key finders ge bruiken om ze als attentie bij haar eigen produkten mee te geven. De inkoop in grote aantallen zelf is bedoeld voor grootwin kelbedrijven of leveranciers van relatiegeschenken. Omdat 't Gouddoppertje de fluitende sleutels al vroeg in huis heeft kunnen ze toch al in de win kels op de proef gesteld wor den. Overigens een vreemde gewaarwording. „Wij zijn er in Nederland als een van de allereersten bij. In Zeeland zijn de key finders naar mijn weten bijvoorbeeld nog niet te koop in andere winkels. Wij vinden dat toch wel zo'n aardige primeur dat we voor dit bijzondere geval de winkels min of meer in schakelen. Zo kunnen wij eens laten zien hoe snel wij een nieuw artikel kunnen bren gen. Ook artikelen uit het bui tenland. We zijn daar natuur lijk toch wel een beetje trots op", aldus een van de Van der Haves. GOES - Juwelier 't Goud doppertje is in Zeeland en daarbuiten bij de meeste men sen bekend dankzij de Zeeuw se sieraden die bijvoorbeeld nog in eigen ateliers worden gemaakt of gerestaureerd. Maar het familiebedrijf heeft in Zeeland zelf nog een tak die bij het grote publiek niet bekend is. In Terneuzen is 't Gouddoppertje Import ge vestigd. Alle leden van de fa milie Van der Have hebben wel iets met die import firma te maken, 't Gouddoppertje importeerd Zwitserse horlo ges, Scandinavische sieraden of parels uit Japan. De minder bekende tak van 't Gouddoppertje houdt zich ook bezig met de verkoop van relatiegeschenken. Dat zijn soms grote eenmalige giften zoals een bijna traditioneel gouden horloge bij een jubi leum, of een zilveren Vliegen de Hollander (een replica van het schip zoals dat in Terneu zen „ligt"). Daardoor is er te vens vraag naar kleinere ge schenken die in grote aantal len worden besteld. Dat kunnen ook Zeeuwse sieraden zijn, zoals zilveren knopjes die als zogeheten pre- rpium cadeau worden gedaan bij het kopen van een merk boter. In andere gevallen zijn het horloges: Toen Fiat Neder land een actie hield met een horloge voor iedereen die een proefrit maakte of iets verge lijkbaars kwamen de horloges in grote aantallen van 't Gouddoppertje Import. Voor de import van derge lijke artikelen reist een van de Van der Haves regelmatig naar Japan of Hongkong. Daar worden dan ook inkopen gedaan voor grote Nederland se bedrijven. Toen indertijd de tijdpennen plotseling overal gebruikt werden kwamen er veel Nederland binnen via 't Gouddoppertje Import. Zo ook de tijdpennen die de Tros ge bruikt bij ledenwerving. De komst van kwartshorloges die door de Kwantum Hallen en andere bedrijven met veel fi lialen in Nederland werden verkocht kon ook via 't Goud- doppertje Import verlopen. i Ook relatiegeschenken zoals bureauklokjes werden en worden door deze Terneuzense vestiging onder leiding van Van der Have senior geïmpor teerd. Op een van de laatste reizen werd door een fabrikant in Hongkong de key finders te koop aangeboden. In de televi sieshow van Fred Oster en in het programma van Chriet Ti- tulaer werden zij al getoond. Wie een dergelijke sleutelhan ger heeft zou maar hoeven fluiten om zijn of haar auto sleutels terug te vinden. De sleutelhanger fluit terug. Zure regen wordt veroor zaakt door luchtverontreini ging. Stoffen die hierbij een belangrijke rol spelen zijn zwaveldioxide en stikstofoxi den. Deze zijn afkomstig van elektriciteitscentrales, indus trie maar ook van het verkeer. Daarnaast hebben we in ons land te maken emt een derde verzurende stof: de ammo niak, die vrijkomt uit de mest van de veehouderij. Samen richten deze stoffen vandaag de dag al behoorlijke schade aan. Niet voor niets heeft de be strijding van de zure regen een centrale plaats gekregen in het beleid van de overheid. Minister Winemius van het ministerie van Milieubeheer wil ze snel mogelijk de uitstoot van deze verzurende stoffen aan banden leggen. Dit kan echter niet van vandaag op morgen. Daarvoor zijn de maatregelen die moeten wor den genomen te ingrijpend en te kostbaar. Maar als we nu beginnen is het nog niet te laat om de zure regen terug te dringen, aldus de minister. Daarom heeft hij alvast een aantal maatregelen genomen. Om de zure regen een halt toe te roepen zullen kolengestook- te elektriciteitscentrales hun VLISSINGEN - Zaterdag 1 juni om 13.00 uur opent mevr. de Smit van der Zandt het negentiende tuinfeest van The Missions to Seamen. Dit jaarlijks terugkerende evement trekt iedere keer honderden belangstellenden. Het is een buitengebeuren voor jong en oud en alles wat daar tussen ligt. De brassband ONDA geeft aan het begin van de middag, traditiegetrouw, een concert. De muziek kan overstemd worden door de vele vrijwilli gers, die hun waren of activi teiten aan de man trachten te brengen. Lotenverkopers zul len de laatste loten slijten van de grote loterij, waarvan om 17.00 uur de prijswinnaars be kend zullen zijn. Ook dit jaar 'zijn weer prachtige prijzen te winnen. De dit jaar jubilerende OLAU-LINE heeft als super hoofdprijs beschikbaar ge steld. GRATIS OVERTOCHT -SHEERNESS V.V. VOOR 2 PERSONEN INCL VERVOER VAN PERSONENAUTO. Nieuwe activiteiten dit jaar zijn: een behendigheidsrace per legervoertuig. „Keep them rolling" die met rollend mate rieel aanwezig is, heeft hier voor een jeep beschikbaar ge steld. Andere nieuwe attracties zijn: een Frans ballenspel, een worsten snij-vangspel, een softbal behendigheidsspel, schilder van zeegezichten en voor de allerkleinsten kegels en ringen gooien. Natuurlijk kan men weer doeltrappen, het Rad van Avontuur rond laten draaien of het nodige aardewerk doen sneuvelen. De opbrengst van dit feest komt ten goede aan de zeelie den die in één van de Vlis- singse havens met hun schip afmeren. Zij kunnen het ge zellige zeemanshuis bezoeken en van de hun daar geboden faciliteiten gebruik maken. De Jeugd Delta Band uit Vlissingen zal het slot verzor gen van deze middag, waar van het organiserende Comité „The Flying Angel Guild" ver wacht dat weer vele bezoekers de weg naar het Zeemanshuis weten te vinden. Het Zee manshuis is gelegen aan het terrein van de reparatiewerf van de Kon. Mij. De Schelde Scheldepoort in het Vlissingse Sloegebied. rookgassen vóór 1990 geheel ontzwavelen. Voordat het zover is stoken de elektrici teitscentrales alleen nog maar kolen met een laag zwavelge- halte. Zware industrieën waaronder raffinaderijen zul len de uitstoot van verzurende stoffen stap voor stap terug moeten brengen. Ook de mest overschotten zullen worden aangepakt. Ingrijpende over heidsmaatregelen om onder andere de hoeveelheid mest in te krimpen zijn de komende jaren onvermijdelijk. Voor het verkeer zal -bin nen zeer afzienbare tijd- lood vrije benzine beschikbaar ko men op grote schaal. Dit is slechts een tussenstap en wel om straks aan de uitworp van verzurende stoffen door het verkeer strenge eisen te kun nen stellen. Nieuwe auto's zul len tegen die tijd (waarschijn lijk vanaf 1989) moeten wor den aangepast om aan die strengere normen te kunnen voldoen. Daarvoor zijn ver schillende technieken beschik baar waarbij echter altij deen zogenaamde katalysator moet worden gebruikt. Maar zo'n katalysator reinigt alleen als er loodvrije benzine wordt ge tankt. Zoals gezegd wil de Ne derlandse regering er voor zorgen dat die loodvrije benzi ne er zo snel mogelijk komt. Maar ook wil zij bereiken dat het tanken van loodvrije venzine en het rijden met een katalysator (die ook onder veel bestaande auto's kan worden gemonteerd) financieel aan trekkelijk wordt. De maatregelen die geno men moeten worden om de zu re regen aan banden te leggen kosten, afgezien van tijd, veel geld. De gevolgen hiervan zu- len te zijner tijd voor iedereen te merken zijn. Elektriciteit, de auto en andere produkten zullen duurder worden. Onder het motto "alle kleine beetjes helpen" kunt u ook nu al een bijdrage leveren aan de oplossing van het probleem zure regen. Door zuinig om te springen met energie. Door er voor te zorgen dat de motor KAPELLE - In de Openbare Bibliotheek te Kapelle is tot en met 18 juni een fototentoon stelling ingericht waarbij de Hervormde Kerk centraal staat. In het centrum van Kapelle staat al eeuwen de monumen tale Hervormde Kerk. De oud ste funderingen, gevonden tij dens de restauratie in 1967, da teren uit de 12e of 13e eeuw. De bakstenen toren, met zijn hoogte van 65 meter, de hoogste in Z-Beveland, heeft vele generaties als een baken gediend. Maar niet alleen in zijn grootsheid is de kerk een gedenkwaardig monument. Het beeldhouwwerk in stenen kapitalen, houten koorbanken e.a. getuigen van ambachtelijk vakmanschap. In een reeks van 24 fotopa nelen is een bezienswaardig overzicht gemaakt van sail lante delen van de kerk. Tek sten bij de foto's geven u de achterliggende symboliek. van uw auto goed is afgesteld en regelmatig een onder houdsbeurt krijgt. Door lang zamer en rustiger te rijden of de auto gewoon een keertje te laten staan. Dit alles beperkt de luchtverontreiniging. Luchtverontreiniging trekt zich niets aan van landsgren zen. Ten gevolge hiervan is naar de helft van de zure neerslag op Nederland afkom stig uit eigen land. De overige 50% komt uit het buitenland. Om het probleem van de luchtverontreiniging in de omgeving van industrieën op te lossen, ging men in de jaren zestig hoge schoorstenen bou wen. In de omgeving van de vervuilers klaarde de lucht hierdoor inderdaad op. Maar in feite werd het probleem ge woon verplaatst. Omdat het op grote hoogte meestal hard waait worden de schadelijke stoffen vervoerd naar plaat sen die daarvoor "schoon" wa ren. De wind zorgt er dus voor dat zure regen, die veroor zaakt wordt door luchtveront reiniging, een internationaal probleem is. Afgezien van het "laag bij de grondse" ammo niak, kunnen verzurende stof fen als zwaveldioxide en stik stofoxiden duizenden kilome ters door de lucht verspreid worden. Er is over zure regen nog een heleboel meer te vertellen. Daarom is er nu een zure-gids gemaakt, waarin alles mat tot nu toe bekend is over oorzaken, gevolgen en maatregelen hel der en rijk geïlustreerd op een rij loordt gezet. Die kleuren- gids krijgt u kosteloos toege zonden als u belt met 070- 264201, toestel 2301 of 2983. VLISSINGEN - De Knock Out Show van Harry Ver meegen komt woensdag 19 juni naar Vlissingen. Iedereen die zin heeft om aan deze quiz mee te doen, er zijn duizend kandidaten no dig, kan zich aanmelden bij productiekantoor Hans Sleeswij k, telefoon 02153- 12344 of bij de Culturele Raad Vlissingen, telefoon 14928. De hoofdprijs in deze quiz is een reis voor twee perso nen naar een exotisch va kantieoord. De Knock Out Show wordt in drie ronden gespeeld en ook in drie etap pes op de televisie uitgezon den. De Vlissingse opname komt op 14 september op het scherm. De show bestaat uit drie ronden, die weer zijn onder verdeeld in drie winnaars- en drie verliezersspelletjes. Aan verschillende van die spelonderdelen ivordt mee gewerkt door bekende Ne derlandse artiesten en sport mensen. HEINKENSZAND - Het 'Vrouwenkontakt Heinkens- zand' houdt 5 juni een thema avond over 'de Vrouwen Ad vies Commissie'. Deze avond begint om 20.00 uur in de Stenge in Heinkens- zand en staat in het teken van de leefbaarheid van de woning en de emancipatorische aspec ten van 'wonen en de omge ving.' HEINKENSZAND - Vanaf 3 tot en met 7 juni (vrij Jag is een inhaaldag) houdt de buurtvereniging „Ons Genoe gen" te Heinkenszand een avondvierdaagse voor wande laars. De afstanden zijn 5 en 10 ki lometer. Het vertrekpunt is bij „De Stenge". HEINKENSZAND - De tweede zomerkinderkleding- beurs wordt dit jaar van 5 tot en met 8 juni gehouden in de van Cittersstraat 3A in Hein kenszand. Tot uiterlijk 28 mei kan men kleding inleveren bij: Arend- hof 27 of 29. De beurs is op de volgende dagen geopend: woensdag van 10.00 tot 15.00 uur, donderdag van 13.00 tot 15.00 uur, vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 j uur. Woensdag 12 juni kan men tussen 13.00 en 15.00 uur niet verkochte kleding ophalen. Meer informatie over deze beurs is te verkrijgen via een van de volgende telefoonnum mers: 01106-2757 of 2247. 99 Het oude Zeeuwse volks vermaak van de ringrijderij lijkt tegenwoordig meer in druk te maken op de toeris ten van buiten de provincie dan op de Zeeuwen zelf. Bij bijna elke folkloristische zo- mermanifestatie is er im mers wel een demonstratie van dit behendigheidsspel te zien: de toeristen vergapen zich eraan, maar veel Zeeu wen geloven het zo langza merhand wel. Behalve de echte liefheb bers en de beoefenaren zelf natuurlijk. Door hun niet aflatende enthousiasme heeft de ringrijderij stand gehouden en is uitgebouwd tot een activiteit, die het midden houdt tussen folklo re en pure paardensport. Toch heeft het er in het verleden naar uitgezien dat dit spel zou verkommeren. Een gebrekkige organisatie vorm, al te uitbundig drank gebruik en „grove taal" wa ren hiervan de redenen. Door de oprichting in 1950 van de „Belangen Gemeen schap der Walcherse Ring- rijders", al gauw omgedoopt in „Zeeuwse Ringrijders Vereniging", werd aan de neergang een halt toegeroe pen, en werd het ringrijden een folkloristische sport met internationale faam, waar aan wel niemand meer aan stoot zal nemen. Het is een achtbaar vermaak gewor den. Achtbare lieden hadden zich al eerder met de ring rijderij beziggehouden. Uit de schutterij van de voet- of kruisboog te Middelburg kwam in 1764 een „broeder schap" voort die het besluit nam jaarlijks op St-Joris- dag (23 april) een ridderfeest te geven, waarbij ringspelen te paard gehouden zouden worden. St. Joris was immers de mythische ridder, die be kwaam een draak had ver slagen. Zijn beeld, aange bracht boven de herbouwde St.-Jorisdoelen aan de Mid delburgse Balans, is heden ten dage weer een geliefd fo to-object. In 1767 werd deze St.-Jo- risringrijderij voor de eerste maal gehouden. Veertien aanzienlijke heren uit de broederschap reden naar de ring om drie fraaie prijzen, bij intekening bekostigd. Volgens oudere publicis ten als J. van der Baan (1808-1896) werd naar het voorbeeld van dit semi-rid- derlijke ringrijden, dat na 1767 nog enkele jaren is voortgezet, de ringstekerij langzamerhand tot volks vermaak. In de volkskunde noemt men een dergelijk cultureel volksbezit dat af komstig is uit hogere sociale lagen „verzonken cultuur goed". Maar ten aanzien van het oud-Zeeuwse ringrijden is dit toch iets te rechtlijnig geredeneerd. Want al in 1687 werd er melding gemaakt van een volks ringrijdersfeest. De Middelburgse kerkeraad klaagde toen bij de classis Walcheren „dat voorleden Pinkster op verscheidene dorpen op Walcheren van de boersche jeugd en andere, dien het minst betaamt, den ring gestoken is, en bij ge volge van dien vele wulpsch- en ongerijmdhe den van danserijen, drinke- rijen enz. gepleegd worden". Het ergste vond de kerke raad nog wel dat men „der predikanten vermaning" met verachting ontvangen had. De classis Goes had in die dagen ook al te lijden van dit al te levenslustige spel. In 1703 zette zij zelfs alle ringrijders die tot de gere formeerde religie behoorden onder censuur. Dat het spel toen al zeer geliefd was, bleek uit de weigering van vijf kerken om het classis- bevel uit te voeren. De kwestie dreigde zelfs om te slaan in een heus kerkelijk oproer. De classicale verga deringen werden wegens het ringr ij dersgeschil voortaan niet meer in Goes gehouden, maar in Kloetinge of 's Heer Hendrikskinderen. Tenslot te moet de classis bijdraai en: het ringrijden ging voort, even vrolijk als van ouds. Hoe het ook zij, aan vor stelijke belangstelling heeft het de Zeeuwse ringrijder nooit ontbroken. Stadhouder Willem V, in 1786 op bezoek in Domburg, stelde twee gouden medailles voor de winnaars beschikbaar. Hiermee opende hij een tra ditie van belangstelling voor het ringrijden door de Oran- je's, welke in onze tijd uit mondde in het Bescherm heerschap van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging door prins Bemhard. Ook een andere opvatting van Van der Baan en de zij nen, nl. dat het ringrijden een typisch Zeeuws volks vermaak is, was een beetje Naast fraaie prijzen ken de de ringrijderij ook een schandeteken voor rijders die een hele dag niet één ring wisten te steken: een ZCtlfülOilM eenzijdig. In bepaalde va riaties is het bekend tot in Zuidoost-Europa. Ook el ders in Nederland werd en wordt het beoefend, al wordt buiten Zeeland, zoals in Friesland, meestal een be spannen sjees gebruikt. Wel typisch voor Walche ren en omstreken is het feit dat de ringrijderij vooral op derde pinksterdag werd ge houden. Dit voorjaarsaspect heeft de folklorist D.J. van der Ven ertoe gebracht de oorsprong van het ringste ken te zoeken in het Deense kranssteken. De bij het ringsteken gebruikte ijzeren ring stelde hij gelijk aan de met bloemen en linten ge tooide meikrans, terwijl de traditionele Zeeuwse prij- zenlat door hem werd gezien als een verworden meiboom. pollepel. Door deze weinig begeer de trofee werd de betreffen de ruiter bestempeld tot „papkoker", een functie die in het traditionele rollenpa troon van de plattelandssa menleving niet bepaald van mannelijke allure was. Vreemd genoeg werd de pol lepel (met een doos of kistje sigaren) later een ereprijs. Was dit een voorteken van andere tijden, andere zeden? Zeker is in elk geval dat te genwoordig naast boeren en buitenlui ook burgers aan de georganiseerde ringrijderij meedoen. En jawel, ook steeds meer vrouwen wer pen zich in de strijd. Laten we die pollepel dus maar vergeten. Daar komen mis verstanden van. JAN KUIPERS

Scheldebode | 1985 | | pagina 11