DIENST GESLA CHTSZIEKTENBE- STRIJDING HET ZEEUWSE KRUIS bineer enVarieer \I0JH JUei [/oskamp Baskensburgplein majorettenfestival Toneeladviseur Ad van Noort 25 jaar in het veld ROOTHUIS ROOTHUIS WA T HEEFT DAT NOU VOOR NUT, MIJNHEER? Uw tuinassortiment nu bij de deur Oorzaak UITGESPROKEN KEUZE DOEL OF MIDDEL VOORLIEFDE FUNCTIE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 MEI 1985 306 ZEELAND - Tussen nu en 1990 verwachten des kundigen in Nederland enkele duizenden gevallen van Aids. Na een periode van uiterste terughou dendheid, acht men dan ook de tijd gekomen om de ernst van de situatie onder ogen te zien. De genees kundige hoofdinspectie van de volksgezondheid ziet de coördinatie van voorlichting en behandeling als een taak van de landelijke diensten geslachts- ziektenbestrijding. Voor Zeeland is die taak neer gelegd bij het Zeeuwse Kruis. PANTALON 79,- BLAZER 79- TOPJE 49,- EINDELOZE KOMBINATIEMODE Soepele struktuur beha Katoenen strapless beha met met mooie pasvorm. In wit en skin. beugel. Blijft prima zitten. In wit en Maten 70-80 AB. Vbn 12,95 nu 10,- skin. Maten 75-85 B-C 70-85 D Van 16,95 nu 15,- Middelburg: Lange Delft 55. Dinsdag 28 mei (3e pinksterdag) zijn wij de gehele dag GESLOTEN RIJWIELEN VLISSINGEN - Zevenentwintig bekende groepen uit Leiden, Den Haag, Kloosterzande, Middelburg, 's Heerenhoek en Vlissingen doen mee aan het grote majorettenfestival van de Stars at Moonlight op zondag 2 juni. Het festi val vindt plaats rondom het VTV-clubhuis aan het Baskensburgplein. Aan het einde van dit seizoen is Ad van Noort 25 jaar toneeladviseur onder de paraplu van het Ne derlands Centrum voor Amateurtoneel (N.C.A.); sinds '67 werkt hij in Zeeland. Het zou natuurlijk een aardig verhaal kunnen worden, wanneer we het zouden hebben over de veelheid aan toneel- en dramaprojecten waaraan Ad meewerkte. Het lijkt ons echter interessanter van deze man „uit het veld" een visie te horen. TUINCENTRUM ZANDWEG 55 01184- 72047 bloemenshop vlissingen 4389 TG RITTHEM bloemenshop middelburg aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiii^ Intensief overleg aids noodzakelijk De dienst geslachtsziekten- langer behappen. Inmiddels bestrijding van het Zeeuwse Kruis is naar eigen zeggen al sinds '83 bezig met de proble men rond Aids. In samenwer king met de verschillende werkgroepen homofilie werd toen al een eerste informatieve avond georganiseerd. Er bleek toen echter nauwelijks inte resse te bestaan voor dit on derwerp, men dacht dat het zo'n vaart niet zou lopen. Dat idee is, mede dankzij de vele publicaties, aan het verande ren en de communicatie over Aids komt nu, ook in Zeeland, op gang. Volgens het Zeeuwse Kruis zal in de toekomst in tensief overleg noodzakelijk worden. Niet alleen met de mensen die risico lopen op het krijgen van Aids, maar ook met de mensen die beroeps matig bij het verschijnsel be trokken raken, zoals laborato- riumpersoneel en verpleeg kundigen. Om die reden bereidt het Zeeuwse Kruis een breed op gezette informatiedag voor over Aids, dit najaar en zal ge lijktijdig hun infolijn infor matie geven over de ziekte. Tot nog toe waren informa tie en hulpverlening gecon centreerd in Amsterdam, maar men kan het daar niet wordt gestreefd naar een net werk van steunpunten ver deeld over het hele land. Het Zeeuwse Kruis zit mo menteel middenin een voor lichtingscampagne met als doel het tot stand brengen van goede contacten met de even tuele risicodragers, huisartsen en verpleegkundigen. Een gestoorde cellulaire af weer is de oorzaak van het vatbaar worden voor allerlei ziektekiemen. Algemeen wordt aangenomen dat Aids wordt veroorzaakt door een virus die deze natuurlijke cel lulaire afweer verstoord. Voor wie besmet raakt zijn er een aantal mogelijkheden, zoals dat ook met andere virusin fecties het geval is: Men wordt niet ziek omdat het lichaam het binnengedrongen virus onschadelijk weet te maken, men wordt wel ziek, maar niet ernstig, men wordt ernstig ziek en krijgt Aids. Hieruit blijkt dus dat besmetting niet automatisch leidt tot het krij gen van Aids. Het is nog onbe kend wie na de besmetting de ziekte krijgt en wanneer men het krijgt. Algemeen wordt aangenomen dat de ziekte zich manifesteert tussen de 9 maanden en 4 jaar na besmet ting. Het virus verspreidt zich vooral erg snel onder homo seksuele mannen. Het aantal patiënten verdubbelt per half jaar, eind vorig jaar telde Ne derland 42 geregistreerde ge vallen. Hiervan waren 40 ho moseksuele mannen. Van één zieke was de seksuele geaard heid onbekend. Eén patiënt had ooit bij een hartoperatie in Amerika een bloedtransfu sie gekregen, mogelijk met be smet bloed. Iedereen is er van overtuigd dat de overdracht van Aids plaatsvindt door be smetting via bloed en/of sper ma. Hoe dat precies gaat weet men nog niet. Wat men wel weet is dat Aids geslachtelijk overdraagbaar is, waar bloed en sperma met elkaar in kon- takt komen. De ene manier van seksueel kontakt zal daar om minder risico opleveren dan de andere. Dat betekent dat anaal en oraal kontakt meer risico's inhouden. Be langrijk is de vraag of de ziek te zich ook zal verspreiden buiten de groep van homosek suele mannen. Epidemologen durven daarover geen voor spellingen te doen. In de wes terse wereld zijn enkele geval len bekend van Aids bij vrou wen, die de aandoening waar schijnlijk hadden opgelopen via een druggebruiker of bi seksuele echtgenoot. Het ge vaar voor verspreiding naar de heteroseksuele bevolking wordt gevormd door de heroï- ne-prostitutie. In het algemeen wordt in de voorlichting over geslachts ziekten het condoom genoemd. Dit moet inderdaad niet lan ger worden gezien als anticon ceptiemiddel, maar als be scherming tegen seksueel overdraagbare aandoeningen, waartoe ook Aids gerekend wordt. Bang voor besmetting via bloedtransfusies hoeft men volgens het Zeeuwse Kruis hier niet te zijn. Direct bij het bekend worden van de ziekte, •is men in Nederland uiterst concensieus te werk gegaan. Geïmporteerd bloed wordt zo min mogelijk gebruikt en ho- mosexuele donors is gevraagd zich vrijwillig terug te trek ken. Momenteel zijn er sets op de markt waarmee donorbloed wordt getest op het virus. De sociaal verpleegkundige van het Zeeuwse Kruis ziet er weinig heil in om risicodra gers te testen op aanwezigheid van het virus. Daarmee zou men volgens haar slechts pa niek zaaien, omdat afdoende behandeling niet mogelijk is en bovendien niet zeker is dat de besmetting ook daadwerke lijk tot Aids zal leiden. „Eén ding moet worden voorko men", vinden de betrokken or ganisaties, „dat de homobewe ging de rol van het „zwarte schaap" weer krijgt toebe deeld. Ook de voorlichting van Aids moet uit de homosfeer worden gehaald. Door hun leefstijl hebben ze de pech er eerder mee te worden gecon fronteerd. Maar we moeten wel bedenken dat ze slachtof fer zijn, geen veroorzaker. Iedereen kan met Aids te ma ken krijgen". '^Eindeloos kombineren en variëren, dat zijn de kenmerken van de Charpentier-kollektie. Om een voorbeeld te geven: bij de ge bloemde blazer en (enkellange) pantalon kunt u kiezen uit bleu gekombineerd met roze of mint met zalm. Het topje is in bleu, roze, mint of zalm. Talloze mogelijkheden dus. Van V 100% katoen, dus komfor- •^S. tabel in het dragen. De blazer en pantalon zijn in de maten 38 t/m 44 en het topje in S, M en L. Overigens, we hebben nog meer van deze Charpentier-kombinaties in onze winkel! Vrijlandstraat 53, MIDDELBURG t «Sm MIDDELBURG-BREEWEG 17- -an TELEFOON (01180) 13187 GAZELLE fietsen rijden op VREDESTEIN banden „Een festival van een derge lijk formaat heeft nog niet eerder hier in Vlissingen plaatsgevonden", vertelt Anita Geljon, de voorzitster van de festivalcommissie. We zijn echt trots dat we zo'n keur van groepen hier aan Vlissingen kunnen halen. Het worden beslist spectacu laire shows waar we nog veel van kunnen leren. Zo doen on der meer de Residentie Show Girls uit Den Haag mee. Zij zijn de Nederlandse kampioe nen in de eerste divisie". Aan de wedstrijden in Vlis singen wordt deelgenomen door majorettengroepen in vier verschillende divisies. De wedstrijden beginnen om tien uur. Om zes uur wor den de prijzen uitgereikt door wethouder Bruinooge. De organisatoren hopen na tuurlijk op mooi weer. Omdat de groepen nogal wat ruimte nodig hebben voor hun show, is het open veld daarvoor het meest geschikt. Mocht het on verhoopt toch te slecht weer zijn, dan wijkt men uit naar de sporthal Baskensburg. 99 99 MIDDELBURG - „Er wordt in Nederland uitslui tend en alleen naar het nut gekeken. Maar het nut van dramatische expressie, ook in het onderwijs, wordt niet gezien. Dat noem ik een gebrek aan in telligentie. Onze scholen in het westen zijn geen le vensscholen. Je leert er alleen feiten en niet wat je met je leven kunt. Terwijl mensontwikkeling svak- ken als drama, beeldende kunst, muziek en dans er toe bijdragen dat de leerlingen een grotere toegang krijgen tot de zaakvakken en zich leuker zouden kunnen ontplooien. Toch wordt er nog steeds ge vraagd: wat heeft dat nou voor nut, mijnheer? Met Nijenrode vergelijkbare opleidingsinstituten in En geland stellen toneellessen voor haar managers in spe verplicht!" Een profielschets van z'n beroep ziet er ongeveer als volgt uit: altijd op weg, in weer en wind, van hot naar her. Geen avond thuis. Wik kend en wegend om de werk tijd binnen juiste verhouding te verdelen tussen dramales sen, de clubs, de cursussen, de regies en adviezen, overleg en niet te vergeten de vergade ringen. Dat zijn vrouw dit al 20 jaar doorstaat vervult hem met een grenzeloze bewonde ring. „Zonder haar Ad van Noort (1923) werd geboren in Benthuizen, opge leid voor de handel en had eni ge tijd een technisch beroep. In de jeugdbeweging hield hij zich bezig met het spel. Op 32- jarige leeftijd gaf hij zijn baan er aan en ging van zijn spaar centen voor een jaar studeren aan de Amsterdamse Toneel school. Maar dat kreeg een staartje; hij hoorde bij de eer ste groep leerlingen, die zich liet inschrijven aan de Acade mie voor Expressie door Woord en Gebaar in Utrecht. In '59 studeerde hij af en trad in dienst bij het N.C.A., toen nog Natu geheten. Ad van Noort: „Je ziet, ik ben er niet ingerold. Het was een uitgesproken keuze die ik maakte". Met een nostalgische ondertoon voegt hij daar aan toe: „De consequentie van die keuze was, dat ik in de avond uren en weekends de kost moest verdienen. In het laatste jaar van mijn studie deed ik dat al als adviseur in Utoscht. Als er dan een scriptie moest komen sloot ik me gewoon twee etmalen op met de nodige koffie. Dat red je wel op die leeftijd". Ook na z'n studie bleef Ad een voorliefde houden voor het werken met jongeren. Naast de regie trok hem de didacti sche kant van het vak sterk aan. Hij begon werkgroepen op poten te zetten voor de leef tijd van 18 tot 25 jaar. „Die groep vormde een minderheid. In die zin, dat men vond, dat ze eerst maar eens een paar jaar mee moesten lopen voor ze iets wezenlijks te doen kregen. Maar die jongelui hadden er natuurlijk helemaal geen zin in om jarenlang brieven op te brengen of lansen vast te hou den. In die werkgroepen werden ze met theater in aanraking gebracht op een andere ma nier. Opiniërend; ze konden een eigen inbreng realiseren; zelf stukken maken of stukken spelen waarmee ze affiniteit hadden. Aan de hand van die groepen is toen eigenlijk bij het N.C.A. de sectie Jeugd en Toneel ontstaan. En het ver volg daarop zijn de werkgroe pen dramatische expressie, die nu in veel plaatsen bestaan". Vroeger waren dramatische expressie en toneel twee apar te grootheden. Dat is volgens Ad van Noort gelukkig aan het veranderen. Al blijft het feit, dat slechts 10 15 procent van de amateurverenigingen in Nederland aan scholing wil doen. „Je kunt op twee verschil lende manieren bezig zijn met dramatische expressie: als doel of als middel". In zijn stem klinkt de docent. „Als doel is het gericht op de ont plooiing en groei van de per soonlijkheid door middel van dramatische werkvormen. Bij toneelspelen is het een middel; het moet er als het ware de bo dem van vormen. In zo'n werkgroep zit natuurlijk een bepaalde opbouw. Ten eerste leert de speler zichzelf beter kennen, ontdekt de relatie tot de groep, z'n eigen grenzen en wie en wat hij daarbinnen wil toelaten. Dat leidt meestal tot het inzicht, dat er veel meer kan worden uitgewisseld dan eerst mogelijk leek". „De spelers krijgen hierdoor makkelijker toegang tot de eigen emoties. Allerlei kana len, die door de maatschappij zijn dichtgespijkerd worden weer geopend. Met de groep bouw je een toren van ver trouwen, waarin je steeds meer van jezelf durft te laten zien, je kwetsbaarder durft op te stellen. Dat maakt gelijktij dig naar de buitenkant ster ker, weerbaarder". De suggestie, dat deze werk wijzen therapeutisch zijn wijst Ad resoluut van de hand. „Natuurlijk zijn er wel over- lappingsgebieden", stelt hij. „Wanneer je met eigentijdse thema's werkt als werkloos heid of universele zaken als trouw, agressie, wanhoop en eerlijkheid, dan zijn er altijd wel mensen in de groep, die daar op dat moment sterker door geraakt worden dan een ander. Maar omdat het binnen een artistiek kader wordt ge plaatst, biedt het bescherming en onderscheidt het zich van therapie. Voor de problema tiek zoek je een artistieke vorm". „Of altijd dramatische ex pressie een middel moet zijn voor de toneelspeler om z'n eigen materiaal en mogelijk heden te verkennen? Ja, abso luut. Als je het globaal bekijkt, vind ik, dat de winst van de 70er jaren is, dat in alle oplei dingen in Nederland dramati sche expressie nu wordt ge bruikt als onderbouw voor de werkelijke toneelstudie. Pas daarna kun je beginnen met het elementaire toneelspel, met dat wat niet scheidbaar is". Om duidelijk te maken, wat hij daarmee bedoelt, vergelijkt Ad van Noort het elementaire van toneel met een ijsje, waar in allerlei smaken zitten, maar je kunt het slechts likken als een eenheid. „Het elementaire toneelspel is de bundeling van gevoelslagen in een cruciaal moment". Zijn voorliefde gaat uit naar het grote romantische theater, in het bijzonder de stukken van Shakespeare, waar de universeel menselijke waar den het thema bepalen. Direct daarnaast houdt hij van mo derne schrijvers als Ionesco en Pinter, die de hedendaagse problematiek weten te vangen in dramavorm. Als het góed is sluiten die twee stijlen op el kaar aan, vindt hij. „De scheiding tussen be roeps- en amateurtoneel vind ik een afschuwelijke", zegt hij. „We slaan daarmee, in verge lijking tot andere landen, een slecht figuur. Er is wel veran dering gaande. Alhoewel de liefde nog erg van één kant komt: de amateurs. Progres sieve krachten uit die hoek hebben de zaak opengebroken door in kleine theaters te gaan spelen, beter repertoire te brengen en de individuele hulp in te roepen van beroeps- acteurs, docenten of adviseurs. In het beroeps wordt nog al tijd met veel dédain over de amateur gesproken, vaak ten onrechte. Een verwijt van de beroeps aan de amateurs is hun gebrek aan liefde voor to neel. En inderdaad, je zou ver wachten, dat amateurs de meest fervente theaterbezoe kers zijn. Niets is minder waar. Hele horden repeteren wekelijks vele uren en gaan niet kijken naar het professio nele toneel". „Een teer onderwerp" noemt hij de vraagstelling in hoeverre het publiek de ama teurvereniging vastpint op een bepaald repertoire. „Persoonlijk denk ik, dat het publiek best bereid is te komen kijken naar een goede amateurvoorstelling, ook als het geen klucht is. De kreet: we moeten wel, want anders komt het publiek niet, gaat volgens mij dus niet op. En ik roep dan ook de woestijn in: Je speelt natuurlijk in de eerste plaats voor jezelf; het is jóuw hobby; jij steekt er je tijd in". heid van het publiek met de spelers. Maar wat zegt dat over de culturele functie? Het een is niet te scheiden van het ander. Het is als een piramide. Naarmate de voorstelling ar tistiek hoogstaander wordt, stijgt de culturele waarde ten koste van de sociale. Cultureel gezien zou je ook kunnen zeg gen, dat de functie van het professionele toneel een zeer elitaire is. In Engeland, een theaterminnend land bij uit stek, heeft Peter Brooke, een groot regisseur, eens geschre ven: als morgen alle theaters dichtgaan, gaat daar niemand voor de straat op. En als het daar al zo isDe plaats van het theater en de kunst in het algemeen binnen onze samen leving is een heel wankele". „Op dit moment maakt het amateurtoneel een bloeiperio de door, zoals ik dat na de oor log nog niet heb meegemaakt. Veel mensen zoeken een voeg om creatief bezig te zijn. Wat ons betreft, het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel, wij hebben gouden kansen. Behal ve het aanbod van spel- en re giecursussen, kan er met video worden gewerkt, hebben we een schrijversprojekt en orga niseren tal van workshops met grime, clownerie en mime. Dat is ook het leuke van dit vak, die oeverloosheid". We besluiten het gesprek met de vraag wat hij van zich zelf als een storende eigen schap ervaart in dit beroep. Het antwoord heeft hij klaar. „Ik heb de neiging om sociale aspecten te laten overwegen. M'n nek nogal eens uit te ste ken voor mensen om ze zoveel mogelijk bij een produktie te betrekken. Terwijl, als ik ar tistiek zwaardere eisen zou stellen, een „mooiere" voor stelling het resultaat zou zijn. Dat is de tragiek van het vak. Je hebt een dienende functie waarin je veel mensen in aan raking met toneel wilt bren gen. Vanuit de artistieke kant bekeken zou je het tegenover gestelde moeten doen, selecte ren. Toch vind ik, dat een ad viseur alle facetten in ogen schouw moet nemen en niet alleen de artistieke". Het spreekt vanzelf, dat Ad van Noort een feestelijke re ceptie krijgt aangeboden in zijn woonplaats Middelburg. Dat gebeurt op zaterdag 25 mei van 15.00 tot 18.00 uur in de Abdij. Men wordt verzocht het secretariaat van het Z.C.A. op de hoogte te brengen van zijn of haar komst. Het adres is: Ja cob Valckestraat 19, 4451 AW Heinkenszand. Ëilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||l£ Gevraagd naar de verschil lende maatschappelijke func ties van beroeps- en amateur toneel: „Poeh, leuke vraag. Daar valt zoveel over te zeg gen; zijn zoveel visies op. Breek me de bek niet open. Het amateurtoneel trekt jaar lijks eenderde meer aan be zoekers dan het beroeps. Daaraan kun je in ieder geval de grote sociale functie afle zen. Mede door de betrokkert- u Zo lang de voorraad strekt

Scheldebode | 1985 | | pagina 6