EEN KARWEI VAN LANGE ADEM unyl Tweede vrouwenkrant Al eens 'n dubbele paardebloem gezien ZEELAND Faseren Twee kanalen De werken Onbeperkt Jeugdorkest van Caecilia bestaat vijf jaar VLAKEBRUG - Met tussenpozen van enkele weken glijden in deze maanden na een simpel commando via de portofoon 318 meter lange slangen van aan elkaar gelaste ijze ren buizen als een getemd monster van Lochness in het pas gegraven tracé van het ka naal door Zuid-Beveland. Ruim 100.000 kilogram aan buizen rolt dan, ondersteund door rijdende kranen, centi meter voor centimeter, langzaam in de richting van het water, voorgetrokken door lieren die aan de overzijde van het kanaal het geheel in beweging houden. öUNfcLUfcbUUh VAN WUfcNSUAU 22 Mhl 1985 317 Verbreding en aanpassing van het kanaal door Zuid-Beveland door Paul Boerdam Straks moeten door deze buizen de vitale elementen van onze samenleving worden gevoerd: t.w. gas, olie en wa ter. Het verleggen van deze slagaders is een van de eerste voorwaarden om het eigenlij ke karwei: de verbreding en aanpassing van dit kanaal te kunnen uitvoeren. Verbreding en aanpassing zijn twee eenvoudige woorden uit de globale omschrijving van het ministeriële besluit, waarin de totale wijziging van het huidige kanaal door Zuid- Beveland is verwoord. Hiervan kunnen de ongeveer 650 bewoners van het voorma lige Hans weert-Oost meespre ken, die huis en have moesten verlaten nog vóór en ook maar één spade de grond inging. Zij zochten een nieuwe onderko men in Kruiningen of Hans- weer-West of elders in onze provincie. Aanpassing en verbreding houdt tevens in dat de sluis- werken bij Hansweert een grondige modernisering zullen ondergaan; er nieuwe bruggen over het kanaal komen en de dijken langs het kanaal op Deltahoogte worden gebracht. Daarnaast wordt het kanaal aanmerkelijker dieper. Rijkswaterstaat wil het ge hele karwei graag achter el kaar uitvoeren, maar omdat' het Rijk de laatste jaren zeer krap bij kas is komen te zitten, mede ten gevolge van enorme tegenvallers bij de Ooster- schelde-werken, kunnen de verschillende bestekken slechts gefaseerd uitgevoerd worden. Dit is de grote tegenvaller bij de uitvoering van het werk, zowel voor de hoofdaannemer zelf, want er is niets prettiger van een werk van deze om vang in een vlot tempo te laten uitvoeren. Desondanks is er in de loop van de tijd, sinds die eerste spade werkelijk de grond in ging, zowel aan de oostzijde als aan de westzijde van het ka naal al veel veranderd. Bergen grond en zand aan en langs de beide kanaaloe vers hebben aan de oorspron kelijke landelijke dreven van dit gedeelte van het eiland hier en daar de omgeving in een berglandschap herscha pen, waarop immense grond- verschuivers heen en weer grommen om de pieken nog hoger te maken en het eertijds vredige landschap verandert in een zandig woestijngebied. Dit is een gevolg van de gro te hoeveelheden grond die hier verplaatst worden en slechts een tijdelijke opslag zijn van de uitgegravingen en straks ondermeer zullen dienen om delen van het oude kanaal die niet meer in het tracé van het nieuwe kanaal komen te lig gen te dempen. De oppervlakkige bezoeker van Zeeland zal zich afvragen waarom er zonodig twee ka nalen door Zuid-Beveland moesten komen. Immers het Schelde-Rijnkanaal bij Bath was nog maar nauwelijks ge reed toen al weer gedacht werd aan de verbreding en aanpassing van het kanaal door Zuid-Beveland. Bij menigeen zal de gedach te gerijpt zijn dat hier een overbodige klus wordt ver richt, die voor een buiten staander maar moeilijk te verklaren is. De twee kanalen echter zijn toch noodzakelijk. Dat leert de geschiedenis. Vóór de 15e eeuw liep de scheepvaartweg vanuit zee naar Antwerpen via de Oos- terschelde en het Kreekrak. Een situatie die we ons nog maar nauwelijks kunnen voorstellen. Nadien kwam hierin geleidelijk verandering door het ondieper worden van het Kreekrak, waardoor de Honte, of Westerschelde, steeds belangrijker werd. Rond 1860 is de verontdie- ping van het Kreekrak als vaargeul zover gevorderd dat schepen met enige diepgang de voorkeur geven aan de veel langere route door het Sloe. Eerder waren er plannen om over dit water een beweegbare brug te bouwen in verband met de aanleg van een spoor lijn tussen Brabant en Zee land. Enkele jaren later in 1849 verandert men weer van ge dachte, waarbij tot definitieve afsluiting van het Kreekrak wordt besloten en tevens om toch een kanaal door Zuid-Be veland aan te leggen, waarme de men in 1862 al een begin maakt. Dit kanaal kwam op 15 ok tober 1866 gereed. Nadien zijn er veel aanpassingen aan de uitrusting van het kanaal ge weest. Oorspronkelijk lagen er 3 draaibruggen over, n.l. te Schore, de Postbrug in de rijks(post)weg Kloetinge-Yer- seke-dam en de Bonzijbrug bij Wemeldinge en dan nog de laaggelegen spoordraaibrug bij Vlake. Na de watersnoodramp op 1 februari 1953 begint er een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van Zeeland. In het rapport van de Deltacommis sie 1960 werden geen ingrij pende wijzigingen voor het kanaal voorzien, behalve het vervangen van de sluizen te Hansweert. Toen ging men nog uit van een getijloze toe stand op de Oosterschelde, omdat pas later besloten zou worden tot een geheel andere constructie van de afsluiting van deze rivierarm. Bovendien was besloten - na onderhandelingen met Bel gië die vele tientallen jaren geduurd hebben - tot de aan leg van het Schelde-Rijnka naal, een voorziening die gro tendeels door onze zuiderbu ren betaald is. Deze verbinding mondt ech ter uit in de haven van Ant werpen en is voor het scheep vaartverkeer Vlissingen en Terneuzen naar Rotterdam niet te gebruiken. Beide omstandigheden heb ben geleid tot de noodzakelijk heid van verbreding en aan passing van het Kanaal door Zuid-Beveland, temeer ook omdat de intensiteit van het verkeer door de industriële ontwikkelingen aan de beide oevers van de Westerschelde zeer toegenomen is. De minister van Verkeer en Waterstaat stelde op 4 juli 1978 het definitieve plan voor het Kanaal door Zuid-Beveland vast. Dit plan houdt in: Vervanging van de sluizen bij Hansweert door 2 moderne sluizen (24x280 m) die geschikt zijn voor vierbaksduwvaart. Het opheffen van de sluizen bij Wemeldinge, waardoor het kanaal onder invloed komt van het Oostescheldegetij. Hierbij graaft men dan een nieuwe uitmonding op deze ri vierarm, ten oosten van de huidige sluizen. Het verbreden en verdiepen van het kanaal in verband met de vierbaksduwvaart. Het bouwen van drie nieu we hooggelegen bruggen, na melijk een nieuwe Postbrug en een gecombineerde spoor- en wegverkeersbrug bij Vlake ca. 100 m noordelijk van de huidige. Zoals eerder vermeld was het de bedoeling al deze wer ken gelijktijdig voor het gehe le kanaal uit te voeren. In ver band met de financiële toe stand van de overheid is voor lopig alleen toestemming ver leend voor de uitvoering van het gedeelte ten zuiden van de Vlaketunnel. De doorslag om hiermee te beginnen vormde vooral de zeer slechte toestand van de bestaande sluizen te Hans weert die als hoogwaterkering zeer onbetrouwbaar zijn. Om deze reden is nabij de bestaande Oostsluis een grote hoeveelheid stortsteen in dé pot gelegd om bij eventuele calamiteiten aan de oude slui zen direct materiaal bij de hand te hebben. Omdat de in Hansweert te bouwen duwvaartsluizen veel groter zijn dan de bestaande, ligt het voor de hand dat ook de voorhavens en de toeleiding naar de sluizen aangepast die nen te worden. Het nieuwe sluizencomplex komt dan ook aanmerkelijk meer landin waarts te liggen. In de tweede helft van fe bruari 1984 is een begin ge maakt met het heiwerk voor het complex. In verband met de slechte grondslag is er op de plaats van de nieuwe sluis een voor belastingsterp aangebracht van klei die vrij kwam bij an dere werken in onze provincie. Later gebruikt men deze klei weer voor de bekleding van de dijken langs het ka naal. De nieuwe sluizen bij Hansweert worden voorzien van roldeuren. Het kanaal door Zuid-Beve land heeft namelijk in tegen stelling tot de Schelde-Rijn- verbinding een „onbeperkte" doorvaarthoogte, zodat men geen hefdeuren kan toepassen. Alleen de hoogspanningslij nen over het kanaal geven hieraan een beperking. Ook hierin is inmiddels al voorzien. De minimale hoogte van de hoogspanningsleidingen is op 50 m boven N.A.P. gebracht. Hiervoor heeft de PZEM twee nieuwe masten moeten bou wen die een beetje aan de Eif fel tor en in Parijs doen denken. In het geheel vormde de tewa terlating van de leidingsbuis slechts een facet. De voltooiing van het geheel werk zal een reeks spectaculaire hoogte punten hebben, die het aan zien van dit gedeelte van de provincie Zeeland mettertijd grondig zal wijzigen. VLISSINGEN - Alweer twee jaar geleden vierde de muziek vereniging Caecilia uit Vlissingen het negentigjarig bestaan. Het jeugdorkest van deze vereniging mag zich dit jaar het feest varken noemen, want het bestaat nu vijf jaar. En in die vijf jaar werd ex- behoorlijk hard gewerkt in het orkest. Een groep jongens en meisjes tot 16 jaar komen elke maandagavond bij elkaar om te musiceren. Velen van hen volgen via de vereniging, een opleiding aan de Zeeuwse Mu ziekschool om zo nog meer kennis van de muziek te ver garen. De dirigent van het jeugd orkest, Ad Elshout, heeft der halve ook een behoorlijk zwa re taak om deze groep in goede muzikale banen te leiden. Overal waar het gevraagd wordt treedt het jeugdorkest op, zij het af en toe met wat aanvulling vanuit de Brass band, wanneer de bezetting niet volledig is. Er wordt momenteel hard gewerkt aan werving van nieuwe leden, want uitbrei ding blijft bij Caecilia zeer ge wenst. Wanneer U het jeugd orkest aan het werk wilt zien en horen, kunt u elke maan dagavond terecht in de Oude Vismijn (de Ruijterplein) te Vlissingen. Vanaf 18.00 uur staat dit gebouw bol van de muzikale aktiviteiten, zowel van de jeugd als van de senio ren. WIE VERLOOR GEBREIDE TRUI In de periode 15 tot en met 30 april zijn bij de gemeen tepolitie in Middelburg de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: Gebreide trui, wit/licht blauw/donkerblauw; zwar te gymbroek; zwart/wit ge ruite jas; zwarte gebreide das; zwart knipportemon- neetje, inh. toegangskaartje voetbal; gele knipportemon- nee, inh. bibliotheekkaart; kleine damesknipportemon- nee, bruin leer, inhoud geld; portemonnee, inhoud geld (klein rond model) kleur ro se; wit leren schoudertasje, inhoud meisjesbril, formu lier Koninginnedag, bruin portemonneetje (inh. haar- speldje en elastiekje); tas, inhoud witte handtas; sleu tels; siervelg; bankbiljetten; fietspompje; rekenma chientje in rood/bruin etui; zilver(kleurig) bedelarm- bandje (met o.a. klompjes, kop en schotel, theepotje); zilveren ring met inscriptie; quartz horloge met zil verkleurig bandje; heren polshorloge; zonnebril, don ker montuur; bril, blauw/ groen montuur, getinte gla zen; één paar kinder schoentjes, maat 23 met klit- teband-sluiting. Gevonden voorwerpen Trefcenter Middelburg: map inhoud papieren t.n.v. verschillende personen; handschoenen; blauw/groen/rood gestreep te nylon boodschappentas sen; bruin/ beige gestreepte nylon boodschappentas; blauwe nylon schoudertas; rose/wit/geel gebreide col; donkerblauwe sjaal met lichtblauwe met paarse bloemen; sjaal, geel/bruin/ rood/zwart; zwarte kralen ketting; blauw/ grijs ge streepte parapluie; beige pa- rapluie; donkerblauwe bril- lenkoker; rood notitieboek je; MIDDELBURG - De vrou wenkrant Zij-lijn Zeeland wil een tweede poging wagen le den te werven. Het aantal le den dat zich na het proefnum mer aangemeld heeft, is te ge ring om de krant bestaans recht te verschaffen. Mede om de leden niet te leur te stellen, waagt de werk groep van de vrouwenkrant een nieuwe poging. Zij het dat de tweede oplage beperkt is, zo'n 2000 exemplaren. De leden ontvangen deze via de post, de overige exemplaren liggen in de boekhandels. Ook deze op lage is gratis. Op 8 maart Internationale Vrouwendag, verscheen de eerste Zij-lijn Zeeland, met daarin veel informatie over de Internationale Vrouwendag en andere onderwerpen zoals Vrouwen in Ravensbrück, tweeverdienerswet en vrouw en geloof. Ook de tweede Zij lijn Zeeland geeft veel infor matie over vrouwen, hun werk, kunst, sport en informa tie over Blijf van mijn lijf. Verder een overzicht van acti viteiten in Zeeland in de ko mende periode. Het ligt in de bedoeling van de werkgroep Zij-lijn Zeeland vrouwen dié informatie te verschaffen over het wel en wee omtrent het emancipatiegebeuren, waar in de media, „nog geen" plaats voor is. Natuurlijk gaat het hier om zaken die zich binnen de provincie Zeeland afspelen, zo deelt de werkgroep mee. Het brengen van nieuws wil de werkgroep luchtig houden en vooral ook positief nieuws. Wanneer na gebleken interes se de vrouwenkrant door kan gaan, ligt het in de bedoeling deze twee-maandelijks te ver spreiden. Tocht zegt de werk groep niet te willen stoppen wanneer het aantal abonne menten niet toereikend blijkt. Alternatieven als advertenties en betaalde plaatsen bieden mogelijk een oplossing. Het voornaamste streven is de prijs van de krant zo laag mo gelijk te houden. MIDDELBURG - Continental Singers In juli en augustus ko men de Continental Singers op nieuw naar ons land. Het is de twintigste toernee in 17 jaar. Het programma staat geheel in het teken van hulp aan Afrika en Po len. Het koor treedt op in De Wes- terkerk in Goes op donderdag 18 juli. Open Huis Donderdag 23 mei houdt op Doopsgezinde Gemeente Mid delburg in haar kerk aan de Lan ge Noordstraat 62 open huis. Men is welkom vanaf zeven uur. De aanleiding voor dit open huis is het vernieuwde kerkinterieur. Er zal een kleine tentoonstel ling zijn van de Middelburgse Doopsgezinde geschiedenis en daarnaast wordt er aandacht ge schonken aan de activiteiten van de huidige Doopsgezinde Ge meente. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door twee orga nisten en een fluitiste. Pinksterconcert Dinsdag 28 mei verzorgt de Kampense organist Klaas J. Mul der het traditionele Pinkstercon cert in de Nieuwe Kerk in Middel burg. Het is tevens het eerste concert van de jaarlijkse serie concerten van de Stichting Or gelcentrum. Hij speelt onder meer werken van Bach, Bull, de Lange en Boëly. Het concert wordt beslo ten met een koraalfinale over psalm 42 van Feike Asma. Het concert beginy om acht uur. Feestdienst Zondag 26 mei om tien uur be gint iio de Ontmoetirtgskerk aan de Oosterscheldestraat in Mid delburg de feestdienst van Pink steren. Deze dienst is zowel op de ouderen als op de jongeren ge richt. Het thema luidt: „Vol Geest voor de toekomst", Ds. Nell houdt de preek en Els de Swart vertelt het verhaal voor de kinde ren. De samenzang wordt bege leid door de Brassband Onda on der leiding van Piet Baan. Ook doet een speciale pinkstercanto- rij mee, die wordt geleid door Marja de Waard. Zij zingt ook so lo. Organist is Cees Lievense. Rommelmarkt-bazaar Dinsdag 28 mei houdt het ac tiecomité van de gereformeerde kerk in Oostkapelle weer de jaar lijkse rommelmarkt en bazaar. De rommelmarkt begint om negen uur op het parkeerterrein rond de toren. Behalve rommel vindt men er ook een schiettent, rad van avontuur, koffie- en broodjeskraam, wafelkraam, grabbelton en dergelijke. Computeriiefhebbers Woensdag 22 mei (vanavond dus) houdt de Tl-Gebruikers- groep afdeling Zeeland weer een regiobijeenkomst in het Zuider baken in Middelburg. Het begint om halfacht. Voor meer inlichtingen kan men bellen naar het nummer 01180-37027. Tentoonstelling Van 16 mei tot en met 2 juni is er in de Grote Kerk in Veere een tentoonstelling van de vereniging van Amateur Beeldende Kunste naars Zeeland. De vereniging is in 1980 opge richt en heeft sindsdien al ver schillende tentoonstellingen ver zorgd. Kleine groepen van de vereniging komen wekelijks sa men om te tekenen en te schilde ren. Kunstzinnige vorming Om een indruk te geven van wat het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming doet is er van 30 mei tot en met 5 juni een open week in het creativiteits centrum Kuiperspoort 21 in Mid delburg. Er is een overzichtstentoon stelling van wat cursisten het af gelopen cursusjaar gemaakt hebben. De tentoonstelling is te bekijken van twee tot vijf uur. Ook zijn er een aantal andere ac tiviteiten zoals een lezing door Nico Out onder de titel „Wordt er heden ten dage nog kunst ge maakt?" op 3 juni om acht uur. Dinsdag 4 juni is er een open bare les voor de groep beginners van de cursus toneelspelen. De ze begint ook om acht uur. Woensdag 5 juni is er een kin- derinstuif voor kinderen van zes tot tien jaar, van twee tot vier uur. Ook is er een werkdag plantaar dig wol verven onder leiding van Anneke van Dijk op vrijdag 31 mei van tien tot drie uur. Politiek Kaffee Woensdag 29 mei is het Poli tiek Kaffee in buurthuis de Zwaan gewijd aan Nicaragua. Het onderwerp wordt ingeleid door Marjanne Maaskamp. Zij is vrijwilligster van het Nicaragua Komitee Nederland. Het geheel wordt verlevendigd met dia's en video. De lezing begint om acht uur. Play-backshow Woensdag 29 mei is er in buurthuis de Zwaan in Souburg een playbackshow. Het begint om twee uur. Er zijn twee leef tijdscategorieën en wel tot twaalf jaar en van twaalf tot vijfentien jaar. André Hazes Zaterdag 24 mei is volksheld nummer één André Hazes in de Hooizolder. Rond middernacht begint zijn optreden in Westka- pelle. Homo-manifestatie Tweede pinksterdag, maandag 27 mei is er in het jongerencen trum 't Beest in Goes een homo manifestatie. De manifestatie is opgezet door het Gay Promotion Team. Er zijn die dag verschillende workshops zoals theater, zelfver dediging, muziek, zang en ook worden er acties voorbereid voor de roze zaterdag. Vleeshal Kleur, licht en geluid in de Vleeshal van Nan Hoover, Denis Stuart en Marije van Dijck. De opening is zaterdag 25 mei om 16.00 uur. Op de sluitingsdag, zondag 16 juni, om 16.00 uur is een 16 milli meterfilm te zien van Nan Hoov er. Openingtijden: dinsdag tot en met zaterdag 13.00 tot 17.00 uur, zondag 14.00 tot 17.00 uur. Vlissingen Het CDA-Vrouwenberaad houdt donderdag 23 mei een bij eenkomst tot besluit van het sei zoen met als onderwerp „Het le ven van de vrouw achter het ijze ren gordijn". Het wordt ingeleid en met dia's geïllustreerd door de heer Wilde- rom. De bijeenkomst begint om 's morgens om half tien in het Jeugdgebouw van de Petruskerk aan de dr. Ottestraat in Vlissin gen en is ook toegankelijk voor niet-leden. Vrouwenbond De afdeling Souburg van de Vrouwenbond FNV houdt woens dag 22 mei een bijeenkomst over het onderwerp Vrouw en Arbeid. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. Irma Bogers van de Stichting Vrouwenemancipa tie Zeeland houdt een inleiding en daarna is er gelegenheid tot discussie. Als aangever voor het onder werp wordt de film „Brief no. 16" vertoond. Daarin komt naar vo ren met welke problemen vooral vrouwen te maken krijgen bij hun sollicitatie. De avond is toegan kelijk voor alle vrouwen en wordt gehouden in de Grote Belt. Vrouwen thema-morgen Woensdag 29 mei om halftien vindt de maandelijkse vrouwen thema morgen plaats in buurt huis de Zwaan. Deze keer wordt de film „voedsel" gedraaid. Door middel van animatie wordt uitgebeeld waarom er steeds nieuwe pro- dukten ontwikkeld worden, hoe dat in zijn werk gaat en hoe de produkten aan de consument worden opgedrongen. Aan de hand van dit filmpje is er een discussie. In het gebouw is kinderopvang aanwezig. jUI»HUIlillllllllllllIII!IlllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De alom bekende paarde bloem heeft een eigen schoonheid. Stellig is het aantal in ons land vele ma len groter dan vroeger. Het is een echte cultuurvolger, die zich in de zwaar bemeste weilanden prima thuisvoelt. De wegbermen zien soms he lemaal geel van de grote, ge le „composieten". Helaas is deze bloemenweelde maar van korte duur. Een paarde bloem maakt het niet zo lang. Al spoedig sluit hij zich weer en begint het proces van zaadvorming gevolgd door afrijping. We genieten dan op een droge, ivarme voorzomerdag nog even van de talrijke pluisjes, maar dan is de hoofdbloei voorbij. Zeker, paardebloemen kom je het hele jaar tegen, maar niet zo massaal als in mei. Juist, omdat ze zo alge meen zijn en vaak ook nog als onkruid in een kwade reuk staan, letten we er niet zo op. Daarom ontgaat het veel mensen, dat je bij die paardebloemen soms vreem de spelingen van de natuur tegenkomt. Ik bedoel: de dubbele. Hiermee bedoelen we ech ter iets heel anders dan bij bijvoorbeeld de klaproos. Deze kan enkel en dubbel zijn. In het laatste geval zijn de meeldraden en ook de stamper helemaal in de nieuwe bloemkroon opge gaan. Alle voortplantingsor ganen zijn als het ware ver dwenen. Dat verschijnsel ko men we bij meer dubbele bloemen tegen. Neen, bij de paardebloem gaat het om een misvorming, die we in de wandeling fas- ciatie of bandvorming noe men. De stengel is monster achtig verbreed en kan wel enkele centimeters dik wor den. Wanneer we zo'n bloem eens aan een nader onder zoek onderwerpen, blijkt dat in feite meer bloemen sa mengegroeid zijn. Het bloemhoofdje wordt nu door een aantal paardebloemen gevormd, uxiarbij wel op valt, dat iedere volgende bloem weer kleiner van om vang is dan de voorafgaande. Ondanks zijn omvang staat de paardebloem toch fier te bloeien. We kunnen dan ook niet zeggen, dat hier sprake is van een ziekte. Ver moedelijk is er sprake van een groeistoornis in het be ginstadium. Welke factoren hierbij een rol spelen is moeilijk te zeggen. Wellicht gaat het om de concentratie van groeistoffen, die de ver groeiingen in de hand wer ken. In de loop der jaren is me wel opgevallen, dat meestal paardebloemen in een be paalde omgeving hetzelfde euvel hebben. Misschien is er toch sprake van een zekere erfelijke aan leg. Ik heb tenminste voel eens excursies geleid, uxiar bij we met elkaar gingen zoeken. Al spoedig ontdekten wij meer exemplaren. Grap pig ivas, dat mensen, die nog nooit een dubbele paarde bloem hadden gevonden, nu de ene na de andere uit het gras pikten. Waarmee maar weer ge zegd wil zijn, dat de ogen soms eerst open moeten gaan. Het verschijnsel van band vorming komt overigens bij veel meer planten voor. Ik zag het bij ganzebloemen, een broertje ixin de bekende goudsbloem, bij lupine (dat was een dikke), hyacinten en een hybiscus of te wel de schoenpoetsplant. Deze stond bij een kollega op de kamer. De forse plant vertoonde op een gegeven moment een bladsteel van 5 cm, die duidelijk vergroeid was. Op doorsnede leek het geheel op een liggende acht. Daarbij was inderdaad de ene kant dikker uitgevallen dan de andere. Tenslotte stuurde iemand me eens een fuchsiabloem, die uit enkele met elkaar vergroeide bloe men bestond. Ja, de natuur is ux>nderlijk. En nu maar goed uitkijken, je kunt nooit loeten. Ik houd me aanbevo len. ïhiuuuiiiuuuiiiimmuunuiiuiiimui I

Scheldebode | 1985 | | pagina 17