GOOD-WILL CONCERTEN TER KENNISMAKING Nieuwe muziek heeft vaste ruimte in Kloveniersdoelen Scaldis Squares wil meer dansen Freek de Jonge grootste trekker op Solofestival Nationale molen- en fietsdag Dagtocht naar NCRV A Ifabetiseringsprojecten Middelburg en Vlissingen HELPT NEPAL SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 MEI 1985 309 MIDDELBURG - Jarenlang heeft de Stichting Nieuwe Muziek her en der in Middelburg ruimtes gehuurd voor evenementen. Aan die zwerftochten is een einde gekomen nu Nieuwe Muziek zich heeft gevestigd in de Kloveniersdoelen. Hoewel de ruimte nog aan de nieuwe doeleinden moet worden aangepast, heeft de stichting toch al een aantal concerten georganiseerd. MIDDELBURG/ GOES - Grootste trek ker op het Solofestival in Goes zaterdag 18 mei is Freek de Jonge. In de Prins van Oranje laat hij vanaf 20.30 uur delen zien uit zijn laatste show De bedevaart. RUITER GIRO 7475 MIDDELBURG De Kloveniersdoelen, gezien vanuit de achtertuin. De stenen maken onderdeel uit van het kunstproject 10 stones van Willem BuijS. - Foto Wim Riemens. Voor het publiek zijn het kennismakingsconcerten, de mensen moeten de weg naar het Kloveniersdoelen zien te vinden. Voor de muzikanten zijn het good-will concerten. Zij werken belangeloos mee en betuigen zo hun steun aan de Stichting Nieuwe Muziek. „Het is een eerste presenta tie", verklaart manager Ad van 't Veer. „We hebben wat oude bekenden aangeschreven om de boel hier in de weekein den een beetje los te slaan. Er is heel spontaan door de ar tiesten gereageerd. Ik vind 't heel aardig dat ze niet voor gage komen, maar voor steun aan Nieuwe Muziek". Het is nog niet duidelijk of Nieuwe Muziek in de Klove niersdoelen kan blijven. Dit najaar beslist de provincie over het voortbestaan van de stichting en pas daarna zou de ruimte definitief kunnen wor den gehuurd. Het festival in juni zal dan ook nog in de Vleeshal plaatsvinden. Er lig gen plannen voor een verbou wing bij het ministerie van WVC en met de uitvoering zal niet voor het najaar kunnen worden begonnen. Eis van de provincie is on der meer dat Nieuwe Muziek MIDDELBURG - De Zeeuwse dansverenigirffe Scaldis Squares wil het zogenaamde square dan sen in bredere kring bekend maken. Vrijdag 10 mei is er daarom in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg een open avond, waarop de leden een aantal dansen zullen demon streren. Het begint om 20.00 uur. Square dansen is geen nieu we vorm van dansen, het be staat al 200 jaar. De eerste Europese immigranten brach ten de danspassen vanuit Europa mee naar Amerika. Uit de mengkroes van kuitu ren daar, werden nieuwe dansvormen geboren: de kon tra's, de quadrilles en het square dansen. Deze dansen werden van generatie op generatie overge dragen en worden zelfs nu nog in ere gehouden door een groep van verbeten dansers. Het oude square dansen be stond uit een klein aantal dansfiguren die men op een dansavond snel onder de knie had. Ongeveer 35 jaar geleden is men in Amerika begonnen met het uitbreiden en univer seel maken van de dansfigu ren om zodoende tot het huidi ge square dansen te komen. De nieuwe vorm van square dan sen bestaat uit 48 basisfiguren en 20 algemene figuren, Basics en Mainstream genoemd. Een danser die deze figuren met hun Engelse naam goed kent, wordt gegradueerd en ont vangt een badge. Hiermee kan hij of zij over de gehele wereld gaan dansen, omdat overal de dansfiguren in het Engels be noemd worden. Natuurlijk kan er na de Basic en Main stream figuren nog verder ge leerd worden. Het dansen gebeurt niet per paar met met vier paren sa men. Op het ritme van Coun try- en Westernmuziek roept (zingt) een dansleider (caller) de dansfiguren die dan door de dansers gelopen worden. Er bestaan geen verplichte volg orde in het „callen" van de fi guren, waardoor de dansers altijd op hun hoede moeten zijn. Is een danser dat niet dan ontstaan er natuurlijk vergis singen, waar dan hartelijk om gelachen wordt, want square dansen is zeker geen saaie boel. De Zeeuwse vereniging Scaldis Squares is op dit mo ment gevestigd in Kortgene. Deze groep danst, in tegenstel ling tot andere groepen, in kle ding van rond de eeuwwisse ling. Iedere vrijdagavond wordt er van half 8 tot 11 uur clubavond gehouden in het dorpshuis van Kortgene. De leden van Scaldis Squares is gewone kleding. MIDDELBURG Hard-rock concert Zondag 19 mei treedt de Duitse hard-rock band Faithful Breat op in The Cavern in Middelburg. Het op treden begint om halfvier. Heinrich Mikus en Horst Stabe- now leerden elkaar kennen op het politiebureau in Hamburg. Beiden waren van huis weggelopen van wege de problemen die ze steeds hadden, omdat hun lange haar niet in de smaak viel bij hun ouders. Toen bleek dat ze beiden uit Bo- chum kwamen, van dezelfde soort muziek hielden en een instrument bespeelden, werden de eerste af spraken gemaakt om samen een band op te richten. De band werd nog versterkt met een gitarist en een drummer. Na eerst alleen de nummers te hebben gespeeld van hun idolen Hendrix, Cream en der gelijke ontwikkelden ze al snel een eigen stijl en in 1974 kwam hun eerste plaat uit Fading Beauty. Nu heeft de band een contract met Mauzoleum en kort geleden is hun laatste album Gold'n Glory uit gekomen. Op het concert in Mid delburg zullen verschillende num mers van deze plaat te horen zijn. Ballet - Woensdag 29 mei om drie uur en halfacht en donderdag 30 mei om halfacht verzorgt het Zeeuws Instituut Kunstzinnige Vor ming drie balletvoorstellingen in de Schouwburg in Middelburg. Kaarten zijn nu al verkrijgbaar bij de administratie van het Z.I.K.V. tijdens kantooruren. Baanlozenkrant - De nieuwe baanlozenkrant is weer uit. Dit nummer is geheel gewijd aan na tuur en milieu en de manier waar op werklozen aan het behoud hier van kunnen meewerken. Zo wordt de cursus tuinieren be sproken en is er een artikel over milieuproblematiek en wat daar al dan niet in baan lozen projecten aan gedaan kan worden. Om de steeds grotere afvalstroom in te dammen, vijf procent van de kosten van evenementen zelf opbrengt. Een van de middelen is dona teur worden (storten van min stens vijftien gulden op giro 5600435 van de Stichting). CONCERTEN Er staan concerten op het programma voor 10, 11, 24 en 25 mei. De aanvangstijden zij steeds 20.00 uur. Aanstaande vrijdag begint het programma met dans en slagwerk van Pauline de Groot en Michael Vatcher, in Middelburg geen onbekende. Om 21.00 uur neemt Aki Taka- hashi op piano over. Hij speelt een nieuwe compositie van George Crumb en verder werk van Morton Feldman, Xenakis en Sa tie. Vanaf 21.45 uur speelt trom bonist Simone de Haan geïm proviseerde muziek en werk van Dan Senn, Rob de Bois, Mel Powell en Martin Wesley Smith. Het Zeeuwse Flup en Ju besluit met een concert op nieuwe instrumenten. MIDDELBURG - In ver band met het 60-jarig bestaan van de NCRV organiseert de afdeling Zeeland een dagtocht naar Hilversum, waar op za terdag 1 juni de jubileumma nifestatie van de NCRV wordt besloten met een familiedag en open huis. Men kan zich voor deze dag tocht aanmelden bijmevrouw F. van Sluijs-Dingemanse, Kerkstraat 4, Grijpskerke, tel. 01189-1255, mevrouw W. Wietsma-Geus, v. Montgome- rylaan 1, Middelburg, tel. 01180-13517 en H.J. Schouwe- naar, Nw. Vlissingse weg 248, Middelburg, tel. 01180-12624. Dat wordt ongetwijfeld een knetterend einde van een fes tival dat overigens meer aar digs te bieden heeft. Van 's morgens elf tot aan de voor stelling van Freek de Jonge bezetten verschillende arties ten de zalen van de Prins van Oranje. In 't Beest aan de Beestenmarkt en bij mooi weer buiten op een podium treden vanaf 14.00 uur arties ten op. Hier besluit het Solofestival met de voorstelling van David Thomas, een goedmoedige kruising tussen Oliver Hardy en Captain Beefheart. In de Prins staan drie kin dervoorstellingen op het mid dagprogramma. Poppen teja- ter Jejem Piron komt met het spannende, maar vrolijke Een mannetje dat niet kon slapen. De clown Hakim, hij doet on der meer mee in Sesamstraat, laat kinderen lachen en mee spelen. Kinderen, die als clowntje zijn verkleed, hebben gratis toegang. Studio Peer laat een sprookjesachtige voorstelling zien, De Wolken- jas genaamd. Na afloop een te kenwedstrijd. Zang is er te beluisteren van Wieteke van Dort (De achter- Zaterdag 11 mei opent cellist Taco Kooistra met een wereld première van Huub Kerstens. Verder laat hij iets horen van Penderecki en Joep Straesser. De componist Frits Weiland draait een twee sporen tape compositie af, gemaakt op het Utrechtse Instituut voor Sono- logie, waarvan Weiland direc teur is. Rond 22.00 uur tot besluit het duo Leendert de Jong (fluit) en Annelie de Man (cla- vecimbel) met werk van Mali- piero, Louis Andriessen, Klaas de Vries, Petrassi en David Little. Voor de concerten van 24 en 25 mei komen onder meer Han Bennink en Erst Reijseger, Mifune Tsuji, Vera Vinger- hoeds, Tadashi Tanaka, Maar ten Bon, Simon Vinkenoog, Jos Valster en Klaas Hekman en Bouwke van der Meer en Frank van Koten. Daarover in een volgende Scheldebode meer. (ADVERTENTIE) Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Meer dan 1000 titels In voorraad Ook: SOFTWARE C64 SPECTRUM B.B.C. v.a. 12.50 De molen van Serooskerke, gerestaureerd en op een nieuwe plaats. MIDDELBURG/ VLISSINGEN Zaterdag aanstaande is het weer nationale molen- en fietsdag. Op Walcheren zullen elf van de negentien molens draaien. Er wordt dan ook een molenpuzzeltocht gehouden, waarbij twaalf Walcherse molens ioorden aangedaan. De route is zestig kilometer lang en kan het best op de fiets worden verreden. Er moeten zes vragen worden beanttvoord en er zijn voor de goede oplossers enkele prijzen beschikbaar. De deelnamekosten zijn een gulden per persoon. Startplaatsen zijn Aagtekerke, Biggekerk, Domburg, Koudekerke, Nieuw- en St. Joosland, Oost- Souburg, Serooskerke, Zoutelande en Vlissingen. Deze puzzeltocht is georganiseerd door de Vereni ging De Zeeuwse Molen. Een leuke bijkomstigheid is dat een aantal molens graan zullen malen. Be zoekers kunnen er een zak tarwemeel, bloem of andere graanproducten kopen. De open molens zijn herkenbaar aan een vlag. Ex Au Pairs-zangeres Lesley Woods kant van het geluk heet haar programma), van Ramses Shaffy en Gerrie van der Klei. Gerrie komt met een zeer ga- vieerd programma dat via Noel Coward en Rainer Wer ner Faasbinder loopt naar An nie M.G. Schmidt, Jacques Brei en Duke Ellington. Ivonne Lex weet in De ge broken vrouw trefzeker de in nerlijke strijd neer te zetten van een vrouw die door haar man is bedrogen, het waar schijnlijk verder alleen zal moeten doen en haar leven al tijd op haar man en kinderen had gericht. Sam Bogaerts, komend sei zoen artistiek leider van Glo be, maakte onder de titel Gloeiende kooltjes een vrije bewerking van Becketts hoor spel Embers. Warre Borgmans van de Vlaamse groep De Wit te Kraai speelt dit spannende en eigenzinnig vormgegeven stuk. Verder staat er kolder op het programma van de ko mende man van het cabaret Bert Visscher en komisch to neel van de kleurrijke Vla ming Guido Lauwaert. Muziek is er natuurlijk ook. Onder meer romantische pianomu ziek van Laurens van Rooyen en Hongaarse dansen en boe- renmuziek op de piano (en meer) van Ineke Kok. Daarnaast vermeldt het programma nog dans en de optredens van de twee win naars van de solo-amateurdag zaterdag 11 mei in de Prins. 't Beest opent om 14.00 uur met Afrikit, een door Afri kaanse geluiden geïnspireerde bespeling van twintigdelig slagwerk door Willem Jansen. Daarna de merkwaardige act van cabaretier/muzikant Hans Liberg, dichtwerk van Martijn van Beemd, zang van de Engelse ex Au Pairs-zange res Lesley Woods, de popmuzi kant Johnny G. en de al ge noemde David Thomas. Er zijn dagkaarten voor bei- Freek de Jonge de lokaties te koop, avond- kaarten, kinderkaarten en pas se-partouts. Yweehonderd pas se-partouts zijn op de festival dag zelf te koop, vanaf 10.30 uur. Honderdvijftig kunnen nu al worden gehaald (de prijs is 25 gulden) bij het Uit-ver- kooppunt aan de Stadhuis straat 2 in Middelburg. oppert de krant de mogelijkheid van een milieu-ophaaldienst. Ver der bericht ze over de Vogelop vang Walcheren en de op te rich ten Landschapsverzorgingsdienst Walcheren. De krant kan worden aange vraagd bij het Buro Baanlozen Ser vice, Dam 59 in Middelburg. CDA Vrouwenberaad - Maan dag 13 mei om kwart over zeven is de jaarvergadering van de C.D.A.- vrouwen in hotel Terminus in Goes. Na het huishoudelijk gedeelte begint om acht uur een openbare vergadering. Mevrouw Oomen- Ruyten lid van de Tweede Kamer voor het CDA zal spreken over de gelijkstelling van man en vrouw in de sociale zekerheid. Vrije school - Op drie vrijdag avonden, te weten 10 en 24 mei en 7 juni wordt in de Vrije School aan de Willem Arondeusstraat 59 in Middelburg voorlichting gegeven over de afdeling voortgezet onder wijs. De eerste avond, 10 mei, gaat het over de algemeen pedagogi sche aspecten. Op de andere avonden komen de meer prakti sche zaken aan de orde, zoals vak ken, lesrooster, Mavodiploma en de overgang naar ander onderwijs. De avonden kunnen ook afzonder lijk bezocht worden. Ze beginnen om acht uur. Avondvierdaagse - De tweeën veertigste avondvierdaagse in Mid delburg wordt gehouden van 3 tot en met 6 juni. De deelname staat open voor zowel groepen als indi viduele wandelaars. De afstanden zijn voor kinderen vanaf zes jaar vijf kilometer, vanaf 9 jaar vijf of tien kilometer en se nioren vijf, tien of vijftien kilometer. De start is iedere avond om half zeven. Op donderdagavond is de start voor de tien kilometer om zes uur en voor de vijftien kilometer om halfzes. Het startbureau is geves tigd in het clubgebouw van de voetbalvereniging Middelburg aan de Nadorstweg. Op donderdagavond worden de deelnemers op het Abdijplein ge formeerd. Het laatste stuk van de tocht wordt dan gezamenlijk afge legd. Voor inschrijven voor de tocht is mogelijk van 28 mei tot en met 1 juni bij A. de Keuning, Rijn straat 17, Middelburg. Help Ik ben zwanger - De werkgroep Laat Leven Walcheren toont donderdag 9 mei de film „Help ik ben zwanger". In de film komt het proces van tweestrijd naar voren, dat een jon ge ambitieuze vrouw doormaakt wanneer zij tegen haar wil in ver wachting is geraakt. Spreekster op deze avond zijn drs. Nelle, directri ce van de VBOK en mevrouw De Graaf van de NVSH. Er kan ook over het onderwerp gediscussieerd worden. De avond begint om acht uur in de kleine zaal van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. De toe gang is vrij. Zeeland helpt Nepal - De stand van de actie Zeeland helpt Nepal is op het ogenblik 182.125.- MIDDELBURG/VLISSINGEN - Mensen die niet kunnen le zen, schrijven of rekenen, kunnen zich alsnog in die vakken be kwamen via de alfabetiseringsprojecten in Middelburg en Vlis singen. Iedereen die achttien jaar of ouder is en Nederlands spreekt, kan er aan meedoen. Deelnemers kunnen alleen of in kleine groepjes werken en of dat overdag of 's avonds is, kunnen ze zelf uitmaken. Een les kost ongeveer drie gulden. MIDDELBURG De lessen worden gegeven in de Latijnse Schoolstraat 12. Tel. 01180-16278, toestel 3. Bel dit nummer of kom langs (ka mer 8) op: woensdagmorgen tussen 09.30-11.30 uur. De rest van de week 01180-37509 of 01180-35729. VLISSINGEN De lessen worden gegeven in de Verkuyl Quakkelaar- straat 95, telefoon 01184-17819. Bel dit nummer of kom even langs op woensdagmorgen tussen 09.00 en 12.00 uur. De rest van de week tel. 01184- 62102 of 65083. Op 23 april werd in de Zeeuwse Bibliotheek een maquette van Ne pal geïnstalleerd. Deze was ge maakt door leelringen van de MTS in Vlissingen en zal tijdens de actie dienen als graadmeter. Bij de ma quette is een tafel ingericht met in formatie over Nepal en het onder wijsproject. De grote stembus, in bruikleen gegeven door de gemeente Mid delburg, dient als blikvanger en collectebus. De Scoutinggroep Westdorpe heeft zijn heitjes voor de verleende karweitjes overgedragen aan de actie Zeeland helpt Nepal. Het be drag was 341 .- De Hervormde Jeugdraad in Re- nesse stelde de opbrengst van zijn jaarfeest aan de actie beschikbaar. Deze opbrengst was 300 - Schotse Hulzen - In Museum de Schotse Huizen in Veere zijn deze zomer de volgende tentoon stellingen te zien: van 4 mei tot 1 juni schilderijen, collages en druk sels van Sarika Góth, ter gelegen heid van haar 85ste levensjaar: van 8 juni tot 13 juli aquarellen en schilderijen van Henk Kooger, van 20 juli tot 30 augustus aquarellen en schilderijen van Annelies Hoek; van 7 tot 28 september aquarellen en schilderijen van Piet Rijken en Sjoerd Bijlsma. Tevens is er dan een herdenking van Sjoerd Bijlsma. Van 8 juni tot 28 september is er een verkoop tentoonstelling van pottenbakkers- werk van Johanna Minderhoud. In het Scheeps- en Visserijmuseum op de zolder is dit seizoen een ten toonstelling van Het Walchers kos tuum van 1850-1950 te zien

Scheldebode | 1985 | | pagina 9