Greenpeace voert druk op België op om dumping in zee te stoppen Souburgse wijkvereniging Engelse gedenkplaat gift aan Serooskerke „GEVOLGEN VOOR TOERISME, VISSERIJ EN NOORDZEE DESASTREUS" Zandmars Zangavond jubilerend Grijpskerks koor Vrouwen gevangenen bij elkaar Middelburgse Mavo gedenkt Radio Walcheren opnieuw Vereniging helpt bij beleggingen Oriënteringscursus voor volwassenen die opnieuw willen gaan leren Argentijnse dwaze moeder in Middelburg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 MEI 1985 309 VLISSINGEN - Greenpeace is met het schip de Sirius al vanaf vrijdag bezig met acties die lozin gen van chemisch afval voor de Zeeuwse kust voor onbepaalde tijd onmogelijk moeten maken. Het gaat om lozingen uit de Belgische titaandioxyde- industrie. Volgens Greenpeace Nederland heeft wetenschappelijk onderzoek aangetoond dat de lo zingen van dit afval veel ernstiger gevolgen voor de Noordzee en de Noordzeevis heeft dan tot nu toe werd aangenomen. Bestekartikelen vanaf f 1,25 vanaf f 3.- Komplete cassettes 25 tot 50% korting Geschenkartikelen Kookpannen Nü extra laag geprijsd Keukengerei tot 70% korting Servieswerk Vooral een bodemvis als de bot blijkt veel last te hebben van de vervuiling. In de buurt van de Doggersbank is de helft van de gevangen bot door ziekten aangetast. Voor de Zuidhollandse kust is dat 20 procent en voor de Belgische kust 5 procent. De oorzaak van de spreiding zijn de zeestro men die vervuiling naar verre oorden voert. Met commercieel aantrekkelijker vissoorten als schol en kabeljauw is het nog redelijk goed gesteld. De ti- taandioxyde industrie heeft een groot aandeel in deze ver vuiling en Greenpeace vreest dat - als met de lozingen wordt doorgegaan - het Noordzee-milieu onherstel baar wordt verwoest. ROESTBRUIN De Noordzee krijgt jaarlijks 3,5 miljoen ton chemisch afval uit deze industrie te verwer ken. Het afval bevat grote hoeveelheden opgelost ijzer (waardoor het water roest bruin kleurt) en zware meta len en heeft een lage zuur graad. Door de lage zuurgraad worden eencellige organismen direct gedood, waardoor de basis van de voedselketen wordt aangetast. De ijzerdeeltjes blijken zich in de kieuwen van vis vast te zetten, waardoor de vis adem halingsmoeilijkheden krijgt en sterft. De Belgische bedrij ven NL Chemicals SA in Gent en Bayer Antwerpen NV zijn elk verantwoordelijk voor de lozing van 320.000 ton afval- zuur. Het enige Nederlandse bedrijf dat nog direct in de Noordzee loost, Tiofine B.V. in Zaterdag 4 mei houdt wan delsportvereniging 't Zand uit Middelburg de achttiende Zandmars over de afstanden 5-10-15-25 en 40 kilometer. Starttijden 40 km om 10.00 uur, 25 km 12.00 uur, overige afstanden tussen 13.30 en 14.00 uur. De startburo's zijn geves tigd in het wijkgebouw De Vergulde Baars, Baarsjes straat 42. Iedere deelnemer ontvangt na afloop van de tocht een fraaie medaille, te vens zal er die dag voor de kinderen een verloting zijn met leuke prijzen. GRIJPSKERKE - Het In terkerkelijk Jongerenkoor Grijpskerke bestaat tien jaar. Dit zal op woensdagavond 8 mei gevierd worden met een zangavond in de Gereformeer de Kerk te Grijpskerke. Aan deze avond wordt mee gewerkt door: Interkerkelijk Jongerenkoor Grijpskerke, Chr. zangver. Halleluja Grijpskerke, Hervormd kerk koor Grijpskerke, Moluks kerkkoor „Sion" Middelburg, Jan Rotte orgel, Nelleke Ver boom, mandoline en Jacqueli ne van Schaik dwarsfluit. Het gavarieerde program ma voor de zangavond bestaat uit koorzang, afgewisseld met samenzang. De liederen zijn uitgekozen rond het thema „vertrouwen". In de pauze wordt een kopje koffie aange boden door het Jongerenkoor. De avond wordt geleid door ds. A. Jobsen en begint om 19.30 uur. De toegang is vrij. De zangavond is ook te be luisteren via de gereformeerde en de hervormde kerktelefoon. Iedereen is welkom. MIDDELBURG - In Mid delburg is een zelfhulpgroep van vrouwen van gedetineer den opgezet. De vrouwen ko men dinsdag 7 mei bij elkaar in het pand Seisplein 3. Belangstellende vrouwen kunnen er tussen twee en vier 's middags terecht. De bedoe ling is gezamenlijk voor aller lei belangen opkomen, uitwis selen van ervaringen en gezel ligheid. Voor inlichtingen kan men bellen naar tel. 01180-36026 of 36776. Rotterdam, heeft nog vergun ning om tot 1988 te lozen, daar na moet het officieel afgelopen zijn. Volgens het Belgische Greenpeace-lid Karei Ameye maakt de Belgische overheid nog helemaal geen aanstalten om lozingen te verbieden. „Tot nu toe hoeven er zelfs geen vergunningen aangevraagd te worden, er werd een soort gentleman's agreement geslo ten", vertelt Ameye. DESASTREUS Met ingang van 19 mei komt er wel een vergunningenstel sel, maar dat zal geen vermin dering van de lozingen tot ge volg hebben. België voert geen eigen beleid wat de lozingen van de titaaldioxyde-industrie betreft en zal daardoor waar schijnlijk het EEG-beleid vol gen. Oorspronkelijk zou per 1 juni 1987 geen spatje afvalzuur meer in de Noordzee geloosd mogen worden, maar door toe doen van België en Engeland is dit onhaalbaar. De EEG hoopt nu op 1991. Greenpeace rekent er op dat zonder de druk van actie België nog tot verder in de jaren negentig zal doorgaan. „Dat zal desastreu ze gevolgen hebben voor de Noordzee, de visserij en het kusttoerisme", aldus Ameye. Een aantal Zeeuwse kustge- meenten (Vlissingen, Westka- De Sirius, het schip waarmee Greenpeace de lozingen uit Gent en Antwerpen van de titaandioxyde-industrie te lijf gaat. Deze in dustrie maakt untmakers voor onder meer tandpasta. Een ton untmakers levert zes ton afval op volgens de oude produktiemethode. De nieuwe produktiemethode is volkomen schoon. pelle en Westenschouwen on der meer) heeft inmiddels een motie aangenomen, waarin op stopzetting van de lozingen wordt aangedrongen. Wethouder Wisse van Vlis singen kondigde vorige week donderdag op de Sirius aan m OOST-SOUBURG - 5 Mei, geen dag om zonder meer voorbij te laten gaan en alle reden om feest te vieren. Dat vinden de leden van de buurt vereniging van Duyvenvoorde in Oost-Souburg, die voor de bevrijdingsdag een uitgebreid programma met festiviteiten hebben opgesteld. Het feest vindt plaats in en om de Schuur en in een grote tent die daar staat opgesteld. „We hopen op mooi weer, maar omdat je daar natuurlijk nooit vast op mag rekenen, hebben we toch maar besloten een tent te huren, zodat de ar tiesten die allemaal belange loos optreden, tenminste droog staan", vertelt Addy van Esch. „Die tent betekende wel een enorme hap uit ons budget en dat, terwijl we toch al de grootste moeite hebben om de begroting rond te krijgen. We hebben de gemeente om een subsidie gevraagd, maar die weigerde zelfs daar met ons over te praten. Erg jammer, want de bevrijdingsdag is ook nu, veertig jaar later, nog erg belangrijk." „We mogen niet vergeten wat er in de oorlogsjaren alle maal gebeurd is en moeten ook nu blijven waken dat het fas cisme geen kans meer krijgt. We hebben een feestprogram ma opgezet met een aantal or ganisaties, vooral buitenland se. We zien de bevrijdingsdag veel ruimer dan alleen het einde van de oorlog voor Ne derland. Het is een gedenkdag, waarbij meer dan ooit naar het heden en de toekomst ge keken moet worden. Er leven in ons land nu eenmaal men sen uit een groot aantal ver schillende landen met alle maal hun eigen cultuur. Juist op die dag moeten we met el kaar proberen een beter on derling begrip te kweken." De organisaties die hun me dewerking hebben toegezegd zijn: de Turkse vereniging, de Marokkaanse vereniging, Joe goslavische vereniging, Spaanse vereniging, Molukse Werkgroep Souburg, Suri naams Antilliaanse stichting Vlissingen, het Chili comité en het Libanon comité. Het pro gramma is bijzonder geva rieerd en begint om twaalf uur met een rondgang door de wijk door de Jeugd Delta Band en de Showgroep Schoonenburg. Het feest wordt officieel ge opend door de voorzitter van de wijkvereniging, Joop van Esch. Daarna kunnen de kin deren allemaal een ballon op laten. Op het programma staan verder 's middags optre dens van een Hindoestaanse groep uit Vlissingen, een play backnummer op muziek van Michael Jackson, een Turkse zanger, een Indische dans groep, de Molukse zanggroep Melawan, pianist Kees, de vaste begeleider van het koor de Grootste Monc^ en een su- mm mm per-combo Salsa El Nuevo So- nido, dat Zuid-Amerikaanse muziek laat horen. Na een pauze van zo'n drie kwartier begint om halfacht het avondprogramma. Hierin treden op een breakdansgroep uit Vlissingen, het koor de Grootste Mond uit Tilburg dat bij de van Duyvenvoorde Ver eniging zeker niet onbekend is en de Speedo's uit Rotterdam. Zij brengen een show waarin Rock en Roll-muziek wordt afgewisseld met smartlappen, goochelacts en acrobatiek. Gedurende de hele dag staan er bij de Schuur allerlei kraampjes met lekkere hapjes, zowel Nederlandse als buiten landse. Ook is er een fancy- fair. Uit de opbrengst hiervan moet het grootste gedeelte van het feest betaald worden. Om iedereen in de gelegenheid te stellen de bevrijdingsdag mee te vieren wordt geen entree gevraagd. VLISSINGEN/MIDDELBURG - Radio Walcheren kreeg donderdag 25 april de opbrengst van een fancy-fair, gehouden door de leerlingen van de Oranje Nassau Mavo in Middelburg aangeboden. Het was een bedrag van tweeduizend gulden. Het was al de vijfde keer dat de Oranje Nassau Mavo Radio Wal cheren met een dergelijke gift bedacht. Radio Walcheren wil van dit geld drie telefooninterfaces kopen. Dat zijn kastjes waar op de telefoon wordt aangeslo ten en daarmee doorverbon den met een mengpaneel. Dit kastje biedt de opgebelde per soon de mogelijkheid om mee te luisteren naar het program ma. MIDDELBURG - Om men sen wegwijs te maken in de doolhof van de financiële we reld van aandelen, obligaties, opties en eurobonds, van beurs en banken en alles wat er ver der mee te maken heeft, is in Nederland de Centrale Ver eniging van Beleggingsclubs opgericht. De vereniging zet overal in het land kleine clubs op waar men onder leiding van een coach, een deskundige die meestal zelf op een bank werkt, het geld- en beurswe- zen ook internationaal bestu deert. Ook worden door middel van een kleine inleg van alle clubleden op een gezamenlijke rekening bij de bank aandelen en andere stukken van op de beurs genoteerde fondsen ge kocht en verkocht. Wie meer informatie over de beleggingstudieclubs wil, kan contact opnemen met me vrouw Korndörffer, President Kennedy laan 11, in Middel burg. tel. 01180-36959. Daarnaast kan degene die het programma presenteert rechtstreeks via de radio-in stallatie telefoongesprekken voeren via de microfoon en de hoofdtelefoon. De studio's die met dergelijke apparatuur worden uitgerust zijn die in Vlissingen, Middelburg en de mobiele studio-(caravan). Verder bestaan er plannen om een cassettedeck te kopen voor de mobiele studio. Mocht er dan nog geld overblijven dan zal dat worden besteed aan onder andere koptele foons, statieven en microfoons, omdat Radio Walcheren in de toekomst steeds meer infor matie over actuele gebeurte nissen op Walcheren in de programma's wil gaan ver werken. In de afgelopen vijf jaar heeft Radio Walcheren dank zij de Oranje Nassau Mavo voor tienduizend gulden nieu we apparatuur kunnen kopen. dat de gemeente ook zal bekij ken welke mogelijkheden er zijn om straks tegen de lo zingsvergunningen in beroep te gaan. Greenpeace voert ook overleg met de Nederlandse en Belgische visserij en de Belgi sche kustgemeenten om zo de druk op de Belgische overheid op te voeren. SCHOON „Een volkomen schone pro- duktie is mogelijk", meldt dr. Eugène Stuit van Greenpeace. „Bayer in Duitsland loost bij voorbeeld niets meer. Het ver baast ons dat het bedrijf dat niet in de Antwerpse vestiging doet". De acties zijn gericht tegen de twee schepen die het afval uit Gent en Antwerpen naar zee brengen. „We zullen er ste vig tegenaan gaan", meldt campagneleider Bart Romijn. VEERE - Op de dag van de dodenherdenking, zaterdag 4 mei vinden in de gemeente Veere een aantal plechtigheden plaats. De burgemeester zal op de algemene begraafplaats in Veere, Gapinge, Vrouwenpolder en Serooskerke een gedenksteen ont hullen met daarop de namen van de burgers die in en door de tweede wereldoorlog om het leven zijn gekomen. In aansluiting op de onthul ling van de steen op de be graafplaats in Serooskerke wordt 's middags bij het oor logsmonument in Serooskerke een gedenkplaat onthuld, die is aangeboden door de oud commando's van 48 Royal Ma rines Cdo., ter herinnering aan de veertigste bevrijdingsdag en als dank aan de Seroos- kerkse bevolking voor de in 1944, 1980 en 1984 ondervonden vriendschap en gastvrijheid. De gedenkplaat is gemaakt van leisteen uit Wales in de kleuren blauw en purper en is vervaardigd door de bekende Engelse beeldhouwer Idris Griffiths. Majoor Daniël J. Flunder die in november 1944 commandant was van de A. Troop van de eenheid die Zou- telande en Serooskerke heeft bevrijd, onthult de gedenk plaat. Aan de plechtigheden zullen de plaatselijke muziekkorpsen van Veere en Serooskerke meewerken. VLISSINGEN Oecumenische dienst Zondag 5 mei wordt in de Ka- naalstraatkerk in Oost-Souburg een oecumenische dienst gehou den met als thema „Leven in vrij heid". De dienst begint om zeven uur. Aan deze dienst werken mee ds. Van Mourik uit Aagtekerke en het NCVB koor uit Aagtekerke onder leiding van F. Bakker. Vrouwenraad De Stichting Vlissingse Vrou wenraad houdt dinsdag 7 mei de jaarvergadering in het Anker, Bo- nedijkestraat in Vlissingen. Na het huishoudelijk gedeelte nemen de dames Wattel-de Vos en Walrave-Wanrooy afscheid van het bestuur. Zij hebben acht jaar deel uit gemaakt van dit bestuur als vi- cevoorzitter en penningmeester. De dames Taihatu-Wondergem en Verkroost-van Putten nemen hun plaatsen in. De vergadering begint om kwart voor twee. Appèldienst „Vrijheid en wat nu?" is het the ma van de maandelijke appèldienst in de Vlissingse Sint Jacobskerk op zondag 5 mei. Voorganger is ds. De Boer. Het kerkkoor Lammerenburg uit West- Souburg onder leiding van Roel Sinke verleent ook haar medewer king aan de dienst. Het orgel wordt bespeeld door Marian Leijnse. De samenzang begint om kwart voor tien en de dienst om tien uur. Na afloop kan men er thee of koffie drinken. Tijdens de dienst is er kin- Ideroppas. Inspraakavond Donderdag 2 mei is er een in spraakavond over de bouwplannen in de buurt in het gebouw van de speeltuin de Oude Stad aan de Paardenstraat. De bouwplannen zijn bedoeld voor de Nieuwendijk, Palingstraat, Hendrikstraat en Nieuwstraat. De avond begint om halfacht. De op drachtgever voor alle plannen is de firma Stienstra in Heerlen. De loca ties op de Nieuwendijk en Palings traat 39 zijn bestemd voor de ver koop, de overige voor verhuur. De locaties liggen in de stads vernieuwingsgebieden Beschermd Stadsgezicht en Gravestraat. Alle inspraakreacties zullen daarom worden besproken tijdens de ver gaderingen van deze projectgroe pen. De definitieve plannen wor den bij de dienst Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening en milieu in het stadhuis tentoongesteld in de loop van juni. Het is de bedoe ling in het najaar met de bouw te beginnen. Nieuwe melodieën Met ingang van mei worden de volgende melodieën gespeeld op de beiaard van de stadhuistoren in Vlissingen: hele uur the harmonius blacksmith van Handel, kwart over een motief uit een menuet van Bach, halfuur een menuet van Bach en kwart voor een motie uit de Sonate van Scarlatti. De melodieën worden gespeeld door stadsbeiaardier H. van Put ten. Blngo-mlddag Woensdag 8 mei om twee uur is er voor de ouderen een bingo-mid dag in Bachten Komme. Kaarten hiervoor zijn verkrijg baar bij de receptie. Vrijwilligers Buurthuis Marnix/Aldegonde is op zoek naar een aantal vrijwillige medewerkers die mee willen hel pen met de opvang van peuters en baby's tijdens de activiteiten voor volwassenen in het buurthuis. Met name op de dinsdag- en donderdagochtend is hier behoefte aan. Voor meer informatie kan men bellen, het nummer is 01184- 66318. Hoogste punt De Vlissingse School Vereniging viert vrijdag 3 mei feest. Dan wordt namelijk het hoogste punt bereikt van de bouw van de nieuwe kleu terlokalen bij de school. Het oorspronkelijke schoolge bouw is in 1979 voltooid en werd ontworpen door architectenbureau Pal Stipkovits. Der school wordt nu uitgebreid met twee kleuterlesloka len en een speellokaal. De bouw wordt uitgevoerd door de Walcher- se Bouw Unie. Ter gelegenheid van het berei ken van het hoogste punt zijn er vrijdag feestelijkheden voor de leerlingen, het bestuur, de perso neelsleden en een aantal genodig den. De bedoeling is dat de bouw afgerond is op het moment dat het nieuwe schooljaar begint. Rondleidingen en tentoonstellin gen Woensdag 1 mei en donderdag 9 mei zijn er rondleidingen voor al le belangstellenden in de openbare bibliotheek in Vlissingen. De rondleidingen zijn woensdag om zeven uur en donderdag om tien uur en twee uur. Tevens zijn er de komende tijd verschillende ten toonstellingen te zien in de biblio theek. Van 2 mei tot 30 mei is dat „Bevrijding toen, facisme nu" en van 30mei tot 20juni Textiele werk vormen. Deze laatste tentoonstelling wordt opgezet in samenwerking met de Zeeuwse Dag en Avond Scholengemeenschap. Bij de ten toonstellingen zijn boeken over het onderwerp beschikbaar, die wor den uitgeleend. De tentoonstellingen zijn te be zichtigen tijdens de openingsuren, namelijk maandag van halftwee tot acht uur, dinsdag, woensdag, vrij dag, van tien tot acht uur en zater dag van tien uur tot halfeen. (ADVERTENTIE! Kortingen tot 70% De Sola-fabriek komt naar u toe. Éénmalig kunt u profiteren van extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoe- deren en showroommodellen. Sola kwaliteit nü met kor tingen tot 70%. Doe uw voordeel en kom naar hotel BRITANNIA, BOULEVARD EVERTSEN 244 TE VLISSINGEN. Telefoon01184-13255. Ingang Boulevardzijde VLISSINGEN - Het vormingscentrum VJV in Vlissingen be gint maandagmorgen 6 mei een cursus voor volwassenen die op nieuw willen gaan leren. Het is een soort oriënteringscursus: aan de orde komen de verschillende leermogelijkheden die er in Vlissingen zijn. De cursus neemt acht ach tereenvolgende maandagoch tenden in beslag. De eerste ochtend is gewijd aan kennis making. Dan komen aan bod de leermogelijkheden, de schoolkennis die nog in het hoofd is achtergebleven, de keus voor een bepaald leervak en op welke manier leert iemand het best, voorbeeldles sen van *mensen die in de praktijk werkzaam zijn en praktische informatie over de kosten, opleidingseisen, enzo voort. De bijeenkomsten zijn steeds van 9.30 uur tot 11.30 uur in het VJV-gebouw, Ver- kuyl Quakkelaarstraat 95, Vlissingen. Kosten: 24,- voor acht keer. Kinderoppas is in dien noodzakelijk aanwezig. Belangstellenden kunnen zich van tevoren opgeven op bovenstaand adres of via tele foonnummer: 01184-17819. Diverse bestek- artikelen 6 theelepels of taartvorkjes In edelstaal en zwaar verzilverd. Restanten verzilverde theelepels, taart vorkjes, suikerschepjes, bloemvaasjes, kandelaars enz. Voor echte weggeefprijzen Dit is slechts een kleine greep uit het enorme aanbod. Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen. Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal o.a. opscheplepels. vlees messen, maatbekers, gardes enz. Roestvrij stalen dekschalen, sauskom men. vleesschotels, botervloten, soep koppen, koffie- en theepotten, melk kannen, suikerpotjes enz. Op is op: alles halve prijs De goederen staan opgesteld in hotel Britannia, Boulevard Evertsen 244, Vlissingen. Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) Donderdag 2 mei 10.00-1 7.00 uur Vrijdag 3 mei 10.00-21.00 uur Zaterdag 4 mei 10.00-16.00 uur MIDDELBURG - Op woensdag 8 mei houdt het Zeeuws Comité Stille Tochten een bezinnings/ informatie avond in Middelburg. Het doel is in het voetspoor van de zogenaamde 'dwaze moeders' verder te zdeken naar nieuwe mogelijkheden om concreet te helpen. Eén van de dwaze moeders uit Argen tinië zal op de avond aanwezig zijn. Iedereen die mee wil denken en doen is van harte welkom in het gebouw 'de Schakel', Bachtensteene. Aanvang: 20.00 uur.

Scheldebode | 1985 | | pagina 9