BONDSCOACH RINUS VERBOOM UIT GOES Dameswielrennen vorig jaar wel vier passen vooruitgegaan Méér over bergeenden ouderenbond Wie verloor herdershond? SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 MEI 1985 GOES - „Wat het dameswielrennen in ons land betreft zijn we vorig jaar wel vier passen vooruit gegaan", zegt Rinus Verboom, vorig jaar door de KNWU aangesteld als bondscoach voor de wieier- vrouwen. „Natuurlijk streven wij er naar om de opgaande lijn vast te houden. Maar of zich dat zal voortzetten met dezelfde sneltreinvaart, houd ik niet direct voor mogelijk. Dit seizoen toch weer een stapje hogerop raken zie ik echter wel zitten." Tour de France Dit stelt de werkgroep „Tegen haar wil" bij monde van Elly, Mar- greet, Joke, Boudine, Patricia, Marga en nog eens Elly. De groep ont stond op Schouwen- Duiveland en maakt zich sterk om in heel Zeeland te komen tot het vormen van derge lijke werkgroepen. Gewone vrouwen 313 De Goesenaar bereidt zich dit seizoen met een selectie- groep van dertien meisjes voor op de belangrijkste wedstrij den van het jaar. En die mik punten van Verboom zijn de Tour de France en het wereld kampioenschap. Van zijn selecte groep ma ken Mieke Havik, Hennie Top, Erica Oomen, Thea van Rijns oever, Rita Timpers, Heieen Hage, Connie Meijer, Gonnie van Koert, Gonnie Brouwer, Hanneke Lieverse, Petra de Bruin, Monique de Bruin en Linda van de Berg deel uit. Wat het WK betreft, op 30 augustus in Venetië, ziet Ver boom wel mogelijkheden lig gen voor de vrouwen. „Ik ben daar al op verken ning geweest. Het 14 kilometer lange parkoers is heuvelachtig maar moet volgens mij geen grote problemen voor ons op leveren. Het hoogteverschil is 267 meter. Dus dat moet te doen zijn. De vergelijking met een parkoers in Limburg gaat dan ook het best op. Een tik keltje bevreesd ben ik wel voor het groot aantal bochten dat genomen moet worden. Ik heb ze geteld, het zijn er 59 en dat vraagt natuurlijk tehni- sche vaardigheid." De Tour de France Feminin, is dit keer veel sterker bezet dan vorig jaar. Dat houdt dus in dat het voor de Nederlandse vrouwen bijzonder moeilijk zal worden om de successen- reeks te evenaren van de vori ge tour. Verboom: „Nuchter beke ken zullen we met minder te vreden moeten zijn. Persoon lijk zou ik het al mooi vinden wanneer we twee of drie etap pes zouden winnen en als er één uit onze ploeg tot bij de eerste vijf zou behoren in het eindklassement." Om tot goede resultaten te komen, zal volgens Rinus Ver boom alles er van afhangen of de meisjes met én voor elkaar willen rijden. „Een homogeen team vormen, dat is het!". De Zeeuw staat wat dit betreft voor een moeilijke opgave. In ons land zijn de toprensters namelijk verdeeld over diver se sponsorploegen. Dat houdt in dat in de criteria het hele seizoen tegen elkaar gereden wordt. Verboom: „In feite moet ik dus trachten van los zand een hechte groep te maken. Het beste zou zijn dat ik een heel seizoen met de groep zou kun nen werken. Zoals bijvoor beeld in Duitsland, Amerika en Italië. Daar is men profes sioneel bezig en kan men wer ken aan een langdurige selec tie." Overigens zijn er toch nogal wat testproeven voor de Ne derlandse dames. De eerste daarvan was de Ronde van Nederland. Van 2 tot 15 mei is de bonds coach met een aantal dames in Japan waar men deelneemt aan twee internationale wed strijden en waar men ook zijn licht gaat opsteken in een trai ningsinstituut. Nog in dezelfde maand (25 mei) start de 8- daagse Post-Giro in Noorwe- VLISSINGEN - Donderdag 9 mei houdt de Protestants Christelijke Ouderenbond een ledenvergadering in het jeugdgebouw bij de Petrus- kerk aan de Dr. Ottestraat. Aanvang half 3. Behandeld zullen worden de jaarstukken en bestuursverkiezingen zul len worden gehouden. Na de pauze is er op veler verzoek bingo. Ook niet-leden zijn van harte welkom. VLISSINGEN - Bij de gemeente politie in Vlissingen zijn in de periode van 17 tot 24 april de volgende voorwerpen aangege ven: zonnebril, glazen voorzet zonnebril, zwart dwergkonijn, blauwe sjaal, leesboekje, witte plaat voor boven wastafel, he renhorloge, kinderhorloge, por temonnee met Inhoud, kettinkje (goud) met sterrenbeeld, revèrs dasspeld, bos sleutels aan scheldelabel, 2 sleutels aan han ger, bos van 3 sleutels, blauwe stoffen tas met schoolspullen, 6 sleutels aan letter P, 3 sleutels in wijnrood etui, bos van 4 sleutels, 2 sleutels aan hanger, plastic tas met yoghodrink en regenjas. Bij de gemeentepolitie in Oost-Souburg is een suède handschoen aangegeven. Bij het dierenasiel van Vlissingen zijn de volgende dieren aangegeven; zwart-bruin-witte hond en her gen en ook daar zijn Neder landse vrouwen present. Voorts staan nog wedstrijden op het programma in Enge land, Italië en Duitsland, ter wijl de totale selectie als laat ste test voor de Tour ook nog een etappewedstrijd in Frank rijk rijdt. Daarna beslist Rinus Ver boom welke zestal in de Tour zal acteren. De Nederlandse kampioene op de weg Gonnie Meijer zal daar in elk geval niet bij zijn. Zij heeft haar zin nen gezet op het WK. De 30-aj - rige Rinus Verboom, die zelf vijftien jaar actief was als wielrenner, juicht het vanzelf sprekend toe dat de KNWU het dameswielrennen in ons and steeds serieuzer neemt. Verboom: „We kregen dit jaar weer meer armslag om de belangen van de dames te be hartigen. Een belangrijke stap vooruit is bijvoorbeeld dat Keetie van Oosten-Hage nu deel uitmaakt van de sport- commissie. Zij heeft immers geweldig veel ervaring opge daan tijdens haar langdurige wielerloopbaan en kan dus waardevolle adviezen geven. Ook ik kan daarvan profite ren. Met Keetie, die op een steenworp afstand van me vandaan woont, is het heel prettig samenwerken. Een drachtig streven we het zelfde doel na en dat is het dames wielrennen in de lift houden!" Rinus Verboom Zeeuwse hulplijn bij seksueel geweld ZIERIKZEE - „Voelen vrouwen zich bedreigd door de veelheid aan seksuele intimidatie die jaarlijks wordt geregi streerd en breed uitge meten in de pers Nee, ze voelen zich niet be dreigd door ervaringen van andere vrouwen. Het is veel ernstiger: ze spreken uit eigen erva ring. Dit soort intimida ties overkomt henzelf, bijna dagelijks. Dat is dan ook de reden waar om binnenkort ook in Zeeland een telefonische hulplijn wordt geïnstal leerd voor mensen die geconfronteerd werden met seksueel geweld. Daarbij gaat het niet al leen om verkrachting, maar om een heel scala aan gedragingen die vooral door vrouwen als zeer hinderlijk en uiterst vernederend wordt er varen". Van het ministerie van WVC ontvingen ze om die re den onlangs 7500 gulden aan subsidie, waarvan onder meer de hulptelefoon wordt aange schaft. Middels een adverten tie werden belangstellenden aangetrokken om de werk groep te formeren. Hierdoor kwamen ook reacties binnen van vrouwen die zelf ooit slachtoffer waren van ver krachting. Eén als meisje van 15 door een buurman; één als 17-jarige puber; één geval van incest. Geen van hen deed hiervan aangifte. Deskundi gen menen dat het aantal mensen dat wel aangifte doet van dit soort misdrijven slechts het topje van de ijsberg laat zien. „Laten we eerst maar voor alle duidelijkheid stellen dat geen van ons een hekel heeft aan mannen en evenmin aan seks", zegt één van de vrou wen. „We zijn hele gewone, gemiddelde vrouwen. Sommi gen van ons zijn alleenstaand, anderen getrouwd of samen wonend, met en zonder kinde ren. Ook qua beroep en oplei ding vormen we een soort van dwarsdoorsnede: huisvrou wen, een juriste, een psycholo ge en iemand die heeft ge werkt met kinderen". De directe reden, om zich voor dit doel sterk te maken, is dat ze vrouwen een veilige en anonieme plek willen bieden om over hun ervaringen te praten. De reguliere hulpver lening schiet daarin nog te kort, vinden zij. Ze zien hun inspanningen echter als iets tijdelijks; „Wij willen niet op de plaats van de professionele mensen gaan zitten. Het is de bedoeling dat wij op zo kort mogelijke termijn overbodig zijn. Op die basis vinden ook gesprekken en uitwisseling van gedachten plaats met po litie en hulpverlening. Maar zolang die nog niet doordron gen zijn van de ernst van de zaak is onze hulp noodzake lijk. Want het merendeel der slachtoffers van seksueel ge weld geeft te kennen over hun ervaringen te willen praten binnen een vertrouwelijke sfeer en het liefst met lotgeno ten. Wij kunnen ze daarmee in aanraking brengen". Wat seksueel geweld precies is laat zich niet zo eenvoudig omschrijven. Het is meer dan verkrachting alleen. „Seksueel geweld heeft te maken met de machtsongelijkheid tussen mannen en vrouwen en jon gens en meisjes", legt Boudine uit. „En door die ongelijkheid zijn jongens en mannen in staat hun wil op te leggen aan meisjes en vrouwen. Seksueel geweld is als het ware een ver zamelnaam voor al die vor men van geweld tegen vrou wen en meisjes die voortko men uit het feit dat haar posi tie in onze samenleving onder geschikt is aan die van man nen. Behalve de heel duidelij ke vormen van geweld zijn er ook vormen die moeilijker zijn te onderkennen. Waar we niet zo snel bij stilstaan, omdat on ze samenleving er bol van staat: het naroepen op straat, de leraar die de leerlinge altijd zo nodig even moet aanraken, de chef op het werk die onge wenste „complimenten" maakt, vriendjes die vinden dat na een avondje dansen ook de nacht gezamenlijk moet worden doorgebracht, vrou wen die een niet al te zonnig humeur hebben toeroepen dat ze maar één ding nodig heeft. Voorbeelden te over". In de onderzoeken van het WODC, het onderzoeksbureau van het ministerie van Justitie maakt men geen onderscheid tussen de verschillende vor men van seksueel geweld te gen vrouwen. Uit deze onder zoeken blijkt, dat ongeveer 100.000 vrouwen jaarlijks wor den lastig gevallen op straat door handtastelijkheden met seksuele bedoelingen. Omdat men in Nederland pas zo'n kleine tién jaar onderzoek doet op dit gebied is uit de ge gevens nog geen duidelijk beeld te krijgen over deze pro blematiek. Representatieve steekproe ven geven echter een alarme rende uitslag te zien. Zo bleek van een grote groep onder vraagde vrouwen in Leiden (279), slechts tien procent nooit geconfronteerd te zijn met enige vorm van seksueel ge weld. Voor andere landen geldt, dat de grootstedelijke situatie niet eens zo erg veel verschilt met die op het platte land. Er is geen reden om aan te nemen dat dit in Nederland anders ligt. Naast de telefonische hul plijn is de werkgroep bezig met het opzetten van zelfhulp en praatgroepen. Voor beide opvangwerkzaamheden wor den nog vrijwilligsters ge zocht. Daartoe wordt de ko mende weken een aantal in formatieve avonden gehou den. Boudine: „Er zijn tal van losse vrouwen die allerlei acti viteiten ontplooien tegen sek sueel geweld. Die willen wij graag een organisatiestruc tuur aanbieden. We streven naar een telefoonnetwerk, verspreid over heel Zeeland, waar 24 uur per dag hulp en gehoor gevonden kan wor den". Om de vrijwilligsters op deze taak voor te bereiden vindt begin juni een trainings- weekeinde plaats onder des kundige leiding in Aarden burg. „Wanneer deze activitei ten éénmaal goed lopen", ver telt Patricia, „hebben we ook nog andere plannen. Zoals het bezoeken van de rechtbank en het praten met slachtoffers over het soort vragen die de rechter ze heeft gesteld. Er is genoeg te doen. Bij dit alles wordt onze houding nadruk kelijk bepaald door de instel ling dat wij iedere vrouw en ieder verhaal serieus nemen". Vanaf 22 mei aanstaande is de Zeeuwse hulplijn bij seksu eel geweld bereikbaar via nummer 01112-1687. De infor matieve bijeenkomsten voor geïnteresseerden, slachtoffers en vrijwillige medewerksters worden gehouden op 3 mei in Zierikzee aan de Visstraat; op 7 mei in 't Pand in Middelburg en op 9 mei in Jet aan de Zus terstraat in Goes. Aanvang van alle bijeenkomsten is 20.00 uur. Op zaterdag 27 april wordt in Middelburg in de Kerksteeg 5 door vrouwen en mannen een actiedag gehouden tegen seksueel geweld onder het motto „Tegen onze wil". Het programma begint om half- twee. Om 14.30 uur is er het audio-visuele programma met de titel „Als je lijf je lief is", gevolgd door discussie. Om 16.30 uur speelt het ensemble Alteklein uit Zierikzee. Het avondprogramma, dat om 19.30 uur wordt vervolgd, biedt onder meer de film „Ver krachting", een inleiding van een medewerkster van het Zeeuwse „Tegen haar wil", discussie en tot slot speelt de groep Walg het stuk „Kees". MIDDELBURG Instuif voor ouderen Dinsdag 7 mei om twee uur is er een instuif voor bewoners van bo ven de vijftig jaar van de wijk Nieuw-Middelburg. Het program ma bestaat uit sjoelen en bingo. Als er genoeg belangstelling is van de wijkbewoners zal het hele jaar door de eerste dinsdagmiddag van de maand een instuif voor ouderen worden gehouden. De in stuif vindt plaats in het Trefpunt, Nassaulaan 2 in Middelburg. Voor inlichtingen kan men bel len naar Anneke Koulman, telefoon 27537 of naar Ineke van den An ker, telefoon 26359. Nederlands-Turks Vriend schapscomité In Middelburg heeft zich een Ne derlands-Turks Vriendschapscomi té gevormd. Het is ontstaan uit het in novem ber vorig jaar opgerichte Steunco mité Yilmaz-Fidan. Het Steuncomi té richtte zich voornamelijk op het ondersteunen van het Turks gezin dat uit angst voor een dreigende uitzetting uit Nederland asiel had gezocht in de kerk in Middelburg. Inmiddels heeft het comité haar ac tiviteiten uitgebreid. Het stelt zich ten doel op vrijwillige basis te hel pen bij het optimaal laten functio neren van de buitenlanders in de Zeeuwse samenleving. Het probeert de vriendschap en samenwerking te bevorderen tus sen Nederlanders en andere cultu rele groeperingen. Door het weg vallen van de Stichting Welzijn Bui tenlanders in Vlissingen enkele ja ren geleden en door de eis van het Ministerie van WVC dat buitenlan ders zelf verenigingen moesten op richten is professionele hulp voor de buitenlanders moeilijk te vin den. Het comité bemiddelt nu in verschillende situaties. Als meest dringende zaak ziet het comité de hulp bij het inge- bruiknemen van Demerary door de Turkse verenigingen, waar veel vrijwilligershulp nodig is. Het comi té zoekt mensen die kunnen hel pen bij administratieve taken, maar ook handige mensen voor bijvoor beeld verbouwingen. Voor meer in lichtingen kan men terecht bij de secretaris van het comité, Wijdau- straat 45 in Middelburg, telefoon 01180-36931. Spaanse taal en cultuur De culturele vereniging voor Spaanssprekenden in Zeeland houdt iedere tweede en laatste za terdag van de maand een bijeen komst. De avonden zijn bedoeld voor iedereen die belangstelling heeft voor de Spaanse taal en cultuur en voor mensen die zich verder in de Spaanse taal willen verdiepen en hun kennis in praktijk willen bren gen. Er is altijd gelegenheid om te praten met mensen die Spaans als moedertaal hebben. De bijeenkomsten vinden plaats in het gebouw, Papisland 3 in Mid delburg. De zaal is vanaf zeven uur geopend. Blindenbibliotheek Bij de Nederlandse Blindenbi bliotheek in de Haag bestaat de mogelijkheid boeken en tijdschrif ten die op cassettes ingesproken zijn te lenen. In de eerste instantie zijn die be doeld voor blinden en slechtzien den, maar ook andere mensen kunnen er gebruik van maken, zo als ouderen voor wie het lezen te vermoeiend is geworden, bedlege rige patiënten, spastici en reuma patiënten. Het lenen van gesproken boe ken is in principe gratis, hoewel een jaarlijkse bijdrage op prijs ge steld wordt. Voor gesproken tijd schriften worden abonnementsprij zen berekend. Voor inlichtingen kan men bij het UW Middelburg terecht via mevrouw Koetjé, van Kleffenslaan 42, telefoon 01180- 11032 of mevrouw Zeef, Arnelaan 69, telefoon 01180-12628. Sieraden Galerie de Wijnstock herbergt een tentoonstelling van sieraden van de edelsmid Harrie Hutjens uit Heerlen. De sieraden van Hutjens zijn modern van vorm. Door vereen voudiging van natuur-, zeil- en zweefvliegachtige lijnen maakt hij oorsieraden en spelden en siera den voor mannen. Daarnaast toont de Wijnstock aquarellen van Will van Aggelen. Zijn inspiratiebron is het land schap. Hij is autodidact en woont en werkt in Den Haag. De tentoon stelling is te zien tot 15 juni. Welkomdienst Vrijheid-Blijheid is het thema van de Welkomdienst op 5 mei in de Ontmoetingskerk in Middelburg. Voorganger is Ad Driesprong muzikale medewerking verlenen het koor Sheborim onder leiding van mevrouw Ovaa en het Middel burgs Jongerenkoor. De dienst be gint om zeven uur, voorafgaande is er een kwartier samenzang. Voorjaarsbazaar De UW afdeling Middelburg houdt woensdag 8 mei weer de ge bruikelijke Voorjaarsbazaar, waar men allerlei soorten handwerk kan kopen. De bazaar vindt plaats in het UW-gebouw aan de Herengracht 52 van halftien tot een uur. De op brengst is bestemd voor de aan schaf van materialen voor de handwerkclubs. Kledinginzamelingsactie De kledinginzamelingsactie van de stichting Kici is in Middelburg een groot succes geworden. De opbrengst van de actie wordt voor de helft aangewend om hulp behoevende gezinnen van Neder landse afkomst in Indonesië met een maandeljkse gift te ondersteu nen en voor de andere helft voor projecten in het Afrikaanse konink rijk Lesotho. De Vuurvogel In het kader van haar tienjarig bestaan wordt op vrijdag 3 mei in de Vrije School in Middelburg het Russische sprookje de Vuurvogel verteld door voordrachtskunste naar Johannes Kempens. De voorstelling begint om acht uur en is zowel voor kinderen als voor volwassenen bedoeld. Bachconcert In het kader van het Europees jaar van de Muziek houdt de Werk groep Muziek van het Zeeuwsch Genootschap een aantal orgelcon certen waarop werken van Johann Sebastiaan Bach worden uitge voerd. Het eerste concert in deze reeks wordt verzorgd door de organist Jos Verpoorten op vrijdag 3 mei om acht uur in de Lutherse Kerk aan het Singel in Middelburg. Hij zal een uitvoering geven van ko raalvoorspelen uit de Leipziger Chorale van Bach. Huurcommissie Het secretariaat van de huur commissie in Middelburg, Oost burg, Terneuzen en Zierikzee is per 1 april gestopt met de spreek uren, omdat er te weinig belang stelling voor bestond. De vorige keer verhaalde ik u, hoe tijdens een autorit drie jonge bergeendjes gebo ren roerden. Het piepen gaf onze Ford vleugels en de 300 km werd in een recordtijd afgelegd. Wel stopten we on derweg bij een dierenspe ciaalzaak om opfokvoer te kopen waarmee roe in het verleden goede resultaten hadden geboekt. Thuisgekomen met de buit begon het voeren. Als echte nestvlieders duurde het maar een ogenblik of ze tvisten precies hoe ze het papje naar binnen moesten werken. Zo als alle eenden slobberden ze dat het een lieve lust was. Na een week verhuisden ze naar een grotere doos, maar in middels werd de ren voor hen klaar gemaakt. Jonge eenden hebben behoefte aan warmte en beschutting. Het mag dan zo zijn, dat ze al behoorlijk in de donsve ren zitten, maar deze dekken nog niet zo goed af, wanneer het regent. Ja, zegt u, maar jonge bergeenden zwemmen toch al meteen met de moe der mee en dan worden ze ook nat? Dat is waar, maar na de zwempartij zien we re gelmatig hoe de hele club onder moeders vleugels kruipt om zich lekker te warmen. We dekten dan ook een deel van de ren af, zodat ze een beetje beschutting hadden, wanneer het nodig was. Eind september waren de eenden vrijwel volwassen. Het verenkleed zag er min der fraai uit dan van de vol wassen bergeenden, maar het mocht er toch zijn. Aanxxinkelijk waren we bevreesd dat ze op een gege ven moment de benen, of lie ver de vleugels zouden ne men, maar neen hoor. Ze scharrelden over het vrij grote erf en als ze meer be hoefte hadden aan Lebens- raum dan togen ze de roeiden in, die ons erf omzoomden. Tegen etenstijd kwamen ze weer opdagen en wanneer het donker werd kropen ze als trouwe broers en zussen dicht bij elkaar. Het verhaal wordt idyl lisch, ik realiseer me dat ter volle, en het wachten is nu op de bekende volzin: zij leefden nog lang en geluk kig. Maar of dat het geval is? Wie zal het zeggen. Het roos eind september. Een warme nazomerdag. Aan de horri- zon verhieven zich grote on weerskoppen. Korte tijd la ter brak de bui los. Een hevi ge windvlag gierde rond het huis en door de eiken. Ik keek naar buiten, juist snel genoeg om één bergeend op de vleugelen van de wind weg te zien vliegen. Die komt wel weer terug, dacht ieder een. Maar dat bleek een il- lussie. Enkele weken later verdwenen de beide andere. Op dezelfde manier, tijdens een fikse bui met harde wind. Een advertentie in de kranten leverde niets op. Ongetwijfeld hebben ze ge hoor gegeven aan de ingebo ren trekdrang, die berg eenden eigen is. Naar alle waarschijnlijkheid hebben ze zich aangesloten bij de duizenden bergeenden, die de najaarsrui afwchten op het Duitse waddeneiland Knechtsand waar het over grote deel van de Westeuro- pese bergeenden 's winters verblijft. Een klein deel overwintert en ruit in het Deltagebied vanwaar ze zich de afgelopen weken naar hun broedgebie den hebben begeven. Hun voorkeur gaat uit naar ge bieden met ondiep water. Zo verwisselden verschillende paartjes bergeenden hun oorspronkelijke paaiplaat- sen in de kanalen van het waterwin gebied Oranjezon voor de vorig jaar gereedge komen zandafgraving in het dennenbos. Wie vanaf half mei jonge bergeenden wil gaan zien, moet maar eens langs het Veerse meer gaan wandelen. U hebt er vast suc ces. Wel blijft het spreekuur in Goes gehandhaafd elke werkdag van ne gen tot twaalf uur in de Singelstraat 15, telefoon 01100-118901Op dit spreekuur kunnen huurders en verhuurders onder meer terecht met vragen over de huurprijs, de huurverhoging, de service- en bij komende kosten en de regels van de huurbescherming. De huurcommissie doet uit spraak in geschillen tussen huur der en verhuurder over de huur prijs van een woning, etage of ka mer. De huurcommissie kan ook ingeschakeld worden bij vragen over een huurverhoging of over de redelijkheid van een gevraagde huurprijs. De uitspraken van de huurcommissie hierover zijn bin dend, tenzij men besluit daarna in beroep te gaan bij de kantonrech ter. Kinderkamp Evenals voorgaande jaren ver zorgt Humanitas weer een kinder kamp voor kinderen uit éénouder gezinnen of kinderen die door ziek te van de ouders niet op vakantie kunnen. Het kamp heeft een dubbele doelstelling: Enerzijds wil men de kinderen een leuke vakantie bie den en anderzijds wil men de ouder een weekje ontlasten van zijn of haar taak. Deze keer wordt het kamp ge houden in Cadzand. De kinderen slapen in tenten. Ze kunnen verder meedoen aan allerlei spelen, han denarbeid, toneel en expressie en dergelijke. Het kamp wordt gehou den van 13 tot met 19 juli en is be doeld voor kinderen van zeven tot en met veertien jaar. Wie mee wil, moet zich opgeven voor 15 mei bij Bert Helm, Nieuw- straat 34a in Middelburg. Telefo nisch kunnen inlichtingen worden ingewonnen bij Bram en Karin Nonnekens, telefoon 01189-1655. Zondagsschool Vrijdag 3 mei viert de Neder lands Hervormde Zondagsschool in Arnemuiden het honderdjarig bestaan. Om kwart over zeven is er een herdenkingsdienst in de Neder lands Hervormde Kerk. Gastspre ker is ds. Vroegindeweij, erevoor zitter van de Zondagsscholen- bond. Na afloop is er gelegenheid bestuur en leiding te feliciteren en koffie te drinken in gebouw Reho- both. Kijk en kies Het VJV Middelburg verzorgt in de maanden mei en juni een cur sus onder het motto „Kijken kies". De cursus bestaat uit acht bij eenkomsten en is bedoeld om mensen te laten zien welke moge lijkheden er in Middelburg zijn voor volwassenen om opnieuw te leren. Verschillende instellingen werken aan de cursus mee en geven infor matie over hoe en wat er bij hen geleerd kan worden. ledereen die niet meer dan twee jaar voortgezet onderwijs heeft ge noten kan zich voor de cursus op geven bij het VJV, Latijnse School straat 12 in Middelburg, telefoon 01180-16278. Brede Maatschappelijke Discus sie De vier organisaties voor maat schappelijk activeringswerk die in Zeeland een rol hebben gespeeld bij de organisatie van de inspraak in het kader van de Brede Maat schappelijk Discussie over ener giebeleid houden dinsdag 21 mei een voorlichtingsbijeenkomst en vervolgens een opiniepeiling over de uitkomsten van de BMD. De bijeenkomst vindt plaats in de Concert- en gehoorzaal in Mid delburg. Er worden inleidingen ge houden door ir. Day Ouwens, ex- medewerker van de stuurgroep BMD, over de hoofdlijnen van het eindrapport. Een uiteenzetting van het regeringsstandpunt wordt ge geven door de directeur-generaal energiebeleid of één van zijn naas te medewerkers. Verder is er een korte uiteenzetting over een alter natief scenario en tenslotte geeft drs. De Hoo, medewerker van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid, zijn visie op de politieke gevolgtrekking. De avond wordt besloten met een forumdiscussie waarin naast de inleiders, gedeputeerde W. Don zal plaatsnemen en waarvoor ook een energiespecialist van het CDA in uitgenodigd. De organiserende groeperingen zijn: Het Gerefor meerd Sociaal Centrum voor Zee land, de Stichting Katholieke Raad voor Maatschappelijk Aktiverings- werk, de Provinciale Diaconale Commissie der Hervormde Kerk in Zeeland en de Nederlandse vereni ging Humanitas, gewest Zeeland. Na afloop wordt onder de deel nemers een kleine enquête gehou den. De uitkomsten hiervan wor den toegezonden aan beleidsver antwoordelijke op lokaal, provin ciaal en nationaal niveau. Windhondenrennen De Zeeuwse Windhondeij Ren- vereniging houdt zaterdag 4 mei een open dag. Er worden demonstraties gege ven met onder andere Whippets, Afghaanse Windhonden en mis schien Greyhounds. De open dag begint om twee uur. Eigenaren van windhonden hebben de gelegen heid hun hond een rondje te laten lopen. De renbaan ligt in het re creatiepark Oude Zeedijk in Goes.

Scheldebode | 1985 | | pagina 13