A Is je de 65 gepasseerd bent, moetje wat voorzichtiger zijn met voetballen Glastuinders zetten kassen open voor het publiek DE NOOYER, 35 JAAR VOORZITTER VAN VAW (VAN ALLES WAT) D JASPERSE MIDDELBURG daane Vernieuwde Scheldestraat wordt heropend De klepper klept niet meer Gitaarconcert in Britannia Inzameling geld en goederen voor Chili SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 APRIL 1985 MOTORRIJ-OPLEIDING Lid BOVAG COA ANWB LET OPÜ'. brood I boetiek KOUDEKERKE/ VEERE/SOUBURG/ MIDDELBURG - Onder het motto „Kom in de kas" stellen een aantal glastuinbouwers zater dag 6 april van tien tot vier uur hun deuren open voor alle belang- stellenden. Iedereenkan dan komen kijken op welke manier de bloe men, planten, groenten en fruit in de kassen ge kweekt worden. Het is voor de achtste achter eenvolgende keer dat een dergelijke open dag wordt deeld gehouden. Ver over 20 regio's doen 359 tuinbouwbe drijven aan de actie mee. - Folo: Cor Schuilwerve VLISSINGEN - Ook Nederland kende en kent lepra. Nu nog zijn er duizend leprapatiënten, maar van de twaalfde tot de ze ventiende eeuw was het aantal leprozen veel groter. Met klep pers kondigden de leprozen hun komst aan om te voorkomen dat gezonde medeburgers door de ziekte werden besmet. De lepro zen werden geïsoleerd in Jeprozenhuysen" en waren gedwon gen bedelend in hun onderhoud te voorzien. „De klepper klept niet meer" is de titel van een expositie in het Stedelijk Museum Vlissingen over lepra die in die tijd en over lepra nu. Aan de hand van talrijke digen de lepra vanuit hun in valshoek benaderen. Dit boek je is op de tentoonstelling te koop voor 5,00 of te bestellen door ƒ7,10 over te maken op postgiro 50500 t.n.v. de NSL, Amsterdam, onder vermelding van „De Klepper". Commissaris Boertien van de koningin opent donderdag aanstaande de tentoonstelling. Het museum is op eerste paas dag gesloten. VLISSINGEN - Traditiegetrouw wordt in hotel Britannia op Tweede Paasdag weer een gitaarconcert gegeven. Een aantal jonge muzikanten laten een aantal gitaarstijlen de revue passe ren. Vanaf 16.00 uur die middag treden op Yvette van Leerdam, André de Borst en Robert Versnel, alledrie uit Utrecht, en Wiek Hijmans uit Amsterdam. oude documenten en kostbare kunstvoorwerpen uit Neder lands museum bezit wordt de geschiedenis van de lepra in ons land verteld. De bestrijding van lepra nu is ontwikkelingssamenwer king. Voorts is er het boekje „De klepper klept niet meer", waarin verschillende deskun- Yvette van Leerdam is voor velen op het paasconcert geen onbekende meer. Twee jaar geleden gaf ze, eveneens in Britannia, een succesvol con cert. In Utrecht heeft ze in middels haar eigen gitaartrio van de grond gekregen met André de Borst en Robert Versnel. Reden voor de orga nisatie haar nog eens terug te vragen. Na een aantal „try- outs" in Utrecht en Zeeland debuteren ze Tweede Paasdag in Britannia. Yvette opent het concert met werken van Bach, Brou wer, Duarte en Walton. Het gitaartrio speelt stukken van Dick Visser en Eberhard Wer ding. Voor de lichte muziek dit jaar is Wiek Hij mans uit Am sterdam uitgenodigd. Wiek Hij mans verliet al op zestien jarige leeftijd de middelbare school om gitaar te gaan stu deren aan het conservatorium van Amsterdam. Lessen krijgt hij daar van Peter Mingaars en Mischa Mengelberg. In het Amsterdams clubcircuit is Wiek inmiddels een veel ge vraagd gitarist geworden o.m. in het BJM-huis. Tweede Paasmiddag werkt hij een gedeelte van zijn solo programma af. Wiek brengt een aantal bewerkingen van jazzstukken van o.a. Chick Chorea en Charles Mingus, alsmede wat vrije improvisa tie. Wiek Hij mans laat in zijn programma wat ruimte open voor rock en funk op de elek trische gitaar. Gezien de grote belangstel ling voor de concerten van voorgaande jaren heeft de or ganisator, de Vlissingse gi taarreparateur en -leraar Henny van Ochten, de moge lijkheid geopend kaarten te rocorvorpn F>at kan onder tel nr. 01184-70935. De toegang be draagt ƒ6.- Kinderen tot 12 jaar kunnen het gebeuren voor de helft van de prijs mee maken. VLISSINGEN/ MIDDEL BURG - Het Chili Komitee Zeeland zamelt geld en goede ren in om hulp te kunnen bie den in de door aardbevingen getroffen gebieden in Chili. Veel huizen, vooral in krot tenwijken, maar ook openbare gebouwen, zoals scholen en kerken zijn geheel of gedeelte lijk ingestort. Behalve aan geld voor tijdelijk onderdak en wederopbouw is er ook direct behoefte aan kleding en houd baar voedsel. Dekens, kleding, blikvoedsel en dergelijke kan men inleve ren bij het buurthuis het Wol- tershuis aan de Hogeweg 103, in Vlissingen, de Zwaan, Kromwegesingel la in Sou burg en op het adres Seisdam 24 in Middelburg. Een financiële bijdrage kan men storten op het Amro- banknummer 44.88.13.297 ten name van het Chili Komitee Zeeland onder vermelding van „Hulp Chili maart 1985". (ADVERTENTIE! SOUBURG - Voetbal vereniging V.A.W. (vol uit: Van Alles Wat) viert dit jaar het vijfendertig- jarig bestaan. En wie V.A.W. zegt, heeft het over de club van Adrie de Nooyer, al vanaf de oprichting van de club is hij de voorzitter, tevens is hij 35 jaar competitie leider van het zomer avondvoetbal in Vlissin gen, fungeert hij 30 jaar als scheidsrechter en tot voor enige jaren maakte hij ook deel uit van het elftal van V.A.W. Je kunt gerust zeggen dat De Nooyer een voetbal fanaat is. „Met spelen ben ik vrijwel gestopt, al doe ik incidenteel nog wel eens een partijtje mee", vertelt hij. „Maar als je eenmaal de 65 gepasseerd bent, moet je het wat voor zichtiger aan gaan doen. Als ik in het veld sta, ga ik voor nie mand opzij. Voetballen kan ik niet rustigaan doen. Als ik meespeel, zet ik me voor de volle honderd procent in en dat vind ik op mijn leeftijd te gevaarlijk worden. Er zijn bo vendien genoeg jongeren die in mijn plaats kunnen spelen". Over gebrek aan leden heeft V.A.W. nooit te klagen gehad. Er waren altijd zo rond de vijftig leden, ruim genoeg dus om met twee elftallen aan het zomeravondvoetbal mee te kunnen doen. „Vanaf het tweede jaar van de zomeravondvoetbal hebben we in Vlissingen meegedraaid. In 1949 is men in Vlissingen met het zomeijavondvoetbal gestart. De teams kwamen meestal van verschillende be drijven. Zo had je team met uitsluitend bakkes, of uitslui tend schilders en noem maar op. Veel clubs zijn later opge heven wegens gebrek aan le den. Met een aantal enthou siaste spelers hebben we toen Van Alles Wat gevormd. Bij ons kon iedereen meedoen on geacht het beroep. We vonden het een heel logische naam voor de club, maar er wordt toch vaak om gelachen". In de zomeravondcompetitie in Vlissingen kunnen uitslui tend voetballers meedoen, die niet in KNVB-verband voet ballen. „Het zijn vaak wat oudere spelers, die vroeger in een vereniging gevoetbald hebben, daar niet meer voor voelen, maar toch het voetbal len niet helemaal kunnen la ten", vertelt Peter Boelhou wer, de penningmeester van V.A.W. „Daarnaast zijn er natuur lijk ook wel jongeren die echt voor hun plezier willen spelen zonder de dwang van ver plichte trainingen en ieder weekend te moeten spelen. Bo vendien hoef je voor het zo meravondvoetbal niet ver van huis. Alle wedstrijden worden in Vlissingen gespeeld. Aan de competitie doen dit jaar 24 elf tallen mee, toch wel een teken dat er veel belangstelling voor is. De competitie start in de eerste week van april, komen de week dus". Nwe. Vlissingseweg 366 4335 JL Middelburg Tel. 01180-13387 In de beginjaren werd het zomeravondvoetbal in Vlissin gen gespeeld op het veld Wachtpost 66 bij het Haven dorp. Later verhuisde men naar het Keersluisterrein en toen ook dat veld werd volge bouwd, verspreidde het- zo meravondvoetbal zich over verschillende velden in Vlis singen en Souburg. Dit jaar is alles weer geconcentreerd op de Baskensburgvelden. De Nooyer: „Wachtpost 66 was echt een begrip. We heb ben daar een ontzettend leuke tijd gehad. Na de verhuizing naar de Keersluis was het even wennen, maar al gauw was ook daar de sfeer weer erg goed. De verspreiding van het voetbal over verschillende ter reinen was een slecht idee. Daarmee gaat veel van de ge zelligheid verloren. We zijn dan ook blij, dat we nu weer alle wedstrijden op één terrein kunnen spelen en we hopen dat de oude sfeer weer terug zal komen". Die gezelligheid staat bij V.A.W. hoger aangeschreven dan de prestaties. Dat is waar schijnlijk ook de reden, dat het eerste team in 35 jaar slechts één keer kampioen is gewor den. Dat was in 1964. Het tweede team deed het in zijn klasse beter en wist verschil lende keren beslag op de eerste plaats te leggen. Behalve zo meravondvoetbal speelt V.A.W. ook zaalvoetbal. „Dat doen we pas negen jaar", weet de Nooyer te mel den. „Aanvankelijk voelden we er niet zoveel voor, omdat het nogal duur was en er maar met een klein team aan mee kon worden gedaan. Na enkele jaren hebben we toch inge schreven. Wel hebben we er altijd voor gewaakt, dat de club niet in twee verschillende afdelingen uiteen zou vallen. Wie bij ons in de zaal mee voetbalt, doet ook mee aan de zomeravondvoetbal. Dat is een regel waar we niet van afwij ken". V.A.W. heeft zich 35 jaar zelf kunnen bedruipen. Dit jaar heeft de club voor het eerst twee sponsors bereid ge vonden om de club te steunen. Hoekstra Verzekeringen steunt de club financieel en het Rotterdams Zandstraal- en Schildersbedrijf heeft alle spelers in een nieuw tenue ge stoken, zodat ze deze zomer extra goed voor de dag kunnen komen. „Natuurlijk is het altijd een hele sport geweest om finan cieel rond te kunnen komen. We hadden een vrij lage con tributie om iedereen in de ge legenheid te stellen mee te voetballen", zegt de Nooyer. „Dat het gelukt is, is te dan ken aan de grote inzet van het bestuur en de leden. We voer den altijd acties, liepen huis aan huis lotjes te verkopen en dergelijke. Ook deden we zo veel mogelijk alles zelf om geld uit te sparen. Dat gebeurt nu ook nog wel. Convocaties en dergelijke tikken de leden nu uit en dan is er altijd wel weer iemand te vinden die er kopieën van kan maken. Vroe ger schreven we die allemaal met de hand. Als je dat dan zo'n vijftig keer over moest schrijven, had je wel kramp in je vingers. En dan op de fiets om ze rond te. brengen. Ook deden we mee aan de voetbal toto. Vrijdagavond kon je de formulieren bij me inleveren. Dan zat echt de hele kamer vol mensen. En even gauw afge ven was er niet bij. Iedereen bleef gezellig zitten kletsen over de voetbal. Later werden dat de lottobriefjes. Fietste ik heel Souburg af om ze op te halen. Juist door met zijn allen voor de vereniging bezig te zijn, hou je zo'n gezellige sfeer". De Nooyer kijkt echt met plezier terug op zijn 35 jaar bestuurswerk. Als de club het er mee eens is, blijft hij de ha mer nog heel wat jaartjes hanteren., „Als je aan zo iets begint, moet je het niet zo maar weer opgeven. Veel mensen zeggen na een paar jaar bestuurswerk, dat iemand anders nu wel weer aan de beurt is, maar zo werk ik niet. Het is voor mij echt een hobby, een belangrijk stuk van mijn leven. Zoals ook het fluiten van wedstrijden. Na tuurlijk krijg ik wel eens com mentaar van die jonge gasten. Ze zijn het lang niet altijd eens met de beslissingen van de scheidsrechter. Dan hoor ik ze mopperen over „die ouwe", maar daar sta ik wel boven. Ik heb al te lang ervaring om echt problemen te hebben met die jongens". Het jubileum van V.A.W. wordt gevierd met een veld- voetbaltoernooi op 8 juni. Dit vond men meer in de stijl van de vereniging dan bijvoor beeld een receptie. Om ook de gezinsleden van de spelers er bij te betrekken, zijn er ook voetbalwedstrijden voor de vrouwen en kinderen van de spelers. Dit bleek al eerder een groot succes. VLISSINGEN Wijkblad Paauweveer - Op maandag 1 april is de eerste wijk krant Paauweveer uitgekomen. Bewoners uit de wijk Paauwen- burg in Vlissingen kunnen de krant gratis meenemen. Hij ligt klaar in het wijkcentrum en de winkels. Speelstad-circusstad - De Vlis singse Speelstad is deze zomer ge opend van 29 juli tot en met 7 augustus. De plaas is weer het bunkerter rein aan de Lange Leen weg. Het is de dertiende keer dat er in Vlissin gen Speelstad wordt gehouden voor de kinderen. Het thema is dit jaar een Circus- stad. De Speelstad is bedoeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Voor de kleuters is er een apart kleuterdorp. Zij werken rondom het thema sprookjes. Ook dit jaar zoekt de Werkgroep Speelstad weer mensen die bereid zijn aan te pakken in de uitvoering en de voorbereiding. Van deze vrijwilli gers wordt verwacht, dat zij ten minste zestien jaar zijn. Voor inlichtingen kan men bel len naar Lies Luikenaar, in het Wolterslluis, telefoon 14660. Paasvakantieactiviteiten - In het buurthuis Aldegonde is een speicaal programma opgesteld voor de paasvakantie. Het luidt als volgt: dinsdag 9 april: creatieve morgen voor kinderen van vier tot acht jaar. Ze kunnen dan onder meer kleien, verven, tekenen en dergelijke. Het begint om half tien. Woensdag 10 april eveneens om halftien spelletjesochtend voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Woensdagmiddag film voor kinde ren voor vier tot twaalf jaar. Ge draaid worden films van Tom en Jerry, Donald Duck en anderen. Het begint om twee uur. Donderdagochtend om halftien kunnen de kinderen laten zien wie de mooiste stoeptekening maakt. Deze activiteit is bedoeld voor kin deren van vier tot twaalf jaar. Don- dermiddag is er dan een kinderdis co voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Zij kunnen swingen op de muziek van onder meer de Dolly Dots. De disco begint om half drie. Donderdagavond is er tenslotte een play backfestival. Wie daar aan mee wil doen moet zich wel van te voren opgeven bij het buurthuis. Het festivial begint om half acht. Film voor werklozen - Tijdens de open middag voor werklozen op donderdag 4 april in de Paraplu kan men kijken naar de film over arbeidsethos. De film gaat over de knellende greep van het arbeidsethos op de mens en zijn omgeving. Het begint om twee uur. Doka-gebruik voor werklozen - Tijdens de open middag voor werklozen in de Paraplu in Vlissin gen kan men onder deskundige lei ding de doka gebruiken voor het afdrukken van foto's. De open middag vindt plaats om twee uur op donderdag 4 april. De toegang is gatis. Voorjaarstocht - Zaterdag 13 april houdt de wandelsportvereni ging De vrolijke Tippelaas in Vlis singen haar 26e voorjaarstocht. De afstanden bedragen 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer De start is bij het clubhuis van Zeeland Sport. De starttijden zijn voor de twee langste afstanden om tien uur en de andere afstanden tussen een en twee uur. Op alle afstanden zijn de routes geheel vernieuwd ten op zichte van vorig jaar. Voor nadere inlichtingen en voorinschrijving kan men zich wenden tot het secretariaat, me vrouw Meerman, Westerzicht 90 in Vlissingen, telefoon 01184-64753. MIDDELBURG Pech onderweg - De A.N.W.B. verzorgt ook in Middelburg weer een cursus Pech onderweg. De lessen vinden plaats in de Technische School aan de kruis weg 2. De cursus bestaat uit vier lesavonden van twee en een half uur en wordt gehouden op de dins dagen 2 en 23 april en 7 en 14 mei. Het accent ligt bij deze cursus op het zelf doen. Onder meer ko men aan de orde de ontsteking, carburatie, koeling en smering ter wijl ook het starten onder alle weeromstandigheden wordt be handeld Men kan zich opgeven bij het ANWB-kantoor aan Lange Geere 26 m Middelburg, telefoon 01180-15155. Zie onze advertentie elders in dit blad VLISSINGEN - De herin- deel geopend. Dat gebeurt richting van de Scheldestraat rond kwart voor drie 's mid- in Vlissingen is voltooid, al een dags door burgemeester Wes- tijdje trouwens. Aanstaande terhout. Hij zal op het eind van zaterdag wordt de straat offi- de Scheldestraat, nabij De Schelde, de vlag van de winke liersvereniging van de straat hijsen. Onder bege leiding van muziek en vooraf- - Foto Cor Schuilwerve gegaan door majoretten loopt het „openingsgezelschap" dan weer naar Scheldestraat 22, waar vanaf de opening een re ceptie ioordtgehouden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Een van de bedrijven op Walcheren dat zaterdag te be zichtigen is, is de kwekerij Moesbosch aan de Galgeweg in Koudekerke. Op deze kwe kerij worden voornamelijk potplanten gekweekt. „We willen de mensen graag op de hoogte houden van het reilen en zeilen van onze bedrijfs tak", vertelt de eigenaar van het bedrijf, de heer Joziasse. „De glastuinbouw is één van de bedrijfstakken die het, on danks de slechtere economi sche situatie, nog redelijk doen. Een moeilijk punt voor ons blijven natuurlijk de hoge energie- en arbeidskosten, maar de export van glastuin- bouwproducenten stijgt jaar lijks. Wel moeten we grote in vesteringen doen om bij de tijd te blijven. Zo wordt op ons be drijf veel al per computer ge regeld. De potplanten vragen een constante temperatuur, vochtigheid en lichtinval om optimaal te groeien. Dat alles wordt dan door de computer bijgehouden. Veel kassen zijn al uitgevoerd met dubbele beglazing om energie te be sparen. Ook zijn er witte schermen aangebracht boven in de kassen die automatisch uitgerold worden, 's avonds om de kou buiten te houden en overdag als de lichtinval te groot wordt. Dat is dus al een hele verbetering ten opzichte van het witkalken vroeger." De ruimte in de kassen wordt zo veel mogelijk benut Per kas staan die soorten bloemen of planten bijeen die dezelfde verzorgingseisen stellen. Om zo min mogelijk ruimte onge bruikt te laten, staan de potten allemaal op grote verrijdbare tafels, zodat de loopruimte al leen maar daar vrijgelaten hoeft te worden, waar men ook werkelijk aan het werk is. „De nieuwste ontwikkelin gen bij ons liggen op het ge bied van de hydrocultuur", vertelt de heer Joziasse. „Dankzij deze methode kun- ook de mensen die niet over groene vingers beschik ken, heel goede resultaten boeken met hun planten. Ook is het een uitkomst als men op vakantie gaat, en voor bedrij ven, waar de verzorging van de planten vaak nogal ver waarloosd wordt. Het voordeel van deze methode is namelijk, dat de planten maar twee keer per maand water hoeven te krijgen en dat ze maar twee maal per jaar bemest hoeven worden. De planten worden geleverd in speciale potten en men hoeft er alleen maar voor te zorgen dat er altijd water in het reservoir zit, de planten nemen dan zelf zo veel water op als ze nodig hebben." „Deze methode is alleen ge schikt voor groene en bontbla- dige planten. Voor bloeiende planten ligt het een stuk moei lijker. Bij soorten als de an- thurium en de christusdoorn is het al wel gelukt ze geschikt te maken voor hydrocultuur, maar bijvoorbeeld bij de cy claam of de begonia is het be slist onmogelijk." Behalve kwekerij Moes bosch houden ook andere be drijven zaterdag een open dag. Kwekerij in 't Anker, Veerse- weg 85, Veere laat zien hoe komkommers, tomaten en pa prika gekweekt worden en men kan er informatie krijgen over biologische ziektebestrij ding. De firma Buys Besuyen aan de Veerseweg 95 in Veere is fresia's Ook de firma van Soelen aan de Vrijburgstraat 42 in West-Souburg kweekt voor namelijk fresia's. Bij de vei ling in Middelburg aan de Braakmanstraat 11 kan men zien hoe de produkten geveild worden en tevens worden er films vertoond onder meer over de teelt van gloxinia's. Bij de kwekerij Verhage aan de Laurens Stommesweg in Middelburg worden onder meer trosanjers geteeld en het bijzondere bij het bedrijf is dat men gebruik maakt van veensubstraat. Tenslotte doet zaterdag de orchideeënkweke- rij ekking aan de Strandweg la in Koudekerke, zijn kas- een dergelijke open dag schè^ sUuaüT'nog lelijk om°de kou buitente houden en nen ook de mensen die niet schikt voor groene en bontbla- gespecialiseerd in de teelt van deuren open voor het publiek.

Scheldebode | 1985 | | pagina 13