HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Solo Festival krijgt vervolg RUITER Sylvia Rodts, Zeeuws kampioen speerwerpen Snelheid en stem been, blokkeren en jj^a Middelburg-Zuid opent werkplaats voor jongeren van 16 jaar en ouder Dinsdag start verkoop zomerpostzegels Jaarlijkse uitvoering van Dumfanfare Alpha BOEKENWEEK Wijkfeest Bijeenkomsten over burgerlijke ongehoorzaamheid I-U"**5" M 301 VLISSINGEN - Speerwerpster Sylvia Rodts: „Ik vind dat de pers hier weinig doet aan atletiek. Voetbal, wielrennen, een beetje handbal, dan heb je 't wel gehad. Atletiek is Els Vader. Die heeft naam gemaakt. Maar er gebeurt zo verschrikkelijk veel op atletiekgebied. Ik ben 'ns derde geweest als ju nior op de nationale kampioenschappen discuswer pen. Er kwam zo'n berichtje in de provinciale krant". Met duim en wijsvinger geeft ze de lengte aan: enkele centimeters. De Vlissingse Sylvia Rodts, atletiekvereniging Marathon, 19 jaar, is Zeeuws kampioen speerwerpen. Omdat deze sport, zoals ze zelf aangeeft, weinig in de publiciteit komt, een gesprek over de techniek, het plezier en hoe het allemaal gekomen is. BLAUWE WINKEL MIDDELBURG - Woensdag 27 en donderdag 28 maart kunnen Middelburg se jongeren vanaf zestien jaar kennis maken met wat de Jongeren Ontmoe- tings Werkplaats zal gaan heten. De bedoeling is de jongeren die van school af zijn en overdag alle tijd van de wereld hebben drie middagen per week de kans te geven met hun geliefde hobby bezig te zijn. UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 33e JAARGANG - OPLAGE 42.659 EX. WOENSDAG 20 MAART 1985 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLOSSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN MIDDELBURG/ GOES - Er weer een Solo Festival in Goes. Vorig jaar organiseer de het Middelburgse theater bureau uit in Zeeland voor de eerste maal een festival, waarop professionele en amateur podiumkunstenaars een solo optreden mochten geven. De belangstelling on der de amateurs was groot. Er kwamen er zeventig uit het hele land in de Prins van Oranje in Goes hun kunsten vertonen. Het publiek kwam in en kele honderdtallen opdagen. „En dat hadden er honder den meer kunnen zijn", meent Jan de la Mar, direc teur van Uit in Zeeland. De gemeente Goes en de provin cie waardeerden het initia tief echter zodanig dat er dit jaar waarschijnlijk een flin ke subsidie op tafel komt. Waarschijnlijk, want de of ficiële beslissingen moeten nog vallen. De opzet is in vergelijking met vorig jaar iets gewijzigd. Kwamen toen de amateurs en de beroeps een week na elkaar aan bod, nu vindt het hele festival op twee achter eenvolgende dagen plaats: vrijdag en zaterdag 17 en 18 mei. Bovendien is het feest nu uitgebreid tot het jonge rencentrum 't Beest. De kans bestaat zelfs dat er buiten op de Beestenmarkt een podium komt, zodat iedere passant die geen watjes in de oren heeft, met het Solo Festival wordt ge confronteerd. Begin mei zal het pro gramma voor de zaterdag met de beroepssolisten be kend worden gemaakt. Ama teurs die vrijdag 17 mei wil len optreden, kunnen zich nu al opgeven. Er zijn nau welijks grenzen aan de ma nieren, waarop zij het pu bliek willen vermaken of verdrieten. Het mag solotoneel of ca baretzijn, kleinkunst of poë zie, klassieke en lichte mu ziek of zang, dans en mime, kindertheater clownerie of poppentheater en mogelijk nog iets anders. Het begrip solo-optreden wordt iets rui mer opgevat dan vorig jaar. Enige begeleiding of een or kestje mag de solist meene men, vindt Jan de la Mar. Het amateur programma begint vrijdagmorgen om elf uur. Een selectiecommissie onder leiding van Jan de la Mar volgt de optredens en kiest de besten eruit voor SOLO fcstiM een optreden 's avonds in de finales. Wieteke van Dort, ooit de deftige dame die van die verrukkelijke scheetjes kon laten, presenteert het avondprogramma. Een des kundige jury kiest uit deze solisten dan weer de win naar van De Gouden Gans 1985. Aan deze prijs en aan de Publieksprijs is een op treden verbonden op het be roeps solo Festival de vol gende dag. Het publiek krijgt weer dei kans een eigen favoriet aani te wijzen. Deze krijgt Dei Verguylde Ganzepoot 1985. i De prijzen werden vorig i jaar ontworpen door de i Middelburgse Elsa West- land. Amateurs die iets voor: een optreden voelen, kunnen zich wenden tot het Thea-Ë terbureau uit in Zeeland, l Postbus 124, 4330 AC Mid- delburg. Inschrijven is mo- gelijk tot en met vrijdag 26 april. i (ADVERTENTIE) Vandaag begint de Bij aankoop van 19.50 aan boeken, het boekenweekgeschenk: „Somberman's actie" van Remco Campert GRATIS bij: Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN, 01184-12733 VLISSINGEN - Zaterdag avond 23 maart wordt er in het Buut een wijkfeest gehouden. De avond zal om 20.00 uur be ginnen. Op het programma staan accordeonmuziek, voordrach ten, een rondje bingo en een kleine loterij. Tevens is er ge legenheid om te dansen. Op het wijkfeest zijn alle bewoners van de wijk welkom om de medewerkers van het Buut ook eens op een andere manier te leren kennen. Sylvia Rodts, Zeeuws kampioen speerwerpen. - Foto: Cor Schuilwerve (ADVERTENTIE) De vrijetijdsmode om swingend mee door het le ven te stappen. BURGPROMENADE 27 MIDDELBUR^«h38478 JE openjffr VLISSINGEN - „Burgerlijke ongehoorzaamheid" is het the ma van zes bijeenkomsten van het V.J.V. in Vlissingen. Aan de orde komen onder meer vragen over wat burgerlijke ongehoor zaamheid nu eigenlijk is, waar het verzet van de burgers zich tegen richt, wie zich niet verantwoordelijk voelt en wat de eigen houding van de bezoekers van de bijeenkomsten is. De bijeenkomsten vinden plaats op de donderdagavon den 28 maart, 4, 18 en 25 april en 2 en 9 mei steeds van half- acht tot tien uur in het VJV- centrum aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 95. De eerste avond is bedoeld als kennismaking, tevens wordt dan de etiquette van Schuyt besproken en verschil lende vormen van actie en protest. Op 4 april wil men vaststel len waar de grenzen van het aanvaardbare liggen en wat de invloed is van de burgers op de wetgeving. 18 April draait men de film Gandhi, terwijl een week later het machtsspel en de rechtsregels bekeken worden en met de omschrij ving van drie visies omtrent burgerlijke ongehoorzaam heid krijgt. Op 2 mei is het thema „on gehoorzaam, vroeger en nu" en vertoont men de dia-serie Martin Luther King. De laat ste avond worden de middelen in verhouding tot de doelen bekeken. Alle avonden worden geleid door René Busker. Men kan zich tot 21 maart opgeven bij het VJV Mijn pa nam me mee, toen ik zes was, met de trimgroep op zondag. Toen ben ik ook be gonnen met de atletiek. Eerst doe je alles: hard lopen, sprin gen, balwerpen, allerlei spe len. Pas als je wat ouder wordt, krijg je een training in de loop- en springnummers. Dan ga je gerichter werken. Eerst heb ik discuswerpen ge daan. Ik werd derde op de na tionale kampioenschappen. Het ging gewoon lekker. Daarna ben ik gaan speerwer pen en dat ging ook goed. Ik was een jaar of vijftien, toen ik er mee begon, want als pu pil of d-junior kun je nog niet speerwerpen. De techniek is gewoon erg moeilijk. Je leert wel werpen door ermee te spe len, met die speer, maar je for ceert je lichaam er erg snel mee. Je forceert je rug als je niet de goeie techniek hebt. Zeker als je veel kracht hebt, dan krijg je zo'n enorme be lasting op je rug. Ik vond 't leuk en begon al gauw mee te tellen. Je begint al gauw mee te tellen natuurlijk, want in Zee land stelt het niet zo veel voor. Toen ik 17 was, kwam het Zeeuws record in zicht. Ik ben gaan trainen, met plezier, om dat te pakken. Het stond al 22 jaar op naam van Verie Kos ter, toen ik 't pakte. Als junior had zij ook het Zeeuws record gehad; dat was 18 jaar blijven staan. Dat was gepakt door een vriendin van mij, Marjo lein Stam. Ongeveer twee jaar later pakte ik dat en dat was meteen een seniorenrecord. Verie Koster had in 1962 36.60 meter gegooid en ik kwam vo rig jaar op 38.92 meter. Het is trouwens heel leuk, want Ver ie heeft me meteen, nadat ze 't in de krant had gelezen, gefe liciteerd. Ik denk dat het Zeeuws da mesrecord dit of volgend jaar weer wordt verbeterd. Het is ook niet gezond als een record 22 jaar blijft staan. Of ik, of Joyce Quekelbergen verbetert het. EXPLODEREN Speerwerpen saai? Nee, he lemaal niet. Je hebt er kracht bij nodig, geen domme kracht, maar explosieve kracht. Door je aanloop kom je met grote snelheid aan en die snelheid breng je in één klap over op je gooi. En daar komt de tech niek. Het is snelheid, kracht en techniek. Onderdeel van de training is dan ook springen en sprinten. Dat springen is een krachttraining voor de be nen. Dat zit zo. Je komt aan- sprinten en je draagt de speer in de arm naast je op hoofd hoogte. Dan komen de laatste vijf passen, je arm gaat naar beneden, je bovenlijf trekt scheef en toch moet je snelheid houden. Dan komt de gooi en dan moet je blokkeren, met je stembeen, zo heet dat. Je moet plotseling stilstaan, de snel heid moet naar de gooi. Dat is eigenlijk het moment, waarin alles explodeert. Daar heb je kracht in de benen voor nodig. Krachttraining met de armen doe ik niet. Bang voor blessu res. Als ik vier of vijf keer in de week zou trainen, dan zou ik er wel krachttraining bij doen. BLOKKEN VAN MEIDEN Maar het moet in verhou ding blijven. Snelheid en tech niek is het belangrijkste. Als je te veel aan krachttraining doet, wordt het domme kracht. Bij de nationale kampioen schappen discuswerpen waren er ook allemaal van die blok ken van meiden. Ik was er een kleintje bij, ik had nooit aan krachttraining gedaan en toch werd ik derde. Als je snelheid en techniek goed is, niet beter kan, dan pas kun je misschien met krachttraining nog wat bereiken. Het Nederlands record speerwerpen staat op naam van Beuzekom met 57.90 me ter, bijna twintig meter verder dan ik. Je ziet dat het in Zee land niet zo heel veel voorstelt. Ze hebben buiten Zeeland be tere accommodaties, meer mo gelij kheden, denk ik. Maar, ik doe het voor m'n lol. Als je soms ziet hoe junioren, pupil len zelfs, moeten presteren. Ze lopen op schoenen van twee honderd gulden, waar ze na vier of vijf maanden zijn uit gegroeid. Ze moeten van pa en ma prestaties leveren. Verbe ten zijn ze aan het werk. Die zijn na een paar jaar van de atletiek af, omdat ze niet met plezier bezig zijn. Op een gegeven moment móet je wel aan de dure spul len. Je hebt bijvoorbeeld spe ciale spikes voor speerwerpen en die heb je wel nodig als je er verder in wil gaan. En die zijn duur: tweehonderd gul den. De werkplaats begint 2 april, maar volgende week woensdag en donderdag van 13.30 tot 16.30 uur kunnen zij al zien wat er zoal mogelijk is. De plaats is het gebouw Poor- tershove 1 in Middelburg- Zuid, een voormalige kleuter school. Zestien-plussers kunnen in ieder geval terecht in de bar/ ontmoetingsruimte. Hier kan men wat drinken, tafeltenis- sen, biljarten, tafelvoetballen, wat lezen en naar muziek luis teren. Daarnaast zijn er op de ze middagen allerlei activitei ten mogelijk, zoals electronica: het zelf leren bouwen van een versterker, lichtorgel, looplicht, mengpa neel. Het reparerejh van eigen apparatuur is hierbij natuur lijk ook mogelijk; leren werken met compu ters: dank zij de medewerking van de firma Roskam zijn er 2 computers waar men mee kan leren werken. Wat kan je doen met een computer, welke mo gelijkheden heeft deze en hoe moet dat dan Dit zijn vragen die beantwoord kunnen wor den; huidverzorging: hoe maak ik mij zo goed mogelijk op, wat moet ik wel of niet ge bruiken om mijn huid zo goed mogelijk te houden; fiets-, bromfiets- en motor techniek: het zelf leren wer ken aan en repareren van fiet sen, bromfietsen en motoren komt hierbij aan bod. Repara tie van het eigen vervoermid del is natuurlijk ook mogelijk. Een sleutel werkplaats kun je dit dan óók noemen; stofdrukken en stofontwer- pen: het zelf leren ontwerpen van stoffen voor kleding en deze ook zelf maken komt hierbij aan de orde. Een bezig heid die in deze tijd van veel nut kan zijn; timmeren en houtbewerken: het leren van zelf ontwerpen en maken van gebruiksvoor werpen en/of meubels komt hierbij aan bod. De deelnemers kunnen ook aan fotografie, sport of andere dingen doen, als daar maar voldoende belangstelling voor is. Voor alles geldt: het zijn geen cursussen, maar bezighe den. Deskundige begeleiding is er wel. Behalve dat iedereen op de open middagen kan zien wat de mogelijkheden zijn, kan men zich ook voor een of ander opgeven. De toegang is gratis. De organisatie is in handen van Sociaal-Cultureel Werk de Hayman. VLISSINGEN/MIDDELBURG - Van dinsdag 26 maart tot vrijdag 10 mei worden voor de vijftigste keer de zomerpostze gels verkocht. Dit jaar is er een serie van vier zegels met afbeel dingen van de Sint Maartenskerk in Zaltbommel, de Synagoge Winterswijk, de Doopsgezinde kerk in Bolsward en de Sint Janskathedraal in 's Hertogenbosch. Daarnaast zijn er postze gelboekjes, eerste dagenveloppen, maximumkaarten, prent briefkaarten, wenskaarten en dergelijke uitgebracht De netto opbrengst van de actie was vorig jaar drie mil joen gulden en kwam ten goe de aan organisaties en instel lingen op het gebied van cul tuur, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid, zowel in Nederland als op de Neder landse Antillen. De verkoop van zomerpost zegels is in Middelburg een werkobject van de Unie van Vrijwilligers. Zij staan drie weken in de hal van het Post kantoor aan de Lange Noord straat met een standje en wel van dinsdag 26 maart tot en met vrijdag 13 april. De ope ningstijden zijn alle werkda gen van half tien tot half vijf zonder onderbreking en de za terdagen 30 maart, 6 april en 13 april van half tien tot twaalf uur. Van 26 maart tot en met 4 april is er tevens verkoop van de zomerpostzegels in de Ra bobank aan de Langeviele 49 in Middelburg. Openingstijden daar zijn van half elf tot drie uur. In Vlissingen zijn de zomer postzegels verkrijgbaar in het postkantoor op het Stadhuis plein en wel van half negen tot vijf uur. Verder is het comité daar aanwezig op alle werk dagen, ook de zaterdagen, tot en met 13 april van half negen tot twaalf uur. Verder staat het comité in de Miro tijdens de avondver koop en 's zaterdags van elf uur tot vijf uur. De eerste ze gels in Vlissingen koopt me vrouw Westerhout-van Spar ren tak. minuiminimimiimiiiimmiii OOST-SOUBURG - De Vlissingse drumfanfare Alpha, die in oktober 1981 is opgericht, houdt zaterdag 23 maart voor de derde keer de jaarlijkse uitvoering. De band, die bij de oprichting startte met zestien muzikanten, is inmiddels uitgegroeid tot een vereniging van dertig enthousiaste jonge mensen. Op de uitvoering wordt een gevarieerd programma ge bracht. Zo verleent de Vlis singse accordeonverengiing Accordeola haar medewer king. Deze vereniging speelt muziek van George Gerswin en Glenn Miller. Als tweede gast is uitgeno digd de majoretten- en twirl - groep The Flushing Girls. De groep brengt een keuze uit de shows waarmee ze in het ver leden op concoursen en festi vals hoog gescoord hebben. Verder zal door leden van Alpha een playback van de bekende Engelse popgroep Wham vertoond worden en is er een optreden in het Zeeuws dialect door Jewannes van Tanne. Alpha zelf brengt een selectie uit het repertoire, waarmee ze vorig jaar, vooral in België en Frankrijk, maar ook in Nederland, veel succes oogstte. Er wordt onder ande re filmmuziek gespeeld van Ennio Morricone, muziek uit de musical Cabaret en de her kenningsmelodie van The A- team. In het tweede optreden van Alpha kan men het nieuwe re pertoire voor 1985 beluisteren met nummers als „Fly me to the moon", „Crying in the rain" en het bekende „Sweet Caroline". Na afloop van de optredens is er gelegenheid tot dansen. De avond begint om acht uur in de Zwaan in Oost-Sou burg. I|jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll■ll■lllll»l>»»ll»»"ll"l"lllll,lllillllllllli,lllllllllillll,ll

Scheldebode | 1985 | | pagina 1