ZEEUWSE AANDACHTSPUNTEN JONGERENJAAR: Gieren op 't Veilig Nest f I}, yM Vijf favoriete film 1984 nogmaals in Meccano De eerste katjes r, .1 EIGEN MANIER KARAVAAN LOKAAL SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 MAART 1985 ZEELAND - „Speciale aandachtspunten hier in Zeeland bij de invulling van het jongerenjaar zijn het opzetten van workshops popmuziek, het toe gankelijker maken van theatervoorstellingen, door jongeren niet meer dan 6 gulden te laten betalen, een proefprojekt dans en de openstelling van sozen en buurthuizen overdag. Informatie en communi catie spelen daarbij vanzelfsprekend een belang rijke rol". 1 ji K 315 Workshops popmuziek; informatie; openstelling van sozen overdag Aan het woord is Mar greet Theune. Zij is bij de Zeeuwse Jeugdraad in Middelburg aangesteld voor de Werkgroep Jon gerenjaar. De Werkgroep Jonge renjaar is mede op ver zoek. van de provincie van start gegaan. Binnen de groep zijn twee projektgroepen begonnen met het uitwerken van genoemd jongerenj aar-activiteiten. De groep jeugdwerkloosheid in ventariseert de accommoda ties voor jeugd- en jongeren werk in Zeeland, die openge steld kunnen worden (of al zijn) voor activiteiten van jon ge werklozen overdag. De pro- jektgroep jongeren en cultuur heeft de popmuziek, theater voorstellingen en dans in haar portefeuille. In de werkgroep zitten ver tegenwoordigers van de Zeeuwse Jeugdraad, Zeeuwse Culturele Raad, Zeeuws Steunpunt Kunstzinnige Vor ming en Volwasseneneducatie, Provinciale Griffie, Zeeuwse Stuurgroep Werkloosheid, Zeeuwse Organisatie ter On dersteuning van het Sociaal/ Cultureel Werk (ZOOS) en het Zeeuws Service- en Informa tiebureau. Het sekretariaat van de werkgroep wordt ge voerd door het bureau van de Zeeuwse Jeugdraad. Piet de Witte, assistent-se cretaris bij de Jeugdraad be geleidt Margreet Theune bij haar éénjarige baan als coör dinatrice van het Zeeuwse ge beuren. „Ons actieplan is, van het begin af, gericht op structurele verbetering van de positie van jongeren, zegt hij. Kortom: Blijvende oplossingen voor de problemen waarmee jongeren worden geconfronteerd. De landelijke punten bleken wei nig te zeggen over de specifiek Zeeuwse problemen. Jeugd werkeloosheid, jonge buiten landers, minderjarigheid/ meerderjarigheid, vrede en ontwikkeling; ze zijn zeer be langrijk maar ook erg alge meen. Daarnaast wilden we nog wat extra dingen van de grond zien te krijgen in dit jaar. Zeeland heeft in vergelij king met de randstad bijvoor beeld nog een flinke achter stand weg te werken op het gebied van de popmuziek, om maar wat te noemen. Jongeren moeten de kans krijgen zich op hun eigen ma nier te uiten. Een deel van de jongeren doet dit via de tradi tionele cultuurvormen als klassieke muziek, schilder- en dichtkunst enz. Een deel van de jongeren uit zich echter ook in allerlei andere vormen. Voorbeelden hiervan zijn: graffity (spuitbussenkunst), kleding, haardracht, straat/ meidentoneel en natuurlijk de popmuziek". Voor jongeren die zich in de traditionele cultuurvormen willen uiten bestaan vele mo gelijkheden: gesubsidieerde muziekscholen, kunstonder wijs op school, conservatoria, subsidies voor jongeren- en studentenorkesten. Deze mo gelijkheden zijn vaak niet aanwezig voor die jongeren die zich willen uiten op een andere manier. Het onderwijs op scholen besteedt daar in de meeste gevallen al evenmin aandacht aan. Kleding kan een enkele maal via werklo- zenprojekten gemaakt wor den, muziekscholen geven nauwelijks onderricht in pop muziek en popgroepen worden in dezelfde negatieve mate ge subsidieerd. Het Pi jon Nederlands Plat form Internationaal Jonge renwerk) stelt dat de erken ning van deze minder traditio nele vormen van cultuur ais een volwaardige cultuurvorm, één van de belangrijkste ac tiepunten is voor ben die zich hiermee bezighouden. Een er kenning die zou moeten uit monden in gelijkwaardige voorzieningen. Als belangrijke kriteria voor de provinciale activitei ten heeft de werkgroep gesteld dat de thema's dienen aan te sluiten bij de wensen en be hoeften van jongeren en die nen bij te dragen aan hun be wustwording. Bij de organisa ties van activiteiten wordt ge bruik gemaakt van de aanwe zige organisaties en worden ook niet georganiseerde jonge ren betrokken. GOES - Op 22 maart draait in de Goese Zeeland(vei- ling)hallen de Margrietbeurs. Een evenement dat ge plaatst moeten worden in het kader van de nevenactivi teiten van het weekblad van die naam en dat nogal wat prominenten naar Goes brengt. Ruud ter Weijden, Koos Postema en Hans van Willi- genburg zijn in dat opzicht de belangrijkste. Postema en Ter Weijden presenteren op diverse tijd stippen een talk-show met als thema 'Wij opvoeders onder elkaar'. In de gesprekken die beide heren voeren nemen on derwerpen als 'Hoeveel zak geld geef ik mijn kinderen, al coholgebruik, vrijetijdsbeste ding, seksualiteit, de plaats van de opvoeder en de plaats van het kind in het gezin' een belangrijke plaats in. Hans van Willigenburg fun geert als modepresentator. De zeven shows die in de loop van de dag, (vijf tussen 10.00 en 17.00 uur en twee tussen 19.00 en 22.00 uur) gehouden wor den. De Margrietbeurs wordt omlijst door diverse standhou ders waarvan het merendeel zich verdienstelijk maakt in de consument-voorlichtende sector. Zo zijn het Consumen ten Advies Centrum, de stich ting Consument en Veiligheid Margreet Theune: „In deze fase van het werk is het vooral belangrijk om de jongeren te informeren over de nieuw te creëren mogelijkheden. Ze moeten weten dat er sozen of buurthuizen overdag worden opengesteld, dat er mogelijk heid is om een workshop pop muziek te doen of dat er er gens in de buurt aan dansex- pressie gedaan kan worden. Daarom spelen we nu met het idee om met een karavaan door heel Zeeland te trekken. We moeten dat plan nog ver der uitwerken en er geld voor zien te vinden. Maar in princi pe lijkt het me heel doelmatig. Alle kleine kernen en witte vlekken zouden we zo kunnen aandoen, opgeluisterd met op treden van een plaatselijk bandje. Dat trekt publiek. Want het is belangrijk dat naast de activiteiten van en voor jongeren zelf, jongeren- zaken ook onder de aandacht van een breder publiek ge bracht worden". De karavaan zou volgens Margreet dan ook een aan dachtsmanifestatie moeten zijn voor de openstelling van accommodaties van de jeugd - en jongerencentra overdag. „Daarvoor hebben we vrij willigers nodig die een „des kundigheidsbevorderingstrai ning" willen volgen. Een ab surde naam voor een training die vrijwilligers opleidt om met groepen om te gaan die in dit geval een jongerensoos of buurthuis overdag bemannen of bevrouwen willen zodat het tevens als informatie- en acti viteitencentrum voor werklo ze jongeren kan dienstdoen". Het zal duidelijk zijn dat de Zeeuwse Jeugdraad, en in het bijzonder de werkgroep bin nen het jongerenjaar een soort van provinciale vraagbaak is en dat zij alle informatie van de nationale werkgroep door speelt naar belanghebbenden. Zoals gezegd is het streven vooral gericht op structurele verbeteringen en laat men het organiseren van evenementen grotendeels over aan lokale initiatieven. Wel zijn alle K', 1 MIDDELBURG - Zaterdag 23 maart speelt het Middelburgs Theater in het eigen minitheater aan de Verwerijstraat bet stuk "Gieren op 't Veilig Nest". Dit blijspel werd geschreven door Ha rold Pherson. Het speelt op een eilandje in een meer dicht bij de grens van Canada, waar Mary Fleet samen met haar broer Tony en haar dochter Pat een klein landelijk hotel beheren. Het is er heel stil als de zo mer voorbij is, ze hebben nog maar één gast. Daarom heeft Tony een advertentie ge plaatst, waarin hij de rust van dit eenzame oord aanprijst. Dit blijkt succes te hebben, want er komt een gast opda gen. Jack Gable. Deze jongen heeft wat last van zenuwen en hij hoopt in het hotel tot rust te komen. Kort daarna verschijnen er nog twee gasten, Frank Law- ford en zijn zuster Jennifer. Hoewel ze zich inschrijven als makelaar en lerares, blijkt al gauw dat ze een heel ander be roep hebben. Ze horen bij een bende die pas een grote juwe lenroof heeft gepleegd. De leider is gearresteerd maar hij heeft de juwelen nog tijdig aan de Lawfords kun nen geven. Die willen zich nu even schuil houden, maar als de bendeleider uit de gevange nis ontsnapt en ook op 't Veilig Nest neerstrijkt is het gedaan met de rust. Alleen ten koste van een hele serie kluchtige verwikkelingen en het vin dingrijk optreden van Gable kunnen de gieren van 't Veilig Nest worden verjaagd. De voorstelling begint om acht uur. Margreet Theune kreeg voor één jaar een aanstelling bij de Werkgroep Jongerenjaar. Zeeuwse gemeenten afzonder lijk benaderd met het verzoek geld te reserveren in het kader van het Jongerenjaar. Mar greet: „Een aantal gemeenten hebben dat gehonoreerd, som mige in samenwerking met naburige gemeenten. Een gro ter aantal heeft gesteld: laat de plaatselijke jongeren of jongerencentra maar met voorstellen en begrotingen ko men en dan zien we wel. Jonge mensen met plannen, maar die niet weten hoe ze die in een begroting moeten omzetten, kunnen dus bij mij terecht voor advies. Dat geldt ook voor andere zaken, iedereen kan me bellen". Piet de Witte: „Het is niet de bedoeling dat 1985 met wat ex tra subsidies tot een pret- jaartje wordt gemaakt en dat we daarna weer op de oude voet verder gaan. Het belang van dit Jongerenjaar is om de vaak slechte situatie waarin jongeren verkeren bloot te leggen. ls3Het adres en telefoon nummer van de Zeeuwse jeugdraad, waar Margreet Theune te bereiken is, is Dam 31, 4331 GE Middelburg; tele foon 01180-33024. Het Middelburgse filmthea ter Meccano heeft in de vooraf gaande maanden een enquête gehouden onder de bezoekers om eens te peilen welke films zij nu in 1984 het meest konden waarderen. Veel mensen rea geerden en uit de 101 films werd de Japanse film Naraya- ma als favoriete film van 1984 gekozen. Narayama kreeg 103 punten (ieder kon vijf beste films kiezen en mocht vijf punten geven aan de favoriet, aflopen tot een punt voor de vijfde beste). Een goede tweede vms Fanny en Alexander met 81 punten, derde Los santos In- nocentes met 62 punten, de Russische film vierde Nostalg- hia met 55 punten en vijfde The ivorld according to Garp met 50 punten. Deze films zijn deze week allemaal nog eens te zien (Garp draait vanavond, woensdag 20 maart). HET FILMPROGRAMMA VAN MECCANO MIDDEL BURG ZIET ER DEZE WEEK DAN ZO UIT: Nostalghia van de Rus Tar- kovsky speelt in Italië, in Tos cane, waar een Russische pro fessor de middeleeuwse archi tectuur bestudeert. Hij komt in contact met een excentrike ziener die het einde van de wereld voorziet en tijdens een protestdemonstratie tot zelf verbranding overgaat. Heim wee naar Rusland. Donderdag 20.30 uur. Los santos Innoncentes van Mario Camus is gemaakt naar een boek van Miguel Delibes. Ca mus schetst het lot van een van de vele arme boerenfami lies in het Spanje van Franco die zelfs in de jaren zestig nog onder volstrekt feodale om standigheden leefden. De fa milie ondergaat de beslissin gen van de grootgrondbezitter gelaten. Het lot van de heilige onschuld. Vrijdag 20.00 en 22.00 uur. Fanny en Alexander zijn de twee kinderen van de rijke Oscar Ekdahl, beheerder van het plaatselijke theater. Ing- mar Bergman laat het spelen aan het begin van deze eeuw in een Zweeds stadje waar ook de Lutherse bisschop resi deert. Vader Oscar sterft aan een hartaanval en Oscar, die een sterk gevoel heeft voor de op de achtergrond meewer kende krachten, houdt zijn va der in de buurt: rustig, zwijg zaam, bezorgd en gekleed in een wit pak. Het onbewust op roepen van de dode vader is een vorm van zelfbescher ming, vooral als de moeder van de twee kinderen opnieuw in het huwelijk treedt. Met de plaatselijke bisschop. Deze man is in alles het tegendeel van de theaterfamilie. Zaterdag 20.30 uur. Naraya ma van Imamura. Prachtige beelden van een bergdorp en de omgeving, het alledaagse leven en werken. Het speelt in de negentiende eeuw en er heerst voedselschaarste in het dorp. In de loop der tijd is het gebruik gegroeid voedsel uit te sparen door de oudjes die de 70 hebben bereikt naar de top van de berg Narayama te brengen om daar te sterven. Dat gebeurde op de rug van de oudste zoon. Een nog zeer vita le vrouw moet haar zoon bijna dwingen de religieuze traditie (Narayama is God) voort te zetten. Zondag 20.30 uur. Der be- ginn aller Schrecken ist Liebe. Regisseur Helke Sanders zet drie mensen neer, twee vrou wen en een man. Freya heeft een verhouding met de man die ooit de vriend was van haar vriendin. De drie probe ren dat op moderne geëmanci peerde manier op te lossen. Dat lukt aardig, totdat de vriend Freya loslaat en haar vriendin weer opzoekt. Ver borgen vooroordelen en merk waardige associaties duiken dan op. Maandag en dinsdag 20.30 uur. Marathon man van John Schlesinger. Een wat wereld vreemde student is bezeten van twee idealen: zijn vader die slachtoffer is geworden van de naoorlogse heksen jacht, vrij pleiten van anto- Amerikaanse activiteiten en ooit nog eens een marathon lo pen. Hij raakt verwikkeld in een ongelooflijke intrige, waarin zijn broer en een ex- nazibeul de hoofdrollen ver vullen. Woensdag 20.30 uur. De ko ning en de vogel. Koning Ka- rel de vijfde plus drie is acht plus acht is zestien regeert als een tiran over het koninkrijk. Alleen een praatzieke vogel met een kleurrijke veren- pracht, die zijn nest gebouwd heeft hoog in het enorme pa leis en dicht bij de geheime vertrekken van de koning, durft hem te tarten. Zaterdag 15.00 uur. Voor 8- tot 12-jarigen. Muziekfilm Reggae Sunsplash. In 1979 vond op Jamaica het tweede Sunsplash-festival plaats. Een groot deel van dit festival vult de film. Daarnaast nog enkele wetenswaardigheden over Ja maica en de koning van de reggae Peter Tosh. Zondag 15.00 uur. Twaalf jaar en ouder. In het filmthea ter Alhambra in Vlissingen draaien deze week de volgende films. Amadeus. De man, de muziek, de film. Tweede week. Donderdag, vrijdag en maan dag tot en met woensdag 20.00 uur. Zondag 14.00 uur. Alle leeftijden. Wildschut, een door Nederlanders gemaakte Ame rikaans aandoende misdaad film. Tweede week. Donderdag 20.00 uur, vrij dag, zaterdag en zondag 21.30 uur. Broadway Danny Rose. Woody Allen in de weer als weinig succesvolle theater agent die vertwijfelt probeert de meest uiteenlopende kun stenaars aan contracten te helpen. Zijn klanten zijn een blinde xylofoonspeler, een stotterende buikspreker, een schaatsende rabbi. Humor van Woody Allen gehalte. Vrijdag, zaterdag en zondag 19.00 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur, vrijdag 23.30 uur. Alle leeftij den. Lolita. Porno. Vrijdag 23.30 uur. Achttien jaar Sjors, Sjimmie en de tover ring. Het tweetal beschikt zon der het te weten over een ring met magische krachten. Als Sjimmie zegt dat hij wel eens met Sjors in de riddertijd zou willen rondkijken, gebeurt dat meteen. De ridders sluiten ze op en zo beginnen de avontu ren. La mort en direct van Ber- tand Tavernier. Een fatale kwaal van een jonge vrouw wordt gebruikt als sensatio neel onderwerp voor een live t.v.-reportage. Zij wil in rust sterven, maar een reporter met in zijn oog ingebouwde camera volgt haar zonder dat zij dit merkt. Eerst helpt hij haar zogenaamd belangeloos op haar vlucht, maar hij raakt steeds meer bij zijn slachtoffer betrokken. Een zeer verras sende ontwikkeling gooit alles overhoop. Woensdag 20.00 uur. Orga nisatie ZVU MIDDELBURG Rommelmarkt De marionet ten vereniging Dauwendaie "de Blue Diamonds" en „The Little Diamonds" houden zaterdag 23 maart een grootse fancy-fair rommelmarkt met verschillende attracties in de Roozenburglaan. Het duurt van negen tot vier uur. Rommelmarkt en kleding- beurs De Vrije School houdt zaterdag 23 maart van halftien tot een uur een rommelmarkt en kledingbeurs. Er komen onder meer stands met huisvlijt, pop pen en dergelijke. De Vrije School is gevestigd aan de Wil lem Arondeusstraat in Middel burg. Lezing Vanavond, woensdag 20 maart houdt dr. Bekker, me dewerker van het Christelijk Pe dagogisch Studiecentrum in Hoevelaken een lezing met als titel „Behoort Vredesonderwijs tot de opvoeding?" De lezing is belegd door de I.K.V.-regiokern Walcheren en is speciaal bedoeld voor schoolbe stuurders, raadsleden die onder wijszaken behartigen, onderwij zend personeel en ouders en op voeders. Ook studenten van pe dagogische academies zijn wel kom. De lezing begint om acht uur in Ons Huis in Meliskerke. Vrije peuterklas De initiatief groep Vrije Peuterklas willen op Vrije School leest geschoeide peuterklas oprichten. Dinsdag 26 maart is er een voorlichtings avond, waarop kleuterleiders L. Gerard een inleiding houdt. De avond begint om acht uur in de Vrije School Zeeland aan de Wil lem Arondeusstraat in Middel burg. ICTO - De ICTO-afdeling Vlis- singen/Middelburg houdt don derdag 21 maart een openbare bijeenkomst. Het thema van deze avond is: „Vredesperspectief tot het jaar 2000". Spreker is dr. de Geus, voormalig minister van de fensie voor het CDA. De bijeenkomst begint om kwart voor acht in het jeugdge- bouw van de Petruskerk in Vlis singen aan de dr. Ottestraat. De ICTO-bijeenkomstmet als spre ker dr. Vlaardingerbroek die op 8 februari niet door kon gaan we gens de slechte weersomstan digheden is verschoven naar vrij dag 26 april. Deze begint om acht uur in de Ontmoetingskerk in Middelburg. Jaarvergadering natuurmo numenten Tijdens de jaarver gadering van district Zeeland van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Ne derland houdt Ch. Jacobusse een inleiding over het onderwerp „Weidevogels in Zeeland". Jacobusse is inventarisatie medewerker van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Hij zal on der meer ingaan op de oorzaken van de veranderingen die de af gelopen jaren zijn optreden in de broedbestanden van weidevo gels als scholekster, kievit, wa tersnip, grutto, tureluur en kem phaan. Ook bestaande bedrei gingen en de mogelijkheden ter bescherming van deze vogel soorten aan de lezing wordt de film Weidevogels van de natuur- cineast Jan van de Kam ver toond. De jaarvergadering begint om acht uur in de Prins van Oranje in Goes. Lezing Natuurkundig gazel schap Donderdag 21 maart houdt prof. dr. ir. Vossers voor het Natuurkundig Gezelschap een lezing over „Ontwikkelingen in de Stromingsleer". De heer Vossers is verbonden aan de afdeling transportfysica van de technische hogeschool in Eindhoven. De stromingsleer is een nderdeel van de klassieke natuurkunde. Nieuwe waarne mingstechnieken hebben in de laatste jaren tot veel nieuwe in zichten geleid. Deze ontwikke ling zal geillustreerd woren met voorbeelden uit de astronimie, geofysica, akoestiek, oceanogra fie, fysiologie van mens en plant en met technische toepassingen in de lucht-, ruimte- en scheep vaart, werktuigbouw en chemi sche techniek. De lezing vindt plaats in gebouw de Schakel, Bachtensteene 14 in Middelburg en begint om acht uur. Hindoestaan* feest Volgend op de succesvolle eerste activi teit van de stichtng Wi Makandra uit Middelburg wordt op zater dag 23 maart in de Schouwburg in Middelburg een van de Suri naamse hoogtijdagen gevierd. Dit is het Holi Pagwha, een feest van de Hindoestaanse gemeen schap in Suriname, waaraan echter de hele Surinaamse be volking meedoet. In de foyer van de schouwburg treedt de Suri naamse band Surdian Sound uit Amsterdam op. Deze speelt de hele avond Surinaamse en Caraï- bische dansmuziek. Ook wordt er door een chautaalgroep uit Vlissingen chautaalmuziek ten gehore gebracht. De feestavond begint om acht uur. Bingo Wijkvereniging de Scheldebuurt in Vlissingen ver zorgt vrijdag 22 maart een bingo avond. Men maakt voor deze avond gebruik van de ruimte van het VJV aan de Verkuyl Quakke- laarstraat. De toegang is gratis. Het begint om halfacht. Volksschilderen Bij voldoen de deelname start woensdag 27 maart een cursus volksschilde ren in het Woltershuis in Vlissin gen. De cursus bestaat uit tien lessen. De lessen worden gege ven van halfacht tot negen uur. Voor inlichtingen kan men bellen naar Lies Luikenaar, telefoon 14660 Spelinstuif Vrijdag 22 maart houdt de handbalafdeling van de Vlissingse sport vereniging Ma rathon een spelinstuif voor jong en oud in het clubhuis van de vereniging, de Boederij aan de Bosweg. Vanaf halfacht is ieder een hier welkom. Er worden ver schillende spelletjes gespeeld en er zijn een aantal prijzen te ver dienen. Als hoofdprijs is er een retourtje Londen met de Olau-li- ne. De tijd breekt aan om op zoek te gaan naar nieuive lenteboden. Die zijn er nu trouwens in alle maten en kleuren. Over de winterjas mijn en de toverhazelaar, de vroege crocussen en de eerste bijen zullen we het vandaag niet hebben. Liever besteden we enige aandacht aan de hazelaar, die totaal niets met de ge noemde toverhazelaar te ma ken heeft. De laatste komen we in de vrije natuur nooit tegen. Trouwens hazelaars zijn in het Zeeuwse ook weer niet zó algemeen. Gelukkig zijn er na de oorlog veel aan geplant. Dat geldt zowel voor parken en plantsoenen, in en rond nieuwbouwwijken, als mede in de bossen rond de verschillende kreken zoals bij Veere. Wie dus op de katjes wil letten heeft moge lijkheden genoeg. Dat uitzien naar de katjes kan trouwens al beginnen, wanneer het oude blad nog aan de struiken zit. Dan zijn de groene katjes al duidelijk zichtbaar. Aangezien de win ter in Zeeland dit jaar heel UMt strenger iaas dan ge woonlijk, is de bloei van de hazelaar ook minder vroeg te verwachten. Meestal hangen de katjes eind januari al te bungelen. Dat is als regel het geval bij struiken, die een gunstige standplaats hebben: uit de wind en in de zon. Is de plek veel koler, zoals we in het krekengebied nog wel eens aantreffen, dan wordt het wel maart. Nu zijn alle katjes laat. Helaas heeft de hazelaar het in onze streken nogal eens moeilijk vanwege con currerende bomen. Elzen, es sen en wilgen groeien name lijk op de kleigrond veel be ter dan onze hazelaar. Deze vraagt over het algemeen losse, humusrijke grond en dat is hier niet bepaald voor handen. We treffen in be paalde natuurterreinen in ons land een rijke begroeiing van hazelaars aan, wanneer er leem in de bodem aanwe zig is. Dat is echter wel iets an ders dan zware, Zeeuwse klei. De mooiste struiken, die een meter of vijf hoog kunnen worden, vinden we dan ook aan de randen van duinen en bossen. Hier ligt uaafc een dunne laag zand op een klei- ondergrond. Ook bij de kre ken zijn hier en daar stuk ken, die met weggespoeld zand zijn bedekt. Wanneer een hazelaar teveel concur rentie ondervindt en over schaduwd wordt, kwijnt hij weg. Tot bloei komt het wei nig en hazelnoten zal men dan tevergeefs zoeken. Wie denkt enige moeite te hebben met het onderschei den van hazelaar- en elzen katjes wijs ik op het volgen de: Hazelaarkatjes maken een veel ijlere indruk en zijn geler van kleur. Een els hangt meestal veel voller en de katjes zijn zwaarder en neigen tot een bruine tint. In twijfelgevallen kijkt u even naar de bladknoppen. Bij een els zijn deze paars, bij de hazelaar duidelijk groen. De vrouwelijke bloempjes zijn uiterst klein en roodachtig van kleur. Daarvoor zorgen de stempels, die uit de bloem steken en de stuifmeelkorrels moeten op vangen. Als regel ontwikke len ze zich later dan tot de manlijke katjes. Daardoor wordt kruisbestuiving in de hand gewerkt. Enige maanden na de bloei ontdekken we begin nende groei van de noten. Deze worden omgeven door een schutblad, waarin de he le noot schuil gaat. Zover is het echter nog lang niet. Eerst maar op zoek naar de umivende katjes.

Scheldebode | 1985 | | pagina 15