VOORLICHTINGSDAG OVER HYPERVENTILATIE Artsen herkennen de steeds meer voorkomende kwaal vaak niet Gemeente wil instelling sociaal voorzieningenfonds Themadag over terugdringen wapenproduktie de Schelde De brave soldaat Schwejk Solotoneel Nel Kars in Kapel van St. Maarten Burgemeester doet mee aan actie tegen martelen Spanningen Lezing over voeren van vogels Oogkleppen Zelfhulp Duurtje 11 Ouders bijeen over gehandicapte kinderen Concert gitarist in de Piek Vrouwen en invloed op omgeving WEEKEND VESTZAK Eenakters en circustheater SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 MAART 1985 311 B. en w. van Vlissingen willen hun minst draagkrachtige inwoners tegemoetkomen met de instelling van een gemeentelijk So ciaal Voorzieningsfonds. NIEUWS VAN HET STADHUIS K MIDDELBURG - Zaterdag 30 maart is er in het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg een voorlichtings dag over hyperventilatie en fobieën. Het begint om twee uur. Een arts houdt een inlei ding over de lichamelijke en psychische problemen die voortkomen uit de hyperven tilatie en een aantal ex-pa tiënten is aanwezig om even tuele vragen over hyperventi latie te beantwoorden. De voorlichtingsdag is opgezet door de Nederlandse Hyper ventilatie Stichting in samen werking met de Stichting Fe deratie Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren. „Op deze manier willen we meer bekendheid geven aan de hyperventilatie. Ontzettend veel mensen hebben er last van, maar in feite weten wei nig mensen er iets vanaf", ver duidelijkt Corrie van Eenen aam, die zelf acht jaar last had van verschijnselen van hyper ventilatie. „Juist doordat veel mensen er zo weinig van weten, vin den de hyperventilatiepatiën- ten zo weinig hulp en begrip in hun naaste omgeving, maar ook bij de huisartsen, die de hyperventilatie vaak in eerste instantie niet als zodanig her kennen, waardoor veel patiën ten er veel te lang mee blijven doorlopen en het steeds moei lijker wordt er van af te ko- Hyperventilatie op zich is geen ziekte, maar kan wel de oorzaak zijn van verschillende lichamelijke en psychische klachten. Hyperventilatie ont staat, doordat men te snel en te diep ademt, vaak als reactie op spanningen. Daardoor kan pijn op de borst ontstaan, be nauwdheid of misselijkheid. De klachten zijn vaak heel verschillend en voor de patiënt erg angstaanjagend. Sommige hebben echt het gevoel dat ze doodgaan, of een hartaanval krijgen. Juist door deze angst, heeft men dan de ademhaling helemaal niet meer onder controle en komt het wel voor dat de patiënt van angst flauwvalt. Maatschappelijk werker, Jacques Depamelaere: „De er varingen zijn nogal verschil lend. Bij de een komt de hy perventilatie onverwachts in aanvallen op, terwijl andere voortdurend het gevoel heb ben met een strakke band rond hun borst te lopen. Veel mensen worden echt ontzet tend bang, doordat de klach ten zo verschillend zijn en zo hevig, denken ze vaak met een vreselijke ziekte te maken te hebben. Als ze met hun pro blemen bij de huisarts komen, is het vaak niet duidelijk om VLISSINGEN - R. Struyck uit Oostkapelle, medewerker van de natuurrubriek in de Scheldebode, geeft maandag 25 maart een lezing over het voeren van vogels in de win ter. Dat gebeurt maandag 25 maart in Sauna Skandia aan de Zwanenburgseweg in Vlis- singen. Het begint om 20.00 uur. Organisator is de werk groep Vlissingen van de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. Er zal die avond eveneens worden gesproken over de opbrengst van het vorige jaar en over de activiteiten voor het komend seizoen. Iedereen is welkom. 1 Wie geen vervoer heeft, kan bellen naar de Vlissingse nummers 79106, 63451 of 60161. welke kwaal het gaat. Een li chamelijke oorzaak wordt zel den gevonden en het gebeurt maar al te vaak dat het wordt afgedaan met zenuwen en men een pot kalmeringsmid delen mee naar huis krijgt, die in feite niets oplossen". De hyperventilatie werkt vaak ingrijpend door in het dagelijkse leven. Zo zijn veel mensen bang op straat of in een winkel een aanval te krij - gen. Ze proberen deze situaties zo veel mogelijk te vermijden en melden zich ziek om maar niet de deur uit te hoeven. Het gebeurt zelfs dat mensen in maanden niet meer op straat durven gaan. „Op die manier raken de mensen vaak ontzettend geï soleerd", vertelt Ria Brouwer, die zelf ook jarenlang last had van hyperventilatie. „Zelf was ik in die periode ook erg bang. Ik had altijd het gevoel een steuntje nodig te hebben. Ik waagde me beslist niet ver van de huizen en ging altijd op een stoel zitten met armleuning zodat ik me vast kon houden. Ik voelde me vaak ook ontzet tend misselijk en als ik bij voorbeeld met de trein mee moest, zocht ik altijd een plaatsje uit, vanwaar ik snel de toiletten kon bereiken. Vaak was dat helemaal niet nodig, maar ik moest het ge voel hebben, dat ik daar direct heen kon gaan, als het zou moeten. Ik zou ook nooit mid den in een groep mensen gaan staan, zocht altijd overal een plaatsje zo dicht mogelijk bij de deur, zodat ik snel naar buiten kon, de frisse lucht in, als dat nodig mocht zijn. Als ik op die jaren terugkijk, denk ik steeds, ik heb maar half ge leefd. Ik zag niets van wat er om me heen gebeurde. Het leek wel of ik met oogkleppen op liep. Ik werd ook steeds handiger in het verzinnen van smoesjes om moeilijke situa ties te vermijden. Ik zei alle afspraken af waar ik maar enigszins onder uit kon en gaf voor een hekel te hebben aan boodschappen doen en zo". Ria probeerde angstvallig te verbergen wat er met haar aan de hand was. Hierin staat zij niet alleen. Veel hy perven- tilatiepatiënten proberen het voor hun omgeving te verber gen om geen reacties te krij gen als „aanstellerij" en „het is zeker een modeverschijnsel". Maar ook wie er wel voor uit komt, vindt vaak weinig hulp en begrip. „Ik heb me er nooit voor ge schaamd en altijd ronduit ver telt wat er met me aan de hand was", zegt Mimi de Fey- ter. „Wel heeft het erg lang ge duurd, voor ik zelf wist wat er mis was. Eigenlijk ontdekte ik het pas naar aanleiding van een krante artikel over hyper ventilatie. Ik herkende alles wat daarin beschreven werd. Voor mij was het eigenlijk een verademing. Doordat ik steeds verschillende klachten had, waar eigenlijk nooit een oor zaak voor gevonden werd, maakte ik me erg ongerust. Je gaat op den duur denken, dat je een erge ziekte hebt, of dat er psychisch iets helemaal mis is. Toen ik wist, dat het om hy perventilatie ging, kon ik ein delijk gerichte hulp zoeken". Die hulp vond Mimi in de zelfhulpgroep voor hyperven tilatie en fobie die in Middel burg geleid wordt door Jac ques Depamelaere: „Het is met recht een zelfhulpgroep", vindt Jacques, „want hyper ventilatie is nu eenmaal iets wat je alleen zelf kunt oplos sen, al kunnen anderen je er wel bij helpen. Voor veel men- MIDDELBURG - De brave soldaat Schwejk, hoofdfiguur uit de roman van de Tsjech Jaroslav Hasek, is al in talloze bewerkingen op film, televisie en toneel verschenen. Donderdag 21 maan brengt Het Reizend Volkstheater uit Antwerpen het stuk als een volkse muzikale komedie. Het begint om 20.00 uur. Door deze bewerking is de diepgang uit het stuk verdwenen, het is een luchtig cabaret-achtig verhaal geworden met een anti- oorlogsfeer. Vijf acteurs slagen erin 45 verschillende personen te spelen. sen ik het al een hele stap om die hulp te durven vragen. Als ze dan zien dat ze serieus ge nomen worden met hun klach ten, is dat al een hele opluch ting voordat ze hier op de ge spreksgroep komen, ga ik eerst een keer persoonlijk met ze praten". Omdat veel hyperventila- tiepatiënten niet alleen de straat opdurven, worden ze de eerste keer gehaald of wordt de partner gevraagd hen te brengen. „In de groep bespreken we de problemen rondom de aan vallen en wordt er ook ge werkt met ademhalings- en ontspanningsoefeningen. Per soonlijke problemen die de oorzaak van de spanningen zijn waardoor de hyperventi latie ontstaat, bespreken we niet in de groep. Die zijn heel verschillend. Het kunnen pro blemen op het werk zijn, maar ook in het gezin. Verder gaan we met de mensen die dat zelf niet durven, de straat op. Vaak is het een hele steun als ze iemand bij zich hebben. Op deze manier proberen we steeds een stapje verder te gaan. Het verleggen van de grenzen is voor die mensen een hele opgave, iedere stap is een overwinning op zichzelf". „Doordat ze zien, dat het bij anderen ook gelukt is om hele maal van de hyperventilatie af te komen, worden ze enorm gestimuleerd. Vandaar we ook zo blij zijn, dat de ex-patiën ten nog regelmatig naar de ge spreksgroep komen. Zij kun nen in de eerste plaats de mensen die hier voor het eerst komen, dat duwtje in de rug geven, dat ze nodig hebben". Het is natuurlijk niet zo, dat de mensen die naar de zelf hulpgroep komen in een paar dagen van hun klachten kun nen worden afgeholpen. Dat duurt soms wel een jaar of zelfs twee jaar. Zeker als de hyperventilatie al langer be staat, is het moeilijk om deze verkeerde manier van adem halen af te leren. Het is dan al zo'n vaste gewoonte geworden, dat daar heel wat tijd voor no dig is. De voorlichtingsdag is voor iedereen vrij toegankelijk. Voor meer informatie kan men tijdens kantooruren te recht bij Jacques Depamelae re, bij het Maatschappelijk werk in Middelburg, telefoon 01180-11255. Ook zijn er een aantal ex-patiënten die op verschillende tijden bereik baar zijn voor informatie. Men kan daarvoor bellen naar de volgende nummers: maandag van zes tot acht uur 01184- 15386, woensdag van zes tot acht uur 01184-66354, donder dag van zes tot acht uur 01184- 64587 en vrijdag van zes tot acht uur 01184-61002. VLISSINGEN Het ontbreken van een ge meentelij ke kredietbank en de weigering mee te werken aan kredietverlening vai de Middelburgse bank lokte bij sommige Vlissingers kritiek uit. Het college wil via dat fonds leningen of giften ver strekken aan mensen van maximaal 3000 gulden. Er zijn wel een aantal voorwaarden aan verbon den. Het fonds mag geen ge meentelijke bij stands weg worden. Alle andere moge lijkheden om aan geld te ko men, moeten zijn uitgeput. Met een lening mogen alleen duurzame gebruiksgoederen worden aangeschaft. Als het om een lening gaat, moet die binnen drie jaar maximaal zijn afgelost. Wie in aan merking wil komen voor geld uit het fonds, verplicht zich mee te werken aan ge meentelijke bemiddeling bij schulden en beheer van het inkomen. HERINRICHTING MO LENSTRAAT De straat werkgroep her inrichting Molenstraat heeft een plan gemaakt voor die straat. Bewoners van de straat kunnen het plan be spreken op maandag 25 maart in de openbare kleu terschool Het Mezennest aan de Bakkersgang. Het begint om 20.00 uur. Na de presentatieavond zal de straatwerkgroep het plan voor herinrichting van de Molenstraat aanbieden aan het college van burge meester en wethouders. Daarna is het de bedoeling dat de gemeenteraad het plan goedkeurt en het beno digde geld voor de uitvoe ring daarvan beschikbaar stelt. LEILINDEN RITTHEM Door de Nationale Bo- menbank zijn vorige week ingrijpende snoei werk zaamheden verricht aan de linden in de Dorpsstraat te Ritthem. Tegelijkertijd zijn er enkele slechte bomen ver vangen door nieuwe exem plaren. Deze werkzaamhe den waren er op gericht de linden om te vormen tot lei linden. Dat zijn bomen met een in haagvorm geschoren kroon. Momenteel maakt de Dorpsstraat nog een vrij ka le indruk. Linden hebben echter een groot herstelver mogen. In het komende zo merseizoen zal daarom al een sterke hergroei optre den. Het idee voor de leilinden is enige tijd geleden, in het kader van het rehabilitatie uitvoeringsplan, geopperd door bewoners en de afde- OOST2UO£ DORPSSTRAAT RITTHEM MET lEILlHDEN ling beplantingen van de ge meente. Deze suggestie werd gesteund door de project groep Ritthem. De afdeling beplantingen drong met na me op de leilinden aan, om dat anders naar verwach ting het uitgroeien van de boomkruinen binnenkort overlast zou gaan geven. De zouden de inval van het licht kunnen gaan belemmeren en de dakbedekking bescha digen. De uitvoering van de werkzaamheden door de Nationale Bomenbank was mogelijk door een schenking van de Rabo-bank. Voor waarde daarbij was dat deze schenking het algemeen leefklimaat in Ritthem ten goede zou komen. WIE VERLOOR VORKEN? Bij de gemeentepolitie Vlissingen zijn in de periode van 6 tot 13 maart de vol gende voorwerpen aangege ven: bruine bastaardhond, zalmroze kindersjaal, twee vorken, groen met zwarte handschoenen, bruine kin- derwant, bordeauxrode por temonnee, bordeauxrode portemonnee met inhoud, zilveren oorring, 6 sleutels aan metalen plaatje met vis, VW-autosleutel, bos met 3 grote en 3 kleine sleutels, 3 sleutels aan ring, doos met sportschoenen, linnen tas met boeken. Bij het dierenasiel in Vlis singen zijn aangegeven: schildpadpoes, klein zwart wit katertje, 2 cypers met witte katten. Bij de gemeen tepolitie in Oost-Souburg: computerpaspoort, jute tas met skai afgezet. HOOGELANDE - Toneel in de Kapel van St. Maarten en dat is voor het eerst sinds een stichting er begon met het organiseren van culturele evenementen. De bekende actrice Nel Kars brengt er zondag 24 maart haar soloprogramma Carré Vrouwen. Het begint om 14.30 uur. Vier heren schreven de tek sten voor het programma, dat ook in vier delen is gehakt. Het begint met „Ik praat daar graag een beetje over" (Als ik teveel vraag, moet u het zeggen hoor), dan „Ik wil over Hannie Schaft niet pra ten (Helden waren we niet, nee, gewone mensen, geen haar verschil met nu). Na de pauze „Colombijn-Roosmarijn (en voor de rest.zie ik er aar- dit uit...en kan ie 't me doen) en „Zusters" (Een brutale meid, noemt Busken Huet me). De NRC noemde haar pro gramma een beminnelijke so lo. De Volkskrant schreef: Nel Kars bespeelt op haar eentje alle elf provincies. MIDDELBURG VLISSINGEN - Van zaterdag 23 tot en met zaterdag 30 maart houdt Amnesty International, de internatio nale voorvechter van mensenrechten, een actieweek tegen het martelen. Toegang tot gevangenen werd de week genoemd. den: Rusland, Iran, Chili, Tur kije en Zaire en in elk land staat een gevangene centraal. Voorbedrukte kaarten liggen in de stand klaar om naar die landen verstuurd te worden, vergezeld van de handteke ning van de verstuurder. Martelen vindt doorgaans in het geniep plaats en Amnesty vindt het van wezenlijk be lang dat advocaten, artsen en familieleden vrije toegang hebben tot de gevangenen. Bo vendien zouden er waarbor gen tegen martelingen moeten zijn tijdens de verhoren, de ge vangenen zouden in officieel erkende gevangenissen moe ten worden vastgehouden en er zou een regelmatige inspec tie door onafhankelijke des kundigen moeten worden toe gestaan. Dat zijn de hoofdpun ten van de actieweek. De werkgroep Middelburg van Amnesty haakt op de actie in door zaterdag 23 maart met een stand op de Lange Delft te gaan staan. De werkgroep concentreert zich op vijf lan- De werkgroep Vlissingen staat met dezelfde oogmerken zaterdag 23 maart met een kraam op de Kleine Markt. De burgemeester van Vlis singen heeft al aangekondigd daadwerkelijk aan de actie week mee te doen. Hij post za terdag publiekelijk een brief aan een gevangene. Via een geluidsinstallatie vertelt Wes terhout waarom hij aan de ac tie meedoet. De werkgroep staat er van 10.00 tot 16.00 uur. VLISSINGEN - Van zaterdag 6 tot en met maandag 8 april houdt de postzegelvereniging Philatelica de districtstentoonstel ling voor het district in Vlissingen VII. Dit district omvat de postzegelverenigingen van de provincie Zeeland en van West- Brabant. De tentoonstelling omvat 250 kaders. De officiële ope ning is zaterdag 6 april om tien uur en wordt verricht door burgemeester Wester hout. Vanaf elf uur is de ten toonstelling voor het publiek geopend. Deze zesde april wordt te vens de vierde Benelux lucht postdag gehouden. Op de VLISSINGEN - De Werkgroep Vrede-Industrie-Milieu, kortweg VIM, houdt zaterdag 23 maart een themadag in het Scheldekwartier in Vlissingen. Thema is: Om de kwaliteit van de arbeid. De bedoeling is die dag een strategie uit te zetten die leidt van militaire produktie bij de Schelde tot materiaal dat minder gevaarlijk is voor de samenleving. De werkgroep VIM is voort gekomen uit de groep die vocht voor het behoud van de werkgelegenheid bij de Schel- VLISSINGEN - De vereni ging van ouders van geestelijk gehandicapten houdt donder dag 28 maart haar algemene ledenvergadering. Deze begint in het gebouw Ons Plekje aan de van Raaltestraat in Vlissin gen om halfacht. Naast het huishoudelijk ge deelte is er als thema van deze avond de uithuisplaatsing. De thema-avond wordt ingeleid met de videofilm "Ouders van niks" waarin aan de orde ko men: de mogelijkheden, de te bewandelen weg en de ge voelsmatige aspecten van de uithuisplaatsing. Daarna geeft Hans Collig- non, maatschappelijk werker, een toelichting over de proce dure die gevolgd moet worden voor tot uithuisplaatsing kan worden overgegaan en met welke zaken ouders te maken krijgen wanneer zij besluiten hun kind in een gezinsvervan gend tehuis te plaatsen. Het onderwerp wordt afge sloten met een discussie. de in de periode dat RSV was ingestort. In de vredesweek in september vorig jaar bracht VIM een brochure uit over de mogelijkheden om de Schelde minder afhankelijk te maken van de wapenproduktie. Die brochure had als titel eveneens: Om de kwaliteit van de arbeid. De themadag begint om 9.30 uur en eindigt rond 16.00 uur. Het begint met drie inlei dingen: - „Werken in de Wa penindustrie" door Jan Wijk- stra, onderzoeksmedewerker van Oecumenisch Studie- en Actiecentrum voor Investerin gen; - „Energie: een uitda ging" door Ad van den Bigge- laar, beleidsmedewerker FNV; - „En dan: hoe verder met de KMS" door Arie van der Hek, voorzitter van de vaste commissie voor econo mische zaken van de Tweede Kamer. Na de inleidingen vinden er discussies plaats aan de hand van stellingen, waarover ten slotte gestemd wordt. Tijdens de pauze wordt de dia-serie: „organisatie industriegroepen en produkten KMS" vertoond. De deelname komt op twee gulden vijftig inclusief koffie. Belangstellenden kunnen zich melden bij het secretariaat van de werkgroep, Badhuisstraat 104, Vlissingen, tel. 01184-16655. Men kan op de dag zelf ook te recht bij het Scheldekwartier aan de Van Dishoeckstraat. VLISSINGEN - Vrijdag 22 april Podium Café in de Piek, Vlissingen. De gitarist Mand rie geeft dan een gratis con cert. Het begint om 21.00 uur. Een optreden van Mandrie betekent het snel doorlopen van de ontwikkeling van het gitaarspel. Met grote perfectie speelt hij klassiek, blues, rag time en rock roll. SOUBURG - Woensdag 27 maart is in buurthuis de Zwaan in Souburg weer de maandelijkse thema-ochtend voor vrouwen- Het gaat van kwart over ne gen tot kwart over elf over de invloed die de vrouwen zelf kunnen uitoefenen op hun om geving via de politiek. Als voorbeeld worden groenvoor zieningen en speeltuigen in de buurt genomen. Riet Swijn zal er een en ander over vertellen. Daarna kan iedereen vragen stellen en in discussie gaan. De toegang komt op 1.50 gulden. Er is kinderopvang. Jack Wouterse op reis naar Ithaka. VLISSINGEN - Tejater Taps uit Breda komt vrijdag aan staande naar het Vestzaktheater in Vlissingen met twee eenak ters. De eerste is Footfalls van Samuel Beckett, de tweede Het verhaal van de dierentuin van Edward Albee. Het begint om 20.30 uur. Footfalls is een absurdische dialoog tussen een moeder en dochter over de zin van het le ven. Albee trekt in zijn eenak ter parallellen tussen het iso lement van de mens en de on vrijheid van beesten in een dierentuin. In kooien, afgescheiden van elkaar, is het voor de hoofd personen Jerry en Peter on mogelijk om feitelijk met el kaar in contact te komen. Het gevolg is dat ze daartoe ook emotioneel niet in staat zijn. ZONDAG Zondag is in het Vestzak theater De reis naar Ithaka te zien. Het begint om 20.30 uur. Het is eenmanstheater van Jack Wouterse, die nogal wat circusachtigs in zijn voorstel ling doet. Het zijn sporen van zijn vroegere loopbaan bij het circus. Dat trok hem na de to neelschool kennelijk meer aan. De hoofdpersoon in de voor stelling is de reiziger, op weg naar Ithaka. Tijdens één van zijn stops bekijkt hij zijn sou venirs en fantaseert er, samen met zijn hond, op los over de beleefde avonturen. De geschiedenis van de reis wordt gevormd door verschil lende personages en hun con trasten. De reiziger vertelt zijn verhaal aan de hand van jongleerkunst, muziek, dans en andere vormen van enter tainment. Omdat Wouterse zijn reis aanpast aan de lokale hinder nissen, zal elke voorstelling er anders uitzien. beurs is dan een groot aantal handelaren aanwezig. Zondag 7 april volgt de uitslag van de jury over het ingezon den materiaal om drie uur. Om halfvier kan men met de jury praten over de beoorde ling. Iedere dag is er een door lopende verloting. Maandag 8 april is er als ex tra attractie een veiling. De kavels voor de veiling zijn maandag 8 april vanaf twaalf uur te bezichtigen. De veiling begint om halftwee. De ten toonstelling vindt plaats in het Scheldekwartier en de ope ningstijden zijn zaterdag van elf tot tien uur, zondag van tien tot vijf uur en maandag van tien uur tot halfvijf. VLISSINGEN Kinderbingo De Schelde- buurt houdt woensdag 27 maart een kinderbingo. Bij gebrek aan een eigen clubhuis vindt deze plaats in het Woltershuis. Het begint om twee uur. De kinderen van de Scheldebuurt worden om kwart voor twee op gehaald bij de Bouwen Ewout- school. Kleding- en speelgoedbeurs Zaterdag 27 april is erin de Schuur in Oost-Souburg weer een kleding- en speelgoedbeurs. De beurs is geopend van tien uur tot halfdrie. De zomerkleding voor deze beurs kan ingeleverd worden op de donderdagen 18 en 25 april van halftwee tot halfdrie. Men kan zelf de prijs bepalen. De niet verkochte kleding kan men za terdag 27 april tussen halfdrie en drie uur ophalen. De kleding die niet opgehaald wordt komt ten goede aan het werkloosheids project de Kringloop. maart treedt de King Oliver Creo le Conserven Blik op in Hotel Bri tannia in Vlissingen. Het optre den begint om negen uur. Dit acht man sterke orkest heeft zich met succes toegelegd op het be waren van de muziek zoals die in de twintiger jaren door een aan tal legendarische orkesten werd gespeeld. De bandleden voelen zich vooral aangetrokken door de muzikale sfeer van de opna men gemaakt tussen 1923 en 1927 door King Oliver, Louis Armstrong, Jerry Rill Morton en Thomas Morris. t

Scheldebode | 1985 | | pagina 11