HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Vereniging Centraal kan in wijk Rosenbura gaan Walcherse scholen doen mee aan boomfeestdag ha knuijt Vrouwendag in 't Pand Jubilerende speeltuin Irislaan bloeit als nooit tevoren kfLL,f Laatste tentoonstelling in de serie sculptuur 72 Kunstenaars in grote expositie kunstcentrum Lijdensweg Vrijheid Deelnemers Niet alleen Amnesty voert actie Joegoslaven Kleuters Poëzie van de jeneverfies M V 301 VLISSINGEN - Het valt niet mee om iets nieuws op te zetten. In 1978 maak te een groep mensen bekend een zogenaamd centraal-wonen-project in de ge meente Vlissingen te willen realiseren. Dat zou toen nog gebeuren met pira- midewonigen. Van dit type woning zag de groep later af, maar tot op heden is er nog geen huis gebouwd. „We willen iets nieuws en dat duurt altijd lang", is de uitleg van Ton Caljouw, destijds initiatiefnemer tot het plan. „Bovendien zijn er ontzettend veel organisaties en instanties bij zo'n plan betrokken: de gemeente, woningbouwvereniging, architect, de provincie, volkshuisvesting en vooral de bestemmingsplanprocedure kost veel tijd". Maar er is nieuwe hoop dat er nu eindelijk binnen afzienbare tijd met bouwen kan worden be gonnen. Het project is opgenomen in het voorlopige bestemmingsplan Rosen- burg, er is een opdrachtgever: de woningbouwvereniging Basco en er is zelfs een tijd genoemd wanneer kan worden begonnen met bouwen: 1986. Met de uit Delft afkomstige tentoonstelling Niet Alleen Wonen wil de vereniging Cen traal Wonen Vlissingen bovendien geïnteresseerde mensen kennis laten ma ken met de mogelijkheden van dit soort projecten. VLISSINGEN - MID DELBURG - VALKE NISSE - VEERE - DOMBURG - ARNE MUIDEN - MARIE KERKE - WESTKA PELLE - Woensdag 20 maart gaan weer overal op Walcheren leerlingen van de lagere scholen planten en struiken planten in het kader van de Nationale Boom feestdag. Meer nog dan in voorgaande jaren zullen bomen worden geplant die traditioneel veel op Walcheren voor komen. ÜBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 33e JAARGANG - OPLAGE 42.659 ÉX WOENSDAG 6 MAART 1985 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Al wilde het in Vlissingen nog niet lukken, in Nederland zijn al 26 centraal-wonen-pro jecten gebouwd. „Maar", zegt Ton Caljouw optimistisch, „We zijn nu verder dan we ooit waren". Dat tekent de lij densweg die de vereniging in de loop van de afgelopen zeven jaar heeft afgelegd. Begin 1979 was de animo om aan het pro- j«:t mee te doen erg groot. Een vergadering werd bezocht door honderd mensen en zestig huishoudens hadden zich als lid van de vereniging opgege ven. De weg langs de gemeen telijke en provinciale instan ties begon en dat leidde steeds weer tot uitstel. De plannen om in Groot Abeele te bouwen, ketsten tenslotte weer af op bezwaren van omwonenden die realisering weer twee tot drie jaar uitstelde. De ge meente Vlissingen heeft nu al le medewerking toegezegd om de vereniging zo snel mogelijk met de bouw te kunnen laten beginnen. Hoewel eerst was toegezegd dat de aanvangsda tum voor de bouw oktober 1985 zou zijn, is dat overigens ook weer uitgesteld tot 1986. Maar de vereniging gaat door, zij het flink afgeslankt. Het aan tal leden bedraagt nog vijf tien. Dat kan wel snel veran deren, want veel mensen heb ben belangstelling voor een nieuwe manier van wonen, ze ker als duidelijk wordt dat de plannen ook werkelijkheid worden, zo is de verwachting. Anders dan gebruikelijk is bijvoorbeeld de vorming van een woongemeenschap van huishoudens. Centraal wonen, het zegt het al. Iedereen heeft wel zijn eigen huis en zijn vrijheid te doen wat hij wil, maar er zijn veel meer moge lijkheden om dingen geza menlijk te doen. Een gemeen schappelijke tuin, berging, hobby ruimte zijn mogelijk. Ook kunnen mensen samen een grasmaaier of wasmachi ne delen, of gezamenlijk eten. Dat kan, niets moet. Mensen met ongeveer dezelfde ideeën over gezamenlijk wonen kun nen een cluster vormen: vijf tot zeven huishoudens in een groepje woningen, rond of met een gezamenlijke ruimte. Als belangrijkste voordelen wor den gezien dat ouderen langer in hun eigen huis kunnen blij ven wonen, dat er minder ver eenzaming zal zijn, dat er voor vrouwen meer kans ontstaat mee te doen aan het gedoe bui ten de deur en dat hulpverle ningsinstellingen minder noodzakelijk worden. De er varingen elders in het land zijn tot nu toe positief. Een ander belangrijk onder deel bij deze woongedachte is een zo milieuvriendelijk mo gelijk energiegebruik, wat toepassing van zonne-energie en windenergie kan inhouden. Bij de piramide-woningen stonden deze zaken al te cen traal. Het allereerste doel is tot een socialer manier van wonen te komen. In Bossenburg kan de ver eniging over 1,7 hectare bouw grond beschikken. De bedoe ling is er in 1986 veertig huur woningen te bouwen en zeven of acht koopwoningen. In de jaren erna kan de hoek wor- Een fragment van een beeld. Sigurdur Gudmundsson 1984. VLISSINGEN - Aanstaande zaterdag om 15.00 uur wordt de laatste tentoonstelling in de serie sculptuur in de Vlissingse ga lerie Bellamy 19 geopend. Er is werk te zien van de in IJsland geboren kunstenaar Sigurdur Gudmundsson. De blijvende beelden van Si- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.534 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.726 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. gurdur Gudmundsson zijn doorgaans van steen of beton en van forse afmetingen. De IJslander werkt ook met foto's en films. Het gaat hem dan voorna melijk om de registratie van een tijdelijk beeld, waarvan de beeldhouwer als tijdelijk le vend wezen onderdeel uit maakt. Bekende beelden in deze ca tegorie van Gudmundsson zijn onder meer de pyramidevor- mige boekenstapels, de stapels turf, broden en andere zeer aan de tijd onderhevige mate rialen. Vanaf zaterdag 9 maart kan iedereen de catalogus Sculp tuur, die bij de reeks van zes tentoonstellingen hoort, gratis krijgen aan de balie van de Culturele Raad Vlissingen, Badhincot*—-* den volgebouwd, afhankelijk van de deelname. Het Vlis singse architectenbureau Job- se heeft voor de huurwonin gen schetsontwerpen gemaakt, rekening houdend met de wensen op het geDied van energie, materiaalgebruik en gemeenschappelijke ruimte. De huizen moeten in de sociale woningbouwsfeer blijven, wat betekent dat de huurprijzen niet te hoog mogen oplopen. De vereniging werkt een drachtig samen met de wo ningbouwvereniging Basco om die zaken te regelen. Als eigenaar van de huurwonin gen neemt de Basco natuurlijk ook enig risico. „Dit is natuur lijk anders dan anders", ver duidelijkt medewerker Jan sen. „Als er huizen leegkomen, verhuren wij die in overleg met de vereniging Centraal Wonen. Die maakt zelf een wachtlijst. Maar wat moeilij ker is: zouden er gaten vallen bij de verhuur, dan moet - en dat is een eis - de woning nor maal verhuurbaar zijn". Ton Caljouw vult aan: „Elke woning, dat is ons uitgangs punt, moet een volledige woonfunctie hebbben. Ook waar enkele huishoudens ge zamenlijk koken, zal er toch in elk huis afzonderlijk ook de mogelijkheid moeten bestaan om te koken". Mensen die er voor voelen om te breken met het indivi duele wonen, doen er goed aan zich snel bij de vereniging als lid aan te melden. Ze kunnen, nu de huizen en clusters nog geen vaste vorm hebben aan genomen, hun wensen en ideeën nog laten verwerken. Ze kunnen zich ook een oriën teren op de tentoonstelling in de openbare bibliotheek in Souburg. Er zijn tekeningen en foto's te zien van andere soortgelijke projecten in Nederland en daarbuiten. Mensen van de Vlissingse vereniging zijn aanwezig om mogelijke be langstellenden te woord te staan (Vanavond van 18.00 tot 20.00 uur, vrijdag 8 maart van 18.00 tot 20.00 uur en zaterdag 9 maart van 10.00 tot 13.30 uur). De tentoonstelling is samen gesteld door de Stichting Wo nen in Amsterdam en Studium Generale Delft. Tot vrijdag 15 maart blijft „Niet Alleen Wo nen" in de bibliotheek. De boomfeestdag is ont staan in 1957 naar aanleiding van een oproep van de F.A.O. (de wereldvoedsel- en land bouworganisatie van de Ver enigde Naties) om de school jeugd daadwerkelijk te be trekken bij het planten van bomen. Deze aanbeveling werd in Nederland massaal gevolgd. Bleef het aanvanke lijk alleen bij het planten van bomen en struiken in de eigen woonomgeving, langzamer hand werd het veel meer een activiteit op het gebied van natuur- en milieu-educatie. In Goes werd bijvoorbeeld een „project" ontwikkeld dat schoolkinderen de gelegenheid bood bij toebeurt in een na tuurgebied te werken. En pas sant werd aandacht gevraagd voor de gevolgen van het van dalisme. In de eerste plaats door de kinderen te laten mee helpen bij het herstellen van de door vandalen aangebrach te schade en verder in de vorm van een tentoonstelling en een tekenwedstrijd waarin het vandalisme aan de orde ge steld werd. In de gemeente Valkenisse VLISSINGEN - De Neder landse tak van Amnesty In ternational, de internationale organisatie die het voor poli tieke gevangenen opneemt, voert deze maand een actie voor vijftien Joegoslaven. Ze zijn gevangen gezet, omdat zij kritiek durfden hebben op de machthebbers. Mensen die met de actie sympathiseren kunnen tot vrijdag 29 maart een petitie ondertekenen waarin de Joegoslavische autoriteiten om vrijlating van de vijftien wordt gevraagd. De petitie kan worden getekend op de openbare bibliotheek in Souburg, het Woltershuis aan de Hoge weg 103 en op de Ka- nariesprenk 379 in Vlissingen. Het schrijven van een per soonlijke brief is natuurlijk ook mogelijk, aldus Amnesty International. begon de opzichter van ge meentewerken, de heer Krij ger, in samenwerking met het onderwijs een milieu-educa tief project, waarbij niet al leen het groen, maar ook bij voorbeeld de afvalproblemen ;.°n de orde kwamen. Een ex cursie naar de werkplaats van gemeentewerken hoorde daar ook bij. Op Walcheren is de boomfeestdag dit jaar als volgt uitgewerkt In Mariekerke planten de kinderen bomen en struiken bij de Berpadschool in Grijps- kerke. Dit begint om tien uur. Na afloop is er in het dorps huis een diaserie te zien. Het geheel staat onder leiding van districtsopzichter J. de Bruijn. In Middelburg plant wet houder van milieuzaken Vin- ke om negen uur de eerste boom, waarna de zestig leer lingen van de Vrijburgschool het plantwerk zullen afmaken. Om halfelf wordt in de school een boomfeestdagfilm ver toond en geeft het hoofd van de plantsoenendienst voor lichting. De organisatie is hier in handen van de afdeling Sport en Rekreatie en de afde ling plantsoenen. Op de boomfeestdag in Val kenisse wordt door de afdeling Gemeentewerken de leskist bomen geïntroduceerd op de scholen. Om tien uur opent de districtsopzichter, de heer C. Krijger, op de basisschool aan de Tramstraat in Koudekerke de feestdag, die met voorlich ting en opdrachten gevuld wordt. Om kwart voor elf worden de films „Wij zetten weer een boom op" en „Bomen voor je leven" vertoond, waarna om halftwaalf geplant wordt in de Cithershillsingel. Ook het col lege van burgemeester en wet houders is hierbij aanwezig. In Veere en Vrouwenpolder hangen de leerlingen nestkas ten op, die als bouwpakket zijn geleverd door de afdeling Ge meentewerken en in elkaar zijn gezet door de leerlingen. Om tien uur planten de leer lingen op de splitsing van de Wilgenhoekweg en de Kadet- weg in Serooskerke in samen werking met de Provinciale Waterstaat en Gemeentewer ken wilgen. Het college van burgemeester en wethouders is er bij. Onder leiding van J. Poel man planten de kinderen uit Oostkapelle om tien uur 35 snelgroeienede populieren in de Schoolstraat bij de sport zaal De Halve Maan. Een lid van de gemeenteraad plant de eerste boom. Drie Oostkapelse scholen nemen hieraan deel met 55 leerlingen. In Domburg worden de leerlingen van twee scholen voorgelicht en kunnen in hun directe schoolomgeving kennis maken met de natuur en het milieu. Onder leiding van de districtsopzichter G. Labruijè- re hangen de leerlingen uit Westkapelle nestkasten op op verschillende plaatsen in de gemeente. Het gebruik van de kastjes zal evenals vorig jaar op de voet worden gevolgd. rouleren de lessenserie „Na tuur je buur" en „Bomen in de stad" continu langs de Vlis singse basisscholen. Tussen negen uur en half twaalf worden er op drie plaatsen bomen geplant in Ar nemuiden, waarbij de district sopzichter G. den Hartog en burgemeester Markusse aan wezig zijn. De drie locaties zijn: Middelgat Schone waar din, Singelomgeving en bij het bejaardencentrum. De klassen vijf en zes van de drie deelne mende scholen hebben in de klas al de nodige voorberei dingen getroffen. De vijf kleu terscholen doen ook mee: ze planten in de schoolomgeving onder leiding van de voorman gemeentewerken een boom. Aan de boomfeestdag wordt in Vlissingen alleen in de even jaartallen deelgenomen. Wel (ADVERTENTIE) SCOOOOOGOOOOSOQOqi GOUDEN KETTINGEN v a 49.50 per gram Grote sortering Juwelier \AN DERJMADEN Kleine Mukl I (Walsiiul piomaiadcl vlminpn. ld. 01IM-12605 vnjdng koop.vond «OGOocccocaoeocc# VLISSINGEN - Podium Ca fé is een nieuwe activiteit van jongerencentrum De Piek. Een regelmatig terugkerend, twee wekelijks gebeuren dat in de meeste gevallen gratis is. De bedoeling is om solo-artiesten en duo's in de acoustische sfe ren (muziek zowel als theater) op te laten treden in het café. Het eerste Podium Café vindt plaats op vrijdag 8 maart en begint om 21.00 uur. Een optreden zal plaats vin den van het literair-leipen duo Mackinsey Van Gunnig die een persiflage doen op poëzie- voordrachten aan de hand van etiketten van flessen sterke drank. MIDDELBURG - In 't Pand in Middelburg wordt ieder jaar de 8ste maart, de internationale dag van de vrouw, uitgebreid gevierd. Ook dit jaar is er weer een uitgebreid programma opge zet. 's Morgens van tien tot twaalf uur manifesteren ver schillende vrouwengroepen zich in 't Pand met informa tiestands. Onder meer komen de Vido-vrouwen, Fiom en dergelijke. Het middagprogramma be gint om twee uur. Marja van Veen, landelijk voorzitster van de FNV-vrouwenbond spreekt dan over: „Herverde ling van de arbeid. Betaald en onbetaald werk". Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie over dit onderwerp. De eetgroep van vrouwen café Trui verzorgt om vijf uur een maaltijd, waarna om acht uur een optreden begint van het Spiegeltheater uit Amster dam. Zij brengen het theater stuk "Twee vriendinnen". Na afloop van de voorstelling is er nog tot twaalf uur gelegenheid tot gezellig samenzijn. MIDDELBURG - Deze maand is het tien jaar geleden dat het Zeeuws Kunstenaars Centrum werd opgericht. Om dit te vieren organiseert het ZKC een grote tentoonstelling in de „Klove niersdoelen" te Middelburg. Van zaterdag 9 tot en met zaterdag 30 maart zullen daar werken worden geëxposeerd van maar liefst 72 kunste naars. Al deze exposanten hadden ooit in de afgelopen tien jaar een eigen tentoon stelling in het ZKC. De ten toongestelde werken worden nagenoeg allemaal te koop aangeboden. In een speciale stand worden de literaire activiteiten van Busreis galaconcert Zaterdag 9 maart wordt bij vol doende belangstelling een speciale busreis verzorgd naar het Gala concert Gospelmuziek in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag. Aan dit concert werken mee: de formatie Silverwind, gospelzanger Scott Wesley Brown, zangeres Sheila Walsh, fluitiste Berdien Stenberg en het metropole-orkest onder leiding van Harry van Hoof. De organisatie van het concert is in handen van EO's Ronduit Blub en de presentatie is van Jan van den Bosch, De bussen vertrek ken om tien uur bij de Loskade in Middelburg en om kwart over tien bij het NS-station in Goes. Om half acht is men daar weer terug. Voor meer informatie en opgave kan men bellen naar Elly Droogers, tel. 01100-11276 of Centinus van Iwaarden. tel. 01180-27570. het ZKC, met name de Slib reeks, onder de aandacht ge bracht. De opening van de expositie zal worden verricht door de Middelburgse wethouder van Culturele Zaken Gerrit Schoenmakers, op zaterdag 9 maart om 16.00 uur. Deze bijzondere expositie komt tot stand met medewer king van de Provincie Zeeland en de Gemeente Goes, Middel burg en Vlissingen. In het kader van dit jubi leum organiseert het ZKC te vens een schrijversavond op vrijdag 29 maart te 20.00 uur in de „Kloveniersdoelen". Op de ze avond zal werk worden voorgedragen van Zeeuwse amateur-dichters/schrij vers. Het thema van de avond is: „U kent mij zeker wel?" (ADVERTENTIE) VOOR DE BETERE MANNENMODE Ook voor hoeden en petten St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN VLISSINGEN - „De vor ming van het karakter be gint in de speeltuin, waar de kinderen elkaar leren ver dragen". Met deze ivoorden opende destijds burgemees ter Kolff de speeltuin van de speeltuinvereniging Vlissin gen-Oost aan de Irislaan. Dat was 25 jaar geleden. Reden voor feest. Aller eerst voor de kinderen. Za terdag 9 maart is er voor hen een groot jubileumfeest met een Vlaamse kermis. Het duurt van een tot half vier 's middags. Voor 10 april staat er nog een spelletjescompeti tie op het programma en in juni de spelvijf daagse. De nieuwe speeltuin begon 25 jaar geleden met 165 leden die een gulden per maand contributie betaalden. Nu is dat twee gulden geworden; niet veel als je weet dat siga retten toen bijvoorbeeld nog maar twee kivartjes tot een gulden kostten. De speeltuin bleek een zeer noodzakelijk goed in de wijk: de kinderen konden er ongestoord spelen en dat kan niet gezegd worden voor de straat die steeds meer door auto's onveilig wordt ge maakt. De speeltuin is zelfs meer dan een speelplek, sommige kinderen wonen er bijna. Ze laten er hun rap port zien en komen juist op die plek met hun huiselijke problemen. 1973 was een rampjaar voor de Irislaan. Een groep jongeren vond het nodig de hele speeltuin te vernielen, inclusief het hekwerk erom heen. De schade beliep tien tot vijftienduizend gulden. Het bestuur wilde ermee op houden. De buurt hield dat tegen: een speeltuin ivas toch te waardevol. Een nieuw bestuur zorgde er met een nieuw enthou siasme voor dat de speeltuin in 1974 weer open ging. Er worden nieutve speeltoestel len aangeschaft en er komt een clubhuis. Later wordt de speeltuin zelfs nog uitge breid. In 1980 is de eerste Spel- vijfdaagse, er komen voet baltoernooien, film-, spel letjes- en pannekoekmidda- gen, kortom de speeltuin aan de Irislaan bloeit als nooit tevoren. Of, zou je kunnen zeggen, de medewerkers van de speeltuin tonen aan dat een speeltuin tegenwoordig meer is dan een grasveldje met een wip en een glijbaan.

Scheldebode | 1985 | | pagina 1